Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατασκευαστές... Midea / Gree. Κινέζοι δηλαδή. Τα πάντα όλα τα άλλα είναι φασόν στην Κίνα φίλε μου... με τα εσωτερικά εξαρτήματα του Κινέζου. (με τον όρο "τα πάντα όλα τα άλλα" αναφέρομαι σε εμπορικές εταιρείες που θα βρεις στα καταστήματα)

Αλλά αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, αυτό πλέον συμβαίνει με την πληθώρα των ηλεκτρικών συσκευών της αγοράς ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yositosi είπε

Κατασκευαστές... Midea / Gree. Κινέζοι δηλαδή. Τα πάντα όλα τα άλλα είναι φασόν στην Κίνα φίλε μου... με τα εσωτερικά εξαρτήματα του Κινέζου. (με τον όρο "τα πάντα όλα τα άλλα" αναφέρομαι σε εμπορικές εταιρείες που θα βρεις στα καταστήματα)

Αλλά αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, αυτό πλέον συμβαίνει με την πληθώρα των ηλεκτρικών συσκευών της αγοράς ;) 

Carrier, Juro Pro(panasonic). Delonghi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, yositosi είπε

Για δείξε μου τι δίνει η juropro που είναι ψαγμένη λοιπόν... Γιατί οκ θα τρελαθώ και είμαι και σε δύσκολη ηλικία  :P  :P  :P 

Σε ρωτάω γιατί οι "ειδικοί" δεν δίνουν καν τα max watt, αλλά μόνο στο rating label "κρυπτογραφημένα" σε αμπέρ, όπου ο μέσος καταναλωτής δεν έχει ιδέα τι βλέπει (πρέπει να κάνεις πολλαπλασιασμούς).

Η κατανάλωση που θα πρέπει να ανακοινώνουν όλοι (αλλά δεν το κάνουν) είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ που είναι το μέγιστο ρεύμα που σηκώνει η συσκευή! Θεωρητικά αυτό το βλέπεις όταν φτάνεις στο όριο της συσκευής από πλευράς αφύγρανσης και είναι max out... Το rated input είναι σε θεωρητική λειτουργία 26.7C @ Rh60%. H κατανάλωση που ανακοινώνουν είναι ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ... και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τη βλέπεις σε συνδυασμό με το νερό που θα αφυγρανθεί. Ετσι βγαίνει και το EER που είναι το Energy efficiency rating, δηλαδή η ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Ο κομπρεσοράτος έχει είσοδο, τα στοιχεία (condenser/evaporator) και τον ανεμιστήρα. Περνάει ο αέρας από αυτό το κύκλωμα και στην πορεία το στοιχείο κρατάει ένα ΠΟΣΟΣΤΟ της υγρασίας! Οταν είναι φορτωμένος ο αέρας τίγκα στο νερό, κρατάει τα μέγιστα του και άρα έχεις τη μέγιστη κατανάλωση να βλέπεις αλλά τραβάς ΠΟΛΥ νερό (το μέγιστο της συσκευής). Οταν η υγρασία πέφτει τότε περνάει πιο στεγνός αέρας και άρα κρατάς λιγότερο νερό. Η συσκευή πιάνει στόχους και κλείνει το κομπρεσέρ, τα φορτία αλλάζουν, η τελική συνολική κατανάλωση αλλάζει! Τα πάντα καταλήγουν στην αποδοτικότητα! Προσπαθώ να τα πω πολύ απλοικά (τεχνικά θέλει διαφορετική ανάλυση στο γραπτό αλλά μετά θα το κάψουμε εντελώς)

Τα κομπρεσέρ που φοράνε οι αφυγραντήρες της αγοράς ΔΕΝ είναι inverter. Αυτή τη στιγμή στην αγορά (στην Αγγλία μάλιστα) μόνο η Meaco έχει ένα μοντέλο με τεχνολογία inverter (από αυτά που γνωρίζω). Ολα τα άλλα είναι "τεχνολογίας on/off" με presets και όχι ελεύθερη μεταβλητή ταχύτητα)... Και για να σου το πάω ένα βήμα πιο πέρα, για να καταλάβεις, ένα μοντέλο με υλοποίηση DC inverter compressor κοστολογικά είναι στα 2πλάσια σχεδόν λεφτά σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν! Στα κλιματιστικά τα περιθώρια κέρδους είναι συμπιεσμένα, στους αφυγραντήρες είναι ξεφτιλισμένα (αγορά*3 = ενδεικτική λιανική!!!). Αν με τη λογική που λειτουργεί η αγορά μας πας να πουλήσεις ένα inverter (που ΔΕΝ βγάζουν τα Κινέζια to begin with παρά μόνο ένα εργοστάσιο που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) η λιανική θα ήταν πιο πάνω από κλιματιστικού!

Φυσικά, το θέμα έχει ξεφύγει γιατί εγώ σου τόνισα για το θέμα του θορύβου...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, επειδή έβαλα κεφαλαία γράμματα είναι εμφατικά και όχι υπό μορφή φωνής.

1. ναι άνετα θα σου κάνει δουλειά ένας 20lt+. Αν τον κάνεις και μερικές περιφορές στο χώρο σου από δωμάτιο σε δωμάτιο τότε ακόμα καλύτερα.

2. για μάρκες να σου πουν κάτοχοι αντίστοιχων μοντέλων...

3. το εύρος 150~300€ είναι ΧΑΩΔΕΣ! Ξεκινάς από 16λιτρα στο Low end και φτάνεις σε 25lt++ στο upper end του ποσού σου. Εκεί μέσα χωράνε τα πάντα όλα, από "πιο entry level" ως πιο "high end".

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω.

Η κατανάλωση δεν εξαρτάται από την υγρασία του αέρα. Οι αφυγραντηρες έχουν σταθερή κατανάλωση ανεξαρτήτως ποσοστού υγρασίας και εφόσον λειτουργούν στην ίδια ταχύτητα.

Η απόδοση είναι σύμβαση στο που θα μετρηθεί και έχει οριστεί σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο όπου προφανώς η κατανάλωση σε ενέργεια είναι σταθερή όπως είπα και απλά αλλάζει η ποσότητα των υδρατμών που αφαιρούνται όπου διαιρούμενα με την σταθερή κατανάλωση δίνει την απόδοση σε γραμμάρια νερού / kwh.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω.

Η κατανάλωση δεν εξαρτάται από την υγρασία του αέρα. Οι αφυγραντηρες έχουν σταθερή κατανάλωση ανεξαρτήτως ποσοστού υγρασίας και εφόσον λειτουργούν στην ίδια ταχύτητα.

Η απόδοση είναι σύμβαση στο που θα μετρηθεί και έχει οριστεί σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο όπου προφανώς η κατανάλωση σε ενέργεια είναι σταθερή όπως είπα και απλά αλλάζει η ποσότητα των υδρατμών που αφαιρούνται όπου διαιρούμενα με την σταθερή κατανάλωση δίνει την απόδοση σε γραμμάρια νερού / kwh.

Για αυτό τόνισα ότι τα λέω "απλοικά" και έμεινα στο "αποδοτικότητα"!

Thumbs up πάντως!! 

22 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Carrier, Juro Pro(panasonic). Delonghi

Delonghi φασον! Carrier φασον! Toyotomi φασον! Morris φασον! Inventor φασον! Rohnson φασον! Μeaco φασον! Juro-pro φασόν, και ας σταματήσει λίγο αυτό το αστείο με την panasonic. ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση δεν έχει η Juropro με την Panasonic, και ουδεμία σχέση δεν έχει το προιόν αυτό καθ'αυτό με την Panasonic! Είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει ειπωθεί ποτέ στην αγορά από merchandisers για να πουλήσουν! Δηλαδή τα μοντέλα που φοράνε GMCC κομπρεσέρ είναι Toshiba?!?!?! Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που το αναμασάς, ειδικά αφότου με αφορμή άλλο θέμα ανέβασα link με τον προμηθευτή τους!!! Οποιος διαφωνεί ή επιμένει ας στείλει ένα mail στην Panasonic να ρωτήσει, και να μάθει αν νόμιμα χρησιμοποιείται το όνομα της ή αν υπάρχει θέμα (από τα "τηλεοπτικά διαφημιστικά" πάντως φέτος κόπηκε μαχαίρι).

Αν πάρεις μια κινέζικη τηλεόραση που φοράει open cell panel της samsung και δεν έχεις το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με μια samsung, αλλά και δεν μπορείς να το λανσάρεις σαν να σχετίζεται με τη samsung!!! Για την ακρίβεια, μια εταιρεία που το είχε κάνει τότε αυτό, όταν η Samsung την τσίμπησε, την πάτησε! Το να πάρεις ένα component σαν component από μια εταιρεία που πουλάει και components, και να το υλοποιήσεις όπως θέλεις, με ότι περιφερειακά θέλεις, και με ότι ρυθμίσεις θέλεις, δεν σχετίζει επ'ουδενί αυτό που στο τέλος θα βγάλεις με αυτή την εταιρεία!!!

 

 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, yositosi είπε

Για αυτό τόνισα ότι τα λέω "απλοικά" και έμεινα στο "αποδοτικότητα"!

Thumbs up πάντως!! 

Delonghi φασον! Carrier φασον! Toyotomi φασον! Morris φασον! Inventor φασον! Rohnson φασον! Μeaco φασον! Juro-pro φασόν, και ας σταματήσει λίγο αυτό το αστείο με την panasonic. ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση δεν έχει η Juropro με την Panasonic, και ουδεμία σχέση δεν έχει το προιόν αυτό καθ'αυτό με την Panasonic! Είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει ειπωθεί ποτέ στην αγορά από merchandisers για να πουλήσουν! Δηλαδή τα μοντέλα που φοράνε GMCC κομπρεσέρ είναι Toshiba?!?!?! Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που το αναμασάς, ειδικά αφότου με αφορμή άλλο θέμα ανέβασα link με τον προμηθευτή τους!!! Οποιος διαφωνεί ή επιμένει ας στείλει ένα mail στην Panasonic να ρωτήσει, και να μάθει αν νόμιμα χρησιμοποιείται το όνομα της ή αν υπάρχει θέμα (από τα "τηλεοπτικά διαφημιστικά" πάντως φέτος κόπηκε μαχαίρι).

Αν πάρεις μια κινέζικη τηλεόραση που φοράει open cell panel της samsung και δεν έχεις το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με μια samsung, αλλά και δεν μπορείς να το λανσάρεις σαν να σχετίζεται με τη samsung!!! Για την ακρίβεια, μια εταιρεία που το είχε κάνει τότε αυτό, όταν η Samsung την τσίμπησε, την πάτησε!

 

Συμπιεστη panasonic εχουν.  Κανονικα παιζει το διαφημηστικο στην σελιδα τους. Δεν εχει δει ποτε να ρωτανε στις τηλεορασεις τι panel εχουν; Εγω εχω δει :)  και ο συμπιεστης εδω στο θεμα μας. Τα υπολοιπα στοιχεια δεν ειναι panasonic, ναι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Συμπιεστη panasonic εχουν.  Κανονικα παιζει το διαφημηστικο στην σελιδα τους. Δεν εχει δει ποτε να ρωτανε στις τηλεορασεις τι panel εχουν; Εγω εχω δει :)  και ο συμπιεστης εδω στο θεμα μας. Τα υπολοιπα δεν ειναι panasonic, ναι.

εντάξει δεν είμαι ο εξυπνότερος άνθρωπος του κόσμου σίγουρα... αλλά ξέρω να διαβάζω 4 λέξεις στη σειρά παρακάτω!

31 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Carrier, Juro Pro(panasonic). Delonghi

Και θα επαναλάβω... ας κοπεί αυτή η μπούρδα! Και όποιος θέλει να πει κάτι διαφορετικό, ας ρωτήσει πρώτα την Panasonic! 

Και επειδή το αναμασάς, και ειλικρινά δεν ξέρω το λόγο της εμμονής αυτής, τα μοντέλα που φοράνε GMCC θα πρέπει να φωνάζουν από εδώ και από εκεί Toshiba?! Και θα συνεχίσω, τα χαρακτηριστικά αυτών των κομπρεσέρ, και τι μοντέλο φοράει το κάθε μοντέλο το έχεις για να τα βάλουμε κάτω να τα δούμε λίγο? Επειδή πετιέται κάτι "πιασιάρικα" ας μου πει κάποιος τι φοριέται από ποιούς, τι είναι καλό και τί όχι αφού πρώτα αναλύσει specs, αλλά και παραμέτρους υλοποίησης!

και πάλι εντελώς καλοπροαίρετα θα σου τονίσω ότι αναφέρεις "κάθετα" πράγματα χωρίς να τα στηρίζεις! Δικαίωμα σου αναφαίρετο να πιστεύεις ότι πιστεύεις. Απλά το θέμα γίνεται λίγο πιο περίπλοκο όταν καταλήγεις να λες κάτι χωρίς να έχεις ιδία εμπειρία από κάτι (πέρσι έλεγες ότι είχες αγοράσει έναν Rohnson αν θυμάμαι καλά!) και όταν αυτό ενδεχομένως να καθοδηγήσει λανθασμένα ή παραπλανητικά κάποιους που τα διαβάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η Panasonic να αναφέρουν ότι ο συμπιεστής είναι Panasonic (αν είναι πραγματικά Panasonic), για να μη πω ότι είναι και μέσα στη συμφωνία αυτή η διαφήμηση. Όπως και η LG δεν έχει πρόβλημα να λέει η Dell ότι χρησιμοποιεί IPS panel (που είναι της LG). Και μάλιστα τα monitors της Dell είναι ανώτερα από αυτά της LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η Panasonic να αναφέρουν ότι ο συμπιεστής είναι Panasonic (αν είναι πραγματικά Panasonic), για να μη πω ότι είναι και μέσα στη συμφωνία αυτή η διαφήμηση. Όπως και η LG δεν έχει πρόβλημα να λέει η Dell ότι χρησιμοποιεί IPS panel (που είναι της LG). Και μάλιστα τα monitors της Dell είναι ανώτερα από αυτά της LG.

Ναι αλλά όταν δεν υπάρχει καμία συμφωνία... τότε τίθεται θέμα! Για αυτό είπα, όποιος ενδιαφέρεται να μάθει δεν χάνει απολύτως τίποτα να ρωτήσει την ίδια την Panasonic με ένα απλό e-mail. Μην μπλέκουμε το (κακό για εμένα) marketing με την πραγματικότητα!

Και αν εξαιρέσουμε ότι δεν είναι διαφήμιση για την πολυεθνικη να χρησιμοποιεί μια τοπική εταιρεία το όνομα της προς ιδίο της όφελος, στο παράδειγμα που ανέφερες μίλησες για μια τεχνολογία (βλέπε IPS) και όχι για την απευθείας χρήση του ιδίου το ονόματος! Να σου το θέσω πιο απλά. Η Vestel που είναι ο νούμερο 1 παραγωγός φασόν τηλεοράσεων πχ φοράει πανελ της LG με το κιλό (μονοπώλιο μάλιστα τις Ultra HD), αλλά ούτε για πλάκα δεν μπορεί πουθενά να το αναφέρει σε διαφημιστικό της υλικό. Βέβαια, ας πούμε και όλες οι OLED TV φοράνε πανελ της LG, αλλά δεν γίνεται χρήση εμπορικών ονομάτων.

Βέβαια εμένα στην προκειμένη, η γενικότερη προσέγγιση του marketing στην αγορά δεν μου αρέσει, και εκεί αντιδράω τόσο έντονα και άσχημα. Είναι κάτι αντίστοιχο με δηλώσεις πχ τύπου "ο χαμηλότερος θόρυβος" (από εταιρείες και για μοντέλα που δεν είναι τα πιο αθόρυβα) ή "η χαμηλότερη κατανάλωση" όταν και αυτό δεν ισχύει... Αυτά σε όλη την ΕΕ πολύ απλά απαγορεύονται δια νόμου διότι είναι παραπλανητικά! Μην εκλογικεύουμε την ανομία που ενίοτε ισχύει σε αυτό τον τόπο.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Το προβλημα σου πως το διεγνωσαν και συμφωνησαν; 2) παρε ενα ιδιο, σε αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις αλλο. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ενα Singer 20Λ το ποιο οικονομικο μετα απο αυτο στα 170 περιπου.

καλησπέρα δε το διέγνωσαν ακομα αλλα δε θα σηκώσω και αντιρρήσεις δε γίνεται με βρεγμένα ρουχα να λεει 40% και ενας αλλος αφυγραντηρας και το υγρομετρο να λενε 60-65. ειδα σε προσφορά εναν 20λιτρο MIDEA MDDF-20DEN3-QA3 στα 139ευρω θεωρω πολυ καλη τιμη, αλλά δυστυχώς ειναι απο αλλο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα δε το διέγνωσαν ακομα αλλα δε θα σηκώσω και αντιρρήσεις δε γίνεται με βρεγμένα ρουχα να λεει 40% και ενας αλλος αφυγραντηρας και το υγρομετρο να λενε 60-65. ειδα σε προσφορά εναν 20λιτρο MIDEA MDDF-20DEN3-QA3 στα 139ευρω θεωρω πολυ καλη τιμη, αλλά δυστυχώς ειναι απο αλλο κατάστημα.

Μήπως καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις ότι σου το δέχονται σαν πρόβλημα και επιστροφή? 

Ασχετο αλλά που τον βρήκες 139€? Στο skroutz αλλά και bestprice φαίνεται πολύ ακριβότερος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yositosi είπε

Μήπως καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις ότι σου το δέχονται σαν πρόβλημα και επιστροφή? 

Ασχετο αλλά που τον βρήκες 139€? Στο skroutz αλλά και bestprice φαίνεται πολύ ακριβότερος

καλα εννοείται οτι θα περιμένω πρωτα να δω τι θα γίνει δε κανω καμία κίνηση. πριν 2-3 τον εστειλα μεχρι να τον πάρουν να τον δουν ειναι και οι γιορτες τωρα. εδω είναι η προσφορά

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-midea-mddf-20den3-qa3.html?source=external&offer=1 και αν σου δείχνει την παλια τιμη πατας εκει που λεει δες την προσφορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, someone- είπε

καλα εννοείται οτι θα περιμένω πρωτα να δω τι θα γίνει δε κανω καμία κίνηση. πριν 2-3 τον εστειλα μεχρι να τον πάρουν να τον δουν ειναι και οι γιορτες τωρα. εδω είναι η προσφορά

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-midea-mddf-20den3-qa3.html?source=external&offer=1 και αν σου δείχνει την παλια τιμη πατας εκει που λεει δες την προσφορα

Μη συγκρίσιμο το ένα μηχάνημα που είχες με αυτό που ποστάρεις πάντως! Η μέρα με τη νύχτα. Απλά λίγο θορυβώδες, αλλά σε όλες των περιπτώσεων η μέρα με τη νύχτα με το άλλο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PURE DRY PDD 8L

Καλημέρα, όντως κάτοχος του παραπάνω αφυγραντήρα με ζεόλιθο για 3 μήνες, είπα να μεταφέρω τις εντυπώσεις - εμπειρία μου.

Τιμή: Τον πήρα 189 €, τώρα έχει στο ίδιο κατάστημα (apothema) 187 και στα υπόλοιπα από 215 και πάνω. 2 χρόνια εγγύηση.

Χαρακτηριστικά: Ονομαστική αφύγρανση 8 λίτρα, δοχείο 2 λίτρα, ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας στο 40, 50 , 60 % ή σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων. 3 ταχύτητες ανεμιστήρα, περσίδες με swing, ιονιστής, timer 1,2,4 και 8 ώρες. Σωληνάκι αποχέτευσης. Αντιβακτηριδιακό φίλτρο. Δεν έχει ένδειξη μετρούμενης υγρασίας.

Ποιότητα κατασκευής: Καλή γενικά, οι περσίδες τρίζουν λίγο όταν κινούνται αλλά δεν είναι κάτι ενοχλητικό. Το δοχείο νερού επίσης δεν είναι και από τα καλύτερα πλαστικά. Αισθητικά δεν είναι κακός. Ζυγίζει 6,3 kg και μεταφέρεται από το χερούλι δεν έχει ροδάκια.

Κατανάλωση: 30/330/650 W σύμφωνα με τον κατασκευαστή, δεν την έχω μετρήσει.

Ροή αέρα: 120 m^3/h .

Εντυπώσεις: Νομίζω για τα λεφτά του είναι ένα τίμιο μηχάνημα. Ο θόρυβος στην πρώτη ταχύτητα δεν είναι ενοχλητικός αλλά εγώ που είμαι ευαίσθητος στο θόρυβο δεν το βάζω βράδυ σε υ/δ. Στη 2η και 3η ακούγεται αρκετά. Το πόσο ρίχνει την υγρασία σε ένα σπίτι 100 τμ με 6 δωμάτια δεν είναι εύκολο να το πω. Σίγουρα κάνει δουλειά αλλά εξαρτάται από το ποσοστό υγρασίας και τη θερμοκρασία. Ο αέρας που βγάζει, ειδικά στη δεύτερη ταχύτητα, είναι ζεστός. Σε κλειστό δωμάτιο κάνει διαφορά (όχι ότι θα ζεσταθείς από τον αφυγραντήρα βέβαια). Θα ήθελα να μπορείς να ρυθμίσεις υγρασία με μεγαλύτερη ακρίβεια. (5% και όχι 10%).

Η μέγιστη αφύγρανση που έχω μετρήσει είναι λίγο παραπάνω από 1 λίτρο σε 4 ώρες αδιάλλειπτης λειτουργίας στη μεσαία ταχύτητα. Αυτό σημαίνει κάπου 6-6,5 λίτρα το 24ωρο αλλά σε θερμοκρασία 18 βαθμούς περίπου.

Για στέγνωμα ρούχων σε κλειστό δωμάτιο 8 τμ παίρνει περίπου 4-5 ώρες.

Όταν το κλείνεις δουλεύει 5 λεπτά ο ανεμιστήρας στη χαμηλή ταχύτητα για να κρυώσει το ζεόλιθο.

Όταν το ανοίγεις έχει πάντα την default ρύθμιση και όχι αυτή στην οποία δούλευε πριν κλείσει.

ΥΓ. Πρακτικά είναι το ίδιο μηχάνημα με τον inventor rise 8 l, και ίσως και άλλους. Φασόν που τους αλλάζουν λίγο το περιτύλιγμα. Στην εγγύηση υπάρχουν διαφορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Carrier, Juro Pro(panasonic). Delonghi

Η Carrier δεν έχει γραμμή παραγωγής αφυγραντήρων  αλλά ούτε κάνει σχεδιασμό μοντέλων . Όλα τα μοντέλα της είναι Κινέζου κατασκευαστή . Full outsourcing δηλαδή . 
Juro pro  επίσης Κινέζου κατασκευαστή.
 Delonghi δεν γνωρίζω .και πάω πάσο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...