Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Καλά κάνετε και ρωτάτε, αλλά όλα αυτά που έχουν ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες δεν τα ρίξατε μια ματιά; Το δυσάρεστο είναι, ότι αυτή την περίοδο άρχισαν να υπερκοστολογούνται ακόμη και τα πιο φτηνιάρικα μοντέλα.

που το βλέπεις το παράλογο; Χριστούγεννα, ο κόσμος αγοράζει (αν και το μεγάλο μπαμ είναι πάντα Οκτώβριο, Νοέμβριο), και μετά τις γιορτές αφού θα είναι υψηλές οι τιμές θα γίνει το τελικό "σκότωμα" στις εκπτώσεις, ώστε να φανούν και πιο "μεγάλες" οι προσφορές. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, yositosi είπε

που το βλέπεις το παράλογο; Χριστούγεννα, ο κόσμος αγοράζει (αν και το μεγάλο μπαμ είναι πάντα Οκτώβριο, Νοέμβριο), και μετά τις γιορτές αφού θα είναι υψηλές οι τιμές θα γίνει το τελικό "σκότωμα" στις εκπτώσεις, ώστε να φανούν και πιο "μεγάλες" οι προσφορές. ;) 

Δεν λέω ότι είναι παράλογο, αλλά να μη δώσουμε για τον inventor 245€ όταν η πραγματική τιμή είναι 170€. Δεν θα αγοράσουμε Yaris με τιμή Golf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο θελουν μπορουν να πουλανε .Μπορεις να κοιταξεις σε πολλα καταστηματα ,να κανεις παζαρι στις τιμες, να δεις και αλλες επιλογες .Αν μπορεις να περιμενεις σε ενα μηνα κανονικες εκπτωσεις παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου με τον αφυγραντήρα ζεόλιθου που πήρα (DNS-80 delonghi). Είμαι στην 20 μέρα κτήσης και λειτουργίας του. Κάναμε ένα group buy 7 περίπου άτομα - όλοι έχουν θετικές εμπειρίες αλλά μιας και δεν ξέρω ακριβώς συνθήκες και τμ. των σπιτιών τους δεν θα μιλήσω για λόγου τους - είναι γενικώς όλοι πάνω κάτω ικανοποιημένοι - κάποιοι ενημερωμένοι σχετικά - κάποιοι άσχετοι αλλά ακολουθήσαν το bandwagon μας. Κάποιοι μάλιστα παρά την παρότρυνση μου (θέρμανση καλοριφέρ στους 20+ καρφωμένο και τεράστιους χώρους πάλι προτίμησαν ζεόλιθο ότι και αν τους προέτρεπα.)

Από τα 7 κομμάτια πήγαν DOA τα 3. τα οποία στο 1ο λεπτό βγάζανε error. Υψηλό failure rate - υποτίθεται προβληματική σειρά/παρτίδα όπου ένα καλώδιο ήταν το πρόβλημα - όπως και να έχει αλλάχθηκαν απρόσκοπτα χωρίς δράματα ή κάτι άλλο.

Το σπίτι μου είναι πάνω κάτω στους 15~21 βαθμούς ανάλογα την ημέρα - 80τμ περίπου ενιαία σαλονοκουζίνα (ο θεός να την κάνει), 2 υπνοδωμάτια/μπάνιο/wc.

Μόλις σήμερα είδα την υγρασία να έχει πέσει κάτω από 50% - αρκετά (47%)- το μηχάνημα δουλεύει από τις 16.00-16.30 περίπου που γυρίζω από την δουλειά στο min και από την ώρα που μπαίνει το νυχτερινό ρεύμα στο auto - όλο το βράδυ μέχρι περίπου τις 9 το πρωί. Το σπίτι πλέον είναι ζεστό - την παλεύεις άνετα ακόμα και στα μπάνια το πρωί.  (κλείνω τις πόρτες το βράδυ). Δεν έχει δουλέψει air-condition ούτε μια μέρα, ακόμα και αυτές τις ημέρες που έχει αρκετό κρύο θα έλεγε κάποιος - και αν ανάψω aircondition (ένα παλιό fujitsu 10+ ετών 9αρι - δεν ξέρω λοιπά στοιχεία - ενοικιαστής είμαι) είναι overkill ακόμα και τώρα που γράφω αυτό το Post.

Γενικώς δηλώνω ευχαριστημένος - στην ΔΕΗ από ότι κατάλαβα από το έναντι που μου ήρθε - θα πρέπει να έσκασα κανένα 20~30- ίσως και λίγο παραπάνω - μιας και ο θερμοσίφωνας λόγω παιδιών δουλεύει υπερωρία.

Απροβλημάτιστο το μηχάνημα πάντως και σίγουρα ως αφυγραντήρας - συσκευή δηλαδή, όντως κάνει δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

που το βλέπεις το παράλογο; Χριστούγεννα, ο κόσμος αγοράζει (αν και το μεγάλο μπαμ είναι πάντα Οκτώβριο, Νοέμβριο), και μετά τις γιορτές αφού θα είναι υψηλές οι τιμές θα γίνει το τελικό "σκότωμα" στις εκπτώσεις, ώστε να φανούν και πιο "μεγάλες" οι προσφορές. ;) 

Νόμος της προσφοράς και της ζήτησης . It's a fact ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Λοιπόν ας περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου με τον αφυγραντήρα ζεόλιθου που πήρα (DNS-80 delonghi). Είμαι στην 20 μέρα κτήσης και λειτουργίας του. Κάναμε ένα group buy 7 περίπου άτομα - όλοι έχουν θετικές εμπειρίες αλλά μιας και δεν ξέρω ακριβώς συνθήκες και τμ. των σπιτιών τους δεν θα μιλήσω για λόγου τους - είναι γενικώς όλοι πάνω κάτω ικανοποιημένοι - κάποιοι ενημερωμένοι σχετικά - κάποιοι άσχετοι αλλά ακολουθήσαν το bandwagon μας. Κάποιοι μάλιστα παρά την παρότρυνση μου (θέρμανση καλοριφέρ στους 20+ καρφωμένο και τεράστιους χώρους πάλι προτίμησαν ζεόλιθο ότι και αν τους προέτρεπα.)

Από τα 7 κομμάτια πήγαν DOA τα 3. τα οποία στο 1ο λεπτό βγάζανε error. Υψηλό failure rate - υποτίθεται προβληματική σειρά/παρτίδα όπου ένα καλώδιο ήταν το πρόβλημα - όπως και να έχει αλλάχθηκαν απρόσκοπτα χωρίς δράματα ή κάτι άλλο.

Το σπίτι μου είναι πάνω κάτω στους 15~21 βαθμούς ανάλογα την ημέρα - 80τμ περίπου ενιαία σαλονοκουζίνα (ο θεός να την κάνει), 2 υπνοδωμάτια/μπάνιο/wc.

Μόλις σήμερα είδα την υγρασία να έχει πέσει κάτω από 50% - αρκετά (47%)- το μηχάνημα δουλεύει από τις 16.00-16.30 περίπου που γυρίζω από την δουλειά στο min και από την ώρα που μπαίνει το νυχτερινό ρεύμα στο auto - όλο το βράδυ μέχρι περίπου τις 9 το πρωί. Το σπίτι πλέον είναι ζεστό - την παλεύεις άνετα ακόμα και στα μπάνια το πρωί.  (κλείνω τις πόρτες το βράδυ). Δεν έχει δουλέψει air-condition ούτε μια μέρα, ακόμα και αυτές τις ημέρες που έχει αρκετό κρύο θα έλεγε κάποιος - και αν ανάψω aircondition (ένα παλιό fujitsu 10+ ετών 9αρι - δεν ξέρω λοιπά στοιχεία - ενοικιαστής είμαι) είναι overkill ακόμα και τώρα που γράφω αυτό το Post.

Γενικώς δηλώνω ευχαριστημένος - στην ΔΕΗ από ότι κατάλαβα από το έναντι που μου ήρθε - θα πρέπει να έσκασα κανένα 20~30- ίσως και λίγο παραπάνω - μιας και ο θερμοσίφωνας λόγω παιδιών δουλεύει υπερωρία.

Απροβλημάτιστο το μηχάνημα πάντως και σίγουρα ως αφυγραντήρας - συσκευή δηλαδή, όντως κάνει δουλειά.

1. πόσο σου μαζεύει? (λίτρα εννοώ)

2. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά με τον έναντι δεν καταλαβαίνεις τι έχεις κάψει. Στηρίζεται σε προηγούμενες καταναλώσεις... Στον εκκαθαριστικό φαίνεται πάντα η "ζημιά"  :P

3. To 47% το θεωρώ πολύ χαμηλό, και το αναφέρω γιατί ουσιαστικά καταναλώνεις ρεύμα άσκοπα ζητώντας από τη συσκευή να "στεγνώσει" έναν ήδη αρκετά στεγνό αέρα (όσο πιο χαμηλά πέφτει η υγρασία, τόσο περισσότερη γίνεται αναλογικά η κατανάλωση ανά λίτρο νερού που θα αφυγρανθεί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

εστειλα πισω τον Carrier CDT165E3 που χα παρει απο κωτσο στο balck Friday στα 99 ευρω. πατησα στο doa μιας και η ενδείξεις του ηταν οτι ναναι καθως με βρεγμένα ρουχα μετα απο καμια ωρα ελεγε 40 % στο μικρο δωμστιο. υπάρχει κατι αλλο αξιόλογο στον κωτσο σε νορμαλ τιμη μιας και είμαι δεσμευμένος να πάρω κατι απο εκει; να τους πω αν γίνεται αντι για καινούριο carrier να δωσω διαφορα και να παρω κατι αλλο, δε ξερω αν γίνεται θα το ρωτήσω. γενικα μεσα στο σπιτι εχω 18 19 βαθμους 55-58% υγρασια και τον πήρα κυριως για στέγνωμα ρούχων σε μικρο δωματιο. βεβαια σε κανα χρόνο θα αλλαξω σπίτι και έλεγα μήπως έπαιρνα κατι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, someone- said:

εστειλα πισω τον Carrier CDT165E3 που χα παρει απο κωτσο στο balck Friday στα 99 ευρω. πατησα στο doa μιας και η ενδείξεις του ηταν οτι ναναι καθως με βρεγμένα ρουχα μετα απο καμια ωρα ελεγε 40 % στο μικρο δωμστιο. υπάρχει κατι αλλο αξιόλογο στον κωτσο σε νορμαλ τιμη μιας και είμαι δεσμευμένος να πάρω κατι απο εκει; να τους πω αν γίνεται αντι για καινούριο carrier να δωσω διαφορα και να παρω κατι αλλο, δε ξερω αν γίνεται θα το ρωτήσω. γενικα μεσα στο σπιτι εχω 18 19 βαθμους 55-58% υγρασια και τον πήρα κυριως για στέγνωμα ρούχων σε μικρο δωματιο. βεβαια σε κανα χρόνο θα αλλαξω σπίτι και έλεγα μήπως έπαιρνα κατι καλύτερο.

Νομίζω ένα στέγνωμα ρούχων το έκανες ήδη. Με 99€ 16λιτρο μηχάνημα δε βρίσκεις. Αν πάρεις μικρότερο, σίγουρα θα κάνει περισσότερη ώρα στον ίδιο χώρο που βάζεις τα ρούχα. Για κάτι καλύτερο θα πρέπει να δώσεις καμιά 50€+ παραπάνω. Aν σου άρεσε η λειτουργία του πέρα του προβλήματος που ανέφερες, προτείνω να πάρεις τον ίδιο μέσω doa.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yositosi είπε

1. πόσο σου μαζεύει? (λίτρα εννοώ)

2. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά με τον έναντι δεν καταλαβαίνεις τι έχεις κάψει. Στηρίζεται σε προηγούμενες καταναλώσεις... Στον εκκαθαριστικό φαίνεται πάντα η "ζημιά"  :P

3. To 47% το θεωρώ πολύ χαμηλό, και το αναφέρω γιατί ουσιαστικά καταναλώνεις ρεύμα άσκοπα ζητώντας από τη συσκευή να "στεγνώσει" έναν ήδη αρκετά στεγνό αέρα (όσο πιο χαμηλά πέφτει η υγρασία, τόσο περισσότερη γίνεται αναλογικά η κατανάλωση ανά λίτρο νερού που θα αφυγρανθεί)

1. Στο 8ωρο το βράδυ (00.00-08.00 περίπου) τις πρώτες μέρες έχει τύχει να τον βρω σβηστό - πλέον - είναι στο όριο το δοχείο αλλά έχει ακόμα (2.8lt. δοχείο).

2. Και εγώ αυτό φοβάμαι ... 

3. Ένα παιδί σε σχόλιο του στο skroutz το μέτρησε και στο Auto στο 50% και κάτω καίει όσο το min πάνω κάτω (400 watt) - οπότε υποθέτω η μόνη διαφορά είναι η σκάλα του ανεμιστήρα. Πάνω από 50% μέτρησε ένα αστρονομικό νούμερο ....790 watt αν θυμάμαι καλά στο στέγνωμα ρούχων και καλά. Γενικώς είναι μεγάλο μείον αυτό (ίσως το μοναδικό του) που δουλεύει με 2 σκάλες - presets γιατί εγώ θα το ρύθμιζα π.χ. στο 55%. Δουλειά όμως κάνει αναμφίβολα. Η μικρή μου η κόρη σταμάτησε να βήχει το πρωί - μόνο αυτό λέω -  και νομίζαμε ότι είναι κάποια αλλεργία όχι κάτι τρομερό αλλά την είχαμε τρέξει στο γιατρό γιατί ήταν καθημερινό αυτήν την εποχή. (υγρασία? ο ιονιστής?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, someone- είπε

εστειλα πισω τον Carrier CDT165E3 που χα παρει απο κωτσο στο balck Friday στα 99 ευρω. πατησα στο doa μιας και η ενδείξεις του ηταν οτι ναναι καθως με βρεγμένα ρουχα μετα απο καμια ωρα ελεγε 40 % στο μικρο δωμστιο. υπάρχει κατι αλλο αξιόλογο στον κωτσο σε νορμαλ τιμη μιας και είμαι δεσμευμένος να πάρω κατι απο εκει; να τους πω αν γίνεται αντι για καινούριο carrier να δωσω διαφορα και να παρω κατι αλλο, δε ξερω αν γίνεται θα το ρωτήσω. γενικα μεσα στο σπιτι εχω 18 19 βαθμους 55-58% υγρασια και τον πήρα κυριως για στέγνωμα ρούχων σε μικρο δωματιο. βεβαια σε κανα χρόνο θα αλλαξω σπίτι και έλεγα μήπως έπαιρνα κατι καλύτερο.

Το προβλημα σου πως το διεγνωσαν και συμφωνησαν; 2) παρε ενα ιδιο, σε αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις αλλο. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ενα Singer 20Λ το ποιο οικονομικο μετα απο αυτο στα 170 περιπου.

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

1. Στο 8ωρο το βράδυ (00.00-08.00 περίπου) τις πρώτες μέρες έχει τύχει να τον βρω σβηστό - πλέον - είναι στο όριο το δοχείο αλλά έχει ακόμα (2.8lt. δοχείο).

2. Και εγώ αυτό φοβάμαι ... 

3. Ένα παιδί σε σχόλιο του στο skroutz το μέτρησε και στο Auto στο 50% και κάτω καίει όσο το min πάνω κάτω (400 watt) - οπότε υποθέτω η μόνη διαφορά είναι η σκάλα του ανεμιστήρα. Πάνω από 50% μέτρησε ένα αστρονομικό νούμερο ....790 watt αν θυμάμαι καλά στο στέγνωμα ρούχων και καλά. Γενικώς είναι μεγάλο μείον αυτό (ίσως το μοναδικό του) που δουλεύει με 2 σκάλες - presets γιατί εγώ θα το ρύθμιζα π.χ. στο 55%. Δουλειά όμως κάνει αναμφίβολα. Η μικρή μου η κόρη σταμάτησε να βήχει το πρωί - μόνο αυτό λέω -  και νομίζαμε ότι είναι κάποια αλλεργία όχι κάτι τρομερό αλλά την είχαμε τρέξει στο γιατρό γιατί ήταν καθημερινό αυτήν την εποχή. (υγρασία? ο ιονιστής?)

Το auto ειναι το οικονομικοτερο; Εγω εχω μια αισθηση οτι το οικονομικοτερο ειναι το High. Οχι σε ρευμα σε αποδοση. L/watt.

Το auto πως δουλευει καταρχην ξερουμε;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Το auto ειναι το οικονομικοτερο; Εγω εχω μια αισθηση οτι το οικονομικοτερο ειναι το High. Οχι σε ρευμα σε αποδοση. L/watt

Τον ίδιο έχεις Zerg? Τι να σου πω τώρα... - ότι διάβασα σου λέω, δεν έχω κάνει μετρήσεις ο ίδιος για να σου πω έχω/έχεις δίκιο/άδικο. Όταν τον πήρα και τον έβαλα μπροστά πρώτη φορά και εγώ τον μπουμπούνισα στο High για κανένα 3ήμερο (3 σταγόνες) και φυσικά τον ξενάγησα σε κάθε δωμάτιο. Τώρα δεν ξέρω, μιας και είμαι στην φάση της συντήρησης, τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ενας γνωστος μου με ζεολιθο και προσπαθω να καταλαβω για να του τα εξηγησω. Ολα τα ιδια δεν κανουν; 

Ενα αλλο εχει παρει.

3 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Τον ίδιο έχεις Zerg? Τι να σου πω τώρα... - ότι διάβασα σου λέω, δεν έχω κάνει μετρήσεις ο ίδιος για να σου πω έχω/έχεις δίκιο/άδικο. Όταν τον πήρα και τον έβαλα μπροστά πρώτη φορά και εγώ τον μπουμπούνισα στο High για κανένα 3ήμερο (3 σταγόνες) και φυσικά τον ξενάγησα σε κάθε δωμάτιο. Τώρα δεν ξέρω, μιας και είμαι στην φάση της συντήρησης, τι λες?

Θα ελεγα να μετρησεις κρατωντας σημειωσεις σε χαρτι ποσο νερο βγαζει, και στο high και στο low και στο auto. Ξεκινωντας με την ιδια υγρασια πανω κατω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε τους αφυγραντήρες ζεόλιθου, γιατί κυρίως πρέπει να τους χρησιμοποιήσουμε όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι κάτω από 15°C. Δηλαδή για χώρους – σπίτια χωρίς ικανοποιητική θέρμανση. Στους 20°C καταναλώνουν 2-3 φορές παραπάνω ενέργεια σε σχέση με κάποιον αφυγραντήρα που λειτουργεί με συμπιεστή, για να παράγουν το ίδιο έργο. Αυτό να το έχετε υπόψη σας, αν σας ενδιαφέρει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχει ενας γνωστος μου με ζεολιθο και προσπαθω να καταλαβω για να του τα εξηγησω. Ολα τα ιδια δεν κανουν; 

Ενα αλλο εχει παρει.

Θα ελεγα να μετρησεις κρατωντας σημειωσεις σε χαρτι ποσο νερο βγαζει, και στο high και στο low και στο auto. Ξεκινωντας με την ιδια υγρασια πανω κατω

Από ότι έχω καταλάβει - η αρχή λειτουργίας του είναι πολύ απλή. 2 σκάλες ανεμιστήρα - δύο θερμοκρασίας του θερμαντικού στοιχείου. Το high είναι ίδιο πιστεύω με την λειτουργία στεγνώματος ρούχων (και καλά) αλλά στοχεύει μέχρι 40% υγρασία ενώ το (dry clean mode ρούχα πάει για 35%) το min είναι μικρή σκάλα ανεμιστήρα - υψηλή θερμοκρασία - το ECO υψηλή σκάλα ανεμιστήρα/χαμηλή θερμοκρασία (το manual αναφέρει ότι δεν είναι κάποιο eco mode αλλά mode για στέγνωμα ρούχων το καλοκαίρι) και το Auto είναι ....auto :P  δηλαδή μέχρι κάποιο ποσοστό υγρασίας είναι στο high (θερμοκρασία/ανεμιστήρι) και μετά πέφτει στο min αμφότερα.

Αυτά φυσικά εμπειρικά τελείως από ότι έχω παρατηρήσει από τα διάφορα modes που το έχω λειτουργήσει.

 

@Nikosmile Ρεφάρεις από άλλα έξοδα... ή έτσι ελπίζω.

Για παράδειγμα πρόπερσι τέτοια εποχή θα ανοίγαμε το καλοριφέρ (και θα ξυπνάγαμε τον λέβητα πρώτοι φυσικά) για να ζεσταθεί το νερό για τους συνταξιούχους από πάνω που θα ήταν στο κρεβάτι ακόμα όπως και ο εργένης/άνεργος γιος τους από κάτω να τον βρουν έτοιμο - και για λίγες ώρες το απόγευμα... Το αποτέλεσμα - άπειρα φράγκα και πάλι κρύο σπίτι κάθε πρωί.

Πέρσι - την βγάλαμε με panel - aircondition (του χαμού που πάγωνες μόλις τα έκλεινες) με άπειρο κόστος ρεύματος και φυσικά π@@@ συνθήκες κάθε πρωί απόγευμα - βράδυ χωρίς κάτι τέτοιο.

Φέτος? - 12+ ώρες αφυγραντήρα και κερδίζουμε και από τις "απώλειες"  της κόρης του συνταξιούχου στον 2ο ανάβει καλοριφέρ χωρίς αύριο μιας και απέκτησε παιδάκι και πήγε ισόγειο αυτός με τον γιο.

Φυσικά αν δω υπερβολική κατανάλωση θα το γράψω - δεν έχω μετοχές στην Delonghi ή στην zeolite :D

Γυρίζει ο τροχός όμως... 😈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...