Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, panos1550 είπε

Και ο Carrier cdt-165e3 (αυτός με τα 99€ από τον κωτσο) αναφέρει.. Συγκεκριμένα δίνει 1,63L/kwh για τον 16αρη και 1,89 για τον 10αρη...btw, θεωρούνται καλές αυτές οι τιμές? Επίσης, σε τι συνθήκες (θερμοκρασία /υγρασία) αναφέρονται? Αντίστοιχες με αυτές της ικανότητας αφύγρανσης? 

Είναι στους 30°C με 80% σχετική υγρασία. Οι καλές τιμές είναι από 2L/kWh και πάνω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Είναι στους 30°C με 80% σχετική υγρασία. Οι καλές τιμές είναι από 2L/kWh και πάνω.

Απο 2,5L/kwh και πανω θα ελεγα, ακομα καλυτερα απο 3. Ομως δεν τους πιστευω ιδιαιτερα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Απο 2,5L/kwh και πανω θα ελεγα, ακομα καλυτερα απο 3. Ομως δεν τους πιστευω ιδιαιτερα.

Αυτό όμως που το στηρίζεις, το υπολόγισες με το μάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Απο 2,5L/kwh και πανω θα ελεγα, ακομα καλυτερα απο 3. Ομως δεν τους πιστευω ιδιαιτερα.

To 3αρι αν δεν τα υπολογίζω λάθος αντιστοιχεί σε μέγιστη κατανάλωση 333W (όχι rated!) για έναν 24άρη που θα δουλευει σε optimal συνθήκες (σε σταθερές και αμετάβλητες συνθηκες φυσικά 30C @ Rh80%!). Ποιό τέτοιο μοντέλο υπάρχει στην αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα meaco 10L στα 195watt φτάνει μέχρι 2,2L/kWh. To Meaco 25L με 320 Watts φτάνει τα 3,2L/kWh. Απ' ότι φαίνεται είναι δύσκολο ένας μικρός αφυγραντήρας να έχει υψηλό Efficiency Criteria.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Είναι στους 30°C με 80% σχετική υγρασία. Οι καλές τιμές είναι από 2L/kWh και πάνω.

τα κορυφαία είναι από 2.5 ως 2.7 όπως τα ξέρω εγώ τουλάχιστον. Αντίστοιχα, οι αξιόλογοι mainstream παίζουν κάπου στο 2.3~2.5. Αν δεν τα μετράω λάθος, 2 σημαίνει max power consumption στα 410W για έναν 20άρη, τιμή που δεν την λες και ιδιαίτερα καλή. 

Φυσικά όλα αυτά πλασματικά γιατί εδώ ευνοούνται τα μοντέλα μεγάλου μεγέθους (που είναι λογικό), όπου όμως έχεις και το αρχικό υψηλότερο κόστος αγοράς

4 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Ένα meaco 10L στα 195watt φτάνει μέχρι 2,2L/kWh. To Meaco 25L με 320 Watts φτάνει τα 3,2L/kWh. Απ' ότι φαίνεται είναι δύσκολο ένας μικρός αφυγραντήρας να έχει υψηλό Efficiency Criteria.

χτύπησες λαβράκι. Εβαλες στην εξίσωση το Meaco που είναι inverter και όχι οn/off! Αν προσέξεις έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε max mode, αλλά αναλογικά υψηλή σε πιο "καθημερινές συνθήκες" ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

To 3αρι αν δεν τα υπολογίζω λάθος αντιστοιχεί σε μέγιστη κατανάλωση 333W (όχι rated!) για έναν 24άρη που θα δουλευει σε optimal συνθήκες (σε σταθερές και αμετάβλητες συνθηκες φυσικά 30C @ Rh80%!). Ποιό τέτοιο μοντέλο υπάρχει στην αγορά;

Σου απαντησε αλλος. Και υπαρχουν και αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σου απαντησε αλλος. Και υπαρχουν και αλλα.

μου απάντησε για ένα μοντέλο inverter όπου έβαλα μια παρένθεση. Ποιά είναι τα άλλα?!!?! Λίγα ως ελάχιστα μοντέλα και μιλάμε πάντα για 24lt/day + μεγέθη

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, yositosi είπε

μου απάντησε για ένα μοντέλο inverter όπου έβαλα μια παρένθεση. Ποιά είναι τα άλλα?!!?! Λίγα ως ελάχιστα μοντέλα και μιλάμε πάντα για 24lt/day + μεγέθη

Αλλο λιγα εως ελαχιστα και αλλο καθολου που ελεγες. Δεν βαλαμε οριο στα λιτρα. Ο φιλος συγκρινε 12 με 16 L εξαλου, ποιος μου απαγορευει εμενα να παω και στα 25L; Οικονομια θελατε, για οικονομια σας απανταω. Εχω γραψει πολλες φορες οτι οι 16αρηδες και κατω τσιμπανε το ρευμα, δεν υπαρχει αμφιβολια πλεον.

https://www.skroutz.gr/s/4045544/Carrier-CDG-255E.html

αυτος εχει 3,3L/kwh και απο φιλο, ειναι και εξαιρετικα αποδοτικος.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αλλο λιγα εως ελαχιστα και αλλο καθολου που ελεγες. Δεν βαλαμε οριο στα λιτρα. Ο φιλος συγκρινε 12 με 16 L εξαλου, ποιος μου απαγορευει εμενα να παω και στα 25L; Οικονομια θελατε, για οικονομια σας απανταω. Εχω γραψει πολλες φορες οτι οι 16αρηδες και κατω τσιμπανε το ρευμα, δεν υπαρχει αμφιβολια πλεον.

άντε πάλι... Που ακριβώς είπα "ΚΑΘΟΛΟΥ"??? Ρώτησα κατά λέξη "Ποιό τέτοιο μοντέλο υπάρχει στην αγορά;"! Αν ήθελα να πω ότι δεν υπάρχει κανένα θα το έλεγα ξεκάθαρα και δεν θα ρωτούσα! Αναφέρθηκε ένα τεχνολογίας Inverter, έχω βρει και ένα ακόμα (αν δεν είναι τυπογραφικό) και μετά όλα τα άλλα που βλέπω ΕΓΩ, είναι κάτω του 3 (και αρκετά κάτω βασικά). Είναι τόσο μεμπτό που ρώτησα για να μαθαίνω κιόλας;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλήμερα /καλησπέρα,ειπα να ρωτήσω και εγώ μετά από την σχετική μελέτη και ερώτηση σε κατάστημα. 

 

Το προοριζουμε για το σαλόνι που είναι περίπου 70τετραγωνικα με τους διαδρόμους. 

 

Η θερμοκρασία χωρίς θέρμανση είναι περίπου 17 +-βαθμούς. 

Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με αποχέτευση. 

Υγρασία γύρω στο 70%

Έχουμε 2 μωρά παιδιά και φαντάζομαι ο ιονιστης θα έκανε δουλειά. 

Ποσό με δόσεις γύρω στα 200 ευρώ +-

 

Παραθέτω τι είδα και μου έκανε εντύπωση /μου είπαν /διάβασα. 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181052-inventor-ep3-wifi20l-eva-ii-pro-wifi

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/177377-rohnson-r-9420-genius-wi-fi

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178416-inventor-r2-ion8l-rise

 

Εννοείται πως κάθε άποψη ή και απόρριψη των άνωθεν είναι καλοδεχουμενη. 

 

Θα προτιμούσα μαγαζί με δόσεις, εξου και ο λόγος που το επέλεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ εγω την ιδια ερωτηση με το παληκαρι απο πανω περιπου . 

 Λοιπον για δωματιο 20τ.μ. πειρπου αφυγραντηρρα με ιοντιστη ,πιο πολυ με ενδιαφερει καθαρισμος του αερα αλλα διαβασα πως ο ιονιστης παραγει οζον που ειναι επιβλαβη για την υγεια των παιδιων ισχυει ? Αν ναι υπαρχει καθαριστης αερα ? Υπαρχει κατι αλλο ταυτοχρονα για αφυγρανση κ καθαρισμο του αερα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε και ρωτάτε, αλλά όλα αυτά που έχουν ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες δεν τα ρίξατε μια ματιά; Το δυσάρεστο είναι, ότι αυτή την περίοδο άρχισαν να υπερκοστολογούνται ακόμη και τα πιο φτηνιάρικα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, billathens! είπε

Παιδιά καλήμερα /καλησπέρα,ειπα να ρωτήσω και εγώ μετά από την σχετική μελέτη και ερώτηση σε κατάστημα. 

Το προοριζουμε για το σαλόνι που είναι περίπου 70τετραγωνικα με τους διαδρόμους. 

Η θερμοκρασία χωρίς θέρμανση είναι περίπου 17 +-βαθμούς. 

Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με αποχέτευση. 

Υγρασία γύρω στο 70%

Έχουμε 2 μωρά παιδιά και φαντάζομαι ο ιονιστης θα έκανε δουλειά. 

Ποσό με δόσεις γύρω στα 200 ευρώ +-

Παραθέτω τι είδα και μου έκανε εντύπωση /μου είπαν /διάβασα. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181052-inventor-ep3-wifi20l-eva-ii-pro-wifi

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/177377-rohnson-r-9420-genius-wi-fi

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178416-inventor-r2-ion8l-rise

Εννοείται πως κάθε άποψη ή και απόρριψη των άνωθεν είναι καλοδεχουμενη. 

Θα προτιμούσα μαγαζί με δόσεις, εξου και ο λόγος που το επέλεξα. 

Τον Rise  βγάλτε το εκτός εξίσωσης . Είναι με ζεόλιθο και σε αυτές τις θερμοκρασίες που έχεις στο χώρο πιο οικονομικός σε λειτουργία θα είναι αφυγραντήρας με συμπιεστή  (όπως οι άλλοι 2) 
Με ζεόλιθο προτιμάμε σε χαμηλές εσωτερικές θερμοκρασίες κάτω απο 15 βαθμούς όπου εκεί έχουν το πλεονέκτημα  έναντι των συμπιεστών . 

Γνώμη μου να πας να τους δει και τους 2 απο κοντά στο κατάστημα να δεις ποιότητα κατασκευής και αν μπορούν να στους βάλλουν σε λειτουργία να τους ακούσεις . 



 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...