Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δυστυχώς όμως αυτό δεν υφίσταται, οπότε καταλήγεις στη διακριτική ευχέρεια του καθενός στο τι και πως θα σου το πει! Απλά είμαστε σε έναν τόπο όπου λόγω του γενικότερου μπάχαλου, πρακτικές οι οποίες είναι παράνομες σε όλη την Ε.Ε, εδω το πράγματα ξεφεύγουν επειδή όλοι ποντάρουν ότι οι αρμόδιες αρχές ούτε για πλάκα δεν θα ασχοληθούν!

μεταξύ τους πάντως καμία σχέση ως προς τα χαρακτηριστικά αυτά τα 3 μοντέλα

Χαχα!έχεις δίκιο..διάβασα λίγο παραπάνω και είδα ότι για τη περίπτωση μ είναι καλύτερα να πάω σε ζεόλιθο.Το σπίτι δεν έχει θέρμανση,είναι μια γκαρσονιέρα περίπου 35 τετραγωνικά ενιαίος χώρος.Τωρα δε ξέρω σε θέμα κατανάλωσης τι θα παιχτεί αλλά προς το εκεί το κόβω μιας και θα βγάζει και λίγο ζεστό αέρα.τι λέτε?

Puredry famous PDD 10L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ManolisKw είπε

Χαχα!έχεις δίκιο..διάβασα λίγο παραπάνω και είδα ότι για τη περίπτωση μ είναι καλύτερα να πάω σε ζεόλιθο.Το σπίτι δεν έχει θέρμανση,είναι μια γκαρσονιέρα περίπου 35 τετραγωνικά ενιαίος χώρος.Τωρα δε ξέρω σε θέμα κατανάλωσης τι θα παιχτεί αλλά προς το εκεί το κόβω μιας και θα βγάζει και λίγο ζεστό αέρα.τι λέτε?

Puredry famous PDD 10L

αντικειμενικά μιλώντας υπερτιμολογημένο προιόν με μικρή εγγύηση. Στα ζεολίθου τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά... μιας και η απόδοση είναι σχεδόν αναλογική της κατανάλωσης με πολύ μικρές αποκλίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, yositosi said:

Δυστυχώς όμως αυτό δεν υφίσταται, οπότε καταλήγεις στη διακριτική ευχέρεια του καθενός στο τι και πως θα σου το πει! Απλά είμαστε σε έναν τόπο όπου λόγω του γενικότερου μπάχαλου, πρακτικές οι οποίες είναι παράνομες σε όλη την Ε.Ε, εδω το πράγματα ξεφεύγουν επειδή όλοι ποντάρουν ότι οι αρμόδιες αρχές ούτε για πλάκα δεν θα ασχοληθούν!

μεταξύ τους πάντως καμία σχέση ως προς τα χαρακτηριστικά αυτά τα 3 μοντέλα

Το να επιτρέπουμε κάποιον να μας περάσει ότι θέλει, αυτό είναι λάθος και φταίμε εμείς. Όπως έγραψα θα έπρεπε να απαιτούμε δοκιμή του μηχανήματος επί τόπου, αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει ακόμα και στο εξωτερικό κάποιο ενεργειακό ταμπελάκι στους αφυγραντήρες επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

αντικειμενικά μιλώντας υπερτιμολογημένο προιόν με μικρή εγγύηση. Στα ζεολίθου τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά... μιας και η απόδοση είναι σχεδόν αναλογική της κατανάλωσης με πολύ μικρές αποκλίσεις

Άρα?Συμφωνείς με την άποψη μ?Άσχετα με τη τιμή,είναι καλύτερα να πάω σε αυτόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teo_3 είπε

Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει ακόμα και στο εξωτερικό κάποιο ενεργειακό ταμπελάκι στους αφυγραντήρες επίσης. 

ναι, αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι αυτό δεν παίζει. ΔΕΝ προβλέπεται από την ΕΕ ενεργειακή κάρτα για αυτή την κατηγορία προιόντων, και για αυτό το λόγο επικρατεί αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα. Π.χ. στη Γερμανία όπου οι ενώσεις καταναλωτών δεν χαρίζονται, οι εταιρείες δηλώνουν τα "μέγιστα" (watt/db)... Πάντως και σε κατηγορίες όπως κλιματισμός διάφοροι μικροεισαγωγείς δεν πτοούνται και πετάνε κάτι μαγικές ενεργειακες κάρτες γνωρίζοντας ότι και καταγγελία να πέσει μπορούν "να το κλείσουν την επόμενη μέρα" και άντε βγάλε άκρη. Εδώ μεγάλη εταιρεία "μαυρίστηκε" από τη Eurovent, αν θυμάμαι καλά, για μη ορθή χρήση του ονόματος της!

Γενικά στην Ελλάδα το εν λόγω προιόν έχει γίνει πολύ μόδα! Μιλάμε όμως για μεγάλη μόδα σε βαθμό παραλογισμού... Κάνε αναζήτηση για αντίστοιχα προιόντα στην υπόλοιπη Ευρώπη και θα δεις ότι τα αποτελέσματα θα είναι μηδαμινά αν αναλογιστείς και τον πληθυσμό μας. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι επειδή είναι υπερτιμολογημένο προιον, για να επιβιώσουν κάποιες αντικειμενικά μικρές (σε πραγματικά μεγέθη εταιρείες), οι οποίες μετά την αρπαχτή που έκαναν πριν μερικά χρόνια κοιτάζουν να το τραβήξουν για όσο πάει, άρχισαν να λέγονται πολλά μαγικά.

Στην πράξη όμως επειδή η εν λόγω αγορά παγκοσμίως δεν είναι τεράστια, τα ουσιαστικά σοβαρά εργοστάσια στην Κίνα δεν είναι και τόσα πολλά. Εεε η τρέλα είναι όταν βλέπεις "σαβουρο-προιόντα" να λανσάρονται σαν καλά, και ακόμα και οι σημάνσεις τους δεν είναι ουτε καν νομότυπες είτε γιατί τα εισάγουν "ερασιτέχνες" που κάνουν ότι τους κατέβει, είτε γιατί τους τα δίνουν Κινέζια που είναι τόσο ασόβαρα (λόγω έλλειψης σοβαρής εμπλοκής με μεγάλες Ευρωπαικές εταιρείες) ως προς το σκέλος "ευρωπαική αγορά" που δέχονται και αναγράφεται οποιαδήποτε μαγεία κατεβεί στου καθενός το κεφάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Επίσης, δεν έχω παρατηρήσει ακόμα και στο εξωτερικό κάποιο ενεργειακό ταμπελάκι στους αφυγραντήρες επίσης. 

Υπάρχει ένας ενεργειακός συντελεστής απόδοσης που αναφέρει τα λίτρα αφύγρανσης ανά kWh, σε συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Αναφέρεται σε κάποια μοντέλα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManolisKw είπε

Άρα?Συμφωνείς με την άποψη μ?Άσχετα με τη τιμή,είναι καλύτερα να πάω σε αυτόν?

για γκαρσονιέρα 35τμ σίγουρα ΔΕΝ πας σε 25λιτρο... Πιστεύω ότι και 16αρης σε καλύπτει! Το αναφέρω γιατί τιμολογιακά έχεις πολύ μεγάλη διαφορά.

τι μεση θερμοκρασία έχεις στο ΄χωρο σου. Τονίζω το μέση!!! Και ποσο σοβαρό θέμα υγρασίας έχεις επίσης;

1 λεπτό πριν, Nikosmile είπε

Υπάρχει ένας συντελεστής απόδοσης που αναφέρει τα λίτρα αφύγρανσης ανά kWh, σε συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Αναφέρεται σε κάποια μοντέλα.

οι μετρήσεις που δίνονται κανονικά είναι σε 30C @ Rh80%, και είναι το λεγόμενο "maximum" (άσχετα αν το μέγιστο κανονικά είναι σε 35C @ Rh80%). Σε αυτές τις συνθήκες έχεις ουσιαστικά και τα  αναγραφόμενα λίτρα αφύγρανσης ημερησίως. Μετά το rated input είναι σε 26,7C @ Rh60%, όπου όμως τα λίτρα πέφτουν στα μισά! 

Το παραπάων ισχύει για τα κομπρεσοράτα φυσικά. Εδώ έχε κατά νου ότι η ΕΕ αφήνει ένα περιθώριο απόκλισης +-5% (και εδώ κάπου μαθαίνουμε πως κάποιος μπορει να βαφτίσει το 20λιτρο 22λιτρο, ή το 24λιτρο σε 25λιτρο αν είναι ασόβαρος!).

Τώρα σε ένα χώρο με μέση θερμοκρασία 20~21C και λαμβάνοντας υπόψη ότι η συσκευή μπαίνει όταν έχεις υγρασία 70~80% (άρα ξεκινάει να δουλεύει σε συνθήκες υψηλής απόδοσης), και τίθεται ένα ρεαλιστικό target level σε 50~55%, η μέση κατανάλωση είναι αρκετά κοντά στο rated input power.

Σε όλες των περιπτώσεων επειδή μας ενδιαφέρει η κατανάλωση ρεύματος ανά λίτρο νερού που τραβάμε, ΔΕΝ κοιτάμε τα ξερά watt και δεν συγκρίνουμε πχ αυτό που βλέπουμε σε έναν 16άρη, με έναν 20άρη ή και με έναν 24άρη!!! (όσο πιο μεγάλος λογικό να τραβάει παραπάνω ρεύμα γιατί τραβάει και παραπάνω νερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπου 18 βαθμούς με πολύ μεγάλη υγρασία...φαντάσου το mouse pad είναι νωπό..μέχρι και κάτι ξύλινα σούπλα π έχω βγάλανε μούχλα.. επίσης τα αλουμίνια είναι γεμάτα νερό συν τη μυρωδιά.

Επεξ/σία από ManolisKw
Προσθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Nikosmile said:

Υπάρχει ένας ενεργειακός συντελεστής απόδοσης που αναφέρει τα λίτρα αφύγρανσης ανά kWh, σε συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Αναφέρεται σε κάποια μοντέλα.

Αυτό το έχω δει και εδώ, νομίζω σε Meaco

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManolisKw είπε

Περίπου 18 βαθμούς με πολύ μεγάλη υγρασία...φαντάσου το mouse pad είναι νωπό..μέχρι και κάτι ξύλινα σούπλα π έχω βγάλανε μούχλα.. επίσης τα αλουμίνια είναι γεμάτα νερό συν τη μυρωδιά.

σαν θερμοκρασίσες είσαι οριακά προς όφελος του κομπρεσοράτου στο σκέλος απόδοσης/κατανάλωσης. Αν έχεις τόσο νερό, τότε πρωταρχικά σε καίει να τραβάει νερό και όχι να καταναλώνει λίγο αλλά να τραβαέι και λιγο... Αν έχεις κάποιες σταθερές πηγές υγρασίας και δεν μπορείς να το θωρακίσεις πρωταρχικά το σπιτι, τότε έχει νόημα και ο ζεόλιθος

2 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Αυτό το έχω δει και εδώ, νομίζω σε Meaco

Μέχρι σήμερα η μόνη που δίνει τιμές σε διαφορα σενάρια για κάποια μοντέλα της φυσικά ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2018 στις 7:23 ΜΜ, powerup είπε

Καλησπερα 

Για μονοκατοικια  64τμ (οχι ενιαιος χωρος)με υγρασια 69-76% και χωρις μονωση και θερμανση μονιμη .Το χειμωνα τωρα φτανει 12-13 C (επειδη λειπω τα πρωινα) κι χρησιμοποιω κλιματιστικο για θερμανση .

Σκεφτομε για αφυγραντηρα ζεολιθου  αυτον κατα βαση

https://www.gadgetnow.gr/4941-afigrantiras-puredry-pdd-8l-desiccant-famous-save-energy.html

1) τον εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις για θορυβο (ιδιαιτερα για αυτο),καταναλωση αξιοπιστια,θα πρεπει να αλλαζω φυλτρα στον ιονιστη; καθε ποσο ; και ποσο κοστιζουν. ;

2) εχει 5ετη εγγυηση (η το γραφουν για αγρα πελατων) ) ;

3) Μηπως δεν πρεπει να παω σε ζεολιθο ?

4) αν εχετε αλλες λυσεις να προτεινετε καλοδεχουμενες 

Υπαρχει κι ο inventor που μοιαζει πολυ με τον puredry (τολμω να πω ιδιο μηχνημα με διαφορετικο χρωμα) αλλα εχει 5ετη εγγυηση .Αν κι ο puredry το ιδιο μοντελο σε καποια καταστηματα εχει 5ετη εγγυηση κι σε αλλα 2ετη !!!!!

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

Αν εχουν ιδια 5ετη εγγυηση πιο απο τα δυο να προιμησω κι γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yositosi είπε

Κοίτα, γενικά αποφεύγω να τα κάνω αυτά γιατί τα θεωρώ "κάτω από τη μέση", αλλά στην προκειμένη έχουν και πλάκα γιατί:

1) έχουν κοτσάρει ένα GS mark ενώ απαγορεύεται από την TUV (για να βάλεις το GS mark πρέπει η συσκευή να έχει ελεγχθεί με το δικό σου λογότυπο από την TUV και όχι με του Κινέζου)

2) έχουν κάνει το ακόμα καλύτερο και έχουν αφήσει το αρχικό μοντέλο του Κινέζου στο ταμπελάκι της συσκευής...

3) Πιο παραπλανητική διαφήμιση από το να αναφέρει το "panasonic" δεν υπάρχει. Η μάρκα του συμπιεστή ΔΕΝ πάει να πει τίποτα απολύτως (και με αυτό θέλω να τονίσω ότι δεν είναι ούτε sales point ούτε κάτι κακό, απλά κυριολεκτικά δεν πάει να πει τίποτα!). Σημασία έχουν οι προδιαγραφές του αλλά και το σετάρισμα του. Αυτό έχει να κάνει και με απόδοση αλλά και με κατανάλωση. Εξίσου παραπλανητικό είναι και το "η χαμηλότερη κατανάλωση" με bold όταν στην πράξη είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις γιατί τα 290W δεν είναι κάτι αμάν και ντε στην κατηγορία 24~25lt/day! Τυπικά όμως τσιμπάνε στο ότι είναι 25lt, όπως και στα λοιπά μοντέλα όπου δηλώνουν κατηγορίες λίτρων όπου σε ακριβές νούμερο δεν παίζουν οι υπόλοιποι. Βέβαια πχ και ο Inventor εχει 25άρι στα ίδια watt rated input power

Αυτό που "νομίζεις" είναι πολύ ορθό! Η μέτρηση θορύβου γίνεται σε εργαστήριο με το μικρόφωνο σε μια απόσταση 1 μέτρου. Η στάθμη θορύβου δεν γίνεται να είναι <Χ! Είναι συγκεκριμένη και σε συγκεκριμένες συνθήκες λειτουργίας, και κανονικά πρέπει να αναφέρεται σε όλες τις διαθέσιμες σκάλες λειτουργίας. Την αναφορά φυσικά την έκανα γιατί "ακουστικά" το 42db με το 45db έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά!

Και για το μοντέλο που ρωτάς... μιας και δεν χρειάζεται να ανεβάσω καταλόγους, από τη σελίδα τους σου παραθέτω:

serialfordehumidifiers.jpg

με ένα google λοιπόν στο μοντέλο AP25-201EE βρίσκεις το παρακάτω...

https://airplus.en.made-in-china.com/product/HyIxQPTvJmhj/China-25L-Day-Electronic-Home-Dehumidifier-with-Ionizer-AP25-201EE-.html

Για αυτό ακριβώς σου τόνισα το "ακριβές μοντέλο" γιατί εφόσον μιλάμε με επακριβή κωδικό αρχικού κατασκευαστή δεν παίζει σενάριο άλλου σεταρίσματος ή διαφορετικών εσωτερικών components.

το παραπάνω σκέλος το έχεις δει και σε άλλα μηχανήματα; Από περιέργεια ρωτάω γιατί δεν το έχω προσέξει πουθενά αλλού.

Εχει συμπιεστη panasonic ο κινεζικος που εβαλες;

οσο για τα υπολοιπα που λες. Εχει οντως χαμυλη καταναλωση δεν λεμε ψεμματα τα 290W ειναι λιγα για 25L. Αλλοι φαντασου τα καινε αυτα σε 20L. 

To panasonic ειναι αληθεια και αναφερουν συμπιεστη panasonic. Ξεκαθαρα.  Ολοι ξερουμε οτι μονο ο συμπιεστης ειναι και οχι τα υπολοιπα.

τωρα τι αφησαν πανω και τι οχι απο serials δεν μας νοιαζει. Και δινουν και μεγαλες εγγυησεις.

Αλλο κινεζικος συμπιεστης φασον τυπου morris και αλλο panasonic.  Με οτι αυτο συνεπαγεται :) 

 

Αναφορά σε κείμενο

Puredry famous PDD 10L

Τον πηρε γνωστος μου, ειναι τσιμπημενος σε τιμη πλεον αν περιμενετε 10 μερες θα σας κανω ενα mini review.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχει συμπιεστη panasonic ο κινεζικος που εβαλες;

οσο για τα υπολοιπα που λες. Εχει οντως χαμυλη καταναλωση δεν λεμε ψεμματα τα 290W ειναι λιγα για 25L. Αλλοι φαντασου τα καινε αυτα σε 20L. 

To panasonic ειναι αληθεια και αναφερουν συμπιεστη panasonic. Ξεκαθαρα.  Ολοι ξερουμε οτι μονο ο συμπιεστης ειναι και οχι τα υπολοιπα.

τωρα τι αφησαν πανω και τι οχι απο serials δεν μας νοιαζει. Και δινουν και μεγαλες εγγυησεις.

Αλλο κινεζικος συμπιεστης φασον τυπου morris και αλλο panasonic.  Με οτι αυτο συνεπαγεται :) 

Τον πηρε γνωστος μου, ειναι τσιμπημενος σε τιμη πλεον αν περιμενετε 10 μετες θα σας κανω ενα mini review.

Βιάζομαι πάρα πολύ.Δε παλεύεται η κατάσταση.

 

Φιλε yositosi πόσο παραπάνω μπορεί να είναι η κατανάλωση από έναν συμπιεστη από αυτούς που ανέφερα?τώρα δε ζητάω να μου πεις με λεπτομέρειες,καταλαβαίνεις πως το εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Εχει συμπιεστη panasonic ο κινεζικος που εβαλες;

 οσο για τα υπολοιπα που λες. Εχει οντως χαμυλη καταναλωση δεν λεμε ψεμματα τα 290W ειναι λιγα για 25L. Αλλοι φαντασου τα καινε αυτα σε 20L. 

To panasonic ειναι αληθεια και αναφερουν συμπιεστη panasonic. Ξεκαθαρα.  Ολοι ξερουμε οτι μονο ο συμπιεστης ειναι και οχι τα υπολοιπα.

τωρα τι αφησαν πανω και τι οχι απο serials δεν μας νοιαζει. Και δινουν και μεγαλες εγγυησεις.

Αλλο κινεζικος συμπιεστης φασον τυπου morris και αλλο panasonic.  Με οτι αυτο συνεπαγεται :) 

Συγχώρα με αλλά αυτό που λες δεν στέκει! Ο συμπιεστής είναι panasonic china. Ο όρος "ποιοτικός" συμπιεστής είναι πραγματικά πολύ γενικός! Αν βάλεις πχ ένα μικρό κομπρεσέρ, και το τσιτώσεις για να βγάλει απόδοση τότε το ξεχειλώνεις και τότε του τρως διάρκεια ζωής! Υπάρχουν άκρως ποιοτικές εταιρειες που φτιάχνουν συμπιεστές όπως η GMCC, και η Danfu και η Gree και η Tatung!!! Το θέμα όμως είναι και πως τον υλοποιείς! Υπάρχουν μοντέλα με ΙΔΙΟ συμπιεστή που απέχουν έτη φωτός από πλευράς απόδοσης μεταξύ τους γιατί αλλάζει όλη η υπόλοιπη προσέγγιση. Αντίστοιχα βέβαια υπάρχουν και μοντέλα στην αγορά όπου με τον ίδιο συμπιεστή βλέπεις να δηλώνονται πολύ διαφορετικά λίτρα αφύγρανσης και εκεί τα μαθηματικά δεν βγαίνουν μιας και κοστολογικά κανείς δεν βάζει ένα "μεγάλο" να λειτουργήσει σαν μικρό, και άρα είτε παίζει over-rating, είτε παίζει ξεχείλωμα θανάτου! Γενικά προσπαθώ να είμαι πολύ προσεχτικός στις διατυπώσεις μου, και δεν βλέπω πουθενά να σχολίασα τίποτα παραπάνω από ότι έγραψα, όπου τόνισα ότι το όνομα ενός συμπιεστή από μόνο του δεν λέει τίποτα απολύτως, ενώ αντίστοιχα το όποιο σχόλιο μου ήταν στο θέμα του θορύβου.

Για την κατανάλωση, συγγνώμη κιόλας, αλλά με μια απλή αναζήτηση παιζουν σε αυτή την κατηγορια και άλλα μοντέλα που καίνε το ίδιο άρα δεν είναι κάποιο κατόρθωμα. Είναι άλλο το να λέμε ότι έχει χαμηλή κατανάλωση και άλλο να λέμε ότι έχει την "χαμηλότερη"!! Το ένα είναι αναφορικό, το άλλο είναι συγκριτικό... Αντίστοιχα το ότι υπάρχουν μοντέλα με υψηλή κατανάλωση και λιγότερα λίτρα αφύγρανσης επίσης ισχύει, αλλά και αυτό λογικό και αναμενόμενο.

ΥΓ, εγώ προσωπικά δεν "έβαλα" κάτι. Σελίδα εισαγωγέα, rating label εισαγωγέα, και ένα απλό κούμπωμα του πολύ συγκεκριμένου κωδικού!!!! Αν δεν ήταν ο πολύ συγκεκριμένος κωδικός (που κολλάει με το GS mark που ανέφερα), τότε ναι θα σήκωνε συζήτηση ότι μπορεί να έπαιζαν διαφορές στην τελική υλοποίηση (περιπτώσεις που παίζουν στην αγορά και για αυτό το τόνισα).

17 λεπτά πριν, ManolisKw είπε

Βιάζομαι πάρα πολύ.Δε παλεύεται η κατάσταση.

Φιλε yositosi πόσο παραπάνω μπορεί να είναι η κατανάλωση από έναν συμπιεστη από αυτούς που ανέφερα?τώρα δε ζητάω να μου πεις με λεπτομέρειες,καταλαβαίνεις πως το εννοώ

όχι ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω ακριβώς! Ενας ζεόλιθος τραβάει περίπου 700W αλλά flat-out θα σου κάνει αφύγρανση 8 λίτρων νερού. Ενας κομπρεσοράτος πχ 20λιτρος στη θερμοκρασία που λες και εφόσον μιλάμε για 80% υγρασία πχ θα σου τραβήξει περί τα 7~8 λίτρα καταναλώνοντας 200~250W χονδρικά και ανάλογα με το μοντέλο. Το θέμα είναι ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία του χώρου, τόσο περισσότερο θα πέφτει η απόδοση αφύγρανσης του κομπρεσοράτου, και για αυτό δεν μπορώ να σου υπολογίσω!

Σε αυτό προστίθεται ότι παιζουν από ότι είδα σήμερα (που δεν το γνώριζα κιόλας) μοντέλα που κάνουν defrosting κύκλο ακόμα και σε θερμοκρασίες 11~18C! Σε αυτό τον κύκλο έχεις κατανάλωση χωρίς απόδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nikosmile said:

Υπάρχει ένας ενεργειακός συντελεστής απόδοσης που αναφέρει τα λίτρα αφύγρανσης ανά kWh, σε συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Αναφέρεται σε κάποια μοντέλα.

Και ο Carrier cdt-165e3 (αυτός με τα 99€ από τον κωτσο) αναφέρει.. Συγκεκριμένα δίνει 1,63L/kwh για τον 16αρη και 1,89 για τον 10αρη...btw, θεωρούνται καλές αυτές οι τιμές? Επίσης, σε τι συνθήκες (θερμοκρασία /υγρασία) αναφέρονται? Αντίστοιχες με αυτές της ικανότητας αφύγρανσης? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...