Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αποκλείεται να αυξάνεται η υγρασία εξαιτίας του κλιματιστικού . Το κλιματιστικό στην θέρμανση την μειώνει . Οκ ενδεχομένος να χεις τόσο μεγάλο πρόβλημα υγρασίας όπου ναι μεν μειώνεται η υγρασία με την θέρμανση αλλά παραμένει και πάλι σε μη ανεκτά επίπεδα . 

Για έναν τέτοιο χώρο που περιγράφεις, ένας 12 λιτρος θα κάνει την δουλειά του άνετα . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_284_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Mitsubishi_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?o=dehumidifier&order_by=popularity&order_dir=desc

Είναι μοντέλο με συμπιεστή.

Στον Inventor EVA II ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει .

Στον juro pro έμμεσα το manual Αφήνει να εννοηθεί ότι δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας . Παρ τους και ένα τηλ και ρώτα τους . 

Για τον toyotomi δεν αναφέρουν κάτι στο manual . Αγνωστο τι κάνει . 

Σπίτι 110 τ.μ και ένας αφυγραντήρας ξεχασέ το . Θα τον μετακινείς . Δεν είναι και τίποτα το τραγικό . Έχουν ροδάκια . 

 

Για τον Daisy η Gree αναφέρει ελάχιστο θόρυβο στα 39 db . 
Η Inventor αναφέρει 37 db . 

H παροχή αέρα στον Inventor είναι αισθητά ανώτερη  165 m^3/h μέγιστη σκάλα ενώ ο daisy φτάνει μέγιστο 130 m^3/h .

Επίσης ο EVA που ανέφερες έχει λειτουργία wifi σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει . 

Αυτές οι κυριότερες διαφορές που εντόπισα . 

Επώνυμα και τα 2 είναι και αξιόπιστα .  Θα κοιτούσα των EVA λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερων χαρακτηριστικών . 

Όχι 12άρι αδερφέ διότι είναι 105τμ το σπίτι και μεζονέτα, οπότε θα τον μετακινώ κι εγώ, τον Eva 2 pro για τον οποίο συζητάτε έχω βάλει στο μάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, james9tito said:

Τελικά τι είναι καλύτερο; Να κλείνει ο ανεμιστήρας ή όχι; 

Να κλείνει για μένα. Σε κάποια μοντέλα σταματάει ο κομπρέσορας και ο ανεμιστήρας εως και για μισή ώρα με αποτέλεσμα να μην καίει τίποτα και φυσικά 0db θορύβου. Αυτό το έχω δει σε Gree. Με ανεμιστήρα ανοιχτό, έχει στάνταρ μία κατανάλωση, έστω και μικρή και φυσικά συνεχή θόρυβο. Στους Inventor ή που θα σταματάει για κάνα 3λεπτο όλο το μηχάνημα ή που θα δουλεύει ο ανεμιστήρας για να διαβάζει την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

Για μονοκατοικια  64τμ (οχι ενιαιος χωρος)με υγρασια 69-76% και χωρις μονωση και θερμανση μονιμη .Το χειμωνα τωρα φτανει 12-13 C (επειδη λειπω τα πρωινα) κι χρησιμοποιω κλιματιστικο για θερμανση .

Σκεφτομε για αφυγραντηρα ζεολιθου  αυτον κατα βαση

https://www.gadgetnow.gr/4941-afigrantiras-puredry-pdd-8l-desiccant-famous-save-energy.html

1) τον εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις για θορυβο (ιδιαιτερα για αυτο),καταναλωση αξιοπιστια,θα πρεπει να αλλαζω φυλτρα στον ιονιστη; καθε ποσο ; και ποσο κοστιζουν. ;

2) εχει 5ετη εγγυηση (η το γραφουν για αγρα πελατων) ) ;

3) Μηπως δεν πρεπει να παω σε ζεολιθο ?

4) αν εχετε αλλες λυσεις να προτεινετε καλοδεχουμενες 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ποιό μοντέλο εχεις και πόσες φορές αναβοσβήνει το λάμπάκι ; Με τί συχνότητα δηλαδή ;

τελικα ενω μετα απο 30 λεπτα  κανει ενα τσακ και αναβοσβηνη το λαμπακι του power ( τωρα σταματαει ο ανεμιστιρας η ο συμπιεστης δεν ξερω, παντος βγαζει πιο κρυο αερα) μετα απο 10 λεπτα ξανακανει κλικ σαν διακοπτης ενα πραγματα και ξανααρχιζει να δουλευει και να κανει αποστραγγιση.  Πραγματικα δεν μπορω να καταλάβω γτ το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο (όχι εξαντλητική) μελέτη μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ

https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13704

Τον έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα τον inventor eva ii pro...έχει θεματακια συντονισμού όπως περιγράφουν αν όμως λίγο το πειράξεις κάπως σταματάνε..η εφαρμογή λίγο που ασχολήθηκα δεν κατάφερε να συνδεθεί...θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα...αν δεν συνδεθεί τo future wifi απλά το ξεχνάμε δυστυχώς...το κινητό μου έχει pie ,android αλλά διάβασα μέσα ότι ένας με nokia pie λειτουργεί...γενικά χωρίς το θόρυβο συντονισμού η μεσαία σκάλα είναι πολύ ικανοποιητική και το silent είναι γενικά αθόρυβο με σύγκριση έναν άλλον nexus που είχα παρει...απλά να δούμε τι ψάρια πιάνει στην απόδοση του...

Επεξ/σία από georsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Stonedreamer είπε

Μετά απο (όχι εξαντλητική) μελέτη μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ

https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13704

Τον έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις;

Είναι καινούριο μοντέλο, θα μας πεις εσύ εντυπώσεις :D. Τον πέτυχες στην καλή τιμή; Γιατί βλέπω από τα 234€ πήγε στα 295€ :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Είναι καινούριο μοντέλο, θα μας πεις εσύ εντυπώσεις :D. Τον πέτυχες στην καλή τιμή; Γιατί βλέπω από τα 234€ πήγε στα 295€ :shock:

Πάντως για το θόρυβο λένε ψέματα!! Κότσαραν ένα <42db ενώ στην πραγματικότητα είναι 45db, πάντα με βάση τον κατασκευαστή της μονάδας για ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το μοντέλο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yositosi είπε

Πάντως για το θόρυβο λένε ψέματα!! Κότσαραν ένα <42db ενώ στην πραγματικότητα είναι 45db, πάντα με βάση τον κατασκευαστή της μονάδας για ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το μοντέλο!!

Τα 45db που τα βρήκες; Δεν αναφέρονται πουθενά στο manual ούτε στο site του κατασκευαστή. Νομίζω πάντως πως ο χαμηλός θόρυβος ≤42 dB αναφέρεται στον ελάχιστο θόρυβο στη χαμηλή σκάλα, και μάλιστα σε μια συγκεκριμένη απόσταση από τη συσκευή. Για 25L/24h, 290watt και με συμπιεστή Panasonic, όσοι πρόλαβαν την προσφορά στα 234€ ήταν πολύ τυχεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JcD είπε

Όχι 12άρι αδερφέ διότι είναι 105τμ το σπίτι και μεζονέτα, οπότε θα τον μετακινώ κι εγώ, τον Eva 2 pro για τον οποίο συζητάτε έχω βάλει στο μάτι!

Κάτι κατάλαβα λάθος, νόμιζα ότι ενδιαφερόσουν μόνο για υπνοδωμάτιο . Για αυτό σου πα 12άρι που θα κάνει άνετα την δουλειά του και το κόστος αγοράς είναι σημαντικά μικρότερο απο έναν 16 ή 20 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Τα 45db που τα βρήκες; Δεν αναφέρονται πουθενά στο manual ούτε στο site του κατασκευαστή. Νομίζω πάντως πως ο χαμηλός θόρυβος ≤42 dB αναφέρεται στον ελάχιστο θόρυβο στη χαμηλή σκάλα, και μάλιστα σε μια συγκεκριμένη απόσταση από τη συσκευή. Για 25L/24h, 290watt και με συμπιεστή Panasonic, όσοι πρόλαβαν την προσφορά στα 234€ ήταν πολύ τυχεροί.

του εργοστασίου (αρχικού κατασκευαστή εννοώ) ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

του εργοστασίου (αρχικού κατασκευαστή εννοώ) ;) 

Και ποιος είναι ο αρχικός κατασκευαστής; Μυστικό το κρατάς; Δώσε και κάποιο link να αποδείξεις αυτό που λες, είμαι δύσπιστος εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...