Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να αγοράσω έναν αφυγραντήρα για όροφο 70 τ.μ.. Παρά το γεγονός πως το καλοριφέρ είναι αναμμένο όλη μέρα, έχουμε θέμα υγρασίας, βαριά ατμόσφαιρα κλπ. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η ενεργειακή του απόδοση και η αντοχή του στον χρόνο.  Αν είναι και κατα το δυνατόν αθόρυβος, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Stonedreamer είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να αγοράσω έναν αφυγραντήρα για όροφο 70 τ.μ.. Παρά το γεγονός πως το καλοριφέρ είναι αναμμένο όλη μέρα, έχουμε θέμα υγρασίας, βαριά ατμόσφαιρα κλπ. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η ενεργειακή του απόδοση και η αντοχή του στον χρόνο.  Αν είναι και κατα το δυνατόν αθόρυβος, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Budget ;  Εχεις καταλήξει σε κάποια μοντέλα ;

Στις 13/12/2018 στις 8:25 ΠΜ, JcD είπε

Ρε παιδιά έκανα την πατάτα κι έβαλα 9άρι κλιματιστικό σε 20τμ δωμάτιο με 80% υγρασία, για να ζεστάνει λίγο τον χώρο δουλεύει όλη νύχτα, θα βοηθήσει άμα βάλω αφυγραντήρα?

Το πρόβλημα ποιό είναι ; Κρυώνεις  ή έχεις ακόμα και με την χρήση κλιματιστικού προβλήματα υγρασίας ή και τα 2 ; 

Ή μήπως το πρόβλημα είναι ότι βλέπεις το κλιματιστικό να δουλεύει μονίμως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έχω θέμα με την υγρασία σπίτι. Θα προβώ και σε έξτρα μονώσεις κλπ το καλοκαίρι αλλα θέλω και κάτι να μειώσει το πρόβλημα μέχρι τότε. Ξυπνάμε όλοι το πρωί με βουλωμένες μύτες παρά το γεγονός ότι το καλοριφέρ είναι στους 21.

Από όσα πρόλαβα να διαβάσω στο θέμα, χρειάζομαι εναν αφυγραντήρα με συμπιεστή. Κοίταξα κάποιους Delonghi/Inventor που κυκλοφορούν αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαινώ τις διαφορές.Θα ήθελα κάτι με max 250 euros. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η ενεργειακή του απόδοση και η αντοχή του στον χρόνο.  Αν είναι και κατα το δυνατόν αθόρυβος, ακόμα καλύτερα.

 

 

Επεξ/σία από Stonedreamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να κάνω τη κίνηση μου 

Κάπου στα 200€.

Έχω βρει 3ης που μου ταιριάζουν.

Morris https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

Έχει λάμπα uv,καλή εγγύηση αποτι λέει και γενικά δείχνει αξιόλογο μηχάνημα. Η τιμή είναι οκ.

Toyotomi https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Λιγότερες λειτουργίες από μορρις, επώνυμη μάρκα.. εγγύηση λογικά 2ετη τιμή οκ

 

Ινβεντορ https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share δείχνει πλαστικουρα με απλά χαρακτηριστικά αλλά έχει wifi και το σκέφτομαι γιατί θα με βολεψει να το βάζω πριν γυρίσω σπίτι ώστε να μη δουλεύει όλη μέρα τζάμπα.

 

Εσείς για ποιον λέτε να πάω;

Ξέρετε αν η λειτουργία ιονιστη δουλεύει κ μόνη της;

Η λειτουργία που λένε στους 5 βαθμούς ισχύει ή είναι παπατζα;

 

Από την άλλη λέω για toyotomi πάλι 20l στα 170€.. δώστε καμία ιδέα μιας κ δεν έχω δουλέψει τέτοια συστήματα..

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Budget ;  Εχεις καταλήξει σε κάποια μοντέλα ;

Το πρόβλημα ποιό είναι ; Κρυώνεις  ή έχεις ακόμα και με την χρήση κλιματιστικού προβλήματα υγρασίας ή και τα 2 ; 

Ή μήπως το πρόβλημα είναι ότι βλέπεις το κλιματιστικό να δουλεύει μονίμως ;

Όλα μαζί όπως τα λες. Σήμερα το πρωί ξύπνησα με 90% υγρασία σύμφωνα με ένα θερμόμετρο που έχω στο δωμάτιο. Δεν καταφέρνει να σηκώσει θερμοκρασία στο δωμάτιο το κλιματιστικό και η υγρασία αυξάνεται όταν το έχω ανοικτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, greed είπε

Λέω να κάνω τη κίνηση μου 

Κάπου στα 200€.

Έχω βρει 3ης που μου ταιριάζουν.

Morris https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

Έχει λάμπα uv,καλή εγγύηση αποτι λέει και γενικά δείχνει αξιόλογο μηχάνημα. Η τιμή είναι οκ.

 Toyotomi https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Λιγότερες λειτουργίες από μορρις, επώνυμη μάρκα.. εγγύηση λογικά 2ετη τιμή οκ

 Ινβεντορ https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share δείχνει πλαστικουρα με απλά χαρακτηριστικά αλλά έχει wifi και το σκέφτομαι γιατί θα με βολεψει να το βάζω πριν γυρίσω σπίτι ώστε να μη δουλεύει όλη μέρα τζάμπα.

Εσείς για ποιον λέτε να πάω;

 Ξέρετε αν η λειτουργία ιονιστη δουλεύει κ μόνη της;

 Η λειτουργία που λένε στους 5 βαθμούς ισχύει ή είναι παπατζα;

 Από την άλλη λέω για toyotomi πάλι 20l στα 170€.. δώστε καμία ιδέα μιας κ δεν έχω δουλέψει τέτοια συστήματα..

κομπρεσεράτος στους 5C δουλεύει μεν, αλλά είτε φτύσεις, είτε μαζέψει... την ίδια ποσότητα νερού θα δεις!!!

Επίσης... οκ μην τρώμε και τον παπά με τα Toyotomi. ΗΤΑΝ κάποτε εταιρεία, είναι πλέον ένα brand, και τα προιόντα είναι 100% φασόν ακριβώς και όπως ΟΛΑ τα υπόλοιπα της αγοράς! ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που στο κόρακα γράφει τα τετραγωνικά μέτρα που καλύπτει με ζεόλιθο?

 

Αυτό εδώ κάνει? https://www.skroutz.gr/s/7881516/Trotec-TTR-55-E.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Με του ζεόλιθου τα χαρακτηριστικά τους είναι από τα lidl δεν υπάρχει ένας που να έχει 24ωρο χρονοπρογραμματισμό? Να ανάβει πχ στις 10 το βράδυ και να κλείνει στις 10 το πρωί;

Inventor Rise Desiccant
 

Ή

 

Inventor Rise R2-ION8L ?

 

Ο πρώτος λέει 100τμ στο best price κ ο δεύτερος 80τμ.. ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπίδια ο καθένας έχει τα προβλήματα του αποτι διαβάζω. Οι τιμές υψηλές με καθόλου Σμαρτ δυνατότητες... 8l είναι αρκετά για 100τμ σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, greed said:

Σκουπίδια ο καθένας έχει τα προβλήματα του αποτι διαβάζω. Οι τιμές υψηλές με καθόλου Σμαρτ δυνατότητες... 8l είναι αρκετά για 100τμ σπίτι; 

Στάκα λίγο να συνοψίσω. Θέλεις έναν αφυγραντήρα συμπιεστή με ζεόλιθο που να έχει λάμπα uv, ιονιστή που να δουλεύει και μόνος του, χρονοδιακόπτη 24ωρου, καλή εγγύηση, wifi γιατί ποιος πατάει τα κουμπάκια, να δουλεύει απο 5 βαθμούς αλλά και να μην καίει, μην είναι κουτό αλλά να έχει και κάποιο μεταπτυχιακό και όλα αυτά τα ολίγα με 200€.
Δώσε μου ένα λεπτό να στείλω ένα μήνυμα στη NASA, όλο και κάτι θα έχει για την περίπτωσή σου δε μπορεί κοτζάμ εταιρία.

Τα έχεις μπερδέψει ελαφρώς. Μπορείς απλά να αναφέρεις τι χρειάζεσαι μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο. Έκανα παραγγελία ένα σκουπιδιinvertor. Θα δούμε τι μπαγαντελα είναι κ αυτή. Διαβάζω πως ο ανεμιστήρας δεν κλείνει ποτέ. Σκουπίδι θα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Stonedreamer είπε
Έχω θέμα με την υγρασία σπίτι. Θα προβώ και σε έξτρα μονώσεις κλπ το καλοκαίρι αλλα θέλω και κάτι να μειώσει το πρόβλημα μέχρι τότε. Ξυπνάμε όλοι το πρωί με βουλωμένες μύτες παρά το γεγονός ότι το καλοριφέρ είναι στους 21.

Από όσα πρόλαβα να διαβάσω στο θέμα, χρειάζομαι εναν αφυγραντήρα με συμπιεστή. Κοίταξα κάποιους Delonghi/Inventor που κυκλοφορούν αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαινώ τις διαφορές.Θα ήθελα κάτι με max 250 euros. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η ενεργειακή του απόδοση και η αντοχή του στον χρόνο.  Αν είναι και κατα το δυνατόν αθόρυβος, ακόμα καλύτερα.

Μεταξύ Inventor και Delonghi σε ποιους καταλήγεις  για να σου πω τις διαφορές ; 

Πιστεύω με ένα 20λιτρο αφυγραντήρα θα κάνεις την δουλειά σου  κα ιστο budget που κοιτάς 20 λιτρο βρίσκεις κυρίως . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ζεολιθο, το πιο αξιόλογο μηχάνημα φαίνεται να είναι το puredry 20 L. Στοιχίζει βέβαια αλλά έχει πολλες δυνατότητες και καλές κριτικές. Ίσως σε καμιά έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος παρατηρησα το εξης! Χωρις να εχω τον αφυγραντηρα να δουλευει την μερα  και χωρις θερμανση ειμαι max 55% υγρασια. Αλλα το βραδυ που κλεινω πατζουρια και πορτα δωματιου αν δεν βαλω τον αφυγραντηρα να δουλευει , το πρωι οταν ξυπναω βλεπω υγρασια 70% και καπιες φορες ακομα και 80% . Αλλα οταν ανοιγω τα πατζουρια πεφτει η υγρασια!  Αρα τι μου προτινετε παιδια να τον εχω να δουλευει το βραδυ μονο να κραταει στο 50% την υγρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toyotats είπε

Εγω παντος παρατηρησα το εξης! Χωρις να εχω τον αφυγραντηρα να δουλευει την μερα  και χωρις θερμανση ειμαι max 55% υγρασια. Αλλα το βραδυ που κλεινω πατζουρια και πορτα δωματιου αν δεν βαλω τον αφυγραντηρα να δουλευει , το πρωι οταν ξυπναω βλεπω υγρασια 70% και καπιες φορες ακομα και 80% . Αλλα οταν ανοιγω τα πατζουρια πεφτει η υγρασια!  Αρα τι μου προτινετε παιδια να τον εχω να δουλευει το βραδυ μονο να κραταει στο 50% την υγρασια;

Δεν εχεις ιδιαιτερη υγρασια.. Αυτο ακριβως συμβαινει και σε μενα.. Ενταξει 80 δεν εχω δει ποτε! Ελαχιστες φορες εχω δει 74%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι 110τμ και με ενα υγρασιομετρο του 10ευρου βλεπω αυτες τις μερες ενδειξη 75%. Αντε να παει 70 αλλα δεν θυμαμαι να εχω δει παρακατω.

Η μεγαλη μου κορη ξυπναει το πρωι και ρουφαει τη μυτη της , η μικρη μου εχει βροχικο ασθμα. 

Θα κανω δουλεια με εναν αφυγραντηρα? Θελω να τον βαλω στον μεγαλο χωρο σαλονι/τραπεζαρια και να πιανει και τα δωματια δεν θελω να τον κανω βολτες. Προφανως χαμηλο θορυβο και οτι αλλο πιστευεται οτι χρειαζεται. 

Εχω δει αυτους

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181052-inventor-ep3-wifi20l-eva-ii-pro-wifi

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178442-toyotomi-tde25dti-orora

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/177360-juro pro-diamond-20lt

Διαβασα παραπανω για αυτο που λεγαν καποια παιδια οτι υπαρχουν νεεοι αφυγραντηρες που δεν σταματαει ο ανεμιστηρας για μικροτερη καταναλωση(αν το λεω σωστα) , αλλα δεν ξερω αν ισχυει για αυτους που αναφερω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...