Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, geonet11 said:

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μουσκέψει από την υγρασία. Κι έχω μπερδευτεί πολύ καθώς δεν γνωρίζω τίποτα από όσα αναφέρετε ...

Είμαι σε διαμέρισμα 80 τετραγωνικών, ρετιρέ, με υγρασία που ζωγραφίζεις στους τοίχους.

Μπορείτε σας εκλιπαρώ να με κατευθύνετε για αγορά αφυγραντήρα ;

Από το mediamarkt μου πρότειναν αυτόν https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-20den3-qa3-1217959.html

Επίσης, πώς μπορώ να συγκρίνω την κατανάλωση ρεύματος????

Θα ρωτούσα κι άλλα, αλλά κοκάλωσαν τα δάχτυλά μου από την υγρασία

Σας υπερευχαριστώ!

Το συγκεκριμένο μηχάνημα δείχνει να είναι ολόιδιο με τον Inventor Eva II E2-ION20L, ίδιο κουτί, ίδια χαρακτηριστικά. Αν κάποιος τον έχει, μπορεί να εκφέρει μία άποψη για τη λειτουργία/κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Φίλε μπορεις να μου πεις απο που τραβαει αερα ο cube και απο που τον βγαζει? (εχω διαβασει κατι κουλα για το θεμα γι αυτο σε ρωταω)

Και ομως φιλε να μη σου κανει εντυπωση γιατι δεν ειναι ολες οι περιοχες ιδιες... εγω το καλοκαιρι μετα το απογευμα, εχω δροσια και υγρασια οποτε δε θελω κλιματισμο, μονο αφυγρανση... Συχνα βαζω το aircondition στην αφυγρανση και κανω καλη δουλεια αλλά πχ μαη ιουνη σεπτεμβρη οκτώμβριο πιστεψέ με δε θες τη δροσια του κλιματισμου.

https://www.philco.gr/wp-content/uploads/2016/10/CUBE_PLUS_CV_GR.pdf

Πίσω ρουφάει . Πάνω εξάγει . Σελίδα 3 του PDF . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geonet11 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μουσκέψει από την υγρασία. Κι έχω μπερδευτεί πολύ καθώς δεν γνωρίζω τίποτα από όσα αναφέρετε ...

Είμαι σε διαμέρισμα 80 τετραγωνικών, ρετιρέ, με υγρασία που ζωγραφίζεις στους τοίχους.

Μπορείτε σας εκλιπαρώ να με κατευθύνετε για αγορά αφυγραντήρα ;

Από το mediamarkt μου πρότειναν αυτόν https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-20den3-qa3-1217959.html

Επίσης, πώς μπορώ να συγκρίνω την κατανάλωση ρεύματος????

Θα ρωτούσα κι άλλα, αλλά κοκάλωσαν τα δάχτυλά μου από την υγρασία

Σας υπερευχαριστώ!

κανα τζακι δεν παιζει στο ρετιρε?εχω βαλει την γυναικα να στεγνωνει τα ρουχα μεσα,διοτι μου ριχνει την υγρασια μεχρι και στο 25% και εχω θεμα στην μυτη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

https://www.philco.gr/wp-content/uploads/2016/10/CUBE_PLUS_CV_GR.pdf

Πίσω ρουφάει . Πάνω εξάγει . Σελίδα 3 του PDF . 

αυτο που λεει ο φιλος. το κανανε για το στεγνωμα των ρουχωνΕ μεσα στο δωματιο τις βροχερες μερες. τουλαχιστον αυτο το εγραφε σωστα στο manual. μαλλον επειδη ειναι το ιδιο σε ολους :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους Yositosi και Dare-Devil που με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους, να είστε καλά.Όσο για τον φίλο Liakjim που απόρησε, απλά δεν κλιματίζεται ο χώρος για τον οποίο ενδιαφέρομαι.Καλό βράδυ σε όλους, ευχαριστώ και πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.philco.gr/wp-content/uploads/2016/10/CUBE_PLUS_CV_GR.pdf

Πίσω ρουφάει . Πάνω εξάγει . Σελίδα 3 του PDF . 

Το manual το ξερω, αλλα θελω να μας πει ο φιλος που το εχει γιατι εχω διαβασει και το αναποδο σε σχολια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έκανα την πατάτα κι έβαλα 9άρι κλιματιστικό σε 20τμ δωμάτιο με 80% υγρασία, για να ζεστάνει λίγο τον χώρο δουλεύει όλη νύχτα, θα βοηθήσει άμα βάλω αφυγραντήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Ρε παιδιά έκανα την πατάτα κι έβαλα 9άρι κλιματιστικό σε 20τμ δωμάτιο με 80% υγρασία, για να ζεστάνει λίγο τον χώρο δουλεύει όλη νύχτα, θα βοηθήσει άμα βάλω αφυγραντήρα?

Ισως. 1-2 βαθμους πανω θα εχεις. Μιλα στο θεμα με τα κλιματιστικα πρωτα αλλου εχεις το προβλημα εσυ, και φυσικα με 80% υγρασια εχεις προβλημα ΚΑΙ υγρασιας. Θα νιωσεις καλυτερα την θερμανση αλλα δεν θα λυσεις το προβλημα σου, θα το μασκαρεψεις οποτε οχι....ξεκινα απο αλλου.

επισης δεν δινεις καθολου πληροφοριες πως θα σε βοηθησουν θα κοιταξουν σε μαγικη σφαιρα;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ισως. 1-2 βαθμους πανω θα εχεις. Μιλα στο θεμα με τα κλιματιστικα πρωτα αλλου εχεις το προβλημα εσυ, και φυσικα με 80% υγρασια εχεις προβλημα ΚΑΙ υγρασιας. Θα νιωσεις καλυτερα την θερμανση αλλα δεν θα λυσεις το προβλημα σου, θα το μασκαρεψεις οποτε οχι....ξεκινα απο αλλου.

επισης δεν δινεις καθολου πληροφοριες πως θα σε βοηθησουν θα κοιταξουν σε μαγικη σφαιρα;

Τι πληροφορίες να δώσω? Ρωτάω αν θα βοηθούσε την κατάσταση ο αφυγραντήρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Το manual το ξερω, αλλα θελω να μας πει ο φιλος που το εχει γιατι εχω διαβασει και το αναποδο σε σχολια. 

ναι το εγραψα πιο πανω φιλαρακι ισχυει αυτο που λεει στο manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, babality είπε

ναι το εγραψα πιο πανω φιλαρακι ισχυει αυτο που λεει στο manual

Οκ μια χαρα τοτε... ειχα διαβασει σε σκρουτζ εναν που ελεγε οτι δουλευει αναποδα και με κολλησε.  Παντως για τα λεφτα του φαινεται σουπερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οκ μια χαρα τοτε... ειχα διαβασει σε σκρουτζ εναν που ελεγε οτι δουλευει αναποδα και με κολλησε.  Παντως για τα λεφτα του φαινεται σουπερ..

ειναι πολυ καλος ναι για τα λεφτα του. αφυγρανση πολυ γρηγορη και ανεβασμα θερμοκρασιας 2 βαθμους στο δωματιο. σταματησαν να τριζουν κοκκαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2018 στις 8:25 ΠΜ, JcD είπε

Ρε παιδιά έκανα την πατάτα κι έβαλα 9άρι κλιματιστικό σε 20τμ δωμάτιο με 80% υγρασία, για να ζεστάνει λίγο τον χώρο δουλεύει όλη νύχτα, θα βοηθήσει άμα βάλω αφυγραντήρα?

Να σε βοηθήσω εγώ που πέρυσι είχα αντίστοιχο θέμα με εσένα. Φέτος πήρα αφυγραντήρα. Ημέρα με τη νύχτα , ζεσταίνει σφαίρα και η αίσθηση της θερμοκρασίας είναι τουλάχιστον 2 βαθμούς επάνω απο την κανονική. Πάρε και θα με θυμηθείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οντως κανει δουλεια ο αφυγραντηρας..

οσοι εχετε εστω και το παραμικρο θεμα υγρασιας,θα σας βοηθησει παρα πολυ..

οσο και να αεριζεις,οσες παγιδες υγρασιας και να βαλεις,οση θερμανση και να βαλεις,αν εχεις θεμα,μονο ετσι λυνεται..

κακα τα ψεματα,το ειδα με τα ματια μου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό review για τον olimpia splendid aquaria 22 pure 3i που πήρα πριν κανα μήνα.

Δεν θα αναφέρω τα πλεονεκτήματα ενός αφυγραντήρα και την διαφορά στην αίσθηση της ατμόσφαιρας μέσα στο σπίτι , είναι γνωστά!

Ποιότητα πλαστικών άριστη. Σκληρό πλαστικό παντού και στιβαρή κατασκευή γενικότερα. 

Τα φίλτρα του είναι πέρίπου σαν κληματιστικού, μικρα σε μέγεθος δεν καλυπτουν όλη την επιφάνεια. Μάλλον βασίζονται στην μεγάλη ανακύκλωση αέρα που κάνει όποτε σε κάποιον  Α χρόνο θα έχει φιλτραριστεί όλος ο αέρας. Έχει θέση για 2 απο τα 3 φίλτρα που περιέχει. Με πατάντα μπαίνει και το τρίτο 😀

Τις 3 πρώτες μέρες δούλευε ασταμάτητα με ρυθμιση 55 % στην υγρασία . 80 μ2 χώρου με αρχική υγρασία υγρασία 75 % 

Τώρα τον δουλέυω στο 65%. Μέ βάση τον τρόπο λειτουργίας του με βολεύει γιατί όταν πιάσει 61% υγρασία σταματάει ο κομπρεσορας και λίγο μετά και ο ανεμιστήρας . Όταν ανέβει η υγρασία 69% ξεκινάει ταυτόχρονα ανεμιστήρας και κομπρεσορας. Δεν κάνει ενδιάμεσα τσεκ. Μπορεί να ξεκινήσει και σε 5 λεπτά και σε 1-2 ώρες ανάλογα την υγρασία που διαβάζει.

Έχει τεράστιο ανεμιστήρα. Δεν έχω δεί για να συγκρίνω άλλα μηχανήματα , αλλά είναι μεγάλος και γιαυτό και αθόρυβος. Δεν χρειάζεται να ανεβάσει πολλές στοφές λόγω μεγέθους .

Έχει μια σκάλα που πραγματικά δεν ενοχλεί και επισης δέν ακούγεται κάποιος θόρυβος απο τον κομπέρσορα όταν ξεκιναέι , απλά ξεκιναέι.

Η μία ροδούλα ήταν λίγο πιο κοντή. Έχει παρουσιαστεί και σε άλλο φίλο εδώ. Δε επηρεάζει την λειτουργία  τριξήματα , έλλειψη σταθερότητας κλπ. 

Ο ιονιστής δεν απενεργοποιείτε.

Δυσκολία στο δοχείο του νερού να μπεί και να βγεί.

Δέν ξέρω αν χρειαστώ την αντιπροσωπεία ποτέ. Δύο email που τους έστειλα δεν μου απάντησαν ποτέ . Και στην Ιταλία που έστειλα ομοίως.

Αυτά.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...