Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μουσκέψει από την υγρασία. Κι έχω μπερδευτεί πολύ καθώς δεν γνωρίζω τίποτα από όσα αναφέρετε ...

Είμαι σε διαμέρισμα 80 τετραγωνικών, ρετιρέ, με υγρασία που ζωγραφίζεις στους τοίχους.

Μπορείτε σας εκλιπαρώ να με κατευθύνετε για αγορά αφυγραντήρα ;

Από το mediamarkt μου πρότειναν αυτόν https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-20den3-qa3-1217959.html

Επίσης, πώς μπορώ να συγκρίνω την κατανάλωση ρεύματος????

Θα ρωτούσα κι άλλα, αλλά κοκάλωσαν τα δάχτυλά μου από την υγρασία

Σας υπερευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες παμε λιγο τωρα ακούστε κλάμα. 

Μιλάμε λοιπόν για τον Philco Cube 3+. Όπως θα δείτε και παραπάνω ειχα πρόβλημα νόμιζα οτι ηταν προβληματικός ο αφυγραντής. Διαβάζω στο manual έλεγε οτι κατα την πρώτη εκκίνηση της συσκευής ίσως δείτε να ανάβει η ένδειξη γεμάτου δοχείου. Σε περίπτωση που ανάβει βγάλτε το δοχείο και ξαναβάλτε το και η λυχνία θα σβήσει. Η πληροφορία ήταν λάθος και νόμιζα οτι ο αφυγραντής είναι προβληματικός. Η ένδειξη ειναι μονίμως αναμμένη και όταν το δοχείο γεμίσει σβήνει, ανάβει δε η ένδειξη της αφύγρανσης κόκκινη και ο αφυγραντής σταματάει να λειτουργεί όπως πρέπει. Έπρεπε να τεσταρω μόνος μου για να δώ πως λειτουργεί, πριν πάρω το τεχνικό τμήμα. Τον άφησα χτες όλο το βράδυ ανοιχτό και λειτούργησε κανονικότατα γεμισε μέχρι τη μέση τον κάδο εξαιρετικός αφυγραντής, αθόρυβος κατάφερα να κοιμηθώ και να είναι ανοιχτός 35db κι έριξε την υγρασία απο 78% σε 53% μέσα σε ένα μισάωρο (εξακριβωμένο και με υγρανσιόμετρο). Μιαααα χαρά. Έκανα μια μικρή έρευνα πριν τον πάρω και διάβασα Philco απο τις καλύτερες Αμερικανικές εταιρείες στο χώρο και μου φάνηκε περίεργο να είναι προβληματικός. Κορυφαία εταιρεία στο χώρο και ο Λώζος Α.Ε (αντιπροσωπεία) δεν μπορεί να τυπώσει το σωστό manual (μέσα στο manual έδειχνε άλλο panel και λάθος πληροφορίες), για να στηρίξει το προϊόν του. Κλασικός Ελληναράς τσιγκούνης δεν έβαλε το χέρι στην τσέπη να τυπώσει 500 τετράφυλλα Α4 manuals. 

προιόν: 9/10, αντιπρόσωπος 1/10 σε φάση.

Επεξ/σία από babality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, περαστικός ήμουν... 

Δεν περίμενα ποτέ πως το θέμα 

"καθοδηγη για αγορά αφυγραντήρα" 

Θα είναι 12 χρόνια παλιό με 319 σελίδες...

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Σκέφτομαι καιρό να αγοράσω αφυγραντήρα με ζεόλιθο για ημιυπόγειο διαμέρισμα περίπου 55 τετραγωνικών και ύψους 3 μέτρων.Εϊμαι μεταξύ των μοντέλων DNS 80 της Delonghi και το Rise R2-ION8L της Inventor.Αν κάποιος έχει άποψη και θέλει να τη μοιραστεί θα με βοηθούσε.Και κάτι ακόμη.Όλοι λένε για το πως ο ζεόλιθος ανεβάζει τη θερμοκρασία σε ένα χώρο.Αν θες να δουλέψεις τον αφυγραντήρα τους καλοκαιρινούς μήνες που ο χώρος αυτός θα έχει θερμοκρασία 20-22 βαθμούς περίπου, πώς την επηρεάζει ο ζεόλιθος;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babality είπε

Έκανα μια μικρή έρευνα πριν τον πάρω και διάβασα Philco απο τις καλύτερες Αμερικανικές εταιρείες στο χώρο και μου φάνηκε περίεργο να είναι προβληματικός. Κορυφαία εταιρεία στο χώρο και ο Λώζος Α.Ε (αντιπροσωπεία) δεν μπορεί να τυπώσει το σωστό manual (μέσα στο manual έδειχνε άλλο panel και λάθος πληροφορίες), για να στηρίξει το προϊόν του. Κλασικός Ελληναράς τσιγκούνης δεν έβαλε το χέρι στην τσέπη να τυπώσει 500 τετράφυλλα Α4 manuals. 

 προιόν: 9/10, αντιπρόσωπος 1/10 σε φάση.

Ποιά Αμερικάνικη εταιρεία η Philco?! Πάνε αυτά εδώ και πολλά χρόνια... Brand licensing ανά αγορά και φασόν εισαγωγές φίλε μου ;)  (άντε ψάξε να βρεις μοντέλα της μιας αγοράς σε άλλη)

2 λεπτά πριν, KPro είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Σκέφτομαι καιρό να αγοράσω αφυγραντήρα με ζεόλιθο για ημιυπόγειο διαμέρισμα περίπου 55 τετραγωνικών και ύψους 3 μέτρων.Εϊμαι μεταξύ των μοντέλων DNS 80 της Delonghi και το Rise R2-ION8L της Inventor.Αν κάποιος έχει άποψη και θέλει να τη μοιραστεί θα με βοηθούσε.Και κάτι ακόμη.Όλοι λένε για το πως ο ζεόλιθος ανεβάζει τη θερμοκρασία σε ένα χώρο.Αν θες να δουλέψεις τον αφυγραντήρα τους καλοκαιρινούς μήνες που ο χώρος αυτός θα έχει θερμοκρασία 20-22 βαθμούς περίπου, πώς την επηρεάζει ο ζεόλιθος;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

μια χαρά θα λειτουργεί αλλά θα σου βγάζει παραπάνω ζέστη! Με υψηλή θερμοκρασία σε συμφέρει κοστολογικά αλλά και από πλευράς απόδοσης δαγκωτό ο κομπρεσοράτος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, toyotats είπε

Εχω τον singer SDHM-16L-55DIA. Τωρα το βραδυ αρχισε και δουλευει πιο πολλη γιατι ανεβηκε η υγρασια. Να σα ρωτησο κατι ακομα φιλε μου. Την υγρασια την ρυθμισα στο 50% καλα δεν ειναι; Επεισης εχει δυο επιλογες ενα sleep και ενα turbo που δουλευει πιο δυνατα. Εγω προς το παρον το εβαλα στο sleep και απο 55% σε 10 με 15 λεπτα την ριχνη την υγρασια στο 50% και μετα απο κανα 30 λεπτο ξανααναβει. Το turbo αποτι καταλαβα ειναι για πιο γρηγορη αφυγρανση και οταν εχει ποκυ υγρασια σωστα ετσι; Παντως πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες , και παρα πολυ αθορυβος.

45-60 % είναι στατιστικά αποδεκτά ποσοστά υγρασίας . (Υπάρχει πάντα και ο υποκειμενικός παράγοντας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αφησα ανοιχτο ολο το βραδυ μεχρι τωρα,καθε 1 ωρα περιπου αναβει για κανενα 15 λεπτο με 20λεπτο οταν ανεβαινει στο 55%  και το κατεβαζει στο 50.λες να τον κλεισω προς το παρον ? γιατι δεν εχει και υγρασια αυτες τις μερες φυσαει εξω αρκετα  μαλλον γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, KPro είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Σκέφτομαι καιρό να αγοράσω αφυγραντήρα με ζεόλιθο για ημιυπόγειο διαμέρισμα περίπου 55 τετραγωνικών και ύψους 3 μέτρων.Εϊμαι μεταξύ των μοντέλων DNS 80 της Delonghi και το Rise R2-ION8L της Inventor.Αν κάποιος έχει άποψη και θέλει να τη μοιραστεί θα με βοηθούσε.Και κάτι ακόμη.Όλοι λένε για το πως ο ζεόλιθος ανεβάζει τη θερμοκρασία σε ένα χώρο.Αν θες να δουλέψεις τον αφυγραντήρα τους καλοκαιρινούς μήνες που ο χώρος αυτός θα έχει θερμοκρασία 20-22 βαθμούς περίπου, πώς την επηρεάζει ο ζεόλιθος;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αφυγραντήρα με ζεόλιθο παίρνεις όταν η θερμοκρασία του χώρου κατά την λειτουργία του είναι κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω πιο αποτελεσματικοί και οικονομικοί σε λειτουργία είναι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή . 

Και τα 2 μοντέλα που σκέφτεσαι είναι καλά μοντέλα .  Πάντως ο Rise τρέχει σε προσφορά σε κατάστημα αυτή την περίοδο στα 189 ευρώ (απο 227 χαμηλότερη τιμή skroutz) 
https://www.electrostudio.gr/product/21344/inventor-afygrantiras-rise-r2-ion8l-desiccant-me-ionisti-

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, toyotats είπε

στο standby αν ειναι παιδια καει παλι ρευμα? η μονο οταν δουλευει ?

Όταν είναι σε standby το συγκεκριμένο μοντέλο ο ανεμιστήρας λειτουργεί ή είναι όλα στο off (συμπιεστής και ανεμιστήρας) ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όταν είναι σε standby το συγκεκριμένο μοντέλο ο ανεμιστήρας λειτουργεί ή είναι όλα στο off (συμπιεστής και ανεμιστήρας) ;

ολα στο off , δεν ακουγετε τιποτα σαν να ειναι σβηστο ειναι απλα αναβουν οι ενδειξεις της υγρασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toyotats είπε

ολα στο off , δεν ακουγετε τιποτα σαν να ειναι σβηστο ειναι απλα αναβουν οι ενδειξεις της υγρασιας.

Πάνω απο 5 watts δεν νομίζω να τραβάει . Ίσα ίσα για να έχει ρεύμα η πλακέτα και η οθόνη του . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ρωτάνε για αφυγρανση το καλοκαίρι. Έχεις τα παράθυρα ανοιχτά άρα τί; Αν τα έχεις κλειστά σημαίνει ότι κλιματιζεις, άρα αφυγρατιζεις. Άρα τί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babality είπε

Παίδες παμε λιγο τωρα ακούστε κλάμα. 

Μιλάμε λοιπόν για τον Philco Cube 3+. Όπως θα δείτε και παραπάνω ειχα πρόβλημα νόμιζα οτι ηταν προβληματικός ο αφυγραντής. Διαβάζω στο manual έλεγε οτι κατα την πρώτη εκκίνηση της συσκευής ίσως δείτε να ανάβει η ένδειξη γεμάτου δοχείου. Σε περίπτωση που ανάβει βγάλτε το δοχείο και ξαναβάλτε το και η λυχνία θα σβήσει. Η πληροφορία ήταν λάθος και νόμιζα οτι ο αφυγραντής είναι προβληματικός. Η ένδειξη ειναι μονίμως αναμμένη και όταν το δοχείο γεμίσει σβήνει, ανάβει δε η ένδειξη της αφύγρανσης κόκκινη και ο αφυγραντής σταματάει να λειτουργεί όπως πρέπει. Έπρεπε να τεσταρω μόνος μου για να δώ πως λειτουργεί, πριν πάρω το τεχνικό τμήμα. Τον άφησα χτες όλο το βράδυ ανοιχτό και λειτούργησε κανονικότατα γεμισε μέχρι τη μέση τον κάδο εξαιρετικός αφυγραντής, αθόρυβος κατάφερα να κοιμηθώ και να είναι ανοιχτός 35db κι έριξε την υγρασία απο 78% σε 53% μέσα σε ένα μισάωρο (εξακριβωμένο και με υγρανσιόμετρο). Μιαααα χαρά. Έκανα μια μικρή έρευνα πριν τον πάρω και διάβασα Philco απο τις καλύτερες Αμερικανικές εταιρείες στο χώρο και μου φάνηκε περίεργο να είναι προβληματικός. Κορυφαία εταιρεία στο χώρο και ο Λώζος Α.Ε (αντιπροσωπεία) δεν μπορεί να τυπώσει το σωστό manual (μέσα στο manual έδειχνε άλλο panel και λάθος πληροφορίες), για να στηρίξει το προϊόν του. Κλασικός Ελληναράς τσιγκούνης δεν έβαλε το χέρι στην τσέπη να τυπώσει 500 τετράφυλλα Α4 manuals. 

προιόν: 9/10, αντιπρόσωπος 1/10 σε φάση.

Φίλε μπορεις να μου πεις απο που τραβαει αερα ο cube και απο που τον βγαζει? (εχω διαβασει κατι κουλα για το θεμα γι αυτο σε ρωταω)

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ρωτάνε για αφυγρανση το καλοκαίρι. Έχεις τα παράθυρα ανοιχτά άρα τί; Αν τα έχεις κλειστά σημαίνει ότι κλιματιζεις, άρα αφυγρατιζεις. Άρα τί;

Και ομως φιλε να μη σου κανει εντυπωση γιατι δεν ειναι ολες οι περιοχες ιδιες... εγω το καλοκαιρι μετα το απογευμα, εχω δροσια και υγρασια οποτε δε θελω κλιματισμο, μονο αφυγρανση... Συχνα βαζω το aircondition στην αφυγρανση και κανω καλη δουλεια αλλά πχ μαη ιουνη σεπτεμβρη οκτώμβριο πιστεψέ με δε θες τη δροσια του κλιματισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...