Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδες εχουμε καμια αποψη γι'αυτον εδω?

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/cube-3-afygrantiras-12-lit-kalypsis-eos-40-tm-se-3-atokes-doseis

πιανω 75% και θελω να παιζω στα 55 γιατι αρχιζουν και τριζουν τα κοκκαλα μας. μονο για το δωματιο τον θελω εκει που κοιμομαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, ειμαι σε διαμερισμα 65m2 το οποιο δυστηχως πασχει απο υγρασια... τα σωαματα που τα ανοιγω ειναι σαν να μην καλυπτουν ολο τον χωρο και ακομα παραμενει υγρος... τα αλουμινια απο την μεσα πλευρα του σπιτιου, το πρωι ειναι υγρα,

οποτε αναγκαστηκα θα πρεπει να παω σε αφρυγαντιρα..

τι προτεινετε σε budget μεχρι και 250 ευρω;

δεν θα ηθελα η συσκευη να πιανει π.χ. μεχρι και 60m2 αλλα ας πιανει και 80-100m2.

η χρηση θα γινει για ολοκληρο το σπιτι

θα ηθελα οσο ποιο ενεργειακο κλασης γινεται..

ειναι καλο να εχει συμπιεστη; ιονιστη;

δεν θα ηθελα να κανει πολυ θορυβο.

ειδα αυτον εδω αλλα δεν ξερω αν ειναι καλος

https://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Diamond-25L.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

καλημερα, ειμαι σε διαμερισμα 65m2 το οποιο δυστηχως πασχει απο υγρασια... τα σωαματα που τα ανοιγω ειναι σαν να μην καλυπτουν ολο τον χωρο και ακομα παραμενει υγρος... τα αλουμινια απο την μεσα πλευρα του σπιτιου, το πρωι ειναι υγρα,

οποτε αναγκαστηκα θα πρεπει να παω σε αφρυγαντιρα..

τι προτεινετε σε budget μεχρι και 250 ευρω;

δεν θα ηθελα η συσκευη να πιανει π.χ. μεχρι και 60m2 αλλα ας πιανει και 80-100m2.

η χρηση θα γινει για ολοκληρο το σπιτι

θα ηθελα οσο ποιο ενεργειακο κλασης γινεται..

ειναι καλο να εχει συμπιεστη; ιονιστη;

δεν θα ηθελα να κανει πολυ θορυβο.

ειδα αυτον εδω αλλα δεν ξερω αν ειναι καλος

https://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Diamond-25L.html

Μια χαρα ειναι. Υπαρχει review για τον 28αρη λιγες σελιδες πισω, που θα ηταν ελαχιστα καλυτερος. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Zerg13 said:

Μια χαρα ειναι. Υπαρχει review για τον 28αρη λιγες σελιδες πισω, που θα ηταν ελαχιστα καλυτερος. 

οσον αφορα τα αλλα ερωτηματα περι ιονιστη συμπιεστη καταναλωση ρευματος; 

αυτος που ποσταρα εχει συμπειστη ιονιστη; και τι ειναι αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

οσον αφορα τα αλλα ερωτηματα περι ιονιστη συμπιεστη καταναλωση ρευματος; 

αυτος που ποσταρα εχει συμπειστη ιονιστη; και τι ειναι αυτα;

Μπες στην σελιδα του juro pro να δεις τι εχει και τι οχι. Ο συμπιεστης ειναι για να λειτουργει σε θερμοκρασιες πανω απο 16 βαθμους αλλιως πας σε ζεολιθο, χωρις συμπιεστη

απαντονται ολα στο google που ρωτας. Καλος ειναι ο ιονιστης.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά είμαι ακριβώς πριν αγοράσω αφυγραντήρα. Είμαι ανάμεσα σε δύο. https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html

Λέω να προτιμήσω τον Toyotomi. Aνάμεσα στους δύο εσείς τι λέτε, ποιόν να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καποιος που να εχει αποψη για αυτόν;

https://www.skroutz.gr/s/4045443/Carrier-CDT-165E3.html#reviews

τον παρήγγειλα στο black friday στα 99 ευρώ, μου παν δε θα παραλάβω και πριν κστι μερες ελαβα μήνυμα οτι θα τον παραλάβω τελικα. ήμουν έτοιμος να τα σκασω να πάρω τον INVENTOR EVA II PRO EP3 16L ή 20L μιας και τη διαφορά ειναι μικρή. δεν εχω ιδιαιτερη υγρασία σπιτι το θελω κυριως για στέγνωμα ρούχων σε ενα μικρο δωμάτιο μιας και έξω με την υγρασια και την μυρωδια καμμένου ξυλου δε μπορεις να τα αφησεις έξω.

βλέπω ο Carrier εχει αρκετή καταλανωση, δεν εχει χρονοδιακόπτη, ούτε ιονιστη ενω ο inventor εχει χαμηλότερη κατανάλωση και τα υπόλοιπα, αξιζει λετε τα 100-120 ευρώ παραπάνω και να πάω σε ινβεντορ η κάτι αλλο ή η διαφορα στην κατανάλωση θα είναι μικρη και να παραλαβω τον Carrier??

ευχαριστώ παιδιά!

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, someone- said:

καποιος που να εχει αποψη για αυτόν;

https://www.skroutz.gr/s/4045443/Carrier-CDT-165E3.html#reviews

τον παρήγγειλα στο black friday στα 99 ευρώ, μου παν δε θα παραλάβω και πριν κστι μερες ελαβα μήνυμα οτι θα τον παραλάβω τελικα. ήμουν έτοιμος να τα σκασω να πάρω τον INVENTOR EVA II PRO EP3 16L ή 20L μιας και τη διαφορά ειναι μικρή. δεν εχω ιδιαιτερη υγρασία σπιτι το θελω κυριως για στέγνωμα ρούχων σε ενα μικρο δωμάτιο μιας και έξω με την υγρασια και την μυρωδια καμμένου ξυλου δε μπορεις να τα αφησεις έξω.

βλέπω ο Carrier εχει αρκετή καταλανωση, δεν εχει χρονοδιακόπτη, ούτε ιονιστη ενω ο inventor εχει χαμηλότερη κατανάλωση και τα υπόλοιπα, αξιζει λετε τα 100-120 ευρώ παραπάνω και να πάω σε ινβεντορ η κάτι αλλο ή η διαφορα στην κατανάλωση θα είναι μικρη και να παραλαβω τον Carrier??

ευχαριστώ παιδιά!

 

Καλησπέρα, όσον αφορά τον Carrier και την κατανάλωση, επειδή είχα κι εγώ την απορία τελικά πόσο καίει (στο manual λέει 240W-380W αν θυμάμαι καλά, και πίσω στην ετικέτα γράφει rated 410W), και με δεδομένο ότι δεν έχει χαμηλή-δυνατή σκάλα, δεν ήξερα από τι εξαρτάται η κατανάλωση, πότε δηλαδή καίει 240 και πότε 380...χθες και προχθές λοιπόν δανείστηκα αυτόν τον μετρητή (https://www.brennenstuhl.com/en-LY/products/adapter-plugs/primera-line-wattage-and-current-meter-pm-231-e) και μου έδειξε κατανάλωση γύρω στα 260W...Συνθήκες μέσα στο σπίτι (φαντάζομαι από αυτό εξαρτάται κ η κατανάλωση) περίπου 18-19 βαθμοί, και υγρασία γύρω στο 55-60%...Κάποια στιγμή μπορεί να πάρω στην αντιπροσωπεία να μου πουν πότε αυξομειώνεται η κατανάλωση, (ή αν ξέρει κάποιος από εδώ, ευπρόσδεκτος εννοείται)...

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, δυστυχώς δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμη για στέγνωμα ρούχων, οπότε δεν έχω άποψη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, someone- said:

καποιος που να εχει αποψη για αυτόν;

https://www.skroutz.gr/s/4045443/Carrier-CDT-165E3.html#reviews

τον παρήγγειλα στο black friday στα 99 ευρώ, μου παν δε θα παραλάβω και πριν κστι μερες ελαβα μήνυμα οτι θα τον παραλάβω τελικα. ήμουν έτοιμος να τα σκασω να πάρω τον INVENTOR EVA II PRO EP3 16L ή 20L μιας και τη διαφορά ειναι μικρή. δεν εχω ιδιαιτερη υγρασία σπιτι το θελω κυριως για στέγνωμα ρούχων σε ενα μικρο δωμάτιο μιας και έξω με την υγρασια και την μυρωδια καμμένου ξυλου δε μπορεις να τα αφησεις έξω.

βλέπω ο Carrier εχει αρκετή καταλανωση, δεν εχει χρονοδιακόπτη, ούτε ιονιστη ενω ο inventor εχει χαμηλότερη κατανάλωση και τα υπόλοιπα, αξιζει λετε τα 100-120 ευρώ παραπάνω και να πάω σε ινβεντορ η κάτι αλλο ή η διαφορα στην κατανάλωση θα είναι μικρη και να παραλαβω τον Carrier??

ευχαριστώ παιδιά!

Εάν η χρήση που θα κάνεις είναι αποκλειστικά το στέγνωμα των ρούχων σε μικρό δωμάτιο όπως αναφέρεις, για πιο λόγο να πάρεις πιο ακριβό μηχάνημα με ιονιστές και ιστορίες. Κράτα αυτόν που παρήγγειλες με 100€, πάρε και ένα χρονοδιακόπτη εάν δε θέλεις να δουλεύει π.χ όλο το βράδυ και θα είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos1550 @teo_3 δε λεγαμε τιποτα αλλο; χτυπησε το κουδουνι και ηταν το παιδι απο την κούριερ και τον πήρα και όλως τυχαίως βγηκε ενα πλυντήριο που χα βαλει με το νυχτερινό ρευμα 😂😂

τον εβαλα σε μικρο δωματιο με τα ρουχα απλωμένα και απο 58-59 πηγε σε 5 λεπτα 48 ρε παιδια παει καλα το υγρασιομετρο;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει καποιος δοκιμασμενος καλος αφυγραντηρας με ιονιστη μεχρι 150€ (αν υπαρχει και με λιγοτερα ακομα καλυτερα ) ή πρεπει να ανεβω στο budget? ( για χωρο 40 τετραγωνικα)

Επεξ/σία από Anonymousx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, someone- said:

@panos1550 @teo_3 δε λεγαμε τιποτα αλλο; χτυπησε το κουδουνι και ηταν το παιδι απο την κούριερ και τον πήρα και όλως τυχαίως βγηκε ενα πλυντήριο που χα βαλει με το νυχτερινό ρευμα 😂😂

τον εβαλα σε μικρο δωματιο με τα ρουχα απλωμένα και απο 58-59 πηγε σε 5 λεπτα 48 ρε παιδια παει καλα το υγρασιομετρο;;;

Το 58-59 μάλλον ήταν πλασματικό... στην αρχή, για 10-20" δείχνει συνήθως πιο ψηλή ή πιο χαμηλή υγρασία, (μέχρι να στεγνώσει ο αισθητήρας ίσως) κ μετά προσαρμόζεται... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, someone- είπε

@panos1550 @teo_3 δε λεγαμε τιποτα αλλο; χτυπησε το κουδουνι και ηταν το παιδι απο την κούριερ και τον πήρα και όλως τυχαίως βγηκε ενα πλυντήριο που χα βαλει με το νυχτερινό ρευμα 😂😂

τον εβαλα σε μικρο δωματιο με τα ρουχα απλωμένα και απο 58-59 πηγε σε 5 λεπτα 48 ρε παιδια παει καλα το υγρασιομετρο;;;

Τα απλωμενα ρουχα εχουν 70% υγρασια...γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Τα απλωμενα ρουχα εχουν 70% υγρασια...γενικα.

με ψιλο νωπά ρουχα τωρα ρουχα λεει 38 στην οθόνη, ο καδος εχει γεμίσει 3-4 δαχτυλα απο τις 5.30-6. βεβαια το δωματιο ειναι πολύ μικρό 12-15 τμ και υπάρχει καλοριφέρ το οποίο ανάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...