Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Zerg13 said:

Καλη τυχη. Λογικα θα γυρισει πισω ετσι οπως ειναι αλλα θα δουμε :)

Αυτό φοβάμαι και σκέφτομαι να ασχοληθώ ή απλά να γειώσω την εταιρία άπαξ δια παντός. Θα δείξει τις επόμενες μέρες αν καταφέρω να μπω σε εορταστικό μούντ μανούρας.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, teo_3 είπε

Αυτό φοβάμαι και σκέφτομαι να ασχοληθώ ή απλά να γειώσω την εταιρία άπαξ δια παντός. Θα δείξει τις επόμενες μέρες αν καταφέρω να μπω σε εορταστικό μούντ μανούρας.😉

Καλα κανεις και ασχολησαι. Εχεις ελπιδες εχουν καλο support.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, teo_3 είπε

Μα δεν είπα ποτέ ότι τον χρησιμοποιώ για όλο το σπίτι. Σε δωμάτιο 15μ2 δουλεύει και το σπίτ ιδεν είναι κανένα υπόγειο να ανεβάζει και να κατεβάζει 5% υγρασία σε 30 δεύτερα. Απλά το παληκάρι στο τηλεφωνικό κέντρο έτσι του είπανε να λέει, έτσι είπε. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος φυσικά να το δεχθώ. Λογικά ναι, θα το στείλω να το δούνε και αυτοί αλλά όχι ότι περιμένω κάτι να βγεί απο αυτό. 

Η έτσι του είπανε ή απλώς έκανε λάθος εκτίμηση/ κατάλαβε λάθος .Όπως και να χει είναι μια εκτίμηση απο το τηλέφωνο. Σου πρότειναν να τον δούνε απο κοντά  και δεν σε "γείωσαν". Για εμένα να τον στείλεις να τον δούνε και βλέπεις τί θα σου πούνε . 

7 ώρες πριν, lightsout είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα που θα χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο στο υπνοδωμάτιο.

Είχα αυτόν EVA II PRO , αλλά χάλασε τον διέλυσα κατά τη διάρκεια οικογενειακού καυγά(!!). Ξέρω, δέχομαι συγχαρητήρια.

Εμείς κοιμόμασταν μία χαρά με τον συγκεκριμμένο σε λειτουργία, ακόμα και το νεογέννητο μωρό μας δεν ξυπνούσε. Βέβαια, μιας και θα αγοράσω καινούργιο, θέλω να αποφύγω το συνεχές "σταμάτα-ξεκίνα" του Inventor, το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν με ενόχλησε ποτέ ιδιαίτερα παρά μόνο στην αρχή. Να σημειώσω ότι από το αποτέλεσμα αφύγρανσης του Inventor ήμουν εντελώς ευχαριστημένος, τον θεωρούσα μια από τις πολύ καλές αγορές μου (μην ρωτήσετε πώς συμπεριφέρομαι στις κακές αγορές μου).

Πλεόν παρακολουθώ τον  Juro-Pro Diamond 25L και θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Η EVA II pro που ήρθαν στην αγορά απο τον Ιούλιο πλέον δουλεύουν με άλλη λογική  ίδια με αυτή που έχουν μερικά μοντέλα της Morris . 
Ο ανεμιστήρας δουλεύει μονίμως όταν κλείσει ο συμπιεστής στη χαμηλή σκάλα για να  ελέγχει καλύτερα τα ποσοστά υγρασίας του χώρου . 

O Diamond έχω την εντύπωση ή τουλάχιστον αυτό αφήνει να εννοηθεί το manual του ότι δουλεύει με τον τρόπο που δούλευε ο EVA II που είχες .  Σε χαρακτηριστικά και λειτουργίες είναι καλός για τα λεφτά του και δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι το αρνητικό για αυτό  το μοντέλο . 

Αν σκέφτεσαι τον juro pro δεν τον πρώτα απο κοντά  και καλό είναι να τον ακούσεις κιόλας .


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2018 στις 7:29 ΜΜ, apkarsa είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούργιο μέλος καί κοίταζα την συζήτηση επειδή ψάχνομαι για αγορά αφυγραντήρα. Εδώ και 5 μέρες δοκιμάζω ένα δανεικό στο σπίτι μου, μάρκας Rohnson, αγνώστων λοιπών στοιχείων και έχω δει διάφορα στο πως νιώθεις στο σπίτι (90τμ. με θερμοκρασία 16-17 βαθμούς και υγρασία 70%). Το σπίτι δεν θερμένεται και δεν  αερίζεται επαρκώς λόγω του ότι λύπουμε πολλές ώρες. Μετά από μελέτη "των γραφών"  σκέφτομαι την αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο και συγκεκριμένα τον παρακάτω.   

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

Αν υπάρχει κάποια άποψη-γνώμη θα ήθελα να την ακούσω.

Συγνώμη για το μακροσκελές μου μύνημα.

Εχω εδω και 3 χρόνια τον DD8L  (τον απλό οχι το Zambezi), αθορυβος, ζεστένει τον χώρο , τρώει την υγρασία , εχει και πρόγραμμα να στεγνωνει και τα ρούχα .

Τα αξιζει τα λεφτά του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bloodraven είπε

Εχω εδω και 3 χρόνια τον DD8L  (τον απλό οχι το Zambezi), αθορυβος, ζεστένει τον χώρο , τρώει την υγρασία , εχει και πρόγραμμα να στεγνωνει και τα ρούχα .

Τα αξιζει τα λεφτά του.

Εχει καμια διαφορα το προγραμμα στεγνωματος ρουχων με το continius;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εχει καμια διαφορα το προγραμμα στεγνωματος ρουχων με το continius;

Το προγραμμα στεγνωμα ρουχων ριχνει την υγρασια στο 35%. Και εχει την μεγαλυτερη ροη αερα. continuous δν εχει

Επεξ/σία από Lowbaper7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Zerg13 said:

Εχει καμια διαφορα το προγραμμα στεγνωματος ρουχων με το continius;

Εγώ θα ρωτήσω το εξής. Έχει κάποια διαφορά η επιλογή α) Continuous όπου το μηχάνημα δουλεύει και ρουφάει ασταμάτητα μέχρι να γεμίσει ο κάδος, β) η επιλογή "Στέγνωμα Ρούχων" και γ) η επιλογή να θέσεις τον αφυγραντήρα σου στη χαμηλότερη ένδειξη π.χ 35-40% όπου με ρούχα σε δωμάτιο σε πρόκειται να την πιάσει ποτέ των ποτών ω ποτά με αποτέλεσμα να δουλεύει ασταμάτητα επίσης?

Είμαι ο μόνος που νομίζω ότι και οι 3 επιλογές κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Εγώ θα ρωτήσω το εξής. Έχει κάποια διαφορά η επιλογή α) Continuous όπου το μηχάνημα δουλεύει και ρουφάει ασταμάτητα μέχρι να γεμίσει ο κάδος, β) η επιλογή "Στέγνωμα Ρούχων" και γ) η επιλογή να θέσεις τον αφυγραντήρα σου στη χαμηλότερη ένδειξη π.χ 35-40% όπου με ρούχα σε δωμάτιο σε πρόκειται να την πιάσει ποτέ των ποτών ω ποτά με αποτέλεσμα να δουλεύει ασταμάτητα επίσης?

Είμαι ο μόνος που νομίζω ότι και οι 3 επιλογές κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα ?

η λειτουργία στεγνώματος ρούχων είναι full mode ανεμιστήρα + διαρκή λειτουργία (continuous). Απλά αντί να πατάς κουμπιά για να τα κάνεις αυτά, το σχετικό πλήκτρο όπου υπάρχει λειτουργεί σαν shortcut ή καλύτερα "μακροεντολή". Κατά τα λοιπά είναι στην πράξη ένα και τo ιδιο όλα αυτά μεταξύ τους.

Και ναι, πριν σχολιάσεις... επί της ουσίας ένα marketing :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yositosi said:

η λειτουργία στεγνώματος ρούχων είναι full mode ανεμιστήρα + διαρκή λειτουργία (continuous). Απλά αντί να πατάς κουμπιά για να τα κάνεις αυτά, το σχετικό πλήκτρο όπου υπάρχει λειτουργεί σαν shortcut ή καλύτερα "μακροεντολή". Κατά τα λοιπά είναι στην πράξη ένα και τo ιδιο όλα αυτά μεταξύ τους.

Και ναι, πριν σχολιάσεις... επί της ουσίας ένα marketing :) 

Ακριβώς αυτό. Η επιλογή "Στέγνωμα Ρούχων" είναι απλά marketing. "Στέγνωμα Ρούχων" κάνουν όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς. Για το Θεό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zerg13 να σε ρωτησο κατι ακομα φιλε μου?  Στον αφυγραντηρα εγω ρυθμιζω την υγρασια που θελω και αυτος οταν φτασει σε αυτην σταματαει αυτοματα και οταν ξαναανεβει η υγρασια ξανααρχιζει να δουλευει σωστα?  Για αυτον λεω https://www.skroutz.gr/s/13104036/Singer-SDHM-16L-55DIA.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 6:54 ΜΜ, yositosi είπε

Θεωρητικά ζεόλιθο, ΑΛΛΑ να έχεις κατά νου ότι ούτως ή άλλως όταν θα τον ανάβεις την Παρασκευή, θέλει κάποιες ώρες για να αρχίσει να γίνεται αισθητή η πτώση της υγρασίας, και μιλάμε για αρκετές ώρες, οπότε στην πράξη θα έρθεις μια και μια με τα κλιματιστικά ως προς το χρονικό διάστημα που θα στρώσει η όλη κατάσταση ;) 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Στις 2/12/2018 στις 7:56 ΜΜ, Zerg13 είπε

Με συμπιεστη χρειαζεται γιατι οταν αναψει τα κλιματιστικα παει 19 βαθμους. Δεν χρειαζεται αφυγρανση αμεσως σιγα ας αναψει και μια ωρα μετα. 3 κλιματιστικα εχει τι αλλο να κανει;

Σε ευχαριστώ πολύ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, toyotats είπε

Zerg13 να σε ρωτησο κατι ακομα φιλε μου?  Στον αφυγραντηρα εγω ρυθμιζω την υγρασια που θελω και αυτος οταν φτασει σε αυτην σταματαει αυτοματα και οταν ξαναανεβει η υγρασια ξανααρχιζει να δουλευει σωστα?  Για αυτον λεω https://www.skroutz.gr/s/13104036/Singer-SDHM-16L-55DIA.html#specs

Ναι ετσι κανει απλα καποιες μαρκες εχουν ενα προβλημα και δεν διαβαζει την υγρασια σωστα γιατι σταματαει ο ανεμιστηρας οταν φτασει στο επιπεδο που θες.

θα σου ελεγα 20L και εχει 2 καλα η singer αυτο και το αλλο με την σταγονα μπροστα. Δεν εχω καταλαβει ποιο απο τα 2 ειναι το καλο, εχουν διαφορες παντως ειναι τελειως αλλη κατασκευη. Παρε τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια αν θες να ρωτησεις ποιο απο τα 2 εχει συνεχομενη ροη ανεμιστηρα ακομα και οταν πιασει υγρασια, θα σου απαντησουν. Ρωτα πες ποιο λετε να παρω απο θορυβο και αποδωση. Ρωτα τον @yositosi για ποιο απο τα 2 θα διαλεγε.

https://www.skroutz.gr/s/13104160/Singer-SDHM-20L-55DIA.html

https://www.skroutz.gr/s/10882637/Singer-SDHM-20DI.html

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, teo_3 είπε

Εγώ θα ρωτήσω το εξής. Έχει κάποια διαφορά η επιλογή α) Continuous όπου το μηχάνημα δουλεύει και ρουφάει ασταμάτητα μέχρι να γεμίσει ο κάδος, β) η επιλογή "Στέγνωμα Ρούχων" και γ) η επιλογή να θέσεις τον αφυγραντήρα σου στη χαμηλότερη ένδειξη π.χ 35-40% όπου με ρούχα σε δωμάτιο σε πρόκειται να την πιάσει ποτέ των ποτών ω ποτά με αποτέλεσμα να δουλεύει ασταμάτητα επίσης?

Είμαι ο μόνος που νομίζω ότι και οι 3 επιλογές κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα ?

Όλες οι λειτουργίες αυτές κάνουν στην τελική το ίδιο πράγμα .. ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ ! 

Η διαφορά στην λειτουργία στεγνώματος των ρούχων είναι ότι συνήθως η κατασκευαστές απλοποιούν την ρύθμιση βάζοντας ένα κουμπάκι και με το πάτημα αυτού του κουμπιού ρυθμίζονται όλα . Σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να κάνεις περισσότερα. Δηλαδή να ρυθμίσεις χειροκίνητα την μέγιστη σκάλα ανεμιστήρα και να ρίξεις το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας όσο πιο χαμηλά γίνεται . Βέβαια αυτό σημαίνει ότι απορυθμίζεις τον αφυγραντήρα απο τις ρυθμίσεις που του έχεις θέσει για αφύγρανση χώρου και μετά όταν τελειώσεις με το στέγνωμα των ρούχων πρέπει ξανά να περάσεις τις ρυθμίσεις .Οκ , αν έχει ο αφυγραντήρας λειτουργία continious  τότε το παραπάνω που είπα δεν υφίσταται . Απλά πατας το continious και δεν απορυθμίζεις τίποτα . 

Παρ όλα αυτά μια ακόμη διαφορά με την λειτουργία στεγνώματος ρούχων είναι ότι οι κατασκευαστές θέτουν συνήθως χρονική διάρκεια της λειτουργίας αυτής (μερικών ωρών) και μετά ο αφυγραντήρας είτε διακόπτει την λειτουργία του είτε επανέρχεται στις αρχικές του ρυθμίσεις αφύγρανσης του χώρου . Αλλοι κατακσευαστές ενδεχομένως να μην θέτουν χρονικό όριο για την λειτουργία αλλά να προγραμματίζουν την λειτουργία αυτή να σταματήσει όταν η υγρασία πέσει π.χ στο 40 %. 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ναι ετσι κανει απλα καποιες μαρκες εχουν ενα προβλημα και δεν διαβαζει την υγρασια σωστα γιατι σταματαει ο ανεμιστηρας οταν φτασει στο επιπεδο που θες.

θα σου ελεγα 20L και εχει 2 καλα η singer αυτο και το αλλο με την σταγονα μπροστα. Δεν εχω καταλαβει ποιο απο τα 2 ειναι το καλο, εχουν διαφορες παντως ειναι τελειως αλλη κατασκευη. Παρε τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια αν θες να ρωτησεις ποιο απο τα 2 εχει συνεχομενη ροη ανεμιστηρα ακομα και οταν πιασει υγρασια, θα σου απαντησουν. Ρωτα πες ποιο λετε να παρω απο θορυβο και αποδωση. Ρωτα τον @yositosi για ποιο απο τα 2 θα διαλεγε.

https://www.skroutz.gr/s/13104160/Singer-SDHM-20L-55DIA.html

https://www.skroutz.gr/s/10882637/Singer-SDHM-20DI.html

Είπαμε, προτιμώ να μην κάνω συγκρίσεις μοντέλων (ή καλύτερα προτάσεις αγοράς) ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυξήθηκαν οι τιμές Meaco από τη μια μέρα στην άλλη!?

Εχτές 6/12/2018 (εικόνα)  και σήμερα (7/12/2018)

 

 

times.jpg

Επεξ/σία από tritongr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...