Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούργιο μέλος καί κοίταζα την συζήτηση επειδή ψάχνομαι για αγορά αφυγραντήρα. Εδώ και 5 μέρες δοκιμάζω ένα δανεικό στο σπίτι μου, μάρκας Rohnson, αγνώστων λοιπών στοιχείων και έχω δει διάφορα στο πως νιώθεις στο σπίτι (90τμ. με θερμοκρασία 16-17 βαθμούς και υγρασία 70%). Το σπίτι δεν θερμένεται και δεν  αερίζεται επαρκώς λόγω του ότι λύπουμε πολλές ώρες. Μετά από μελέτη "των γραφών"  σκέφτομαι την αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο και συγκεκριμένα τον παρακάτω.  

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

Αν υπάρχει κάποια άποψη-γνώμη θα ήθελα να την ακούσω.

Συγνώμη για το μακροσκελές μου μύνημα.

Επεξ/σία από apkarsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

8 hours ago, Dare-Devil said:

ΣΑν έχεις δομικό πρόβλημα υγρασίας με 12άρι αφυγραντήρα σε 75 τ.μ   που τον λες και λίγο μικρό ναι θα μπορούσε να δικαιολογήσει τα συνεχόμενα σταμάτα ξεκίνα  και ίσως ο υπάλληλος να εστίασε σε αυτό  και να θεώρησε απο το τηλέφωνο ότι αυτό είναι το πρόβλημα σου .
Παρ όλα αυτά είπες ότι σου πρότειναν να τους το στείλεις αν θες για να κάνουν κάποια tests , οπότε στείλ το να το δουν απο κοντά οι τεχνικοί τους  και βλέπεις τι θα σου πουν . 

Μα δεν είπα ποτέ ότι τον χρησιμοποιώ για όλο το σπίτι. Σε δωμάτιο 15μ2 δουλεύει και το σπίτ ιδεν είναι κανένα υπόγειο να ανεβάζει και να κατεβάζει 5% υγρασία σε 30 δεύτερα. Απλά το παληκάρι στο τηλεφωνικό κέντρο έτσι του είπανε να λέει, έτσι είπε. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος φυσικά να το δεχθώ. Λογικά ναι, θα το στείλω να το δούνε και αυτοί αλλά όχι ότι περιμένω κάτι να βγεί απο αυτό. 

Επεξ/σία από teo_3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα παλι... Φιλε teo_3 οπλισου με υπομονη θα ακουσεις διαφορα.... λοιπον αναλυσαμε πολυ το θεμα λειτουργιας... εκει που καταληξαμε αν και σε μερικους δεν αρεσει ειναι οτι υπαρχουν πολλοι τροποι λειτουργιας αλλα τα inventor οπως και καποια αλλα, δε καταφεραν να υλοποιησουν κανενα απο τους τροπους αυτους και δυσλειτουργουν ... Τωρα πως κατεληξες εσυ οτι η φασον εταιρεια Inventor πλασαρεται ως κορυφαια μαλλον μπερδευεσαι.. Μια εταιρεια φασον που τα παει χειροτερα απο αλλες φασον ειναι... σε σχεση με τις σοβαρες μαρκες δε το συζηταμε... Ως προς το after salε suport τα ακουω βερεσε. Θα ακουσεις διαφορα απο ατομα που ειτε δεν εχουν την απαιτουμενη κριση είτε για προσωπικο οφελος που θα κανουν το ασπρο μαυρο και δε καταλαβαινουν ποτε πρεπει να σταματαει μια συζητηση και ποτε οχι. Η συνεχης λειτουργια ανεμιστηρα ειναι αυτη που αρμοζει σε ενα φασον προιον για να μη σε κρεμασει.. τα σοφιστικε σεναρια ας τα αφησουν για αλλους...

Μιλαμε για αφυνραντηρες που η αρχη λειτουργιας ειναι απλη και σχετικα ευκολα κατανοητη, οποτε μπορουμε και κουβεντιαζουμε καποια πραγματακια... φαντασου τι γινεται στα αλλα μηχανηματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Curtis76 said:

Τωρα πως κατεληξες εσυ οτι η φασον εταιρεια Inventor πλασαρεται ως κορυφαια μαλλον μπερδευεσαι.. Μια εταιρεια φασον που τα παει χειροτερα απο αλλες φασον ειναι... σε σχεση με τις σοβαρες μαρκες δε το συζηταμε... Ως προς το after salε suport τα ακουω βερεσε. Θα ακουσεις διαφορα απο ατομα που ειτε δεν εχουν την απαιτουμενη κριση είτε για προσωπικο οφελος που θα κανουν το ασπρο μαυρο και δε καταλαβαινουν ποτε πρεπει να σταματαει μια συζητηση και ποτε οχι. Η συνεχης λειτουργια ανεμιστηρα ειναι αυτη που αρμοζει σε ενα φασον προιον για να μη σε κρεμασει.. τα σοφιστικε σεναρια ας τα αφησουν για αλλους...

Μιλαμε για αφυνραντηρες που η αρχη λειτουργιας ειναι απλη και σχετικα ευκολα κατανοητη, οποτε μπορουμε και κουβεντιαζουμε καποια πραγματακια... φαντασου τι γινεται στα αλλα μηχανηματα.

Δεν κατέληξα εγώ, αυτό πλασάρει η εταιρία και πολύ πέφτουν στη λούμπα. Προσωπικά την επέλεξα λόγω παρουσίας στο amazon και δη στην Αγγλία. 2 χρόνια πριν δε νομίζω πως πολλοί είχαν ιδέα απο αφυγραντήρες και έπρεπε να επιλέξω έναν.
Στα υπόλοιπα είναι όπως τα λες. Πρόσφατα δούλεψα έναν φασόν Gree 20ρι μάρκα CVMore και ήταν άψογος σε όλα. 240w/h στο High σε 20-22C/60RH, χαμηλός θόρυβος και υγρασιόμετρο που δούλευε ανοιχτό και κλειστό ρε φίλε και όταν έπιανε υγρασία σταματούσε για κανα μισάωρο! Τα αυτονόητα. Και τη μάρκα δεν την ξέρει η μάνα της αλλά σκασίλα μου ψάχνω να τον βρω να τον αγοράσω και δεν τον έχει κανείς. Γιατί ? Γιατί κάνει αυτά που λέει. Τόσο απλά. Και για τους άλλους χάρισμά τους οι 5ετης εγγυήσεις όταν σε αυτά τα 5 χρόνια η λειτουργία του μηχανήματος είναι για τα ανάθεμα με βάση και τα χρήματα που ζητάνε πάντα και όταν το τεχνικό τους τμήμα σου αραδιάζει αρλούμπες για μην τσαλακώσει την εικόνα του προϊόντος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τα EVA τουλαχιστον δουλευουν χωρις να σταματανε.. και οπως σου ειπα καλυτερα ετσι παρα να σου σπανε τα νευρα... με αυτη τη λειτουργια ομως δε θα πληρωνα 200+€,  υπαρχουν αλλα που κανουν περισσοτερα σε αυτα τα λεφτα. Καποιος ανεφερε για καποια πατεντα και μαλλον εχω χασει το ποστ, για τον ανεμιστηρα... οποιος μπορει βοηθαει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2018 στις 10:07 ΠΜ, n4sleep είπε

3) Το θέμα με το σταμάτα-ξεκίνα όταν πιάσει την υγρασία το έλυσα: 1 καλό 14αρι ανεμιστηράκι υπολογιστή (με καλό static pressure 8€ και ένα μετασχηματιστή 12v. Κόλλησα το ανεμιστηράκι πάνω αριστερά στη γρίλια με θερμοσιλικόνη να φυσάει το υγρασιόμετρο. Πλέον η μέτρηση της υγρασίας δεν ανεβαίνει όταν κλείνει ο ανεμιστήρας του μηχανήματος και η λειτουργία γίνεται όπως θα έπρεπε.

ιδού η πατέντα του n4sleep

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα που θα χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο στο υπνοδωμάτιο.

Είχα αυτόν EVA II PRO , αλλά χάλασε τον διέλυσα κατά τη διάρκεια οικογενειακού καυγά(!!). Ξέρω, δέχομαι συγχαρητήρια.

Εμείς κοιμόμασταν μία χαρά με τον συγκεκριμμένο σε λειτουργία, ακόμα και το νεογέννητο μωρό μας δεν ξυπνούσε. Βέβαια, μιας και θα αγοράσω καινούργιο, θέλω να αποφύγω το συνεχές "σταμάτα-ξεκίνα" του Inventor, το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν με ενόχλησε ποτέ ιδιαίτερα παρά μόνο στην αρχή. Να σημειώσω ότι από το αποτέλεσμα αφύγρανσης του Inventor ήμουν εντελώς ευχαριστημένος, τον θεωρούσα μια από τις πολύ καλές αγορές μου (μην ρωτήσετε πώς συμπεριφέρομαι στις κακές αγορές μου).

Πλεόν παρακολουθώ τον  Juro-Pro Diamond 25L και θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

 

Επεξ/σία από lightsout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toyotats είπε

παιδια καλησπερα.για ενα δωματιο πιον αφηυγραντηρα προτεινετε να παρω?

Ολο το σπιτι θα υπολογιζεις...ποσο ειναι;

10 λεπτά πριν, lightsout είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα που θα χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο στο υπνοδωμάτιο.

Είχα αυτόν EVA II PRO , αλλά χάλασε τον διέλυσα κατά τη διάρκεια οικογενειακού καυγά(!!). Ξέρω, δέχομαι συγχαρητήρια.

Εμείς κοιμόμασταν μία χαρά με τον συγκεκριμμένο σε λειτουργία, ακόμα και το νεογέννητο μωρό μας δεν ξυπνούσε. Βέβαια, μιας και θα αγοράσω καινούργιο, θέλω να αποφύγω το συνεχές "σταμάτα-ξεκίνα" του Inventor, το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν με ενόχλησε ποτέ ιδιαίτερα παρά μόνο στην αρχή. Να σημειώσω ότι από το αποτέλεσμα αφύγρανσης του Inventor ήμουν εντελώς ευχαριστημένος, τον θεωρούσα μια από τις πολύ καλές αγορές μου (μην ρωτήσετε πώς συμπεριφέρομαι στις κακές αγορές μου).

Πλεόν παρακολουθώ τον  Juro-Pro Diamond 25L και θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

 

Διαβασε το quote του n4sleep

20 ώρες πριν, apkarsa είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούργιο μέλος καί κοίταζα την συζήτηση επειδή ψάχνομαι για αγορά αφυγραντήρα. Εδώ και 5 μέρες δοκιμάζω ένα δανεικό στο σπίτι μου, μάρκας Rohnson, αγνώστων λοιπών στοιχείων και έχω δει διάφορα στο πως νιώθεις στο σπίτι (90τμ. με θερμοκρασία 16-17 βαθμούς και υγρασία 70%). Το σπίτι δεν θερμένεται και δεν  αερίζεται επαρκώς λόγω του ότι λύπουμε πολλές ώρες. Μετά από μελέτη "των γραφών"  σκέφτομαι την αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο και συγκεκριμένα τον παρακάτω.  

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

Αν υπάρχει κάποια άποψη-γνώμη θα ήθελα να την ακούσω.

Συγνώμη για το μακροσκελές μου μύνημα.

Ο DNS-80 της delonghi μου αρεσει αρκετα. Και αυτος ο δικος σου θεωρειται καλος. Θα σου προτεινα καθαρα για οικονομια ρευματος να πας σε συμπιεστη.

Βεβαια εγω για αυτες τις θερμοκρασιες και ελαχιστα παρακατω, πηρα ζεολιθο, ισως εκανα λαθος ισως και οχι.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενοεις ολο το σπιτι?  Το σπιτι ειναι μεγαλο και μενω μονος , αλλα τον θελω μονο για το δωματιο γιατι εκει περναω τις πιο πολλες ωρες μου. Επεισης παρατηρω με υγρασιομετρο που πηρα οτι οταν ξυπναω εχει 70-75% υγρασια και μολις ανοιγω τα πατζουρια   πεφτη στο 60%.  Αφυγραντηρα μαλλον θα παρω αυτον https://www.skroutz.gr/s/13104036/Singer-SDHM-16L-55DIA.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, teo_3 είπε

Μα δεν είπα ποτέ ότι τον χρησιμοποιώ για όλο το σπίτι. Σε δωμάτιο 15μ2 δουλεύει και το σπίτ ιδεν είναι κανένα υπόγειο να ανεβάζει και να κατεβάζει 5% υγρασία σε 30 δεύτερα. Απλά το παληκάρι στο τηλεφωνικό κέντρο έτσι του είπανε να λέει, έτσι είπε. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος φυσικά να το δεχθώ. Λογικά ναι, θα το στείλω να το δούνε και αυτοί αλλά όχι ότι περιμένω κάτι να βγεί απο αυτό. 

Αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά, κάνε μας ένα update τελικά που θα καταλήξετε για να μας λυθεί η απορία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, toyotats είπε

Τι ενοεις ολο το σπιτι?  Το σπιτι ειναι μεγαλο και μενω μονος , αλλα τον θελω μονο για το δωματιο γιατι εκει περναω τις πιο πολλες ωρες μου. Επεισης παρατηρω με υγρασιομετρο που πηρα οτι οταν ξυπναω εχει 70-75% υγρασια και μολις ανοιγω τα πατζουρια   πεφτη στο 60%.  Αφυγραντηρα μαλλον θα παρω αυτον https://www.skroutz.gr/s/13104036/Singer-SDHM-16L-55DIA.html#specs

Η Singer εχει διαφορα μοντελα ακομα και στα ιδια λιτρα. Παρε 20L δεν παιζει ρολο το δωματιο η υγρασια μεταφερεται μεσω του αερα. Οταν αεριζεις το σπιτι ξεφορτωνεσαι την υγρασια αν εχεις λιγοτερη υγρασια απο εξω μονο. Αλλιως θα παρεις. Αν εχει βρεξει πχ ή ψιχαλισει

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, yositosi said:

Αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά, κάνε μας ένα update τελικά που θα καταλήξετε για να μας λυθεί η απορία 

Εννοείται, αν κάτσω να ασχοληθώ και τους τον στείλω,  ότι προκύψει θα το γράψω εδώ ως ενημέρωση για κάθε ενδιαφερόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, toyotats είπε

Το ταβανι πανω που εχει πιασει υγρασια  να το βαψω η να το αφησω ετσι?

Λογικα θα θελει ξυσιμο. Ασε τον αφυγραντηρα να στεγνωσει ολο το σπιτι μετακινωντας τον και μετα βαψιμο αν αντεχεις την διαδικασια.

Μόλις τώρα, teo_3 είπε

Εννοείται, αν κάτσω να ασχοληθώ και τους τον στείλω,  ότι προκύψει θα το γράψω εδώ ως ενημέρωση για κάθε ενδιαφερόμενο.

Καλη τυχη. Λογικα θα γυρισει πισω ετσι οπως ειναι αλλα θα δουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...