Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν Philco 16lt εδώ κ 7-8 χρόνια, σκυλί και καλή ρουφίχτρα για τα κυβικά του, δεν έχω παράπονο. Το φίλτρο το καθαρίζω που κ που αλλά βλέπω ότι έχει πιάσει πολύ σκόνη και μέσα που δεν φτάνει να τον καθαρίσει η ηλεκτρική σκούπα. Είναι ασφαλές να τον ξεβιδώσω και να τον καθαρίσω ή θα τον διαλύσω?

Επίσης τώρα τελευταία κάποιες φορές βρίσκω κάποιες σταγόνες νερού στο πάτωμα, από κάπου έχει διαρροή προφανώς. Να τον στείλω για κανά service ή να δοκιμάσω να βάλω χέρι μόνος μου?

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, katbo είπε

Έχω έναν Philco 16lt εδώ κ 7-8 χρόνια, σκυλί και καλή ρουφίχτρα για τα κυβικά του, δεν έχω παράπονο. Το φίλτρο το καθαρίζω που κ που αλλά βλέπω ότι έχει πιάσει πολύ σκόνη και μέσα που δεν φτάνει να τον καθαρίσει η ηλεκτρική σκούπα. Είναι ασφαλές να τον ξεβιδώσω και να τον καθαρίσω ή θα τον διαλύσω?

Επίσης τώρα τελευταία κάποιες φορές βρίσκω κάποιες σταγόνες νερού στο πάτωμα, από κάπου έχει διαρροή προφανώς. Να τον στείλω για κανά service ή να δοκιμάσω να βάλω χέρι μόνος μου?

Βαλε καμια φωτο. Που εχει πιασει στις σπειρες του συμπιεστη; Με ενα βουρτσακι ή μια οδοντοβουρτσα.

Πιο μεσα δεν ξερω οχι μην τον λυσεις θελει service. Βασικα ρωτα πρωτα ποσο κανει μηπως δεν σε συμφερει.μαζι με την επισκευη ζητα και καθαρισμο. Οι σκουπες εχουν ενα αντλαχτικο σαν λεπτο σωλινακι που ειναι για καθαρισμο keyboard το ψαχνω και εγω, κανει για αυτο που λες ,χωνεται.

βασικα ενας ψυκτικος καλος μπορει να το λυσει. Αν κανεις και συντηρηση κλιματιστικου μαζι ισως το φτιαξεις οικονομικα με επιφυλαξη...

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, katbo είπε

Έχω έναν Philco 16lt εδώ κ 7-8 χρόνια, σκυλί και καλή ρουφίχτρα για τα κυβικά του, δεν έχω παράπονο. Το φίλτρο το καθαρίζω που κ που αλλά βλέπω ότι έχει πιάσει πολύ σκόνη και μέσα που δεν φτάνει να τον καθαρίσει η ηλεκτρική σκούπα. Είναι ασφαλές να τον ξεβιδώσω και να τον καθαρίσω ή θα τον διαλύσω?

Επίσης τώρα τελευταία κάποιες φορές βρίσκω κάποιες σταγόνες νερού στο πάτωμα, από κάπου έχει διαρροή προφανώς. Να τον στείλω για κανά service ή να δοκιμάσω να βάλω χέρι μόνος μου?

Για να βρίσκεις νερό στο πάτωμα προφανώς κάπου βούλωσε... Τώρα για αν μπορείς να το καθαρίσεις εσύ ή όχι, εξαρτάται από το αν πιάνουν τα χέρια σου. Πάντως με "ρούφηγμα" δύσκολα τα πράγματα. Κανονικά ανοιγμένα πλαστικά, έξω σε μπαλκόνι και με δυνατό blower τόσο μέσα στα στοιχεία όσο και φυσικά τον ανεμιστήρα (μαζί με πινελάκι). Βέβαια για το βούλωμα κάποιος θα πρέπει να το δει γιατί μάλλον σκόνη με το νερό σου έκαναν κάπου λάσπη.

Αυτά μόνο αν ανοιχθεί φαίνονται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Έχω τον Morris 2026i εδώ και λίγες μέρες αλλά είχα και τον inventor eva ii pro 20l. (για τον Toyo δεν έχω άποψη.) Ο χώρος που τους χρησιμοποίησα ήταν 60τ.μ. και κυρίως τους τοποθετώ στο διάδρομο που τρέχει ανάμεσα από 3 υπνοδωμάτια (3 υπνοδωμάτια+διάδρομος=60τ.μ.) Και επειδή είχα υποσχεθεί ένα review αλλά και μία σύγκριση ανάμεσα στους δύο παραπάνω αφυγραντήρες και με αφορμή την ερώτησή σου θα προσπαθήσω να σου δώσω μία "ιδέα".

Αυτό που βλέπω από τις πρώτες κιόλας μέρες χρήσης είναι η διαφορά θορύβου. Ο Morris ακούγεται λιγότερο, αντικειμενικά. Και εγώ αλλά και η γυναίκα μου, καθώς και άλλα δύο άτομα που έχουν ακούσει και τους δύο, την ίδια άποψη έχουμε. Η χαμηλή σκάλα του Morris ακούγεται σαν τη μέτρια σκάλα ενός κλιματιστικού, κάτι το οποίο δεν μπορώ να πώ για την χαμηλή σκάλα της Εύας όπου ούτε έξω από το υπνοδωμάτιο δεν άντεχα το θόρυβό της. Τώρα από θέμα απόδοσης, δεν μπορώ να πώ ότι βλέπω μεγάλη διαφορά. Από την Εύα, έτσι και αλλιώς, δεν είχα παράπονο σε αυτό το κομμάτι. Μου φαίνεται, όμως, ότι ο Morris "πιάνει" το στόχο ευκολότερα. Και επειδή σε μεγάλο χώρο παίζουν πολλοί παράμετροι σημασία στην απόδοση, τους σύγκρινα και στο μικρό μπάνιο, που βάζω τα ρούχα μαζί με τον αφυγραντήρα για να στεγνώσουν. Και τις δύο φορές που χρειάστηκε ο Morris το έκανε γρηγορότερα. ίσως και πάλι να ήταν σύμπτωση, ο χρόνος θα δείξει. Τέλος από θέμα κατανάλωσης δεν μπορώ να πώ πολλά. Με την Εύα δεν κατάλαβα αισθητή αύξηση, με τον Morris θα δούμε. Στα χαρτιά (ναι αυτά που δεν αναφέρουν, είτε τα αναφέρουν σε ιδανικές συνθήκες, ή δεν τα αναφέρουν όλα), φαίνονται παραπλήσιοι. Για να μή φανεί ότι αδικώ την Εύα (και μόνο που την αναφέρω έτσι, φαίνεται ότι την "αγαπώ" :D για αυτά που μου έχει προσφέρει) θα μου λείψει η μετακίνηση της, όπου με τα ροδάκια που γυρνάνε 360 μοίρες κάνουν την μετακίνηση πανεύκολη. Αυτά τα σταθερά ροδάκια του morris που κάνουν τον αφυγραντήρα να κινείται μόνο στα πλάγια, σαν κάβουρας, εδώ μου έχουν κάτσει.

Υ.Γ.Εύα θα σε σκέφτομαι κάθε φορά που θα χρειαστεί να σηκώσω τον 15κιλο Morris, από το όχι και τόσο στοιβαρό (θα δείξει), πλαστικό χερούλι για να τον μεταφέρω. :D 

Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Να σαι καλα φιλε μου για το συγκριτικο! Επομενως και ο Morris ισως μου κανει δουλεια! Ρωταω αν εχω δικαιωμα επιστροφης και το παιρνω πρωτο-πρωτο.🙂

Θα ενημερωσω,αφου δοκιμαστει φυσικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yositosi είπε

τι σχέση έχει ο κλιματισμός, που είναι εξωτερικοί συνεργάτες με τους αφυγραντήρες; Σε ρωτάω γιατί κατά καιρούς έχεις πει ότι δεν ξέρεις τα μοντέλα ενώ ειδικά για το service συσκευών που γίνεται από την ίδια την εταιρεία 100%, δεν έχει ακουστεί κάτι, εκτός και αν χάνω κάποιο επεισόδιο!

Οι μικρότερες συσκεύες (όπως αφυγραντήρες) με κούριερ δικό τους πηγαίνει στα κεντρικά και επιστρέφει στον πελάτη εντός εβδομάδος. Είχε αναφερθεί αρνητικό σχόλιο και παλαιότερα εδώ μέσα (όχι από εσένα), όπου ρώτησα διευκρινήσεις αλλά δεν τις έλαβα ποτέ οπότε είπα και τώρα να ρωτήσω και εσένα για να μάθουμε κιόλας.

Τί εννοείς εξωτερικοί συνεργάτες ; 

Έχουν ακουστεί στο κλιματισμό παλαιότερα  (πέρυσι πρόπερσι ) . Δεν θυμάμαι αν τα χα διαβάσει εδώ μέσα ή σε άλλο forum ή στο skroutz.gr 
Απο κει και πέρα έχω και προσωπική εμπειρία με άλλου είδους συσκευή απο τον Αμοιρίδη όπου  ήταν ελαττωματικό το χειριστήριο και η απάντηση υπαλλήλου είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό και ποτέ δεν υπήρξε  (!?!?!)  , παρ όλα αυτά  επειδή τελικά η φύση του προβλήματος ήταν τέτοια που έπαιρνε επισκευή κατάφεραν και μου το επισκεύασαν . 

Με βάση αυτά που έχουν ακουστεί στον κλιματισμό συν η προσωπική μου εμπειρία  έχω αυτή την υποκειμενική άποψη για το service τους . Δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχουν service δύο ταχυτήτων, δηλαδή απο την μία ο  κλιματισμός και  απο την άλλη οι αφυγραντήρες . Μου φαίνεται ολίγον γελοίο αν ισχύει αυτό που θα μπορούσε να ισχύει . 

Σαν μηχανήματα (αφυγραντήρες) έχουν καλή τιμή και χαρακτηριστικά , για το service τους έχω σχηματίσει αρνητική εικόνα . 
 

18 ώρες πριν, Dee_Lee είπε

Τι γνωμη εχεις για τον Toyotomi tde-20dti;

Να τον προτιμησω σε σχεση με τον Morris mde-2016;

Οι αλλοι που διαβασα εχουν αρκετα υψηλη καταναλωση και θα εχω θεμα με την ΔΕΗ (κοινωνικο τιμολογιο).😏

Ο toyotomi έχει  4 προκαθορισμένες τιμές ποσοστού υγρασίας όπου μπορείς να επιλέξεις και δεν έχει ένδειξη υγρασίας χώρου . Δεν ξέρω αν αυτά σε απασχολούν. 

Αν ναι κοίτα καλύτερα αυτόν τον toyotomi   https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

Σε κάθε περίπτωση πήγαινε δες τους απο κοντά και καλό είναι να τους βάλεις σε λειτουργία για να έχεις καλύτερη εικόνα . 

Ο συγκεκριμένος Morris έχει περισσότερες λειτουργίες (περσίδα, uv λαμπα , extra φιλτρα κτλ) απο τον toyotomi . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα τον Morris MDE-16290 (στα 148€ έχει αγοραστεί)

Δεν έχω βέβαια πρότερη εμπειρία από αφυγραντήρα, αλλά θα γράψω αύριο μεθαύριο εντυπώσεις (αν και ο καιρός δεν έχει υγρασία αυτές τις μέρες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, katbo είπε

Έχω έναν Philco 16lt εδώ κ 7-8 χρόνια, σκυλί και καλή ρουφίχτρα για τα κυβικά του, δεν έχω παράπονο. Το φίλτρο το καθαρίζω που κ που αλλά βλέπω ότι έχει πιάσει πολύ σκόνη και μέσα που δεν φτάνει να τον καθαρίσει η ηλεκτρική σκούπα. Είναι ασφαλές να τον ξεβιδώσω και να τον καθαρίσω ή θα τον διαλύσω?

Επίσης τώρα τελευταία κάποιες φορές βρίσκω κάποιες σταγόνες νερού στο πάτωμα, από κάπου έχει διαρροή προφανώς. Να τον στείλω για κανά service ή να δοκιμάσω να βάλω χέρι μόνος μου?

Συμβουλή : Να καθαρίζεις τα φίλτρα κάθε 20-30 μέρες (το τυπικό της υπόθεσης εκτός αν έχεις κατοικίδια , δουλεύει όλη την ώρα ή τον έχεις σε κανα χώρο εργασίας π.χ σε κανα ξυλουργείο  οπότε τότε καλύτερα πιο συχνά καθάρισμα)   .    Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι σε όλους τους αφυγραντήρες αν περιμένουμε πρώτα να μπουκώσει το φίλτρο και μετά να το καθαρίσουμε κάνουμε σε βάθος χρόνου ζημία στο μηχάνημα . Ένα βουλωμένο φίλτρο επιτρέπει σε ένα βαθμό να περάσει ο αέρας με την σκόνη απο κάποια  άλλη γειτονική χαραμάδα του μηχανήματος οπότε σιγά σιγά βουλώνει το στοιχείο του μηχανήματος  (στα μεταλλικά fins που βλέπεις) . Αυτό σημαίνει μείωση απόδοσης του μηχανήματος και υψηλότερη κατανάλωση .  

Θα σου έλεγα να μην  τον ανοίξεις   εκτός αν ξέρεις τι πραγματικά κάνεις και έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία . Θέλουν λύσιμο τα πλαστικά του  (ξεγύμνωμα του μοντέλου)  πινέλο και καθαρισμός με κομπρεσσέρ αέρα ή με blower  , αν είναι πολύ βουλωμένο και έχει πιάσει "μάκα" θέλει καθαρισμό με ειδικό υγρό για να διαλύσει την μάκα .  Πάρε τιμές απο ψυκτικούς να σου πουν πόσο θέλουν για τον καθαρισμό του . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί εννοείς εξωτερικοί συνεργάτες ; 

Έχουν ακουστεί στο κλιματισμό παλαιότερα  (πέρυσι πρόπερσι ) . Δεν θυμάμαι αν τα χα διαβάσει εδώ μέσα ή σε άλλο forum ή στο skroutz.gr 
 Απο κει και πέρα έχω και προσωπική εμπειρία με άλλου είδους συσκευή απο τον Αμοιρίδη όπου  ήταν ελαττωματικό το χειριστήριο και η απάντηση υπαλλήλου είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό και ποτέ δεν υπήρξε  (!?!?!)  , παρ όλα αυτά  επειδή τελικά η φύση του προβλήματος ήταν τέτοια που έπαιρνε επισκευή κατάφεραν και μου το επισκεύασαν . 

Με βάση αυτά που έχουν ακουστεί στον κλιματισμό συν η προσωπική μου εμπειρία  έχω αυτή την υποκειμενική άποψη για το service τους . Δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχουν service δύο ταχυτήτων, δηλαδή απο την μία ο  κλιματισμός και  απο την άλλη οι αφυγραντήρες . Μου φαίνεται ολίγον γελοίο αν ισχύει αυτό που θα μπορούσε να ισχύει . 

Σαν μηχανήματα (αφυγραντήρες) έχουν καλή τιμή και χαρακτηριστικά , για το service τους έχω σχηματίσει αρνητική εικόνα . 
  

Τι εννοώ "εξωτερικοί συνεργάτες";  Αυτό που πιστεύω ότι κάνει η πληθώρα της αγοράς. Ειδικά σε βαριές συσκευές όπου δεν κατεβαίνουν ή δεν ξηλώνονται εύκολα απαιτείται επίσκεψη στο σπίτι του πελάτη. Εκτός και αν ο πελάτης είναι στην πόλη που είναι και τα κεντρικά της κάθε εταιρείας, οι βλάβες συνήθως εκτελούνται από εξωτερικά συμβεβλημένα συνεργεία/τεχνικούς. Οι περισσότεροι από όσο γνωρίζω έτσι το λειτουργούν, με κάποιους μάλιστα να έχουν ολόκληρο το after sales να το τρέχουν τρίτες εταιρείες. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι που θα καθίσει η μπίλια... Αν ο τεχνικός ή το συνεργείο είναι σε φάση "γιούχου" τότε ο πελάτης μπλέκει σε μια κατάσταση που μπορεί να ενέχει και ταλαιπωρία!

Στην κατηγορία μικρότερων συσκευών (βλέπε αφυγραντήρες), μικροσυσκευές, μαύρες ηλεκτρονικές συσκευές, οι περισσότεροι δουλεύουν αντίστοιχα με εξωτερικά service όπου είτε "μαζεύουν και σε κάποια φάση στέλνουν στα κεντρικά", είτε κάνουν μόνοι τους επιδιορθώσεις ζητώντας απλά ανταλλακτικά από τα κεντρικά... Για αυτό σε ρώτησα μήπως τα συγχέεις μεταξύ τους όλα, γιατί ξέρω ότι εδώ και λίγα χρόνια στο σέρβις τους αυτοί παίρνουν απευθείας από τον πελάτη τη συσκευή με κούριερ και του την επιστρέφουν και πάλι με κούριερ χωρίς να εμπλέκονται τρίτοι ώστε να υπάρχει καλύτερος έλεγχος και μειωμένοι χρόνοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί εννοείς εξωτερικοί συνεργάτες ; 

Έχουν ακουστεί στο κλιματισμό παλαιότερα  (πέρυσι πρόπερσι ) . Δεν θυμάμαι αν τα χα διαβάσει εδώ μέσα ή σε άλλο forum ή στο skroutz.gr 
Απο κει και πέρα έχω και προσωπική εμπειρία με άλλου είδους συσκευή απο τον Αμοιρίδη όπου  ήταν ελαττωματικό το χειριστήριο και η απάντηση υπαλλήλου είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό και ποτέ δεν υπήρξε  (!?!?!)  , παρ όλα αυτά  επειδή τελικά η φύση του προβλήματος ήταν τέτοια που έπαιρνε επισκευή κατάφεραν και μου το επισκεύασαν . 

Με βάση αυτά που έχουν ακουστεί στον κλιματισμό συν η προσωπική μου εμπειρία  έχω αυτή την υποκειμενική άποψη για το service τους . Δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχουν service δύο ταχυτήτων, δηλαδή απο την μία ο  κλιματισμός και  απο την άλλη οι αφυγραντήρες . Μου φαίνεται ολίγον γελοίο αν ισχύει αυτό που θα μπορούσε να ισχύει . 

Σαν μηχανήματα (αφυγραντήρες) έχουν καλή τιμή και χαρακτηριστικά , για το service τους έχω σχηματίσει αρνητική εικόνα . 
 

Ο toyotomi έχει  4 προκαθορισμένες τιμές ποσοστού υγρασίας όπου μπορείς να επιλέξεις και δεν έχει ένδειξη υγρασίας χώρου . Δεν ξέρω αν αυτά σε απασχολούν. 

Αν ναι κοίτα καλύτερα αυτόν τον toyotomi   https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

Σε κάθε περίπτωση πήγαινε δες τους απο κοντά και καλό είναι να τους βάλεις σε λειτουργία για να έχεις καλύτερη εικόνα . 

Ο συγκεκριμένος Morris έχει περισσότερες λειτουργίες (περσίδα, uv λαμπα , extra φιλτρα κτλ) απο τον toyotomi . 

Ευχαριστω ξανα για τις πληροφοριες.Ειμαι μεταξυ toyo και morris.Θα τους δω απο κοντα συντομα σε λειτουργια και μετα θα αποφασισω.Ο morris εχει περισσοτερες δυνατοτητες,απλα με ανησυχει το θεμα του σερβις.Αχρειαστο να ειναι,αλλα αν χρειαστει..

Κατι που μολις προσεξα: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-fde-2023-1216354.html?location=46200#

Αξιζει αραγε,αφου ειναι πραγματικα σε προσφορα και εχει καλουτσικα στοιχεια με 5ετη εγγυηση;

Ισως να ειναι καλυτερο απο το toyo tde 20tnd18.😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Ευχαριστω ξανα για τις πληροφοριες.Ειμαι μεταξυ toyo και morris.Θα τους δω απο κοντα συντομα σε λειτουργια και μετα θα αποφασισω.Ο morris εχει περισσοτερες δυνατοτητες,απλα με ανησυχει το θεμα του σερβις.Αχρειαστο να ειναι,αλλα αν χρειαστει..

Κατι που μολις προσεξα: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-fde-2023-1216354.html?location=46200#

Αξιζει αραγε,αφου ειναι πραγματικα σε προσφορα και εχει καλουτσικα στοιχεια με 5ετη εγγυηση;

Ισως να ειναι καλυτερο απο το toyo tde 20tnd18.😉

Ο toyotomi tde 20tnd18 δν εχει ρυθμιση ταχυτητας απ οτι εχω διαβασει σε σχολια...ειναι στο αυτοματο. Ανεβαζει και κατεβαζει μονος του...δν ξερω αν ειναι καλο αυτο για τις βραδυνες ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Ο toyotomi tde 20tnd18 δν εχει ρυθμιση ταχυτητας απ οτι εχω διαβασει σε σχολια...ειναι στο αυτοματο. Ανεβαζει και κατεβαζει μονος του...δν ξερω αν ειναι καλο αυτο για τις βραδυνες ωρες

Εχεις δικιο.Εχει μονο μια ταχυτητα.Η λυση ειναι να απενεργοποιειται το βραδυ,αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του!

Σωστη η παρατηρηση σου φιλε μου.

Τελικα η προσφορα στο Media markt αξιζει!

Να προλαβω να τον δω απο κοντα,πριν απογειωθει ξανα στα 249 ευρω η τιμη.🙂

Επεξ/σία από Dee_Lee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τι γνώμη έχετε για αυτόν έδω? https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/169362-toyotomi-tde22ji?cmicc=skroutz# Είμαι σε ισόγειο σπίτι 75τ.μ. με θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 17 χωρίς θέρμανση και υγρασία 70-80%. Με θέρμανση προς το παρόν που δεν έχει βροχές είμαστε στο 55-60%. Ιδανικά δλδ αλλά αν βρέξει αλλάζει το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω την παρέα.

Ας γράψω και 'γω ένα μικρό review για τον inventor eva ii pro ep3 wifi 20l.

Τον αγόρασα πριν μία εβδομάδα. Η υγρασία στο σπίτι (85 τμ και θερμοκρασία 17-21) ήταν στο 66% και μετά από 4 μέρες λειτουργίας είδα μέχρι 48%. Πλέον τον έχω στη smart λειτουργία που διατηρεί την υγρασία από 45-55% (συνήθως δείχνει 52%). Από άποψη θορύβου, στην μεγάλη σκάλα ακούγεται αρκετά νομίζω, αλλά στη μικρή σκάλα, για τα γούστα μου είναι αρκετά "αθόρυβος"( Να σημειωθεί ότι τον έχω μόνιμα στο σαλόνι και δεν κοιμάμαι με αυτόν στο δωμάτιο). Είναι απ τις καινούργιες παρτίδες που κλείνει ο συμπιεστής και παραμένει ανοιχτός ο ανεμιστήρας. Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Φίλτρο έχει απλό σκόνης. Μένει μόνο να δω την κατανάλωση, αν και αρκετοί σε παλιότερα ποστ έχουν πει ότι είναι πολύ λογική.

Σύντομα θα τον δοκιμάσω και σε άλλο σπίτι 75τμ με υγρασία έως 80%, οπότε ίσως επανέλθω με νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω για το γνωστό. σε εμάς, θέμα με την Inventor όπου όταν πιάνει την υγρασία που του θέτουμε, σβήνει ο κομπρέσσορας, δουλεύει ο ανεμιστήρας για ένα 3λεπτο και αφού σβήσει και αυτός σε 30 δεύτερα ανοίγει ξανά ο κομπρέσσορας έχοντας ανεβάσει πλασματικά την υγρασία 5% και πάνω.

Πήρα τηλέφωνο στο σέρβις να ρωτήσω και μου είπανε ότι πρώτη φορά το ακούνε και ότι έχω θέμα υγρασίας σε δομικά υλικά και διάφορα που δε στέκουνε, όπως και να το βάλω σε κεντρικό σημείο για ένα 24ωρο σε Continuous mode για να ρουφήξει απο όλο το σπίτι. Ο 12ρης σε 75μ2 σπίτι. Αλλιω΄ς να το πάρουνε αυτοί να κάνουνε το τέστ.

Το ίδιο θέμα είχε και ο Eva II Pro 16L που έχω δουλέψει επίσης.
Με άλλης μάρκας έχει γίνει δοκιμή και το μηχάνημα σταμάτησε για τουλάχιστον 20 λεπτά μέχρι να ξανα ανάψει


Έχει ασχοληθεί κάποιος άλλος με το θέμα αυτό, αξίζει να τους κάνω μία καταγγελία ή τσάμπα ο χρόνος μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Εγώ να ρωτήσω για το γνωστό. σε εμάς, θέμα με την Inventor όπου όταν πιάνει την υγρασία που του θέτουμε, σβήνει ο κομπρέσσορας, δουλεύει ο ανεμιστήρας για ένα 3λεπτο και αφού σβήσει και αυτός σε 30 δεύτερα ανοίγει ξανά ο κομπρέσσορας έχοντας ανεβάσει πλασματικά την υγρασία 5% και πάνω.

Πήρα τηλέφωνο στο σέρβις να ρωτήσω και μου είπανε ότι πρώτη φορά το ακούνε και ότι έχω θέμα υγρασίας σε δομικά υλικά και διάφορα που δε στέκουνε, όπως και να το βάλω σε κεντρικό σημείο για ένα 24ωρο σε Continuous mode για να ρουφήξει απο όλο το σπίτι. Ο 12ρης σε 75μ2 σπίτι. Αλλιω΄ς να το πάρουνε αυτοί να κάνουνε το τέστ.

Το ίδιο θέμα είχε και ο Eva II Pro 16L που έχω δουλέψει επίσης.
Με άλλης μάρκας έχει γίνει δοκιμή και το μηχάνημα σταμάτησε για τουλάχιστον 20 λεπτά μέχρι να ξανα ανάψει


Έχει ασχοληθεί κάποιος άλλος με το θέμα αυτό, αξίζει να τους κάνω μία καταγγελία ή τσάμπα ο χρόνος μου ?

σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...