Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mwv είπε

ωχ φιλε μου περαστικα!

ναι πλακα εκανα φυσικα, δε θελω να τα δινω στους γιατρους-κανεις δε θελει- αλλα κ να δουλευω 3 μηνες το χρονο για μια υποτυπωδη θερμανση πετρελαιου μου τη δινει!

για να αλλαξω κουφωματα και καυστηρα κτλ θελω ενα σωρο λεφτα.. μεχρι και το πελετ σκεφτηκα.

αν φυγει η υγρασια που ειναι στο 75% πιστευω θα μαλακωσει πολυ η ατμοσφαιρα εδω.

στη χειροτερη θα βαλω κ ενα ερκον στο δωματιο.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα και κάποιο καλό inverter κλιματιστικό κατάλληλης ισχύος για το χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, yositosi είπε

πληγή που θέλει ράματα δεν κλείνει με hansaplast! Οτι και αν κάνεις, αν δεν αντιμετωπίσεις τη ρίζα του κακού φίλε μου θα είναι απλά πεταμένα λεφτά (έστω και λιγότερα αλλά για μια ζωή!) γιατί θα είναι σαν να ρίχνεις νερό σε τρύπιο κουβά ;)

σωστος!

είμαι φίλη γι'αυτο κ τοσο ασχετη με τα τεχνικα!

το καλο ειναι οτι θα συνηθισω σε ισλανδικο κλιμα που θα ειναι ευκολη η μεταναστευση εκει 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα στην παρεα

Μια ερωτηση,οπου αν καποιος εχει χρησιμοποιησει καποιο απο τους δυο αφυγραντηρες παρακαλω να μου δωσει μια απαντηση απο την προσωπικη του εμπειρια.

Σε 90 τμ μονωμενο διαμερισμα και 67-75% υγρασια και θερμοκρασια γυρω στους 16-17 βαθμους (με κλειστη θερμανση πετρελαιου),ποιον να διαλεξω;

Οταν λειτουργει το καλοριφερ φτανει τους 20 βαθμους περιπου το διαμερισμα.

Τον Kullhaus qualis 12lt η τον toyotomi tde-16dti;

Tα αλλα δεν τα κοιταω καν,γιατι, ειτε ειναι πολυ κινεζιες,η καταναλωνουν τα διπλασια,η ειναι πανακριβα!

Παρεπιπτοντως εχω κοινωνικο τιμολογιο και δεν μπορω να αγορασω ποιο ενεργοβορο!😉

Επεξ/σία από Dee_Lee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Θεωρητικά ζεόλιθο, ΑΛΛΑ να έχεις κατά νου ότι ούτως ή άλλως όταν θα τον ανάβεις την Παρασκευή, θέλει κάποιες ώρες για να αρχίσει να γίνεται αισθητή η πτώση της υγρασίας, και μιλάμε για αρκετές ώρες, οπότε στην πράξη θα έρθεις μια και μια με τα κλιματιστικά ως προς το χρονικό διάστημα που θα στρώσει η όλη κατάσταση ;) 

 

1 ώρα πριν, emc2 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω διαβάσει αρκετά από την όλη συζήτηση και ομολογώ ότι την βρίσκω ενδιαφέρουσα και κάποια από τα παιδιά που γράφουν γνώστες του θεματος. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί
δεν έχω καταλήξει ακόμα στην τεχνολογία του αφυγραντήρα που χρειάζομαι και εξηγώ:

Στο εξοχικό μου, σε παραθαλάσσια πόλη αλλά όχι δίπλα στην θάλασσα,, πηγαίνω περίπου 1-2 Σαββατοκύριακα τον μήνα. Όταν πηγαίνω τώρα τον χειμώνα η θερμοκρασία στον χώρο είναι 10-12 βαθμοί με 80% βαθμούς υγρασία περίπου. 
Η αίσθηση της υγρασίας στην χώρο είναι έντονη και το κρύο αισθητό.  Το σπίτι διαθέτει καινούργια κουφώματα αλουμινίου με θερμοαποκοπη αλλά δεν έχει Κεντρικη θέρμανση. Επίσης είναι διαμπερές, και η περιοχή έχει αρκετή υγρασία. Διαθέτει 3 airconditions σε σαλόνι, κουζίνα, υπνοδωμάτιο και έναν θερμοπομπο στο παιδικό δωμάτιο. Συνολικά περίπου 75 m² ο χώρος.

Όταν πηγαίνουμε (Παρασκευή) ανάβω στο φουλ τα  aircondition και τον θερμοπομπο και σταδιακά ανεβαίνει η θερμοκρασία, κατεβαίνει η υγρασία και είμαστε εντάξει στον χώρο. Αυτά από το Σάββατο που θα έχει ο χώρος 19-20 βαθμούς και 65-70% υγρασία γιατί την Παρασκευή βλέπουμε τα χνωτα μας.

Θεωρώ ότι ένας αφυγραντήρας θα έκανε δουλειά και θα ήμασταν καλύτερα και πιο άνετα στον χώρο αλλά δεν έχω καταλήξει. Να πάρω με ζεόλιθο επειδή έχω αρχικά χαμηλή θερμοκρασία; Ή να πάρω με συμπιεστή επειδή και λόγω των παιδιών ο κλιματισμός δουλεύει συνεχώς και μετά από μια ημέρα έχω 19 -20 βαθμούς στον χώρο;

Με συμπιεστη χρειαζεται γιατι οταν αναψει τα κλιματιστικα παει 19 βαθμους. Δεν χρειαζεται αφυγρανση αμεσως σιγα ας αναψει και μια ωρα μετα. 3 κλιματιστικα εχει τι αλλο να κανει;

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Με συμπιεστη χρειαζεται γιατι οταν αναψει τα κλιματιστικα παει 19 βαθμους. Δεν χρειαζεται αφυγρανση αμεσως σιγα ας αναψει και μια ωρα μετα.

Του πρότεινα ζεόλιθο γιατί αναφέρει ότι τα λοιπά θερμαντικά αρχίζουν να φέρνουν αποτέλεσμα τη 2η μέρα. Ούτως ή άλλως όταν πάρουν μπρος τα θερμαντικά και ανέβει η θερμοκρασία, σπάει ούτως ή άλλως η αίσθηση υγρασίας ;) . Αν μιλούσαμε για σπίτι που κατοικείται μόνιμα θα συμφωνούσα απολύτως μαζί σου

5 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Τον Kullhaus qualis 12ltr η τον toyotomi tde-16dti;

Tα αλλα δεν τα κοιταω καν,γιατι, ειτε ειναι πολυ κινεζιες,η καταναλωνουν τα διπλασια,η ειναι πανακριβα!

Ετσι από περιέργεια δηλαδή ρωτάω τι ακριβώς παραπάνω έχουν τα συγκεκριμένα και δεν είναι "κινεζιές" (πραγματική απορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταναλωση,αποδοση συμπιεστη και brand name!

Εαν βρεθει κατι καλυτερο σε αυτα τα κυβικα μεχρι 200 ευρω,ευχαριστως να αλλαξω γνωμη.🙂

Επεξ/σία από Dee_Lee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mwv είπε

ευχαριστω απαντησες ευστοχα!

16 βαθμους εχω σημερα μεσα στο σπιτι που ειναι φθινοπωρακι (εξω αντε να εχει 15!!!!τρατζικ).. οταν αρχισει η εποχή των παγετώνων με αγώνα μεγαλο θα εχω 16. Το ερκον ειναι καλο, 12αρι κανει δουλεια.Μπανιο πρωι βραδυ κανω στη γειτονισσα μανα μου 🤩

οσο για το πετρελαιο μου στοιχιζει γυρω στο 3χιλιαρο τη σεζον (κουφωματα μπαζουν,καυστηρας γελοιος κτλ), με εξαιρετικα φειδωλη χρηση, φετος με τιμη 1.20 ειπα να σκληραγωγηθω και στο κατω κατω η πνευμονια λιγοτερο θα μου στοιχισει!😛🤣

θα μεινω τελικα στο ds 65, με σκιαξατε!κριμα ο ολιμπια ηταν too good to be true!

Αυτα τα 3000 τα εδωσες ανετα σε πετρελαιο αλλα φοβηθηκες να τα δωσεις σε κουφωματα ή ποιοτικο inverter με διπλο συμπιεστη. Εκει σε ενοχλει; Δεν σας καταλαβαινω τις γυναικες :) τα κουφωματα αλλαζουν σταδιακα αν θες δεν πανε ολα μαζι αναγκαστικα. Ξεκινας απο τα βορεια....

επισης τα aircon που λες δεν τα εχω ξανακουσει. Θες σοβαρη ερευνα οχι ετσι οπως το πας γιατι χανεις χρηματα. Αν ειναι δικο σου αρχισε να ριχνεις χρηματα σε κουφωματα και ποιοτικες αντλιες θερμοτητας, αλλιως κατσε ετσι θα χασεις περισσοτερα. Εχουμε και θεμα με κλιματιστικα και αλλο για κουφωματα μπορουν να σε βοηθησουν εδω αρκετοι

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mwv said:

οσο για το πετρελαιο μου στοιχιζει γυρω στο 3χιλιαρο τη σεζον

Holy sith, πόσα τετραγωνικά και σε ποια περιοχή? 

12 minutes ago, Zerg13 said:

Αυτα τα 3000 τα εδωσες ανετα σε πετρελαιο αλλα φοβηθηκες να τα δωσεις σε κουφωματα ή ποιοτικο inverter με διπλο συμπιεστη.

Καλά δεν μπορείς να πεις ότι θα έφτανε αυτό το ποσό χωρίς να ξέρεις τμ κτλπ

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Καταναλωση,αποδοση συμπιεστη και brand name!

Εαν βρεθει κατι καλυτερο σε αυτα τα κυβικα μεχρι 200 ευρω,ευχαριστως να αλλαξω γνωμη.🙂

Αντε για το Toytomi ας πούμε ότι έχει στη συνείδηση του καταναλωτή ένα brand (άσχετα που δεν υφίσταται σαν εταιρεία πλέον), αλλά το Kullhaus που είναι own brand που εμφανίστηκε από το πουθενά φέτος από τον Sani;;;;; 

Σε όλες των περιπτώσεων, ήταν μια απλή απορία.

Για το σκέλος απόδοσης και watt. Μιλάς για 90τμ σπίτι, που οκ έχεις καλά επίπεδα θερμοκρασίας, και αρκετά ικανοποιητικά υγρασίας. Συγκρίνεις watt 12λιτρου (δηλαδή watt για να σου τραβήξει ως και 12λίτρα), με τα watt ενός 16λιτρου που είναι δηλαδή κατανάλωση για να σου τραβήξει ως και 16λίτρα (ιδανικά και θεωρητικά πάντα). Και τα δύο μεγέθη είναι μικρά για το χώρο σου, και ειδικά ο 12λιτρος, οπότε θα δουλεύει διαρκώς χωρίς να μπορεί να πιάσει στόχους. Το έχουμε αναλύσει ξανά και ξανά (αν θέλεις ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πίσω), ότι μας ενδιαφέρει πόσο ξοδεύουμε σε kwh ανά λίτρο αφύγρανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την τοποθετηση!

Βαση της εταιριας επαρκει για 80τμ το Kullhaus και βασιστηκα σε αυτο.Ισως ομως πραγματικα να μην πιασει το στοχο και κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να το μεταφερω απο δωματιο σε δωματιο.

Το toytomi ειναι βαση εταιριας ικανο μεχρι 60τμ,αλλα και παλι πρεπει να το μεταφερω αναγκαστικα.

Ποιο να εμπιστευτω περισσοτερο αραγε;

Εκτος αν πρεπει να ψαχτω για μεγαλυτερο με δυνατοτητα 20lt αφυγρανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Καταναλωση,αποδοση συμπιεστη και brand name!

Εαν βρεθει κατι καλυτερο σε αυτα τα κυβικα μεχρι 200 ευρω,ευχαριστως να αλλαξω γνωμη.🙂

Όλα Κίνα κατασκευάζονται . Ακόμα και αυτός που κοιτάς .  Στην Κίνα είναι η παγκόσμια παραγωγή κλιματιστικών και αφυγραντήρων . 

12 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Ευχαριστω πολυ για την τοποθετηση!

Βαση της εταιριας επαρκει για 80τμ το Kullhaus και βασιστηκα σε αυτο.Ισως ομως πραγματικα να μην πιασει το στοχο και κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να το μεταφερω απο δωματιο σε δωματιο.

Το toytomi ειναι βαση εταιριας ικανο μεχρι 60τμ,αλλα και παλι πρεπει να το μεταφερω αναγκαστικα.

Ποιο να εμπιστευτω περισσοτερο αραγε;

Εκτος αν πρεπει να ψαχτω για μεγαλυτερο με δυνατοτητα 20lt αφυγρανσης;

Η κάλυψη τετραγωνικών όπως και στον κλιματισμό ή σ εοποιαδήποτε άλλη μορφή θερμανσης ή ψύξης είναι καθαρά προσεγγιστική και η κάθε εταιρεία κάνει τις δικές της παραδοχές για να σου δώσει ένα σημείο αναφοράς . Όπως και εμείς εδώ μέσα απο την εμπειρία μας απαντάμε  . Στην πράξη πόσα τετραγωνικά καλύπτει ένα μοντέλο για συγκεκριμένο χώρο, μόνο  μια μηχανολογική μελέτη μπορεί να μας το πει αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα.

Απολυτως κατανοητο αυτο με την Κινα.

Ποιος αφυγραντηρας αραγε να ειναι τελικα πιο αποδοτικος για 90τμ;

Ποιον μπορω να εμπιστευτω περισσοτερο,οτι ισχυουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα που παραθετει;😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dee_Lee είπε

Ευχαριστω πολυ για την τοποθετηση!

Βαση της εταιριας επαρκει για 80τμ το Kullhaus και βασιστηκα σε αυτο.Ισως ομως πραγματικα να μην πιασει το στοχο και κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να το μεταφερω απο δωματιο σε δωματιο.

 Το toytomi ειναι βαση εταιριας ικανο μεχρι 60τμ,αλλα και παλι πρεπει να το μεταφερω αναγκαστικα.

Ποιο να εμπιστευτω περισσοτερο αραγε;

Εκτος αν πρεπει να ψαχτω για μεγαλυτερο με δυνατοτητα 20lt αφυγρανσης;

το έχουμε αναφέρει ξανά, οι εταιρείες, ΟΛΕΣ οι εταιρείες, στο θέμα κάλυψης τετραγωνικών μέτρων λένε τις απόλυτες μπούρδες!!! Στα μέτρα που είσαι, 12άρης ούτε για αστείο, ενώ και 16άρης θα ζοριστεί από πολύ ως πάρα πολύ! Για εμένα χίλιες φορές προτιμότερο κάτι πιο μεγάλο και να αποδίδει ως πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αυτα τα 3000 τα εδωσες ανετα σε πετρελαιο αλλα φοβηθηκες να τα δωσεις σε κουφωματα ή ποιοτικο inverter με διπλο συμπιεστη. Εκει σε ενοχλει; Δεν σας καταλαβαινω τις γυναικες :) τα κουφωματα αλλαζουν σταδιακα αν θες δεν πανε ολα μαζι αναγκαστικα. Ξεκινας απο τα βορεια....

επισης τα aircon που λες δεν τα εχω ξανακουσει. Θες σοβαρη ερευνα οχι ετσι οπως το πας γιατι χανεις χρηματα. Αν ειναι δικο σου αρχισε να ριχνεις χρηματα σε κουφωματα και ποιοτικες αντλιες θερμοτητας, αλλιως κατσε ετσι θα χασεις περισσοτερα. Εχουμε και θεμα με κλιματιστικα και αλλο για κουφωματα μπορουν να σε βοηθησουν εδω αρκετοι

το aircon ειναι συντομευση του aircondition 😄γιατι ειμαι κ λιγο τεμπελακι 😁

το εψαξα ομως χαρη στο σχολιο σου, αναγκαστηκα να σκαρφαλωσω αλλα το βρηκα το ατιμο: ειναι το fujitsu inverter ASYA24LCC οταν πρωτοβγηκε το βαλαμε,24αρι επομενως γιαυτο καλυπτει μια χαρα την σαλοκουζινα.

Τα κουφωματα ειναι αλουμινιου κ δεν ειναι καν δεκαετιας αλλα μας δουλεψαν για τα καλα. παλιωσαν οι μεντεσεδες με το ζορι κλεινουν αν κλεισουν με το ζορι ανοιγουν κτλ θα ψαχτω στο θεμα που αναφερεις ευχαριστω. μπορει να μην ειναι τοσο τραγικα τα κοστη οσο τα φανταζομαι..τωρα που το σκεφτομαι ομως μπορω να αλλαξω τις μπαλκονοπορτες στο σαλονι κ τη μια στο δωματιο, τα παντζουρια τουλαχιστον ειναι μια χαρα..

σε πολυκατοικια φιλοι μου τη βγαζουν με ενα χιλιαρικακι κ εμεις με ιδιοκτητο μαρτυραμε!

νομιζω ο καυστηρας ειναι για τα μπαζα τετοιο θεμα υπαρχει;

 

53 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Holy sith, πόσα τετραγωνικά και σε ποια περιοχή? 

Καλά δεν μπορείς να πεις ότι θα έφτανε αυτό το ποσό χωρίς να ξέρεις τμ κτλπ

90 τμ αλλα καμια 75αρια θα ελεγα ειναι τα ενεργα.Πελλα.Δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα ολοι χρειαζονται απο τα μισα κ κατω. κ δε μιλαμε για σαουνα, φειδωλη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

το έχουμε αναφέρει ξανά, οι εταιρείες, ΟΛΕΣ οι εταιρείες, στο θέμα κάλυψης τετραγωνικών μέτρων λένε τις απόλυτες μπούρδες!!! Στα μέτρα που είσαι, 12άρης ούτε για αστείο, ενώ και 16άρης θα ζοριστεί από πολύ ως πάρα πολύ! Για εμένα χίλιες φορές προτιμότερο κάτι πιο μεγάλο και να αποδίδει ως πρέπει

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αγαπητε φιλε μου.

Μου ανοιξες τα ματια,γιατι ημουν ετοιμος να παραγγειλω τον toyotomi που ισως το μετανοιωνα και θα εμπαινε σε μερικες μερες εδω ξανα σε αγγελια πωλησης!😁

Διαβασα και τις προηγουμενες συζητησεις και  παω για 20lt και αρχιζω ξανα τις συγκρισεις!

Καλη συνεχεια και καλο βραδυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...