Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παω σεζον στη Μυκονο. Θα εχει τς πουτανας την υγρασια. Η θεια μου που μενει παραθαλασσια κ πηρε αφυγραντηρα(εναν juropro) ειπε οτι ενω πριν ξυπνουσε με πονοκεφαλους κλπ τωρα ειναι καλυτερα. Ειχε 80% υγρασια, τωρα 50. Υπαρχουν λογικα για διαφορα τετραγωνικα. Εγω λογικα θα μενω σε καν δωματιο 12-16τμ το πολυ. Υπαρχουν "αθορυβοι" αφυγραντηρες; Αν πχ τον κλεισω το βραδυ, θα προλαβει να ανεβει πολυ η υγρασια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ όταν τον είχα να δουλεύει βράδυ ,ξυπνούσα με ξηρό λαιμό και με πονούσε. το βράδυ που κλείνω το δικό μου και κοιμάμαι το πρωί είναι στο 85%. Καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 τμ. Το εχω γραψει στο ποστ 415. Προσεξε παντως γιατι αν ψαχνεις βασει οναμαστικων τετραγωνικων παιζει πολυ μπαρουφα, αλλοι εχουν κανει τα κυβικα τετραγωνικα. Παντως ο δικος μου ειναι στην κατηγορια 20l/ημερα. Ακομα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την αποδοση του, απο την αρχη του ετους που τον εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

80 τμ. Το εχω γραψει στο ποστ 415. Προσεξε παντως γιατι αν ψαχνεις βασει οναμαστικων τετραγωνικων παιζει πολυ μπαρουφα, αλλοι εχουν κανει τα κυβικα τετραγωνικα. Παντως ο δικος μου ειναι στην κατηγορια 20l/ημερα. Ακομα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την αποδοση του, απο την αρχη του ετους που τον εχω.

Δεν το πρόσεξα για τα τετραγωνικά.λάθος μου. Φαίνεται πολύ καλός.το περίεργο είναι ότι δίνει 195 κυβικά μέτρα/ώρα , Και μόνο 50τμ, ενώ ο meaco 20l platinum, με κάλυψη έως 150τμ, έχει 150 κυβικά μέτρα/ώρα.

Τι να πρωτοπιστέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για χρόνια (3) ένα Olympia Splendid Secco Reale. KΑλό μηχάνημα αλλά τώρα τελευταία μου φαίνεται πεσμένη η απόδοση. Ειναι με συμπιεστή σαν μικρό air condition και όχι με peltier σύστημα. Ξέρει κανεϊς αν χρειάζονται αυτά τα μηχανήματα τακτικό service π.χ. συμπλήρωση freon ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λοιπόν κατέληξα τελικά σε αφυγραντήρα. Θα πάρω τον Rohnson R9120. Μετά από πολύ ψάξιμο νομίζω είναι η χρυσή τομή. Θα τον παραγγείλω αύριο-μεθαύριο και θα πάρω και 'ένα μετρητή να τον βάλω στους παππούδες ώστε από βδομάδα να σας στείλω καταναλώσεις.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα επιστρέψω με κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, ο αφυγραντήρας http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-9120&lang=el παραλήφθηκε. Τον δούλεψα ένα μισάωρο να δω αν όλα είναι εντάξει πριν τον πάω στους παππούδες.

Στο σπίτι είχα 55% υγρασία όσο έδειχναν και τα υγρόμετρα (+- 3%) που έχω.Τον ρύθμισα στο κατώτατο επίπεδο (30%) και τον έβαλα στην μεγαλύτερη (από τις 3) σκάλα. 

 Στον μετρητή έδειξε 267w στην αρχή που μετά από 5 λεπτό έπεσε στα 260. Στην μεσαία σκάλα μου η ένδειξη έπαιζε από 220-240 και στην χαμηλότερη από 180-200. 

Βέβαια κάποια στιγμή στην μεσαία έφτασε τα 280 στιγμιαία. Να αναφέρω ότι κάθε φορά που άλλαζα την σκάλα μηδένιζα τον μετρητή ώστε να ξέρω και το μέγιστό της. Λειτούργησε μόνο για μισή ώρα συνολικά οπότε δεν ξέρω αν αργότερα έπεφτε και άλλο η κατανάλωση σε κάθε σκάλα.

Άρα από κατανάλωση θεωρώ ότι είμαστε καλά. 

 

Από θέμα θορύβου να πω ότι στην μεγαλύτερη σκάλα εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ. Ο θόρυβός της είναι περίπου όσο η 2η σκάλα (από τις 3) του απορροφητήρα που έχουμε. Πάντα σχετικό βέβαια αυτό. Η 1η σκάλα του αφυγραντήρα είναι σχετικά αθόρυβη.

 

Οι διαστάσεις του είναι μαζεμένες,έχει ροδάκια και το σχέδιό του είναι πολύ ωραίο. Φαντάζομαι θα ενδιαφέρει τις γυναίκες.

 

Δεν παρατήρησα κανέναν συντονισμό και τον λειτουργούσα επίτηδες πάνω στο πλακάκι και σαν κατασκευή είναι πολύ στιβαρή.

 

Αυτό που δεν μου άρεσε αλλά το ήξερα εκ των προτέρων είναι ότι ο ανεμιστήρας δεν σταματάει όταν πιάσει το επιθυμητό επίπεδο. Η κατανάλωση του ανεμιστήρα είναι 25-30w. 

 

Να αναφέρω ότι η ροή του αέρα είναι στα 185κυβικά μέτρα την ώρα, κάτι που δεν αναφέρεται κάπου αλλά με ενημέρωσε ο αντιπρόσωπος.

 

Θεωρώ ότι για τα λεφτά του αξίζει με αυτά τα χαρακτηριστικά και την 4ετή εγγύηση που ήταν για μένα από τα σημαντικότερα. 

 

edit 5/3/15

 

Ο ανεμιστήρας τελικά σταματάει. Δεν ξέρω γιατί μου είπαν το αντίθετο. Μια χαρά λοιπόν!

 

edit 2  8/3/15

 

Πήγα σήμερα επίσκεψη στους παππούδες και κατάλαβα διαφορά μέσα στο σπίτι τους. Και οι ίδιοι μάλιστα. Το έχουν αδειάσει 5-6 φορές μου είπαν. Ο αφυγραντήρας είναι σε λειτουργία συνέχεια και ρυθμισμένος σε 55%. Η κατανάλωση που έχει δείξει ο μετρητής αυτές τις 3 μέρες είναι 15κιλοβατώρες. Μου είπαν ότι τις 2 πρώτες μέρες δούλευε συνέχεια και από χθες το απόγευμα άρχισε να σταματάει. 

 Παρατήρησα και το άλλο. Ότι η χαμηλή σκάλα δείχνει πια 260w και η 3η 277w. Ενώ στην αρχή που τον είχα βάλει για ένα μισάωρο σε μένα έδειχνε άλλες ενδείξεις.

 

Το θέμα είναι ότι κάνει δουλειά και είναι και ευχαριστημένοι. 

 

Τέλος με την καταγραφή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,εχω ενα θεματακι με λιγο υγρασια στο υπογειο μου(160 τμ) το μεσημερι ειχε 64% με 14,7 βαθμους. το σπιτι κατοικηθηκε φετος πρωτη φορα.οταν λεω λιγο υγρασια εννοω κατι γραμμες παραλληλες με τα πλακακια.ειχα μια διαροη απο μια εξωτερικη σωληνα που περασε στο λεβητοστασιο μεσα απο κατω απο τα πλακακια. το σπιτι βρισκεται στην αλεξανδρουπολη.θελω να ρωτησω αν ειναι αναγκαια η χρηση του αφυγραντηρα ή να το αφησω να δω τι παιζει και οταν ο καιρος καλυτερεψει.και αν ειναι να παρω καποιον θα ηθελα να προτινεται καποιον.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασια που μιλαμε στο θεμα ειναι εσωτερικη, δηλαδη ειναι στον αερα εντος σπιτιου και σχηματιζεται απο συνδυασμο εξωτερικων καιρικων συνθηκων, θερμομονωσης σπιτιου, εσωτερικης θερμοκρασιας, μη επαρκη αερισμο χωρων κ.α. Η υγρασια που αναφερεις ειναι απο διαρροη απο βλαβη και φυσικα πρεπει να επιδιορθωθει πρωτα και μετα να δεις αν εχεις προβλημα με την υγρασια αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλαβη εχει διορθωθει( ο σωληνας εχει φτιαχτει) εδω και 3 βδομαδες περιπου. και για αυτο την μετρησα χθες την υγρασια μεσα στο υπογειο.σκεφτηκα οτι 3 βδομαδες ειναι αρκετες εφοσον η βλαβη ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι νερα απο τον υδροφορο οριζοντα? Μοτερακια εχεις να τραβανε τα νερα απο το βαθος θεμελιωσης? Αν οντως δεν εχεις θεμα με αυτα, τοτε μετρα την υγρασια και βραδυ γιατι το 64% ειναι οριακο για σχηματισμο υδρατμων αλλα ικανο σημαδι για να εχεις θεμα. Η υγρασια εμβανιζεται καθολικα ή τοπικα στα πλακακια? Το υπογειο ειναι ενιαιος χωρος 160 τμ χωρις χωρισματα? Επισης οταν εξω κανει κρυο τι θερμοκρασια φτανει στο υπογειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...