Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mwv είπε

Θα επιστραφεί ο delonghi ένα από τα δύο μπορώ να πάρω.

Οποιο κ αν πάρω ομως θα το μεταφέρω αναλογα με τις ανάγκες ακόμη κ το olympia που είναι τέρας 17κιλο.

Αναφέρει κ το Ολυμπία από 2 βαθμους κελσίου δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν εννοεί με το πρόγραμμα θέρμανσης κ όχι την σκέτη αφυγρανση.

Εκεί παίζεται το όλο διλημμα.

1315 w λέει καίει με το πρόγραμμα θέρμανσης δεν είναι για Χορταση δηλαδή!κ 250w στην αφυγρανση που είναι τέλειο αλλά δεν ξέρω αν θα παίζει στους 2 βαθμους π.χ που ο ζεόλιθος θα δούλευε σίγουρα.

Δουλευει σιγουρα απλα το panel εχει ρυθμιση θερμοκρασιας και το πιανει μονο του ανοιγοκλεινοντας εξυπνα. Ο olimpia εχει; Πρεπει να διαβασεις τον manual. Οποτε πρεπει να το αφηνεις καποιες ωρες με το ματι μεχρι να πας να κοιμηθεις, το panel ειναι πιο accurate, μηπως σε χρεωσει λιγο παραπανω αν δεν εχει θεμοστατη ο olimpia. Μονο αυτο εχει σαν μειον, εναντι του πανελ ολα τα αλλα +.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mwv είπε

Θα επιστραφεί ο delonghi ένα από τα δύο μπορώ να πάρω.

Οποιο κ αν πάρω ομως θα το μεταφέρω αναλογα με τις ανάγκες ακόμη κ το olympia που είναι τέρας 17κιλο.

Αναφέρει κ το Ολυμπία από 2 βαθμους κελσίου δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν εννοεί με το πρόγραμμα θέρμανσης κ όχι την σκέτη αφυγρανση.

Εκεί παίζεται το όλο διλημμα.

1315 w λέει καίει με το πρόγραμμα θέρμανσης δεν είναι για Χορταση δηλαδή!κ 250w στην αφυγρανση που είναι τέλειο αλλά δεν ξέρω αν θα παίζει στους 2 βαθμους π.χ που ο ζεόλιθος θα δούλευε σίγουρα.

Τι είναι αυτά τα 2C και 5C που βλέπω οεεεο??? Μαγικά ψάχνεις μου φαίνεται! Τι να δουλέψει κομπρεσοράτος σε τέτοιες συνθήκες; Βασικά τι να σε κλ@σει και ένα πανελάκι σε τέτοιες συνθήκες;;; 

Κάποια άλλη αρχική εναλλακτική θέρμανσης για να δεις όλα τα άλλα μετά δεν έχεις??? Οχι τίποτα άλλο, αλλά έχω την εντύπωση ότι με όλα αυτά που σκέφτεσαι απλά λεφτά θα καταλήξεις να πετάς

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι οι αναγραφόμενες προδιαγραφές που αναφέρει η εταιρεία για το olimpia παρότι έχει συμπιεστή.

Για το ζεόλιθο ds 65 που ανέφερα λέει από 1 βαθμό.

Κοροϊδεύουν δηλαδή;

Δε λέω ότι σε τέτοιες θερμοκρασίες θα τα χρησιμοποιήσω φυσικα (έβαλα πετρελαίο για καλοριφέρ αλλά το κρατάω για καλό :) ) αλλα με ενδιαφέρει να δουλεύει το ολιμπια στους π.χ 10 βαθμούς με το σκέτο πρόγραμμα αφυγρανσης κ όχι στους 16 που λέτε όλοι ότι είναι το μίνιμουμ για αφρυγραντηρα με συμπιεστή.

Γενικά δεν τρέχει το μοντέλο γιατί λέτε;

Μη δώσω το κατοσταρικό έξτρα τσάμπα δηλαδή.

Προτίθεμαι να το δώσω με το σκεπτικό ότι στο σκέτο πρόγραμμα αφυγρανσης καίει λίγο 300w σε σχέση με τα 520w του delonghi.

Θαχω κ το πρόγραμμα θερμανσης που λέει ότι ανεβάζει 4 βαθμούς κελσίου τη θερμοκρασία αν όχι στη σαλοκουζινα στο δωμάτιο ναι.

Ένας θερμοπομπος πχ nobo ποσο συν δίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει την αφυγρανση με την θερμανση... ειναι σαν να θες επαγγελματικο αυτοκινητο για δουλεια και να κοιτας να παρεις ενα απλο επιβατικο αυτοκινητο. Αν εχεις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες απλα αναβεις καλοριφερ ή αν εισαι στο κοινωνικο τιμολογιο φερνεις καποιον κανει μια μελετη και παιρνεις θερμοποπους...και μετα αφυγραντηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ γιατί ρε παιδιά παραπλανούν τον κόσμο;είναι ο μόνος αφρυγραντηρας που έχει πρόγραμμα για θέρμανση.

Κ υπόσχεται min 4 βαθμούς εξτρα!σου στοιχίζει 1315 w αλλά για κάποιες ώρες είναι οκ

https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html

Επεξ/σία από mwv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις κάνει όλα ένα μπάχαλο μέσα στο κεφάλι σου! Ο αφυγραντήρας ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ αποδίδει από 5~35C (άντε αυτός λέει 2-3 βαθμούς κάτω). Σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες η αφύγρανση που κάνει είναι ανέκδοτο και απλά τρώει ρεύμα. Εσύ έχεις μπερδέψει τους ζεολίθου, με τους κομπρεσοράτους, έβαλες στην εξίσωση και το θερμαντικό και το έχεις τερματίσει

Τα έχουμε χιλιο-αναλύσει ξανά και ξανά, γύρνα πίσω μερικές σελίδες και ρίξε μια ματιά για να καταλάβεις λίγο τις βασικές αρχές του κάθε αφυγραντήρα (είτε είναι ζεόλιθος είτε είναι κομπρεσοράτος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, mwv είπε

Κ γιατί ρε παιδιά παραπλανούν τον κόσμο;είναι ο μόνος αφρυγραντηρας που έχει πρόγραμμα για θέρμανση.

Κ υπόσχεται min 4 βαθμούς εξτρα!σου στοιχίζει 1315 w αλλά για κάποιες ώρες είναι οκ

https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html

Εχεις ψοφοκρυο. Ποσους βαθμους εχεις μεσα στο σπιτι; Αν εχεις 16οC και κατω μονο ζεολιθο παιρνεις.καθολου olymbia, απο 16 και πανω μονο.  Αν καταφερεις και ζεστανεις το σπιτι σου σαν ανθρωπος αγοραζεις αφυγραντηρα αναλογα.

Αγορασες πετρελαιο για back up και πας με θερμοπομπους να ζεσταθεις και αφυγραντηρες; Εχεις κλιματιστικα της προκοπης; Για υποθερμια πας :) να εχεσαι τακτικα να τα λεμε να ξερουμε οτι εισαι καλα :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω διαβάσει αρκετά από την όλη συζήτηση και ομολογώ ότι την βρίσκω ενδιαφέρουσα και κάποια από τα παιδιά που γράφουν γνώστες του θεματος. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί
δεν έχω καταλήξει ακόμα στην τεχνολογία του αφυγραντήρα που χρειάζομαι και εξηγώ:

Στο εξοχικό μου, σε παραθαλάσσια πόλη αλλά όχι δίπλα στην θάλασσα,, πηγαίνω περίπου 1-2 Σαββατοκύριακα τον μήνα. Όταν πηγαίνω τώρα τον χειμώνα η θερμοκρασία στον χώρο είναι 10-12 βαθμοί με 80% βαθμούς υγρασία περίπου. 
Η αίσθηση της υγρασίας στην χώρο είναι έντονη και το κρύο αισθητό.  Το σπίτι διαθέτει καινούργια κουφώματα αλουμινίου με θερμοαποκοπη αλλά δεν έχει Κεντρικη θέρμανση. Επίσης είναι διαμπερές, και η περιοχή έχει αρκετή υγρασία. Διαθέτει 3 airconditions σε σαλόνι, κουζίνα, υπνοδωμάτιο και έναν θερμοπομπο στο παιδικό δωμάτιο. Συνολικά περίπου 75 m² ο χώρος.

Όταν πηγαίνουμε (Παρασκευή) ανάβω στο φουλ τα  aircondition και τον θερμοπομπο και σταδιακά ανεβαίνει η θερμοκρασία, κατεβαίνει η υγρασία και είμαστε εντάξει στον χώρο. Αυτά από το Σάββατο που θα έχει ο χώρος 19-20 βαθμούς και 65-70% υγρασία γιατί την Παρασκευή βλέπουμε τα χνωτα μας.

Θεωρώ ότι ένας αφυγραντήρας θα έκανε δουλειά και θα ήμασταν καλύτερα και πιο άνετα στον χώρο αλλά δεν έχω καταλήξει. Να πάρω με ζεόλιθο επειδή έχω αρχικά χαμηλή θερμοκρασία; Ή να πάρω με συμπιεστή επειδή και λόγω των παιδιών ο κλιματισμός δουλεύει συνεχώς και μετά από μια ημέρα έχω 19 -20 βαθμούς στον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mwv είπε

Κ γιατί ρε παιδιά παραπλανούν τον κόσμο;είναι ο μόνος αφρυγραντηρας που έχει πρόγραμμα για θέρμανση.

Κ υπόσχεται min 4 βαθμούς εξτρα!σου στοιχίζει 1315 w αλλά για κάποιες ώρες είναι οκ

https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html

Σε τι χωρο θες; Σε 75τμ σιγα μην σου ανεβασει 4 βαθμους. Σε κανα υπμοδωματιο μπορει και παραπανω αν κλεισεις την πορτα. Επειδη εχεις βοηθεια απο την θερμανση του ΙΣΩΣ και απο 14-15 βαθμους να μπορεις να το παρεις και Πανω, οχι κατω. Πηγαινε δες ενα θερμοπομπο 1500watt τι χωρο καλυπτει, τα ιδια καλυπτει και αυτο που ειναι 1200 σε θερμανση

αλλα σου ειπα πρεπει να ζεσταθεις πρωτα...

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, emc2 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω διαβάσει αρκετά από την όλη συζήτηση και ομολογώ ότι την βρίσκω ενδιαφέρουσα και κάποια από τα παιδιά που γράφουν γνώστες του θεματος. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί
δεν έχω καταλήξει ακόμα στην τεχνολογία του αφυγραντήρα που χρειάζομαι και εξηγώ:

Στο εξοχικό μου, σε παραθαλάσσια πόλη αλλά όχι δίπλα στην θάλασσα,, πηγαίνω περίπου 1-2 Σαββατοκύριακα τον μήνα. Όταν πηγαίνω τώρα τον χειμώνα η θερμοκρασία στον χώρο είναι 10-12 βαθμοί με 80% βαθμούς υγρασία περίπου. 
Η αίσθηση της υγρασίας στην χώρο είναι έντονη και το κρύο αισθητό.  Το σπίτι διαθέτει καινούργια κουφώματα αλουμινίου με θερμοαποκοπη αλλά δεν έχει Κεντρικη θέρμανση. Επίσης είναι διαμπερές, και η περιοχή έχει αρκετή υγρασία. Διαθέτει 3 airconditions σε σαλόνι, κουζίνα, υπνοδωμάτιο και έναν θερμοπομπο στο παιδικό δωμάτιο. Συνολικά περίπου 75 m² ο χώρος.

Όταν πηγαίνουμε (Παρασκευή) ανάβω στο φουλ τα  aircondition και τον θερμοπομπο και σταδιακά ανεβαίνει η θερμοκρασία, κατεβαίνει η υγρασία και είμαστε εντάξει στον χώρο. Αυτά από το Σάββατο που θα έχει ο χώρος 19-20 βαθμούς και 65-70% υγρασία γιατί την Παρασκευή βλέπουμε τα χνωτα μας.

Θεωρώ ότι ένας αφυγραντήρας θα έκανε δουλειά και θα ήμασταν καλύτερα και πιο άνετα στον χώρο αλλά δεν έχω καταλήξει. Να πάρω με ζεόλιθο επειδή έχω αρχικά χαμηλή θερμοκρασία; Ή να πάρω με συμπιεστή επειδή και λόγω των παιδιών ο κλιματισμός δουλεύει συνεχώς και μετά από μια ημέρα έχω 19 -20 βαθμούς στον χώρο;

Θεωρητικά ζεόλιθο, ΑΛΛΑ να έχεις κατά νου ότι ούτως ή άλλως όταν θα τον ανάβεις την Παρασκευή, θέλει κάποιες ώρες για να αρχίσει να γίνεται αισθητή η πτώση της υγρασίας, και μιλάμε για αρκετές ώρες, οπότε στην πράξη θα έρθεις μια και μια με τα κλιματιστικά ως προς το χρονικό διάστημα που θα στρώσει η όλη κατάσταση ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σε τι χωρο θες; Σε 75τμ σιγα μην σου ανεβασει 4 βαθμους. Σε κανα υπμοδωματιο μπορει και παραπανω αν κλεισεις την πορτα. Επειδη εχεις βοηθεια απο την θερμανση του ΙΣΩΣ και απο 14-15 βαθμους να μπορεις να το παρεις και Πανω, οχι κατω. Πηγαινε δες ενα θερμοπομπο 1500watt τι χωρο καλυπτει, τα ιδια καλυπτει και αυτο που ειναι 1200 σε θερμανση

αλλα σου ειπα πρεπει να ζεσταθεις πρωτα...

ευχαριστω απαντησες ευστοχα!

16 βαθμους εχω σημερα μεσα στο σπιτι που ειναι φθινοπωρακι (εξω αντε να εχει 15!!!!τρατζικ).. οταν αρχισει η εποχή των παγετώνων με αγώνα μεγαλο θα εχω 16. Το ερκον ειναι καλο, 12αρι κανει δουλεια.Μπανιο πρωι βραδυ κανω στη γειτονισσα μανα μου 🤩

οσο για το πετρελαιο μου στοιχιζει γυρω στο 3χιλιαρο τη σεζον (κουφωματα μπαζουν,καυστηρας γελοιος κτλ), με εξαιρετικα φειδωλη χρηση, φετος με τιμη 1.20 ειπα να σκληραγωγηθω και στο κατω κατω η πνευμονια λιγοτερο θα μου στοιχισει!😛🤣

θα μεινω τελικα στο ds 65, με σκιαξατε!κριμα ο ολιμπια ηταν too good to be true!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mwv είπε

ευχαριστω απαντησες ευστοχα!

16 βαθμους εχω σημερα μεσα στο σπιτι που ειναι φθινοπωρακι (εξω αντε να εχει 15!!!!τρατζικ).. οταν αρχισει η εποχή των παγετώνων με αγώνα μεγαλο θα εχω 16. Το ερκον ειναι καλο, 12αρι κανει δουλεια.Μπανιο πρωι βραδυ κανω στη γειτονισσα μανα μου 🤩

οσο για το πετρελαιο μου στοιχιζει γυρω στο 3χιλιαρο τη σεζον (κουφωματα μπαζουν,καυστηρας γελοιος κτλ), με εξαιρετικα φειδωλη χρηση, φετος με τιμη 1.20 ειπα να σκληραγωγηθω και στο κατω κατω η πνευμονια λιγοτερο θα μου στοιχισει!😛🤣

θα μεινω τελικα στο ds 65, με σκιαξατε!κριμα ο ολιμπια ηταν too good to be true!

Aν δίνεις 3000€για σεζόν και χωρίς να το κανείς φούρνο το σπίτι μάζεψε λεφτά για μονώσεις να βρεις την υγεία σου. Εγώ μετά από θερμομονωσεις κλπ έχω πάει στα 150-200€ όλη τη σεζόν και το σπίτι δεν πάει κάτω από 21 στο σαλόνι , 19 υπνοδωμάτιο. Και για την πνευμονία μην το λες ούτε αστείο γιατί έτσι την έπαθα πριν 7 χρόνια και μου κόστισε η βόλτα στο ιατρικό 4000€  (γιατί τα δημόσια εφημερεύοντα είχαν τεράστια ουρά και δεν με έκριναν επείγον επειδή δεν είχα συμπτώματα ). Πνευμονία με υγρό στους πνεύμονες.—> 6 μήνες αποθεραπεία, μου άφησε και «σημάδι» και πλήρωνα το νοσοκομείο 2 χρόνια δόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ φιλε μου περαστικα!

ναι πλακα εκανα φυσικα, δε θελω να τα δινω στους γιατρους-κανεις δε θελει- αλλα κ να δουλευω 3 μηνες το χρονο για μια υποτυπωδη θερμανση πετρελαιου μου τη δινει!

για να αλλαξω κουφωματα και καυστηρα κτλ θελω ενα σωρο λεφτα.. μεχρι και το πελετ σκεφτηκα.

αν φυγει η υγρασια που ειναι στο 75% πιστευω θα μαλακωσει πολυ η ατμοσφαιρα εδω.

στη χειροτερη θα βαλω κ ενα ερκον στο δωματιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mwv είπε

ωχ φιλε μου περαστικα!

ναι πλακα εκανα φυσικα, δε θελω να τα δινω στους γιατρους-κανεις δε θελει- αλλα κ να δουλευω 3 μηνες το χρονο για μια υποτυπωδη θερμανση πετρελαιου μου τη δινει!

για να αλλαξω κουφωματα και καυστηρα κτλ θελω ενα σωρο λεφτα.. μεχρι και το πελετ σκεφτηκα.

αν φυγει η υγρασια που ειναι στο 75% πιστευω θα μαλακωσει πολυ η ατμοσφαιρα εδω.

στη χειροτερη θα βαλω κ ενα ερκον στο δωματιο.

πληγή που θέλει ράματα δεν κλείνει με hansaplast! Οτι και αν κάνεις, αν δεν αντιμετωπίσεις τη ρίζα του κακού φίλε μου θα είναι απλά πεταμένα λεφτά (έστω και λιγότερα αλλά για μια ζωή!) γιατί θα είναι σαν να ρίχνεις νερό σε τρύπιο κουβά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...