Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μόλις πηγα πηρα απο την κούριερ τον carrier που είχε ο κωτσοβολος στα 99 ευρω. Αυτον τον πηρα για τά 55 τετραγωνικά που είχα ρωτήσει την πρώτη φορά. Παρολο που ένιωθα πως είχε πολυ υγρασία ο χώρος μολις εβαλα τον αφυγραντηρα στην πρίζα μου δείχνει η οθόνη 49 υγρασία. Λέτε να είναι χαλασμένος; Τον έβαλα τωρα στην χαμηλότερη σκάλα που έχει που είναι να φτάσει την υγρασία στο 35 να δω αν θα αλλάξει τίποτα. Σε 20 λεπτά από 49 εχει κατεβάσει την υγρασία στο 46 απο οτι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γι' αυτο συνήθως παίρνουμε πρώτα υγρασιόμετρο που είναι φτηνότερο. :(

Μα δεν είναι μονο ότι αισθάνεσαι την υγρασία. Ο χώρος βάφτηκε πριν από 3 εβδομάδες και έχουν φουσκώσει κάποια σημεία απο την υγρασία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μήπως υπάρχει καμια διαροή στους τοίχους κι έτσι? Από γείτονα/σπασμένο σωλήνα/κτλπ...

Φέραμε υδραυλικό δν υπάρχει κάποια διαρροή. Δεν ξέρω τι να πω θα αγοράσω και ένα υγρασιομετρο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τοίχοι δύσκολα φουσκώνουν από την υγρασία του αέρα, συνήθως σε συνδυασμό με ελλειπή θερμομόνωση υγροποιείται κυρίως σε γωνίες και δημιουργείται μούχλα-μαυρίλα . Εάν δεν υπάρχει διαρροή ύδρευσης ή αποχέτευσης, είτε τραβάει υγρασία από το δάπεδο (ανερχόμενη υγρασία) σε περίπτωση πχ ισογείου, είτε από τοίχους που έχουν κακή υγρομόνωση όταν έρχονται σε επαφή με το έδαφος. Εάν είναι σε όροφο δες αν έχει διαρροή ο από πάνω. Υπάρχει επίσης η πιθανότητα να βάφτηκε  σε υγρό υπόστρωμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RedPriest είπε

Εγώ μόλις πηγα πηρα απο την κούριερ τον carrier που είχε ο κωτσοβολος στα 99 ευρω. Αυτον τον πηρα για τά 55 τετραγωνικά που είχα ρωτήσει την πρώτη φορά. Παρολο που ένιωθα πως είχε πολυ υγρασία ο χώρος μολις εβαλα τον αφυγραντηρα στην πρίζα μου δείχνει η οθόνη 49 υγρασία. Λέτε να είναι χαλασμένος; Τον έβαλα τωρα στην χαμηλότερη σκάλα που έχει που είναι να φτάσει την υγρασία στο 35 να δω αν θα αλλάξει τίποτα. Σε 20 λεπτά από 49 εχει κατεβάσει την υγρασία στο 46 απο οτι λεει.

Υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος να τον τεσταρεις. Απλωσε ρουχα απο πλυντηριο μεσα, βαλτον στο 1 μετρο. Σε 20 λεπτα θα δεις 70%.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantelist είπε

Οι τοίχοι δύσκολα φουσκώνουν από την υγρασία του αέρα, συνήθως σε συνδυασμό με ελλειπή θερμομόνωση υγροποιείται κυρίως σε γωνίες και δημιουργείται μούχλα-μαυρίλα . Εάν δεν υπάρχει διαρροή ύδρευσης ή αποχέτευσης, είτε τραβάει υγρασία από το δάπεδο (ανερχόμενη υγρασία) σε περίπτωση πχ ισογείου, είτε από τοίχους που έχουν κακή υγρομόνωση όταν έρχονται σε επαφή με το έδαφος. Εάν είναι σε όροφο δες αν έχει διαρροή ο από πάνω. Υπάρχει επίσης η πιθανότητα να βάφτηκε  σε υγρό υπόστρωμα

Φουσκωσε εξω απο το μπανιο που δυστηχως δεν υπαρχει παραθυρο. Δεν υπαρχει πουθενα στο σπιτι μουχλα. Τεσπα δεν πειραζει και να μην εχει υγρασια στο σπιτι καλα ειναι να υπαρχει αφυγραντηρας,τουλαχιστον για οταν κανουμε μπανιο τωρα το χειμωνα .  Ο χωρος ειναι διαμερισμα και απο πανω υπαρχει σοφιτα που προοριζεται να ενωθει με τον χωρο αυτο. Οποτε δεν μπαζει απο καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι λέτε για αυτόν σε σχέση με τον delonghi ds65;

Καπου πήρε το μάτι μου ότι κάνει κ για σπίτια χωρίς θέρμανση!βγάζει κ δική του θέρμανση κι έχει κ χαμηλά watt σε σχέση με του ζεόλιθου..

Θα μπορέσω να αποφύγω την αγορά θερμοπομπου?

https://www.skroutz.gr/s/12851814/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo-22-Pure-3i.html

Όποιος μπορεί να δει όλες τις τεχνικές προδιαγραφές παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mwv είπε

Παιδιά τι λέτε για αυτόν σε σχέση με τον delonghi ds65;

Καπου πήρε το μάτι μου ότι κάνει κ για σπίτια χωρίς θέρμανση!βγάζει κ δική του θέρμανση κι έχει κ χαμηλά watt σε σχέση με του ζεόλιθου..

Θα μπορέσω να αποφύγω την αγορά θερμοπομπου?

https://www.skroutz.gr/s/12851814/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo-22-Pure-3i.html

Όποιος μπορεί να δει όλες τις τεχνικές προδιαγραφές παρακαλω!

Αναλογα το κρυο. Παντως καλυτερο αυτο παρα θερμοπομπος. Βγαζει τον αερα στεγνωτερο και με θερμανση. Εχει και φιλτρο. 1000watt εχει. Αναλογα το κρυο...νομιζω θα την παλεψεις. Ο συγκεκριμενος αφυγραντηρας εχει αυτο το feature.

δεν εχει χαμηλα watt σε σχεση με ζεολιθο αν βαλεις και το 1000ρικο πανω. Που το ανοιγεις οταν θες

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αφυγραντήρας έχει 250w αλλά αν το βάλω κ για θέρμανση 1000;

Για συνοδευτικό του ερκον το θέλω κ αν αποφύγω τον έξτρα θερμοπομπο πάνελ θάναι πολύ καλά.

Το βράδυ θα το μεταφέρω στο δωμάτιο που δεν θα έχει καθόλου θέρμανση.

Πόσους βαθμούς θα δίνει λέτε;

Μακεδονια είμαι κ πέφτει ψοφος 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mwv είπε

Παιδιά τι λέτε για αυτόν σε σχέση με τον delonghi ds65;

Καπου πήρε το μάτι μου ότι κάνει κ για σπίτια χωρίς θέρμανση!βγάζει κ δική του θέρμανση κι έχει κ χαμηλά watt σε σχέση με του ζεόλιθου..

Θα μπορέσω να αποφύγω την αγορά θερμοπομπου?

https://www.skroutz.gr/s/12851814/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo-22-Pure-3i.html

Όποιος μπορεί να δει όλες τις τεχνικές προδιαγραφές παρακαλω!

Οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο εξαιτίας των αντιστάσεων που χρησιμοποιούν για την μετατροπή ηλεκτρικής ενεργειας σε θερμότητα προσδίδουν κάποια watts θερμότητας στο χώρο . Σε καμία περίπτωση όμως δεν τους αγοράζουμε με την λογική ότι  είναι συσκευές 2 σε 1 και θα ζεστάνουν τον χώρο μας παράλληλα με την αφύγρανση  . Δεν θερμαίνουν τον χώρο απλά λόγω της ιδιαιτερότητας τους με αντιστάσεις μπορούμε να πούμε ότι κατα κάποιο τρόπο υποβοηθάνε την κύρια μέθοδο θέρμανσης του χώρου . Έως εκεί . 
Πέρα απο αυτό η χρήση αντιστάσεων για να θερμάνεις έναν χώρο είναι λάθος (ενεργειακά) λογική και κοστοβόρα .

Παρ όλα αυτά οι αφυγραντήρες με ζεολιθο έχουν λόγο που υπάρχουν και αυτός ο λόγος είναι ότι σε χώρουος όπου η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς είναι πιο αποδοτικοί απο τους αφυγραντήρες με συμπιεστή . Σε τέτοιες θερμοκρασίες είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ με ζεόλιθο . 

Οπότε ξεκινάς λάθος . Το πρώτο που πρέπει να μας πεις είναι όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας τί θερμοκρασία θα έχει ο χώρος σου έτσι ώστε αρχικά να καταλήξεις καταλήξουμε τί τεχνολογίας αφυγραντήρα χρειάζεται ο χώρος σου και ύστερα συγκρίνουμε μοντέλα ίδιας τεχνολογίας . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω:Υποθερμαινεται το σπίτι μονόδρομος ο ζεόλιθος (παρήγγειλα το delonghi ds 65) ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο olympia που ανέφερα πάνω μου φάνηκε ενδιαφέρον λόγω του ότι έχει κ θέρμανση 1000w.ειναι ένα από τα προγράμματα του.

Το θέμα είναι όταν το έχω μόνο στο πρόγραμμα αφυγραντήρα με 5 βαθμούς θερμοκρασία στο χώρο για παράδειγμα θα δουλεύει παρότι δεν είναι ζεόλιθος;η θα θέλει οπωσδήποτε κ το πρόγραμμα θερμανσης αλλιώς δεν θα κάνει τίποτα;

Μου φαίνεται καλή περίπτωση προκειμένου να αποφύγω την αγορά πανελ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mwv είπε

Να θυμίσω:Υποθερμαινεται το σπίτι μονόδρομος ο ζεόλιθος (παρήγγειλα το delonghi ds 65) ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο olympia που ανέφερα πάνω μου φάνηκε ενδιαφέρον λόγω του ότι έχει κ θέρμανση 1000w.ειναι ένα από τα προγράμματα του.

Το θέμα είναι όταν το έχω μόνο στο πρόγραμμα αφυγραντήρα με 5 βαθμούς θερμοκρασία στο χώρο για παράδειγμα θα δουλεύει παρότι δεν είναι ζεόλιθος;η θα θέλει οπωσδήποτε κ το πρόγραμμα θερμανσης αλλιώς δεν θα κάνει τίποτα;

Μου φαίνεται καλή περίπτωση προκειμένου να αποφύγω την αγορά πανελ

Αν θα το μεταφερεις σκεψου ή αν θα μεινει μονιμα καπου. Βασικα αγορασες και ζεολιθο γιατι δεν βαζεις αυτο στο υπνοδωματιο; Που κανει και κρυο. Και παρε κανενα χωρις θερμανση. Καθολου πανέλ :)

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιστραφεί ο delonghi ένα από τα δύο μπορώ να πάρω.

Οποιο κ αν πάρω ομως θα το μεταφέρω αναλογα με τις ανάγκες ακόμη κ το olympia που είναι τέρας 17κιλο.

Αναφέρει κ το Ολυμπία από 2 βαθμους κελσίου δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν εννοεί με το πρόγραμμα θέρμανσης κ όχι την σκέτη αφυγρανση.

Εκεί παίζεται το όλο διλημμα.

1315 w λέει καίει με το πρόγραμμα θέρμανσης δεν είναι για Χορταση δηλαδή!κ 250w στην αφυγρανση που είναι τέλειο αλλά δεν ξέρω αν θα παίζει στους 2 βαθμους π.χ που ο ζεόλιθος θα δούλευε σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...