Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/11/2018 στις 5:26 ΠΜ, natural_sgf είπε

σκουρα τα μαντατα 75% υγρασια με θερμοκρασια 15αρι και ηταν και smooth μερα η χθεσινη.

 

χαρη στη βοηθεια σας μικρυνε η λιστα.κ τα 2 στα 200 ευρω.

το delonghi καιει στη συντηρηση στο δευτερο προγραμμα σα να λεμε 260w?λογω οικονομιας χρησης να παρω delonghi?

κατα βαση η σαλοκουζινα με ενδιαφερει τη μερα και το βραδυ να το μεταφερω στο ενα δωματιο (π.χ. σε 3 ωρες πριν παω για υπνο θα εχει πεσει απο 75 για παραδειγμα στο 50% λετε?)

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

σημερα παραγγελνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mwv είπε

σκουρα τα μαντατα 75% υγρασια με θερμοκρασια 15αρι και ηταν και smooth μερα η χθεσινη.

 χαρη στη βοηθεια σας μικρυνε η λιστα.κ τα 2 στα 200 ευρω.

το delonghi καιει στη συντηρηση στο δευτερο προγραμμα σα να λεμε 260w?λογω οικονομιας χρησης να παρω delonghi?

 κατα βαση η σαλοκουζινα με ενδιαφερει τη μερα και το βραδυ να το μεταφερω στο ενα δωματιο (π.χ. σε 3 ωρες πριν παω για υπνο θα εχει πεσει απο 75 για παραδειγμα στο 50% λετε?)

 https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

σημερα παραγγελνω...

καίει λιγότερο, τραβάει λιγότερο... Γενικά στα desiccant δεν τετραγωνίζεται ο κύκλος. Επειδή έχεις να κάνεις με μια πέτρα και μια αντίσταση τα πράγματα είναι straight forward και κατά γενικό κανόνα όσο τρώει, τόσο αποδίδει, και άρα αυτό που μένει να δεις είναι στοιχεία όπως...

1. επιλογές ρυθμίσεων λειτουργίας (ανεμιστήρα)

2. τυχόν εξτρά τρόποι λειτουργίας (αν έχει εξυπνη λειτουργία, τι ενδείξεις έχει και αν έχει φυσικά, αν λειτουργεί ξεχωριστά σαν θέρμανση, ή αν έχει και air-purification κλπ κλπ)

3. τι φίλτρα έχει (αν σε ενδιαφέρει φυσικά το φιλτράρισμα του αέρα)

4. επίπεδα θορύβου

5. ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης

6. παρεχόμενες εγγυήσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, katbo είπε

Ανάμεσα στους 4 παρακάτω τελικά;

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618,12851814,5203699,12645951

Για ~100τμ με κύριο ζητούμενο την χαμηλή κατανάλωση κ την απόδοση

Αφού  έχεις και 100 τ.μ χώρο τον 25 λτ φυσικά . Τον juro pro .  

1 ώρα πριν, mwv είπε

σκουρα τα μαντατα 75% υγρασια με θερμοκρασια 15αρι και ηταν και smooth μερα η χθεσινη.

χαρη στη βοηθεια σας μικρυνε η λιστα.κ τα 2 στα 200 ευρω.

το delonghi καιει στη συντηρηση στο δευτερο προγραμμα σα να λεμε 260w?λογω οικονομιας χρησης να παρω delonghi?

κατα βαση η σαλοκουζινα με ενδιαφερει τη μερα και το βραδυ να το μεταφερω στο ενα δωματιο (π.χ. σε 3 ωρες πριν παω για υπνο θα εχει πεσει απο 75 για παραδειγμα στο 50% λετε?)

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

σημερα παραγγελνω...

Στους dessicant σε γενικές γραμμές ισχύει το εξής . Όσο καίει τόσο αποδίδει σε αφυγρανση . Είναι αναλογικά . 

Για μένα πήγαινε δες τους απο κοντά και τους 2, ζήτησε να τους βάλουν σε λειτουργία και επέλεξε αυτόν που σ' αρέσει περισσότερο . 
Το delonghi DNC-65 δεν τον έχω δει απο κοντά για να δω ποιότητα πλαστικών και θόρυβο λειτουργίας (πιθανή τριγμοι κτλ).
Ο Rise που τον έχω δει live έχει στιβαρά πλαστικά και απουσιάζουν τριγμοί . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chill είπε

Σημασία αδερφέ μου έχει ότι βγάζει ΝΕΡΟ!!! Είδα νερό χτες από το box του και ένιωσα σαν να με squirtαρε η Tori Black :lol: 

Σε τιμή είναι τα ίδια - δες skroutz. 

Είναι αποκλειστικό μοντέλο της mediamarkt όπως μου είπαν, χωρίς όμως κριτικές στο δίκτυο και δεν υπάρχει καν στην σελίδα της Βασιληάς......

Ok νεότερο μοντέλο μεν αλλά τα buttons του είναι δύσχρηστα, θέλουν γερό πάτημα για να "πιάσουν"....μικρό το κακό ok.

Εμφανισιακά δεν συγκρίνονται. Ο ιονιστής λειτουργεί ξεχωριστά, δεν υπάρχει ταυτόχρονη λειτουργία δλδ αφύγρανσης και καθαρισμού του αέρα (δεν ξέρω πως λειτουργούν τα 2 σε ένα just saying).

Δεν έχει wifi!

Καθαρισμο αερα κανει με τα φιλτρα του, που ειναι ανωτερα απο αυτο που ειχες. Εχει carbon filter(αλλαγη μια φορα το χρονο και οχι νερο πανω του) και σκονης μαζι. Λειτουργει ο ανεμιστηρας συνεχεια τραβωντας την σκονη. Ο ιονιστης ειναι extra καθαρισμος. 

Απο θορυβο πως πανε αυτα τα 2 ο παλιος και ο νεος; Αυτο πρεπει να ειναι πιο αθορυβο.

σε τιμη οντως ειναι ιδια αλλα γιατι εχει ξεμηνει σε μαγαζια. Ολες οι μεγαλες αλυσιδες το ξεστοκαρανε καμια 40€ κατω απο την τιμη αυτου που πηρες.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mwv είπε

Τελευταία ερώτηση!I promise!

Πόσο ανεβάζουν τη θερμοκρασία αυτοί του ζεόλιθου?

για το invertor λέει 10-12 βαθμοί υπερβολικό δεν είναι;

Την θερμοκρασία που; Αλλο σε ένα δωμάτιο, άλλο σε ένα σαλόνι, άλλο σε ένα αποθηκάκι, γενικά άλλο!!! Αν αναφέρει 10~12 βαθμούς προφανώς εννοεί τη θερμοκρασία του εξερχομένου αέρα έναντι του εισερχομένου.

Το λέμε και το ξαναλέμε, αφυγραντήρα αγοράζετε, ΟΧΙ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΟ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έψαχνα να αγοράσω αφυγραντηρα μίλησα με την αντιπροσωπία της juro-pro στη Θεσσαλονίκη στο τεχνικό τμήμα. 

Μου πρότεινε για 80τμ, 20lt και άνω για να μην ζορίζεται και να δουλευει λιγότερο. Όσων αφορά τη διαφορά ανάμεσα σε 20αρι και 25αρι μου είπε πως έχουν τον ίδιο ακριβώς κομπρεσορα απλώς με διαφορετική ρύθμιση, με συνέπεια να έχουν τις όποιες διαφορές στην κατανάλωση και απόδοση. Δεν ρώτησα για τον 28αρι αν έχει ίδιο κομπρεσορα κ αυτός. 

Επεξ/σία από Gmario
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gmario είπε

Όταν έψαχνα να αγοράσω αφυγραντηρα μίλησα με την αντιπροσωπία της juro-pro στη Θεσσαλονίκη στο τεχνικό τμήμα. 

Μου πρότεινε για 80τμ, 20lt και άνω για να μην ζορίζεται και να δουλευει λιγότερο. Όσων αφορά τη διαφορά ανάμεσα σε 20αρι και 25αρι μου είπε πως έχουν τον ίδιο ακριβώς κομπρεσορα απλώς με διαφορετική ρύθμιση, με συνέπεια να έχουν τις όποιες διαφορές στην κατανάλωση και απόδοση. 

Αν πράγματι ισχύει αυτό, τότε δεν είναι και ότι καλύτερο! Να έχει "μεγάλο" κομπρεσέρ στο μικρό από χλωμό ως κίτρινο λόγω κόστους (από τα πιο ακριβά εξαρτήματα ενός αφυγραντήρα το κομπρεσέρ), οπότε να έχεις "ξεχειλωμένο" ένα κομπρεσέρ για να βγάλει τόσο πολύ παραπάνω λίγο δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν πράγματι ισχύει αυτό, τότε δεν είναι και ότι καλύτερο! Να έχει "μεγάλο" κομπρεσέρ στο μικρό από χλωμό ως κίτρινο λόγω κόστους (από τα πιο ακριβά εξαρτήματα ενός αφυγραντήρα το κομπρεσέρ), οπότε να έχεις "ξεχειλωμένο" ένα κομπρεσέρ για να βγάλει τόσο πολύ παραπάνω λίγο δύσκολο

Σου μεταφέρω τη συζήτηση που είχαμε, τίποτε άλλο . Μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος ο τεχνικός. Μου είπε ότι για μένα δεν κάνει ο 16αρης και τα υπόλοιπα  που σας έγραψα.

Δεν γίνεται νομίζω το τεχνικό τμήμα που επισκευαζει τα δικά του μηχανήματα να μην τα ξέρει απ έξω και ανακατωτα.

Όποιος θέλει τέτοια λεπτομέρεια μπορεί να τους καλέσει για επιβεβαίωση. 

Επεξ/σία από Gmario
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gmario είπε

Σου μεταφέρω τη συζήτηση που είχαμε, τίποτε άλλο . Μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος ο τεχνικός. Μου είπε ότι για μένα δεν κάνει ο 16αρης και τα υπόλοιπα  που σας έγραψα.

Δεν γίνεται νομίζω το τεχνικό τμήμα που επισκευαζει τα δικά του μηχανήματα να μην τα ξέρει απ έξω και ανακατωτα.

 Όποιος θέλει τέτοια λεπτομέρεια μπορεί να τους καλέσει για επιβεβαίωση. 

Προς Θεού, δεν αμφισβήτησα τα λεγόμενα σου ή την συνομιλία που είχες! Απλά επειδή αν δεν έχω δει κάτι με τα μάτια μου δεν μπορώ να το υιοθετήσω, για αυτό τόνισα το "αν ισχύει κάτι τέτοιο".

Απλά, αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν είναι καλό, αλλά και δεν μου βγαίνουν τα νούμερα που δηλώνουν (capacity / wattage) μεταξύ των μοντέλων. Τώρα τι να πω... μπορεί και να σφάλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Gmario είπε

Όταν έψαχνα να αγοράσω αφυγραντηρα μίλησα με την αντιπροσωπία της juro-pro στη Θεσσαλονίκη στο τεχνικό τμήμα. 

Μου πρότεινε για 80τμ, 20lt και άνω για να μην ζορίζεται και να δουλευει λιγότερο. Όσων αφορά τη διαφορά ανάμεσα σε 20αρι και 25αρι μου είπε πως έχουν τον ίδιο ακριβώς κομπρεσορα απλώς με διαφορετική ρύθμιση, με συνέπεια να έχουν τις όποιες διαφορές στην κατανάλωση και απόδοση. Δεν ρώτησα για τον 28αρι αν έχει ίδιο κομπρεσορα κ αυτός. 

25 παρε ή 28. Οσο λιγοτερο δουλευει τοσο το καλυτερο. 28 για μενα. Λεπτομερειες για κομπρεσορες μην σε απασχολουν. Panasonic ειναι η μαρκα στα juro pro και δινουν 10 χρονια στο συμπιεστη. Αν κανει ιδιο θορυβο με τον 25αρη εισαι μια χαρα. Αυτο θα ηταν μια εξυπνη ερωτηση

3 ώρες πριν, mwv είπε

Τελευταία ερώτηση!I promise!

Πόσο ανεβάζουν τη θερμοκρασία αυτοί του ζεόλιθου?

για το invertor λέει 10-12 βαθμοί υπερβολικό δεν είναι;

10-12 την θερμοκρασια του αερα οχι του χωρου. Αν εχεις κλιματιστικο δεν σε νοιαζει, ισως δεν σε συμφερει κιολας. Ομως καινε τα 2 πλασια σχεδον απο συμπιεστη. Ισως και τριπλασια για εναν που εχει 21-22 βαθμους στο σπιτι.

Αν εχεις θερμοπομπο, ισως σε βολευει. Θα του χαμηλωσεις την σκαλα και θα τον κλεινεις πιο συχνα εσυ ή ο θερμοστατης. Το κακο ειναι οτι θα εχεις και την ανοιξη αυτη τη θερμανση που δεν την θες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Καθαρισμο αερα κανει με τα φιλτρα του, που ειναι ανωτερα απο αυτο που ειχες. Εχει carbon filter(αλλαγη μια φορα το χρονο και οχι νερο πανω του) και σκονης μαζι. Λειτουργει ο ανεμιστηρας συνεχεια τραβωντας την σκονη. Ο ιονιστης ειναι extra καθαρισμος. 

Απο θορυβο πως πανε αυτα τα 2 ο παλιος και ο νεος; Αυτο πρεπει να ειναι πιο αθορυβο.

σε τιμη οντως ειναι ιδια αλλα γιατι εχει ξεμηνει σε μαγαζια. Ολες οι μεγαλες αλυσιδες το ξεστοκαρανε καμια 40€ κατω απο την τιμη αυτου που πηρες.

 

 😛

Πάνω κάτω ίδια επίπεδα θορύβου με το προηγούμενο. 

Το δουλεύω στο full πάντως από χτες να καλύψω το κενό της απουσίας 3 εβδομάδων αφυγρνασης. Εμένα και την κόρη μου δεν μας ενοχλεί, κοιμηθηκαμε στο σαλόνι με ζουζούνια στο γιουτιουμπ μια χαρά. Την γυναίκα μου στο υπνοδωμάτιο την ενοχλούσε οπότε με ξύπνησε να το κλείσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίτη μέρα με τον Delonghi DNS-80. Η Υγρασία από το 80% στο σπίτι έχει πέσει πλέον στο 60~64% συνολικά όταν τον ανοίγω το απόγευμα που επιστρέφω από δουλειά μέχρι το επόμενο πρωί. Πολύ εντυπωσιακό ότι το air-condition έκλεισε μια και καλή στο σπίτι. Φέρνει την θερμοκρασία σε πολύ ανεκτά επίπεδα (19~22 βαθμούς) στον χώρο (-υγρασία) οπότε γλυτώνω χρήματα ήδη από το πετρέλαιο με τον θερμοστάτη στους 21 ή τον θερμοπομπό. Προς το παρόν δηλαδή μέχρι να έρθουν τα χειρότερα κρύα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το ότι τα μηχανήματα αυτά δε κρυώνουν τον χώρο, θα διαφωνήσω με τα νούμερα. 

Αγνοείς την ενέργεια που απαιτείται για την υγροποιηση του νερού. Και είναι αρκετή (ποσοστό της τάξης 80-20%για συμπιεστή και το αντίστροφο για ζεολιθου, δηλαδή από τα 300 μόνο τα 60 θα γίνουν θερμότητα τελικά). Κατά τα άλλα το υπόλοιπο είναι θερμότητα. 

Επίσης διαφωνώ κάθετα με το ότι του ζεολιθου είναι για αποθήκες. Εκεί δηλαδή θες να πληρώνεις ενέργεια για θέρμανση εκτός της αφυγρανσης; όχι βέβαια. Για μικρό δωμάτιο στο οποίο δεν υπάρχει πχ κλιματιστικό, βάζεις αυτό εκεί. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Θα συμφωνήσω με το ότι τα μηχανήματα αυτά δε κρυώνουν τον χώρο, θα διαφωνήσω με τα νούμερα. 

Αγνοείς την ενέργεια που απαιτείται για την υγροποιηση του νερού. Και είναι αρκετή (ποσοστό της τάξης 80-20%για συμπιεστή και το αντίστροφο για ζεολιθου, δηλαδή από τα 300 μόνο τα 60 θα γίνουν θερμότητα τελικά). Κατά τα άλλα το υπόλοιπο είναι θερμότητα. 

Επίσης διαφωνώ κάθετα με το ότι του ζεολιθου είναι για αποθήκες. Εκεί δηλαδή θες να πληρώνεις ενέργεια για θέρμανση εκτός της αφυγρανσης; όχι βέβαια. Για μικρό δωμάτιο στο οποίο δεν υπάρχει πχ κλιματιστικό, βάζεις αυτό εκεί. 

Και μπορεις με την Α ή Β σκαλα να ελενχεις και την θερμανση. Το μονο θεμα ειναι η ανοιξη και το φθινοπορο. Εκει δεν θες θερμανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...