Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, circadian είπε

Έγραψα και εγώ πιο πάνω που στο αγγλικό αμαζον έπαιξε και 115€ χωρίς μεταφορικά (η Ελλάδα μπλοκαρισμένη όμως). Μόνο εμένα μου φαίνεται τόσο καφριλα;

Ναι γι' αυτό και γω παρέθεσα αυτό που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά η Βασιληάς μου αντικατεστησε τον μη λειτουργικό 9120 με τον 9620.

Εμφανισιακά ανώτερος, λειτουργικά θα αποφανθώ μετά από λίγες μέρες. Ελπίζω να καλός διάδοχος του 9120 που υπηρέτησε τίμια για μια τριετία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Για 45τ.μ. με 18-19 βαθμούςκαι 80% υγρασία είμαι έτοιμος να πάρω τον Inventor EVA II PRO EP3-ION20L (χωρίς Wifi που δε με ενδιαφέρει).
Θα είμαι οκ? Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτά τα λεφτά;

Edit:Ξέχασα να ρωτήσω.Από άποψη θορύβου θα ήταν καλύτερο να κινηθώ προς τον 16άρη αντί για τον 20άρη;
Μήπως η παραπάνω ροή αέρα συνεπάγεται περισσότερο θόρυβο αν κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους.

Τα ίδια Db  θορύβου έχουν και οι 2  και την ίδια παροχή αέρα  .   

Θεωρώ ότι θα σε καλύψει και με το παραπάνω ένας 20 λιτρος  για αυτά τα τετραγωνικά . Ενδεχομένως και 16 λιτρος να σε καλύψει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Για 45τ.μ. με 18-19 βαθμούςκαι 80% υγρασία είμαι έτοιμος να πάρω τον Inventor EVA II PRO EP3-ION20L (χωρίς Wifi που δε με ενδιαφέρει).
Θα είμαι οκ? Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτά τα λεφτά;

Edit:Ξέχασα να ρωτήσω.Από άποψη θορύβου θα ήταν καλύτερο να κινηθώ προς τον 16άρη αντί για τον 20άρη;
Μήπως η παραπάνω ροή αέρα συνεπάγεται περισσότερο θόρυβο αν κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους.

40db μέση ταχύτητα, 45db φουλ ταχύτητα και στα δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, chill είπε

Τελικά η Βασιληάς μου αντικατεστησε τον μη λειτουργικό 9120 με τον 9620.

Εμφανισιακά ανώτερος, λειτουργικά θα αποφανθώ μετά από λίγες μέρες. Ελπίζω να καλός διάδοχος του 9120 που υπηρέτησε τίμια για μια τριετία. 

Οχι μονο καινουργιος αφυγραντηρας αλλα και αναβαθμιση!! Σε τιμη δεν ειναι ιδια αυτα τα 2 σου δινουν ακριβοτερο μοντελο. Μαλλον δεν εχουν στοκ ή θελουν να κανουν καλη εντυπωση.

επεσες απο την ακροπολη και βρηκες πορτοφολι τυχερε :) αυτος ειναι και καθαριστης αερα, ιονιστης, μαζι με καλυτερα φιλτρα , οθονη μετρησεων, ενδειξη θερμοκρασιας χωρου, timer και αλλα.

μια ερωτηση να κανω; Εχει wifi ή ειναι μοντελο χωρις; Γιατι μοιαζει πολυ με τον R- 9420

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, katbo είπε

Ανάμεσα στους 4 παρακάτω τελικά;

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618,12851814,5203699,12645951

Για ~100τμ με κύριο ζητούμενο την χαμηλή κατανάλωση κ την απόδοση

Ο olimbpia σου δινει κατι που δεν δινουν οι αλλοι. Να καψει 1000watt και να δωσει ζεστη σαν αεροθερμο, οταν εσυ θες. Και επειδη προερχεται απο αφυγραντηρα ειναι πολυ καλυτερα απο σκετο αεροθερμο ή θερμοπομπο, οχι σε οικονομια αλλα σε ποιοτητα, οικονομια χωρου κτλ

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Ο olimbpia σου δινει κατι που δεν δινουν οι αλλοι. Να καψει 1000watt και να δωσει ζεστη σαν αεροθερμο, οταν το χρειαζεσαι αυτο. Και επειδη προερχεται απο αφυγραντηρα ειναι πολυ καλυτερα απο σκετο αεροθερμο ή θερμοπομπο, οχι σε οικονομια αλλα σε ποιοτητα, οικονομια χωρου κτλ

 

Μόλις τώρα, katbo είπε

Ανάμεσα στους 4 παρακάτω τελικά;

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618,12851814,5203699,12645951

Για ~100τμ με κύριο ζητούμενο την χαμηλή κατανάλωση κ την απόδοση

Επειδη εχω και εγω το ιδιο ερωτημα θα με ενδιεφερε η απαντηση στο ερωτημα σου. Απλα θα προσεθετα στην αναζητηση  και αυτον

 

https://www.skroutz.gr/s/13036226/Toyotomi-TDE-25DTI-Orora.html

τον οποιο και κοιταω εδω και καιρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ο olimbpia σου δινει κατι που δεν δινουν οι αλλοι. Να καψει 1000watt και να δωσει ζεστη σαν αεροθερμο, οταν εσυ θες. Και επειδη προερχεται απο αφυγραντηρα ειναι πολυ καλυτερα απο σκετο αεροθερμο ή θερμοπομπο, οχι σε οικονομια αλλα σε ποιοτητα, οικονομια χωρου κτλ

Επειδή θέλω να κρατήσω χαμηλά την κατανάλωση δεν νομίζω να τον δουλέψω ποτέ σαν αερόθερμο. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν τα 22λίτρα του olimpia θα φτάσουν για το σπίτι μου ή θα είναι καλύτερα να να πάω σε ένα από τα 25ρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katbo είπε

Επειδή θέλω να κρατήσω χαμηλά την κατανάλωση δεν νομίζω να τον δουλέψω ποτέ σαν αερόθερμο. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν τα 22λίτρα του olimpia θα φτάσουν για το σπίτι μου ή θα είναι καλύτερα να να πάω σε ένα από τα 25ρια 

Το ξαναείπαμε ότι είναι 22lt/day σε συνθήκες 32C @ Rh80% και ΟΧΙ σε συνθήκες 30C @ Rh80%! Στην πράξη είναι 20λιτρος μέσες άκρες βαφτισμένος μαρκετίστικα σε 22λιτρο!! Ακόμα και τη "χαμηλή every day αφύγρανση" τη λένε σε διαφορετικές συνθήκες από ότι όλη η αγορά για να δείξουν βελτιωμένα νούμερα, 27C / Rh65% αντί για 26,7 @ Rh60%

Από τη σελίδα τους https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html 

  • Ικανότητα αφύγρανσης χωρίς θέρμανση 22 λίτρα /24ωρο στους 32οC και σε 80% RH και 14 λίτρα /24ωρο στους 27οC και σε 65% RH.
25 λεπτά πριν, katbo είπε

Ανάμεσα στους 4 παρακάτω τελικά;

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618,12851814,5203699,12645951

Για ~100τμ με κύριο ζητούμενο την χαμηλή κατανάλωση κ την απόδοση

20λιτρα μοντέλα είναι "λίγα" για 100τμ χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Το ξαναείπαμε ότι είναι 22lt/day σε συνθήκες 32C @ Rh80% και ΟΧΙ σε συνθήκες 30C @ Rh80%! Στην πράξη είναι 20λιτρος μέσες άκρες βαφτισμένος μαρκετίστικα σε 22λιτρο!! Ακόμα και τη "χαμηλή every day αφύγρανση" τη λένε σε διαφορετικές συνθήκες από ότι όλη η αγορά για να δείξουν βελτιωμένα νούμερα, 27C / Rh65% αντί για 26,7 @ Rh60%

Από τη σελίδα τους https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html 

  • Ικανότητα αφύγρανσης χωρίς θέρμανση 22 λίτρα /24ωρο στους 32οC και σε 80% RH και 14 λίτρα /24ωρο στους 27οC και σε 65% RH.

Το ίδιο λέμε. Και για να το πω πιο σωστά λοιπόν αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν τα 20λίτρα του olimpia ή του meaco θα φτάσουν για το σπίτι μου ή θα είναι καλύτερα να να πάω σε ένα από τα 25ρια Morris-JuroPro. Για τα 25ρια δεν έχω δει να γράφονται κ πολλά εδώ κ για αυτό είμαι επιφυλακτικός για το πόσο καλή δουλειά κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με τον juro pro 28ltr να πω τα εξής:

1) Πολύ αποδοτικός. Γεμίζει το δοχείο πολύ γρήγορα και ας είναι μεγάλο (5,3λιτρα)

2) Αθόρυβος. Πιο αθόρυβος από τον carrier που είχα πριν κυρίως λόγω λιγότερων τριγμών.  Βέβαια εγώ δεν τον βάζω στο υπνοδωμάτιο όταν κοιμάμαι γιατί είμαι περίεργος. Με ενοχλούν και ρολόγια που χτυπάνε.

3) Το θέμα με το σταμάτα-ξεκίνα όταν πιάσει την υγρασία το έλυσα: 1 καλό 14αρι ανεμιστηράκι υπολογιστή (με καλό static pressure 8€ και ένα μετασχηματιστή 12v. Κόλλησα το ανεμιστηράκι πάνω αριστερά στη γρίλια με θερμοσιλικόνη να φυσάει το υγρασιόμετρο. Πλέον η μέτρηση της υγρασίας δεν ανεβαίνει όταν κλείνει ο ανεμιστήρας του μηχανήματος και η λειτουργία γίνεται όπως θα έπρεπε.

4) το παραπάνω θέμα τελικά ΔΕΝ είναι πρόβλημα όπως όλοι νομίζουμε, σε κανέναν αφυγραντήρα που χρησιμοποιείται για ενιαίο σπίτι , πολύ απλά γιατί τις ημέρες/νύχτες που όντως χρειάζεται ο αφυγραντήρας (βλέπε μέρες με βροχή , υγρασία στην ατμόσφαιρα), δεν πιάνει την επιθυμητή υγρασία ούτε  28αρης σε ένα σπίτι 70τμ. Απλά την μειώνει. Ξεκινάω με 70% το βράδυ και το πρωί είμαι στο 54%. Η ρύθμιση είναι στο 50%. Οπότε δεν πιάνει ποτέ τον στόχο αν το δουλέψεις διακοπτόμενα. Τώρα αν τον έχεις 24/7 στην πρίζα μπορείς να κάνεις λύση όπως περιέγραψα παραπάνω ή να πάρεις κάποιον με πιο έξυπνη λειτουργία.

5) ο Juro pro έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση. Για 28λίτρα rating τα 260 που τραβάει (290max) είναι τέλεια.

ΤΕΛΟΣ, θα ήθελα να σταματήσει σε αυτό το forum η παρανόηση: με τους αφυγραντηρες ΔΕΝ πρέπει να θερμαίνουμε το χώρο. ΔΕΝ είναι αυτή η δουλεία τους. Μην παίρνετε ζεόλιθους για θερμάνετε το χώρο. Αν έχετε κρυο σπίτι, πάρτε με τα ίδια λεφτά κλιματιστικό. ΟΧΙ ΖΕΟΛΙΘΟ. Είναι για υπόγεια και αποθήκες. 

ΕΠΙΣΗΣ: όλοι οι αφυγραντήρες θερμαίνουν το χώρο. Τον θερμαίνουν όσο η κατανάλωση τους. Ακόμα και αν μας φαίνεται δροσερός ο αέρας που βγάζουν. Βγάζει το μηχάνημα ζέστη έτσι και αλλιώς. Το καθαρό αποτέλεσμα είναι όσο το ρεύμα που κατανάλωσε. Ο juro pro που λέω πάνω καταναλώνει 290 watt και ΕΜΜΕΣΑ θερμαίνει το χώρο με 290watt. Ένας ζεόλιθος που καταναλώνει 660Watt θερμαίνει το χώρο με 660Watt. Κανένας δεν κρυώνει το χώρο , αλλά και ούτε προσφέρει ΖΕΣΤΗ. Ένα κλιμαστικό Inverter με κατανάλωση 290watt θα βγάλει 1200 watt θέρμανσης!!

ΑΝΤΙ ΕΠΙΛΟΓΟΥ: Αν μένετε σε σπίτι με 15 βαθμούς και δεν είστε φοιτητές, μάλλον πρέπει να αλλάξετε προτεραιότητες στην οικονομική σας διαχείριση και να θερμάνετε το σπίτι στους 19 βαθμούς τουλάχιστον. Το 2018 να μένει κόσμος χειμώνα σε 15 βαθμούς το θεωρώ λυπηρό.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, katbo είπε

Το ίδιο λέμε. Και για να το πω πιο σωστά λοιπόν αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν τα 20λίτρα του olimpia ή του meaco θα φτάσουν για το σπίτι μου ή θα είναι καλύτερα να να πάω σε ένα από τα 25ρια Morris-JuroPro. Για τα 25ρια δεν έχω δει να γράφονται κ πολλά εδώ κ για αυτό είμαι επιφυλακτικός για το πόσο καλή δουλειά κάνουν

Σε πραγματικές συνθήκες ένας 20άρης είναι για ενιαίο χώρο κάπου στα 40~50 τμ περίπου. Με περιφορές και υπομονή σηκώνει και λίγο μεγαλύτερο χώρο. Ενας 24άρης σηκώνει παραπάνω. 

Μην ξεγελιέσαι με τις καταναλώσεις! Εσυ κοιτάς λίτρα νερού αφύγρανσης ανά kwh! Τα κομπρεσέρ είναι on/off και όχι inverter οπότε το θέμα είναι να μπορεί να σου κάνει αφύγρανση. Ενας μικρός θα δουλεύει διαρκώς και θα παλεύει να πιάσει την επιθυμητή υγρασία και απλά θα τρώει ρεύμα. Ενα μεγαλύτερο μηχάνημα θα δουλέψει πιο "χαλαρά".

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ να έχεις αφυγραντήρα στο "κέντρο" και να στεγνώσουν όλα τα δωμάτια ΔΕΝ παίζει! Θέλει να τον μπουμπουνίσεις στην αρχή μερικές μέρες να τραβήξει τα χοντρά, και να τον κάνεις μερικές περιφορές από δωμάτιο σε δωμάτιο. Μετά αφού "σπάσει" η υψηλή υγρασία τον έχεις να δουλεύει ώστε να σου τρώει το build-up 

2 λεπτά πριν, n4sleep είπε

ΤΕΛΟΣ, θα ήθελα να σταματήσει σε αυτό το forum η παρανόηση: με τους αφυγραντηρες ΔΕΝ πρέπει να θερμαίνουμε το χώρο. ΔΕΝ είναι αυτή η δουλεία τους. Μην παίρνετε ζεόλιθους για θερμάνετε το χώρο. Αν έχετε κρυο σπίτι, πάρτε με τα ίδια λεφτά κλιματιστικό. ΟΧΙ ΖΕΟΛΙΘΟ. Είναι για υπόγεια και αποθήκες. 

 ΕΠΙΣΗΣ: όλοι οι αφυγραντήρες θερμαίνουν το χώρο. Τον θερμαίνουν όσο η κατανάλωση τους. Ακόμα και αν μας φαίνεται δροσερός ο αέρας που βγάζουν. Βγάζει το μηχάνημα ζέστη έτσι και αλλιώς. Το καθαρό αποτέλεσμα είναι όσο το ρεύμα που κατανάλωσε. Ο juro pro που λέω πάνω καταναλώνει 290 watt και ΕΜΜΕΣΑ θερμαίνει το χώρο με 290watt. Ένας ζεόλιθος που καταναλώνει 660Watt θερμαίνει το χώρο με 660Watt. Κανένας δεν κρυώνει το χώρο , αλλά και ούτε προσφέρει ΖΕΣΤΗ. Ένα κλιμαστικό Inverter με κατανάλωση 290watt θα βγάλει 1200 watt θέρμανσης!!

ΑΝΤΙ ΕΠΙΛΟΓΟΥ: Αν μένετε σε σπίτι με 15 βαθμούς και δεν είστε φοιτητές, μάλλον πρέπει να αλλάξετε προτεραιότητες στην οικονομική σας διαχείριση και να θερμάνετε το σπίτι στους 19 βαθμούς τουλάχιστον. Το 2018 να μένει κόσμος χειμώνα σε 15 βαθμούς το θεωρώ λυπηρό.  

+1 και respect!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Οχι μονο καινουργιος αφυγραντηρας αλλα και αναβαθμιση!! Σε τιμη δεν ειναι ιδια αυτα τα 2 σου δινουν ακριβοτερο μοντελο. Μαλλον δεν εχουν στοκ ή θελουν να κανουν καλη εντυπωση.

επεσες απο την ακροπολη και βρηκες πορτοφολι τυχερε :) αυτος ειναι και καθαριστης αερα, ιονιστης, μαζι με καλυτερα φιλτρα , οθονη μετρησεων, ενδειξη θερμοκρασιας χωρου, timer και αλλα.

μια ερωτηση να κανω; Εχει wifi ή ειναι μοντελο χωρις; Γιατι μοιαζει πολυ με τον R- 9420

 

Σημασία αδερφέ μου έχει ότι βγάζει ΝΕΡΟ!!! Είδα νερό χτες από το box του και ένιωσα σαν να με squirtαρε η Tori Black :lol: 

Σε τιμή είναι τα ίδια - δες skroutz. 

Είναι αποκλειστικό μοντέλο της mediamarkt όπως μου είπαν, χωρίς όμως κριτικές στο δίκτυο και δεν υπάρχει καν στην σελίδα της Βασιληάς......

Ok νεότερο μοντέλο μεν αλλά τα buttons του είναι δύσχρηστα, θέλουν γερό πάτημα για να "πιάσουν"....μικρό το κακό ok.

Εμφανισιακά δεν συγκρίνονται. Ο ιονιστής λειτουργεί ξεχωριστά, δεν υπάρχει ταυτόχρονη λειτουργία δλδ αφύγρανσης και καθαρισμού του αέρα (δεν ξέρω πως λειτουργούν τα 2 σε ένα just saying).

Δεν έχει wifi!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...