Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ποσο νερο μαζευει ειναι η ερωτηση. Με 12 ωρες λειτουργιας με τοση υγρασια θες 5 λιτρα νερο στον καδο τουλαχιστον. Αν δεν μαζευει το νερο υπαρχει θεμα. 

πως μπορεί σε 12 ώρες ένας 8λιτρος να μαζέψει 5 λίτρα νερό?! Ο ζεολίθου 8 λίτρων δίνει flat out ως 8 λίτρα την ημέρα και απλά είναι ανεκτικός σε αλλαγές θερμοκρασίας+υγρασίας. Αν έδινε 5 λίτρα στο 12ωρο θα έπρεπε να ήταν 10λιτρος.

38 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλησπέρα παιδιά,

ημιυπόγειο σπίτι 105τμ, χαμηλοτάβανο (~250κυβικά), με θερμοκρασία 18-20° και υγρασία γύρω στο 80%. Εδώ κ χρόνια έχω έναν philco 16lt τον οποίο τον δουλεύω τοπικά μόνο στα υπνοδωμάτια εναλλάξ. 
Επειδή όμως καίει αρκετά και έχω βαρεθεί και τα πέρα-δώθε, σκέφτομαι να τον δώσω και να πάρω έναν μεγάλο για όλο το σπίτι, με στόχο να ρίχνει κ να διατηρεί την υγρασία στο 55-60%.
 
Το αρχικό κόστος αγοράς δεν με νοιάζει τόσο, αυτό που θέλω οπωσδήποτε όμως είναι η χαμηλή κατανάλωση και να καλύπτει όλο το σπίτι. Χαμηλός θόρυβος κ ιονιστής καλοδεχούμενα αλλά δεν είναι προτεραιότητα και οτιδήποτε έξτρα περι wifi, remote, στέγνωμα ρούχων κλπ δεν με νοιάζει
 
Είμαι λοιπόν ανάμεσα στα παρακάτω:
(Meaco 20lt, Olimpia splendid 24lt, JuroPro 25lt, Morris 24lt)
 
1. Καταρχάς πιστεύετε ότι αυτά τα μοντέλα φτάνουν να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά ή δεν θα σταματάει ποτέ ο κομπρέσορας; Σαλόνι-κουζίνα είναι ενιαία γύρω στα 55τμ και άλλα 50 τμ δύο υπνοδωμάτια και μπάνιο-WC 
 
2. Από τα 4 μοντέλα ποιο να προτιμήσω? Κάποιο άλλο άξιο μοντέλο που μου διαφεύγει ίσως?
 
 

τα 2 που έβαλες είναι 20άρια και άρα μικρά για εσένα (ο Olimpia δηλώνει 22λίτρα αλλά στα ψιλά γράμματα γράφει ότι ειναι σε συνθήκες 32C @ Rh80% που έιναι σαφώς πιο ευνοικές από το 30C @ Rh80% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

24 λεπτά πριν, yositosi είπε

τα 2 που έβαλες είναι 20άρια και άρα μικρά για εσένα (ο Olimpia δηλώνει 22λίτρα αλλά στα ψιλά γράμματα γράφει ότι ειναι σε συνθήκες 32C @ Rh80% που έιναι σαφώς πιο ευνοικές από το 30C @ Rh80% 

σωστός, δεν το είχα δει!Το ότι ο Meaco κ ο Olimpia έχουν μεγάλη παροχή αέρα όμως δεν θα βοηθήσει?  Juro-Pro και Morris 25lt θα κάνουν δουλειά ή να ψάξω για τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 4 αυτοι κανουν δουλεια

1 λεπτό πριν, katbo είπε

σωστός, δεν το είχα δει!Το ότι ο Meaco κ ο Olimpia έχουν μεγάλη παροχή αέρα όμως δεν θα βοηθήσει?  Juro-Pro και Morris 25lt θα κάνουν δουλειά ή να ψάξω για τίποτα άλλο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτοί με το συμπιεστή, αλλά με ζεολιθο θεωρώ ότι είναι οικονομικά ασύμφορος.

Σε θερμοκρασιες απο 15-16 και κατω ειναι μονοδρομος. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτοί με το συμπιεστή, αλλά με ζεολιθο θεωρώ ότι είναι οικονομικά ασύμφορος.

αν θερμοκρασιακά δεν έχεις άλλη επιλογή όμως τότε μονόδρομος ;) 

15 λεπτά πριν, katbo είπε

σωστός, δεν το είχα δει!Το ότι ο Meaco κ ο Olimpia έχουν μεγάλη παροχή αέρα όμως δεν θα βοηθήσει?  Juro-Pro και Morris 25lt θα κάνουν δουλειά ή να ψάξω για τίποτα άλλο?

ο 20λιτρος οπως και αν τον ντύσεις, 20λιτρος θα είναι. Με αυτή την παροχή είναι 20λιτροι στο κάτω κάτω της γραφής ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πήρα τον 9620 rohnson. 

Τον έβαλα να δουλέψει σήμερα όλη μέρα και έβγαλε μπόλικο νερό αλλά κατέβηκε οριακά μέχρι το 60%. 

Από εδώ και μετά πώς τον χρησιμοποιούμε τον αφυγραντήρα; Συνεχώς ανοιχτό; Μια , δύο ώρες ανοιχτά την ημέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενική απορία που έχω:

Για μη ενιαίους χώρους, όπως είναι τα περισσότερα σπίτια δηλαδη και τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες,  μήπως πέρα από τα λίτρα πρέπει να κοιτάμε και την παροχή του αέρα?

Το σκεπτικό μου έχει ως εξής: Σε ένα μεγάλο κ δύσκολο σπίτι αν έχεις έναν 25λιτρο στο σαλόνι, ότι αέρα ρουφάει σίγουρα τον αφυγραίνει γρηγορότερα από έναν 20ρη. Τι γίνεται όμως με τα υπνοδωμάτια? Αν η παροχή του αέρα δεν είναι πολύ μεγάλη ίσως δεν μπορεί να ρουφήξει καν τον αέρα από τα μακρινά δωμάτια για να τα αφυγράνει. Το ξέρω ότι η υγρασία κινείται προς τον αφυγραντήρα αλλά μήπως θέλει κ μια δυνατή παροχή για να βοηθήσει την ροή?

Μήπως τελικά ένας 20ρης με μεγαλη παροχή αέρα, θα δούλευε συνολικά πιο αποτελεσματικά από έναν 25ρη με μικρότερη παροχή αφού φτάνει και μέχρι τα μέσα δωμάτια? 

Μη βαράτε, μπορεί να το έχω καταλάβει κ εντελώς λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggospat13 είπε

Μέχρι 250 ευρώ περίπου

Δες σε αυτές τις μάρκες :  https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_296_1204_3784_6926/Delonghi_or_Singer_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&price_max=250.0&price_min=150.001

Δες μοντέλα και εδώ είμαστε να σου πούμε  την γνώμη μας αν δυσκολεύεσαι να επιλέξεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lowbaper7 είπε

Η meaco για τον dd8l αναφερει μονο σκουπα και οχι νερο γτ θα χαλασουν οι αντιβακτιριδιακες του ικανοτητες... το ακολουθουμε ή οπως ολα τα φιλτρα τυπου σιτας τα πλενουμε με νερο?

Αν δουλευε στην χαμηλη σκαλα ειναι νορμαλ η αποδοση του. Με το μπανιο ανεβαινει ανετα 5-6 μοναδες η υγρασια. Οταν εχεις 60 σε ολο το σπιτι και στο μπανιο εχει 80+++, λογικο ειναι να ανεβει, ποσο μαλλον δυο φορες μπανιο. Οταν κανεις μπανιο κλεινεις ολες τις πορτες και τον αφηνεις απεξω να δουλευει στο στεγνωμα ρουχων για μιση ωρα να τραβαει ολη την υγρασια.

To meaco dd8l εχει αντιβακτιριδιακο φιλτρο που δε πρεπει να το πλυνεις... το meaco dd8l junior δεν εχει τετοιο φιλτρο και διαθετει μονο το απλο σκονης που μπορεις να το πλυνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, katbo είπε

Μια γενική απορία που έχω:

Για μη ενιαίους χώρους, όπως είναι τα περισσότερα σπίτια δηλαδη και τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες,  μήπως πέρα από τα λίτρα πρέπει να κοιτάμε και την παροχή του αέρα?

Το σκεπτικό μου έχει ως εξής: Σε ένα μεγάλο κ δύσκολο σπίτι αν έχεις έναν 25λιτρο στο σαλόνι, ότι αέρα ρουφάει σίγουρα τον αφυγραίνει γρηγορότερα από έναν 20ρη. Τι γίνεται όμως με τα υπνοδωμάτια? Αν η παροχή του αέρα δεν είναι πολύ μεγάλη ίσως δεν μπορεί να ρουφήξει καν τον αέρα από τα μακρινά δωμάτια για να τα αφυγράνει. Το ξέρω ότι η υγρασία κινείται προς τον αφυγραντήρα αλλά μήπως θέλει κ μια δυνατή παροχή για να βοηθήσει την ροή?

Μήπως τελικά ένας 20ρης με μεγαλη παροχή αέρα, θα δούλευε συνολικά πιο αποτελεσματικά από έναν 25ρη με μικρότερη παροχή αφού φτάνει και μέχρι τα μέσα δωμάτια? 

Μη βαράτε, μπορεί να το έχω καταλάβει κ εντελώς λάθος!

καμία σχέση! Ο αέρας που εισέρχεται κάνει κύκλους και σε κάθε κύκλο ένα ποσοστό υγρασίας κρατείται... Αν έχεις ένα μικροσκοπικό στοιχειο δίνεις ταχύτητα ανεμιστήρα ώστε να περνάει περισσότερος αέρας από μικρότερο εμβαδό και να γίνει η κατακράτηση (μέχρι να φτάσεις το όριο κατακράτησης φυσικά του στοιχείου). Αν έχεις μεγαλύτερο εμβαδό στοιχείου σε κάθε πέρασμα αέρα κρατάς περισσότερη υγρασία. Εδώ φυσικά για την αποδοση του στοιχείου μπαίνει στην εξίσωση και το κομπρεσέρ και η απόδοση του ή και οι πιέσεις λειτουργίας. 

Με βάση αυτό ανάλογα με το εκάστοτε layout καταλήγεις στην προσέγγιση του κάθε κατασκευαστή ανάλογα με τις επιλογές που έχει διαθέσιμες (χωροταξικές) αλλά και το κόστος που επιλέγει (πχ μεγάλο κομπρεσέρ ή μεγαλύτερα στοιχεία κοστίζουν). Σε όλες των περιπτώσεων, ότι και αν κάνεις, ένας 20άρης θα έιναι 20άρης! Τώρα αν έχεις μεγάλο χώρο, ότι και να βάλεις σε ένα σημείο δεν θα αποδόσει. Αντιθέτως πρέπει να κάνει και μερικές περιφορές ο αφυγραντήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσετε για την αγορά ενός αφυγραντήρα. Για ένα σπίτι που είναι στο Αγρίνιο  κοντά στη Λίμνη , με πολύ υγρασία.Το σπίτι είναι 90 τμ ,αποτελείται απο 6 δωμάτια  ,κατασκευή  1978 χωρίς μόνωση   με καλοριφέρ (πετρέλαιο) .Παρόλο που το καλοριφέρ λειτουργεί όλο το χειμώνα δεν μας ικανοποιεί ,αισθανόμαστε την υγρασία.Θα ήθελα την βοήθεια σας ,γνώμη και απόψεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elise είπε

Τον πήρα τον 9620 rohnson. 

Τον έβαλα να δουλέψει σήμερα όλη μέρα και έβγαλε μπόλικο νερό αλλά κατέβηκε οριακά μέχρι το 60%. 

Από εδώ και μετά πώς τον χρησιμοποιούμε τον αφυγραντήρα; Συνεχώς ανοιχτό; Μια , δύο ώρες ανοιχτά την ημέρα;

Το κουτί τι γράφει απ έξω; γιατι 9620 δεν υπάρχει το αναφέρει έτσι μόνο το Μεντια μαρκτ. Μήπως είναι ο 9420;

Ρυθμισε του την υγρασία στο 60 ή 55% και το βράδυ κλείνε τον κανει θορυβο έτσι κι αλλιως. Το πρωί αερίζεις και μετα τον ξαναανοίγεις παλι

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...