Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μια ερωτηση και απο εμενα. Ενδιαφερομαι για αγορα αφυγραντηρα για Σπιτι 120 περιπου τμ ( ενιαιο χωρο 70 περιπου Τμ και τα υπολοιπα 50 τμ κρεβατοκαμαρες και χωλ ) στα χανια κρητης. Η θερμοκρασια (χωρις θερμανση) μεσα στο σπιτι, σπανια πεφτει κατω απο τους 19-18 βαθμους (στα μεγαλα κρυα) και η υγρασια απο 75-80% και πανω.

Θεωρω οτι λογω μεγεθους ιδανικο θα ηταν κατι σαν το κατωθι

https://www.skroutz.gr/s/13036226/Toyotomi-TDE-25DTI-Orora.html

στα 25 δηλαδη λιτρα. Θεωρειται οτι με 20 λιτρα θα κανω δουλεια ή ειναι μικρος ; Αν τα 20 λιτρα ειναι οκ μου δινουν μεγαλυτερο ευρος επιλογων.

Απλα για τον εν λογω μου φαινεται σχετικα μεγαλη η καταναλωση 400W. Επισης μια σημαντικη ερωτηση.

Θα με ενδιεφερε ο αφυγραντηρας να εχει φιλτρο HEPA ΚΑΙ Απο οτι ειδα αυτο το εχουν κυριως οι toyotomi και οι meaco (τους οποιυς προς το παρον δεν κοιταω αφενος λογω κοστους-εχω βαλει ταανι τα 200 ευρω- και αφετερου λογω μικρης εγγυησης-2 αντι 5 χρονια του Toyotomi. Απλα ειδα οτι τα φιλτρα HEPA θελουν αλλαγη καθε χρονο και το κοστος τους ειναι πολυ μεγαλο (γυρω στο 50αρικο αν δεν κανω λαθος). Επειδη σε γενικες γραμμες κανεις δεν καπνιζει στο σπιτι αλλα με νοιαζει και η Υγιεινη ατμοσφαιρα, ειναι υποχρεωτικη η αλλαγη τους στο προαναφερθεν χρονικο διαστημα; Μπορει να λειτουργησει ο αφυγραντηρας χωρις το φιλτρο αυτο; Υπαρχουν φτηνα υποκαταστατα καπου εστω και εκτος ελλαδας (πχ ebay)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το φιλτρο θελει αλλαγη γιατι βουλωνει και δε καθαριζεται, οποτε αν βουλωσει το φιλτρο απλα δε θα μπορει να λειτουργησει ο αφυγραντηρας, δε θα περναει αερας (α εχε υποψην οτι το Hepa ετσι κι αλλιως μειωνει την αποδοση)

κατα τα λοιπα, λογικο ειναι τα φθηνοτερα μοντελα να εχουν ... φθηνοτερους συμπιεστες οι οποιοι καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axilleas06 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω καιρο για αφυγραντήρα κι έπεσα πάνω σε αυτό.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191443-emide-twt-d16c1-deluxe-black?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfFkor2z9AjRP1RlkyIZXt88MFQy5RGtpbCpFM12EP7ncvsagCf4BmBoCqiQQAvD_BwE

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμενο;

Δεν την θεωρώ καμία μάρκα που αξίζει να την προσέξει κάποιος . Υπάρχουν τόσες μάρκες στην αγορά με αντιπροσωπίες απο πίσω όπου είναι "γνωστές" αλλά πέρα απο αυτό  οι Emide έχουν 2 χρόνια εγγύηση . Υπάρχουν άλλες μάρκες που δίνουν 5 ετή +

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Αναφέρομαι στο φίλτρο ενεργού άνθρακα (το μαύρο) 

Το βγάζεις αν θες δίχως πρόβλημα . Το φίλτρο άνθρακα είναι αναλώσιμο . Υποτίθεται ότι μια φορά το χρόνο το αλλάζουμε διότι χάνει την απόδοση του  και δεν κάνει δουλειά . Το βασικό φίλτρο μην βγάζεις ποτέ γιατί θα μπουκώσεις το μηχάνημα με ότι συνεπάγεται αυτό  (πτώση απόδοσης , κατανάλωση, φθορές σε κινούμενα μέρη κτλ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το φιλτρο θελει αλλαγη γιατι βουλωνει και δε καθαριζεται, οποτε αν βουλωσει το φιλτρο απλα δε θα μπορει να λειτουργησει ο αφυγραντηρας, δε θα περναει αερας (α εχε υποψην οτι το Hepa ετσι κι αλλιως μειωνει την αποδοση)

κατα τα λοιπα, λογικο ειναι τα φθηνοτερα μοντελα να εχουν ... φθηνοτερους συμπιεστες οι οποιοι καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα.

Υπαρχει η δυνατοτητα λειτουργιας χωρις το φιλτρο ΗΕΡΑ; Υπαρχει ΗΕΡΑ aftermarket (δηλαδη πιο φτηνο) εκτος του Γνησιου; Αν καταλαβα καλα λες οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν αξιζει λογω καταναλωσης , σωστα;

ΠΑντως αν τελικα χρειαζεται οπωσδηποτε αλαγη μαλλον εγκαταλειπω τη λυση toyotomi kai meaco 

Καποια αλλη προταση για τις ανω προδιαγραφες με ταβανι τα 200 ευρω υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι εχετε φιλτρο ανθρακα ειστε τυχεροι οχι ατυχοι :) καθαριζει τον αερα απο σωματιδια και βακτηρια. Μια φορα το εξαμηνο νομιζω ειναι η αλλαγη και τιναγμα μια φορα στο διμηνο. ΔΕΝ πλενεται με νερο.

το φιλτρο σκονης η σιτα που ειπατε, μια φορα το μηνα πλυσιμο  κατω απο την βρυση

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα, ναι μπορεις να τον λειτουργησεις χωρις φιλτρο hepa, απλα το βγαζεις. Αυτο που δε μπορεις να βγαλεις ειναι το πλαστικο εξωτερικο φιλτρο, αυτο θελει συχνο καθαρισμα μεν αλλα παντα να ειναι πανω στη συσκευη οσο λειτουργει.Οσο για το κοστος, ξερω οτι τα meaco κοστιζουν 40 ευρω για 3 φιλτρα, οποτε 13 ευρω το χρονο, δε ξερω αν υπαρχουν oem φιλτρα η ποσο κοστιζουν τα toyotomi.

Το αν αξιζει η οχι ειναι δικο σου θεμα, δε μπορω να στο πω εγω. Το αν δηλαδη προτιμας να πληρωσεις x ευρω εξτρα για πιο efficient αφυγραντηρα η αν προτιμας να τα πληρωσεις στη ΔΕΗ σε βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες ψάχνω αφυγραντηρα για το σπίτι των γονιών μου

Θα καλύπτει γύρω στα 75 τετραγωνικά, έχουμε θέμα με την υγρασία ειδικά στις ντουλάπες που ενώνονται με τον τοίχο του μπάνιου.

η θερμοκρασία σπάνια πέφτει κάτω από 15 βαθμούς

Ψάχνω ότι καλύτερο γιαυτη τη δουλειά.

Μέχρι 250 ευρώ περίπου

 

 

Επεξ/σία από vaggospat13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Οσοι εχετε φιλτρο ανθρακα ειστε τυχεροι οχι ατυχοι :) καθαριζει τον αερα απο σωματιδια και βακτηρια. Μια φορα το εξαμηνο νομιζω ειναι η αλλαγη και τιναγμα μια φορα στο διμηνο. ΔΕΝ πλενεται με νερο.

το φιλτρο σκονης η σιτα που ειπατε, μια φορα το μηνα πλυσιμο  κατω απο την βρυση

Η meaco για τον dd8l αναφερει μονο σκουπα και οχι νερο γτ θα χαλασουν οι αντιβακτιριδιακες του ικανοτητες... το ακολουθουμε ή οπως ολα τα φιλτρα τυπου σιτας τα πλενουμε με νερο?

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ έχω τον meaco ddl8 με τον ζεολιθο, δεν τον βλέπω να αποδίδει σωστά. Χθες το πρωί είχα στο σπίτι 78% υγρασία, τον άναψα κατά τις 12 και μεχρι το βράδυ στις 12 που τον έκλεισα, είχε φτάσει η υγρασία 67% μετά από 12 ώρες χρήσης. Βέβαια έκαναν μπάνιο και τα 2 παιδιά, αλλά και πάλι τόσες ώρες για να πεσει 10 μονάδες ή υγρασία κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφέρει με τίποτα. 

Αν δουλευε στην χαμηλη σκαλα ειναι νορμαλ η αποδοση του. Με το μπανιο ανεβαινει ανετα 5-6 μοναδες η υγρασια. Οταν εχεις 60 σε ολο το σπιτι και στο μπανιο εχει 80+++, λογικο ειναι να ανεβει, ποσο μαλλον δυο φορες μπανιο. Οταν κανεις μπανιο κλεινεις ολες τις πορτες και τον αφηνεις απεξω να δουλευει στο στεγνωμα ρουχων για μιση ωρα να τραβαει ολη την υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Η meaco για τον dd8l αναφερει μονο σκουπα και οχι νερο γτ θα χαλασουν οι αντιβακτιριδιακες του ικανοτητες... το ακολουθουμε ή οπως ολα τα φιλτρα τυπου σιτας τα πλενουμε με νερο?

 

Ότι λέει η αντιπροσωπεία  ! Αυτοί ξέρουν καλύτερα . 

40 λεπτά πριν, vaggospat13 είπε

παιδες ψαχνω αφυγραντηρα για το σπιτι των γονιών μου

Θα καλύπτει γυρω στα 75 τετραγωνικά, έχουμε θέμα με την υγρασία ειδικά στις ντουλάπες που ενώνονται με τον τοίχο του μπάνιου.

η θερμοκρασία σπάνια πέφτει κάτω από 15 βαθμούς

Ψάχνω ότι καλύτερο γιαυτη τη δουλειά.

Budget ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη πιο πολυ μπερδευτηκα μετα το ερωτημα μου θα αντιστρεψω την ερωτηση μου.

για σπιτι 120 τμ περιπου μετα 70 περιπου ενιαιο χωρο ποσα λιτρα κοιταω 20 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lowbaper7 είπε

Η meaco για τον dd8l αναφερει μονο σκουπα και οχι νερο γτ θα χαλασουν οι αντιβακτιριδιακες του ικανοτητες... το ακολουθουμε ή οπως ολα τα φιλτρα τυπου σιτας τα πλενουμε με νερο?

Αν δουλευε στην χαμηλη σκαλα ειναι νορμαλ η αποδοση του. Με το μπανιο ανεβαινει ανετα 5-6 μοναδες η υγρασια. Οταν εχεις 60 σε ολο το σπιτι και στο μπανιο εχει 80+++, λογικο ειναι να ανεβει, ποσο μαλλον δυο φορες μπανιο. Οταν κανεις μπανιο κλεινεις ολες τις πορτες και τον αφηνεις απεξω να δουλευει στο στεγνωμα ρουχων για μιση ωρα να τραβαει ολη την υγρασια.

Δεν ηξερα οτι καποια δεν θελουν νερο. Κανε οτι γραφει. Ισως χαλαει το αντιβακτηριδιακο

7 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ έχω τον meaco ddl8 με τον ζεολιθο, δεν τον βλέπω να αποδίδει σωστά. Χθες το πρωί είχα στο σπίτι 78% υγρασία, τον άναψα κατά τις 12 και μεχρι το βράδυ στις 12 που τον έκλεισα, είχε φτάσει η υγρασία 67% μετά από 12 ώρες χρήσης. Βέβαια έκαναν μπάνιο και τα 2 παιδιά, αλλά και πάλι τόσες ώρες για να πεσει 10 μονάδες ή υγρασία κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφέρει με τίποτα. 

Ποσο νερο μαζευει ειναι η ερωτηση. Με 12 ωρες λειτουργιας με τοση υγρασια θες 5 λιτρα νερο στον καδο τουλαχιστον. Αν δεν μαζευει το νερο υπαρχει θεμα. 

39 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδια επειδη πιο πολυ μπερδευτηκα μετα το ερωτημα μου θα αντιστρεψω την ερωτηση μου.

για σπιτι 120 τμ περιπου μετα 70 περιπου ενιαιο χωρο ποσα λιτρα κοιταω 20 ή 25;

25 σιγουρα. Ισως και 2 εικοσαρηδες λογο χωροταξιας. Παρε εναν 25αρη και προσθετεις εικοσαρη αργοτερα αν θες την τελεια κατανομη υγρασιας.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ έχω τον meaco ddl8 με τον ζεολιθο, δεν τον βλέπω να αποδίδει σωστά. Χθες το πρωί είχα στο σπίτι 78% υγρασία, τον άναψα κατά τις 12 και μεχρι το βράδυ στις 12 που τον έκλεισα, είχε φτάσει η υγρασία 67% μετά από 12 ώρες χρήσης. Βέβαια έκαναν μπάνιο και τα 2 παιδιά, αλλά και πάλι τόσες ώρες για να πεσει 10 μονάδες ή υγρασία κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφέρει με τίποτα. 

Αν τον αγόρασες τώρα και είναι πρώτες χρήσης λειτουργίας είναι λογικό να ζορίζεται να κατεβάσει την υγρασία και να αφαιρέσει το νερό. Όπως και να έχει οι τύπου "ζεόλιθο" έχουν μικρότερη αφυγραντική ικανότητα. Και βέβαια θα κάψει τα κέρατά του μέχρι να ρουφήξει την υγρασία. Μόλις όμως την ρουφήξει και σταθεροποιηθεί η υγρασία και δουλεύει στην μικρη σκάλα για συντήρηση τότε θα είσαι κομπλέ. Αλλά όλα είναι σχετικά. Παίζει ρόλο ο χώρος, η θερμμοκρασία του, η υγρασία του, η χρήση του, η έκθεση του στα καιρικά, η υποδομή-μόνωση κλπ Απ' τα πλέον αξιόπιστα μηχανάκια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

ημιυπόγειο σπίτι 105τμ, χαμηλοτάβανο (~250κυβικά), με θερμοκρασία 18-20° και υγρασία γύρω στο 80%. Εδώ κ χρόνια έχω έναν philco 16lt τον οποίο τον δουλεύω τοπικά μόνο στα υπνοδωμάτια εναλλάξ. 
Επειδή όμως καίει αρκετά και έχω βαρεθεί και τα πέρα-δώθε, σκέφτομαι να τον δώσω και να πάρω έναν μεγάλο για όλο το σπίτι, με στόχο να ρίχνει κ να διατηρεί την υγρασία στο 55-60%.
 
Το αρχικό κόστος αγοράς δεν με νοιάζει τόσο, αυτό που θέλω οπωσδήποτε όμως είναι η χαμηλή κατανάλωση και να καλύπτει όλο το σπίτι. Χαμηλός θόρυβος κ ιονιστής καλοδεχούμενα αλλά δεν είναι προτεραιότητα και οτιδήποτε έξτρα περι wifi, remote, στέγνωμα ρούχων κλπ δεν με νοιάζει
 
Είμαι λοιπόν ανάμεσα στα παρακάτω:
(Meaco 20lt, Olimpia splendid 24lt, JuroPro 25lt, Morris 24lt)
 
1. Καταρχάς πιστεύετε ότι αυτά τα μοντέλα φτάνουν να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά ή δεν θα σταματάει ποτέ ο κομπρέσορας; Σαλόνι-κουζίνα είναι ενιαία γύρω στα 55τμ και άλλα 50 τμ δύο υπνοδωμάτια και μπάνιο-WC 
 
2. Από τα 4 μοντέλα ποιο να προτιμήσω? Κάποιο άλλο άξιο μοντέλο που μου διαφεύγει ίσως?
 
3.Από άποψη οικονομίας μήπως θα είναι πιο συμφέρον τελικά να δουλεύει κάποιες ώρες και ο παλιός 16ρης σε κάποιο υπνοδωμάτιο ώστε να ελαφραίνει τη δουλειά του καινούριου μεγάλου; 
 
4. Ο ιονιστής γενικά αξίζει σαν έξτρα? Μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα με την αφύγρανση?
 
Ευχαριστώ!
Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Basinga είπε

Αν τον αγόρασες τώρα και είναι πρώτες χρήσης λειτουργίας είναι λογικό να ζορίζεται να κατεβάσει την υγρασία και να αφαιρέσει το νερό. Όπως και να έχει οι τύπου "ζεόλιθο" έχουν μικρότερη αφυγραντική ικανότητα. Και βέβαια θα κάψει τα κέρατά του μέχρι να ρουφήξει την υγρασία. Μόλις όμως την ρουφήξει και σταθεροποιηθεί η υγρασία και δουλεύει στην μικρη σκάλα για συντήρηση τότε θα είσαι κομπλέ. Αλλά όλα είναι σχετικά. Παίζει ρόλο ο χώρος, η θερμμοκρασία του, η υγρασία του, η χρήση του, η έκθεση του στα καιρικά, η υποδομή-μόνωση κλπ Απ' τα πλέον αξιόπιστα μηχανάκια πάντως.

Κανεις λαθος οτι εχουν μικροτερη ικανοτητα. Βγαζουν οσο νερο και ο εικοσαλιτρος σχεδον και αποδιδουν σε θερμοκρασιες που ο συμπιεστης τα παιζει. Τα 20L που γραφουν αυτοι με συμπιεστη ειναι σχεδον ψεμα ειναι σε ιδανικς συνθηκες. Τα μισα απο αυτα εχεις.

το μονο τσιμπανε το ρευμα. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...