Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Μια χαρα ειναι, αθορυβος με wifi με καλα carbon φιλτρα και ιονιστη. Απλα 24 ωρες πισω και για 5 μερες ειχε 199€ στο ιδιο μαγαζι. 225 τωρα στο σκρουτζ.

Εξαιρετικη επιλογη. Τι φιλτρο εχει; Ενα απλο σκονης; 

Ναι απλό σκόνης πρέπει να είναι.

Όπως και να έχει - είναι απίστευτο το μηχάνημα. Στο low (330watt) σε 5 ώρες (2 τα μεσάνυχτα που κοιμήθηκα - 7 το πρωί που σηκώθηκα και το τσέκαρα) κόντεψε να μου γεμίσει το δοχείο των 2.8 lit.

Η θέρμανση είναι απίστευτη - κάνει δουλειά τι να λέμε - πραγματικά ζεσταίνει τον χώρο όπως ένα αερόθερμο που έχω αντίστοιχο της delonghi (2000 watt λέει) - μόνο που η θέρμανση του αφυγραντήρα κρατάει. Κάνει δουλειά πως το λένε.

Δεν το περίμενα ότι ένας αφυγραντήρας (όποιος και να είναι) κάνει όντως δουλειά. Το πήρα για το γαμώτο αλλά ενθουσιάστηκα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Ναι απλό σκόνης πρέπει να είναι.

Όπως και να έχει - είναι απίστευτο το μηχάνημα. Στο low (330watt) σε 5 ώρες (2 τα μεσάνυχτα που κοιμήθηκα - 7 το πρωί που σηκώθηκα και το τσέκαρα) κόντεψε να μου γεμίσει το δοχείο των 2.8 lit.

Η θέρμανση είναι απίστευτη - κάνει δουλειά τι να λέμε - πραγματικά ζεσταίνει τον χώρο όπως ένα αερόθερμο που έχω αντίστοιχο της delonghi (2000 watt λέει) - μόνο που η θέρμανση του αφυγραντήρα κρατάει. Κάνει δουλειά πως το λένε.

Δεν το περίμενα ότι ένας αφυγραντήρας (όποιος και να είναι) κάνει όντως δουλειά. Το πήρα για το γαμώτο αλλά ενθουσιάστηκα στο τέλος.

Με συμπιεστή δεν θα μπορούσες να κοιμηθείς στο ίδιο δωμάτιο. Εγω το αλλάζω δωμάτιο και το βαζω και στο silent και πάλι ενοχλεί. Επίσης δεν ζεσταίνει ο συμπιεστής, ίσως ελάχιστα. Το Low πρέπει να είναι οικονομικό, το HIGH τραβάει νερο πιο γρήγορα και βγάζει και πιο πολύ ζέστη

Πρότεινα για αγορά τον Puredry famoys 10L με ζεόλιθο σε συγγενή. Σε πρώτη άποψη τελείως αθόρυβος ακόμα και στο HIGH , στο πως αποδίδει θα ξέρω στο μέλλον.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mwv είπε

ομολογώ οτι ζορίζομαι να διαβάσω 300 σελίδες μιας κ επείγει η αγορά αφυγραντήρα..αν έχει κανείς διάθεση να βοηθήσει θα το εκτιμήσω.

δεν έχω τεχνικές γνώσεις το μόνο που ξέρω είναι οτι το σπίτι είναι iceland.. τα κουφώματα είναι αλουμινίου αλλά μπάζουν αρκετά. πετρέλαιο δεν θα δει φέτος το διαμερισματάκι, όσο σωθούμε απο το aircon και ένα πανελ που ψάχνω (αν έχετε να προτείνετε κατι κ σε αυτό, τύπου nobo, invertor (?)) ναι λοιπόν θα γίνω φέτος το κορίτσι με τα σπίρτα 😋

την puredry πήρε το ματι μου οτι την ψιλοθάψατε.

είμαι επομένως ανάμεσα σε αυτά?

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

https://www.skroutz.gr/s/11896912/Puredry-Famοus-PDD-8L.html

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

τι λετε?

με ενδιαφερει να είναι οικονομική χρήση αν μπορείτε δώστε μου παραδείγματα κοστους αν ώρα γιατί είμαι αδαής το παραδέχομαι.

ευχαριστω!

Να λαβεις υπ οψη σου και το τι φιλτρα χρησιμοποιει ο καθενας. Μερικα εχουν μονο τα απλα για σκονη αλλα εχουν hepa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, 4 ώρες αφότου παρέλαβα τον Morris 2026i και μιας ώρας λειτουργίας, ήδη, έχω την πρώτη θετική εντύπωση και ένα ερωτηματικό. Η θετική εντύπωση είναι ότι ο θόρυβός του (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) είναι λιγότερος από τον inventor eva II PRO 20L που είχα και στην υψηλή αλλά κυρίως στην χαμηλή σκάλα. Τόσο μεγάλη διαφορά μου κάνει, που τώρα τον έχω έξω από το υπνοδωμάτιο στο φουλ και με ενοχλεί όσο με ενοχλούσε η Εύα στο χαμηλό. Στο ερωτηματικό τώρα. Από το πίσω μέρος του αφυγραντήρα εκεί που είναι το φίλτρο ακούγεται ανεπαίσθητα ένα "γουργουρητό". Για να το ακούσεις όμως θα πρέπει να πλησιάζεις το αφτί σου πολύ κοντά στο φίλτρο. Έβγαλα το φίλτρο και πάλι ακούγεται. Τι μπορεί να είναι; 

Υ. Γ. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει κάποια σωστή μεριά που μπαίνει; Το λέω γιατί μου φάνηκε η μία του πλευρά πιο τραχιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Λοιπόν, 4 ώρες αφότου παρέλαβα τον Morris 2026i και μιας ώρας λειτουργίας, ήδη, έχω την πρώτη θετική εντύπωση και ένα ερωτηματικό. Η θετική εντύπωση είναι ότι ο θόρυβός του (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) είναι λιγότερος από τον inventor eva II PRO 20L που είχα και στην υψηλή αλλά κυρίως στην χαμηλή σκάλα. Τόσο μεγάλη διαφορά μου κάνει, που τώρα τον έχω έξω από το υπνοδωμάτιο στο φουλ και με ενοχλεί όσο με ενοχλούσε η Εύα στο χαμηλό. Στο ερωτηματικό τώρα. Από το πίσω μέρος του αφυγραντήρα εκεί που είναι το φίλτρο ακούγεται ανεπαίσθητα ένα "γουργουρητό". Για να το ακούσεις όμως θα πρέπει να πλησιάζεις το αφτί σου πολύ κοντά στο φίλτρο. Έβγαλα το φίλτρο και πάλι ακούγεται. Τι μπορεί να είναι; 

Υ. Γ. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει κάποια σωστή μεριά που μπαίνει; Το λέω γιατί μου φάνηκε η μία του πλευρά πιο τραχιά. 

Πιθανόν να ακούς το φρέον που περνάει μέσα απο την τριχοειδή διάταξη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πιθανόν να ακούς το φρέον που περνάει μέσα απο την τριχοειδή διάταξη . 

αυτό πρέπει να είναι. Κολλητά πίσω από το φίλτρο είναι σαν σάντουιτς τα 3 στοιχεία και μετά ο ανεμιστήρας.

8 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Υ. Γ. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει κάποια σωστή μεριά που μπαίνει; Το λέω γιατί μου φάνηκε η μία του πλευρά πιο τραχιά. 

μπα, δεν έχουν φορά αυτά. Ενα σπογγοειδές φίλτρο είναι (μην ξεγελαστεις και το πλύνεις ποτέ γιατί θα γίνει λάσπη) που μπαίνει όπως να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πιθανόν να ακούς το φρέον που περνάει μέσα απο την τριχοειδή διάταξη . 

Οπότε φυσιολογικό, έτσι;

32 λεπτά πριν, yositosi είπε

αυτό πρέπει να είναι. Κολλητά πίσω από το φίλτρο είναι σαν σάντουιτς τα 3 στοιχεία και μετά ο ανεμιστήρας.

μπα, δεν έχουν φορά αυτά. Ενα σπογγοειδές φίλτρο είναι (μην ξεγελαστεις και το πλύνεις ποτέ γιατί θα γίνει λάσπη) που μπαίνει όπως να'ναι

Ευχαριστώ. Άν το αφαιρέσω τελείως πειράζει;

Όταν τον δουλέψω λίγο ακόμη θα γράψω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Οπότε φυσιολογικό, έτσι;

Ευχαριστώ. Άν το αφαιρέσω τελείως πειράζει;

Όταν τον δουλέψω λίγο ακόμη θα γράψω εντυπώσεις.

1. εφόσον ακούγεται μόνο αν κολλήσεις το αφτί σου επάνω στη συσκεύη απόλυτα φυσιολογικό (όλα τα κλειστά κυκλώματα αυτού του είδους το κάνουν αυτό)
2. Σε όλους τους αφυγραντήρες αν βγάλεις τα φίλτρα ΔΕΝ έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα,! Το μόνο που απαιτείται είναι το εξωτερικό ναυλον/σίτα που προστατεύει το εσωτερικό της συσκευής από σκόνες

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον meaco ddl8 με τον ζεολιθο, δεν τον βλέπω να αποδίδει σωστά. Χθες το πρωί είχα στο σπίτι 78% υγρασία, τον άναψα κατά τις 12 και μεχρι το βράδυ στις 12 που τον έκλεισα, είχε φτάσει η υγρασία 67% μετά από 12 ώρες χρήσης. Βέβαια έκαναν μπάνιο και τα 2 παιδιά, αλλά και πάλι τόσες ώρες για να πεσει 10 μονάδες ή υγρασία κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφέρει με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Οπότε φυσιολογικό, έτσι;

Ευχαριστώ. Άν το αφαιρέσω τελείως πειράζει;

Όταν τον δουλέψω λίγο ακόμη θα γράψω εντυπώσεις.

Αν είναι αυτό που πιστεύω (γιατί δεν το έχω ακούσει )  ναι είνα ιφυσιολογικο . Είναι λογικό να ακούς το φρέον αν κολλήσεις αυτί κοντά . 

Αν εννοείς  να αφαιρέσεις το φίλτρο , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ  μην το κάνεις . 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

1. εφόσον ακούγεται μόνο αν κολλήσεις το αφτί σου επάνω στη συσκεύη απόλυτα φυσιολογικό (όλα τα κλειστά κυκλώματα αυτού του είδους το κάνουν αυτό)
2. Σε όλους τους αφυγραντήρες αν βγάλεις τα φίλτρα ΔΕΝ έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα,! Το μόνο που απαιτείται είναι το εξωτερικό ναυλον/σίτα που προστατεύει το εσωτερικό της συσκευής από σκόνες

2.  Noμίζω αναφέρθηκε στο βασικό φίλτρο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αν είναι αυτό που πιστεύω (γιατί δεν το έχω ακούσει )  ναι είνα ιφυσιολογικο . Είναι λογικό να ακούς το φρέον αν κολλήσεις αυτί κοντά . 

Αν εννοείς  να αφαιρέσεις το φίλτρο , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ  μην το κάνεις . 

2.  Noμίζω αναφέρθηκε στο βασικό φίλτρο . 

Για του ανθρακα το μαυρο καταλαβα. Ναι το εξωτερικό που ειναι σκονης παντα φορεμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω καιρο για αφυγραντήρα κι έπεσα πάνω σε αυτό.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191443-emide-twt-d16c1-deluxe-black?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfFkor2z9AjRP1RlkyIZXt88MFQy5RGtpbCpFM12EP7ncvsagCf4BmBoCqiQQAvD_BwE

 

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αν είναι αυτό που πιστεύω (γιατί δεν το έχω ακούσει )  ναι είνα ιφυσιολογικο . Είναι λογικό να ακούς το φρέον αν κολλήσεις αυτί κοντά . 

Αν εννοείς  να αφαιρέσεις το φίλτρο , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ  μην το κάνεις . 

2.  Noμίζω αναφέρθηκε στο βασικό φίλτρο . 

Αναφέρομαι στο φίλτρο ενεργού άνθρακα (το μαύρο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...