Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Δυο μέρες τώρα που βρέχει η υγρασία έχει ανέβει πολύ.</p> <p>Εκεί που πριν μερικές μέρες είχα 50-55% με τον αφυγραντήρα να ανάβει και να σβήνει</p> <p>τώρα σουλεύει στο full χωρίς να σβήνει καθόλου και η υγρασία δε λέει να πέσει κάτω από 75%.</p> <p> </p> <p>Και σε εσας το ίδιο συμβαίνει;</p>

 

 

Σε ποια περιοχή μένεις φιλε κ τι αδυγραντήρα έχεις;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυο μέρες τώρα που βρέχει η υγρασία έχει ανέβει πολύ.

Εκεί που πριν μερικές μέρες είχα 50-55% με τον αφυγραντήρα να ανάβει και να σβήνει

τώρα σουλεύει στο full χωρίς να σβήνει καθόλου και η υγρασία δε λέει να πέσει κάτω από 75%.

 

Και σε εσας το ίδιο συμβαίνει;

 

Τα ίδια και εδώ.Ήταν κάτι μέρες (με τα χιόνια) που παίζει να μήν δούλεψε καθόλου ο DD8L,πέρα απο τον έλεγχο που έκανε κάθε μισή ώρα για να δεί αν έχει 50% στον χώρο.

Δύο μέρες τώρα,αδειάζω το δοχείο σχεδόν 2 φορές/24ωρο... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι και μενα τις μερες με τα χιονια και τις χαμηλες θερμοκρασιες δεν χρειαστηκε να δουλεψει καθολου ο αφυγραντηρας μου. Τωρα αρχισε παλι να βγαζει πραμα. Γεμισα και το δοχειο για τους υαλοκαθαριστηρες του αυτοκινητου με νερο. Μου φαινεται θα το πουλαμε σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους μας παιδιά το ίδιο γίνεται. Εδώ που είμαι έβρεχε μία εβδομάδα, 2 μέρες κενό με την μία ήλιο και από σήμερα ξανά βροχή.

 

Για κάτι τέτοια τον πήρα εγώ... για τέτοιες εποχε΄ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι αφυγραντηρες κανουν δουλεια και ειναι χρησιμοι μονο σε υπερβολικες καταστασεις υγρασιας 65%+.

Εχω τον juropro και δουλευοντας ωρες αντε να ριξει την υγρασια απο το 55 στο 53.Ενω αν ανοιξω τα παραθυρα 

για ενα πενταλεπτο ριχνω την υγρασια στο 45 τσακ μπαμ.Τσαμπα λεφτα και το ρευμα και η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα όταν έχει βοριά,γιατί να τον βάλεις να δουλέψει;

σε ένα μερος παραθαλάσσιο που έχει τις μισές και βάλε μέρες υγρασία, πως θα την βγάλεις καθαρή;

βάλτον να δουλέψει μπροστά στη ντουλάπα με ανοιχτά φύλλα εκεί να δεις τι πράγμα θα βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι αφυγραντηρες κανουν δουλεια και ειναι χρησιμοι μονο σε υπερβολικες καταστασεις υγρασιας 65%+.

Εχω τον juropro και δουλευοντας ωρες αντε να ριξει την υγρασια απο το 55 στο 53.Ενω αν ανοιξω τα παραθυρα 

για ενα πενταλεπτο ριχνω την υγρασια στο 45 τσακ μπαμ.Τσαμπα λεφτα και το ρευμα και η αγορα.

 

Εδώ που είμαι αν ανοίξω παράθυρα από 80% θα πάει 200%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα την περιοχή. Κάτι παλιές βάλτες που έγιναν οικόπεδα με τον κλασσικό ελληνικό τρόπο και είναι και παραθαλάσσια δεν σώζονται έτσι απλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερίζω. 

 

Ψάχνω αφυγραντήρα για τους παππούδες. Μένουν σε μονοκατοικία 85τμ και η υγρασία είναι τις βροχερές μέρες ~70% την ημέρα και ~85% το πρωί. Στο καθιστικό έχουν 60-70. Τις καλές μέρες πέφτει στο 50-55 αλλά είναι η εξαίρεση. 

 

Υπάρχει κάποια καλή και δοκιμασμένη πρόταση; Έχουν νυχτερινό ρεύμα οπότε και η περισσότερη δουλεία θα γίνετε το βράδυ καθώς και το μεσημέρι 3-5. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θέλω κάποιον με 700w ισχύ!

 

Ευχαριστώ.

 

edit

Τώρα τελείωσα με την ανάγνωση όλου του νήματος. Αν και έχουν νυχτερινό θα καταλήξω μάλλον στην αγορά με συμπιεστή επειδή η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 20 βαθμούς και επειδή θα είναι συνέχεια σε λειτουργία μιας και δεν θέλω να τους μπλέξω με τον χειρισμό τους που θα τους μπερδέψει.

 

Εκτός αν ξέρετε κάποιο μοντέλο να τρέχει teamviewer/vpn   :-D

 

Κατέληξα προς το παρόν σε αυτούς τους 2:

 

1) https://www.skroutz.gr/s/4329423/Meaco-12L.html?from=most-popular&keyphrase=Meaco+12L+Platinum

 

2) https://www.skroutz.gr/s/4582/Philco-PDH-716EA.html?keyphrase=PHILCO+PDH+716

 

 

edit 2

 

Είναι λίγο περίεργοι στο θέμα θορύβου, δηλ το κλιματιστικό τους ενοχλεί. Και μου είπαν να το βάλουν σε ένα δωμάτιο που δεν πολυχρησιμοποιούνε. εκεί όμως η θερμοκρασία είναι ~ 16 μιας και είναι απομονωμένο. 

Θα δουλεύει επαρκώς ο κομπρέσσορας ή να καταφύγω σε ζεόλιθο και να είναι μονίμως ανοιχτός;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα αποχετευση δε σε απασχολει? Με την εννοια οτι προοριζεται για ηλικιωμενους ισως βολευε να τοποθετηθει σε χωρο με αποχετευση και με συνδεση με αυτη. Αν τους ενοχλει το κλιματιστικο τοτε σιγουρα θα τους ενοχλει και ο αφυγραντηρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχουν πρόβλημα με την αποχέτευση. Αν και σίγουρα το καλύτερο θα ήταν στο μπάνιο η κουζίνα αλλά φοβάμαι με τα νερά που θα πέφτουν.

 

Θα πάω μάλλον τον meaco 20l platinum αν και είδα και τον ecoair dc202 που δεν υπάρχει εδώ Αλλά στο Amazon.co.uk.

 

Είναι τσιμπημένη βέβαια η τιμή του 2ου, στα ~340 αλλά διάβασα τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχουν προβλημα να σκιβουν, να βγαζουν τον καδο, να τον αδειαζουν, να ξανασκιβουν να τον ξαναβαζουν σε καθημερινη βαση συμφωνα με την υγρασια που ανεφερες, τοτε δε θαχουν προβλημα να τον χειριζονται οπως θελουν. Εγω να φανταστεις εχω κομπρεσσορατο σχεδον μονιμα στο σαλονι (προρυθμισμενο να αναβει στο 65% προλειπτικα) και το βραδυ πριν αποσυρθω για το υπν/τιο παταω μονο ενα κουμπι (συνεχης λειτουργια). Το πρωι το ξαναπαταω για απενεργοποιηση και αδειαζω τον καδο που ειναι σχεδον γεματος (3λιτρα). Το αδειασμα του καδου προφανως μου ειναι πιο δυσκολο. Και το νυχτερινο φθηνο ρευμα εκμεταλλευομαι και τη φασαρια αποφευγω. Υπαρχει και χρονοδιακοπτης αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα μαυτον. Για μενα παρε κομπρεσσορατο αλλα προσεχε πιο μοντελο γιατι μερικοι κανουν πολυ φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...