Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Το HEPA ,ενα φιλτρο που δεν κραταει μονο την σκονη αλλα και σωματιδια, πισσα καπνο κτλ. Ειναι ποιοτικο γιαυτο το εχουν προαιρετικα συνηθως μονο μερικα μοντελα.

Δεν είναι θέμα ποιότητας και κόστους αλλα όγκου και χωροταξίας, και για αυτό δεν μπαίνει σε πολλά μοντέλα (δεν έχουν το αντίστοιχο "σκάψιμο" για να μπει.

2 ώρες πριν, VasKag είπε

Αν και λεει οτι ειναι για ποιο πολλα τμ, μπορει να φανει χρησιμος για το μελλον.

το έχουμε ξαναπει, μην κολλάτε στα τ.μ. που ανακοινώνουν. ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΜΟΥΦΕΣ! Ενας το τέντωσε για να πουλήσει παραπάνω και μετά άρχισε ο χωρός του ξεχειλώματος από όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω και θα ήθελα λίγη βοήθεια, θα χρησιμοποιηθεί σε κατοικία 120 τμ με ενδοδαπέδια. Η θέρμανση δεν πέφτει κάτω από 19C στη χειρότερη περίπτωση και η υγρασία είναι πάνω-κάτω 65%, ανάλογα την μέρα, ποτέ πάνω από 70%. Θέλω να πετύχω 50-55% ιδανικά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος καν να κοιτάω για λύση με ζεόλιθο από την στιγμή που μπορώ να πέσω στη μίση κατανάλωση με κομπρέσορα, σωστά?

Απ την άλλη θέλω μια μονάδα και για μια αποθήκη/υπόγειο που έχει 3C πάνω την εξωτερική  θερμοκρασία. Εκεί ισχύει το ανάποδο, δηλαδή δεν κοιτάω καν λύσεις με κομπρέσορα, σωστά?

Για την κατοικία
Meaco 20L Platinum Low Energy // 218W 20°C και 60%rh // Δοχείο 6L // 12,6 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια ? // Ταχύτητες 2 // 273€ (χωρίς ιονιστή ?)
Puredry PD 20L New 2018 Face Lift // 230W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4,5L // 15 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια // Ταχύτητες  2 // 219€
Kullhaus Qualis 20L Ion // 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4L // 13 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 3 χρόνια // Ταχύτητες 3 // 229€
Inventor EP3-WiFi20L// 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 3L // 14 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 5 χρόνια  // Ταχύτητες 3 // 219€

Όλα έχουν Σύνδεση Αποχέτευσης, Αυτόματη Επανεκκίνηση, Χρονοδιακόπτης και λειτουργιά start-stop, όπως περίπου περιγράφεται παρακάτω:
Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας που επιλέγετε έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα για 5 λεπτά, προκειμένου να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα.
Στη συνέχεια η λειτουργία του θα σταματήσει για 30 λεπτά. Κατόπιν θα μπει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά προκειμένου να ελεγχθεί εκ νέου η σχετική υγρασία δωματίου.
Αν η τελευταία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας αρχίζει και πάλι να λειτουργεί.
Εάν η σχετική υγρασία παραμένει κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα μπει σε κατάσταση ύπνου για επιπλέον 30 λεπτά.

Για την αποθήκη, περί τα 90τμ, τι προτείνετε από τα παρακάτω?
Meaco DD8L Zambezi
Puredry Famοus PDD 10L
Inventor Rise R2-ION8L (μικρός?)

Κλείνω προς τον Puredry PD 20L, θα ήθελα να ρωτήσω, τέλος, αν κάποιος που χρειάστηκε service είχε καλή εμπειρία με την Puredry Hellas. (Βέβαια, βλέπω πλήρη γκάμα ανταλλακτικών στο site τους και στη χειρότερη έχω άνεση με ηλεκτρονικά και κολλητήρια και θα μπορούσα και μόνος μου να το επισκευάσω.)

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από alexq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexq είπε

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω και θα ήθελα λίγη βοήθεια, θα χρησιμοποιηθεί σε κατοικία 120 τμ με ενδοδαπέδια. Η θέρμανση δεν πέφτει κάτω από 19C στη χειρότερη περίπτωση και η υγρασία είναι πάνω-κάτω 65%, ανάλογα την μέρα, ποτέ πάνω από 70%. Θέλω να πετύχω 50-55% ιδανικά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος καν να κοιτάω για λύση με ζεόλιθο από την στιγμή που μπορώ να πέσω στη μίση κατανάλωση με κομπρέσορα, σωστά?

Απ την άλλη θέλω μια μονάδα και για μια αποθήκη/υπόγειο που έχει 3C πάνω την εξωτερική  θερμοκρασία. Εκεί ισχύει το ανάποδο, δηλαδή δεν κοιτάω καν λύσεις με κομπρέσορα, σωστά?

Για την κατοικία
Meaco 20L Platinum Low Energy // 218W 20°C και 60%rh // Δοχείο 6L // 12,6 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια ? // Ταχύτητες 2 // 273€ (χωρίς ιονιστή ?)
Puredry PD 20L New 2018 Face Lift // 230W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4,5L // 15 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια // Ταχύτητες  2 // 219€
Kullhaus Qualis 20L Ion // 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4L // 13 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 3 χρόνια // Ταχύτητες 3 // 229€
Inventor EP3-WiFi20L// 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 3L // 14 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 5 χρόνια  // Ταχύτητες 3 // 219€

Όλα έχουν Σύνδεση Αποχέτευσης, Αυτόματη Επανεκκίνηση, Χρονοδιακόπτης και λειτουργιά start-stop, όπως περίπου περιγράφεται παρακάτω:
Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας που επιλέγετε έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα για 5 λεπτά, προκειμένου να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα.
Στη συνέχεια η λειτουργία του θα σταματήσει για 30 λεπτά. Κατόπιν θα μπει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά προκειμένου να ελεγχθεί εκ νέου η σχετική υγρασία δωματίου.
Αν η τελευταία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας αρχίζει και πάλι να λειτουργεί.
Εάν η σχετική υγρασία παραμένει κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα μπει σε κατάσταση ύπνου για επιπλέον 30 λεπτά.

Για την αποθήκη, περί τα 90τμ, τι προτείνετε από τα παρακάτω?
Meaco DD8L Zambezi
Puredry Famοus PDD 10L
Inventor Rise R2-ION8L (μικρός?)

Κλείνω προς τον Puredry PD 20L, θα ήθελα να ρωτήσω, τέλος, αν κάποιος που χρειάστηκε service είχε καλή εμπειρία με την Puredry Hellas. (Βέβαια, βλέπω πλήρη γκάμα ανταλλακτικών στο site τους και στη χειρότερη έχω άνεση με ηλεκτρονικά και κολλητήρια και θα μπορούσα και μόνος μου να το επισκευάσω.)

Ευχαριστώ!!!

Καλημέρα, κάτοχος του αφυγραντήρα Meaco 20L Platinum. Ο συγκεκριμένος δεν έχει ιονιστή αλλά καθαριστή αέρα με φίλτρο hepa (τον δίνει δώρο στη συσκευασία) που κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα. Αν ψάξεις μπορείς να βρεις τις διαφορές ιονισμού με καθαριστή. (https://www.kokotas.gr/el/nea/katharistes-aera-ti-na-prosekso.html) Είναι ένα μηχάνημα χιλιο-χρησιμοποιημένο από πάρα πολλούς με πολύ καλή ποιότητα πλαστικών. 6 λίτρα κάδο δεν θα βρεις εύκολα και αυτόματος όταν πιάνει την υγρασία που έχεις ορίσει(μετά κλείνει).  Σε 2 όροφο με ταράτσα από πάνω και υγρασία περίπου 70% σε συννεφιασμένη μέρα την κατεβάζει άνετα 55 αφού πρώτα χρειάστηκε ένα σχεδόν 14ωρο για να βγάλει ότι υγρασία είχε σπίτι. Το καλοκαίρι μπορείς να τον χρησ. και σαν καθαριστή αέρα χωρίς την λειτουργία αφύγρανσης (υπάρχει στο μενού επιλογή). Τον θεωρώ οικονομικό αλλά πλέον σε σχέση πριν μια 5 ετία έχουν βγεί και άλλοι οικονομικοί στην κατανάλωση. Βασικό για μένα στα τετραγωνικά που αναφέρουν υπολόγισε 1/3 πιο κάτω άρα αν τον θέλεις για 70 τ.μ ψάξε για 90 και πάνω. Πλέον υπάρχουν πολλές αξιόλογες λύσεις στην αφύγρανση αλλά πιστεύω όσο το ψάχνεις τόσο θα μπερδεύεσαι. Συνήθως στις αγορές μου προτιμώ να αγοράζω προϊόντα από εταιρίες που εξειδικεύονται για τον λόγο που θέλω να  χρησ. το προϊόν. 

Επεξ/σία από htw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexq είπε

και στη χειρότερη έχω άνεση με ηλεκτρονικά και κολλητήρια και θα μπορούσα και μόνος μου να το επισκευάσω.)

δεν θα σου το πρότεινα ούτε για πλάκα γιατί μιλάμε για συσκευές που φέρουν αέριο! Οι κυριες βλάβες που μπορει να πάθει ένας αφυγραντήρας είναι οι ακόλουθες:

1. στα απλά να χαλάσει κανένα μοτέρ ανεμιστήρα ή κανένας αισθητήρας δοχείου ή υγρασίας
2. να χαλάσει η πλακέτα τροφοδοσίας (μη επιδιορθώσιμη και απλά αλλάζει με νέα)
3. να χαλάσει η PCB ελέγχου / control panel
4. να χαλάσει η πλακέτα οθόνης (αν είναι ξεχωριστή από την κεντρική PCB φυσικά)
5. να χαλάσει το κομπρεσέρ (πολύ πιο σπάνιο αλλά συμβαίνει)
6. να υπάρξει διαρροή αερίου (και αυτό πολύ πιο σπάνιο αλλά απαιτεί είτε πλήρη αντικατάσταση, είτε επιδιόρθωση και εκ νέου πλήρωση)

Σε όλες των περιπτώσεων, το θέμα ειναι να έχεις εγγύηση που θα σε καλύψει γιατί διαφορετικά ξεφεύγεις κοστολογικά  Οπότε τσέκαρε διάρκεια εγγύησης αλλά και πως καλύπτεται. Για εμένα προτιμότερο να το φτιάχνει η εταιρεία από ότι ο εκάστοτε εξειδικευμένος εξωτερικός συνεργάτης (και για να ξέρεις με ποιόν μιλάς αλλά και για να μην περιμένεις να κάνουν μεταξύ τους πάρε δώσε για κανένα 10ήμερο), αν το στέλνεις εκεί να ΜΗΝ είναι με δική σου ευθύνη μεταφοράς (τα κόυριερ δεν προσέχουν τα δέματα)

Για τις καταναλώσεις δες τι δίνουν όλοι και υπό ποιές συνθήκες λειτουργίας για να μην συγκρίνεις μήλα με αχλάδια (αν θα το λειτουργείς ώρες σε ενδιαφέρει, αν όχι τότε η διαφορά αισθητά μικρότερη). Αν η ενημέρωση είναι ελλειπής ζήτα γραπτή απάντηση ώστε να την έχεις αύριο μεθαύριο αν χρειαστεί σε περίπτωση που άλλα λένε και άλλα ισχύουν και σε βγάζουν τρελό

Δεν ανέφερες θόρυβο, και άρα υποθέτω ότι δεν σε καίει.

Σε όλες των περιπτώσεων μην στηριχτείς στα όσα διαβάζεις ή και βλέπεις Online, αλλά ρίξε και μια ματιά μόνος σου τις συσκευές ζωντανά, ώστε να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων στο τέλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, alexq είπε

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω και θα ήθελα λίγη βοήθεια, θα χρησιμοποιηθεί σε κατοικία 120 τμ με ενδοδαπέδια. Η θέρμανση δεν πέφτει κάτω από 19C στη χειρότερη περίπτωση και η υγρασία είναι πάνω-κάτω 65%, ανάλογα την μέρα, ποτέ πάνω από 70%. Θέλω να πετύχω 50-55% ιδανικά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος καν να κοιτάω για λύση με ζεόλιθο από την στιγμή που μπορώ να πέσω στη μίση κατανάλωση με κομπρέσορα, σωστά?

Απ την άλλη θέλω μια μονάδα και για μια αποθήκη/υπόγειο που έχει 3C πάνω την εξωτερική  θερμοκρασία. Εκεί ισχύει το ανάποδο, δηλαδή δεν κοιτάω καν λύσεις με κομπρέσορα, σωστά?

Για την κατοικία
Meaco 20L Platinum Low Energy // 218W 20°C και 60%rh // Δοχείο 6L // 12,6 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια ? // Ταχύτητες 2 // 273€ (χωρίς ιονιστή ?)
Puredry PD 20L New 2018 Face Lift // 230W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4,5L // 15 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια // Ταχύτητες  2 // 219€
Kullhaus Qualis 20L Ion // 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4L // 13 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 3 χρόνια // Ταχύτητες 3 // 229€
Inventor EP3-WiFi20L// 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 3L // 14 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 5 χρόνια  // Ταχύτητες 3 // 219€

Όλα έχουν Σύνδεση Αποχέτευσης, Αυτόματη Επανεκκίνηση, Χρονοδιακόπτης και λειτουργιά start-stop, όπως περίπου περιγράφεται παρακάτω:
Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας που επιλέγετε έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα για 5 λεπτά, προκειμένου να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα.
Στη συνέχεια η λειτουργία του θα σταματήσει για 30 λεπτά. Κατόπιν θα μπει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά προκειμένου να ελεγχθεί εκ νέου η σχετική υγρασία δωματίου.
Αν η τελευταία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας αρχίζει και πάλι να λειτουργεί.
Εάν η σχετική υγρασία παραμένει κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα μπει σε κατάσταση ύπνου για επιπλέον 30 λεπτά.

Για την αποθήκη, περί τα 90τμ, τι προτείνετε από τα παρακάτω?
Meaco DD8L Zambezi
Puredry Famοus PDD 10L
Inventor Rise R2-ION8L (μικρός?)

Κλείνω προς τον Puredry PD 20L, θα ήθελα να ρωτήσω, τέλος, αν κάποιος που χρειάστηκε service είχε καλή εμπειρία με την Puredry Hellas. (Βέβαια, βλέπω πλήρη γκάμα ανταλλακτικών στο site τους και στη χειρότερη έχω άνεση με ηλεκτρονικά και κολλητήρια και θα μπορούσα και μόνος μου να το επισκευάσω.)

Ευχαριστώ!!!

Κακη εμπειρια Puredry Hellas  ειχα εγω. Ηρθε ενα ελλατωματικο κομματι που εκανε τρελο θορυβο ψηγειου. Πολυ μπλα μπλα απο το τηλεφωνο και σεβασμος μηδεν. Το καταστημα αγορας μου εκανε refund οικειοθελως τους παρακαμψαμε αυτους τελικα. Επισης σου δινουν λιγη εγγυηση, γιατι αραγε; Σκεψου

σκεφτομαι να παραγγειλω ενα puredry famous 10L μονο και μονο λογο τιμη και carbon filter. To κακο service τους το γνωριζω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σημερινή τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα service της Βασιληάς μου είπαν πως αδίκως ταλαιπωρούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο και με κάλεσαν να παραδώσω τον χαλασμένο αφυγραντήρα στα κεντρικά τους με την απόδειξη αγοράς προκειμένου να μου τον αντικαταστήσουν με νέο.

 

Για την ιστορία το έτερο service που με παρέπεμψαν στη Λιοσίων είναι εξειδικευμένο δικό τους όπως μου μετέφεραν οπότε ακόμα και εκεί να απευθυνόμουν δεν θα πλήρωνα κάτι.

 

Επιπρόσθετα δεν ανέφερα τίποτα για καταγγελίες σε ΙΝΚΑ, νομικές κινήσεις κλπ, απλά ο υπάλληλος με τον οποίο επικοινώνησα από την πρώτη στιγμή το πήρε πάνω του λόγω της όλης ταλαιπωρίας που έχω περιγράψει με τα προηγούμενα μηνύματα μου. 

 

Θα κάνω ένα τελευταίο update όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chill είπε

Μετά από σημερινή τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα service της Βασιληάς μου είπαν πως αδίκως ταλαιπωρούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο και με κάλεσαν να παραδώσω τον χαλασμένο αφυγραντήρα στα κεντρικά τους με την απόδειξη αγοράς προκειμένου να μου τον αντικαταστήσουν με νέο.

Για την ιστορία το έτερο service που με παρέπεμψαν στη Λιοσίων είναι εξειδικευμένο δικό τους όπως μου μετέφεραν οπότε ακόμα και εκεί να απευθυνόμουν δεν θα πλήρωνα κάτι.

Επιπρόσθετα δεν ανέφερα τίποτα για καταγγελίες σε ΙΝΚΑ, νομικές κινήσεις κλπ, απλά ο υπάλληλος με τον οποίο επικοινώνησα από την πρώτη στιγμή το πήρε πάνω του λόγω της όλης ταλαιπωρίας που έχω περιγράψει με τα προηγούμενα μηνύματα μου. 

Θα κάνω ένα τελευταίο update όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Το πισωγύρισμα του αφυγραντήρα ποτέ δεν το κατάλαβα. Αφού τον παρέδωσες εκεί που σου παν έστω και αν είναι σημείο παραλαβής ελλατωματικών και όχι service . Γιατί πρέπει δηλαδή να τον πάρεις πίσω και να τρέχεις σε άλλο service; Να το στείλουν αυτοί στο service τους το εξωτερικό ή να σου λεγαν εξαρχής να πας σε αυτό . Ακόμα και αν είναι λάθος εκτίμηση του προβλήματος του αφυγραντήρα και κατάλαβαν ότι πρέπει να πάει στο άλλο service δεν νοήτο να στο επιστρέφουν πίσω και να σου λένε να παρ το σε καθυστερήσαμε μερικές μέρες αλλά τρέχα να πας σε άλλο service. Κάπου χάσαν την μπάλα ...

Τέλος καλά, όλα καλά όμως . Θα σου κάνουν αντικατάσταση ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chill είπε

Μετά από σημερινή τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα service της Βασιληάς μου είπαν πως αδίκως ταλαιπωρούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο και με κάλεσαν να παραδώσω τον χαλασμένο αφυγραντήρα στα κεντρικά τους με την απόδειξη αγοράς προκειμένου να μου τον αντικαταστήσουν με νέο.

Για την ιστορία το έτερο service που με παρέπεμψαν στη Λιοσίων είναι εξειδικευμένο δικό τους όπως μου μετέφεραν οπότε ακόμα και εκεί να απευθυνόμουν δεν θα πλήρωνα κάτι.

Επιπρόσθετα δεν ανέφερα τίποτα για καταγγελίες σε ΙΝΚΑ, νομικές κινήσεις κλπ, απλά ο υπάλληλος με τον οποίο επικοινώνησα από την πρώτη στιγμή το πήρε πάνω του λόγω της όλης ταλαιπωρίας που έχω περιγράψει με τα προηγούμενα μηνύματα μου. 

Θα κάνω ένα τελευταίο update όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

αντε τυχερε...επεσες απο την ακροπολη βρηκες και πορτοφολι

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

αντε τυχερε...επεσες απο την ακροπολη βρηκες και πορτοφολι

γιατί το λες αυτό? Το να κάνει μια αντιπροσωπεία αυτό που οφείλει δια νόμου είναι κάτι για το οποίο πρέπει να λέμε και ευχαριστώ?

Το λάθος ήταν αυτό που έγινε αρχικά, και τώρα απλά ο υπάλληλος που τον εξυπηρέτησε έκανε το αυτονόητο χωρίς να ταλαιπωρηθεί ο πελάτης παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alexq είπε

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω και θα ήθελα λίγη βοήθεια, θα χρησιμοποιηθεί σε κατοικία 120 τμ με ενδοδαπέδια. Η θέρμανση δεν πέφτει κάτω από 19C στη χειρότερη περίπτωση και η υγρασία είναι πάνω-κάτω 65%, ανάλογα την μέρα, ποτέ πάνω από 70%. Θέλω να πετύχω 50-55% ιδανικά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος καν να κοιτάω για λύση με ζεόλιθο από την στιγμή που μπορώ να πέσω στη μίση κατανάλωση με κομπρέσορα, σωστά?

Απ την άλλη θέλω μια μονάδα και για μια αποθήκη/υπόγειο που έχει 3C πάνω την εξωτερική  θερμοκρασία. Εκεί ισχύει το ανάποδο, δηλαδή δεν κοιτάω καν λύσεις με κομπρέσορα, σωστά?

Για την κατοικία
Meaco 20L Platinum Low Energy // 218W 20°C και 60%rh // Δοχείο 6L // 12,6 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια ? // Ταχύτητες 2 // 273€ (χωρίς ιονιστή ?)
Puredry PD 20L New 2018 Face Lift // 230W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4,5L // 15 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 2 χρόνια // Ταχύτητες  2 // 219€
Kullhaus Qualis 20L Ion // 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 4L // 13 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 3 χρόνια // Ταχύτητες 3 // 229€
Inventor EP3-WiFi20L// 265W 20°C και 60%rh // Δοχείο 3L // 14 kgs + ροδάκια // Εγγύηση – 5 χρόνια  // Ταχύτητες 3 // 219€

Όλα έχουν Σύνδεση Αποχέτευσης, Αυτόματη Επανεκκίνηση, Χρονοδιακόπτης και λειτουργιά start-stop, όπως περίπου περιγράφεται παρακάτω:
Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας που επιλέγετε έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα για 5 λεπτά, προκειμένου να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα.
Στη συνέχεια η λειτουργία του θα σταματήσει για 30 λεπτά. Κατόπιν θα μπει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά προκειμένου να ελεγχθεί εκ νέου η σχετική υγρασία δωματίου.
Αν η τελευταία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας αρχίζει και πάλι να λειτουργεί.
Εάν η σχετική υγρασία παραμένει κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα μπει σε κατάσταση ύπνου για επιπλέον 30 λεπτά.

Για την αποθήκη, περί τα 90τμ, τι προτείνετε από τα παρακάτω?
Meaco DD8L Zambezi
Puredry Famοus PDD 10L
Inventor Rise R2-ION8L (μικρός?)

Κλείνω προς τον Puredry PD 20L, θα ήθελα να ρωτήσω, τέλος, αν κάποιος που χρειάστηκε service είχε καλή εμπειρία με την Puredry Hellas. (Βέβαια, βλέπω πλήρη γκάμα ανταλλακτικών στο site τους και στη χειρότερη έχω άνεση με ηλεκτρονικά και κολλητήρια και θα μπορούσα και μόνος μου να το επισκευάσω.)

Ευχαριστώ!!!

Ο Meaco έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τους άλλους. Αυτό που υπόσχεται και λέει στα εγχειρίδια το κάνει με ακρίβεια. Οι τιμές είναι απολύτως αληθείς τσεκαρισμένες πλέον και μετρημένες. Και βέβαια είναι χιλιοδοκιμασμένος και εδώ αλλά και Αγγλία. Ο Inventor έχει κάποια πλεονεκτήματα όπως η 5ετής εγγύηση, το WiFI αν το χρειάζεσαι και βέβαια κάποια μειονεκτήματα όπως το μικρό δοχείο 2,5L και η "περίεργη" ουσιαστικά λειτουργία που έχει αναφερθεί πολλές φορές σε προηγούμενα ποστς.

Ο Inventor Rise R2-ION8L είναι επίσης εξαιρετικά δοκιμασμένο μηχανάκι και για την χρήση που το θες ιδανικό. Και επειδή μιλάμε για αποθήκη και ουσιαστικά για μόνιμη λειτουργία τα 5έτη εγγύησης δίνουν ασφάλεια. Αυτός σε σχέση με τον αντίστοιχο που αναφέρεις με συμπιεστή έχει όντως αυτόματη λειτουργία, πιάνει δλδ. την θερμοκρασία που του δίνεις και σταματάει για μισή ώρα, οπότε και τα 330W που  στην χαμηλή σκάλα καταναλώνει είναι πολύ λιγότερα γιατί θα ανοίγει 2-3 φορές την ημέρα για κάνα μισάωρο και πολύ λέω.

15 λεπτά πριν, yositosi είπε

γιατί το λες αυτό? Το να κάνει μια αντιπροσωπεία αυτό που οφείλει δια νόμου είναι κάτι για το οποίο πρέπει να λέμε και ευχαριστώ?

Γενικά έχεις δίκιο, κάνει το αυτονόητο. Αλλά για Ελλάδα μιλάμε ώπου 9/10 αντιπροσωπείες δεν κάνουν ούτε τα απολύτως αυτονόητα!

Επεξ/σία από Basinga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yositosi είπε

γιατί το λες αυτό? Το να κάνει μια αντιπροσωπεία αυτό που οφείλει δια νόμου είναι κάτι για το οποίο πρέπει να λέμε και ευχαριστώ?

Το λάθος ήταν αυτό που έγινε αρχικά, και τώρα απλά ο υπάλληλος που τον εξυπηρέτησε έκανε το αυτονόητο χωρίς να ταλαιπωρηθεί ο πελάτης παραπάνω.

Καμια σχέση. Γιατι θα πάρει καινούργιο αφυγραντήρα, που είναι καλύτερος απο ενα μεταχειρισμένο(και τελειως χαλασμενος κιόλας). το έβαλα και Bold. Εσυ απλα το εκλαμβάνεις απο την μερια της αντιπροσωπείας. 

επισης υπάρχει και η επισκευή. Την γλιτώνει...τι άλλο θες;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για τον Emide Smart Dry?

https://www.skroutz.gr/s/13091107/Emide-Smart-Dry.html

Τον έχει προσφορά στα 199 το Media Markt σήμερα. Βλέπω ότι σαν σουλούπι και κατασκευή είναι ίδιος ο Morris. Εχει ελληνικά γράμματα στα μενου και εικαζω οτι ειναι φασον ελληνικής κατασκευης. Εγγύηση 2 χρονια αλλά δεν ξερω τι παιζει απο αντιπροσωπεια, καλυψη και ανταλλακτικα εδω.

Στα συν απο οτι ειδα οτι μπορεις να τον δουλεψεις και σαν σκετο ανεμιστηρα δλδ με τον κομπρεσορα κλειστο και με τον ιονιστη και την uv ανοιχτα μπορει να λειτουργησει ως καθαριστης αερα (πχ οσμες απο κουζινα, καπνα στο χωρο κτλ) με μικροτερη καταναλωση. Και εχει και αυτος το "αυτοματο" συστημα που διαλεγει μονο του υγρασια και ταχυτητα ανεμιστηρα και σου δειχνει με χρωματικη απεικονιση (πχ πρασινο, κοκκινο) σε τι φαση ειναι η ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Καμια σχέση. Γιατι θα πάρει καινούργιο αφυγραντήρα, που είναι καλύτερος απο ενα μεταχειρισμένο(και τελειως χαλασμενος κιόλας). το έβαλα και Bold. Εσυ απλα το εκλαμβάνεις απο την μερια της αντιπροσωπείας. 

επισης υπάρχει και η επισκευή. Την γλιτώνει...τι άλλο θες;

Δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα πάρεις καινούργιο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Καμια σχέση. Γιατι θα πάρει καινούργιο αφυγραντήρα, που είναι καλύτερος απο ενα μεταχειρισμένο(και τελειως χαλασμενος κιόλας). το έβαλα και Bold. Εσυ απλα το εκλαμβάνεις απο την μερια της αντιπροσωπείας. 

επισης υπάρχει και η επισκευή. Την γλιτώνει...τι άλλο θες;

Και που ξέρεις οτι δεν θα ειναι ανακατασκευασμενος/refurbished?

Δεν σου το υπογραφει ουτε στο εγγυάται κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sebu είπε

Και που ξέρεις οτι δεν θα ειναι ανακατασκευασμενος/refurbished?

Δεν σου το υπογραφει ουτε στο εγγυάται κανεις.

 

20 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα πάρεις καινούργιο ;) 

Λιγο χοντρο ακουγεται, και φαινεται κιολας το νεο απο το refurbised. Αν μπορουσαν να εχουν refurbished θα φτιαχναν και του ιδιου. Δεν μπορουν απλα. Εγω παραμενω στα λεγομενα του ιδιου....τωρα τα αν και αν...βουτια στα σεναρια και αλλα δεδομενα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...