Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, chill είπε

Τελικά άβυσσος η ψυχή του service. Μου επιστράφει όπως ακριβώς τον έδωσα... Η αιτιολογία ήταν πως έχει χάσει τα υγρα του - φρεον?- και ότι θα πρέπει να το πάω σε έναν ψυκτικό στη Λιοσίων που εξειδικευεται3στα υγρά αφυγραντηρων της rohnson. 

Επειδή είμαι άσχετος από τη λειτουργία των αφυγραντηρων τι μου προτείνετε; Να κάνω ότι μου είπαν από το ο Θεός να το κάνει service, να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Να πάω να πάρω έναν inventor Eva II και να τους γράψω; 

Υπενθυμίζω ότι είμαι εντός εγγύησης. Θεωρητικά πάντα γιατί πρακτικά αποδείχτηκε ότι δεν υφίσταται εγγύηση. Αν είναι να τρέχω σε καταστήματα εκτός του service και να πληρώνω... 

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Βασιληάς τελείωσε από το σπίτι μου σαν εταιρία και από όποιον μπορώ να "επηρεάσω". 

Με μπερδεύουν λίγο αυτά που αναφέρεις . 
Για να καταλάβω, κάλεσες την αντιπροσωπεία και σου παν να τον πας να τον αφησεις σε συνεργάτη τους (service) για να γίνει έλεγχος και επισκευή ή αντικατάσταση . Το service όμως σου τον επεστρεψε με την αιτιολογία ότι έχει χάσει φρέον και ότι δεν μπορούν αυτοί να κάνουν κάτι  και σου σύστησαν άλλο service της εταιρίας σωστά ;  (ή απλά σου παν να το πας σε κάποιον εκτός εγγύησης για επισκευή;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Basinga είπε

Είναι ενιαίος ο χώρος; Έχει θέρμανση; Τι θερμοκρασία, υγρασία έχει (μέτρηση με υγρόμετρο); Είναι μονοκατοικία ή διαμέρισμα και τι όροφος; Όλα αυτά θα βοηθήσουν για να πάρεις σωστές προτάσεις.

Η υγρασια δεν ξερω ποσο ειναι αλλα εχει σιγουρα το σπιτι ειδικα στα δωματια πισω που ειναι και το μπανιο. Η θερμοκρασια ειναι μονιμος 20-21 οσο δεν ειμαστε σπιτι και τις υπολοιπες ωρες 23-24

Μονοκατοικια, αλλα δεν το λες ενιαιο τον χωρο μιας και σαλονι κουζινα ειναι μπροστα και μετα τον διαδρομο δωματια και μπανιο προς τα πισω. Λογικα σας ενδιαφερει και το υψος του ταβανιου που ειναι στα 3 μετρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με μπερδεύουν λίγο αυτά που αναφέρεις . 
Για να καταλάβω, κάλεσες την αντιπροσωπεία και σου παν να τον πας να τον αφησεις σε συνεργάτη τους (service) για να γίνει έλεγχος και επισκευή ή αντικατάσταση . Το service όμως σου τον επεστρεψε με την αιτιολογία ότι έχει χάσει φρέον και ότι δεν μπορούν αυτοί να κάνουν κάτι  και σου σύστησαν άλλο service της εταιρίας σωστά ;  (ή απλά σου παν να το πας σε κάποιον εκτός εγγύησης για επισκευή;)

 

Μίλησα με Βασιληα. Μου παν να δώσω το μηχάνημα στο service τους στην πόλη μου (Ελευσίνα). Εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικό service είναι απλά ο σύνδεσμος τους, μεταφέρει τα μηχανήματα με πρόβλημα μια φορά τη βδομάδα στα κεντρικά τους και εν συνεχεία μας καλεί για παραλαβή. 

Δεν παρέλαβα εγώ, παρέλαβε η συζηγος μου καθότι απουσίαζα στο συνέδριο των startupers. Μεταφέρω εδώ ότι ειπώθηκε  στη γυναίκα μου. Αύριο θα επικοινωνήσω και εγώ απευθείας με βασιληα να ξεκαθαρίσω το τοπίο και να δω πως θα κινηθώ από εδώ κ πέρα. Με τα όσα διάβασα εδώ θα ζητήσω αντικατάσταση με νέο,τιποτα λιγοτερο. Μεταφορέας δεν θα γίνω εγώ για πρόβλημα που δεν οφείλεται σε δική μου υπαιτιοτητα. Αν θέλουν καλώς αν όχι το θέμα θα πάει στον συνήγορο του καταναλωτή. 

Για την ώρα κρατάμε ότι παρέδωσα χαλασμένο μηχάνημα και παρέλαβα χαλασμένο μηχάνημα. Το service ανύπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chill είπε

Μίλησα με Βασιληα. Μου παν να δώσω το μηχάνημα στο service τους στην πόλη μου (Ελευσίνα). Εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικό service είναι απλά ο σύνδεσμος τους, μεταφέρει τα μηχανήματα με πρόβλημα μια φορά τη βδομάδα στα κεντρικά τους και εν συνεχεία μας καλεί για παραλαβή. 

Δεν παρέλαβα εγώ, παρέλαβε η συζηγος μου καθότι απουσίαζα στο συνέδριο των startupers. Μεταφέρω εδώ ότι ειπώθηκε  στη γυναίκα μου. Αύριο θα επικοινωνήσω και εγώ απευθείας με βασιληα να ξεκαθαρίσω το τοπίο και να δω πως θα κινηθώ από εδώ κ πέρα. Με τα όσα διάβασα εδώ θα ζητήσω αντικατάσταση με νέο,τιποτα λιγοτερο. Μεταφορέας δεν θα γίνω εγώ για πρόβλημα που δεν οφείλεται σε δική μου υπαιτιοτητα. Αν θέλουν καλώς αν όχι το θέμα θα πάει στον συνήγορο του καταναλωτή. 

Για την ώρα κρατάμε ότι παρέδωσα χαλασμένο μηχάνημα και παρέλαβα χαλασμένο μηχάνημα. Το service ανύπαρκτο.

Ότι να ναι πραγματικά .... 

Μια φορά την εβδομάδα μεταφορά . Βάλε και 2 εργάσιμες μέρες αν έχει όγκο δουλειάς στο service της εταιρίας ....  Πάει στο διάολο αυτό .. οκ δεν θα σταθώ σε αυτό.  Τι πάει να πεί όμως ότι δεν μπορούσαν να το επισκευάσουν και ότι πρέπει να το πας εσύ σε άλλο service ;  Παρέδωσες το μηχάνημα εκεί που σου υπόδειξε η αντιπροσωπεία  .Είναι υποχρεωμένοι να σου λύσουν το πρόβλημα εντός εγγύησης και αν αυτοί στα κεντρικά τους  δεν μπορούν να λύσουν πρόβλημα διαρροής (τί σόι service κεντρικό είναι αυτό ; ) , να το στείλουν αυτοί στο άλλο εξειδικευμένο service και όχι να σου το στέλνουν πίσω για να τρέχεις εσύ .  Η μήπως εννοείς ότι σε βγάλαν εκτός εγγύησης επειδή έχασε τα υγρά του ;  Γιατί αν ισχύει αυτό είναι το λιγότερο αθέτηση όρων εγγύησης . Είναι κλειστό κύκλωμα . Υγρά χάνονται μόνο απο διαρροή  και αυτό είναι βλάβη . Το φρέον δεν καταναλώνεται επειδή δουλεύει ούτε χάνεται δια μαγείας . 

Πάρε τηλ να ξεκαθαρίσει το τοπίο μήπως έγινε καμία παρεξήγηση  και απαίτησε λύση στο πρόβλημα σου . Τώρα στο κομμάτι της απαίτησης αντικατάστασης καμία εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη . Είναι υποχρεωμένη όμως να λύσουν το πρόβλημα σου επιλέγοντας να το κάνουν είτε με επισκευή είτε με αντικατάσταση είτε με επιστροφή χρημάτων και αυτό είναι στην διακριτική τους ευχέρεια  τι θα επιλέξουν ή στην όποια δική τους πολιτική ανάλογα την περίπτωση . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή μέχρι αύριο. 6 φεύγω εγώ για δουλειά, 8 ανοίγει το call center τους, λογικά πριν το μεσημέρι θα έχω προλάβει να επικοινωνήσω μαζί τους για να δούμε τι κ πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και τι γραφουν στην εγγυηση απο ορους .Απο οτι γραφεις δεν αρνηθηκαν να στο φτιαξουν,σε εστειλαν αλλου.Και αλλη φιρμα θα εχει σερβις αλλου, οχι κοντα στο καθενα.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RedPriest είπε

Η υγρασια δεν ξερω ποσο ειναι αλλα εχει σιγουρα το σπιτι ειδικα στα δωματια πισω που ειναι και το μπανιο. Η θερμοκρασια ειναι μονιμος 20-21 οσο δεν ειμαστε σπιτι και τις υπολοιπες ωρες 23-24

Μονοκατοικια, αλλα δεν το λες ενιαιο τον χωρο μιας και σαλονι κουζινα ειναι μπροστα και μετα τον διαδρομο δωματια και μπανιο προς τα πισω. Λογικα σας ενδιαφερει και το υψος του ταβανιου που ειναι στα 3 μετρα. 

Με αυτές τις θερμοκρασίες και με θέρμανση πας μόνο για συμπιεστή στα 16-20L με τα 20L να είναι η άνετη λύση. Ο inventor eva II pro είναι εξαιρετική επιλογή στα <230€. Αξιόπιστο μηχάνημα, 5ετης εγγύηση με αξιόπιστη αντιπροσωπεία, καλή φορητότητα για να τον μεταφέρεις και καλούδια όπως wifi, πολλές λειτουργίες. 

Επεξ/σία από Basinga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα δωματιο μεχρι 15 τμ που δεν εχει καλο εξαερισμο, τι τυπο αφυγραντηρα χρειαζομαι? compressor, peltier ή ζεολιθο? 

Σκεφτομουν τον Toyotomi TDE-10DTJI. Αν και λεει οτι ειναι για ποιο πολλα τμ, μπορει να φανει χρησιμος για το μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία αγοράς αφυγραντήρα αλλά όπως πολλοί εδώ, κάπου το έχω χάσει.

Παλιά πολυκατοικία, διαμέρισμα 1ου ορόφου, ~67τ.μ., διαμερίσματα πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά, κουφώματα καινούρια, χωρίς extra μόνωση στα αλουμίνια αλλά με διπλά τζάμια. Θερμοκρασία χειμώνα 19οC περίπου χωρίς κάποιου τύπου θέρμανση.

Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιείται για το μισό σπίτι, θα βρίσκεται δηλαδή στο χολ που το μοιράζονται 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο ανάμεσά τους. Θα δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά το βράδυ, με κλειστή την πόρτα που χωρίζει χολ-σαλόνι.

Το ένα δωμάτιο είναι βορινό, με μόνιμα κατεβασμένη τέντα και ελάχιστη ηλιοφάνεια ενώ το άλλο, το νότιο, είναι κάπως καλύτερα από άποψη ήλιου. Το μπάνιο δεν έχει παράθυρο.

Στις απαιτήσεις τώρα:

1) Επειδή θα είναι ακριβώς έξω από τα υπνοδωμάτια, θέλω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γίνεται.

2) Αυτόματη διακοπή λειτουργίας μόλις φτάσει τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας

3) Σχετικά μικρό βάθος και δυνατότητα να τον πάω όσο πιο κοντά στον τοίχο,  να ακουμπάει αν γίνεται γιατί το χολ είναι πραγματικά στενό και ο αφυγραντήρας θα μείνει σε μόνιμη θέση.

4) Σημαντικό ρόλο θα παίξει η παρεχόμενη εγγύηση και το όνομα στο χώρο κάθε αντιπροσωπίας.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

Επεξ/σία από lentozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έχετε ρε παιδιά σε σπίτια πενήντα ετών 19 βαθμούς χωρίς θέρμανση το χειμώνα ;

Πραγματικα σας ζηλεύω... (χωρίς καμία δόση ειρωνείας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lentozo είπε

3) Σχετικά μικρό βάθος και δυνατότητα να τον πάω όσο πιο κοντά στον τοίχο,  να ακουμπάει αν γίνεται γιατί το χολ είναι πραγματικά στενό και ο αφυγραντήρας θα μείνει σε μόνιμη θέση.

Αυτό που ζητάς δύσκολο. Σχεδόν όλοι μα όλοι οι αφυγραντήρες που έχω δει ζητάνε περιμετρικά ελευθερα 20-40 εκατοστά προκειμένου να μπορεί να τραβάει και να βγάζει αερα, ιδίως τα μοντέλα που εχουν μπρος/πισω εισοδο και οχι πανω. Επιπλεον ως ηλεκτρικη συσκευη ολο και καπως θα ζεσταινεται οταν δουλευει. Δεν μπορεις να την εχει κολλημενη στον τοιχο. Θεωρω οτι για αυτο εχουν κιολας ροδακια ωστε να μπορεις να την μεταφερεις καπου που δεν θα ενοχλει οταν δεν θα χρειαζεται, πχ σε καποιο αλλο δωματιο.

Αλλα εν λειτουργια θεωρω οτι θα πρεπει να τηρεις τις ελαχιστες αποστασεις απο τοιχους και επιπλα που οριζει ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, lentozo είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία αγοράς αφυγραντήρα αλλά όπως πολλοί εδώ, κάπου το έχω χάσει.

Παλιά πολυκατοικία, διαμέρισμα 1ου ορόφου, ~67τ.μ., διαμερίσματα πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά, κουφώματα καινούρια, χωρίς extra μόνωση στα αλουμίνια αλλά με διπλά τζάμια. Θερμοκρασία χειμώνα 19οC περίπου χωρίς κάποιου τύπου θέρμανση.

Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιείται για το μισό σπίτι, θα βρίσκεται δηλαδή στο χολ που το μοιράζονται 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο ανάμεσά τους. Θα δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά το βράδυ, με κλειστή την πόρτα που χωρίζει χολ-σαλόνι.

Το ένα δωμάτιο είναι βορινό, με μόνιμα κατεβασμένη τέντα και ελάχιστη ηλιοφάνεια ενώ το άλλο, το νότιο, είναι κάπως καλύτερα από άποψη ήλιου. Το μπάνιο δεν έχει παράθυρο.

Στις απαιτήσεις τώρα:

1) Επειδή θα είναι ακριβώς έξω από τα υπνοδωμάτια, θέλω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γίνεται.

2) Αυτόματη διακοπή λειτουργίας μόλις φτάσει τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας

3) Σχετικά μικρό βάθος και δυνατότητα να τον πάω όσο πιο κοντά στον τοίχο,  να ακουμπάει αν γίνεται γιατί το χολ είναι πραγματικά στενό και ο αφυγραντήρας θα μείνει σε μόνιμη θέση.

4) Σημαντικό ρόλο θα παίξει η παρεχόμενη εγγύηση και το όνομα στο χώρο κάθε αντιπροσωπίας.

Ευχαριστώ πολύ.

Κολλητά τοίχο δεν θα έχεις καλή απόδοση. Απ' την πίσω πλευρά είναι η εισαγωγή αέρα οπότε θες 20-30εκ. αέρα από τοίχο. Αθόρυβος δεν είναι κανένας, υπολόγισε έναν θόρυβο περίπου όσο ένα κλιματιστικό σε μεσαία σκάλα. Όσο για εγγύηση, αξιοπιστία και υποστήριξη οι inventor είναι κορυφή.

Επεξ/σία από Basinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, το φαντάζομαι πως "τελείως κολλητά" δεν γίνεται να παίζει αλλά αν υπάρχουν κάποια μοντέλα που να μπορούν λόγω κατασκευής (είσοδος-έξοδος αέρα) να πάνε πιο κοντά θα ήταν καλύτερο. Από την άλλη, αν την μέρα δεν τον χρησιμοποιώ, θα ήθελα να είναι μαζεμένος ώστε να τον αφήνω κολλητά στον τοίχο και το βράδυ να τον φέρνω πιο μπροστά για να δουλεύει σωστά.

Συσκευή που ανακυκλώνει ή κυκλοφορεί αέρα δεν μπορεί να είναι "αθόρυβη" με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Κάποια db θορύβου παράγονται.

Το θέμα είναι ποιος λέει την αλήθεια στα χαρακτηριστικά ώστε να μην την πατήσεις μετά. Υπερβάλλουν και πόσο; Αναφέρουν τιμές μόνο για τη μικρή σκάλα; Μόνο με τον ανεμιστήρα χωρίς αφύγρανση; Λένε την αλήθεια για το μέγιστο επίπεδο θορύβου; Π.χ τα 3db διαφορά είναι η διπλάσια ένταση στο 1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος...

Και τέλος το φίλτρο HEPA τι είναι; Κάποιου είδους ιονιστής;

Επεξ/σία από lentozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lentozo είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία αγοράς αφυγραντήρα αλλά όπως πολλοί εδώ, κάπου το έχω χάσει.

Παλιά πολυκατοικία, διαμέρισμα 1ου ορόφου, ~67τ.μ., διαμερίσματα πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά, κουφώματα καινούρια, χωρίς extra μόνωση στα αλουμίνια αλλά με διπλά τζάμια. Θερμοκρασία χειμώνα 19οC περίπου χωρίς κάποιου τύπου θέρμανση.

Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιείται για το μισό σπίτι, θα βρίσκεται δηλαδή στο χολ που το μοιράζονται 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο ανάμεσά τους. Θα δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά το βράδυ, με κλειστή την πόρτα που χωρίζει χολ-σαλόνι.

Το ένα δωμάτιο είναι βορινό, με μόνιμα κατεβασμένη τέντα και ελάχιστη ηλιοφάνεια ενώ το άλλο, το νότιο, είναι κάπως καλύτερα από άποψη ήλιου. Το μπάνιο δεν έχει παράθυρο.

Στις απαιτήσεις τώρα:

1) Επειδή θα είναι ακριβώς έξω από τα υπνοδωμάτια, θέλω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γίνεται.

2) Αυτόματη διακοπή λειτουργίας μόλις φτάσει τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας

3) Σχετικά μικρό βάθος και δυνατότητα να τον πάω όσο πιο κοντά στον τοίχο,  να ακουμπάει αν γίνεται γιατί το χολ είναι πραγματικά στενό και ο αφυγραντήρας θα μείνει σε μόνιμη θέση.

4) Σημαντικό ρόλο θα παίξει η παρεχόμενη εγγύηση και το όνομα στο χώρο κάθε αντιπροσωπίας.

Ευχαριστώ πολύ.

Να παρεις γνωμες απο οσους εχουν τα μοντελα... υπαρχουν λοιπον αρκετα που μπορεις να τα βαλεις να ακουμπανε στον τοιχο, υπαρχουν μοντελα που τα κρεμας στον τοιχο, γενικα ψαξε και θα βρεις. Να διαβαζεις το μανουαλ και μετα να αποφασισεις..

πχ δες δω βιντεακι

 

πολλα olimpia splendid παιρνουν αρερα απο το δεξια και αριστερα, ενα μιτσουμπισι μπαινει και αυτο στον τοιχο, το meaco dd8l το κρεμας στον τοιχο (πουλανε και εξαρτημα για να το κρεμας), 

να και το μοντελο της delonghi που το αναφερει ξεκαθαρα wall mounting

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το HEPA ,ενα φιλτρο που δεν κραταει μονο την σκονη αλλα και σωματιδια, πισσα καπνο κτλ. Ειναι ποιοτικο γιαυτο το εχουν προαιρετικα συνηθως μονο μερικα μοντελα.

18 λεπτά πριν, lentozo είπε

Καλά, το φαντάζομαι πως "τελείως κολλητά" δεν γίνεται να παίζει αλλά αν υπάρχουν κάποια μοντέλα που να μπορούν λόγω κατασκευής (είσοδος-έξοδος αέρα) να πάνε πιο κοντά θα ήταν καλύτερο. Από την άλλη, αν την μέρα δεν τον χρησιμοποιώ, θα ήθελα να είναι μαζεμένος ώστε να τον αφήνω κολλητά στον τοίχο και το βράδυ να τον φέρνω πιο μπροστά για να δουλεύει σωστά.

Συσκευή που ανακυκλώνει ή κυκλοφορεί αέρα δεν μπορεί να είναι "αθόρυβη" με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Κάποια db θορύβου παράγονται.

Το θέμα είναι ποιος λέει την αλήθεια στα χαρακτηριστικά ώστε να μην την πατήσεις μετά. Υπερβάλλουν και πόσο; Αναφέρουν τιμές μόνο για τη μικρή σκάλα; Μόνο με τον ανεμιστήρα χωρίς αφύγρανση; Λένε την αλήθεια για το μέγιστο επίπεδο θορύβου; Π.χ τα 3db διαφορά είναι η διπλάσια ένταση στο 1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος...

Και τέλος το φίλτρο HEPA τι είναι; Κάποιου είδους ιονιστής;

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...