Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basinga είπε

Ο Meaco είναι πυροβόλο στη χρήση. Έχω την αίσθηση ότι θα μου έκανε και ο 12L σε αυτόν χώρο που τον έχω αλλά ήθελα το πιο μεγάλο μοντέλο για την μεγαλύτερη δυνατότητα αφύγρανσης που βέβαια θα είναι και καλύτερα σε οικονομία. Τα νούμερα κατανάλωσης είναι απολύτως αξιόπιστα και παίζω από 218 - 230W στην φουλ σκάλα σε χώρο με θερμοκρασία 20C και υγρασία 65-70%. Τώρα έχει σταθεροποιηθεί στο 55% και κλείνει. Η ποιότητα των πλαστικών ανώτερη από αυτούς που είδα και γενικά απ' όσους έχω δεί είναι ανώτερη και δεν ακούγεται απολύτως τίποτα. Είναι ογκώδης και βαρύς βέβαια και με το 6L δοχείο δεν είναι για πολλά πήγαινε - έλα. Ο αέρας έχει την δυνατότητα ρύθμισης και μπορεί να βγεί και κατακόρυφα και στο πλάι. Μου έκανε περίεργη εντύπωση το πλήρως εξεληνισμένο κουστί του Kulhaus και βέβαια η μη ύπαρξη πολλών πληροφοριών για καταναλώσεις κλπ. Όμως πήγα στην εκ του ασφαλούς επιλογή και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου.

Ο 12αρης σε χρεωνει σε ρευμα. Κανεις δεν θα επρεπε να αγοραζει 12αρηδες σιγουρα, και 16αρηδες με ?. Εχω δει high efficiency 20αρηδες αλλα ποτε δεν εχω δει 12αρη να κανει οικονομια. Ο ελαφρυς compressoras δεν μπορει να κανει οικονομια....

Οποτε εκανες σωστη επιλογη στα λιτρα λογω ρευματος. Λυπαμαι τους αγοραστες που διαβαζουν τα specs και παιρνουν 10αρηδες ή 12αρηδες. Και τα πανε βολτα σε ολο το σπιτι γιατο δεν φτανει για να καλυφτει ολο το σπιτι, βαζοντας και το χερι στην τσεπη τους για το ρευμα.

Στις 23/11/2018 στις 9:30 ΜΜ, yositosi είπε

και πολύ καλά κάνεις. Απλά θα επαναλάβω... Αγγλία, νησί.. υγρασία... κρύο και ΠΟΛΛΑ σπίτια με εξωτερικό σπιτάκι/αποθήκη όπου αποθηκεύουν πράγματα από προσωπικά αντικείμενα, ώς και σκάφη! Εκεί θέρμανση ΜΗΔΕΝ, εκεί κομπρεσέρ άχρηστο!!! Και στην τελική αν ίσχυε ότι ο ζεόλιθος γενικά είναι εμπορικός, θα υπήρχαν ένα σκασμό κινέζοι να τους πουλάνε. Μπες, ψάξε παντού και πες μου που, και πόσα μοντέλα ζεολίθου θα βρεις! Είναι η ΠΙΟ ΑΠΛΗ τεχνολογία και παρόλα αυτά πολύ λίγοι ασχολούνται μαζί της.

Στους 15 βαθμού αντίστοιχη μέτρηση θα έλεγε 8 λίτρα για τον ζεόλιθο με 660W, και 4.8 λίτρα με 199W για τον platinum (παίρνω δικά τους νούμερα/μοντέλα για να το έχουμε αντικειμενικό). Αναλογικά λίτρα/W ήδη στους 15C σου λένε να πάρεις έναν κομπρεσοράτο ;) 

Και φυσικά να τονίσουμε ότι σε σπίτι με 10C πρέπει να κυκλοφορεις με μπουφάν... Ενα μέσο σπίτι έχει πραγματική θερμοκρασία αρκετά άνω των 15C ακόμα και εν καιρό κρίσης!!!

Αν δεις και στην ιδια την sani hellas, που εμπορευεται τους meaco, τους αναφερει για χρηση του αφυγραντηρα με κομπρεσορα απο 20o και πανω. Δηλαδη απο 19 και κατω αρχιζει να μην κανει καλη αφυγρανση σε σχεση με τον ζεολιθο. Προσεξε, δεν λεει 16 και πανω, λεει 20. 

Επισης αν καρφωσει καποιος την πρωτη σκαλα στον ζεολιθο θα εχει 4 λιτρα σταθερα στις 24 ωρες με 330W. Αμφιβαλω αν αυτα θα τα τραβηξει ο κομπρεσορας ειδικα τις ωρες που θα κλεισει τελειως η θερμανση (οταν κοιμομαστε)και θα πεσουμε και κατω απο τους 15 βαθμους. Δεν μπορεις να κρατησεις την θερμοκρασια σταθερη. Δεν υπαρχει καποιο ρομποτ.

με 2 λογια, οικονομια μπορει να κανει, αλλα νερο θα βγαζει 2-3 το πολυ λιτρα την μερα. Φτανουν; Δεν ξερω ισως και να φτανουν.το αλλο αν το βαλεις και στην μεγαλη σκαλα θα σου βγαλει και τα 7-8 την μερα. 

Ρουχα μπορεις να στεγνωσεις με αυτες τις συνθηκες με τον κομπρεσορα; Οχι...φτανει μονο για το σπιτι.

Συγκρινε τα 330watt καλυτερα γιατι με τα 660 το νερο αυτο ο κομπρεσορας απλα δεν το βγαζει ποτε σε αυτες τις συνθηκες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/11/2018 στις 11:32 ΜΜ, chill είπε

Έχει service ο Βασιληάς που τα εμπορεύεται. Παρέδωσα σήμερα αφυγραντήρα r-9120 σε τοπικό συνεργάτη τους. 

Σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι top... σαν aftersales θα αποφανθώ από βδομάδα που θα έχω νεότερα. Μου είπαν πάντως χωρίς πολλά πολλά ότι αν δεν είναι κάτι απλό θα υπάρξει άμεση αντικατάσταση με νέο. 

5 έτης εγγύηση. 4η χρόνια εφέτος δεν γεμίζει νερό ο κουβάς. Δείχνει να δουλεύει κανονικά χωρίς όμως αποτέλεσμα. 

Θα κάνω ένα update την άλλη εβδομάδα στο topic για να ενημερώσω για την πορεία και για του θέματος να δούμε αν αξίζει από θέμα after sales. 

 

Τελικά άβυσσος η ψυχή του service. Μου επιστράφει όπως ακριβώς τον έδωσα... Η αιτιολογία ήταν πως έχει χάσει τα υγρα του - φρεον?- και ότι θα πρέπει να το πάω σε έναν ψυκτικό στη Λιοσίων που εξειδικευεται3στα υγρά αφυγραντηρων της rohnson. 

Επειδή είμαι άσχετος από τη λειτουργία των αφυγραντηρων τι μου προτείνετε; Να κάνω ότι μου είπαν από το ο Θεός να το κάνει service, να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Να πάω να πάρω έναν inventor Eva II και να τους γράψω; 

Υπενθυμίζω ότι είμαι εντός εγγύησης. Θεωρητικά πάντα γιατί πρακτικά αποδείχτηκε ότι δεν υφίσταται εγγύηση. Αν είναι να τρέχω σε καταστήματα εκτός του service και να πληρώνω... 

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Βασιληάς τελείωσε από το σπίτι μου σαν εταιρία και από όποιον μπορώ να "επηρεάσω". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά άβυσσος η ψυχή του service. Μου επιστράφει όπως ακριβώς τον έδωσα... Η αιτιολογία ήταν πως έχει χάσει τα υγρα του - φρεον?- και ότι θα πρέπει να το πάω σε έναν ψυκτικό στη Λιοσίων που εξειδικευεται3στα υγρά αφυγραντηρων της rohnson. 

Επειδή είμαι άσχετος από τη λειτουργία των αφυγραντηρων τι μου προτείνετε; Να κάνω ότι μου είπαν από το ο Θεός να το κάνει service, να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Να πάω να πάρω έναν inventor Eva II και να τους γράψω; 

Υπενθυμίζω ότι είμαι εντός εγγύησης. Θεωρητικά πάντα γιατί πρακτικά αποδείχτηκε ότι δεν υφίσταται εγγύηση. Αν είναι να τρέχω σε καταστήματα εκτός του service και να πληρώνω... 

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Βασιληάς τελείωσε από το σπίτι μου σαν εταιρία και από όποιον μπορώ να "επηρεάσω". 

 Με τι αιτιολογια δεν στο φτιαχνουν αυτοι;

καταγγελια. Και θα περιμενα. Μολις τελειωσει η διαδικασια, και αν δεν τον εχεις χαλασει εσυ με κακη μεταφορα π.χ. ασε review στο σκρουτζ.

αν δεν βρεις το δικιο σου μπορεις και μηνυση.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά άβυσσος η ψυχή του service. Μου επιστράφει όπως ακριβώς τον έδωσα... Η αιτιολογία ήταν πως έχει χάσει τα υγρα του - φρεον?- και ότι θα πρέπει να το πάω σε έναν ψυκτικό στη Λιοσίων που εξειδικευεται3στα υγρά αφυγραντηρων της rohnson. 

Επειδή είμαι άσχετος από τη λειτουργία των αφυγραντηρων τι μου προτείνετε; Να κάνω ότι μου είπαν από το ο Θεός να το κάνει service, να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Να πάω να πάρω έναν inventor Eva II και να τους γράψω; 

Υπενθυμίζω ότι είμαι εντός εγγύησης. Θεωρητικά πάντα γιατί πρακτικά αποδείχτηκε ότι δεν υφίσταται εγγύηση. Αν είναι να τρέχω σε καταστήματα εκτός του service και να πληρώνω... 

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Βασιληάς τελείωσε από το σπίτι μου σαν εταιρία και από όποιον μπορώ να "επηρεάσω". 

σου έπεσε πουθενά και είχε σημάδια χτυπήματος?! Διαφορετικά δεν μπορεί να σου αρνηθεί την κάλυψη εγγύησης γιατί μιλάμε για σφραγισμένο κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

ltr/watt... Κάτω των 15 βαθμών ΜΕΣΗ θερμοκρασία ο ζεόλιθος. Δεν το λέω εγώ, απλή φυσική είναι!

Και απο 20o και πανω με συμπιεστη. Συμφωνα με τον αντιπροσωπο sani hellas, του πινακα που εβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως τον διαβάζεις τον πίνακα, αλλά εγώ άλλα βλέπω! Ο δικός ΤΟΥΣ 20άρης στους 15C @ Rh60% τραβάει 4,98 λίτρα με 199W! Χρειαζεται να πω κάτι παραπάνω?!?!

Ακόμα και στους 10C, @  Rh60% τραβάει 2.5 λίτρα με 153W! Πιο αποδοτικός απλά είναι πλεον πολύ χαμηλή η αφύγρανση οπότε δεν έχεις αποτέλεσμα οπότε για αυτό μένω στους 15C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

σου έπεσε πουθενά και είχε σημάδια χτυπήματος?! Διαφορετικά δεν μπορεί να σου αρνηθεί την κάλυψη εγγύησης γιατί μιλάμε για σφραγισμένο κύκλωμα.

Φυσικά και δεν μου έπεσε. Εντάξει 10 κιλακια τα έχουμε στο σήκωμα για πλάκα. 

Ίσα ίσα που το καλοκαίρι ήταν μια χαρά σφραγισμένος σε αποθήκη και βγήκε με τις πρώτες βροχές. Ούτε σκόνη δεν είχε πάνω. 

Θα μιλήσω αύριο με το κατάστημα που με παρεπεμψαν να δω τι κ πως. Θα μιλήσω και με το παιδί στο call center που έλεγε για αντικασταση και με συμβούλεψε να τον αφήσω 3 μέρες ανοιχτό συνεχόμενα για να ξεμπουκωσει :lol: να του πω δυο τρία γαλλικά ενόψει εορτών να γουστάρει. 

Point is χρειάζομαι άμεσα αφυγραντήρα. Το σπίτι αν και πρόσφατα ανακαινισμενο είναι παλιό και δεν έχει μόνωση (είναι στην to do list) πάρα μόνο υγρομονωση στην πλάκα και έχω θέμα με υγρασία. Έχω και μικρό παιδί οπότε δεν χωρά καθυστέρηση. 

Εννοείται ότι θα σας κρατάω ενήμερους. Μέχρι τότε μακριά από rohnson!!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chill είπε

Φυσικά και δεν μου έπεσε. Εντάξει 10 κιλακια τα έχουμε στο σήκωμα για πλάκα. 

Ίσα ίσα που το καλοκαίρι ήταν μια χαρά σφραγισμένος σε αποθήκη και βγήκε με τις πρώτες βροχές. Ούτε σκόνη δεν είχε πάνω. 

Θα μιλήσω αύριο με το κατάστημα που με παρεπεμψαν να δω τι κ πως. Θα μιλήσω και με το παιδί στο call center που έλεγε για αντικασταση και με συμβούλεψε να τον αφήσω 3 μέρες ανοιχτό συνεχόμενα για να ξεμπουκωσει :lol: να του πω δυο τρία γαλλικά ενόψει εορτών να γουστάρει. 

Point is χρειάζομαι άμεσα αφυγραντήρα. Το σπίτι αν και πρόσφατα ανακαινισμενο είναι παλιό και δεν έχει μόνωση (είναι στην to do list) πάρα μόνο υγρομονωση στην πλάκα και έχω θέμα με υγρασία. Έχω και μικρό παιδί οπότε δεν χωρά καθυστέρηση. 

Εννοείται ότι θα σας κρατάω ενήμερους. Μέχρι τότε μακριά από rohnson!!!! 

 Ψυκτικος δεν ειμαι, αλλα μην δωσεις ευρω για επισκευη. Εκτος αν σου εγγυηθει οτι δεν εχει τρυπα καπου. Γιατι στο κλιματιστικο αυτοκινητου της μανας μου το ειχαμε γεμισει φρεον 5 φορες μεχρι να το παρατησουμε τελικα, απο τους διαφορους ειδικους που μας λεγαν..... καθε γεμισμα κρατουσε 3-6 μηνες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

 Ψυκτικος δεν ειμαι, αλλα μην δωσεις ευρω για επισκευη. Εκτος αν σου εγγυηθει οτι δεν εχει τρυπα καπου. Γιατι στο κλιματιστικο αυτοκινητου της μανας μου το ειχαμε γεμισει φρεον 5 φορες μεχρι να το παρατησουμε τελικα, απο τους διαφορους ειδικους που μας λεγαν..... καθε γεμισμα κρατουσε 3-6 μηνες.

είναι κλειστού τύπου κύκλωμα, και αν χρειάζεται γέμισμα πάει να πει ότι κάπου έχει διαρροή! Σε αυτές τις περιπτώσεις για να το ελέγξουν βάζουν το "χρώμα" (σαν σκιαγραφικό), και αν διορθώνεται εύκολα το φτιάχνουν, διαφορετικά γίνεται αντικατάσταση. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσέγγιση. Γενικά σαν βλάβη ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ σε όλες τις συσκευές (ελάχιστο ποσοστό αλλά μπορεί να συμβεί πχ αν κάπου μια κόλληση ήταν καλή αλλά όχι τόσο δυνατή και από το τράνταγμα του κομπρεσέρ ανοίξει και σιγά σιγά υπάρξει η διαρροή), ΑΛΛΑ καλύπτεται 100% εντός εγγύησης!

Σε όλες των περιπτώσεων να αρχίσουν να σε στέλνουν από εδώ και από εκεί δεν έχει καμία λογική! Αν το service τους δεν είναι σε θέση να κάνει μια συγκεκριμένη επιδιόρθωση, τότε αυτοί θα πρέπει κανονικά να κάνουν τις όποιες ενέργειες εσωτερικά και είτε να σου το φτιάξουν, ή να σου το αντικαταστήσουν.

Αυτά φυσικά να τονίσω ότι ισχύουν εφόσον δεν υπάρχει κακή χρήση από τον πελάτη (πτώση, κακό κοπάνημα στην προκειμένη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κακή χρήση από μέρους μου. Ούτε έχει πέσει ποτέ. Αντιθέτως ευλαβικά αποθηκευοταν σε κούτα την άνοιξη η οποία έκλεινε και εν συνεχεία έμπαινε σε τιτανια τσάντα στην αποθήκη για να μην υπάρξει ίχνος σκόνης στο άνοιγμα τον επόμενο χειμώνα. Ο αφυγραντήρας είναι κυριολεκτικά σαν καινούργιος. Καθάριζα φίλτρα, κάδο σύμφωνα με τις οδηγίες στο manual. Γενικά από μέρους μου όλα γίνονταν by the book. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ο 12αρης σε χρεωνει σε ρευμα. Κανεις δεν θα επρεπε να αγοραζει 12αρηδες σιγουρα, και 16αρηδες με ?. Εχω δει high efficiency 20αρηδες αλλα ποτε δεν εχω δει 12αρη να κανει οικονομια. Ο ελαφρυς compressoras δεν μπορει να κανει οικονομια....

Επισης αν καρφωσει καποιος την πρωτη σκαλα στον ζεολιθο θα εχει 4 λιτρα σταθερα στις 24 ωρες με 330W. Αμφιβαλω αν αυτα θα τα τραβηξει ο κομπρεσορας ειδικα τις ωρες που θα κλεισει τελειως η θερμανση (οταν κοιμομαστε)και θα πεσουμε και κατω απο τους 15 βαθμους. Δεν μπορεις να κρατησεις την θερμοκρασια σταθερη. Δεν υπαρχει καποιο ρομποτ.

με 2 λογια, οικονομια μπορει να κανει, αλλα νερο θα βγαζει 2-3 το πολυ λιτρα την μερα. Φτανουν; Δεν ξερω ισως και να φτανουν.το αλλο αν το βαλεις και στην μεγαλη σκαλα θα σου βγαλει και τα 7-8 την μερα. 

Ρουχα μπορεις να στεγνωσεις με αυτες τις συνθηκες με τον κομπρεσορα; Οχι...φτανει μονο για το σπιτι.

Συγκρινε τα 330watt καλυτερα γιατι με τα 660 το νερο αυτο ο κομπρεσορας απλα δεν το βγαζει ποτε σε αυτες τις συνθηκες.

Συμφωνω οτι ο 12αρης και ο 10αρης ειναι μικροι για μεγαλο σπιτι. Βολευουν μονο  για μονιμη χρηση σε μικρο υπογειο ή κλειστη αποθηκη λιγων τμ, για κανενα μπανιο ή για μεταφορα απο δωματιο σε δωματιο με κλειστες πορτες δλδ για δωματια 12τμ.

Ομως πρεπει να εισαι σε πολυ σαπιο σπιτι για να εχεις κατω απο 15 βαθμους το χειμωνα τη νυχτα. Σχεδον το 95% των νεοδμητων απο το 2004 και μετα με νορμαλ κουφωματα και μονωσεις (εξαιρω 1ους και ρετιρε λογω φτωχων μονωσεων σε πατωμα και ταβανι) δεν πεφτουν κατω απο 18 το βραδυ δλδ μεταξυ 12πμ και 6πμ. Το εχω ξαναπει αν σπιτι εχεις κατω απο 15 βαθμους το βραδυ δεν σε σωζει κανενας αφυγραντηρας, δεν ειναι η υγρασια το προβλημα σου. Ειναι σαν να προσπαθεις να σταματησεις Leopard με σφεντονα. Αν εχεις τοσο χαλια θερμοκρασιες που ειναι ακαταλληλες για διαβιωση σε εσωτερικο χωρο πρεπει πρωτιστως να αντιμετωπισεις το προβλημα στη ριζα του δλδ αλλαγη κουφωματων, αλλαγη/ενισχυση μονωσης, αλλαγη/βελτιωση θερμανσης και αφου επιτυχεις μια καλη μονωμενη κατασταση και μια αποδεκτη θερμοκρασια ανω των 18-19 τοτε ασχολεισαι και με την υγρασια. Αν δεν μπορεις να φτιαξεις τιποτα απο αυτα τοτε αλλαζεις σπιτι. Αν επιλεγεις να κατσεις εκει μεσομακροπροθεσμα θα εχες αλλα προβληματα (υγειας, αναπνευστικα κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Sebu said:

Συμφωνω οτι ο 12αρης και ο 10αρης ειναι μικροι για μεγαλο σπιτι. Βολευουν μονο  για μονιμη χρηση σε μικρο υπογειο ή κλειστη αποθηκη λιγων τμ, για κανενα μπανιο ή για μεταφορα απο δωματιο σε δωματιο με κλειστες πορτες δλδ για δωματια 12τμ.

Λειτουργώ 12ρη σε δωμάτιο 15μ2 και 25μ2 με ανοιχτές πόρτες και την δουλειά του την κάνει μια χαρά. Σαφώς καλύτερα στο μικρότερο δωμάτιο αλλά μια χαρά και στο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedPriest είπε

Για χώρο 75τ.μ μέχρι 300 εύρω τι έχετε να προτείνετε; Μέχρι 300 ευρώ αν αξίζει αν και θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω τα 250 εύρω

Είναι ενιαίος ο χώρος; Έχει θέρμανση; Τι θερμοκρασία, υγρασία έχει (μέτρηση με υγρόμετρο); Είναι μονοκατοικία ή διαμέρισμα και τι όροφος; Όλα αυτά θα βοηθήσουν για να πάρεις σωστές προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...