Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, yositosi said:

για τη δεύτερη στο Αγιο Ορος που ανέφερες τώρα (συγγνώμη αν το ανέφερες κάπου πιο πριν και δεν το πρόσεξα), θελεις να πεις πως ότι και να συμβαίνει έξω, είτε κρύο, είτε ζέστη, είτε κακός χαμός υγρασία, είτε λίγη υγρασία εσύ μέτρησες τον Eva II και τραβούσε ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ με ελάχιστες αποκλίσεις τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ  τιμή Watt που αναφέρουν?? Χωρίς ίχνος ειρωνίας, ή στόμφου,, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι παγκόσμια πρώτη.

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε: Μέρος 2ο, δεν έχω κάποια διάθεση να προσδώσω κάποια ιδιαίτερη αξία στην συγκεκριμένη μάρκα μια που ήδη ψάχνω για έναν 2ο για μένα και δεν θέλω να πάρω και πάλι Inventor αλλά κάτι άλλο για δοκιμή χωρίς να έχω θέμα με αυτήν πλην του άναψε σβήσε.

Οι μετρήσεις που πήρα, δε γνωρίζω αν είναι παγκοσμία πρώτη ή κάτι άλλο και καλό θα ήτο να αποφεύγονται τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Ήταν μετρήσεις που πήρα με έναν μετρητή των 20€ όπως θα έκανε ένας κοινός χρήστης, σε συγκεκριμένες μη ακραίες συνθήκες. Όπως ξαναέγραψα, οι αποκλίσεις στην κατανάλωση ήταν στο 5% της αναγραφόμενης κατανάλωσης που δηλώνει η εταιρία. Τυχαίο, δε γνωρίζω. Εγώ πάντως το επιβεβαιώνω. Κάποιος άλλος αν θέλει να το διαψεύσει, δεν έχω θέμα. Εγώ παραθέτω την εμπειρία μου. Εάν έχεις ιδία άποψη για τα συγκεκριμένα μηχανήματα σε παρόμοιες συνθήκες με διαφορετικά αποτελέσματα, θα χαρώ να την διαβάσω. Εάν όχι, καλό θα ήταν να γράψεις για τις δικές σου εμπειρίες και να μην σχολιάζεις αρνητικά των άλλων. Δεν το έκανα με τις δικές σου.

Επίσης, επειδή παρατηρώ πως γράφεις, καλό θα ήταν να μη γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τονισμένες λέξεις και με τον απλό σου λόγο να περάσεις επιχειρήματά σου. Όμορφα και ωραία. Συζήτηση κάνουμε, εμπειρίες παραθέτουμε. Και το κλείνω εδώ. Εάν δε συμφωνείς με αυτά που γράφω, απλά τα προσπερνάς, δεν τρέχει κάτι, χωράφι θα χωρίσουμε?😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε: Μέρος 2ο, δεν έχω κάποια διάθεση να προσδώσω κάποια ιδιαίτερη αξία στην συγκεκριμένη μάρκα μια που ήδη ψάχνω για έναν 2ο για μένα και δεν θέλω να πάρω και πάλι Inventor αλλά κάτι άλλο για δοκιμή χωρίς να έχω θέμα με αυτήν πλην του άναψε σβήσε.

Οι μετρήσεις που πήρα, δε γνωρίζω αν είναι παγκοσμία πρώτη ή κάτι άλλο και καλό θα ήτο να αποφεύγονται τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Ήταν μετρήσεις που πήρα με έναν μετρητή των 20€ όπως θα έκανε ένας κοινός χρήστης, σε συγκεκριμένες μη ακραίες συνθήκες. Όπως ξαναέγραψα, οι αποκλίσεις στην κατανάλωση ήταν στο 5% της αναγραφόμενης κατανάλωσης που δηλώνει η εταιρία. Τυχαίο, δε γνωρίζω. Εγώ πάντως το επιβεβαιώνω. Κάποιος άλλος αν θέλει να το διαψεύσει, δεν έχω θέμα. Εγώ παραθέτω την εμπειρία μου. Εάν έχεις ιδία άποψη για τα συγκεκριμένα μηχανήματα σε παρόμοιες συνθήκες με διαφορετικά αποτελέσματα, θα χαρώ να την διαβάσω. Εάν όχι, καλό θα ήταν να γράψεις για τις δικές σου εμπειρίες και να μην σχολιάζεις αρνητικά των άλλων. Δεν το έκανα με τις δικές σου.

Επίσης, επειδή παρατηρώ πως γράφεις, καλό θα ήταν να μη γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τονισμένες λέξεις και με τον απλό σου λόγο να περάσεις επιχειρήματά σου. Όμορφα και ωραία. Συζήτηση κάνουμε, εμπειρίες παραθέτουμε. Και το κλείνω εδώ. Εάν δε συμφωνείς με αυτά που γράφω, απλά τα προσπερνάς, δεν τρέχει κάτι, χωράφι θα χωρίσουμε?😉

Προς Θεού φίλε μου κανένας δεν σε είπε "ψεύτη" ή οτιδήποτε άλλο (αν σε προσέβαλα ή έθιξα άθελα μου με οποιονδήποτε τρόπο σου ζητάω ειλικρινά συγγνώμη!), και τα bold ήταν για να μην υπάρξει παρεξήγηση ως προς το πρόσωπο σου γιατί πραγματικά δεν έχουμε να χωρίσουμε ούτε χωράφια ούτε τίποτα όπως ορθώς αναφέρεις (βασικά δεν ξέρω που ακριβώς διαφωνούμε γιατί μάλλον χάθηκε στη διατύπωση το όλο θέμα και στο ότι άλλο πράγμα λέει τόση ώρα ο καθένας μας).

Εσύ αναφέρεσαι σε αυτό που μπορείς να μετρήσεις με το εργαλείο που αναφέρεις, και το οποίο είναι η νέτη κατανάλωση. Η όλη διαφωνία μου είναι στο ότι αν το δούμε "watt" κατανάλωσης, αυτή διαφοροποιείται ανάλογα με το φορτίο λειτουργίας που είναι δηλαδή η εξωτερική θερμοκρασία σε συνδυασμό με την υγρασία. Πολύ ωραίο παράδειγμα είναι αυτό της Meaco για τον platinum 20 λίτρων

Room Conditions Maximum Water Extraction (lts/day Wattage   Maximum Water Extraction (lts/day Wattage
5°C and 60%rh 1,4 173 5°C and 80%rh 2,4 177
10°C and 60%rh 2,5 153 10°C and 80%rh 5,1 159
15°C and 60%rh 4,8 199 15°C and 80%rh 7,92 209
20°C and 60%rh 7,6 216 20°C and 80%rh 12,8 228
25°C and 60%rh 9,6 243 25°C and 80%rh 15,84 260
30°C and 60%rh 13,2 270 30°C and 80%rh 19,8 294

 

Εδώ βλέπουμε πόσο πολύ μπορεί να αλλάξει η κατανάλωση ανάλογα με τη διαφορετική θερμοκρασία αλλά και υγρασία. Το rated input power πχ σε αυτή τη συσκευή είναι κάπου στα 250W, οπότε όπως και εσύ ανέφερες είναι λογικό και αναμενόμενο να κινείσαι εκεί γύρω με το μετρητή (όπως φαίνεται και στον πίνακα παραπάνω). Εδω κρατάμε σημείωση ότι επειδή το "εύρος" των W είναι μικρότερο σε έναν 16άρη, ο πινακας σε πραγματικά νούμερα θα έχει ελαφρά μικρότερο εύρος. Εδώ επίσης κολλάει και η "γκρίνια μου" για τα μη δηλωμένα max που κάποιος θα τα δει πχ προς καλή άνοιξη ή νωρίς φθινόπωρο (αν και δεν το συνηθίζουμε Ελλάδα)

Από εδώ όμως πάμε στο ζουμί που πρέπει να κοιτάμε, αλλά είναι δύσκολο. Αυτό που μας καίει δεν είναι πόσα watt καταναλώσαμε, αλλά τι αφύγρανση κάναμε ανά watt που πληρώσαμε. Όπως φαίνεται και στον πίνακα σε καταστάσεις όπου η κατανάλωση είναι από τη μια υψηλή, παράλληλα και η αφύγρανση απογειώνεται οπότε ναι μεν τρώμε ρεύμα αλλά στην πράξη για πολύ μικρότερο διάστημα μιας και επιτυγχάνουμε τον στόχο αφύγρανσης πολύ γρηγορότερα και άρα μετά κλείνει η συσκευή, ενώ αντίθετα μια μικρότερη συνεχίζει να τρώει και να τρώει παλεύοντας να καταφέρει να τραβήξει την φυσική μάζα νερού που υπάρχει στο χώρο μας ώστε να πέσει η υγρασία. Αρα καταλήγουμε ότι αξία έχουν τα λίτρα / kwh, το οποίο αν μπακάλικα κάνουμε γράφημα βγαίνει το παρακάτω

image.png.f038fab2043fb3a12a6b12af9fd43021.png

Οι γραμμές είναι τα λιτρα αφύγρανσης ανά kwh σε διαφορετικές συνθήκες υγρασίας (60% και 80%). O κάθετος είναι τα lt/kwh ενώ ο οριζόντιος άξονας είναι η θερμοκρασία (όπου το 1 είναι 5C, και το 6 είναι 30C). Με αυτό τον τρόπο μόνο μπορούμε πραγματικά να ξέρουμε έστω και χονδρικά ανάλογα με τις συνθήκες που έχει ο χώρος μας τι πραγματικά να περιμένουμε από αφύγρανση και αναλογικα να συγκρίνουμε τις πραγματικές καταναλώσεις.

Και πάλι δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά ή κατανοητά αυτό που εννοώ αλλά οκ, τελοσπάντων  :(  (αν φυσικά έχω κάπου λάθος κάτι, ας με διορθώσει κάποιος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yositosi είπε

Προς Θεού φίλε μου κανένας δεν σε είπε "ψεύτη" ή οτιδήποτε άλλο (αν σε προσέβαλα ή έθιξα άθελα μου με οποιονδήποτε τρόπο σου ζητάω ειλικρινά συγγνώμη!), και τα bold ήταν για να μην υπάρξει παρεξήγηση ως προς το πρόσωπο σου γιατί πραγματικά δεν έχουμε να χωρίσουμε ούτε χωράφια ούτε τίποτα όπως ορθώς αναφέρεις (βασικά δεν ξέρω που ακριβώς διαφωνούμε γιατί μάλλον χάθηκε στη διατύπωση το όλο θέμα και στο ότι άλλο πράγμα λέει τόση ώρα ο καθένας μας).

Εσύ αναφέρεσαι σε αυτό που μπορείς να μετρήσεις με το εργαλείο που αναφέρεις, και το οποίο είναι η νέτη κατανάλωση. Η όλη διαφωνία μου είναι στο ότι αν το δούμε "watt" κατανάλωσης, αυτή διαφοροποιείται ανάλογα με το φορτίο λειτουργίας που είναι δηλαδή η εξωτερική θερμοκρασία σε συνδυασμό με την υγρασία. Πολύ ωραίο παράδειγμα είναι αυτό της Meaco για τον platinum 20 λίτρων

Room Conditions Maximum Water Extraction (lts/day Wattage   Maximum Water Extraction (lts/day Wattage
5°C and 60%rh 1,4 173 5°C and 80%rh 2,4 177
10°C and 60%rh 2,5 153 10°C and 80%rh 5,1 159
15°C and 60%rh 4,8 199 15°C and 80%rh 7,92 209
20°C and 60%rh 7,6 216 20°C and 80%rh 12,8 228
25°C and 60%rh 9,6 243 25°C and 80%rh 15,84 260
30°C and 60%rh 13,2 270 30°C and 80%rh 19,8 294

Εδώ βλέπουμε πόσο πολύ μπορεί να αλλάξει η κατανάλωση ανάλογα με τη διαφορετική θερμοκρασία αλλά και υγρασία. Το rated input power πχ σε αυτή τη συσκευή είναι κάπου στα 250W, οπότε όπως και εσύ ανέφερες είναι λογικό και αναμενόμενο να κινείσαι εκεί γύρω με το μετρητή (όπως φαίνεται και στον πίνακα παραπάνω). Εδω κρατάμε σημείωση ότι επειδή το "εύρος" των W είναι μικρότερο σε έναν 16άρη, ο πινακας σε πραγματικά νούμερα θα έχει ελαφρά μικρότερο εύρος. Εδώ επίσης κολλάει και η "γκρίνια μου" για τα μη δηλωμένα max που κάποιος θα τα δει πχ προς καλή άνοιξη ή νωρίς φθινόπωρο (αν και δεν το συνηθίζουμε Ελλάδα)

Από εδώ όμως πάμε στο ζουμί που πρέπει να κοιτάμε, αλλά είναι δύσκολο. Αυτό που μας καίει δεν είναι πόσα watt καταναλώσαμε, αλλά τι αφύγρανση κάναμε ανά watt που πληρώσαμε. Όπως φαίνεται και στον πίνακα σε καταστάσεις όπου η κατανάλωση είναι από τη μια υψηλή, παράλληλα και η αφύγρανση απογειώνεται οπότε ναι μεν τρώμε ρεύμα αλλά στην πράξη για πολύ μικρότερο διάστημα μιας και επιτυγχάνουμε τον στόχο αφύγρανσης πολύ γρηγορότερα και άρα μετά κλείνει η συσκευή, ενώ αντίθετα μια μικρότερη συνεχίζει να τρώει και να τρώει παλεύοντας να καταφέρει να τραβήξει την φυσική μάζα νερού που υπάρχει στο χώρο μας ώστε να πέσει η υγρασία. Αρα καταλήγουμε ότι αξία έχουν τα λίτρα / kwh, το οποίο αν μπακάλικα κάνουμε γράφημα βγαίνει το παρακάτω

image.png.f038fab2043fb3a12a6b12af9fd43021.png

Οι γραμμές είναι τα λιτρα αφύγρανσης ανά kwh σε διαφορετικές συνθήκες υγρασίας (60% και 80%). O κάθετος είναι τα lt/kwh ενώ ο οριζόντιος άξονας είναι η θερμοκρασία (όπου το 1 είναι 5C, και το 6 είναι 30C). Με αυτό τον τρόπο μόνο μπορούμε πραγματικά να ξέρουμε έστω και χονδρικά ανάλογα με τις συνθήκες που έχει ο χώρος μας τι πραγματικά να περιμένουμε από αφύγρανση και αναλογικα να συγκρίνουμε τις πραγματικές καταναλώσεις.

Και πάλι δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά ή κατανοητά αυτό που εννοώ αλλά οκ, τελοσπάντων  :(  (αν φυσικά έχω κάπου λάθος κάτι, ας με διορθώσει κάποιος)

Απο τα παραπανω προκυπτει το συμπερασμα :

1) οσο αυξανετε η θερμοκρασια περιβαλλοντος αυξανετε κι η ικανοτητα του μηχανηματος να αφυγρενη καλυτερα το χωρο και ν καταναλωνει αναλογικα λιγοτερη ενεργεια ανα λιτρο αφιγρανσης.(αυξηση θερμοκρασιας περιβ/ντος αυξηση αποδοσης μηχανηματος )

2) Ο βαθμος υγρασιας ενος χωρου οσο αυξανετε τοσο πιο ενεργοβορα κανει τη συσκευη.και μειωνει την αποδοση του αφυγραντηρα (αυξηση υγρασιας μειωση αποδοσης )

 

2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, powerup είπε

Απο τα παραπανω προκυπτει το συμπερασμα :

1) οσο αυξανετε η θερμοκρασια περιβαλλοντος αυξανετε κι η ικανοτητα του μηχανηματος να αφυγρενη καλυτερα το χωρο και ν καταναλωνει αναλογικα λιγοτερη ενεργεια ανα λιτρο αφιγρανσης.(αυξηση θερμοκρασιας περιβ/ντος αυξηση αποδοσης μηχανηματος )

2) Ο βαθμος υγρασιας ενος χωρου οσο αυξανετε τοσο πιο ενεργοβορα κανει τη συσκευη.και μειωνει την αποδοση του αφυγραντηρα (αυξηση υγρασιας μειωση αποδοσης )

2)

όχι, όσο πιο υψηλή θερμοκρασία και υψηλή υγρασία, τόσο περισσότερα lt/watt αφυγρανσης έχουμε. βεβαια έχουμε και μεγαλύτερο δρόμο μετα΄να διανύσουμε ώστε να κατέβουμε στο επιθυμητό οπότε να'χαμε να λέγαμε χαχα

Ηθικό δίδαγμα βέβαια ότι δεν αξίζει να βάζουμε target πολύ χαμηλές υγρασίες γιατί από ένα σημείο και μετά η συσκευή παλεύει να ρίξει την ήδη χαμηλή υγρασία ουσιαστικά σπαταλώντας ενέργεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με Inventor ποτε.. υπαρχουν αλλα φασον που εχουν αυτη τη λειτουργια χρονια τωρα, η inventor ανακαλυψε τον τροχο μολις τωρα. Στη παρουσα φαση αυτο της morris που η υγρασια ελεγχεται απο το χειριστήριο μου ακουγεται η πιο καλη λυση, οποιος το εχει το μοντελο να μας πει τη λειτουργια του. 

Τον meaco αγορασα προσφατα και νομιζω οτι η καταναλωση τελικα για τον χρηστη ειναι ακομα χαμηλωτερη αφου στις τιμες που αναφερει η εταιρεια δεν εχει λαβει υπ οψη της τη παυση λειτουργιας. Στο δικό μου σπιτι η παυση λειτουργιας ειναι απο μια μεχρι μια μιση ωρα μεχρι να δει πραγματικη αυξηση 6-7%

Παρ ολα αυτα δεν θα τον προτεινα ουτε τον meaco για αλλους λογους και οχι για τη λειτουργια του.

Σε ευχαριστώ

Για ποιους λογους δεν θα προτεινες τον meaco?

Της morris ρε γαμωτο αυτος με το χειριστηριο ειναι πανακριβος αδικαιολογητα και το χειριστηριο το θεωρω gimmick οπως και το wifi στους inventor.

Συν του οτι στο μυαλο μου εχω συνδεσει τη morris με φθηνο κινεζο φασονιά. Βεβαια εξεπλαγην ευχαριστα το καλοκαιρι με ενα ανεμιστηρα της, αυτον με το χειριστηριο, περισσοτερο απο την ποιοτητα κατασκευης, την απωλεια τριγμων και τη σχετικη ησυχια.

13 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Εδώ έχω μια διαφωνία - το καλοκαίρι με τα aircondition υγραντήρα θέλουμε στην πραγματικότητα ή αλλιώς ένα τάπερ με νερό κάτω από το aircondition εξαιρουμένων φυσικά των ημερών που θα βρέξει και θα κολλάει η μπλούζα επάνω σου... Σίγουρα όχι αφυγραντήρα....

Εγώ δεν πρόκειται να σου βρω γιατί πολύ απλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Αυτό ήταν εμπειρία γνωστού μου κάτι μέρες που έμεινε προς Σερβία πλευρά.

Εγώ απλά διαβάζω και παραθέτω πληροφορίες για εσάς τους γνώστες να γράψετε την άποψή σας για να μην υπάρχουν... misconceptions που λέμε.

Δεν μου εχει τυχει τοσα χρονια να χρειαστω υγραντηρα καλοκαιρι με χρηση aircondition. Βεβαια ουδεποτε το παρακανω με τη χρηση του και γενικα το εχω σαν εσχατο μετρο δροσιας/ψυξης.

Το αντιθετο μαλιστα, αν πας σε ορεινο χωριο νησιου, βραδυ καλοκαιρι, η θερμοκρασια πεφτει στους 18 βαθμους και η υγρασια ειναι 80%+. Εκει θες κουβερτουλα/σεντονακι να κοιμηθεις και αφυγραντηρα να συμμαζεψει λιγο την υγρασια κοντα στο 60%.

 

9 ώρες πριν, powerup είπε

Ποιο ειναι το αποδεκτο χαμηλο υγρασιας

45% 50 % 55% ?

Σωστα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος. Παντως εκει που ολοι πιστευω συμφωνουν, εννοω γιατροι, πνευμονολογοι κτλ ειναι οτι κατω απο τα 30% ειναι κακο για ξηραινει πολυ και πανω απο 70% ειναι παλι κακο.

Προσωπικα θα δοκιμαζα το 45% αν και ξερω οτι αυτο θα απαιτουσε παραπανω χρονο και ενεργεια μεχρι να επιτευχθει και ισως κιολας να μην ηταν ευκολο αν δεν το επετρεπαν οι συνθηκες (κουφωματα, μονωσεις, μικροκλιμα περιοχης κτλ).

Παντως καπου ειδα νομιζω και εναν morris ο οποιος εχει λειτουργια 20% για το στεγνωμα των ρουχων. Το θεωρω αρκετα χαμηλο γιατι αν το εχεις ολο το βραδυ στο χωρο που ειναι τα ρουχα και το πρωι μπεις μεσα θα σε πιασει η ψυχη σου αν εχει καταφερει να ριξει την υγρασια στο 20%. Ή δεν θα εχει καταφερει και θα καιει ασκοπα ολο το βραδυ βουλοπλέωντας κοντα στο 40% που ειναι κ η ρυθμιση που εχουν οι περισσοτεροι αλλοι αφυγραντηρες στο στεγνωμα ρουχων απο οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, yositosi είπε

εκτός και αν μιλούσες με merchandiser και σε "έπαιζε"! (ο merchandiser είναι υπάλληλος ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του καταστήματος)

Για τη λειτουργία του Eva αυτό που σου είπα είναι. Το πως τα ξεχωρίζεις ιδέα δεν έχω

Τι εννοείς?! Στη σελίδα τους αναγράφει κατανάλωση (rated είναι αυτό) και μέγιστη ισχύ εισόδου... Είδες πουθενά αλλού τίποτα και σε μπέρδεψε?!

Θέλω να πιστεύω με σειριακό αριθμό ή με κάποια ημερομηνία κατασκευής που ενδεχομένως να αναγράφεται επάνω στο κουτί ή στο ταμπελάκι του μοντέλου .  Η αντιπροσωπεία σίγουρα ξέρει καλύτερα αν κάποιος ενδιαφέρεται να τον αγοράσει !

17 ώρες πριν, Sebu είπε

Μπα υπαλληλος του ΜΜ ηταν γιατι φοραγε το ιδιο μπλουζακι με τους υπολοιπους πωλητες. Εκτος και αν ειναι ολοι ντυμενοι το ιδιο για να μην ξεχωριζουν.

Με μονιμο ομως τον ανεμιστηρα ανοιχτο, δεν ειναι "προβλημα"/ελαττωμα δεδομενου οτι ετσι δεν σβηνει τελειως ποτε, καιει ρευμα εστω και ως ανεμιστηρας και δεν σταματαει ο θορυβος.

Για μενα αυτο ειναι αρνητικο και μειον. Η Inventor επρεπε να βρει τροπο να λυσει το προβλημα πχ τοποθετωντας τον αισθητηρα υγρασιας σε αλλο σημειο μακρυα απο το δοχειο νερου. Και οχι να αλλαξει απλά τον προγραμματισμο ωστε ο ανεμιστηρας να μενει παντα ανοιχτος, για να στεγνωνει το στοιχειο και να μετραει σωστη υγρασια χωρου, φερνοντας συνεχεια νεο αερα απο το περιβαλλον αρα αναλυοντας τον και βλεποντας αν εχει ανεβει ή οχι η πραγματικη υγρασια.

Μεγαλο μειον και δεν το ειχα προσεξει ευτυχως που το συζηταμε. Εγω θελω καποιον που μολις πιασει επιθυμητη υγρασια να σβηνει, να τσεκαρει περιοδικα και μονο αν απαιτειται να παιρνει εμπρος. Αλλιως να μενει σβηστος για εξοικονομηση ρευματος και θορυβο. Και φυσικα να ειναι 20λιτρος και κατω απο 200 ευρω 🤣

Ολοι οι αφυγραντήρες του εμπορίου έχουν τον αισθητήρα υγρασία πριν το στοιχείο . Ή επάνω δεξιά ή επάνω αριστερά .  Δεν  έχει να κάνει με το δοχείο νερού αυτό που περιγράφεις στους αφυγραντήρες . Εχει να κάνει με την τοπική υγρασία που αναπτύσσεται πάνω στο στοιχείο οποιουδήποτε αφυγραντήρα . 

14 ώρες πριν, yositosi είπε

660W τα οποία ΔΕΝ πάνε όλα σε θέρμανση! Βρες μου λοιπόν εσύ ΈΝΑ θερμαντικό ισχύος 660W να μπορεί να ΖΕΣΤΑΝΕΙ χώρο, να πάμε όλοι να το αγοράσουμε να τη βγάλουμε τζάμπα. ΟΚ θα σου ανεβάσει τοπικά 1~2C... Αν είσαι στους 10C που αποδίδει με κέρδος ένας ζεόλιθος, το να πας στους 12C θα σου αλλάξει τη ζωή???

Για τα κομπρεσεράτα, θα επιμείνω ότι κρύο αέρα ΔΕΝ βγάζουν! Βγάζουν ίδιας θερμοκρασίας και μετά από ώρα σιγά σιγά ανεβάζουν λίγο, αλλά πολύ λίγο (ούτεγια πλακα για θέρμανση). Απλα εσύ το αισθάνθηκες κρύο γιατί είναι σαν να και έξω, όπου αν σου φυσήξουν τον ίδιο αέρα τον αισθάνεσαι πιο κρύο! 

Ακριβώς .  Αλλο θερμοκρασία αέρα και άλλο αισθητή θερμοκρασία όπου εμείς αυτή αισθανόμαστε σαν οργανισμοί . Αν το καλοακαιρι κάτσεις μπροστά σε ανεμσιτήρα νιώθεις τον αέρα πιο δροσερό . Γιατί ; Αφού ίδια θερμοκρασία περιβάλλοντος έχει ο αέρας που φυσάει ο ανεμιστήρας . Η μεταβλητή εδώ όπου αλλάζει την αισθητή θερμοκρασία είναι η ταχύτητα του αέρα . 

14 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ναι καλα αυτο με τη πλακετα το διαβασα και γω. Παντως επιμενω οτι ειναι δυσκολο να μην βλεπει ο αλλος οτι το μηχανημα που αγορασε αναβοσβηνει. Να μου πεις οτι δε ξερει να το αξιολογησει να το δεχτω, αλλα δεν ειναι θεμα παρατηρηρης....αναβει και σβηνει... Τωρα που δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρα πραγματι δε μπορεις ευκολα να ξερεις τι κανει το κομπρεσερ. Οτι αναφορα εκανα παντως για τον σχολιασμο της συγκεκριμενης εταιρειας δεν αφορουσε σαφως εσενα..

Παμε τωρα στο θεμα ζεστης.. Οι αφυγραντηρες με κομπρεσορα δε κρυωνουν τον αερα, ισα ισα αυξανουν τη θερμοκρασια του χωρου, αλλα σε σχεση με τους ζεολιθους σαφως λιγοτερο. Οταν καποιος νιωθει τον αερα του αφυγραντηρα κρυο ειναι γιατι εχει σταματησει ο κομπρεσορας και απλα λειτουργει ο ανεμιστηρας, που σαφως δε μπορει να κρυωσει τον αερα απο μονος του.. Οταν νοιωθεις τον αερα λιγο χλιαρο τοτε λειτουργει και ο κομπρεσορας.

Καλα κανεις και γραφεις τους περιορισμους, παντα σε συσκευες που εμπεκεται η λειτουργια τους με το χειριστηριο τους υπαρχει αυτη η δικλειδα ασφαλειας... αν δε βλεπει το χειριστηριο θα δουλεψει με το εσωτερικο υδροστατη (κλασικη σχεδιαση σοβαρου μηχανικου), αλλα τοτε συζηταμε για αλλο θεμα. Οποτε αν θες να εισαι σωστος τα Morris εχουν τον αισθητηρα στο χειριστήριο αλλα έχουν και  πανω στη κυρια συσκευη για back up, και οχι αναποδα. Αν σκεφτεις ολες τις περιπτωσεις (πτωση τασης στη μπαταρια του χειριστηριου, εμποδιο στην εμβελεια του κτλ ειναι λογικο να ξεκιναει με επιλογη τη συσκευη). Τεσπα κολλησαμε σε λεπτομερειες τωρα.

Εντωμεταξυ καποτε ειχες αναφερει οτι αυτο το κανει μονο ενας 16λιτρος morris και οχι ολοι, αλλα δε το εχω ψαξει τοσο ... οποτε ξανακανε αναφορα για να μη μπερδεφτει κανενας και μας κυνηγαει μετα

Δεν το κάνουν όλοι οι Morris .  Αρκετά μοντέλα πλέον έχουν ένδειξη υγρασίας και θερμοκρασίας πανω στο χειριστήριο αλλά μόνο ένας υπάρχει που να έχει την λεγόμενη λειτουργία ifeel .
https://morris.gr/product.asp?catid=1749&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-1625i-αφυγραντηρασ-16l Που όπως είπε και ο yositosi είναι συμπληρωματική για τους λόγους που εξήγησε και θα υπάρχει delay στο διάβασμα των μεταβολών που μπορεί βέβαια να είναι σχεδόν ανεπαισθητο ή να επηρεάζει στην τελική το διάβασμα της υγρασίας (δεν γνωρίζουμε) .  Όπως επίσης δεν υπάρχουν στοιχεία για την απόκλιση του αισθητήρα (μετρητικό σφάλμα) στο χειριστήριο . 
Εγώ περιμένω κάποιος να τον αγοράσει και να μας πει εδώ μέσα κατα πόσο κάνει καλά την δουλειά του ο δεύτερος αισθητήρας . Δεν περιμένω να την κάνει τόσο καλά όσο ένας αισθητήρας τοποθετημένος πάνω στην προσαγωγή του μηχανήματος αλλά θα δείξει  !

11 ώρες πριν, powerup είπε

Ποιο ειναι το αποδεκτο χαμηλο υγρασιας

45% 50 % 55% ?

Στατιστικά είναι αποδεκτό μέχρι 45 %  .  Αυτό είναι το σημείο αναφοράς . Απο κει και πέρα υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάτοχος μέχρι πρότινος ενός Inventor Eva Pro II 20L, τον οποίο είχα εδώ και ένα χρόνο, αποφάσισα να τον δώσω σε συγγενικό πρόσωπο και να πάρω τον Morris 2026i. Να πω ότι με τον inventor ήμουνα ευχαριστημένος κυρίως από θέμα κατανάλωσης που χωρίς να έχω κάποιο μετρητή δεν είδα αισθητή διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Μετά τα πρώτα 24ωρα που τον δούλευα σχεδόν σερί όλο τον υπόλοιπο καιρό τον χρησιμοποιουσα μόνο 3-4 ώρες τη μέρα και αυτό αρκούσε σε χώρο 60 τ. μ. (όχι ενιαίο) να ρίξει την υγρασία από το 67-68 στο 60 οπότε μετά τον έκλεινα. Το πρόβλημα με το σταμάτα - ξεκινα του συμπιεστή το είδα μόνο τις πρώτες μέρες που τον λειτουργούσα συνέχεια. Τις υπόλοιπες μέρες απλά δεν προλάβαινε να φτάσει στο επιθυμητό οπότε δούλευε μέχρι να τον κλείσω. Επίσης τον χρησιμοποιουσα μέσα στο μπάνιο μετά τη χρήση για το μάζεμα της υγρασίας και για το στέγνωμα των ρούχων. Το μοναδικό μου παράπονο ήταν ίσως ο θόρυβος που ακόμη και στη χαμηλή σκάλα μου φαινόταν πολύς. Τώρα θα μου πεις "γιατί τον άλλαξες;" Απλά θέλω να χρησιμοποιώ πλέον τον αφυγραντήρα περισσότερο και αυτό το σταμάτα-ξεκίνα του συμπιεστή θα μου έσπαγε τα νεύρα. Έχω μάθει βέβαια ότι η inventor το έχει διορθώσει αυτό πλέον αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποια άλλη μάρκα που, στο Σκρουτζ τουλάχιστον, έχει πολλές και καλές κριτικές όχι πολύ πάνω από τα 200 ευρώ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν και ο Morris θα είναι το ίδιο οικονομικός με τον inventor. Για τον Morris βρήκα στοιχεία αλλά για τον inventor μόνο τα 260w που δεν λέει πουθενά αν είναι max min ή κάτι ενδιάμεσο. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, powerup είπε

Ποιο ειναι το αποδεκτο χαμηλο υγρασιας

45% 50 % 55% ?

Εμένα πάντως στο 60% με τον αφυγραντήρα σε λειτουργία νιώθω τον λαιμό μου να ξηραίνεται. Ακόμα κι ένα βράδυ που τον άφησα σε λειτουργία, η υγρασία το πρωί ήταν από 85% στο 63% αλλά ένιωθα ότι είχε στεγνώσει ο λαιμός μου! Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους ή με πιο ποσοστό υγρασίας νιώθει ο καθένας πιο άνετα. Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να τον βάζω να λειτουργεί για να ρίξει την υγρασία κάτω από 60%. 

Μετά από 3 μέρες λειτουργίας, θέλω να πω τη γνώμη μου για τον Meaco 20L. Αγόρασα τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα γνωρίζοντας τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά του. Στις 14 πρώτες ώρες λειτουργίας έριξε την υγρασία από το 85% στο 63% μαζεύοντας 6 λίτρα νερού! Το σπίτι που μένω προσωρινά είναι 45 τ.μ. με ενιαίο χώρο, διαμπερές, αλλά το μπάνιο δεν αερίζεται σωστά με αποτέλεσμα να μαζεύεται υγρασία, ειδικά μετά το ντους, και να εμφανίζεται μούχλα σε διάφορα σημεία του σπιτιού. Επίσης τα κουφώματα είναι ξύλινα και όταν φυσάει νιώθεις ότι μπάζουν αέρα. Συνεπώς αν υγρασία του εξωτερικού αέρα είναι αυξημένη, ο αφυγραντήρας πρέπει να ''στεγνώνει'' το φρέσκο αέρα που μπαίνει στο σπίτι οπότε στην ουσία κάνω μια τρύπα στο νερό. Τα πράγματα είναι καλύτερα όταν συμβαίνει το αντίστροφο.  Σχετικά με τον θόρυβο, δεν μπορώ να πω ότι είναι αμελητέος. Ακόμα και η χαμηλή σκάλα είναι πιο θορυβώδης από ένα 12άρι κλιματιστικό στη μεσαία ταχύτητα. Στην δυνατή σκάλα δε, νομίζεις ότι βρίσκεσαι δίπλα σε αποροφητήρα και μετά από ώρα σε κουράζει. Στη μικρή σκάλα μπορείς να κοιμηθείς όταν τον έχεις σε απόσταση 4-5 μέτρων. Ο συμπιεστής δεν ακούγεται καθόλου, μόνο ο ανεμιστήρας παράγει τον θόρυβο. Τα πλαστικά του είναι καλής ποιότητας και το δοχείο του νερού μπαινοβγαίνει με ευκολία.  Στα αρνητικά του είναι η έλλειψη τρίτης και πιο ήσυχης σκάλας αέρα.  Υποθέτω όμως ότι η ικανότητα αφύγρανσης εξαρτάται και από τη ροή του αέρα. Το χερούλι μεταφοράς είναι στιβαρό αλλά τα κουμπιά και ο σχεδιασμός τους λίγο ξεπερασμένος. 

23 ώρες πριν, Basinga είπε

Πρώτες ώρες λειτουργίας του Meaco 20L Platinum και πρόωρα έχω να αναφέρω τα εξής:

- Τα πλαστικά του δεν έχουν καμία σχέση με τον Kullhaus και τον Inventor που ήταν επίσης παρόντες και ανοικτοί. Η αίσθηση είναι πραγματικά Premium και η στιβαρότητα που βγάζει. Ειδικά η αίσθηση στο χερούλι σηκώνοντας τον και βέβαια τα εξαιρετικά ποιοτικά ροδάκια. Και μόνο απ'τα πλαστικά καταλαβαίνεις την διαφορά τιμής. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει και πολλά. Μυρωδιά και βέβαια βγάζει στην αρχή μιας αίσθησης πλστικού θα την χαρακτήριζα. Τώρα θα δείξει βέβαια μετά από ώρες - μέρες λειτουργίας για τα υπόλοιπα.

Μπορείς να μας πεις περισσότερα σε σχέση με τον Kullhaus; Πώς σου φάνηκε το δοχείο νερού; Η εσοχή που έχει για χερούλι ήταν στιβαρή; Ο αέρας έβγαινε κατακόρυφα ή πλαγιαστά; Ο θόρυβος ήταν στα ίδια επίπεδα ή μειωμένος; Εγώ ήμουν ανάμεσα σε Meaco και Kullhaus αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να τους δω από κοντά και προτίμησα τον Meaco. 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Sebu είπε

Από περιεργεια γιατι δεν το έχω δει κάπου οι Toyotomi TDE-20TDI και 16TDI πως δουλεύουν? Οταν πιασουν την ορισμενη υγρασια σβηνουν τελειως? Μενει μονιμα ο ανεμιστηρας? Ανοιγοκλεινουν σε προκαθορισμενα διαστηματα οπως ο Meaco ή στο "τρελο" (δλδ μολις ο εσωτερικος αισθητηρας νιωσει αυξηση εκκινει και ανεμιστηρα και κομπρεσορα) οπως οι πρωτες εκδοσεις του Inventor?

Έχω εγώ τον toyotomi 20tdi αρκετό καιρό και η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει, εκτός και αν δεν είναι στάνταρ ο τρόπος. Σίγουρα κάνει παύση και μετά ξεκινάει άλλες φορές με τον ανεμιστήρα μόνο, άλλες και ο κομπρεσορας και ο χρόνος που θα δουλεύει δεν είναι στάνταρ. Υπάρχει κάποια λειτουργία που να υπολογίζει κάπως την υγρασία και να προσαρμόζει αντίστοιχα το restart του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Λοιπόν, κάτοχος μέχρι πρότινος ενός Inventor Eva Pro II 20L, τον οποίο είχα εδώ και ένα χρόνο, αποφάσισα να τον δώσω σε συγγενικό πρόσωπο και να πάρω τον Morris 2026i. Να πω ότι με τον inventor ήμουνα ευχαριστημένος κυρίως από θέμα κατανάλωσης που χωρίς να έχω κάποιο μετρητή δεν είδα αισθητή διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Μετά τα πρώτα 24ωρα που τον δούλευα σχεδόν σερί όλο τον υπόλοιπο καιρό τον χρησιμοποιουσα μόνο 3-4 ώρες τη μέρα και αυτό αρκούσε σε χώρο 60 τ. μ. (όχι ενιαίο) να ρίξει την υγρασία από το 67-68 στο 60 οπότε μετά τον έκλεινα. Το πρόβλημα με το σταμάτα - ξεκινα του συμπιεστή το είδα μόνο τις πρώτες μέρες που τον λειτουργούσα συνέχεια. Τις υπόλοιπες μέρες απλά δεν προλάβαινε να φτάσει στο επιθυμητό οπότε δούλευε μέχρι να τον κλείσω. Επίσης τον χρησιμοποιουσα μέσα στο μπάνιο μετά τη χρήση για το μάζεμα της υγρασίας και για το στέγνωμα των ρούχων. Το μοναδικό μου παράπονο ήταν ίσως ο θόρυβος που ακόμη και στη χαμηλή σκάλα μου φαινόταν πολύς. Τώρα θα μου πεις "γιατί τον άλλαξες;" Απλά θέλω να χρησιμοποιώ πλέον τον αφυγραντήρα περισσότερο και αυτό το σταμάτα-ξεκίνα του συμπιεστή θα μου έσπαγε τα νεύρα. Έχω μάθει βέβαια ότι η inventor το έχει διορθώσει αυτό πλέον αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποια άλλη μάρκα που, στο Σκρουτζ τουλάχιστον, έχει πολλές και καλές κριτικές όχι πολύ πάνω από τα 200 ευρώ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν και ο Morris θα είναι το ίδιο οικονομικός με τον inventor. Για τον Morris βρήκα στοιχεία αλλά για τον inventor μόνο τα 260w που δεν λέει πουθενά αν είναι max min ή κάτι ενδιάμεσο. Ευχαριστώ. 

Σε κατανάλωση θα έχεις μια πολύ μικρή και ουσιαστικά αμελητέα βελτίωση, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά γιατί και τα δύο είναι high efficiency μοντέλα. Σε πλευρά απόδοσης και αφύγρανσης και πάλι στα ίδια θα είσαι, άφησες πραγματικό 20λιτρο για πραγματικό 20λιτρο, οπότε εκεί που ο ένας "δεν μπορούσε" δεν θα μπορεί και ο νέος. Για το θόρυβο, ο Morris είναι 1-2db κάτω σε full mode, το τελικό αποτέλεσμα ηχητικά εσύ θα το δεις και θα μας πεις (ουσιαστικά τη χροιά που ακούς). Εχε κατά νου ότι με τον MDE2026i θα έχεις τον ανεμιστήρα να δουλεύει ΜΟΝΙΜΑ όταν επιτύχει το στόχο του (που νομίζω ότι ήδη το κατάλαβες). Γενικά δεν πιστεύω ότι σε τελικό αποτέλεσμα θα έχεις καμία ουσιαστική μεταβολή σε τελικό αποτέλεσμα.

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν το κάνουν όλοι οι Morris .  Αρκετά μοντέλα πλέον έχουν ένδειξη υγρασίας και θερμοκρασίας πανω στο χειριστήριο αλλά μόνο ένας υπάρχει που να έχει την λεγόμενη λειτουργία ifeel .
https://morris.gr/product.asp?catid=1749&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-1625i-αφυγραντηρασ-16l Που όπως είπε και ο yositosi είναι συμπληρωματική για τους λόγους που εξήγησε και θα υπάρχει delay στο διάβασμα των μεταβολών που μπορεί βέβαια να είναι σχεδόν ανεπαισθητο ή να επηρεάζει στην τελική το διάβασμα της υγρασίας (δεν γνωρίζουμε) .  Όπως επίσης δεν υπάρχουν στοιχεία για την απόκλιση του αισθητήρα (μετρητικό σφάλμα) στο χειριστήριο . 
Εγώ περιμένω κάποιος να τον αγοράσει και να μας πει εδώ μέσα κατα πόσο κάνει καλά την δουλειά του ο δεύτερος αισθητήρας . Δεν περιμένω να την κάνει τόσο καλά όσο ένας αισθητήρας τοποθετημένος πάνω στην προσαγωγή του μηχανήματος αλλά θα δείξει  !

Θερμοκρασία και υγρασία δείχνουν όλα τα χειριστήρια. Βασικά αν δεις στα εγχειρίδια τα χειριστήρια είναι ολόιδια, και στα νέα η λειτουργία iFeel μπαίνει με την πίεση συνδυασμού πλήκτρων. Αυτό με το delay είναι στανταράκι γιατί είναι 100% λογικό και αναμενόμενο. Και πέρσι το χειριστήριο είχε ένα delay κάποιων αρκετών λεπτών για να δείξει στην οθόνη του ίδια ένδειξη με τη μονάδα που διαβάζει με μεγαλύτερη ακρίβεια λόγω ροής του αέρα. (το χειριστήριο διαβάζει στατικά τον αέρα οπότε θέλει λίγο και το χρόνο του ώστε να αντιληφθεί τη μεταβολή)

Γενικά η λογική του iFeel είναι όταν θέλεις να κάθεσαι σε ένα σημείο και να έχεις τη μονάδα κάποια μέτρα μακριά όπου η μονάδα διαβάζει τον αέρα που μπαινοβγαίνει ουσιαστικά από την γύρω της περιοχή. Εχοντας τον κοντρόλ παρκαρισμένο στο σημείο που είσαι του δείχνεις την υγρασία που έχεις στο σημείο σου, ώστε ουσιαστικά να του λες να κάνει bypass αυτό που διαβάζει εκεί και να συνεχίζει να κομπρεσάρει. Επί της ουσίας βέβαια αυτό μπορείς να το κάνεις και χεράτα βέβαια βλέποντας το χειριστήριο και στα παλια. Για εμένα ένα καλοπροαίρετο εξτραδάκι, αλλά σίγουρα δεν αποτελεί κάποια βασική ή ριζοσπαστική λειτουργία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yositosi είπε

Σε κατανάλωση θα έχεις μια πολύ μικρή και ουσιαστικά αμελητέα βελτίωση, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά γιατί και τα δύο είναι high efficiency μοντέλα. Σε πλευρά απόδοσης και αφύγρανσης και πάλι στα ίδια θα είσαι, άφησες πραγματικό 20λιτρο για πραγματικό 20λιτρο, οπότε εκεί που ο ένας "δεν μπορούσε" δεν θα μπορεί και ο νέος. Για το θόρυβο, ο Morris είναι 1-2db κάτω σε full mode, το τελικό αποτέλεσμα ηχητικά εσύ θα το δεις και θα μας πεις (ουσιαστικά τη χροιά που ακούς). Εχε κατά νου ότι με τον MDE2026i θα έχεις τον ανεμιστήρα να δουλεύει ΜΟΝΙΜΑ όταν επιτύχει το στόχο του (που νομίζω ότι ήδη το κατάλαβες). Γενικά δεν πιστεύω ότι σε τελικό αποτέλεσμα θα έχεις καμία ουσιαστική μεταβολή σε τελικό αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Θα γράψω εδώ και την εμπειρία μου  με τον Morris όταν τον δουλέψω λίγο. Για την κατανάλωση του inventor ξέρουμε τίποτα (min-max);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Θα γράψω εδώ και την εμπειρία μου  με τον Morris όταν τον δουλέψω λίγο. Για την κατανάλωση του inventor ξέρουμε τίποτα (min-max);

Rated (και δεν λένε ψέματα!). Τη μέγιστη δεν την ανακοινώνουν. Ως προς την rated σε όλους, μπορεί να είσαι λίγο πάνω... λίγο κάτω... ανάλογα με τις συνθήκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikos-51 είπε

Μπορείς να μας πεις περισσότερα σε σχέση με τον Kullhaus; Πώς σου φάνηκε το δοχείο νερού; Η εσοχή που έχει για χερούλι ήταν στιβαρή; Ο αέρας έβγαινε κατακόρυφα ή πλαγιαστά; Ο θόρυβος ήταν στα ίδια επίπεδα ή μειωμένος; Εγώ ήμουν ανάμεσα σε Meaco και Kullhaus αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να τους δω από κοντά και προτίμησα τον Meaco. 

Ο Meaco είναι πυροβόλο στη χρήση. Έχω την αίσθηση ότι θα μου έκανε και ο 12L σε αυτόν χώρο που τον έχω αλλά ήθελα το πιο μεγάλο μοντέλο για την μεγαλύτερη δυνατότητα αφύγρανσης που βέβαια θα είναι και καλύτερα σε οικονομία. Τα νούμερα κατανάλωσης είναι απολύτως αξιόπιστα και παίζω από 218 - 230W στην φουλ σκάλα σε χώρο με θερμοκρασία 20C και υγρασία 65-70%. Τώρα έχει σταθεροποιηθεί στο 55% και κλείνει. Η ποιότητα των πλαστικών ανώτερη από αυτούς που είδα και γενικά απ' όσους έχω δεί είναι ανώτερη και δεν ακούγεται απολύτως τίποτα. Είναι ογκώδης και βαρύς βέβαια και με το 6L δοχείο δεν είναι για πολλά πήγαινε - έλα. Ο αέρας έχει την δυνατότητα ρύθμισης και μπορεί να βγεί και κατακόρυφα και στο πλάι. Μου έκανε περίεργη εντύπωση το πλήρως εξεληνισμένο κουστί του Kulhaus και βέβαια η μη ύπαρξη πολλών πληροφοριών για καταναλώσεις κλπ. Όμως πήγα στην εκ του ασφαλούς επιλογή και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...