Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ινδια ειμαστε 🤣

Δεν ειμαστε Βουλγαρια ή Ρουμανία που βλέπουν καλοκαίρι, ήλιο και θάλασσα με τα κυάλια

Τον αφυγραντηρα μπορεις και πρεπει να τον χρησιμοποιεις και το καλοκαιρι ειδικα σε νησια ή παραλιακά μέρη. Αν ειναι ζεολιθος και βγαζει και ζεστη χαθηκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Οι μετρήσεις που πήρα είναι συνεχείς κατανάλωσης όχι  κάποιος μέσος όρος πχ 8ώρου. Επίσης, το άναψε σβήσε δε εκτοξεύει καμία κατανάλωση. Η κατανάλωση στον δικό μου παίζει απο 195-200W σταθερά και μειώνεται γύρω στα 40W αν σβήσει ο κομπρέσσορας και δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. 

ναι ρε συ, αλλά όταν έχεις MAX 75% και θερμοκρασίες στα 21~22C τι περίμενες να δεις??? Αν ήσουν σε πιο "δύσκολες" συνθήκες όπως ΠΟΛΥΣ κόσμος θα έβριζες που θα έβλεπες άλλες για άλλες καταναλώσεις ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi Επειδή ακριβώς είμαστε σε forum σου γράφω αντίλογο για να βγάλεις τον καλύτερο σου εαυτό. :)

 

Για παράδειγμα από το blog της Meaco:

 

What happens at low temperatures in unheated spaces?

The results for the DD8L will remain the same at 10°C and 60%rh but the compressor dehumidifiers will no longer look so impressive.

Single fan speed = 3.5 litres at 330 watts (39dB)
Second fan speed = 7.2 litres at 650 watts (43dB)
Third fan speed = 8 litres at 660 watts (48dB)

The extraction rate of the compressor dehumidifiers falls sharply as the temperature and relative humidity drops

Meaco 12L Low Energy Dehumidifier 1.08 litres at 118 watts (44dB)

Or the

Meaco 20L Low Energy Dehumidifier 1.8 litres at 185 watts (46dB)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sir_Teraflop είπε

@yositosi Επειδή ακριβώς είμαστε σε forum σου γράφω αντίλογο για να βγάλεις τον καλύτερο σου εαυτό. :)

Για παράδειγμα από το blog της Meaco:

What happens at low temperatures in unheated spaces?

The results for the DD8L will remain the same at 10°C and 60%rh but the compressor dehumidifiers will no longer look so impressive.

Single fan speed = 3.5 litres at 330 watts (39dB)
Second fan speed = 7.2 litres at 650 watts (43dB)
Third fan speed = 8 litres at 660 watts (48dB)

The extraction rate of the compressor dehumidifiers falls sharply as the temperature and relative humidity drops

Meaco 12L Low Energy Dehumidifier 1.08 litres at 118 watts (44dB)

Or the

Meaco 20L Low Energy Dehumidifier 1.8 litres at 185 watts (46dB)

και πολύ καλά κάνεις. Απλά θα επαναλάβω... Αγγλία, νησί.. υγρασία... κρύο και ΠΟΛΛΑ σπίτια με εξωτερικό σπιτάκι/αποθήκη όπου αποθηκεύουν πράγματα από προσωπικά αντικείμενα, ώς και σκάφη! Εκεί θέρμανση ΜΗΔΕΝ, εκεί κομπρεσέρ άχρηστο!!! Και στην τελική αν ίσχυε ότι ο ζεόλιθος γενικά είναι εμπορικός, θα υπήρχαν ένα σκασμό κινέζοι να τους πουλάνε. Μπες, ψάξε παντού και πες μου που, και πόσα μοντέλα ζεολίθου θα βρεις! Είναι η ΠΙΟ ΑΠΛΗ τεχνολογία και παρόλα αυτά πολύ λίγοι ασχολούνται μαζί της.

Στους 15 βαθμού αντίστοιχη μέτρηση θα έλεγε 8 λίτρα για τον ζεόλιθο με 660W, και 4.8 λίτρα με 199W για τον platinum (παίρνω δικά τους νούμερα/μοντέλα για να το έχουμε αντικειμενικό). Αναλογικά λίτρα/W ήδη στους 15C σου λένε να πάρεις έναν κομπρεσοράτο ;) 

Και φυσικά να τονίσουμε ότι σε σπίτι με 10C πρέπει να κυκλοφορεις με μπουφάν... Ενα μέσο σπίτι έχει πραγματική θερμοκρασία αρκετά άνω των 15C ακόμα και εν καιρό κρίσης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sebu είπε

Άρα κατ'εσε είναι προτιμότερο το "διορθωμένο" Eva II που ο ανεμιστηρας δουλευει μεν συνεχεια αλλα καιει λιγοτερα watt από τον κομπρέσορα και συνεπως αν δεν εντοπισει αυξηση υγρασίας, δεν τον εκκινεί άρα γλιτώνεις από άσκοπη κατανάλωση?

Ή θα προτιμούσες μία λόγικη Meaco που και ο ανεμιστηρας θα εκλεινε και θα ανεβε μονο καθε μιση ωρα για 5 λεπτα αρα για 50 λεπτα καθε ωρα, αν δεν συνετρεχαν οι προυποθεσεις θα γλιτωνες και απο την καταναλωση ρευματος του ανεμιστηρα?

Από περιεργεια γιατι δεν το έχω δει κάπου οι Toyotomi TDE-20TDI και 16TDI πως δουλεύουν? Οταν πιασουν την ορισμενη υγρασια σβηνουν τελειως? Μενει μονιμα ο ανεμιστηρας? Ανοιγοκλεινουν σε προκαθορισμενα διαστηματα οπως ο Meaco ή στο "τρελο" (δλδ μολις ο εσωτερικος αισθητηρας νιωσει αυξηση εκκινει και ανεμιστηρα και κομπρεσορα) οπως οι πρωτες εκδοσεις του Inventor?

Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με Inventor ποτε.. υπαρχουν αλλα φασον που εχουν αυτη τη λειτουργια χρονια τωρα, η inventor ανακαλυψε τον τροχο μολις τωρα. Στη παρουσα φαση αυτο της morris που η υγρασια ελεγχεται απο το χειριστήριο μου ακουγεται η πιο καλη λυση, οποιος το εχει το μοντελο να μας πει τη λειτουργια του. 

Τον meaco αγορασα προσφατα και νομιζω οτι η καταναλωση τελικα για τον χρηστη ειναι ακομα χαμηλωτερη αφου στις τιμες που αναφερει η εταιρεια δεν εχει λαβει υπ οψη της τη παυση λειτουργιας. Στο δικό μου σπιτι η παυση λειτουργιας ειναι απο μια μεχρι μια μιση ωρα μεχρι να δει πραγματικη αυξηση 6-7%

Παρ ολα αυτα δεν θα τον προτεινα ουτε τον meaco για αλλους λογους και οχι για τη λειτουργια του.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος - η θερμαντική δυνατότητα των αφυγραντήρων με ζεόλιθο - μετράει ή όχι - και αν κατά πόσο. Αυτό στο λέω από την εμπειρία γνωστού μου όπου το κομπρεσσοράτο μηχάνημα έβγαζε "κρύο" αέρα και γενικώς κρύωνε τον χώρο. Βέβαια τι μηχάνημα ήταν και τα λοιπά είναι info missing.

Γιατί κακά τα ψέματα όσοι σκέφτονται μηχάνημα με ζεόλιθο - το προσμετράνε και  αυτό και ας μη το παραδέχονται. Όπως και εγώ για να μην κρύβομαι. Έστω και 1~2 βαθμοί ίσως δεν κάνουν τον θερμοστάτη του πετρελαίου να κάνει τικ... Ελπίζω να με εννοείς.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Ωραίος - η θερμαντική δυνατότητα των αφυγραντήρων με ζεόλιθο - μετράει ή όχι - και αν κατά πόσο. Αυτό στο λέω από την εμπειρία γνωστού μου όπου το κομπρεσσοράτο μηχάνημα έβγαζε "κρύο" αέρα και γενικώς κρύωνε τον χώρο. Βέβαια τι μηχάνημα ήταν και τα λοιπά είναι info missing.

Γιατί κακά τα ψέματα όσοι σκέφτονται μηχάνημα με ζεόλιθο - το προσμετράνε και  αυτό και ας μη το παραδέχονται. Όπως και εγώ για να μην κρύβομαι. Έστω και 1~2 βαθμοί ίσως δεν κάνουν τον θερμοστάτη του πετρελαίου να κάνει τικ... Ελπίζω να με εννοείς.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να έχει.

660W τα οποία ΔΕΝ πάνε όλα σε θέρμανση! Βρες μου λοιπόν εσύ ΈΝΑ θερμαντικό ισχύος 660W να μπορεί να ΖΕΣΤΑΝΕΙ χώρο, να πάμε όλοι να το αγοράσουμε να τη βγάλουμε τζάμπα. ΟΚ θα σου ανεβάσει τοπικά 1~2C... Αν είσαι στους 10C που αποδίδει με κέρδος ένας ζεόλιθος, το να πας στους 12C θα σου αλλάξει τη ζωή???

Για τα κομπρεσεράτα, θα επιμείνω ότι κρύο αέρα ΔΕΝ βγάζουν! Βγάζουν ίδιας θερμοκρασίας και μετά από ώρα σιγά σιγά ανεβάζουν λίγο, αλλά πολύ λίγο (ούτεγια πλακα για θέρμανση). Απλα εσύ το αισθάνθηκες κρύο γιατί είναι σαν να και έξω, όπου αν σου φυσήξουν τον ίδιο αέρα τον αισθάνεσαι πιο κρύο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μα ινδια ειμαστε 🤣

Δεν ειμαστε Βουλγαρια ή Ρουμανία που βλέπουν καλοκαίρι, ήλιο και θάλασσα με τα κυάλια

Τον αφυγραντηρα μπορεις και πρεπει να τον χρησιμοποιεις και το καλοκαιρι ειδικα σε νησια ή παραλιακά μέρη. Αν ειναι ζεολιθος και βγαζει και ζεστη χαθηκαμε.

Εδώ έχω μια διαφωνία - το καλοκαίρι με τα aircondition υγραντήρα θέλουμε στην πραγματικότητα ή αλλιώς ένα τάπερ με νερό κάτω από το aircondition εξαιρουμένων φυσικά των ημερών που θα βρέξει και θα κολλάει η μπλούζα επάνω σου... Σίγουρα όχι αφυγραντήρα....

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

660W τα οποία ΔΕΝ πάνε όλα σε θέρμανση! Βρες μου λοιπόν εσύ ΈΝΑ θερμαντικό ισχύος 660W να μπορεί να ΖΕΣΤΑΝΕΙ χώρο, να πάμε όλοι να το αγοράσουμε να τη βγάλουμε τζάμπα. ΟΚ θα σου ανεβάσει τοπικά 1~2C... Αν είσαι στους 10C που αποδίδει με κέρδος ένας ζεόλιθος, το να πας στους 12C θα σου αλλάξει τη ζωή???

Για τα κομπρεσεράτα, θα επιμείνω ότι κρύο αέρα ΔΕΝ βγάζουν! Βγάζουν ίδιας θερμοκρασίας και μετά από ώρα σιγά σιγά ανεβάζουν λίγο, αλλά πολύ λίγο (ούτεγια πλακα για θέρμανση). Απλα εσύ το αισθάνθηκες κρύο γιατί είναι σαν να και έξω, όπου αν σου φυσήξουν τον ίδιο αέρα τον αισθάνεσαι πιο κρύο! 

 

Εγώ δεν πρόκειται να σου βρω γιατί πολύ απλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Αυτό ήταν εμπειρία γνωστού μου κάτι μέρες που έμεινε προς Σερβία πλευρά.

Εγώ απλά διαβάζω και παραθέτω πληροφορίες για εσάς τους γνώστες να γράψετε την άποψή σας για να μην υπάρχουν... misconceptions που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με Inventor ποτε.. υπαρχουν αλλα φασον που εχουν αυτη τη λειτουργια χρονια τωρα, η inventor ανακαλυψε τον τροχο μολις τωρα. Στη παρουσα φαση αυτο της morris που η υγρασια ελεγχεται απο το χειριστήριο μου ακουγεται η πιο καλη λυση, οποιος το εχει το μοντελο να μας πει τη λειτουργια του. 

σου το είπα ξανά, ότι το λες εντελώς λάθος!! Οι νέοι Morris ΔΕΝ έχουν τον αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο. Εχουν ΚΑΙ εκεί αισθητήρα και ΑΝ επιλέξεις και ΑΝ βάλεις το χειριστήριο να ΒΛΕΠΕΙ τη συσκευή (σε απόσταση όπου θα πιάνει και σαν τηλεχειριστήριο), ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ μπορείς να τον βάλεις θα επαναλάβω ΑΝ θέλεις να διαβάζει και να σετάρει από τον αισθητήρα του χειριστηρίου.

Και εδώ όμως, να λαμβάνεις υπόψη ότι επειδή διαβάζει στατικά το χειριστήριο, έχει ένα delay.

KANONIKA η ανάγνωση γίνεται από τον αισθητήρα της μονάδας! Αυτό είναι το default setting και αυτό που ανέφερες είναι "συμπληρωματική εξτρά" λειτουργία. Η μονάδα από την άλλη στα νέα μοντέλα λειτουργεί με μισάωρη παύση σαν του Meaco

3 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Εγώ δεν πρόκειται να σου βρω γιατί πολύ απλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Αυτό ήταν εμπειρία γνωστού μου κάτι μέρες που έμεινε προς Σερβία πλευρά.

Εγώ απλά διαβάζω και παραθέτω πληροφορίες για εσάς τους γνώστες να γράψετε την άποψή σας για να μην υπάρχουν... misconceptions που λέμε.

τι σχέση έχει το κλίμα της Σερβίας με το δικό μας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

 

τι σχέση έχει το κλίμα της Σερβίας με το δικό μας???

Μεγάλη τον χειμώνα ειδικά - σπίτι με θέρμανση στους 20 αλλά ο αφυγραντήρας με κομπρέσσορα πάγωνε το σπίτι (δεν βοήθαγε τέλος πάντων κατάλαβες) - ή τέλος πάντων αυτήν την εμπειρία μου μεταφέρανε. Βέβαια τι και ποιος αφυγραντήρας ήταν δεν ξέρω το οποίο είναι μια σημαντική παράμετρος υποθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Συγχώρεσε με αλλά το μόνο που έχω να σχολιάσω συνοπτικά είναι ένα "γλου-γλου"!! Συσκευές που είναι για ΠΕΤΑΜΑ έχουν πουλήσει ΚΑΛΑ, συσκευές που είναι άκρως ποιοτικές ή αν μη τι άλλο τίμιες ως προς το τι ζητάνε και τι δίνουν έχουν πάει άπατες! Αν ο όρος "merchandiser" δεν δούλευε, τότε οι εταιρείες δεν θα τους πλήρωναν να τρέχουν. Σήμερα μας μεταφέρθηκε η μπούρδα ότι "οι pcb είναι το πιο ακριβό ανταλλακτικό" (και όχι το κομπρεσέρ οεεεο!!!),  χθες βράδυ είδαμε άλλο μαγικό πάλι από merchandiser... Εδώ μέσα είναι εμφανές ότι όχι μόνο δεν σχετίζομαι με την Inventor αλλά αντιθέτως στο άλλο άκρο. ΑΛΛΑ, κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα πω ψέματα. Το εν λόγω θέμα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ το είχαν παρατηρήσει! Και αν το δουν 5 ή 10 ή και 100 πελάτες, όταν έχεις πουλήσει χιλιάδες, τότε ναι οι μάζες δεν το έχουν δει. 

Και για να σου το παω και ένα βήμα πιο πέρα, η πληθώρα των συσκευών που αναφέρονται εδώ μέσα, στο τέλος της ημέρας είτε δεν πουλάνε τίποτα, είτε πουλάνε ελάχιστα. Επομένως, ΜΗΝ θεωρείς αυτή την κοινότητα αντιπροσωπευτική της αγοράς και μην θεωρείς δεδομένο το ότι ο μέσος καταναλωτής θα καθίσει και θα ψάξει στα φόρουμ. Πολλοί ακούνε τον πωλητή, πολλοί κοιτάνε το καρτελάκι και ΤΗΝ ΤΙΜΗ, πολλοί ακούνε τον ξερόλα κολλητό τους, και άλλοι πολλοι (ειδικά επαρχία) ακούνε τυφλά τι θα τους πει ο μαγαζάτορας που τον ξέρουν από μικροί! 

Φυσικά, αυτό δεν αναιρεί όλα τα παρακάτω που έχεις πει και τα οποία υπάρχουν εδώ μέσα γραμμένα, με τα οποία και εγώ με τη σειρά μου διαφωνώ κάθετα, και στα οποία νομίζω ότι έχεις δει ότι με το που τα βλέπω αντιδράω και αντιδράω και έντονα!!! (άσχετο αλλά για τον puredry εγώ τα είχα χώσει και όχι οι inventor-άδες, και βασικά ασχολήθηκα να τα χώσω για πολύ συγκεκριμένους λόγους μιας και είχε ξεφτιλιστεί το θέμα)

Επειδή φυσικά ανέφερες κάτι ουσιαστικό, ότι δηλαδή το κομπρεσέρ στα παλιά δουλεύει άσκοπα, και βασικα αναβοσβήνει άσκοπα (και switch times και hours of operation), και δεδομένου του ότι στο εγχειρίδιο τους αναφέρουν τη νέα λειτουργία ΩΣ ΣΩΣΤΗ και την εμφανίζουν μάλιστα φρασεολογικά σαν λύση, όποιος το έχει παρατηρήσει και χαλιέται μπορεί να δοκιμάσει να τους ενοχλήσει αξιώνοντας αλλαγή πλακέτας. Είμαι σχεδόν βέβαιος (όσο μπορώ να είμαι φυσικά χωρίς να μπορώ να ξέρω απόλυτα φυσικά) ότι επειδή θα τους ενοχλήσουν λίγοι αναλογικά με το τι έχουν πουλήσει θα το κάνουν γαργάρα για να προστατέψουν το όνομα τους που με τόσο κόπο και τόσα λεφτά προσπαθούν να χτίσουν αλλά και να επιβάλουν. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά εγώ πραγματικά αυτή την αίσθηση έχω!

άστο λέμεεεεεεεε... Το αναλύσαμε αυτό χθες, μην με κάνεις να τα γράφω ξανά! ΑΛΛΟ Αγγλία, ΑΛΛΟ Ελλάδα! Zεόλιθος ΜΟΝΟ σε ΠΟΛΥ ιδιαίτερες συνθήκες.

Και για την ιστορία, ο κομπρεσεράτος ΔΕΝ βγάζει ΚΡΥΟ αέρα! Βγάζει ίδιας θερμοκρασίας αέρα και σταδιακά πολύ ελαφρά θερμότερο! Και αν στα 330W εσύ ξέρεις θερμαντικό που να ζεσταίνει, τότε δείξτο μου να πάω να πάρω 10 να ζεσταίνω το σπιτι αντί να πληρώνω αέριο. Επίσης αν στα 330W όπου ΙΔΕΑΤΑ έχεις 4 λίτρα αφύγρανσης ημερησίως, πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις αφύγρανση και όχι συντήρηση τότε και πάλι μαζί σου αλλά να μου το δείξεις! ;) 

Τα παραπάνω με πλήρη σεβασμό στις απόψεις σου φυσικά!

Ναι καλα αυτο με τη πλακετα το διαβασα και γω. Παντως επιμενω οτι ειναι δυσκολο να μην βλεπει ο αλλος οτι το μηχανημα που αγορασε αναβοσβηνει. Να μου πεις οτι δε ξερει να το αξιολογησει να το δεχτω, αλλα δεν ειναι θεμα παρατηρηρης....αναβει και σβηνει... Τωρα που δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρα πραγματι δε μπορεις ευκολα να ξερεις τι κανει το κομπρεσερ. Οτι αναφορα εκανα παντως για τον σχολιασμο της συγκεκριμενης εταιρειας δεν αφορουσε σαφως εσενα..

Παμε τωρα στο θεμα ζεστης.. Οι αφυγραντηρες με κομπρεσορα δε κρυωνουν τον αερα, ισα ισα αυξανουν τη θερμοκρασια του χωρου, αλλα σε σχεση με τους ζεολιθους σαφως λιγοτερο. Οταν καποιος νιωθει τον αερα του αφυγραντηρα κρυο ειναι γιατι εχει σταματησει ο κομπρεσορας και απλα λειτουργει ο ανεμιστηρας, που σαφως δε μπορει να κρυωσει τον αερα απο μονος του.. Οταν νοιωθεις τον αερα λιγο χλιαρο τοτε λειτουργει και ο κομπρεσορας.

23 λεπτά πριν, yositosi είπε

σου το είπα ξανά, ότι το λες εντελώς λάθος!! Οι νέοι Morris ΔΕΝ έχουν τον αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο. Εχουν ΚΑΙ εκεί αισθητήρα και ΑΝ επιλέξεις και ΑΝ βάλεις το χειριστήριο να ΒΛΕΠΕΙ τη συσκευή (σε απόσταση όπου θα πιάνει και σαν τηλεχειριστήριο), ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ μπορείς να τον βάλεις θα επαναλάβω ΑΝ θέλεις να διαβάζει και να σετάρει από τον αισθητήρα του χειριστηρίου.

Και εδώ όμως, να λαμβάνεις υπόψη ότι επειδή διαβάζει στατικά το χειριστήριο, έχει ένα delay.

KANONIKA η ανάγνωση γίνεται από τον αισθητήρα της μονάδας! Αυτό είναι το default setting και αυτό που ανέφερες είναι "συμπληρωματική εξτρά" λειτουργία. Η μονάδα από την άλλη στα νέα μοντέλα λειτουργεί με μισάωρη παύση σαν του Meaco

τι σχέση έχει το κλίμα της Σερβίας με το δικό μας???

Καλα κανεις και γραφεις τους περιορισμους, παντα σε συσκευες που εμπεκεται η λειτουργια τους με το χειριστηριο τους υπαρχει αυτη η δικλειδα ασφαλειας... αν δε βλεπει το χειριστηριο θα δουλεψει με το εσωτερικο υδροστατη (κλασικη σχεδιαση σοβαρου μηχανικου), αλλα τοτε συζηταμε για αλλο θεμα. Οποτε αν θες να εισαι σωστος τα Morris εχουν τον αισθητηρα στο χειριστήριο αλλα έχουν και  πανω στη κυρια συσκευη για back up, και οχι αναποδα. Αν σκεφτεις ολες τις περιπτωσεις (πτωση τασης στη μπαταρια του χειριστηριου, εμποδιο στην εμβελεια του κτλ ειναι λογικο να ξεκιναει με επιλογη τη συσκευη). Τεσπα κολλησαμε σε λεπτομερειες τωρα.

Εντωμεταξυ καποτε ειχες αναφερει οτι αυτο το κανει μονο ενας 16λιτρος morris και οχι ολοι, αλλα δε το εχω ψαξει τοσο ... οποτε ξανακανε αναφορα για να μη μπερδεφτει κανενας και μας κυνηγαει μετα

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, yositosi said:

ναι ρε συ, αλλά όταν έχεις MAX 75% και θερμοκρασίες στα 21~22C τι περίμενες να δεις??? Αν ήσουν σε πιο "δύσκολες" συνθήκες όπως ΠΟΛΥΣ κόσμος θα έβριζες που θα έβλεπες άλλες για άλλες καταναλώσεις ;) 

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε, ο 2ος αφυγραντήρας που έχω κάνει δοκιμές είναι ο Inventor Eva II Pro 16 και οι μετρήσεις έχουν γίνει στο Άγιο Όρος φάτσα κάρτα στη θάλασσα με υγρασία στο...Θεό (pun intended) και θερμοκρασία απο αρκετό κρύο εώς και πολύ ζέστη. Σε διαβεβαιώ πως οι τιμές κατανάλωσης που πήρα δεν ήταν εξωπραγματικές όπως με μπόλικο στόμφο μου λες αλλά στα όρια του κατασκευαστή όπως και προανέφερα.
Οι μετρήσεις που ανέφερα στην 1η περίπτωση είναι πιστεύω αυτές που αντιστοιχούν σε ένα μέσο χρήστη με τις μέσες συνθήκες χρήσεις, σε ένα σπίτι που έχει θέρμανση αλλά και υγρασία, απλά και κατανοητά 😉
 

17 minutes ago, Curtis76 said:

Οι αφυγραντηρες με κομπρεσορα δε κρυωνουν τον αερα, ισα ισα αυξανουν τη θερμοκρασια του χωρου, αλλα σε σχεση με τους ζεολιθους σαφως λιγοτερο.

Σωστό. Έχω μέτρηση με λέιζερ θερμοκρασία εξόδου στους 35-37 βαθμούς (θερμοκρασία δωματίου στους 21) και αύξηση θερμοκρασίας σε δωμάτια 15-20m2 γύρω στον 1 βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα κανεις και γραφεις τους περιορισμους, παντα σε συσκευες που εμπεκεται η λειτουργια τους με το χειριστηριο τους υπαρχει αυτη η δικλειδα ασφαλειας... αν δε βλεπει το χειριστηριο θα δουλεψει με το εσωτερικο υδροστατη (κλασικη σχεδιαση σοβαρου μηχανικου), αλλα τοτε συζηταμε για αλλο θεμα. Οποτε αν θες να εισαι σωστος τα Morris εχουν τον αισθητηρα στο χειριστήριο αλλα έχουν και  πανω στη κυρια συσκευη για back up, και οχι αναποδα. Αν σκεφτεις ολες τις περιπτωσεις (πτωση τασης στη μπαταρια του χειριστηριου, εμποδιο στην εμβελεια του κτλ ειναι λογικο να ξεκιναει με επιλογη τη συσκευη). Τεσπα κολλησαμε σε λεπτομερειες τωρα.

Εντωμεταξυ καποτε ειχες αναφερει οτι αυτο το κανει μονο ενας 16λιτρος morris και οχι ολοι, αλλα δε το εχω ψαξει τοσο ... οποτε ξανακανε αναφορα για να μη μπερδεφτει κανενας και μας κυνηγαει μετα

το ΑΝΑΠΟΔΟ από αυτό που λες, γιατι για να λειτουργεί από το χειριστήριο πρέπει να επιλέξεις ΕΣΥ τη λειτουργία αυτή (δες το εγχειρίδιο του και θα καταλάβεις). Αν δεν κάνεις λοιπόν ΕΙΔΙΚΗ επιλογή, τότε κανονικά λειτουργεί όπως ένας οποιοσδήποτε αφυγραντήρας. Το τονίζω για να μην παρανοήσει κανείς κάτι και μετά αναθεματίζει.

Και ναι, σωστά το τόνισες, η αναφορά ήταν για τον 16λιτρο με το χειριστήριο MDE1625i!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

το ΑΝΑΠΟΔΟ από αυτό που λες, γιατι για να λειτουργεί από το χειριστήριο πρέπει να επιλέξεις ΕΣΥ τη λειτουργία αυτή (δες το εγχειρίδιο του και θα καταλάβεις). Αν δεν κάνεις λοιπόν ΕΙΔΙΚΗ επιλογή, τότε κανονικά λειτουργεί όπως ένας οποιοσδήποτε αφυγραντήρας. Το τονίζω για να μην παρανοήσει κανείς κάτι και μετά αναθεματίζει.

Και ναι, σωστά το τόνισες, η αναφορά ήταν για τον 16λιτρο με το χειριστήριο MDE1625i!

Οποτε μιλας για δυο διαφορετικες λειτουργιες

1. λειτουργια με μιση ωρα παυση λειτουργιας οταν μπλα μπλα μπλα...

2. Συνεχη μετρηση απο το χειριστήριο οταν δε θες τη λειτουργια νο1. Δηλαδη προσθεσαν τη λειτουργια αυτη οχι για να κανουν bypass το προβλημα μετρησης αφου δεν εχουν τετοιο θεμα μιας και κανουν παυση λειτουργιας. οποτε παω πασο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε, ο 2ος αφυγραντήρας που έχω κάνει δοκιμές είναι ο Inventor Eva II Pro 16 και οι μετρήσεις έχουν γίνει στο Άγιο Όρος φάτσα κάρτα στη θάλασσα με υγρασία στο...Θεό (pun intended) και θερμοκρασία απο αρκετό κρύο εώς και πολύ ζέστη. Σε διαβεβαιώ πως οι τιμές κατανάλωσης που πήρα δεν ήταν εξωπραγματικές όπως με μπόλικο στόμφο μου λες αλλά στα όρια του κατασκευαστή όπως και προανέφερα.
Οι μετρήσεις που ανέφερα στην 1η περίπτωση είναι πιστεύω αυτές που αντιστοιχούν σε ένα μέσο χρήστη με τις μέσες συνθήκες χρήσεις, σε ένα σπίτι που έχει θέρμανση αλλά και υγρασία, απλά και κατανοητά 😉
 

ναι εγώ για την πρώτη περιπτωση σου ανέφερα και ναι και για εμένα είναι οι συνθήκες ενός "μέσου χρήστη" (το έχω αναφέρει ξανά). Στην τελική δεν βλέπω κάπου να αμφισβήτησα την ορθότητα των αριθμών που δηλώνουν... Τα όλα σχόλια έιναι για τα νούμερα που δεν δηλώνουν

για τη δεύτερη στο Αγιο Ορος που ανέφερες τώρα (συγγνώμη αν το ανέφερες κάπου πιο πριν και δεν το πρόσεξα), θελεις να πεις πως ότι και να συμβαίνει έξω, είτε κρύο, είτε ζέστη, είτε κακός χαμός υγρασία, είτε λίγη υγρασία εσύ μέτρησες τον Eva II και τραβούσε ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ με ελάχιστες αποκλίσεις τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ  τιμή Watt που αναφέρουν?? Χωρίς ίχνος ειρωνίας, ή στόμφου,, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι παγκόσμια πρώτη.

Γενικά, εγώ δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε "εξωπραγματικές" καταναλώσεις, αλλά σε καταναλώσεις που δεν ανακοινώνονται, από μια εταιρεία την οποία προσωπικά θεωρώ από τις σοβαρές, και η οποία ξαφνικά πριν μια 2ετία αποφάσισε να σταματήσει να δηλώνει τα πλήρη στοιχεία των συσκευών της (δεν νομίζω ότι χρειάζεται τώρα να ανεβάζουμε παλιούς καταλόγους τους, ή καταλόγους του αρχικού εργοστασίου). ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ, αλλά όταν χρησιμοποιείται μαρκετίστικα σαν εργαλείο για να προσπαθεί να διαφοροποιηθεί από τα υπόλοιπα , και να συγκρίνεται με λοιπά μοντέλα με βάση το ΕΝΑ από τα ΔΥΟ νούμερα που υπάρχουν, αλλά σαν μέτρο σύγκρισης των άλλων να μπαίνει πχ το maximum, τότε ναι προκύπτει θέμα! Οταν δε, ένα μοντέλο που πχ σε ΚΑΝΟΝΙΚΗ λειτουργία πάιζει στα 43db ως και 46~47db, και εντελώς μαρκετίστικα κάποιοι το λανσάρουν, έστω και έμμεσα ως το πλεον αθόρυβο, πατώντας στο μοναδικό νούμερο των 37db του silent mode (χαμηλότατη λειτουργία στην οποια ΕΠΙΣΗΣ δεν λένε τι αφύγρανση κάνει η συσκευή) τότε ναι ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ και ΟΧΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ βγάζω από στόμφο ως και ειρωνία! Φθηνό και χαμηλου επιπέδου μάρκετινγκ όπως και αν το δεις!

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι για ακόμα μια φορά, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΔΕΝ τα θεωρώ κακά μηχανήματα. Δεν τα θεωρώ καν μέτρια μηχανήματα. Τα θεωρω΄αξιοπρεπέστατα μηχανήματα, αλλά επ΄'ουδενί δεν τα θεωρώ το "κάτι το εξωτικό" ή τα "καλύτερα της αγοράς" όπως κόπτονται κάποιοι να πείσουν ξανά και ξανά και ξανά, πολλές φορές κιόλας λασπώνοντας οτιδήποτε θεωρούν ότι τους ενοχλεί ή απειλεί με μισόλογα ή ακόμα και ψέματα, και για το ξεκάρφωμα θα αφήσουν να ειπωθεί κάτι καλό για μηχανήματα τα οποία γνωρίζουν πολύ καλά ότι ούτως ή άλλως δεν είναι στην αγορά μας εμπορικά, είτε λόγω περιορισμένης προβολής σε καταστήματα, είτε λόγω πολύ υψηλής τιμής. Στην τελική, δεν υφίσταται το ΤΕΛΕΙΟ προιόν το οποίο να καλύπτει globally τις μεμονωμένες και ξεχωριστές ανάγκες του εκάστοτε καταναλωτή!

Να ξανατονίσω, ότι τίποτα απολύτως μαζί σου, απλα δαγκώθηκα λιγάκι από τον όρο σου "στόμφος"   

25 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οποτε μιλας για δυο διαφορετικες λειτουργιες

1. λειτουργια με μιση ωρα παυση λειτουργιας οταν μπλα μπλα μπλα...

2. Συνεχη μετρηση απο το χειριστήριο οταν δε θες τη λειτουργια νο1. Δηλαδη προσθεσαν τη λειτουργια αυτη οχι για να κανουν bypass το προβλημα μετρησης αφου δεν εχουν τετοιο θεμα μιας και κανουν παυση λειτουργιας. οποτε παω πασο

ακριβώς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...