Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για τον Morris MDE-16290  έχουμε κάποια γνώμη ; 

Ουσιαστικά θα χρησιμοποιηθεί μόνο σε Υ/Δ και σε κλειστό δωμάτιο για στέγνωμα ρούχων 

Νέο μοντέλο. Λειτουργία σαν "του Meaco", που σταματάει τη λειτουργία πλήρως όταν επιτύχει τη στοχευμένη υγρασία, και ανάβει ξανά ανεμιστήρα μετά από μισή ώρα για να πάρει μια 5λεπτη μέτρηση υγρασίας και να αποφασίσει αν θα μπει εκ νέου σε λειτουργία σε κομπρεσέρ ή αν θα μπει σε αφύπνιση για ένα ακόμα μισάωρο. 

Από εκεί και πέρα ως προς τα λοιπά, ας πει κάποιος που τον πήρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Τελικά ρε παιδιά δεν είδα και καμιά προσφορά της προκοπής ελέω και βλακ φρηδέι... 

'Εχει πετύχει κάποιος κάτι που να αξίζει με ταβάνι τα 150 ;

Με ταβάνι τα 150 σε 20άρη ή και σε 16άρη αφυγραντήρα;
Αν ανεβαίνεις ένα εικοσάρικο, η καλύτερη προσφορά αυτή την περίοδο μου φαίνεται η https://www.skroutz.gr/s/16371321/Rohnson-R-9720.html στα 170
;Εχω πάρει τον 9420 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, θεωρώ ότι και ο 9720 θα είναι παρόμοιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Με ταβάνι τα 150 σε 20άρη ή και σε 16άρη αφυγραντήρα;
Αν ανεβαίνεις ένα εικοσάρικο, η καλύτερη προσφορά αυτή την περίοδο μου φαίνεται η https://www.skroutz.gr/s/16371321/Rohnson-R-9720.html στα 170
 ;Εχω πάρει τον 9420 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, θεωρώ ότι και ο 9720 θα είναι παρόμοιος

Λόγω χρήσης νομίζω δεν βάζω ως απαραίτητο όρο στην εξίσωση τα 20 lt

Ο Rohnson βλέπω ότι καίει σχεδόν τα διπλά από τον Morris... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, εχω αφυγραντηρα με ζεολιθο και ειμαι πολύ ευχαριστημενος. Καίει περισσότερο απ ότι με συμπιεστή αλλά λειτουργέι το ίδιο καλά σε όλες τις θερμοκρασίες, δε κανει θόρυβο και ειναι ελαφρύς στη μεταφορά.

 

Επεξ/σία από kitharas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα μια βόλτα από μαγαζιά για να δω. Παίζει ο Toyotomi ο 20λιτρος στα 179€ στα media markt μόνο για σήμερα. Στους ινβεντορ δεν έχει έκπτωση.

ειχε τον καινούριο Morris αλλά δεν μου γέμισε το μάτι. Τον έχει προσφορά τον 16αρη, δεν έχει ιονιστη αλλά λάμπα uv κ φίλτρα άνθρακα κτλ.

εχει επίσης 10ετη εγγύηση για τον κομπρεσορα κ 5 έτη για τα υπόλοιπα μέρη.

Γενικα από ότι άκουσα εκεί τους πωλητές το μόνο εξάρτημα που δεν καλύπτει καμία εγγύηση κανενός αφυγραντηρα είναι της πλακέτας. Που είναι κ το πιο σύνηθες να χαλάσει λόγω ρεύματος κτλ. Δεν ξέρω αν ισχύει ή λένε μπαρούφες ή αν μεγάλες εταιρείες πχ inventor, toyotomi κτλ θα καλύψουν κ τέτοια βλάβη.

Παντως πανικός στους αφυγραντηρες, πολυ λαό λες κ τους χάριζαν. Όλος ο κόσμος μάλλον έχει θέμα με την υγρασία ή είναι hype της εποχής όπως πριν μερικά χρόνια οι σόμπες αλογόνου κ χαλαζία που αγόραζαν όλοι κ τωρα τις έχουν κ κάθονται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hype δεν είναι σίγουρα. Έχει αλλάξει δραματικά το κλίμα προς το τροπικό. Πολλές βροχές, πολλές μέρες με νοτιά αφρικανική σκόνη και υγρασία και βέβαια τα σπίτια που όντως μοιάζουν με "τάπερ" όπως λέγανε πολύ σωστά οι συμφορουμιτες μας. Μονοκατοικία Νέα Ιωνία και παίζω από 65-73% αυτό τον μήνα.

Εγώ μόλις αγόρασα τον Meaco 20L Platinum. Όποιος θέλει λεπτομέρειες να κάνω μια μίνι παρουσίαση παιδιά.

Επεξ/σία από Basinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Basinga είπε

Hype δεν είναι σίγουρα. Έχει αλλάξει δραματικά το κλίμα προς το τροπικό. Πολλές βροχές, πολλές μέρες με νοτιά αφρικανική σκόνη και υγρασία και βέβαια τα σπίτια που όντως μοιάζουν με "τάπερ" όπως λέγανε πολύ σωστά οι συμφορουμιτες μας. Μονοκατοικία Νέα Ιωνία και παίζω από 65-73% αυτό τον μήνα.

Εγώ μόλις αγόρασα τον Meaco 20L Platinum. Όποιος θέλει λεπτομέρειες να κάνω μια μίνι παρουσίαση παιδιά.

Καλησπέρα! Μπορείς να μου πεις αν μυρίζει ή όχι? Ξέρω ότι είναι με συμπιεστή αλλά διάβασα σχόλια ότι και αυτός βγάζει περίεργη μυρωδιά. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Basinga είπε

Hype δεν είναι σίγουρα. Έχει αλλάξει δραματικά το κλίμα προς το τροπικό. Πολλές βροχές, πολλές μέρες με νοτιά αφρικανική σκόνη και υγρασία και βέβαια τα σπίτια που όντως μοιάζουν με "τάπερ" όπως λέγανε πολύ σωστά οι συμφορουμιτες μας. Μονοκατοικία Νέα Ιωνία και παίζω από 65-73% αυτό τον μήνα.

Εγώ μόλις αγόρασα τον Meaco 20L Platinum. Όποιος θέλει λεπτομέρειες να κάνω μια μίνι παρουσίαση παιδιά.

Δεν ξερω ολος αυτος ο κοσμος ξαφνικα ανακαλυψε τους αφυγραντηρες, διαβασε, ενημερωθηκε και βγηκε στα μαγαζια? Το κλιμα εχει αλλαξει τα τελευταια χρονια, δεν αλλαξε φετος. Απλα τα τελευταια 2-3 χρονια χειροτερευει εκθετικα πιο γρηγορα, παμε δλδ σε κλιμα Ινδιων, Καλκουτας. Τη μια στιγμη μπορει να σκαει ο τζιτζικας και ξαφνικα να κανει μια μισαωρη νεροποντη και μετα η υγρασια στο 90% και την επομενη μερα ολα κομπλε.

Δεν ειναι ομως μονο το κλιμα μην κοροιδευομαστε. Και πριν οταν ο καιρος ηταν καλυτερος η ελληνικη οικοδομη ειδικα προ 1990 ηταν για τα μπαζα. Ανυπαρκτες μονωσεις, κουφωματα αστεια, μηδεν προβλεψη για βιοκλιματισμο.

Ακομα και στο πικ της οικοδομης το 2004 παλι σε επιπεδο μονωσης, βιοκλιματισμου, κουφωματων μπαιναν τα τελειως τυπικα απο τους κατασκευαστες για να ριξουν το κοστος και οι αγοραστες δεν ειχαν ιδεα τι να επιλεξουν γιατι θεωρουσαν οτι ολα κομπλε εφοσον το σπιτι ειναι καινουριο.

Εχω περιπτωση νεοδμητου ισογειου του 2011 το οποιο επειδη απο κατω εχει τον λεβητα/καυστηρα το υπογειο σε εκεινη την μερια δεν ειναι "κλειστο" αλλα αεριζεται με αποτελεσμα να λειτουργει σαν ημιπυλωτη και το ισογειο αυτο διαμερισμα να μην ζεστανεται με τιποτα λογω της απιστευτης υγρασιας. Στα μειον οτι ειναι και βορεινο με τεραστια τζαμαρια βασικου κουφωματος αλουμινιου (χωρις θερμοπροστασιες κτλ) και το κακο εδεσε. Με το καλοριφερ στο φουλ και νομιζεις οτι το σπιτι ειναι χωρις θερμανση. Η κατασταση σωθηκε καπως με αφυγραντηρα αλλα και παλι το "κατασκευαστικο" προβλημα δεν λυνεται τωρα και ο κατασκευαστης λεει οτι ετσι ειναι για λογους ασφαλειας και αερισμου του καυστηρα.

Να μην συζητησουμε για διαμερισματα σε πυλωτες χωρις μονωνση ή ρετιρε χωρις μονωνση, η βορινά χωρις μονωση, ή εσωτερικα μπανια χωρις ηλεκτρομηχανικο εξαερισμο με την υγρασια να παγιδευεται και τον αερα να μην ανανεωνεται επαρκως, κουφωματα βασικα αλουμινιου χωρις μελετη για το αν κανουν για τις εν λογω συνθηκες κτλ κτλ.

Αυτο που πιστευω δλδ ειναι οτι με τοσες προβληματικες κατασκευες μετα το 1990 και ανεπαρκεις πριν το 1990, υπηρχαν ετσι και αλλιως προβληματα υγρασιας, δεν εμφανιστηκαν λογω του καιρου. Πιο πολυ θεωρω οτι λογω κρισης και μη χρησης θερμανσης καλοριφερ τα σπιτια πλεον δεν ζεσταινονται οπως παλια, η υγρασια στα σπιτια και στις τοιχοποιες δεν στεγνωνει λογω της έλλειψης θερμανσης, εχει ποτισει και εχει ανεβει σε υψηλα επιπεδα που απλα τωρα ο τροπικος καιρος μας αποτελειωσε.

Ευχομαι μονο επειδη δεν ειμαστε μαθημενοι να μην αρχισουν να αυξανονται τα αναπνευστικα προβληματα λογω υγρασιας.

5 ώρες πριν, yositosi είπε

Νέο μοντέλο. Λειτουργία σαν "του Meaco", που σταματάει τη λειτουργία πλήρως όταν επιτύχει τη στοχευμένη υγρασία, και ανάβει ξανά ανεμιστήρα μετά από μισή ώρα για να πάρει μια 5λεπτη μέτρηση υγρασίας και να αποφασίσει αν θα μπει εκ νέου σε λειτουργία σε κομπρεσέρ ή αν θα μπει σε αφύπνιση για ένα ακόμα μισάωρο.

Αυτό σαν λειτουργια δεν το εχει πχ και ο Inventor Inventor EVA II Pro EP3-wifi 20/16L? Δεν ειναι δλδ ψιλονορμαλ διαδικασια στους κομπρεσερατους να τσεκαρουν τα επιπεδα υγρασιας πρωτα πριν ξεκινησουν χωρις λογο το κομπρεσερ?

 

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Γενικα από ότι άκουσα εκεί τους πωλητές το μόνο εξάρτημα που δεν καλύπτει καμία εγγύηση κανενός αφυγραντηρα είναι της πλακέτας. Που είναι κ το πιο σύνηθες να χαλάσει λόγω ρεύματος κτλ. Δεν ξέρω αν ισχύει ή λένε μπαρούφες ή αν μεγάλες εταιρείες πχ inventor, toyotomi κτλ θα καλύψουν κ τέτοια βλάβη.

Αυτό που σου είπαν ήταν μπαρούφα... Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που σε βγάζουν μουρλό γενικότερα. Αυτά τα μαγικά με το να μην σε καλύπτουν σε πλακέτες συνήθως γίνονται σε κλιματιστικά inverter οπου τα αποδίδουν όλα στη ΔΕΗ. Σε αφυγραντήρες οι εταιρείες που έχουν ανταλλακτικά σε καλύπτουν μια χαρά!

33 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αυτό σαν λειτουργια δεν το εχει πχ και ο Inventor Inventor EVA II Pro EP3-wifi 20/16L? Δεν ειναι δλδ ψιλονορμαλ διαδικασια στους κομπρεσερατους να τσεκαρουν τα επιπεδα υγρασιας πρωτα πριν ξεκινησουν χωρις λογο το κομπρεσερ?

Αυτό θα έπρεπε να είχαν τα Eva II στο παρελθόν αλλά λειτουργούσε εντελώς λάθος. Πλέον οι τωρινές εισαγωγές δουλεύουν με μόνιμα αναμένο τον ανεμιστήρα.

1 ώρα πριν, Sebu είπε

 Παντως πανικός στους αφυγραντηρες, πολυ λαό λες κ τους χάριζαν. Όλος ο κόσμος μάλλον έχει θέμα με την υγρασία ή είναι hype της εποχής όπως πριν μερικά χρόνια οι σόμπες αλογόνου κ χαλαζία που αγόραζαν όλοι κ τωρα τις έχουν κ κάθονται :-)

ΔΕΚΑΔΕΣ χιλιάδες τεμάχια πωλήσεις believe it or not! Ο ορισμός του Total War. Για αυτό κιόλας τα όλα μαγικά που γίνονται με σκουντήγματα, γκριζαρίσματα, έμμεσες προωθήσεις! Και το ακόμα καλύτερο ότι ακόμα και με τις δήθεν σκοτωμένες τιμές ΟΛΟΙ βγάζουν ένα πολύ καλό κέρδος!!!

Εχε φυσικά κατά νου ότι αν πήγες σε μεγάλη αλυσίδα στάνταράκι μιλούσες με merchandiser οι οποίοι το έχουν τερματίσει με τις βλακείες αλλά και τη λάσπη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αυτό που σου είπαν ήταν μπαρούφα... Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που σε βγάζουν μουρλό γενικότερα. Αυτά τα μαγικά με το να μην σε καλύπτουν σε πλακέτες συνήθως γίνονται σε κλιματιστικά inverter οπου τα αποδίδουν όλα στη ΔΕΗ. Σε αφυγραντήρες οι εταιρείες που έχουν ανταλλακτικά σε καλύπτουν μια χαρά!

Αυτό θα έπρεπε να είχαν τα Eva II στο παρελθόν αλλά λειτουργούσε εντελώς λάθος. Πλέον οι τωρινές εισαγωγές δουλεύουν με μόνιμα αναμένο τον ανεμιστήρα.

Εχεις δικιο, μαλλον το κανει το MM για να πουλησει την εξτρα 5 ετη δικη του εγγυηση με 40 ευρω (σημερα λογω BF στα 20 ευρω). Οποτε σου λενε και καλα οτι δεν καλυπτει πλακετα, για να σε αγχωσει μπας και τσιμπησεις για να παρεις την εξτρα εγγυηση. Αναρμοστη και ανηθικη πρακτικη πωλησης δλδ.

Καπου διαβασα στο εγχειριδιο των Eva οτι τα μοντελα απο Ιουλιο 2018 και μετα ειναι ετσι. Το θεμα ειναι πως μπορεις να ξερεις οτι ειναι καινουριο μοντελο και οχι καποιο παλιο στοκ. Το κουτι απεξω λογικα δεν γραφει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Λόγω χρήσης νομίζω δεν βάζω ως απαραίτητο όρο στην εξίσωση τα 20 lt

Ο Rohnson βλέπω ότι καίει σχεδόν τα διπλά από τον Morris... 

Παίζουν με την Max και την rated input.  Η rated είναι μικρότερη.  Κάποιο λακο έχει η φάβα με τα μορις και αυτά που γράφουν. Που είναι η μέγιστη ισχύς στα Moris; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω στο εγχειριδιο του Morris που κατεβασα και διαβασα λεει μεγιστη καταναλωση 360watt στη μεγαλη σκαλα. Με δεδομενο οτι εχει δυο σκαλες μονο, και στη χαμηλη μπορει να μην το δουλευεις συχνα αν εχεις προβλημα υγρασιας, ειναι ισως λιγο παραπλανητικο.

Επισης σαν ροη αερα δινει 105 κυβικα στη χαμηλη και 135 στη μεγαλη που επισης ειναι λιγο αν αναλογιστουμε οτι ο 16αρης inventor δινει στη μεγαλη 165κυβικα/ωρα ροη στη μεγαλη σκαλα και εχει και 3 σκαλες με τη μικρη στα 110 νομιζω και τη μεσαια καπου στα 140.

Ερωτηση στον Puredry PD 20L Face Lift πως κλεινει ο ιονιστης, γιατι στο εγχειριδιο του δεν βρηκα κατι σχετικο, καποιο κουμπι δλδ να τον σβηνει.

Παρολο που στις κριτικες του Σκρουτζ χρηστες αναφερουν οτι τον εσβηναν.

Επισης το φιλτρο ανθρακα περιλαμβανεται στη συσκευασια ή οχι? Γιατι στον Morris εχει σε παρενθεση στο εγχειριδιο (προαιρετικο).

Τελος σαν εταιρεια και αξιοπιστια τι λεει η Puredry? Γιατι δινει μονο 2 ετη εγγυηση οταν ολοι σχεδον πλεον δινουν 5 πχ Toyo, Inventor, Morris κτλ.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα ,

 Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο forum παρέλαβα σήμερα τον Puredrive pd12l.

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις , καλή κατασκευή , αθόρυβος..

Περισσότερες λεπτομέρειες-εντυπωσεις σε λίγες μέρες...

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πουν πως μπαίνουν τα ροδακια που συνοδεύουν τον αφυγραντήρα. Στο manual δεν γράφει κάτι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_kor06 είπε

Καλησπέρα στην παρέα ,

 Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο forum παρέλαβα σήμερα τον Puredrive pd12l.

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις , καλή κατασκευή , αθόρυβος..

Περισσότερες λεπτομέρειες-εντυπωσεις σε λίγες μέρες...

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πουν πως μπαίνουν τα ροδακια που συνοδεύουν τον αφυγραντήρα. Στο manual δεν γράφει κάτι...

Λογικα από κάτω.  Κάπβς τα σπρώχνεις και κάρφωνεται κάπως. Πάρε την αντιπροσωπία αν δεν είσαι σίγουρος. Είναι αρκετά αδύναμος ο 12Λ. 20λ μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχεις δικιο, μαλλον το κανει το MM για να πουλησει την εξτρα 5 ετη δικη του εγγυηση με 40 ευρω (σημερα λογω BF στα 20 ευρω). Οποτε σου λενε και καλα οτι δεν καλυπτει πλακετα, για να σε αγχωσει μπας και τσιμπησεις για να παρεις την εξτρα εγγυηση. Αναρμοστη και ανηθικη πρακτικη πωλησης δλδ.

Καπου διαβασα στο εγχειριδιο των Eva οτι τα μοντελα απο Ιουλιο 2018 και μετα ειναι ετσι. Το θεμα ειναι πως μπορεις να ξερεις οτι ειναι καινουριο μοντελο και οχι καποιο παλιο στοκ. Το κουτι απεξω λογικα δεν γραφει κατι.

εκτός και αν μιλούσες με merchandiser και σε "έπαιζε"! (ο merchandiser είναι υπάλληλος ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του καταστήματος)

Για τη λειτουργία του Eva αυτό που σου είπα είναι. Το πως τα ξεχωρίζεις ιδέα δεν έχω

38 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Παίζουν με την Max και την rated input.  Η rated είναι μικρότερη.  Κάποιο λακο έχει η φάβα με τα μορις και αυτά που γράφουν. Που είναι η μέγιστη ισχύς στα Moris; 

Τι εννοείς?! Στη σελίδα τους αναγράφει κατανάλωση (rated είναι αυτό) και μέγιστη ισχύ εισόδου... Είδες πουθενά αλλού τίποτα και σε μπέρδεψε?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...