Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yositosi είπε

με κάνω edit γιατι βλέπω ότι έγραψα βλακεία!

NAI ΑΛΛΑ.. είναι πολύ πιο αποδοτικό γιατί κάνει ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ υψηλότερη αφύγρανση!!! Καις περισσότερο αλλά για πολύ λιγότερο μιας και κάνεις  υψηλότερη αφύγρανση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Δεν κοιτάμε τα Watt μόνο αλλά τα Watt ανά λίτρο νερού αφύγρανσης, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ ΙΔΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΥΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ;) 

Δεν αντιλεγω, απλα μιλαμε για καταναλωση. Ολοι οι αφυγραντηρες οταν τραβανε ΟΛΟ το ρευμα κανουν φοβερα καλη αφυγρανση. Το watt ανα λιτρο πως το βρισκουμε; Ο φιλος νομιζε οτι οταν αφαιρουμε ιδανικες συνθηκες τραβαει πολυ ρευμα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@yositosi

Αν έχεις την καλοσύνη μιας και σε παρακολουθώ καιρό και διαβάζω τα post σου και μου έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη - μεταξύ των παραπάνω και αν βάλουμε στην εξίσωση και τα :

1. https://www.skroutz.gr/s/7552657/Ecoair-DD322-FW-Classic.html  (καινούργιο μοντέλο με καλά reviews στο εξωτερικό).

2. https://www.skroutz.gr/s/16022805/Toyotomi-Ora-TD-IZB80.html#specs

Τι θα επέλεγες?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

@yositosi

Αν έχεις την καλοσύνη μιας και σε παρακολουθώ καιρό και διαβάζω τα post σου και μου έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη - μεταξύ των παραπάνω και αν βάλουμε στην εξίσωση και τα :

1. https://www.skroutz.gr/s/7552657/Ecoair-DD322-FW-Classic.html  (καινούργιο μοντέλο με καλά reviews στο εξωτερικό).

 2. https://www.skroutz.gr/s/16022805/Toyotomi-Ora-TD-IZB80.html#specs

Τι θα επέλεγες?

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι οι αφυγραντήρες ζεολίθου είναι πολύ "εξειδικευμένο" προιον που έχει πιαστεί σε ελάχιστες χώρες, και κατά κύριο λόγο στην Αγγλία όπου και έχουν χαμηλές θερμοκρασίες αλλά και ΠΟΛΛΑ σπιτια με εξωτερικό αποθηκάκι (κοντά δηλαδή στο σπίτι, με πολλή πραμάτεια μέσα, και υψηλή υγρασία από την οποία πρέπει να προστατευθεί). Ελλάδα έγινε μόδα... Ως εκ τούτου είναι ένα προιόν ΜΗ εμπορικό διεθνώς και άρα ΜΗ διαδεδομένο στην Κίνα και στους διάφορους κατασκευαστές. Για να ακριβολογουμε ελάχιστοι Κινέζοι κατασκευάζουν αφυγραντήρες ζεολίθου και για αυτό βλέπεις συχνά τα ίδια καλούπια με άλλο brand μιας και δεν υπάρχουν επιλογες διαφοροποίησης.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, και επειδή είναι πολύ straight-forward μια υλοποίηση ζεολίθου, μην περιμένεις τρελές αποκλίσεις και διαφορές. Αντίστοιχα λίτρα δηλώνουν, κοντινά δοχεία σε μέγεθος, στα db όπως έχω προαναφέρει ΠΑΝΤΟΥ έχεις βαβούρα (48άρι db στο χαλαρό όταν κάνουν δουλειά!), έχουν περσίδα... κοντινά στα Watt άρα κοιτάς για εμένα εγγυήσεις, αλλά και από κοντά ποιό σου κάνει πιο ποιοτικό σε πλαστικά και επιλέγεις. Συγγνώμη αν δεν βοηθάω παραπάνω, μιας και να είχα κάποιο να προτιμάω μεταξύ των δύο δεν θα το έλεγα γιατί δεν λέει αυτά που κράζουμε μετά να τα κάνουμε :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα - έχεις δίκιο.

Στο μεταξύ ψάχνοντας τώρα στο skroutz έσκασε καινούργιο όπλο σε specs τουλάχιστον. Μπήκα και στο site και εντυπωσιάστηκα: https://www.remko.de/en/products/dehumidification/dehumidifiers/asf-series/

https://www.skroutz.gr/s/16580869/Remko-ASF-100.html#specs

 

/sigh ούτε κάρτα γραφικών να αγοράζαμε.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα - έχεις δίκιο.

Στο μεταξύ ψάχνοντας τώρα στο skroutz έσκασε καινούργιο όπλο σε specs τουλάχιστον. Μπήκα και στο site και εντυπωσιάστηκα: https://www.remko.de/en/products/dehumidification/dehumidifiers/asf-series/

https://www.skroutz.gr/s/16580869/Remko-ASF-100.html#specs

/sigh ούτε κάρτα γραφικών να αγοράζαμε.... 

φίλε μου πραγματικά δεν έχω άποψη για αυτή τη συσκευή, πρώτη φορά τη βλέπω. Βέβαια βλέποντας ΕΝΑΝ να το δίνει, προβληματίζομαι για το τι παίζει με το θέμα service

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Μετά από έρευνα και την βοήθεια σας από τα post σας κατέληξα με ένα φίλο μου να αγοράσουμε αφυγραντήρα με ζεόλιθο. Συγκεκριμένα είμαστε μεταξύ των Meaco Ζambesi και αυτού:

https://www.skroutz.gr/s/16143453/Delonghi-DNS-80-Tasciugo-AriaDry-Light.html

Οποιαδήποτε πληροφορία - θα βοηθούσε να καταλήξουμε σε αγορά. Ευχαριστώ.

Ο  Inventor Rise R2-ION8L είναι καραδοκιμασμένο μοντέλο και απ' τα καλύτερα με ζεόλιθο. Καλύπτει σε σπίτι φίλου στον Κάλαμο - Αγ. Απόστολους με μεγάλο πρόβλημα υγρασίας χώρο 70 τ.μ.και δουλεύει ακατάπαυστα σχεδόν 3 χρόνια. Εϊναι εξαιρετικά ευχαριστημένος και πήρε και τον ίδιο σε σπίτι στην Αθήνα . Τον έχω τσεκάρει με δοκιμή στο σπίτι μου και θα σου πω τα εξής. Έχει καλή συναρμολόγηση, δεν τρίζουν τα πλαστικά, δείχνει όμορφος και βέβαια λειτουργεί με τον γνωστό τρόπο του πιάνω την θερμοκρασία που του δίνεις, σταματά για 30', δουλεύει ο ανεμιστήρας για 2' περίπου να επανελέγξει θερμοκρασία χώρου και μετά αν χρειαστεί ανοίγει για αφύγρανση μέχρι την θερμοκρασία που του θέτεις. Ο θόρυβος είναι μεγάλος σε Full λειτουργία και πιο υποφερτός σε χαμηλή. Μυρωδιά ζεόλιθου θα έχεις μόνο αν τον δουλεύεις σε φουλ ρύθμιση και συνεχόμενα. Μόλις κατέβει η υγρασία στο σημείο που θες η μυρωδιά δεν είναι καθόλου θέμα. Μόνο αρνητικό για μένα η κατανάλωση. Τσεκαρισμένο με μετρητή Hama 660w περίπου σε φουλ λειτουργία και το μισό ακριβώς στην χαμηλή λειτουργία. Γενικά είναι εξαιρετικός σε χώρους χωρίς στάνταρ θέρμανση καθώς και σε ιδιαίτερα απαιτητικούς χώρους σε υγρασία.

Επεξ/σία από Basinga
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία με τους Juro-Pro;
Σκέφτομαι για το μοντέλο των 28 λίτρων γιατί προορίζεται για σπίτι 120 τ.μ,  με το μισό χώρο να είναι σαλόνι-κουζίνα και το άλλο μισό 3 υπνοδωμάτια, με την ιδιαιτερότητα ότι έχει πολύ ψηλό ταβάνι (4,5-5 μέτρα).
Δε γνωρίζω τα νουμερα της υγρασίας, γιατί δεν έχω μετρητή αλλά δεν είναι τραγική, όπως και η θερμοκρασία. Θα με καλύψει πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panagob είπε

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία με τους Juro-Pro;
Σκέφτομαι για το μοντέλο των 28 λίτρων γιατί προορίζεται για σπίτι 120 τ.μ,  με το μισό χώρο να είναι σαλόνι-κουζίνα και το άλλο μισό 3 υπνοδωμάτια, με την ιδιαιτερότητα ότι έχει πολύ ψηλό ταβάνι (4,5-5 μέτρα).
Δε γνωρίζω τα νουμερα της υγρασίας, γιατί δεν έχω μετρητή αλλά δεν είναι τραγική, όπως και η θερμοκρασία. Θα με καλύψει πιστεύετε;

To εχει παρει ο @n4sleep

 

3 ώρες πριν, Basinga είπε

Ο  Inventor Rise R2-ION8L είναι καραδοκιμασμένο μοντέλο και απ' τα καλύτερα με ζεόλιθο. Καλύπτει σε σπίτι φίλου στον Κάλαμο - Αγ. Απόστολους με μεγάλο πρόβλημα υγρασίας χώρο 70 τ.μ.και δουλεύει ακατάπαυστα σχεδόν 3 χρόνια. Εϊναι εξαιρετικά ευχαριστημένος και πήρε και τον ίδιο σε σπίτι στην Αθήνα . Τον έχω τσεκάρει με δοκιμή στο σπίτι μου και θα σου πω τα εξής. Έχει καλή συναρμολόγηση, δεν τρίζουν τα πλαστικά, δείχνει όμορφος και βέβαια λειτουργεί με τον γνωστό τρόπο του πιάνω την θερμοκρασία που του δίνεις, σταματά για 30', δουλεύει ο ανεμιστήρας για 2' περίπου να επανελέγξει θερμοκρασία χώρου και μετά αν χρειαστεί ανοίγει για αφύγρανση μέχρι την θερμοκρασία που του θέτεις. Ο θόρυβος είναι μεγάλος σε Full λειτουργία και πιο υποφερτός σε χαμηλή. Μυρωδιά ζεόλιθου θα έχεις μόνο αν τον δουλεύεις σε φουλ ρύθμιση και συνεχόμενα. Μόλις κατέβει η υγρασία στο σημείο που θες η μυρωδιά δεν είναι καθόλου θέμα. Μόνο αρνητικό για μένα η κατανάλωση. Τσεκαρισμένο με μετρητή Hama 660w περίπου σε φουλ λειτουργία και το μισό ακριβώς στην χαμηλή λειτουργία. Γενικά είναι εξαιρετικός σε χώρους χωρίς στάνταρ θέρμανση καθώς και σε ιδιαίτερα απαιτητικούς χώρους σε υγρασία.

Απο φιλτρα τι εχει; Ενα απλο φιλτρο σκονης σαν αυτα των κλιματιστικων;

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Απο φιλτρα τι εχει; Ενα απλο φιλτρο σκονης σαν αυτα των κλιματιστικων;

Ναι όπως το λες. Όχι κάτι ιδιαίτερο όπως HEPA άνθρακα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Basinga είπε

Ναι όπως το λες. Όχι κάτι ιδιαίτερο όπως HEPA άνθρακα κλπ

Το φοβαμαι για αυτους που καπνιζουν. Γιαυτο ρωταω. Εσεις δεν καπνιζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Το φοβαμαι για αυτους που καπνιζουν. Γιαυτο ρωταω. Εσεις δεν καπνιζεται;

Αν καπνίζεις, ότι φίλτρο και να έχεις η πέτρα θα μυρίσει, απλά λίγο αργότερα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Αν καπνίζεις, ότι φίλτρο και να έχεις η πέτρα θα μυρίσει, απλά λίγο αργότερα ;) 

Οποτε παιρνω με συμπιεστη; Ή το παιρνω και ας μυρισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Οποτε παιρνω με συμπιεστη; Ή το παιρνω και ας μυρισει;

αν ρωτάς εμένα, τη θέση μου για τους ζεολίθου την ξέρεις. Καλοί και χρυσοί για πολύ εξειδικευμένες συνθήκες (και ψιλοακραίες). Σε όλες τις λοιπές των περιπτώσεων προτιμώ κομπρεσεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν ρωτάς εμένα, τη θέση μου για τους ζεολίθου την ξέρεις. Καλοί και χρυσοί για πολύ εξειδικευμένες συνθήκες (και ψιλοακραίες). Σε όλες τις λοιπές των περιπτώσεων προτιμώ κομπρεσεράκι

Εχω βαθμους 13-18 γιαυτο. Υποθερμανση για το σπιτι που το θελω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχω βαθμους 13-18 γιαυτο. Υποθερμανση για το σπιτι που το θελω

Εγώ με κλειστά μάτια κομπρεσεράκι γιατί μεσοσταθμικά είσαι στο 15C... Ασχετο, εσύ δεν είχες πάρει έναν Rohnson πέρσι?! Μπερδεύομαι???

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...