Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Ειναι 2 inventor eva II o pro και ο κανονικος; Ινβεντορ για μενα.

Inventor Eva ll pro 20lt ή Puredry-PD 20l

2 ώρες πριν, johngamer είπε

Εγω παρέλαβα σήμερα τον Puredry facelift, θα γράψω περισσότερα αφού τον δουλέψω για λίγο καιρό. Προς το παρόν μπορώ να πω ότι όντως έχει καλή ποιότητα και συναρμολογή, 2 εισαγωγές αέρα από τις 2 πλευρές αεριστερά δεξία, με φίλτρα για την κάθε μια (δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράζεις 2 φίλτρα κάθε φορά ή αν τα περιλαμβάνουν σε ένα), τα κουμπιά είναι touch και το φοβάμαι λίγο αυτό, από θόρυβο μπορώ να πω ότι δεν είναι ενοχλητικός, ο συμπιεστής δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, περισσότερο ακούγεται ο αέρας, αθόρυβος δεν είναι σίγουρα, αλλά καθόλου ενοχλητικός. Ρεύμα δεν ξέρω καθόλου πόσο καίει, δεν έχω μετρητή. Από απόδοση σε 52τμ σπίτι με 2 υπνοδωμάτια και σαλονοκουζίνα, τον τοποθέτησα στο χωλάκι που ενώνει όλους τους χώρους μαζί, η υγρασία έδειχνε 72% και 18 βαθμούς σε όργανο beurer που έχω στη γωνία του ενός υπνοδωματίου. Σε 3 ώρες το είχε πάει στο 59% και είχε βγάλει περίπου 1 λίτρο νερό. 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα πήρες τον  20αρη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Μετά από έρευνα και την βοήθεια σας από τα post σας κατέληξα με ένα φίλο μου να αγοράσουμε αφυγραντήρα με ζεόλιθο. Συγκεκριμένα είμαστε μεταξύ των Meaco Ζambesi και αυτού:

https://www.skroutz.gr/s/16143453/Delonghi-DNS-80-Tasciugo-AriaDry-Light.html

Οποιαδήποτε πληροφορία - θα βοηθούσε να καταλήξουμε σε αγορά. Ευχαριστώ.

Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Το μόνο που μπορώ να σου πω  είναι ότι ο Delonghi είναι σίγουρα πιο αθόρυβος και πιο εμφανίσιμος.(Τον είδα και τον άκουσα από κοντά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ. Όντως ο Delonghi φαίνεται πολύ πιο εμφανίσιμο μηχάνημα - είναι και φετινό μοντέλο από ότι κατάλαβα - και έχει και 5 χρόνια εγγύηση (πήρα τηλέφωνο και ρώτησα). Απλά πόσταρα μήπως υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει - γιατί εντάξει μετράει και η εμφάνιση αλλά πάνω από όλα η ουσία.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kathyv25 είπε

Inventor Eva ll pro 20lt ή Puredry-PD 20l

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα πήρες τον  20αρη; 

 

Αυτόν. 22L τον δίνει στα χαρακτηριστικά παρόλο που το όνομα λέει 20.  

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html?from=drop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johngamer είπε

Αυτόν. 22L τον δίνει στα χαρακτηριστικά παρόλο που το όνομα λέει 20.  

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html?from=drop

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RedPriest είπε

Πηρα αυτον εδω στην προσφορά αυτή στα 99 ευρω.https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158036-carrier-cdt165e3

Είναι μικρος λογικα σε σχέση με αυτούς που ήθελα αλλα Η τιμή είναι πολύ καλη. Αν βγει αυριο καποιος καλυτερος και μεγαλύτερος τον ακυρώνω και παιρνω κάποιον άλλο. Είναι καλός ή δεν αξίζει;

Δεν εχει eco mode Αρα turbo λειτουργια μονο.43-47db (αρκετα θορυβοδης εως πολυ)

Καταναλωση 240-380w Aν δεν εχει θερμοκρασιες υψηλες πανω απο 23° το χειμωνα μεσα στο σπιτι θα καταναλωνει προς τη μεγιστη τιμη 380w/h που ειναι απο τις ποιο υψηλες καταναλωση για αφυγραντηρα με συμπιεστη. 

57 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σουπερ τιμη. Λειπουν αρκετα, το silent mode, φιλτρο ανθρακα, οθονη ενδειξεων, timer, και δεν ξερω τι αλλο αλλα η δουλεια γινεται αυτο μετραει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από πέρσι τον Inventor Eva II Pro και θέλω να ρωτήσω ποιά είναι καλύτερη/οικονομικότερη ρύθμιση? Σε Smart Mode ή σε χειροκίνητο?

Τόσο καιρό τον δουλεύω σε Smart Mode και δεν σβήνει ποτέ, αντίθετα με όσα αναφέρθηκαν για μοντέλα που κλείνουν τον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, fonsde είπε

Inventor R2-ION8L vs Meaco DD8L Zambesi vs Meaco DD8L?

Ο Zambesi είναι 10 λιτρος . Οι αλλοι δυο 8 λιτροι .

Zambesi στα 306 ευρώ . 
DD8L  στα 245 ευρώ και Inventor στα 216 ευρώ . 

Σε θέμα θορύβου λειτουργιών κτλ στα ίδια επίπεδα είναι και οι τρείς . Ο Zambessi έχει λίγο μεγαλύτερο δοχείο για το νερό λίγο μεγαλύτερη παροχή αέρα  και οθόνη LCD . 
Meaco Zambessi και Inventor  έχουν περσίδα για να ρυθμίζεις την γωνία όπου θα εξάγεται ο αέρας . 

O Inventor Rise έχει 5 χρόνια εγγύηση . Οι Meaco έχουν  2 χρόνια . 

Πιο value for money είναι ο Rise στη παρούσα φάση . 

23 ώρες πριν, Nintendo1889 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχουμε υγρασία στο υπνοδωμάτιο και θέλουμε έναν αφυγραντήρα κάτω από 200 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον vf?

Κανα 2ωρο θα τον ανάβουμε. Έχω βρει αυτόν https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191443-emide-twt-d16c1-deluxe-black#homepage-#tab9

Αξίζει η αγορά του;

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος περίπου ; 

21 ώρες πριν, Lowbaper7 είπε

Ξερει κανεις τον τροπο λειτουργειας του Toyotomi 16tde γτ στο manual δν αναφερει πουθενα τι κανει αν πιασει τον στοχο? Το κατεβαζει 3-5% πιο χαμηλα και ξανααρχιζει οταν παει +3-5%? Τι ακριβως γινεται?

Στο manual γράφει :  Ο ανεμιστήρας θα εξακολουθήσει να λειτουργεί για κάποια ώρα ακόμα και όταν σταματήσει ο συμπιεστής .   

Όπως καταλαβαίνω . Δεν λειτουργεί μονίμως ο ανεμιστήρας αλλα λειτουργεί για ένα Χ χρονικό διάστημα και μετά σταματά και αυτός .   Λεπτομέρειες δεν λένε . Καλύτερα πάρ τους τηλεφωνο να σου πουν οι ίδιοι . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, powerup είπε

Δεν εχει eco mode Αρα turbo λειτουργια μονο.43-47db (αρκετα θορυβοδης εως πολυ)

Καταναλωση 240-380w Aν δεν εχει θερμοκρασιες υψηλες πανω απο 23° το χειμωνα μεσα στο σπιτι θα καταναλωνει προς τη μεγιστη τιμη 380w/h που ειναι απο τις ποιο υψηλες καταναλωση για αφυγραντηρα με συμπιεστη. 

Οχι το αναποδο. Οσο βρισκει ιδανικες συνθηκες παει προς τι μεγιστη τιμη. Οσο χανεις σε θερμοκρασια και υγρασια, καταναλωνει λιγοτερο κοντα στη μεση τιμη.

τα 380 ειναι με 30 βαθμους και 80% υγρασια

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sebu είπε

Αξιζει ο TOYOTOMI TDE-20DTI που παίζει σε προσφορά λόγω μαύρης παρασκευής στα 179 (οταν το 16 λιτρο του ειναι εξαντλημενο και εχει αρχικη 189) ή ειναι καλυτερος ο Inventor EVA II Pro EP3-Wifi 20L, ο οποιος ομως ειναι και 70 ευρω ακριβοτερος?

Αν εξαιρεσουμε το wifi που δεν βλεπω να πολυχρησιμοποιηθεί κάπου, βασικη διαφορα που ειδα ειναι οτι ο Toyotomi δεν εχει κλιμακωτη ρυθμιση υγρασιας αλλα φιξ ποσοστα 40/50/60/70 ενώ από ότι κατάλαβα ο Inventor εχει επιλογη σε βημα του 5%, οποτε πχ μπορεις να ορισεις 45% ή 55%. Τωρα ποσο ρεαλιστικο θα ειναι αυτο να το πιασει και ποσο αληθινο στην επιτευξη δεν ξερω.

Βλέπω ότι και στην μεγιστη ροη αερα εχουν διαφορα, ο Toyo δινει 110κυβικα/ωρα ενω ο Inventor δινει 165κυβικα/ωρα. Απο οσο διαβασα ομως εδω μεσα αυτο ειναι περισσοτερο θεωρητικο, υπο συνθηκες εργαστηριου και για θερμοκρασιες ανω των 25 κελσιου που σπανια θα παιξουν σε φυσιολογικο σπιτι χειμωνα καιρο εκτος και αν μενεις με 2-3 γυναικες παρεα 🤣

Μεγαλύτερη ροή αέρα ο Inventor και έχει ρύθμιση της υγρασίας με βήμα 5%  . Επίσης έχει οθόνη για να βλέπεις τα επίπεδα υγρασίας του χώρου σου . 

Αυτό που λές για τις συνθήκες εργαστηρίου κτλ αφορά την αφυγραντική ικανότητα των αφυγραντήρων . Η αφυγραντική ικανότητα μεταβάλλεται ανάλογα τις συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας του χώρου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ο Zambesi είναι 10 λιτρος . Οι αλλοι δυο 8 λιτροι .

Zambesi στα 306 ευρώ . 
DD8L  στα 245 ευρώ και Inventor στα 216 ευρώ . 

Σε θέμα θορύβου λειτουργιών κτλ στα ίδια επίπεδα είναι και οι τρείς . Ο Zambessi έχει λίγο μεγαλύτερο δοχείο για το νερό λίγο μεγαλύτερη παροχή αέρα  και οθόνη LCD . 
Meaco Zambessi και Inventor  έχουν περσίδα για να ρυθμίζεις την γωνία όπου θα εξάγεται ο αέρας . 

O Inventor Rise έχει 5 χρόνια εγγύηση . Οι Meaco έχουν  2 χρόνια . 

Πιο value for money είναι ο Rise στη παρούσα φάση . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος περίπου ; 

Στο manual γράφει :  Ο ανεμιστήρας θα εξακολουθήσει να λειτουργεί για κάποια ώρα ακόμα και όταν σταματήσει ο συμπιεστής .   

Όπως καταλαβαίνω . Δεν λειτουργεί μονίμως ο ανεμιστήρας αλλα λειτουργεί για ένα Χ χρονικό διάστημα και μετά σταματά και αυτός .   Λεπτομέρειες δεν λένε . Καλύτερα πάρ τους τηλεφωνο να σου πουν οι ίδιοι . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος στο σπίτι σου ; (Φαντάζομαι είναι το σαλόνι σου )

Απο φιλτρα πως παει ο inventοr rise; Φιλτρο ανθρακα; Γιατι ο ζαμπεζι νομιζω εχει

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

Μετά από έρευνα και την βοήθεια σας από τα post σας κατέληξα με ένα φίλο μου να αγοράσουμε αφυγραντήρα με ζεόλιθο. Συγκεκριμένα είμαστε μεταξύ των Meaco Ζambesi και αυτού:

https://www.skroutz.gr/s/16143453/Delonghi-DNS-80-Tasciugo-AriaDry-Light.html

Οποιαδήποτε πληροφορία - θα βοηθούσε να καταλήξουμε σε αγορά. Ευχαριστώ.

απλά πρόσεξε να δεις τα χαρακτηριστικά σωστά γιατί τα στοιχεία που δίνονται είναι ανακριβή (μπανανιστάν συνέχεια). Τα 34db που δηλώνουν είναι LOW mode, σε λειτουργία ΠΛΗΡΟΥΣ αφύγρανσης φεύγεις στα 48db που δεν τα δηλώνουν...

Ελληνική πραγματικότητα... https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601?TabSegment=specifications#specifications

Βελγική πραγματικότητα... https://www.delonghi.com/fr-be/produits/confort/traitement-de-lair/deshumificateurs-delonghi/tasciugo-ariadry-light-dns-80-0148116601?TabSegment=Caracteristiques#Caracteristiques 

Για τον Αγγλο, μπορείς να τα δεις από την Αγγλική σελίδα ;) 

Ιδιαίτερα άξιο αναφοράς το ότι ο Delonghi δηλώνει 7.5 λίτρα στους 32C @ Rh80% (συνθήκες που τον ευνοούν ΠΟΛΥ νομίζω), έναντι 20C @ RH60 που δηλώνουν όλοι οι άλλοι. Ας με διορθώσει κάποιος αν βλέπω κάτι λάθος αλλά η πραγματική του απόδοση στα χαρτιά πρέπει να είναι αισθητά πιο κάτω από τα υπόλοιπα μοντέλα της αγοράς εκτός και αν μπερδεύω εγώ κάτι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yositosi

Ευχαριστώ πολύ - αυτό μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση για τα 7.5 lit και την κατά 40~50 watt περισσότερη κατανάλωση (στο max) και κάτι δεν μου καθόταν καλά. Εμένα προσωπικά στο σπίτι μου με εξυπηρετεί μιας και είναι μικρό. (ένα ενιαίο χώρο 40~50 τμ θα κληθεί να εξυπηρετήσει) και κάτι μικρά υπνοδωμάτια το βράδυ κατά περίπτωση. Στον φίλο μου με το σπίτι 160τμ. πως του το πασάρω αυτό.... Του είχα προτείνει άλλωστε να πάρει 2 αφυγραντήρες με κομπρέσσορα μιας και αυτός δεν λυπάται την θέρμανση. Εγώ ευτυχώς έχω σπιτάκι με πολύ ξύλο μέσα το οποίο θα πέσει στους 15~17 το βράδυ/πρωί.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οχι το αναποδο. Οσο βρισκει ιδανικες συνθηκες παει προς τι μεγιστη τιμη. Οσο χανεις σε θερμοκρασια και υγρασια, καταναλωνει λιγοτερο κοντα στη μεση τιμη.

τα 380 ειναι με 30 βαθμους και 80% υγρασια

 

με κάνω edit γιατι βλέπω ότι έγραψα βλακεία!

NAI ΑΛΛΑ.. είναι πολύ πιο αποδοτικό γιατί κάνει ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ υψηλότερη αφύγρανση!!! Καις περισσότερο αλλά για πολύ λιγότερο μιας και κάνεις  υψηλότερη αφύγρανση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Δεν κοιτάμε τα Watt μόνο αλλά τα Watt ανά λίτρο νερού αφύγρανσης, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ ΙΔΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΥΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...