Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Nintendo1889 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχουμε υγρασία στο υπνοδωμάτιο και θέλουμε έναν αφυγραντήρα κάτω από 200 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον vf?

Κανα 2ωρο θα τον ανάβουμε. Έχω βρει αυτόν https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191443-emide-twt-d16c1-deluxe-black#homepage-#tab9

Αξίζει η αγορά του;

Για αυτόν δεν ξέρω αλλά σε παρόμοια χαρακτηριστικά υπάρχει και η πιο δοκιμασμένη λύση https://www.bestprice.gr/item/2155179647/toyotomi-zen-tde-20dti.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιος που ξερει πολυ καλα απο αυτα εχει να μου πει αν ναι η οχι να προχωρησω σε αγορα εδω?Μου τον ειπε ενα παιδι σε αλλο νημα....Ευχαριστω...

https://www.bestprice.gr/item/2155160731/sendo-sdh-20yo1.html?bpref=deal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γλυκοκοιτάζω αυτόν εδώ ( https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html ) λογού του μεγάλου του κάδου. 85τμ σπίτι ελάχιστη θερμοκρασία τον χειμώνα αφού υπάρχει θέρμανση είναι περίπου στους 20c και θερμοκρασία στο υγρασιόμετρο κοντά στα 70% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τον τροπο λειτουργειας του Toyotomi 16tde γτ στο manual δν αναφερει πουθενα τι κανει αν πιασει τον στοχο? Το κατεβαζει 3-5% πιο χαμηλα και ξανααρχιζει οταν παει +3-5%? Τι ακριβως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

γλυκοκοιτάζω αυτόν εδώ ( https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html ) λογού του μεγάλου του κάδου. 85τμ σπίτι ελάχιστη θερμοκρασία τον χειμώνα αφού υπάρχει θέρμανση είναι περίπου στους 20c και θερμοκρασία στο υγρασιόμετρο κοντά στα 70% 

Τον αγόρασα σήμερα το μεσημέρι. 

Μέχρι τώρα όλα καλά. Στέγνωσε ένα πλυντήριο ρούχα σε κλειστό δωμάτιο μέσα σε 3-4 ώρες. 

Ποιότητα κατασκευής σχετικά καλή, έχει λίγους τριγμούς, νομίζω τρίζει το χερούλι που έχει στο πάνω μέρος. Το σήκωσα και σταμάτησε. 

Ο θόρυβος με τον ανεμιστήρα στο φουλ είναι αρκετά δυνατός, όχι σε σημείο να μην τον αντέχεις όμως. Στη μικρή κλίμακα είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα. 

Έχουμε ίδιες συνθήκες στο σπίτι και περίπου ίδια τετραγωνικά. 

Η εφαρμογή για έλεγχο από το κινητό αρκετά καλή, δεν το περίμενα, συνήθως είναι σκουπίδια, αλλά δε βλέπω κανένα κόλλημα. 

219€ τον αγόρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση σε σπίτι που η υγρασία παίζει από 60-72% ανάλογα το δωμάτιο (πχ στο μπάνιο που είναι εσωτερικό χτυπάει και 70αρια) τι προτείνετε?

Σε μέρες που έχει ζέστη και το σπίτι αερίζεται είναι στο 58%-62%. Τις τελευταίες μέρες που χάλασε ο καιρός με τις βροχές και τώρα με την υγρασία κ το νοτιά χτυπάει 65%.

Θερμοκρασία εσωτερικού χώρου παίζει μεταξύ 18/19 ελάχιστη και 21/22 μεγιστη χωρις ιδιαιτερη θερμανση.

Χωρος συνολικά 100τμ αλλά δεν είναι ενιαιος και ο αφυγραντηρας θα μετακινείται οπου υπαρχει αναγκη. Δεν θα τον εχω στο σαλονι και να περιμενω να στεγνωσει και το δωματιο ή το μπανιο.

Στοχος μου ειναι να κατεβαζει την υγρασια στο 50% και να τον κλεινω. Αφου πρωτα τις πρωτες μερες δουλεψει φουλ να στεγνωσει τα παντα.

Το 16 λιτρα θα ειναι ενταξει για αυτη τη δουλεια ή θα χρειαστει ο 20αρης? Απο οτι εχω καταλαβει η διαφορα εγκειται στη συνεχη χρηση και στον ενιαιο χωρο. Αν το πηγαινω απο δωματιο σε δωματιο δεν νομιζω να εχει τραγικη διαφορα ο 20αρης αντε να μου κερδιζει 15-20 λεπτα (γρηγοροτερα) αλλα ισως με λιγο μεγαλυτερη καταναλωση στην προσπαθεια.

Κοιταγα τον Samsung αλλά διαβάζοντας εδώ είδα και τον Inventor απλά θα ψάξω μοντέλο μετά τον Ιούλιο 2018 για να μην εχει το "θεμα" με τον ανεμιστηρα που σβηνει. Το wifi το θεωρω ψιλοεφε και δεν ειναι ο λογος που κοιταω τον Inventor. Περισσοτερο γλυκοκοιταζω τα 5 χρονια εγγυησης.

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html#reviews

Σχόλια και απαντησεις ευπροσδεκτα

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Για χρήση σε σπίτι που η υγρασία παίζει από 60-72% ανάλογα το δωμάτιο (πχ στο μπάνιο που είναι εσωτερικό χτυπάει και 70αρια) τι προτείνετε?

Σε μέρες που έχει ζέστη και το σπίτι αερίζεται είναι στο 58%-62%. Τις τελευταίες μέρες που χάλασε ο καιρός με τις βροχές και τώρα με την υγρασία κ το νοτιά χτυπάει 65%.

Θερμοκρασία εσωτερικού χώρου παίζει μεταξύ 18/19 ελάχιστη και 21/22 μεγιστη χωρις ιδιαιτερη θερμανση.

Χωρος συνολικά 100τμ αλλά δεν είναι ενιαιος και ο αφυγραντηρας θα μετακινείται οπου υπαρχει αναγκη. Δεν θα τον εχω στο σαλονι και να περιμενω να στεγνωσει και το δωματιο ή το μπανιο.

Στοχος μου ειναι να κατεβαζει την υγρασια στο 50% και να τον κλεινω. Αφου πρωτα τις πρωτες μερες δουλεψει φουλ να στεγνωσει τα παντα.

Το 16 λιτρα θα ειναι ενταξει για αυτη τη δουλεια ή θα χρειαστει ο 20αρης? Απο οτι εχω καταλαβει η διαφορα εγκειται στη συνεχη χρηση και στον ενιαιο χωρο. Αν το πηγαινω απο δωματιο σε δωματιο δεν νομιζω να εχει τραγικη διαφορα ο 20αρης αντε να μου κερδιζει 15-20 λεπτα (γρηγοροτερα) αλλα ισως με λιγο μεγαλυτερη καταναλωση στην προσπαθεια.

Κοιταγα τον Samsung αλλά διαβάζοντας εδώ είδα και τον Inventor απλά θα ψάξω μοντέλο μετά τον Ιούλιο 2018 για να μην εχει το "θεμα" με τον ανεμιστηρα που σβηνει. Το wifi το θεωρω ψιλοεφε και δεν ειναι ο λογος που κοιταω τον Inventor. Περισσοτερο γλυκοκοιταζω τα 5 χρονια εγγυησης.

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html#reviews

Σχόλια και απαντησεις ευπροσδεκτα

Ευχαριστω!

Χωρίς να γνωρίζω τη διαρρύθμιση του χώρου σου, πιστεύω ότι αυστρηρα και μόνο λόγω των 100τμ είσαι πολύ οριακά, ως και φτωχά με 16λιτρο αφυγραντήρα. Από την άλλη βέβαια οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι αποδεκτά υψηλές, ενώ και τα επίπεδα υγρασίας σου είναι επίσης χαμηλά (σε βαθμό που αντικειμενικά μιλώντας δεν ξέρω αν πράγματι χρειάζεσαι αφυγραντήρα :)  :) :) )... 

Γιατί δεν κοιτάζεις και σε 20λιτρα μοντέλα; Οι διαφορές σε τιμές είναι πολύ μικρές, ειδικά αυτές τις μέρες με τις προσφορές που παίζουν, και θα έχεις και ένα μηχάνημα που θα δουλεύει πιο ξεκούραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! Πέρασα σήμερα από κοτσοβολο για να ρίξω μια μάτια στα rating labels των αφυγραντηρων που μ ενδιαφέρουν. Υπενθυμίζω ότι οι υποψήφιοι που είχα καταλήξει ήταν ο rohnson genius R-9420 και ο invertor eva ii pro ep3-wifi 20L. Αυτό που με είχε προβληματίσει ήταν η διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας που υπήρχε στις πληροφορίες των δυο αφυγραντηρων (inventor 260w/rohnson 365w) κ ήθελα να τσεκάρω εάν πρόκειται για την μέγιστη ισχύ των συσκευών. (Παρόλα αυτά έριξα κ μια μάτια στο rating label του Morris mde-2026i έτσι για να υπάρχει). Αρχικά να πω ότι στο rating label του inventor δεν υπήρχε καμία πληροφορία για τα watt της συσκευής. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση όπως κ στον υπάλληλο ο οποίος ξεκάθαρα μου προωθούσε τον rohnson (δεν γνωρίζω όμως τον λόγο για την θερμή του υποστήριξη). Τώρα όσον αφορά τον rohnson ο πωλητής μου είπε πως τα 365w που αναγράφονται είναι η μαξ ισχύς του αφυγραντηρα. Παρόλα αυτά στο rating label έγραφε rated input power:365w (επισυνάπτω φωτο). Άλλο δεν είναι το rated input power και άλλο το max power input? Έχω μπερδευτεί. Επίσης να πω πως έστειλα email κ στην invertor και στον αντιπρόσωπο της rohnson. Έλαβα απάντηση μόνο από τον δεύτερο ο οποίος με διαβεβαιώνει πως τα 365 w είναι η μέγιστη ισχύς του αφυγραντηρα. Με βαση το rating label μπορεί να ισχυει κάτι τέτοιο? Τέλος να πω ότι το rating label του Morris ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο αφού αναφέρει και rating input power και max power input (επισυνάπτω φωτο).

1DDEFFE6-8108-4B7A-8129-12A3DD3577E8.jpeg

6AF7ADEE-4DB3-4B8A-899D-6274BDF87E04.jpeg

Επεξ/σία από v__g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, v__g είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! Πέρασα σήμερα από κοτσοβολο για να ρίξω μια μάτια στα rating labels των αφυγραντηρων που μ ενδιαφέρουν. Υπενθυμίζω ότι οι υποψήφιοι που είχα καταλήξει ήταν ο rohnson genius R-9420 και ο invertor eva ii pro ep3-wifi 20L. Αυτό που με είχε προβληματίσει ήταν η διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας που υπήρχε στις πληροφορίες των δυο αφυγραντηρων (inventor 260w/rohnson 365w) κ ήθελα να τσεκάρω εάν πρόκειται για την μέγιστη ισχύ των συσκευών. (Παρόλα αυτά έριξα κ μια μάτια στο rating label του Morris mde-2026i έτσι για να υπάρχει). Αρχικά να πω ότι στο rating label του inventor δεν υπήρχε καμία πληροφορία για τα watt της συσκευής. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση όπως κ στον υπάλληλο ο οποίος ξεκάθαρα μου προωθούσε τον rohnson (δεν γνωρίζω όμως τον λόγο για την θερμή του υποστήριξη). Τώρα όσον αφορά τον rohnson ο πωλητής μου είπε πως τα 365w που αναγράφονται είναι η μαξ ισχύς του αφυγραντηρα. Παρόλα αυτά στο rating label έγραφε rated input power:365w (επισυνάπτω φωτο). Άλλο δεν είναι το rated input power και άλλο το max power input? Έχω μπερδευτεί. Επίσης να πω πως έστειλα email κ στην invertor και στον αντιπρόσωπο της rohnson. Έλαβα απάντηση μόνο από τον δεύτερο ο οποίος με διαβεβαιώνει πως τα 365 w είναι η μέγιστη ισχύς του αφυγραντηρα. Με βαση το rating label μπορεί να ισχυει κάτι τέτοιο? Τέλος να πω ότι το rating label του Morris ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο αφού αναφέρει και rating input power και max power input (επισυνάπτω φωτο).

1DDEFFE6-8108-4B7A-8129-12A3DD3577E8.jpeg

6AF7ADEE-4DB3-4B8A-899D-6274BDF87E04.jpeg

Στους 26.7C @ Rh60% μέγιστη λίγο δύσκολο! Βασικά αδύνατο, αλλά οκ, τι να πω!  Βασικά τα Watt που δείχνει είναι αυτά όταν κάνει 10λίτρα περίπου αφύγρανσης (που ούτε αυτά τα δηλώνει)

Αναφορικά για να καταλάβεις και να πάρεις μια εικόνα δες τις αναλυτικές καταναλώσεις που δίνει ο Αγγλάρας για 2 διαφορετικά μοντέλα του όπου το MAX είναι στα 30C @ Rh80%
https://www.meaco.com/dehumidifier/home-dehumidifiers/meaco-20l-low-energy-dehumidifierair-purifier-is-a-which-best-buy
https://www.meaco.com/dehumidifier/home-dehumidifiers/meaco-12l-ah-dehumidifier

Δες και τον Ιταλό (ο οποίος βέβαια δηλώνει στους 32C για να βαφτίσει το 20λιτρο 22λιτρο αλλά το προσπερνάμε μιας και τουλάχιστον το δηλώνει!)

http://www.olimpiasplendid.com/media/files/4170_Aquaria 22_EN18.pdf 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

Χωρίς να γνωρίζω τη διαρρύθμιση του χώρου σου, πιστεύω ότι αυστρηρα και μόνο λόγω των 100τμ είσαι πολύ οριακά, ως και φτωχά με 16λιτρο αφυγραντήρα. Από την άλλη βέβαια οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι αποδεκτά υψηλές, ενώ και τα επίπεδα υγρασίας σου είναι επίσης χαμηλά (σε βαθμό που αντικειμενικά μιλώντας δεν ξέρω αν πράγματι χρειάζεσαι αφυγραντήρα :)  :) :) )... 

Γιατί δεν κοιτάζεις και σε 20λιτρα μοντέλα; Οι διαφορές σε τιμές είναι πολύ μικρές, ειδικά αυτές τις μέρες με τις προσφορές που παίζουν, και θα έχεις και ένα μηχάνημα που θα δουλεύει πιο ξεκούραστα.

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Δεν γνωριζω πως παει η αναλογια των λιτρων για αυτο ρωτησα. Η λογικη μου θα ειναι ο αφυγραντηρας να ειναι σε καθε δωματιο με κλειστη πορτα μεχρι να το φερει στο 50%. Δεν θα παιζει στο σαλονι με ανοικτες τις ενδιαμεσες πορτες για να ζοριζεται. Αρα στη χειροτερη του να πρεπει να δουλεψει σε 40τμ ενιαιο χωρο.

Την υγρασια τη θεωρουσα και εγω νορμαλ μεχρι που ρωτησα πνευμονολογο και ψαχτηκα γιατι συγγενικο προσωπο εχει ασθμα και οποτε ερχεται πρεπει να υπαρχει "ιδανικο" μικροκλιμα. Ο πνευμονολογος μου ειπε οτι το ιδανικο ειναι μια υγρασια 50% αντε 55% μαξ στους 21-22 βαθμους κελσιου για τετοια εποχη και ολο τον χειμωνα. Γενικα το "ιδανικο ευρος" παντα σε συναρτηση της εσωτερικης θερμοκρασιας ειναι λεει 45-55%. Οτιδηποτε κατω απο 30% ειναι πολυ στεγνο και επικινδυνο, οτιδηποτε πανω απο 70% ειναι επισης πολυ επικινδυνο και ακομα και αν δεν εχεις αναπνευστικα προβληματα επιβαρυνεις αδικαιολογητα τον οργανισμο σου και μεσομακροπροθεσμα μπορει να αποκτησεις.

Για αυτο θελω μια συσκευη να στεγνωσει ο χωρο καλα για καμια βδομαδα, εκει πιστευω θα ζοριστει, και μετα να το συντηρει κανα 2-3ωρο, 2-3 φορες την βδομαδα. Και οταν ειναι να ερθει ο συγγενης να δουλευει λιγο πιο εντατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Δεν γνωριζω πως παει η αναλογια των λιτρων για αυτο ρωτησα. Η λογικη μου θα ειναι ο αφυγραντηρας να ειναι σε καθε δωματιο με κλειστη πορτα μεχρι να το φερει στο 50%. Δεν θα παιζει στο σαλονι με ανοικτες τις ενδιαμεσες πορτες για να ζοριζεται. Αρα στη χειροτερη του να πρεπει να δουλεψει σε 40τμ ενιαιο χωρο.

Την υγρασια τη θεωρουσα και εγω νορμαλ μεχρι που ρωτησα πνευμονολογο και ψαχτηκα γιατι συγγενικο προσωπο εχει ασθμα και οποτε ερχεται πρεπει να υπαρχει "ιδανικο" μικροκλιμα. Ο πνευμονολογος μου ειπε οτι το ιδανικο ειναι μια υγρασια 50% αντε 55% μαξ στους 21-22 βαθμους κελσιου για τετοια εποχη και ολο τον χειμωνα. Γενικα το "ιδανικο ευρος" παντα σε συναρτηση της εσωτερικης θερμοκρασιας ειναι λεει 45-55%. Οτιδηποτε κατω απο 30% ειναι πολυ στεγνο και επικινδυνο, οτιδηποτε πανω απο 70% ειναι επισης πολυ επικινδυνο και ακομα και αν δεν εχεις αναπνευστικα προβληματα επιβαρυνεις αδικαιολογητα τον οργανισμο σου και μεσομακροπροθεσμα μπορει να αποκτησεις.

Για αυτο θελω μια συσκευη να στεγνωσει ο χωρο καλα για καμια βδομαδα, εκει πιστευω θα ζοριστει, και μετα να το συντηρει κανα 2-3ωρο, 2-3 φορες την βδομαδα. Και οταν ειναι να ερθει ο συγγενης να δουλευει λιγο πιο εντατικα.

Αν τίθεται θέμα "υγείας" τότε αλλάζει το όλο ζήτημα. Γενικά γύρω στο 55% είσαι πολύ καλά και για αυτό κιόλας οι περισσότερες συσκευές στο auto/smart εκεί στοχεύουν. Πάντως να δουλέψει μερικές ώρες να ρίξει, και μετά να συντηρήσει για κανένα 3ωρο και να τον βάζεις 2-3 φορές την εβδομάδα λίγο ουτοπικό μου ακούγεται φίλε μου. Όπως και να το κάνουμε, η υγρασία προκύπτει από κάπου, εννοώντας συνήθως στην εξωτερική ατμόσφαιρα. Άρα με το που ανοίγεις να αεριστεί το σπίτι (και ειδικά αν το κάνεις σε ώρα με υψηλή υγρασία έξω) και μετά κλείνεις έχεις ξανά υγρασία. Αν κάνεις μπάνιο, πάλι ανεβαίνει η υγρασία... Αν έξω έχει υγρασία, και πάλι έχεις μέσα στο χώρο σου σταδιακό build-up από τα διάφορα σημεία από όπου αυτή περνάει. 

Πραγματικά τα θεωρώ λίγα τα 16 λίτρα για χώρο 100τμ υπό οποιαδήποτε συνθήκη. Αυτό φυσικά πάντοτε το αναφέρω με γνώμονα το ότι τα 20λιτρα μοντέλα είναι οικονομικά πολύ μα πάρα πολύ κοντά (ειδικά τώρα με το βλακ week) όπου οι τιμές έχουν συμπιεστεί τρομακτικά φέρνοντας τα μεγάλα με τα μικρά μοντέλα να έχουν πολύ μικρότερες αποκλίσεις ως προς το καθαρό χρηματικό ποσό που κοστολογούνται. Τώρα τι να σου πω, δεν μπορώ να επιμείνω κιόλας και να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί πραγματικά το τι πραγματικά ισχύει φαίνεται μόνο κατόπιν δοκιμής στο χώρο σου και άρα ότι και να λέμε είναι καθαρά θεωρητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά επειδή έχω ψιλό μπερδευτεί από αυτά που διαβάζω,  τελικά τον inventor Eva τον καινούριο να μην τον προτιμήσουμε? Έχω δει και κάποιους toyotomi που μου φαίνονται καλοί. Επίσης διάβασα αρκετά σχόλια για τους meaco με συμπιεστή ότι μυρίζουν. Και δεν ξέρω τι να προτιμήσω. Για βοηθείστε οι έμπειροι! Ψάχνω να πάρω 20l.

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχω καταλήξει σε δύο αφυγραντηρες με βάση το μπάτζετ (200 ευρώ μαξ) και η χαμηλή στάθμη θορύβου για σπίτι 80 τετραγωνικών που όμως χωρίζεται με πόρτα στα 2 (σαλόνι - κουζίνα το ένα και 2 υπνοδωμάτια το άλλο), οπότε σκέφτομαι να τον μετακινώ και να μη δουλεύει στον ενιαίο χώρο. Ο ένας είναι 16άρης, Juro Pro Diamond 16Lt και ο άλλος 20άρης, Toyotomi Zen2 TDE-20TND18 (τον βρήκα στα 200 σε κατάστημα προσφορά για σήμερα και αύριο μέχρι εξαντλήσεως) Γαι πείτε καμία γνώμη να προλάβουμε. 

Υ. Γ. Θα πήγαινα με κλειστά μάτια στον 20άρη αλλά με προβληματίζει η χαμηλή ροή αέρα που δίνει ο κατασκευαστής 110κ.μ./h και κατά πόσο αθόρυβος παίζει να είναι γιατί θα χρησιμοποιείται κοντά σε υπνοδωμάτια. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Δεν γνωριζω πως παει η αναλογια των λιτρων για αυτο ρωτησα. Η λογικη μου θα ειναι ο αφυγραντηρας να ειναι σε καθε δωματιο με κλειστη πορτα μεχρι να το φερει στο 50%. Δεν θα παιζει στο σαλονι με ανοικτες τις ενδιαμεσες πορτες για να ζοριζεται. Αρα στη χειροτερη του να πρεπει να δουλεψει σε 40τμ ενιαιο χωρο.

Την υγρασια τη θεωρουσα και εγω νορμαλ μεχρι που ρωτησα πνευμονολογο και ψαχτηκα γιατι συγγενικο προσωπο εχει ασθμα και οποτε ερχεται πρεπει να υπαρχει "ιδανικο" μικροκλιμα. Ο πνευμονολογος μου ειπε οτι το ιδανικο ειναι μια υγρασια 50% αντε 55% μαξ στους 21-22 βαθμους κελσιου για τετοια εποχη και ολο τον χειμωνα. Γενικα το "ιδανικο ευρος" παντα σε συναρτηση της εσωτερικης θερμοκρασιας ειναι λεει 45-55%. Οτιδηποτε κατω απο 30% ειναι πολυ στεγνο και επικινδυνο, οτιδηποτε πανω απο 70% ειναι επισης πολυ επικινδυνο και ακομα και αν δεν εχεις αναπνευστικα προβληματα επιβαρυνεις αδικαιολογητα τον οργανισμο σου και μεσομακροπροθεσμα μπορει να αποκτησεις.

Για αυτο θελω μια συσκευη να στεγνωσει ο χωρο καλα για καμια βδομαδα, εκει πιστευω θα ζοριστει, και μετα να το συντηρει κανα 2-3ωρο, 2-3 φορες την βδομαδα. Και οταν ειναι να ερθει ο συγγενης να δουλευει λιγο πιο εντατικα.

Ωρε φίλε σε εμένα το display έδειξε 88% υγρασία . Πάμε για πνευμονία σούμπιτοι δηλαδή . 

Για αυτό αδειάζω αβέρτα τα 5 λίτρα δοχεία του ronson 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...