Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, johngamer said:

Η ροή αέρα πιστεύω δεν είναι μέτρο σύγκρισης της απόδοσης. Σίγουρα για μια Α αφυγρανση χρειάζεται μια ελάχιστη ροή αέρα για να αποδώσει αλλά σίγουρα ολοι σχεδόν οι αφυγραντηρες έχουν περισσότερη ροή αέρα από ότι χρειάζεται για να πιάσουν την απόδοση. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για τον ίδιο αέρα και ο συμπίεσης είναι που κάνει την αφυγρανση όχι ο αέρας.

Μπορεί να έχεις δίκιο όμως σε πολλά site αυτά που έχω διαβάσει, σαν κανόνας ισχύει το ότι "Όσο υψηλότερη είναι η ροή του αέρα ανά ημέρα, τόσο περισσότερο αποτελεσματικός θα είναι ο αφυγραντήρας". Πχ, ο 20ρης Toyotomi δίνεται για χρήση σε χώρο 80m2. Με ύψος τοίχου σε διαμέρισμα να είναι γύρω στα 2,9-3μ, άρα μιλάμε για 240m3. Άρα με 110m3/h θα χρειαστεί γύρω στις 2μιση ώρες να καλύψει τον χώρο αυτό σε σχέση με έναν αντίστοιχο 180m3/h που θα χρειαστεί 1μιση ώρα.

Και το έχω απορία διότι με ενδιαφέρει το μοντέλο αλλά δε μου κάθονται τα μαθηματικά και σε συνάρτηση με την αρκετά χαμηλή του κατανάλωση, φοβάμαι μην τρώμε και λίγο μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Το σπίτι είναι 80τ.μ. με αρκετή υγρασία και το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από 200 ευρώ (και αυτά με κόπο).

Με ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση αλλά το σημαντικότερο, ο χαμηλός ήχος(όσο μπορεί αυτό να γίνει), τουλάχιστον στην χαμηλή σκάλα.

Μία επιλογή στα λεφτά αυτά βλέπω τον Carrier CDG255E, αλλά με προβληματίζει το νούμερο των db που στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 50db.

Επίσης ο Toyotomi TDE 20DTI έχει πέσει στα 170-180 ευρώ και μου φάνταζε η ιδανικότερη λύση αλλά.... λείπει το πάνελ με την ένδειξη υγρασίας του χώρου που το θεωρώ σημαντικό μείον. Επίσης η παροχή αέρα είναι στα 110m³/h που μου φαντάζουν λίγα (δεν γνωρίζω πολλά, από αυτά που διαβάζω εδώ κυρίως)

Ερώτηση: Ο "Juro Pro Diamond 16LT λέει ότι έχει παροχή αέρα 130-160m³/h (χαμηλό-δυνατό), όσο δηλαδή περίπου ο Inventor Eva Pro 20LT 165/141/110m³/h. Πια η διαφορά τους λοιπόν στην πράξη; Άν επιλέξω τον πρώτο, θα έχω, στον ίδιο χώρο, τα ίδια αποτελέσματα με τον δεύτερο; Γενικά τί παίζει σημαντικότερο ρόλο στην πράξη. Τα πόσα λίτρα νερό την ώρα ή η παροχή αέρα γιατί νομίζω έχω μπερδευτεί λίγο. 

Ευχαριστώ.

Κάποια γνώμη μεταξύ των

Carrier CDG255E (είναι τόσο θορυβώδης;))

Toyotomi TDE 20DTI (μου φαίνεται πιο ισορροπημένο, 20lt,χαμηλή κατανάλωση, σχετικά χαμηλός θόρυβος, με ενοχλεί που δεν δείχνει την υγρασία του χώρου)

Juro Pro Diamond 16LT(θα με καλύψει στο χώρο μου;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Μπορεί να έχεις δίκιο όμως σε πολλά site αυτά που έχω διαβάσει, σαν κανόνας ισχύει το ότι "Όσο υψηλότερη είναι η ροή του αέρα ανά ημέρα, τόσο περισσότερο αποτελεσματικός θα είναι ο αφυγραντήρας". Πχ, ο 20ρης Toyotomi δίνεται για χρήση σε χώρο 80m2. Με ύψος τοίχου σε διαμέρισμα να είναι γύρω στα 2,9-3μ, άρα μιλάμε για 240m3. Άρα με 110m3/h θα χρειαστεί γύρω στις 2μιση ώρες να καλύψει τον χώρο αυτό σε σχέση με έναν αντίστοιχο 180m3/h που θα χρειαστεί 1μιση ώρα.

 Και το έχω απορία διότι με ενδιαφέρει το μοντέλο αλλά δε μου κάθονται τα μαθηματικά και σε συνάρτηση με την αρκετά χαμηλή του κατανάλωση, φοβάμαι μην τρώμε και λίγο μάρκετινγκ.

Και ναι, και όχι σε αυτά που λες. Δηλαδή εξαρτάται.

Ξεκινώντας με τα τετραγωνικά μέτρα κάλυψης, είναι η κλασική ιστορία της κότας και του αυγού! Εγραψε κάποτε κάποιος μια μπούρδα για να πουλήσει και την πήραν και την έκαναν σφεντόνα ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ! Εγώ προσωπικά δεν έχω δει εδώ στην Ελλάδα έστω και μια αληθοφανή ένδειξη κάλυψης τετραγωνικών. Στην τελική η πραγματική κάλυψη έχει να κάνει και με πολλούς εξωγενείς παράγοντες μιας και δεν είναι όλοι οι χώροι το ίδιο. Για εμένα αυτή την ένδειξη ούτε για πλάκα μην την κοιτάς.

Για την εξερχόμενη ροή αέρα και πάλι σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Αν ο αέρας πχ περνάει από μεγάλο στοιχείο τότε με μικρότερη ροή έχεις υψηλότερη αφυγραντική ικανότητα ανά κ.μ διερχομένου αέρα και άρα υψηλότερη αποδοτικότητα όπου είτε με μικρότερη κατανάλωση, είτε με χαμηλότερη ροή ανεμιστήρα μπορείς να επιτύχεις αντίστοιχες επιδόσεις. Αυτό όμως προυποθέτει ότι θα πρέπει να έχεις αισθητά μεγαλύτερο στοιχείο και εκεί έρχεται το θέμα της χωροταξίας γιατί θα έπρεπε να έχεις και αισθητά μεγαλύτερη συσκευή. Αντίστοιχα, αν έχεις ένα σούπερ ντούπερ κομπρεσέρ απέναντι σε ένα φθηνιάρικο και πάλι έχεις αισθητή διαφορά στην απόδοση ανά W ισχύος που καταναλώνεται. Γενικά παίζουν μεγάλο ρόλο τα εσωτερικά μέρη της συσκευής, αλλά οι αποκλίσεις ούτε για πλάκα δεν είναι τόσο μεγάλες, μιας και εδώ μιλάς για πολύ μεγάλες διαφορές για να δικαιολογηθούν. 

Αν στην πράξη καταλήγεις με οποιαδήποτε συσκευή σε ίδιες συνθήκες να έχεις στη μια πχ 1.5 ώρες και στην άλλη 2 ώρες για να κάνουν την ίδια αφύγρανση, τότε οι δύο αυτές συσκευές διαφέρουν ριζικά και σίγουρα δεν είναι ίδιας αφυγραντικής ικανότητας (το 24ωρο είναι δεδομένο και άρα αυτόματα μιλάς για λιγότερα λίτρα αφύγρανσης ανά ημέρα!)

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RedPriest είπε

Επειδή ο χώρος που θέλω να βάλω τον αφυγραντηρα και εμενα ειναι στους 16 βαθμούς περιπου αν παρω με ζεολιθο η υγρασία δεν θα αργήσει να φύγει από τον χώρο πολυ περισσοτερο? Και απο οτι ειδα καίνε και πολυ περισσοτερο ρεύμα.  

Απλά το λεω γτ βλεπω αυτοί με ζεολιθο μπορούν να βγάλουν έως 8 λίτρα την μερα, ενω με συμπιεστη 20++ στα ίδια χρήματα 

Οτι συγκριση κανεις για να επιλεξεις, να θεωρεις τον αφυγραντηρα ζεολιθου ως 4 λιτρων γιατι στα 8 λιτρα ο ανεμιστηρας ειναι στο φουλ που παραγει 48 db και πραγματικα δεν αντεχεται.

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Άρα ένας 20lt είναι πάντα καλύτερος σε απόδοση στις ίδιες συνθήκες από έναν 16lt; 

Αν ειναι ιδιας μαρκας ναι. Αν συγκρινεςι διαφορετικες μαρκες, τοτε εξαρταται απο τη μαρκα και το τι υλικα χρησιμοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yositosi είπε

γιατί το λες αυτό? Ασχετα που η Inventor δεν λέει πλέον τα db στη σελίδα της (δηλώνει μόνο το low/eco mode) όλα τα μοντέλα της Midea είναι με 45~48 περιπου db. Δεν είναι και τα "πλέον αθόρυβα". Σχολιάζω περισσότερο ως προς το ότι τα "ξεχώρισες" έναντι της υπόλοιπης αγοράς.

Για το skroutz οκ, απλά το είπαμε ξανά και ξανά και αν αρχίσω να γράφω θα είναι καφριλίκι. Τα μισά είναι μούφες εκεί μέσα. Π.χ. υπάρχει μοντέλο που φαίνεται στα τοπ αλλά στα μαγαζιά αναφέρεται ότι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιστροφές για αντικαταστάσεις (λαμβάνοντας υπόψη τη νεότητα του είναι DOA), υπάρχουν μοντέλα που όλοι του κλάδου ξέρουν ότι είναι από φθηνιάρηδες κατασκευαστές και βαφτίζονται "φοβερά", υπάρχουν καρφωτά ψεύτικα αρνητικά σχόλια σε άλλα (ξέρω τουλάχιστον 2 εταιρείες που το έψαξαν και ποτέ δεν μπόρεσαν να βρουν ποιοί ήταν οι πελάτες αυτοί τελικά ενώ δεν είχαν αντίστοιχες αναφορές βλαβών.... και ας μην το αναλύσουμε παραπάνω). Υπάρχουν μοντέλα που έχουν πουλήσει ψίχουλα, και έχουν σχόλια λες και έχουν πουλήσει 10αδες φορές περισσότερα τεμάχια από μοντέλα που είναι market leaders και που πωλούνται πολύ περισσότερο, και από πολύ περισσότερα καταστήματα. Απόψεις μπορούμε να δούμε και από τα εξακριβωμένα reviews στις σελίδες αλυσίδων, και στο bestprice αλλά και ακόμα καλύτερα με τα ματάκια μας απαιτώντας να δούμε τις συσκευές σε λειτουργία.

Αναφέρθηκα στα ελάχιστα db στην μικρή σκάλα. Τα ξεχώρισα μεταξύ των 4ρων  μοντέλων που πόσταρε ο redpriest .

Τώρα όσον αφορά το skroutz  και την πιθανότητα νοθευμένων reviews   απλά το ψάχνεις .Δεν μπορείς να βασιστείς σε απόλυτο βαθμό σε ένα review είτε είναι απο δω μέσα είτε είναι απο το skroutz.gr είτε απο κάποιο άλλο Site  . Διαβάζεις να δεις τί  έχουν να σου πούνε και το ψάχνεις . Η αλήθεια είναι κάπου στη  μέση πολλές φορές . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, teo_3 είπε

Θέλω να κάνω μία ερώτηση για απόδοση δύο αφυγραντήρων.

Για τα μοντέλα της Toyotomi TDE-16DTI όπως και Toyotomi TDE-20DTI δίδονται με ροή αέρα στα 110m3/h και απόδοση στα 16 και 20lt/24ωρο. Μεγαλύτερη ροή αέρα συνεπάγεται και αυξημένη απόδοση του αφυγραντήρα και συνήθως στα μεγαλύτερα μοντέλα αυτή κειμένται στα 150/180m3/h κλπ. Πως γίνεται αυτά τα δύο μοντέλα  να έχουν την ίδια απόδοση στη ροή αέρα και να αποδίδει το ένα καλύτερα απο το άλλο. Τα νούμερα εμένα δε μου βγαίνουν.

Εγώ έχω έναν με απόδοση 120m3/h και είναι 12lt/24ωρο (που φυσικά με συνθήκες δωματίου στις 20-22 βαθμούς αποδίδει 4-5lt/24ωρο).

Δεν καθορίζει απο μόνη της η παροχή αέρα την απόδοση ενός μηχανήματος . Σημαντικό  στην απόδοση είναι τα ψυκτικά χαρακτηριστικά του . όπως ο συμπιεστής που χρησιμοποιεί και το εμβαδόν του στοιχείου . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αν ειναι ιδιας μαρκας ναι. Αν συγκρινεςι διαφορετικες μαρκες, τοτε εξαρταται απο τη μαρκα και το τι υλικα χρησιμοποιει.

Αν είναι καθόλα νόμιμο το προιόν πρέπει να φέρει τεχνικό φάκελο όπου μέσα φαίνεται τι απόδοση έχει η συσκευή οπως επίσης και το rating label που αναγράφει λίτρα αφύγρανσης υπό συγκεκριμένες συνθήκες και το οποίο φυσικά πρέπει να είναι σε συμφωνία με αυτά που αναγράφει ο τεχνικός φάκελος. Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να κοτσάρει όσα λίτρα θέλει. Από όπου και αν το δεις είναι βλακώδες για οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία να κάνει κάτι τέτοιο (και να θέλεις οι σοβαροί κατασκευαστές δεν σε αφήνουν να το κάνεις!). Στην τελική μην ξεχνάς ότι δεν μιλάμε για inverter κομπρεσέρ όπου θα μπορούσες να έχεις διακυμάνσεις στις καμπύλες απόδοσης. Αυτό που μπορεί να ισχύει είναι η κατανάλωση ισχύος να διαφέρει από λιγο ως πολύ για να βγει το ίδιο αποτέλεσμα αφύγρανσης, Ή να έχεις μικροαποκλίσεις απόδοσης (ανάλογα με την προσέγγιση που έχει ο κάθε κατασκευαστής για να επιτύχει το τελικό αποτέλεσμα και βασικά είναι οι συνδυασμοί εξαρτημάτων όπως μεγέθη κομπρεσέρ, πιέσεις λειτουργίας, μεγέθη ανεμιστήρων, κλπ κλπ κλπ), οι οποίες μπορεί να μεγαλώνουν φυσικά σε "ενδιάμεσα settings" επιλογής αφύγρανσης τα οποία καθορίζονται πχ από την ταχύτητα που θα λειτουργήσει ο ανεμιστήρας. Θα επιμείνω στο ότι αναφέρθηκαν τεράστιες αποκλίσεις!

Στην πραγματικότητα, αυτό που παίζει πολύ είναι στα διάφορα προωθητικά υλικά (βλέπε ιστοσελίδες, εγχειρίδια, διαφημίσεις) να μην λένε όλη την πραγματικότητα είτε στα Watt (να λένε σε χαμηλή ρύθμιση), είτε στα desibel (και πάλι σε χαμηλή ρύθμιση), αλλά μέχρι εκεί! Αυτό δεν είναι παράνομο, αλλά περισσότερο ηθικά παραπλανητικό.

Για αυτό το λόγο κιόλας τρελαίνομαι όταν ακούω μαγικά τύπου "αυτό δεν κάνει αφύγρανση"!!! Αν "αυτό" δεν κάνει αφύγρανση (και δεν είναι χαλασμένο φυσικά :) ) τότε και το "αλλο" και το "παρα-άλλο" δεν θα κάνει στον συγκεκριμένο χώρο που δεν αποδίδει η πρώτη συσκευή! 

2 λεπτά πριν, makevius είπε

Τέλικα προχώρησα στην αγορά Olimpia Splendid Aquaria 22 Pure 3i. Ψηλόάφαντο στην αγορά  ούτε κριτικές δεν βρήκα. Ελπίζω να βγει καλό 

ανέβασε σχόλια όταν το δοκιμάσεις αν δεν σου κάνει κόπο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dare-Devil said:

Δεν καθορίζει απο μόνη της η παροχή αέρα την απόδοση ενός μηχανήματος . Σημαντικό  στην απόδοση είναι τα ψυκτικά χαρακτηριστικά του . όπως ο συμπιεστής που χρησιμοποιεί και το εμβαδόν του στοιχείου . 

Προφανώς. Απλά η συγκεκριμένη τιμή ροής σε συνάρτηση με την τιμή και κατανάλωση των συγκεκριμένων προϊόντων, δημιουργεί ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αναφέρθηκα στα ελάχιστα db στην μικρή σκάλα. Τα ξεχώρισα μεταξύ των 4ρων  μοντέλων που πόσταρε ο redpriest .

Ναι, απλά λίγο μούφα επί του πρακτικού τα χαμηλά settings γιατί κανείς δεν ξέρει εκεί τι αφύγρανση κάνει μια συσκευή (αν κάνει κιόλας). Η λογική λέει ότι για να αγοράσει κάποιος έναν αφυγραντήρα έχει θέμα με υγρασία. Το να μην ανοίγεις παράθυρα ποτέ δεν παίζει, όπως και το να έχεις ουρανοκατέβατη υγρασία δεν παίζει (από κάπου προκύπτει), και άρα θα τον έχεις τον αφυγραντήρα να λειτουργεί. Πλέον έχει γίνει σύστημα, όπως και στα κλιματιστικά, όλοι να βάζουν ένα setting της ξεφτίλας μόνο και μόνο για να έχουν να πουν ένα νούμερο χαμηλό το οποίο πουλάει.

Το αναφέρω αυτό γιατί τα αντιληπτά db ΔΕΝ  είναι αναλογικά. Μια συσκευή με 70db ακούγεται ΔΥΟ φορές δυνατότερα από μια συσκευή με 60db! Οπότε όταν όλοι δηλώνουν κάτι νούμερα της τάξης του 36~38db, αλλά στην πράξη σε πραγματικές συνθήκες αφύγρανσης παίζουν στο 45db (μέση ρύθμιση) και 48db (υψηλή) - τιμές συνηθεις για τα περισσότερα μοντέλα, τότε μιλάμε για ΧΑΩΔΕΙΣ αποκλίσεις αλλά και για τραγελαφικές καταστάσεις που καλό είναι σαν καταναλωτές να προσπερνάμε και να κοιτάμε την ουσία! Αναφορικά στη Γερμανία πχ που δεν είναι ούγκανοι τα ίδια μοντέλα που εδώ δηλώνονται τόσο χαμηλά, δηλώνονται με τα πραγματικά τους επίπεδα θορύβου (και το φέρνω σαν παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Άρα ένας 20lt είναι πάντα καλύτερος σε απόδοση στις ίδιες συνθήκες από έναν 16lt; 

Ναι . 

4 ώρες πριν, Kokosakis είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Υποψήφιος αγοραστής αφυγραντήρα. Χαρακτηριστικά σπιτιού 100τμ με διαρρύθμιση 2 υπνοδωμάτια κουζίνα σαλόνι μπάνιο. Το μεγαλύτερο μέρος αποτελεί φυσικά το σαλόνι που είναι σχεδόν 50 τμ. Λόγω φυσικού αερίου ο θερμοστάτης είναι κολλημένος στο 19 τώρα που ξεκίνησαν τα κρύα, απλά στα Τρίκαλα μου μένω λόγω υγρασίας που το βράδυ φτάνει 99% εξωτερικά τελικώς καταλαβαίνεις κρύο ακόμα και με 19 βαθμούς μεσα στο σπίτι. Γλυκοκοιτάζω τον meaco ddl8 zampezi απλά δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος για τις ανάγκες μου. Μπορεί κάποιο παιδί να με βοηθήσει με μια γνώμη. Καθότι από επιλογές φαίνεται πιο κατάλληλη μια επιλογή αφυγραντήρα με συμπιεστή ενώ σε απόδοση αυτός που κοιτάω με ζεολιθο φαίνεται ότι θα έχει πιο άμεσο αποτέλεσμα. Ποια είναι η δική σας άποψη 

Με 19 βαθμούς μέσα στο χώρο σου  μην κοιτάς αφυγραντήρες με ζεόλιθο . Σε συμφέρει απο άποψη κατανάλωσης αφυγραντήρας με συμπιεστή .  Κοίτα σε 20 λιτρο αφυγραντήρα :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_110_251_296_1204_3784_6926_36596/Delonghi_or_Philco_or_Olimpia-Splendid_or_Toyotomi_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco_or_Kullhaus/f/582471/20-23-lt.html?o=αφυγραντηρας

18 λεπτά πριν, makevius είπε

Τέλικα προχώρησα στην αγορά Olimpia Splendid Aquaria 22 Pure 3i. Ψηλόάφαντο στην αγορά  ούτε κριτικές δεν βρήκα. Ελπίζω να βγει καλό 

Γράψε ένα mini review   μετά απο  1-2 βδομάδες χρήσης . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν είναι καθόλα νόμιμο το προιόν πρέπει να φέρει τεχνικό φάκελο όπου μέσα φαίνεται τι απόδοση έχει η συσκευή οπως επίσης και το rating label που αναγράφει λίτρα αφύγρανσης υπό συγκεκριμένες συνθήκες και το οποίο φυσικά πρέπει να είναι σε συμφωνία με αυτά που αναγράφει ο τεχνικός φάκελος. Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να κοτσάρει όσα λίτρα θέλει. Από όπου και αν το δεις είναι βλακώδες για οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία να κάνει κάτι τέτοιο (και να θέλεις οι σοβαροί κατασκευαστές δεν σε αφήνουν να το κάνεις!). Στην τελική μην ξεχνάς ότι δεν μιλάμε για inverter κομπρεσέρ όπου θα μπορούσες να έχεις διακυμάνσεις στις καμπύλες απόδοσης. Αυτό που μπορεί να ισχύει είναι η κατανάλωση ισχύος να διαφέρει από λιγο ως πολύ για να βγει το ίδιο αποτέλεσμα αφύγρανσης, Ή να έχεις μικροαποκλίσεις απόδοσης (ανάλογα με την προσέγγιση που έχει ο κάθε κατασκευαστής για να επιτύχει το τελικό αποτέλεσμα και βασικά είναι οι συνδυασμοί εξαρτημάτων όπως μεγέθη κομπρεσέρ, πιέσεις λειτουργίας, μεγέθη ανεμιστήρων, κλπ κλπ κλπ), οι οποίες μπορεί να μεγαλώνουν φυσικά σε "ενδιάμεσα settings" επιλογής αφύγρανσης τα οποία καθορίζονται πχ από την ταχύτητα που θα λειτουργήσει ο ανεμιστήρας. Θα επιμείνω στο ότι αναφέρθηκαν τεράστιες αποκλίσεις!

Στην πραγματικότητα, αυτό που παίζει πολύ είναι στα διάφορα προωθητικά υλικά (βλέπε ιστοσελίδες, εγχειρίδια, διαφημίσεις) να μην λένε όλη την πραγματικότητα είτε στα Watt (να λένε σε χαμηλή ρύθμιση), είτε στα desibel (και πάλι σε χαμηλή ρύθμιση), αλλά μέχρι εκεί! Αυτό δεν είναι παράνομο, αλλά περισσότερο ηθικά παραπλανητικό.

Για αυτό το λόγο κιόλας τρελαίνομαι όταν ακούω μαγικά τύπου "αυτό δεν κάνει αφύγρανση"!!! Αν "αυτό" δεν κάνει αφύγρανση (και δεν είναι χαλασμένο φυσικά :) ) τότε και το "αλλο" και το "παρα-άλλο" δεν θα κάνει στον συγκεκριμένο χώρο που δεν αποδίδει η πρώτη συσκευή! 

ανέβασε σχόλια όταν το δοκιμάσεις αν δεν σου κάνει κόπο ;) 

Οταν ειχα ασχοληθεί με αφυγραντηρες πριν αγορασω, θυμαμαι οτι επαιζε παραπληροφορηση σχετικα με τη θερμοκρασια στην οποια αναφερεται η εταιρια οταν καθοριζει το ποσα λιτρα θα ειναι το μοντελο. Αλλες αναφερονταν στους 26 και αλλες στους 30 βαθμους. Δε ξερω αν ισχυει ακομα αλλα κανε μια αναφορα αν θες..

Παντως επιμενω οτι μπορει δυο διαφορετικα μοντελα πχ 20 λιτρων να εχουν αλλη επιδοση στους 20 η 18 βαθμους και αυτο εξαρταται απο τη μαρκα του μοντελου. Η καμπυλη αποδοσης δεν ειναι ιδια στα μοντελα. 

Τελος για τη ταυχητητα του ανεμιστηρα αν και καταλαβαινω την αναφορά σου οτι παιζει ρολο και η επιφανεια του στοιχειου και δε διαφωνω σε αυτο, ο τα κυβικα αερα που ανανεωνει ο αφυγραντηρας ανα ωρα σαφως και παιζουν ρολο. Εγω εχω μεγαλη επιφυλαξη οταν βλεπω δυο μοντελα της ιδια εταιρεια, το ενα πχ 16 και το αλλο 20 λιτρα, αν η διαφορα ειναι πραγματική,, ενω εχουν τις ιδιες αποδοσεις ανεμιστήρα  τα ιδια db (μαλλον ιδιο κοπρεσορα) και μονο 40 watt διαφορα. Ισως παιζει ρολο και η συμπιεση του ψυκτικου μεσου του κομπρεσορα γιατι εμφανισιακα σαν ειανι ιδια οποτε υποθετω οτι εχουν τα ιδια condenser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οταν ειχα ασχοληθεί με αφυγραντηρες πριν αγορασω, θυμαμαι οτι επαιζε παραπληροφορηση σχετικα με τη θερμοκρασια στην οποια αναφερεται η εταιρια οταν καθοριζει το ποσα λιτρα θα ειναι το μοντελο. Αλλες αναφερονταν στους 26 και αλλες στους 30 βαθμους. Δε ξερω αν ισχυει ακομα αλλα κανε μια αναφορα αν θες..

 Παντως επιμενω οτι μπορει δυο διαφορετικα μοντελα πχ 20 λιτρων να εχουν αλλη επιδοση στους 20 η 18 βαθμους και αυτο εξαρταται απο τη μαρκα του μοντελου. Η καμπυλη αποδοσης δεν ειναι ιδια στα μοντελα. 

 Τελος για τη ταυχητητα του ανεμιστηρα αν και καταλαβαινω την αναφορά σου οτι παιζει ρολο και η επιφανεια του στοιχειου και δε διαφωνω σε αυτο, ο τα κυβικα αερα που ανανεωνει ο αφυγραντηρας ανα ωρα σαφως και παιζουν ρολο. Εγω εχω μεγαλη επιφυλαξη οταν βλεπω δυο μοντελα της ιδια εταιρεια, το ενα πχ 16 και το αλλο 20 λιτρα, αν η διαφορα ειναι πραγματική,, ενω εχουν τις ιδιες αποδοσεις ανεμιστήρα  τα ιδια db (μαλλον ιδιο κοπρεσορα) και μονο 40 watt διαφορα. Ισως παιζει ρολο και η συμπιεση του ψυκτικου μεσου του κομπρεσορα γιατι εμφανισιακα σαν ειανι ιδια οποτε υποθετω οτι εχουν τα ιδια condenser.

1. Λίγο δύσκολο φίλε. Κανονικά πρέπει να τα δηλώνουν... Οι μετρήσεις είναι πχ 20lt/day σε 30C/Rh80% και αντίστοιχα 10lt σε 26.7C/Rh60%. Βλέπεις ότι η απόκλιση είναι χαώδης!! Αυτές τις τιμές πρέπει να τις έχει ο τεχνικός φάκελος και το rating label της συσκευής! Αν κάποιος "πεταμένος" τώρα δηλώνει άλλα αντί άλλων είναι άλλο θέμα, αλλά θα επιμείνω ότι οι μεγάλοι εισαγωγείς έχουν πολλά περισσότερα να χάσουν από όσα να κερδίσουν κάνοντας κάτι τέτοιο. (δεν είναι σαν τα κλιματιστικά Inverter οπου βαφτίζονται πχ 12άρια κομμάτια που είναι στην πράξη 11άρια, ενώ άλλα είναι στην πράξη 13άρια (χαώδης απόκλιση φυσικά μεταξύ των 2)

2. Η καμπύλη απόδοσης δεν είναι ολόιδια ποτέ, και κατά κύριο λόγο εξαρτάται από την προσέγγιση όπως προανέφερα (συνδυασμός εμβαδού στοιχείων, κομπρεσέρ, ανεμιστήρα). ΑΛΛΑ η καμπύλη έχει ΜΙΚΡΟΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ανάλογα φυσικά με τις συνθήκες περιβάλλοντος. Δεν είναι φάση dieselgate όπου να μπορείς να το κάνεις να είναι όπως πρέπει για τις συνθήκες του τεχνικού φακέλου, και σε καθημερινές συνθήκες να είναι ένα για πέταμα! Στο μέσο εύρος, όσο πιο πολλές ρυθμίσεις έχει μια συσκευή τόσο πιο ελαστική είναι να έρθει στα μέτρα σου.

3. Τα Watt που βλέπεις δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικά! Να κοιτάς και πάλι τα Watt σε full load επίσης (και εκεί βλέπεις το rating label). Κάποιοι τα δηλώνουν, άλλοι τα κρύβουν από τις σελίδες τους. Αν δηλώσουν ψεύτικο max load, και τους τσιμπήσεις, τότε πας πακέτο για καταγγελία ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αφυγραντήρα και είμαι τελείως άσχετη επί του θέματος. Η μόνη γνώση που έχω είναι από διάφορα sites  που διαβάζω εδω και δυο μέρες...

Το σπίτι μας είναι 75τ.μ. και η υγρασία γύρω στο 70-80%. Ωστόσο η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 17 ακόμα και τις κρύες μέρες χωρίς θέρμανση.

Τι προτείνετε;

Έχει κανείς άποψη για αυτόν εδώ;

https://www.public.gr/product/home/thermansi-klimatismos/afygrantires/afygrantiras-and-ionistis-compressor-primo-pd23e-24-24lt24oro/prod8800082pp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχουμε υγρασία στο υπνοδωμάτιο και θέλουμε έναν αφυγραντήρα κάτω από 200 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον vf?

Κανα 2ωρο θα τον ανάβουμε. Έχω βρει αυτόν https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191443-emide-twt-d16c1-deluxe-black#homepage-#tab9

Αξίζει η αγορά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...