Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, psvctr είπε

Καποια απαντηση για εμένα??? ηδη στο MEDIA MARKT εξαντληθηκε ο πρωτος, πειτε αποψεις ποιος απο τους δυο βρε παιδια?

1.  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2428i-1203184.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

2. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_rohnson-r-9420-wifi-ionic-air-cleaner-1203510.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2026i-1203185.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Djzan είπε

Δεν ειναι ιδιος με τον αλλον μορις. Ειναι 20αρης.

επισης εχεις βαλει λαθος λινκ. Το σωστο ειναι αυτο

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2026-i-μαζί-με-θήκη-στεγνώματος-ρούχων-mcr-2420-1218455.html με δωρακι μαζι

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δεν ειναι ιδιος με τον αλλον μορις. Ειναι 20αρης.

επισης εχεις βαλει λαθος λινκ. Το σωστο ειναι αυτο

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-2026-i-μαζί-με-θήκη-στεγνώματος-ρούχων-mcr-2420-1218455.html με δωρακι μαζι

Τελικα παρηγγειλα τον MORRIS MDE 2428 i μαζί με Θήκη στεγνώματος ρούχων MCR-2420 στα 229€ , ελπιζω να ειναι καλη αγορα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, psvctr είπε

Τελικα παρηγγειλα τον MORRIS MDE 2428 i μαζί με Θήκη στεγνώματος ρούχων MCR-2420 στα 229€ , ελπιζω να ειναι καλη αγορα. 

Ειναι λαχεια. Οτι σου τυχει. Αν δεν σου κατσει αστοχια υλικου και χρειαστεις εγγυηση, θα εισαι καλα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρ΄ότι δε διάβασα το υπόλοιπο νήμα, ίσως να έχει ήδη λεχθεί, αλλά ας το γράψω. Πριν μερικά χρόνια έψαχνα και εγώ αφυγραντήρα. Προσοχή λοιπόν στους αφυγραντήρες με συμπιεστή, μερικοί κάνουν αρκετό θόρυβο και είναι εκνευριστικό όταν κοιμάσαι και είναι παραδίπλα σου. Εγώ είχα προτιμήσει χωρίς συμπιεστή και ήταν μια χαρά. Αξιόπιστη μάρκα  με εμπειρία στο χώρο - χωρίς να αποκλείω άλλες - είναι η Meaco.

Επεξ/σία από Cummins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι κι εγώ πάλι στον Meaco 20L για τελευταία φορά :)Τώρα έχω τον delonghi Des 16W και είναι αρκετά καλός αλλά θέλω κάτι πιο δυνατό για να καλύπτει τους χώρους που θέλω (90 τ.μ. περίπου). Η υγρασία είναι συνήθως στο 80% χωρίς τον αφυγραντηρας και η θερμοκρασία 16 με 19.Να το τολμήσω να πάω στον Meaco? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, navigator0 είπε

Επανέρχομαι κι εγώ πάλι στον Meaco 20L για τελευταία φορά :)Τώρα έχω τον delonghi Des 16W και είναι αρκετά καλός αλλά θέλω κάτι πιο δυνατό για να καλύπτει τους χώρους που θέλω (90 τ.μ. περίπου). Η υγρασία είναι συνήθως στο 80% χωρίς τον αφυγραντηρας και η θερμοκρασία 16 με 19.Να το τολμήσω να πάω στον Meaco? 

Και εγώ τον Meaco έχω στο στόχαστρο. Τελικά τα μόνα αρνητικά του μέχρι τώρα είναι ο θόρυβος και τιμή. Αλήθεια, υπάρχει κανένας με παρόμοια απόδοση - λειτουργία με τον Meaco αλλά με λιγότερο θόρυβο; Εγώ βασικά θέλω αφυγραντήρα για σαλόνι - και δωμάτιο ενδιάμεσα 50 τ.μ. είναι αυτά. Θα με καλύψει κανένας μικρότερος απ' τα 20L;

Επεξ/σία από Basinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, navigator0 είπε

Επανέρχομαι κι εγώ πάλι στον Meaco 20L για τελευταία φορά :)Τώρα έχω τον delonghi Des 16W και είναι αρκετά καλός αλλά θέλω κάτι πιο δυνατό για να καλύπτει τους χώρους που θέλω (90 τ.μ. περίπου). Η υγρασία είναι συνήθως στο 80% χωρίς τον αφυγραντηρας και η θερμοκρασία 16 με 19.Να το τολμήσω να πάω στον Meaco? 

Θες έναν για 90 τ.μ ενιαίου χώρου ή κάποιον 20 λιτρο  και επικουρικά θα δουλεύεις αν χρειαστεί και τον Delonghi ;

Στις 19/11/2018 στις 11:45 ΜΜ, RedPriest είπε

1) https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html στα 219€

2) https://www.skroutz.gr/s/12645951/Morris-MDE-2428i.html 229€ 

3) https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158038-carrier-cdg255e 189€ 

4) https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/188289-rohnson-r-9720?refSrc=158038&nosto=productpage-nosto-2 169€

Τείνω προς τον carrier λογο τιμής περισσοτερο. Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για τους άλλους;  (Τον πρώτο τον εβαλα γιατί ειδα ειναι πρώτος στο Σκρουτζ.) 

Αν και πιστεύω πως BF ισως υπάρξουν καλύτερες τιμές 

Ο κάθε ένας απο αυτούς έχει διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας (προγραμματισμού).

1) Ο Inventor πλέον έχει μονίμως ανοιχτό τον ανεμιστήρα στην χαμηλή σκάλα για να διαβάζει/ελέγχει καλύτερα τα ποσοστά υγρασίας του χώρου . 

2) Ο Morris o συγκεκριμένος αν και δεν κατάφερα να βρω τον τρόπο λειτουργίας αν θυμάμαι καλά και ας με διαψεύσει αν κάποιος το γνωρίζει καλύτερα αυτό το μοντέλο , έχει ακριβώς την ίδια φιλοσοφία λειτουργίας με τον Inventor . 

3)  Λίγα posts πίσω κάποιος πόσταρε review για τον τρόπο λειτουργίας του . Είναι διαφορετικός . 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=56846396


4) Το μοντέλο δεν το βρίσκω στο site της αντιπροσωπείας και το μόνο user manual που βρήκα είναι στα Πολωνικά .
Οπότε άγνωστο πως λειτουργεί  για εμένα . 
https://rohnson.cz/wp-content/uploads/2018/08/R-9720-PL-MANUAL.pdf

Απο άποψη θορύβου (db) κοιτάς σε Carrier και Inventor . 

Σε θέματα λειτουργιών αν σε ενδιαφέρουν τα πολλά φίλτρα και λειτουργίες όπως ένδειξη θερμοκρασίας και υγρασίας σε χειριστήριο κοιτάς τον Morris . 

Απο κει και πέρα ρίξε μια ματιά και στα reviews του skroutz.gr και γνώμη μου , περίμενε μήπως παίξει καλύτερη προσφορά λόγω Black Friday  σε κάποιο μοντέλο  εκτός αν καίγεσαι και το βιάζεσαι . Περίμενε να δεις και τι άλλο θα σου πουν άλλοι για τα παραπάνω μοντέλα  εδώ μέσα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θες έναν για 90 τ.μ ενιαίου χώρου ή κάποιον 20 λιτρο  και επικουρικά θα δουλεύεις αν χρειαστεί και τον Delonghi ;

 

Το δεύτερο θα έλεγα... Αν χρειαστεί κάποιες φορές να δουλεύω και τον Delonghi (σε στέγνωμα ρούχων και βροχερες μέρες π. χ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Απο άποψη θορύβου (db) κοιτάς σε Carrier και Inventor . 

Απο κει και πέρα ρίξε μια ματιά και στα reviews του skroutz.gr και γνώμη μου , περίμενε μήπως παίξει καλύτερη προσφορά λόγω Black Friday  σε κάποιο μοντέλο  εκτός αν καίγεσαι και το βιάζεσαι . Περίμενε να δεις και τι άλλο θα σου πουν άλλοι για τα παραπάνω μοντέλα  εδώ μέσα . 

γιατί το λες αυτό? Ασχετα που η Inventor δεν λέει πλέον τα db στη σελίδα της (δηλώνει μόνο το low/eco mode) όλα τα μοντέλα της Midea είναι με 45~48 περιπου db. Δεν είναι και τα "πλέον αθόρυβα". Σχολιάζω περισσότερο ως προς το ότι τα "ξεχώρισες" έναντι της υπόλοιπης αγοράς.

Για το skroutz οκ, απλά το είπαμε ξανά και ξανά και αν αρχίσω να γράφω θα είναι καφριλίκι. Τα μισά είναι μούφες εκεί μέσα. Π.χ. υπάρχει μοντέλο που φαίνεται στα τοπ αλλά στα μαγαζιά αναφέρεται ότι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιστροφές για αντικαταστάσεις (λαμβάνοντας υπόψη τη νεότητα του είναι DOA), υπάρχουν μοντέλα που όλοι του κλάδου ξέρουν ότι είναι από φθηνιάρηδες κατασκευαστές και βαφτίζονται "φοβερά", υπάρχουν καρφωτά ψεύτικα αρνητικά σχόλια σε άλλα (ξέρω τουλάχιστον 2 εταιρείες που το έψαξαν και ποτέ δεν μπόρεσαν να βρουν ποιοί ήταν οι πελάτες αυτοί τελικά ενώ δεν είχαν αντίστοιχες αναφορές βλαβών.... και ας μην το αναλύσουμε παραπάνω). Υπάρχουν μοντέλα που έχουν πουλήσει ψίχουλα, και έχουν σχόλια λες και έχουν πουλήσει 10αδες φορές περισσότερα τεμάχια από μοντέλα που είναι market leaders και που πωλούνται πολύ περισσότερο, και από πολύ περισσότερα καταστήματα. Απόψεις μπορούμε να δούμε και από τα εξακριβωμένα reviews στις σελίδες αλυσίδων, και στο bestprice αλλά και ακόμα καλύτερα με τα ματάκια μας απαιτώντας να δούμε τις συσκευές σε λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Για το skroutz οκ, απλά το είπαμε ξανά και ξανά και αν αρχίσω να γράφω θα είναι καφριλίκι. Τα μισά είναι μούφες εκεί μέσα. Π.χ. υπάρχει μοντέλο που φαίνεται στα τοπ αλλά στα μαγαζιά αναφέρεται ότι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιστροφές για αντικαταστάσεις (λαμβάνοντας υπόψη τη νεότητα του είναι DOA), υπάρχουν μοντέλα που όλοι του κλάδου ξέρουν ότι είναι από φθηνιάρηδες κατασκευαστές και βαφτίζονται "φοβερά", υπάρχουν καρφωτά ψεύτικα αρνητικά σχόλια σε άλλα (ξέρω τουλάχιστον 2 εταιρείες που το έψαξαν και ποτέ δεν μπόρεσαν να βρουν ποιοί ήταν οι πελάτες αυτοί τελικά ενώ δεν είχαν αντίστοιχες αναφορές βλαβών.... και ας μην το αναλύσουμε παραπάνω). Υπάρχουν μοντέλα που έχουν πουλήσει ψίχουλα, και έχουν σχόλια λες και έχουν πουλήσει 10αδες φορές περισσότερα τεμάχια από μοντέλα που είναι market leaders και που πωλούνται πολύ περισσότερο, και από πολύ περισσότερα καταστήματα. Απόψεις μπορούμε να δούμε και από τα εξακριβωμένα reviews στις σελίδες αλυσίδων, και στο bestprice αλλά και ακόμα καλύτερα με τα ματάκια μας απαιτώντας να δούμε τις συσκευές σε λειτουργία.

Η αλήθεια είναι ότι μεγάλος αριθμός κριτικών είναι ύποπτος

Καταρχήν υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες που έχουν μόνο μία κριτική, οπότε από εκεί ξεκινάς να ψυλλιάζεσαι ότι κάτι δε πάει καλά 

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο skroutz όταν πατάς σε έναν user δε μπορείς να δεις τι άλλες κριτικές έχει κάνει, πραγματικά ακατανόητο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

 Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο skroutz όταν πατάς σε έναν user δε μπορείς να δεις τι άλλες κριτικές έχει κάνει, πραγματικά ακατανόητο... 

πας στο google... κάνεις copy-paste το όνομα του και δίπλα κοτσάρεις ένα skroutz.gr. Θα σου βγάλει αποτελέσματα.

Γενικά το όλο σκηνικό skroutz είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση που αν αρχίσουμε να το αναλύουμε τελειωμό δεν θα έχουμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πέφτει τρελή παραπληροφόρηση και πολύ γκρίζο marketing από κάποιους (όχι από όλους όμως). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μία ερώτηση για απόδοση δύο αφυγραντήρων.

Για τα μοντέλα της Toyotomi TDE-16DTI όπως και Toyotomi TDE-20DTI δίδονται με ροή αέρα στα 110m3/h και απόδοση στα 16 και 20lt/24ωρο. Μεγαλύτερη ροή αέρα συνεπάγεται και αυξημένη απόδοση του αφυγραντήρα και συνήθως στα μεγαλύτερα μοντέλα αυτή κειμένται στα 150/180m3/h κλπ. Πως γίνεται αυτά τα δύο μοντέλα  να έχουν την ίδια απόδοση στη ροή αέρα και να αποδίδει το ένα καλύτερα απο το άλλο. Τα νούμερα εμένα δε μου βγαίνουν.

Εγώ έχω έναν με απόδοση 120m3/h και είναι 12lt/24ωρο (που φυσικά με συνθήκες δωματίου στις 20-22 βαθμούς αποδίδει 4-5lt/24ωρο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Θέλω να κάνω μία ερώτηση για απόδοση δύο αφυγραντήρων.

Για τα μοντέλα της Toyotomi TDE-16DTI όπως και Toyotomi TDE-20DTI δίδονται με ροή αέρα στα 110m3/h και απόδοση στα 16 και 20lt/24ωρο. Μεγαλύτερη ροή αέρα συνεπάγεται και αυξημένη απόδοση του αφυγραντήρα και συνήθως στα μεγαλύτερα μοντέλα αυτή κειμένται στα 150/180m3/h κλπ. Πως γίνεται αυτά τα δύο μοντέλα  να έχουν την ίδια απόδοση στη ροή αέρα και να αποδίδει το ένα καλύτερα απο το άλλο. Τα νούμερα εμένα δε μου βγαίνουν.

Εγώ έχω έναν με απόδοση 120m3/h και είναι 12lt/24ωρο (που φυσικά με συνθήκες δωματίου στις 20-22 βαθμούς αποδίδει 4-5lt/24ωρο).

Η ροή αέρα πιστεύω δεν είναι μέτρο σύγκρισης της απόδοσης. Σίγουρα για μια Α αφυγρανση χρειάζεται μια ελάχιστη ροή αέρα για να αποδώσει αλλά σίγουρα ολοι σχεδόν οι αφυγραντηρες έχουν περισσότερη ροή αέρα από ότι χρειάζεται για να πιάσουν την απόδοση. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για τον ίδιο αέρα και ο συμπίεσης είναι που κάνει την αφυγρανση όχι ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...