Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες, έχω καταλήξει σε 2 αφυγραντήρες όλα όσα reviews και να διαβάσω δε μπορώ να αποφασίσω.

Αυτοί οι δύο είναι:

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L και Rohnson Genius R-9420

Κλείνω λίγο προς τον Rohnson γιατί έχει καλύτερο wi-fi app και αναβαθμισμένο (σε σχέση με του inventor που γράφουν πολλά παράπανω στο Play Store κι έχει να δει αναβάθμιση πάνω από 1 χρόνο).

Από την άλλη για τη Rohnson δε μπορώ να βρω πληροφορίες, κάποιο επίσημο site κτλ. Mόνο αυτό του Βασιλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ioap είπε

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι αρχίζω να σκέφτομαι ότι έκανα λάθος αγορά. Λίγο η μυρωδιά, λίγο η φασαρία... Τι λίγο δλδ. Αναρωτιέμαι αν αυτός με 34 ντεσιμπέλ κάνει έτσι, πώς σκατά την παλεύουν αυτοί που έχουν 40 ντεσιμπέλ και πάνω?! 

Στη χαμηλη ταχυτητα οπου εχεις βεβαια χαμηλη ικανοτητα αφυγρανσης (4λιτρα αντι ) νομίζω οτι ειναι ισχυγο. Αν σε ενοχλει σε αυτη τη ταχυτητα τοτε δυσκολα θα βρεις καλυτερο μοντελο ή αν βρεις παει να πει οτι δεν γινεται κακη δουλεια στην αφυγρανση και μαλλον θα κανει μονο για ενα μικρο δωματιο. Ετσι ειναι αυτα τα μηχανηματα, δε τα συμαπθω αλλα εδω που βρισκομαι ειναι απαραιτητα.... 

Εσυ για ποιον χωρο θες τον αφυγραντηρα ειπαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Από την άλλη για τη Rohnson δε μπορώ να βρω πληροφορίες, κάποιο επίσημο site κτλ. Mόνο αυτό του Βασιλιά.

αυτή είναι η επίσημη σελίδα. Δικό του brand είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη χαμηλη ταχυτητα οπου εχεις βεβαια χαμηλη ικανοτητα αφυγρανσης (4λιτρα αντι ) νομίζω οτι ειναι ισχυγο. Αν σε ενοχλει σε αυτη τη ταχυτητα τοτε δυσκολα θα βρεις καλυτερο μοντελο ή αν βρεις παει να πει οτι δεν γινεται κακη δουλεια στην αφυγρανση και μαλλον θα κανει μονο για ενα μικρο δωματιο. Ετσι ειναι αυτα τα μηχανηματα, δε τα συμαπθω αλλα εδω που βρισκομαι ειναι απαραιτητα.... 

Εσυ για ποιον χωρο θες τον αφυγραντηρα ειπαμε?

Βορινο υπνοδωμάτιο με μέση θερμοκρασία τους 15 C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ηθελες και λιγη ζεστη απο το μηχανημα... το κακο με τους ζεολιθους ειναι οτι αν δε σε εξυπηρετησει στο δωματιο, για χρηση σε σαλονι ακομα και στη μικρη σκαλα καινε πολυ ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οποτε ηθελες και λιγη ζεστη απο το μηχανημα... το κακο με τους ζεολιθους ειναι οτι αν δε σε εξυπηρετησει στο δωματιο, για χρηση σε σαλονι ακομα και στη μικρη σκαλα καινε πολυ ρευμα

Δεν το καινε τσαμπα το ρευμα γιατι παραγουν και θερμοτητα..

Για καποιον που δεν θερμαινει τον χωρο(συντηρηση) τοτε ο ζεο μια χαρα ειναι απο θεμα καταναλωσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Δεν το καινε τσαμπα το ρευμα γιατι παραγουν και θερμοτητα..

Για καποιον που δεν θερμαινει τον χωρο(συντηρηση) τοτε ο ζεο μια χαρα ειναι απο θεμα καταναλωσης!

με 1000w σε κλιματιστικο θερμαινει δεκαπλασιο χωρο απο οτι με 660watt του αφυγραντηρα... δε το βλεπω μια χαρα το θεμα... αν εχει καποιος λεφτα και απλα δε θελει να τα δωσει σε κλιματιστικο αλλα στη ΔΕΗ παω πασο... σιγουρα βεβαια θα υπαρχουν περιπτωσεις που θα βολευει...πχ αν εχει τοσο κρυο που δε δουλευει κλιματιστικο ή αν θελει καποιος ετσι κι αλλιως να χρησιμοποιήσει αεροθερμο ε τοτε καλα τα λες.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

με 1000w σε κλιματιστικο θερμαινει δεκαπλασιο χωρο απο οτι με 660watt του αφυγραντηρα... δε το βλεπω μια χαρα το θεμα... αν εχει καποιος λεφτα και απλα δε θελει να τα δωσει σε κλιματιστικο αλλα στη ΔΕΗ παω πασο...

Μην τα μπερδευεις.. Δουλεψε ενα κλιματιστικο με πολυ υγρασια να δεις πως θα ειναι η ατμοσφαιρα!

Ο ζεο θα σου ριξει την υγρασια και παραλληλα οσο δουλευει μπορει να ανεβασει και 4 βαθμους πανω απο την αρχικη θερμοκρασια! Αυτο βεβαια εχει να κανει ποσο δυνατος ειναι σε σχεση με τις απωλειες που πρεπει να καλυψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μην τα μπερδευεις.. Δουλεψε ενα κλιματιστικο με πολυ υγρασια να δεις πως θα ειναι η ατμοσφαιρα!

Ο ζεο θα σου ριξει την υγρασια και παραλληλα οσο δουλευει μπορει να ανεβασει και 4 βαθμους πανω απο την αρχικη θερμοκρασια! Αυτο βεβαια εχει να κανει ποσο δυνατος ειναι σε σχεση με τις απωλειες που πρεπει να καλυψει..

Σκεψου το καλυτερα το θεμα... δηλαδη αν καποιος χρησιμοποιήσει αφυγραντηρα με κομπρεσορα στα 240watt και κλιματιστικο ειναι πιο ακριβη η χρηση?

4 βαθμους δεν ανεβαζει ο ζεολιθος παρα μονο σε υπνοδωματιο οπου βεβαια δε μπορεις να σταθεις απο τα 48db θορυβο που κανει. Επισης αν ανεβασει 4 βαθμους τη θερμοκρασια τοτε θα ξεπερασει τους 15 βαθμους οπου ειναι η θερμοκρασια στην οποια συμφερει η χρηση του (ετσι λενε πολλοι, για μενα 12 βαθμοι ειναι αυτη η θερμοκρασια αλλα ας μην επικεντρωθουμε εκει)

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Σκεψου το καλυτερα το θεμα... δηλαδη αν καποιος χρησιμοποιήσει αφυγραντηρα με κομπρεσορα στα 240watt και κλιματιστικο ειναι πιο ακριβη η χρηση?

4 βαθμους δεν ανεβαζει ο ζεολιθος παρα μονο σε υπνοδωματιο οπου βεβαια δε μπορεις να σταθεις απο τα 48db θορυβο που κανει. Επισης αν ανεβασει 4 βαθμους τη θερμοκρασια τοτε θα ξεπερασει τους 15 βαθμους οπου ειναι η θερμοκρασια στην οποια συμφερει η χρηση του (ετσι λενε πολλοι, για μενα 12 βαθμοι ειναι αυτη η θερμοκρασια αλλα ας μην επικεντρωθουμε εκει)

Ναι αλλα εγω εχω παρατηρησει σε χωρο με περισσοτερη υγρασια πρεπει να ανεβασω περισσοτερο την θερμοκρασια του χωρου για να μην κρυωνω!

Εγω τα εχω ξαναπει στα post.. για μονωση!!! και οτι ολα αυτα ειναι καρκινωματα στην τσεπη μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ναι αλλα εγω εχω παρατηρησει σε χωρο με περισσοτερη υγρασια πρεπει να ανεβασω περισσοτερο την θερμοκρασια του χωρου για να μην κρυωνω!

Εγω τα εχω ξαναπει στα post.. για μονωση!!! και οτι ολα αυτα ειναι καρκινωματα στην τσεπη μας!

Αυτο ισχυει αλλα πρωτα πρεπει να εχεις δικο σου σπιτι ... μεχρι τοτε (ποτε) αφυγραντηρα θα αγοραζω και βεβαια παντα κανω μερικες φτηνες προσπαθειες μονωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεση θερμοκρασια 17-18 βαθμους σε σπιτι συνολικα 60τμ, αλλα σκεφτομαι να τον μεταφερω σε 2 κυριως δωματια με περιπου 20τμ το καθενα.

Με 250 ευρω ανωτατο οριο τι παιρνουμε? Οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση και θορυβο. Αν εχει μικρη χωρητικότητα σχετικα, και χρειαζεται συχνα αδειασμα δεν με ενοχλει πολυ. Τα πρωτα εχω σαν προταιρεοτητα.

Φανταζομαι για συμπιεστη θα κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bill_viper είπε

Καλημέρα παίδες, έχω καταλήξει σε 2 αφυγραντήρες όλα όσα reviews και να διαβάσω δε μπορώ να αποφασίσω.

Αυτοί οι δύο είναι:

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L και Rohnson Genius R-9420

Κλείνω λίγο προς τον Rohnson γιατί έχει καλύτερο wi-fi app και αναβαθμισμένο (σε σχέση με του inventor που γράφουν πολλά παράπανω στο Play Store κι έχει να δει αναβάθμιση πάνω από 1 χρόνο).

Από την άλλη για τη Rohnson δε μπορώ να βρω πληροφορίες, κάποιο επίσημο site κτλ. Mόνο αυτό του Βασιλιά.

O Rohnson ειναι και καθαριστης αερα, εχει φιλτρο ανθρακα. Οποτε λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας. Να ξερεις. 1-2 σελιδες πισω καποιος εκανε την ιδια ερωτηση αν θες να δεις.

παρτους ρωτα τους ποσο κανει γιατι καθε 1 χρονο θελει αλλαγη. Και αν εχουν μεσα στην συσκευασια ή το παιρνεις μονος σου. Εχουν τηλεφωνικη στηριξη. Αυτο του Βασιληας ειναι το επισημο site,δικη τους εταιρεια ειναι. Τους το κατασκευασε ξενη εταιρεια, αυτοι απλα το στηριζουν. Ετσι κανουν οι περισσοτεροι παντως.

Rohnson θα ελεγα, και οι 2 ειναι καλοι αναλογα τι τους θες. Καιει λιγο ρευμα παραπανω να ξερεις. Και ειναι πιο αθορυβος. Το ποιος κανει καλυτερη αφυγρανση απο τους 2, κανεις δεν ξερει. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 11:43 ΜΜ, ktikti είπε

οχι...χωρις να ειμαι 100% βεβαιος..αλλα κατω απο 10-12 δεν νομιζω.ετσι κι αλλιως κρυο δεν εχει εδω..και ο χωρος που θα καλυψει ειναι 70 τμ περιπου.η θερμανση ειναι τζακι..τα κλασσικα..ανοιχτο δηλαδη..εχω βρει κατι προσφορες εδω σε καταστηματα της πολης..αλλα θελω να βρω κατι καλυτερο και δοκιμασμενο.

Για 70 τετραγωνικά κοίτα σε 20 λιτρο με συμπιεστή . Αν όμως η θερμοκρασία του  χώρου πεφτει κάτω απο 15 βαθμούς όταν λειτουργεί ο αφυγραντήρας καλύτερα όσον αφορά την απόδοση να πάρεις με ζεόλιθο . 
Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα posts θα δεις διάφορα mini reviews απο άτομα που έχουν αγοράσει αφυγραντήρες . 

Στις 17/11/2018 στις 12:57 ΠΜ, ioap είπε

Λιγότερο από 10 ώρες .Τον έβγαλα και έξω γιατί κάπου διάβασα οτι ξεμυριζει ποιο γρήγορα. 

 

Στις 17/11/2018 στις 1:55 ΠΜ, Curtis76 είπε

Λιγες ειναι. Σε 30 ωρες ξαναγραψε να μας πεις, αν δε μυριζε θα ηταν απο επιστροφη.

Ότι σου είπε ο curtis76 .  Είναι τέτοια η φύση του υλικού (ζεόλιθος) όπου θέλει λίγο το χρόνο να του για να φύγει η όποια μυρωδιά . 

Στις 15/11/2018 στις 9:23 ΜΜ, thanasis00 είπε

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι και εγώ να πάρω έναν αφυγραντήρα, και σκέφτομαι με ζεόλιθο, μιας και στο διαμέρισμα (43τμ αν και θα είναι κυρίως στο ένα δωμάτιο που είναι 18τμ) υπάρχει κεντρική θέρμανση, αλλά ανάβει λίγες ώρες το απόγευμα, οπότε για την υπόλοιπη μέρα θα είναι αρκετά πιο κρύο το σπίτι (δεν έχει και καλή μόνωση). Σκέφτομαι για τον Meaco DD8L, μιας και έχω διαβάσει και ακούσει καλά λόγια, αλλά βλέπω και τους Inventor Rise R2-ION8LPuredry Famοus PDD 8L και Delonghi DNS 80 Tasciugo AriaDry Light

Υπάρχει καμιά ιδέα για το ποιον να διαλέξω; Είμαι αρχάριος με τους αφυγραντήρες, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Puredry Famous και Inventor Rise η διαφοροποίηση τους είναι στην εγγύηση . Η μεν Inventor δίνει 5 χρόνια εγγύηση η puredry δίνει 2 χρόνια . 

Delonghi DNS 80  έχει λίγο μεγαλύτερο δοχείο για την υγρασία . Μεγαλύτερη κατανάλωση στην max λειτουργία αλλά αυτό μαλλον δικαιολογείται απο την μεγαλύτερη παροχή αέρα στην max λειτουργία .  Eίναι πιο αθόρυβος στην χαμηλή σκάλα απόδοσης . 5ετή εγγύηση και αυτός . 

Αρά εγώ θα κοίταζα σε Delonghi και Rise .  O rise παίζει στα 199 ευρώ με δώρο μετεωρολογικό σταθμό για να βλέπεις την υγρασία του χώρου σου εδώ :  https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/inventor-rise-r2-ion8l.html?source=external&offer=1

Η μικρότερη τιμή για τον Delonghi που κατάφερα να βρώ είναι στα 237  ευρώ  (απο skroutz.gr)

12 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ναι αλλα εγω εχω παρατηρησει σε χωρο με περισσοτερη υγρασια πρεπει να ανεβασω περισσοτερο την θερμοκρασια του χωρου για να μην κρυωνω!

Εγω τα εχω ξαναπει στα post.. για μονωση!!! και οτι ολα αυτα ειναι καρκινωματα στην τσεπη μας!

Κοίτα... αν έχεις το κεφάλαιο τότε δεν έχει κανένα νόημα ούτε κλιματισμός ούτε οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης . Κάνεις μια ενεργειακή αναβάθμιση στα πρότυπα του passive house τραβάς ένα πάχο ςμόνωσης  30 εκατοστά ντυμένο όλο το σπίτι ακόμα και τα μπαλκόνια . Εξαλείφεις θερμογέφυρες . Βάζεις τριπλά ενεργειακούς υαλοπίνακες με κούφωμα θερμοδιακοπής και μόνωση στα ρολά , Τραβάς και μια υπόγεια οριζόντια γεωθερμία αέρος με εναλλακτη ανακτησης ενεργειας αέρος - αέρος και τέλος . 

Το θέμα είναι ποιος έχει να ρίξει αυτό το κεφάλαιο ;  Εδώ υπάρχουν άτομα που αδυνατούν να παρουν κλιματιστικό έστω και ένα απλό ότι να ναι . Το πιο φθηνό   και καταφεύγουν σε λύσεις φθηνών ηλεκτρικών πάνελ ή καλοριφέρ λαδιού . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρησιμοποιησα τον juro pro diamond για μερικες μερες

1)Οι ενδειξεις της υγρασιας αλλα και της θερμοκρασιας δεν εχουνε και μεγαλη ακριβεια ουτε αξιοπιστια

2)Υπαρχει μια μυρωδια στον αερα οχι τοσο εντονη αλλα κατι σαν πλαστικο που μπορει  τους περισσοτερους μπορει να μην τους ενοχλει αλλα μερικοι που ειναι ψυρες το καταλαβαινουνε ισως 

γενικα εχει γινει μοδα ο αφυγραντηρας ενω για μεγαλο ποσοστο ειναι αχρειαστος η το κερδος που θα εχει ειναι ελαχιστο 

αν καποιος εχει πχ 60%  υγρασια δεν υπαρχει λογος να παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...