Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκαλα εννοουμε του ανεμιστηρα η' της σταγονας?

Εχω την εντυπωση οτι τα watt εχουν σχεση με την επιλογη της σταγονας.

Ο Ιονιστης τι επιπλεον καταναλωση εχει?

Επεξ/σία από erazer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκαλα εννοουμε του ανεμιστηρα η' της σταγονας?

Εχω την εντυπωση οτι τα watt εχουν σχεση με την επιλογη της σταγονας.

Ο Ιονιστης τι επιπλεον καταναλωση εχει?

 

Φιλε τα εβαλα ΟΛΑ στο φουλ  και δεν πηγε πανω απο αυτα που εγραψα..

Ολα και Ιονιστη και Ολα μεσα!@@

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις έχω δεί. Και μου κάνει εντύπωση το ότι στην λειτουργία στεγνώματος ρούχων είναι εμφανές ότι δουλεύει πιο δυνατά ο ανεμιστήρας του. Παρόλα αυτά δεν ανεβαίνει άλλο η κατανάλωση. Πιθανω΄ς η μεγάλη κατανάλωση γίνεται από τον θερμαντήρα και όχι από τον ανεμιστήρα.(;;;;)

Ο ιονιστής δεν επιβαρύνει την κατανάλωση στο ελάχιστο (ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΒΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ;;;;; )

Πλέον τον δουλεύω στη σκάλα στεγνώματος, στα δύο δωμάτια που έχω πρόβλημα και λίγες ώρες (2-3) κάθε ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο Link.png Site: EcoAir και τον έχω σε λειτουργία εδω και 2 ώρες στο τέρμα κλεισμένο στο υπνοδωμάτιο.

Έχει μαζέψει κάπου 2.5 εκατοστά νερό. Βγάζει πιο ζεστό αέρα αλλά δεν έχει καμιά μεγάλη διαφορά. Σαν πιστολάκι μαλλιών στη μικρή σκάλα απο μισό μέτρο απόσταση να φανταστείτε. Η ατμόσφαιρα είναι όντως πιο ευχάριστη.

Ο θόρυβος στο τέρμα ακούγεται δυνατά αλλά στη μικρή σκάλα είναι σχεδόν ανύπαρκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν αυξάνεται η κατανάλωση όταν ανεβάζει ταχύτητα ο ανεμιστήρας, πάει να πει ότι η μείωση στροφών στις χαμηλότερες σκάλες γίνεται με "πέταμα" της παραπανίσιας ενέργειας. Πιο φτηνός τρόπος από την παλμική ρύθμιση, αλλά πιο ενεργοβόρος. Αυτό, φυσικά, αν εμπιστεύεστε τον μετρητή κατανάλωσης που έχετε.

 

Αλλά μη ασχολείστε με τον ανεμιστήρα: είναι αμελητέο φορτίο. Η μεγάλη κατανάλωση είναι στο θερμαντικό στοιχείο ή στον κομπρέσσορα (ανάλογα τον τύπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο Link.png Site: EcoAir και τον έχω σε λειτουργία εδω και 2 ώρες στο τέρμα κλεισμένο στο υπνοδωμάτιο.

Έχει μαζέψει κάπου 2.5 εκατοστά νερό. Βγάζει πιο ζεστό αέρα αλλά δεν έχει καμιά μεγάλη διαφορά. Σαν πιστολάκι μαλλιών στη μικρή σκάλα απο μισό μέτρο απόσταση να φανταστείτε. Η ατμόσφαιρα είναι όντως πιο ευχάριστη.

Ο θόρυβος στο τέρμα ακούγεται δυνατά αλλά στη μικρή σκάλα είναι σχεδόν ανύπαρκτος.

έχεις ΠΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα ,

 

κατοχος από χθες του DDL8 σε υγρασία που μετρησα από κινητο στο υπνοδωματιο 75.

Δουλευε ασταμάτητα ,κατεβηκε στο 50 μετα από 2 ωρες και τον εσβησα,να τονισω ότι το υπνοδωματιο μαζι με το μπανιο εχουν το μεγαλυτερο πρόβλημα υγρασιας,τρεχουν νερο οι τοιχοι και πιανουν μουχλα.

Το πρωι δυστυχως παλι το υπνοδωματιο ειχε νερα και απογοητευτηκα να πω την αληθεια.

Τον εχω σημερα ανοικτο στην 2η σκαλα του ανεμιστηρα από τις11 το πρωι και απομονωσα υπνοδωματιο  και μπανιο.

Εχει φτασει στους 52 και σχεδόν γεμισε το δοχειο του νερου.

Δν εχει σβησει καθολου ακομη.

Εχω και δυο ερωτησουλες,

τον αφήνουμε να δουλευει σερι η θα τον καψουμε?

Πρεπει όταν λειτουργει να υπαρχει καποιο παραθυρο  εστω και λιγο ανοικτο η όχι?

Ξεχασα να πω για την θερμοκρασια,οντως μου ανεβασε 1 βαθμο και κατι.

Θα επανελθω και αυριο για νεοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικώ είναι το πρωί να είχε πάλι υγρασία. από τις αναπνοές σας(+ την υγρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος). εγώ τον δουλεύω 2 ώρες πρωί και 2 ώρες βράδυ τον δικό μου (έβαλα χρονοδιακόπτη γιατί δεν έχει) . το πρωί μόλις σηκώνεσαι αερίζεις το χώρο όσο πιο πολύ μπορείς και στο καπάκι αφυγραντήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Ας γραψω και εγω την εμπειρια μου με τον δικο μου αφυγραντηρα.

      Εχοντας διαβασει το παρων θεμα, εδωσα ιδιαιτερη σημασια στο post 104 του φιλου (πιστευω και εγω οτι στους αφυγραντηρες παιζει πολυ φασον κατασταση) και κατεληξα, εδω και ενα μηνα περιπου, στο ιδιο μοντελο που προτεινει ο φιλος http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html. Πραγματικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος γιατι παρολο που εχει κομπρεσσορα, εχει χαμηλη τιμη,  ειναι σχετικα αθορυβος, και εχει καλυψει ενα σπιτι 80τμ για πλακα.

     Πιο αναλυτικα, αρχικα να πω οτι ειχα προβλημα με μουχλα και νερα να τρεχουν σε τοιχους στα υπνοδωματια. Μιας και η θερμοκρασια στο σπιτι παιζει παντα 18-20 βαθμους ολο το χειμωνα, ειπα να απευθυνθω σε μοντελο με κομπρεσσορα για χαμηλοτερη καταναλωση. Στο συγκεκριμενο μοντελο πιστευω οτι η καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης ειναι στη λειτουργια τουρμπο η οποια μεχρι στιγμης μου ειναι πρακτικα αχρειαστη! Ναι πραγματικα τον εχω στο σαλονι και απο τοτε που τον πηρα δεν ειχα ξανα προβλημα στα υπνοδωματια χωρις καν να το βαζω στο τουρμπο. Επισης η  υγρασια που μετραω με αλλο υγρομετρο στο ενα δωματιο συμβαδιζει με την τρεχουσα υγρασια που δειχνει ο αφυγραντηρας στο σαλονι, εκτος μονο τοτε και για λιγη ωρα που βγαινει ατμος απο το μπανιο μετα απο ντουζ και επηρεαζει το υπνοδωματιο λογω μικρης αποστασης. Οσον αφορα το θεμα αποδοση δηλαδη, πιστευω οτι καλυπτει και σπιτι 100τμ ή (ισως και) σπιτι με χαμηλοτερες θερμοκρασιες, χωρις το τουρμπο.

     Οσον αφορα το θορυβο, ειπα οτι ειναι σχετικα αθορυβος οχι εντελως. Ακουγεται μονο ο ανεμιστηρας του και οταν εμπλεκεται ο κομπρεσσορας ισα ισα που γινεται αντηληπτος. Απο οτι καταλαβα απο το βιντεο στο post 104 μπορω να πω οτι ακουγεται οσο ενας με ζεολιθο.Στη λειτουργια τουρμπο βεβαια ακουγεται παραπανω αλλα και παλι ακουγεται μονο ο ανεμιστηρας και οχι καποιος ασχημος θορυβος απο μοτερ. Γενικα ακουγεται σαν ενα aircontition σε κανονικη λειτουργια. Παντως προσωπικα δεν μπορω να τον εχω στο υπνοδωματιο ενω το inverter aircondition που εχω το καλοκαιρι σε νυχτερινη λειτουργια το ανεχομαι. Γιαυτο και κυριως τον εχω στο σαλονι αλλα οταν με ενοχλει και εκει οταν πχ θελω να δω ταινια τον μεταφερω σε αλλο σημειο (ευτυχως εχει και ροδακια).

      Στα αρνητικα βεβαια ειναι οτι βγαζει ελαφρως πιο κρυο αερα για αυτο και θα ηθελα και τη βοηθεια σας για το ποια πρεπει να ειναι η επιθυμητη υγρασια ωστε να μη δουλευει ασκοπα. Παραδειγμα, οταν τον εχω στο επιθυμητη 50% ενεργοποιειται οταν παει στο 55 και τη ριχνει στο 45 μεσα σε κανα δεκαλεπτο και σταματα. Μετα απο 2 λεπτα η υγρασια παει παλι 55, ενεργοποιειται κ.ο.κ. Μπορει να λειτουργει ετσι ολο το βραδυ ενω την επομενη μερα κοιταζω τη σταθμη της δεξαμενης και δεν εχει μαζεψει ιδιαιτερα νερο. Μερικα βραδυα ομως που προφανως η εξωτερικη υγρασια ειναι μεγαλυτερη μπορει να γεμισει η δεξαμενη με την ιδια ακριβως ρυθμιση (αλλα δουλευει σχεδον συνεχεια χωρις εκεινες τις 2λεπτες διακοπες). Αρα μηπως θελει να το βαλω ας πουμε στο 60 ή 65 ωστε να μην δουλευει ασκοπα αφου αν ειναι να μαζεψει νερο εξαρταται απο τις εξωτερικες συνθηκες? Αλλα απο την αλλη το 65 δεν ειναι πολυ (θα ενεργοποιειται στο 70)? Εσεις τους αφυγραντηρες σας οταν τους βαζετε στο 50 κανουν τετοια συμπεριφορα (δηλαδη να αναβει-σβηνει συνεχως και χωρις να βγαζει σχεδον καθολου νερο)?

 

 

edit: σημερα διαπιστωσα το εξης. Ανεβαζοντας την επιθυμητη υγρασια κατα 10% (απο 50 σε 60%) ο αφυγραντηρας σταματησε να λειτουργει προφανως, αλλα σταματησε να κανει αυτον τον ασκοπο κυκλο λειτουργιας (σκαμπανεβασματα τρεχουσας υγρασιας και ενεργοποιηση για 10 λεπτα-απενεργοποιηση για 2 λεπτα-ενεργοποιηση κλπ) και τωρα μου δειχνει σταθερα περιπου 52% (σιγα σιγα προφανως θα ανεβει, αλλα οχι εκεινο το πραμα μεσα σε δυο λεπτα να ανεβει 10%) . Αυτο αποδεικνυει οτι δουλευε ασκοπα. Αλλωστε αυτη η διακυμανση που εδειχνε ηταν εντελως ακυρη γιατι το υγρομετρο στο δωματιο εδειχνε σταθερη. Καπου το ιδιο πραγμα εχω διαβασει σε σχολιο στο skroutz για καποιον αλλο αφυγραντηρα με κομπρεσσορα, οτι για να δουλεψει σωστα πρεπει παντα να αλλαζουμε κατα διαστηματα την επιθυμητη υγρασια. Παντως εχει και χρονοδιακοπτη οποτε θα τον βαλω και αυτον στο παιχνιδι μπας και βρω μονιμη λυση.

Επεξ/σία από user27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια Γιατι δεν βγαζει 8 λιτρα τελικα την ημερα ακομα δεν καταλαβα.

Τι συνθηκες πρεπει να υπαρχουν ; Εχω απο 60 εως και 65% σε ολο το σπιτι συμφωνα με το υγρομετρο και το κινητο μου.

Τον μετακινω ανα καποιες ωρες αλλα 8 λιτρα δεν ειδα ποτε! Αντε το πολυ 4-5 στο φουλ ( 690w)

 

Οι μετρήσεις για τα 8 λίτρα έγιναν με άλλες τιμές υγρασίας και θερμοκρασίας. Δεν έχει την ίδια απόδοση για όλες τις τιμές. Αν είχες παράδειγμα 20% υγρασία, τι να τραβήξει. Και το 60-65% που αναφέρει δε θεωρείται μεγάλη τιμή. Είναι στα κανονικά επίπεδα.

 

 

 

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε σπίτι 100τμ καινούργιο σπίτι, διπλά κουφώματα και μόνωση και στα πολλά κρύα εμφανίστηκε υγρασία. Θερμανση υπάρχει καλοριφερ. Αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα και από κριτικές κατέληξα σε μάρκα meaco. Είμαι μεταξύ Meaco 20L Platinum και Meaco DD8L. Ποιόν προτέινεται και γιατί?

 

 

 Πολλές απο τις ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί εκτενώς σε προηγούμενες σελίδες

 

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=53641651

 

 

Παρατήρησα ορισμένα account, εγγεγραμένα 5 μέρες πριν που μπήκαν μόνο και μόνο για να αναφέρουν ότι ενδιαφέρονται για DDL 8 και platinum 20L.

Και στις 5 Φλεβάρη έχουμε αφίξεις από ότι είδα συμφορουμίτες να αναφέρουν. Ο νοών νοείτω, μη μας περνάνε και για ηλίθιους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικώ είναι το πρωί να είχε πάλι υγρασία. από τις αναπνοές σας(+ την υγρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος). εγώ τον δουλεύω 2 ώρες πρωί και 2 ώρες βράδυ τον δικό μου (έβαλα χρονοδιακόπτη γιατί δεν έχει) . το πρωί μόλις σηκώνεσαι αερίζεις το χώρο όσο πιο πολύ μπορείς και στο καπάκι αφυγραντήρας.

Σωστότατος. Έτσι κάνω κι εγώ. Τον μετακινώ ανάμεσα στα 2 δωμάτια που έχω πρόβλημα κια δουλεύει 1 ώρα στο ένα και 1 στο άλλο. Μετά, ανάλογα με την υγρασία που βλέπω στα υγρόμετρα, επαναλαμβάνω την διαδικασία.

Με τον αερισμό του δωματίου συνήθως πέφτει και η υγρασία (σε σχέση πάντα με την εξωτερική υγρασία).

Δεν χρειάζεται ανοιχτό παράθυρο όταν δουλεύει ο αφυγραντήρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι μετρήσεις για τα 8 λίτρα έγιναν με άλλες τιμές υγρασίας και θερμοκρασίας. Δεν έχει την ίδια απόδοση για όλες τις τιμές. Αν είχες παράδειγμα 20% υγρασία, τι να τραβήξει. Και το 60-65% που αναφέρει δε θεωρείται μεγάλη τιμή. Είναι στα κανονικά επίπεδα.

 

 
 

 

 Πολλές απο τις ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί εκτενώς σε προηγούμενες σελίδες

 

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=53641651

 

 

Παρατήρησα ορισμένα account, εγγεγραμένα 5 μέρες πριν που μπήκαν μόνο και μόνο για να αναφέρουν ότι ενδιαφέρονται για DDL 8 και platinum 20L.

Και στις 5 Φλεβάρη έχουμε αφίξεις από ότι είδα συμφορουμίτες να αναφέρουν. Ο νοών νοείτω, μη μας περνάνε και για ηλίθιους.

 

 

 

  Φιλε αν κοιταξεις κανα δυο μηνυματα πιο πριν εχω παρει τον ιδιο αφυγραντηρα με τον δικο σου και σε ευχαριστω που τον προτεινες γιατι ειμαι γενικα ικανοποιημενος, αλλα εχω το παραπανω θεμα. Εσενα συμπεριφερεται ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     edit: σημερα διαπιστωσα το εξης. Ανεβαζοντας την επιθυμητη υγρασια κατα 10% (απο 50 σε 60%) ο αφυγραντηρας σταματησε να λειτουργει προφανως, αλλα σταματησε να κανει αυτον τον ασκοπο κυκλο λειτουργιας (σκαμπανεβασματα τρεχουσας υγρασιας και ενεργοποιηση για 10 λεπτα-απενεργοποιηση για 2 λεπτα-ενεργοποιηση κλπ) και τωρα μου δειχνει σταθερα περιπου 52% (σιγα σιγα προφανως θα ανεβει, αλλα οχι εκεινο το πραμα μεσα σε δυο λεπτα να ανεβει 10%) . Αυτο αποδεικνυει οτι δουλευε ασκοπα. Αλλωστε αυτη η διακυμανση που εδειχνε ηταν εντελως ακυρη γιατι το υγρομετρο στο δωματιο εδειχνε σταθερη. Καπου το ιδιο πραγμα εχω διαβασει σε σχολιο στο skroutz για καποιον αλλο αφυγραντηρα με κομπρεσσορα, οτι για να δουλεψει σωστα πρεπει παντα να αλλαζουμε κατα διαστηματα την επιθυμητη υγρασια. Παντως εχει και χρονοδιακοπτη οποτε θα τον βαλω και αυτον στο παιχνιδι μπας και βρω μονιμη λυση.

 

Γενικά δε χρησιμοποιώ πολύ αυτό τον τρόπο λειτουργίας. Απο δοκιμές που είχα κάνει κάτι παρόμοιο είχα παρατηρήσει και απο τη μία έχει και μία λογική ειδικά αν το σπίτι δεν είναι και καλά μονωμένο. 

 

Γιατί ας πούμε αν το βάλεις να σταματάει στο 55% θα σταματήσει αλλά μέσα σε λίγα λεπτά ανεβαίνει λίγο η υγρασία και αμέσως μπαίνει πάλι σε λειτουργία και γίνεται αυτός ο επαναλαμβανόμενος κύκλος.

 

Προσωπικά το χρονοδιακόπτη (timer) χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι το σπιτι δεν ειναι καθολου καλα μονωμενο ειδικα απο την πλευρα των υπνοδωματιων. Το πιο σωστο θα ηταν να τον τοποθετησω εκει αλλα το βραδυ δεν την παλευω με το θορυβο. Θα βαλω χρονοδιακοπτη καλυτερα και εγω να δουλευει βραδυ συνεχομενα για καμποσες ωρες και τη μερα προληπτικα θα το βαζω στο 65.  B) Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...