Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Καλησπερα παιδες! Μπορει καποιος να μου πει ποσο ρευμα καταναλωνει ο αφυγραντηρας Inventor Rise R2-ION8L;

Επισης 330w ποτε καταναλωνει; Οταν ειναι στο eco με medium ανεμιστηρα ή low? Ευχαριστω!

οταν κανεις επιλογη eco σε αφήνει να πειράξεις το επιπεδο ανεμιστηρα ? τα official Που δινει παντως ειναι τα παρακατω

Κατανάλωση 30 / 330 / 650 W

 

δες και στο site τους https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-rise-desiccant#leitourgia-eco

16 λεπτά πριν, hf77 είπε

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.Το σπιτι μου ειναι δυστηχως ενα  πετροχτιστο  ανισοπεδο  το οποιο εχει κατα καιρους υγρασια ειδικα οταν υπαρχει νοτιας.Ο βασικος χωρος που θελω να καλυψω ειναι γυρω στα 70 m2.Θα ηθελα την γνωμη σας και να μου προτεινεται  καποια  δοκιμασμενα μοντελα.Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 230 ευρω

το βασικο ειναι να ξερεις αρχικά τα επίπεδα της υγρασίας που έχεις. τα εχεις μετρήσει ποτέ? επίσης τι θερμοκρασίες κατα μέρο όρο υπάρχουν μέσα στο σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kfran είπε

Η υγρασία στα σπίτια υπάρχει επειδή τα σπίτια είναι τσαρδιά.... Δεν αρκεί η μόνωση, θέλει και υγροθερμικη μελέτη, αλλά αυτα δεν τα πληρώνει κανείς. Πληρώνει όμως αφυγραντηρες... 

Η υγρασία μπορεί να μπαίνει μέσα στο σπίτι λόγω ελλειπούς μόνωσης (πορτοπαράθυρα ή τοίχους) ή το αντίστροφο, να εγκλωβίζεται μέσα στο σπίτι από υδρατμούς στα μπάνια και την κουζίνα.  Σαφώς , αν έχεις ένα σπίτι που μπάζουν οι τοίχοι,  κάνεις μια τρύπα μέσα στο νερό καθώς είναι σαν να βάζεις λεκάνη κάτω από στέγη που στάζει νερό. Πρώτα η μόνωση, μετά οι αφυγραντήρες. Αλλά αν νοικιάζεις παίρνεις μόνο τον αφυγραντήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos-51 είπε

Η υγρασία μπορεί να μπαίνει μέσα στο σπίτι λόγω ελλειπούς μόνωσης (πορτοπαράθυρα ή τοίχους) ή το αντίστροφο, να εγκλωβίζεται μέσα στο σπίτι από υδρατμούς στα μπάνια και την κουζίνα.  Σαφώς , αν έχεις ένα σπίτι που μπάζουν οι τοίχοι,  κάνεις μια τρύπα μέσα στο νερό καθώς είναι σαν να βάζεις λεκάνη κάτω από στέγη που στάζει νερό. Πρώτα η μόνωση, μετά οι αφυγραντήρες. Αλλά αν νοικιάζεις παίρνεις μόνο τον αφυγραντήρα. 

Γι αυτό λέω ότι δεν αρκεί η μόνωση αλλά θέλει υγροθερμικη μελέτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Djzan είπε

οταν κανεις επιλογη eco σε αφήνει να πειράξεις το επιπεδο ανεμιστηρα ? τα official Που δινει παντως ειναι τα παρακατω

Κατανάλωση 30 / 330 / 650 W

Ναι οταν ειναι eco,normal και high γινεται να επιλεξω low και medium ταχυτητα! Οταν μπει High ταχυτητα τοτε το προγραμμα παει αυτοματα στο turbo!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι και εγώ να πάρω έναν αφυγραντήρα, και σκέφτομαι με ζεόλιθο, μιας και στο διαμέρισμα (43τμ αν και θα είναι κυρίως στο ένα δωμάτιο που είναι 18τμ) υπάρχει κεντρική θέρμανση, αλλά ανάβει λίγες ώρες το απόγευμα, οπότε για την υπόλοιπη μέρα θα είναι αρκετά πιο κρύο το σπίτι (δεν έχει και καλή μόνωση). Σκέφτομαι για τον Meaco DD8L, μιας και έχω διαβάσει και ακούσει καλά λόγια, αλλά βλέπω και τους Inventor Rise R2-ION8LPuredry Famοus PDD 8L και Delonghi DNS 80 Tasciugo AriaDry Light

Υπάρχει καμιά ιδέα για το ποιον να διαλέξω; Είμαι αρχάριος με τους αφυγραντήρες, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ολα αυτα ειναι καλα που αναφερεις. Με ενδιαφερει και μενα μια αγορα αφυγραντηρα με ζεολιθο αυτο το μηνα. Ειδατε τιποτα σε BF;

Μπορω να πω ποιον δεν θα επαιρνα αν θες, τον Puredry famous. Γιατι μου την σπαει το bullying που κανουν στο skroutz με τις αξιολογησεις. Και μια κακη εμπειρια που ειχα με αυτους

Αν θα μπει σε περιβαλλον με καπνισμα, να εχει φιλτρο ανθρακα ή hepa.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου προτεινει κανεις εναν αφυγραντηρα μεχρι 230 ευρο οσο γινετε αθορυβος...και γυρω στα 20-25 litra.

ψαχνω για ενα φιλικο ζευγαρι σε περιοχη με πολυ υγρασια.γενικα εδω η περιοχη μας εχει πανω απο 70%.τωρα ππου σας μιλαω και παρ'οτι που βρεχει εχει 84%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2018 στις 8:41 ΠΜ, ioap είπε

Η ecoair με τον DD1 classic MK5 είναι εκτός εξίσωσης? Ρωτάω γιατί φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο. 

 

 

Εχει κάποιος άλλος τον ecoair? Η μυρωδιά δεν λέει να φύγει και η φαμίλια παραπονιέται με αποτέλεσμα να μην τον δουλεύω!Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έπεσα σε ελλατωματικο. 

Επεξ/σία από ioap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ktikti είπε

μπορει να μου προτεινει κανεις εναν αφυγραντηρα μεχρι 230 ευρο οσο γινετε αθορυβος...και γυρω στα 20-25 litra.

ψαχνω για ενα φιλικο ζευγαρι σε περιοχη με πολυ υγρασια.γενικα εδω η περιοχη μας εχει πανω απο 70%.τωρα ππου σας μιλαω και παρ'οτι που βρεχει εχει 84%.

Η θερμοκρασία στο χώρο όπου θα βρίσκεται ο αφυγραντήρας όταν αυτός λειτουργεί θα πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ;

2 λεπτά πριν, ioap είπε

Εχει κάποιος άλλος τον ecoair? Η μυρωδιά δεν λέει να φύγει και η φαμίλια παραπονιέται με αποτέλεσμα να μην τον δουλεύω!Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έπεσα σε ελλατωματικο. 

Πόσες ώρες τον έχεις δουλέψει ;

8 ώρες πριν, hf77 είπε

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.Το σπιτι μου ειναι δυστηχως ενα  πετροχτιστο  ανισοπεδο  το οποιο εχει κατα καιρους υγρασια ειδικα οταν υπαρχει νοτιας.Ο βασικος χωρος που θελω να καλυψω ειναι γυρω στα 70 m2.Θα ηθελα την γνωμη σας και να μου προτεινεται  καποια  δοκιμασμενα μοντελα.Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 230 ευρω

Όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας υπάρχει πιθανότητα να πέσει η θερμοκρασία του χώρου κάτω απο 15 βαθμούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η θερμοκρασία στο χώρο όπου θα βρίσκεται ο αφυγραντήρας όταν αυτός λειτουργεί θα πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ;

;

οχι...χωρις να ειμαι 100% βεβαιος..αλλα κατω απο 10-12 δεν νομιζω.ετσι κι αλλιως κρυο δεν εχει εδω..και ο χωρος που θα καλυψει ειναι 70 τμ περιπου.η θερμανση ειναι τζακι..τα κλασσικα..ανοιχτο δηλαδη..εχω βρει κατι προσφορες εδω σε καταστηματα της πολης..αλλα θελω να βρω κατι καλυτερο και δοκιμασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Η θερμοκρασία στο χώρο όπου θα βρίσκεται ο αφυγραντήρας όταν αυτός λειτουργεί θα πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ;

Πόσες ώρες τον έχεις δουλέψει ;

Όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας υπάρχει πιθανότητα να πέσει η θερμοκρασία του χώρου κάτω απο 15 βαθμούς ;

Λιγότερο από 10 ώρες .Τον έβγαλα και έξω γιατί κάπου διάβασα οτι ξεμυριζει ποιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ioap είπε

Λιγότερο από 10 ώρες .Τον έβγαλα και έξω γιατί κάπου διάβασα οτι ξεμυριζει ποιο γρήγορα. 

Λιγες ειναι. Σε 30 ωρες ξαναγραψε να μας πεις, αν δε μυριζε θα ηταν απο επιστροφη.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Λιγες ειναι. Σε 30 ωρες ξαναγραψε να μας πεις, αν δε μυριζε θα ηταν απο επιστροφη.

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι αρχίζω να σκέφτομαι ότι έκανα λάθος αγορά. Λίγο η μυρωδιά, λίγο η φασαρία... Τι λίγο δλδ. Αναρωτιέμαι αν αυτός με 34 ντεσιμπέλ κάνει έτσι, πώς σκατά την παλεύουν αυτοί που έχουν 40 ντεσιμπέλ και πάνω?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ioap είπε

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι αρχίζω να σκέφτομαι ότι έκανα λάθος αγορά. Λίγο η μυρωδιά, λίγο η φασαρία... Τι λίγο δλδ. Αναρωτιέμαι αν αυτός με 34 ντεσιμπέλ κάνει έτσι, πώς σκατά την παλεύουν αυτοί που έχουν 40 ντεσιμπέλ και πάνω?! 

Δηλώνουν 34 στο ECO mode! ΔΕΝ δηλώνουν πουθενά (απαράδεκτοι φυσικά) το θόρυβο σε υψηλό setting που ουσιαστικά είναι αυτό που θα έχεις αν υπάρχει υγρασία! Στην Αγγλία το μέτρησαν και επιμένουν ότι ειναι αληθινά (τώρα με κινητό πως μετράς πραγματικά δεν ξέρω) τα νούμερα αλλά το συγκρίνουν με απορροφητήρα σε normal / full setting!!! Το pitch του θορύβου είναι υψηλό, κάτι το οποίο όμως συμβαίνει σε όλους τους desiccant που έχω δει και ακούσει... 

Για εμένα, αυτό δεν αποκαλείται "ήσυχη λειτουργία".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τον τροπο λειτουργειας του Toyotomi 16tde γτ στο manual δν αναφερει πουθενα τι κανει αν πιασει τον στοχο? Το κατεβαζει 3-5% πιο χαμηλα και ξανααρχιζει οταν παει +3-5%? Τι ακριβως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δηλώνουν 34 στο ECO mode! ΔΕΝ δηλώνουν πουθενά (απαράδεκτοι φυσικά) το θόρυβο σε υψηλό setting που ουσιαστικά είναι αυτό που θα έχεις αν υπάρχει υγρασία! Στην Αγγλία το μέτρησαν και επιμένουν ότι ειναι αληθινά (τώρα με κινητό πως μετράς πραγματικά δεν ξέρω) τα νούμερα αλλά το συγκρίνουν με απορροφητήρα σε normal / full setting!!! Το pitch του θορύβου είναι υψηλό, κάτι το οποίο όμως συμβαίνει σε όλους τους desiccant που έχω δει και ακούσει... 

Για εμένα, αυτό δεν αποκαλείται "ήσυχη λειτουργία".

Εγώ αμφισβητώ τα 34 ντεσιμπέλ ακόμη και στη πρώτη σκάλα! Το κλιματιστικό που δηλώνει 36 ντεσιμπέλ είναι σχεδόν αθόρυβο! 

Ντεσιμπελομετρο δεν έχω αλλά δεν υπάρχει σύγκριση. Τα έβαλα να λειτουργούν ταυτόχρονα και στο ίδιο ύψος! Αποτέλεσμα τα 34 του ecoair είναι διπλάσια, στο αυτί μου, από τα 36 του toshiba! Θαύμα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...