Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yositosi είπε

... έχει η Rohnson service? Χάνω κάποιο επεισόδιο?!

Έχει service ο Βασιληάς που τα εμπορεύεται. Παρέδωσα σήμερα αφυγραντήρα r-9120 σε τοπικό συνεργάτη τους. 

Σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι top... σαν aftersales θα αποφανθώ από βδομάδα που θα έχω νεότερα. Μου είπαν πάντως χωρίς πολλά πολλά ότι αν δεν είναι κάτι απλό θα υπάρξει άμεση αντικατάσταση με νέο. 

5 έτης εγγύηση. 4η χρόνια εφέτος δεν γεμίζει νερό ο κουβάς. Δείχνει να δουλεύει κανονικά χωρίς όμως αποτέλεσμα. 

Θα κάνω ένα update την άλλη εβδομάδα στο topic για να ενημερώσω για την πορεία και για του θέματος να δούμε αν αξίζει από θέμα after sales. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, yositosi είπε

... έχει η Rohnson service? Χάνω κάποιο επεισόδιο?!

Βασιληάς Α.Ε. έχω πάει και το έχω δει με τα ματάκια μου... και μάλιστα είχα δει να φτιάχνουν και αφυγραντήρα της gree που ήταν ίδιος με τον Rohnson R-9220 Genious.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malama είπε

Καλησπέρα, αναμεσα στον inventor eva ii ep3 ion20 wifi και στον rohnson genius r9420 ποιον θα διαλέγατε;;

Κλείνω προς τον rohnson για τον μεγαλύτερο κάδο και καλύτερο wifi αλλά τον inventor τον εμπιστεύομαι περισσότερο σαν μάρκα, σαν τιμή και εγγύηση είναι τα ίδια περίπου και έχω προβληματιστεί!

Και οι 2 ειναι καλοι. Δες ποιος καταναλωνει λιγοτερο ρευμα. Επισης δεν γνωριζω πως ανταποκρινονται στο προβλημα των επανεκινησεων οταν πιασουν την υγρασια...

δες ποιος εχει καλυτερα φιλτρα με λιγοτερη καταναλωση και χτυπα τον. Και οι 2 μου αρεσουν. Να πας με τους πολλους ειναι ισως μια ασφαλης επιλογη :) 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malama είπε

Καλησπέρα, αναμεσα στον inventor eva ii ep3 ion20 wifi και στον rohnson genius r9420 ποιον θα διαλέγατε;;

Κλείνω προς τον rohnson για τον μεγαλύτερο κάδο και καλύτερο wifi αλλά τον inventor τον εμπιστεύομαι περισσότερο σαν μάρκα, σαν τιμή και εγγύηση είναι τα ίδια περίπου και έχω προβληματιστεί!

Τους έχω δει και τους 2 να δουλεύουν σε κατάστημα φίλου, επίσης τον Rohnson τον είχα δει και στην αντιπροσωπεία. Ο Rohnson είχε λιγότερο θόρυβο σε αυτα τα λίγα λεπτά που τους επεξεργάστηκα. Θα διάλεγα τον Rohnson γιατι μου άρεσε η εξυπηρέτηση στην αντιπροσωπεία και είδα και το service τους που ήταν καλό.
Στο χρόνο που τους δούλεψα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Τους έχω δει και τους 2 να δουλεύουν σε κατάστημα φίλου, επίσης τον Rohnson τον είχα δει και στην αντιπροσωπεία. Ο Rohnson είχε λιγότερο θόρυβο σε αυτα τα λίγα λεπτά που τους επεξεργάστηκα. Θα διάλεγα τον Rohnson γιατι μου άρεσε η εξυπηρέτηση στην αντιπροσωπεία και είδα και το service τους που ήταν καλό.
Στο χρόνο που τους δούλεψα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Και εγω εχω δει τον 9420 να δουλευει και επαθα πλακα με το ποσο αθορυβος ηταν, παρολο που ηταν σε dry mode. Ok Rohnson που αν θυμαμαι καλα ειναι και καθαριστης αερα δουλευει συνεχεια το fan ανεξαρτητου υγρασιας

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yositosi είπε

... έχει η Rohnson service? Χάνω κάποιο επεισόδιο?!

Τί εννοείς ;

24 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Και οι 2 ειναι καλοι. Δες ποιος καταναλωνει λιγοτερο ρευμα. Επισης δεν γνωριζω πως ανταποκρινονται στο προβλημα των επανεκινησεων οταν πιασουν την υγρασια...

δες ποιος εχει καλυτερα φιλτρα με λιγοτερη καταναλωση και χτυπα τον. Και οι 2 μου αρεσουν. Να πας με τους πολλους ειναι ισως μια ασφαλης επιλογη :) 

Αν θέλει παραπάνω φίλτρα για καλύτερο φιλτράρισμα του αέρα στο χώρο του τότε να κοιτάξει τον Rohnson αλλά να συνυπολογίσει και τα κόστη αντικατάστασης των έξτρα φίλτρων κάθε έτος  . Συγκεκριμένα να ρωτήσει πόσο κοστίζουν και αν αυτό το έξοδο μπορεί να το υποστηρίξει . 

Επίσης να ρωτήσει την αντιπροσωπεία  σε τί συνθήκες (υγρασίας θερμοκρασίας) είναι η κατανάλωση 365 watts που αναφέρουν στο site τους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί εννοείς ;

αυτό που είχα "ακουστά" είναι ότι γενικά δεν έχουν και πολλά ανταλλακτικά (σαν ευρύτερη προσέγγιση), και κατά κύριο λόγο είτε την τρώς, είτε πέφτει αντικατάσταση... και ότι γενικότερα και στα μαγαζιά σαν πολιτική το έχουν να πιστώνουν κάποιο σημαντικό ποσοστό για αντικαταστάσεις. Τώρα δεν θα επιμείνω γιατί μπορεί να είναι το Α που καταλήγει σε Ω σε συζητήσεις και να είναι 100% άκυρο, ή και εγώ να το μπερδεύω με κανέναν άλλο εισαγωγέα. Για αυτό το λόγο κιόλας ρώτησα, για να μάθω από ανθρώπους που ενεπλάκησαν με το τμήμα του after sales.

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επίσης να ρωτήσει την αντιπροσωπεία  σε τί συνθήκες (υγρασίας θερμοκρασίας) είναι η κατανάλωση 365 watts που αναφέρουν στο site τους . 

καλά άστο αυτό το σκέλος γιατί φέτος μάλλον πονάει πολλούς και πολύ! Βλέπουμε ίδια μοντέλα διαφόρων με παλαιότερα να έχουν αλλάξει ως δια μαγείας specs! Ακόμα χειρότερα βλέπουμε τα ίδια μοντέλα από τον αρχικό κατασκευαστή (Κινέζο) να αναγράφονται Α και εδώ στο Ελλαδιστάν να αναγράφονται καλόβολα Ω! Σιγά σιγά οι περισσότεροι δηλώνουν καλόβολες μετρήσεις θορύβου και κατανάλωσης (δίνουν στάθμη θορύβου στο χαμηλότερο setting και κρύβουν από παντού το max power consumption) έχοντας αλλάξει τις σελίδες τους όπου παλαιότερα τα δήλωναν όλα!

Τα πάντα όλα για το marketing.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

αυτό που είχα "ακουστά" είναι ότι γενικά δεν έχουν και πολλά ανταλλακτικά (σαν ευρύτερη προσέγγιση), και κατά κύριο λόγο είτε την τρώς, είτε πέφτει αντικατάσταση... και ότι γενικότερα και στα μαγαζιά σαν πολιτική το έχουν να πιστώνουν κάποιο σημαντικό ποσοστό για αντικαταστάσεις. Τώρα δεν θα επιμείνω γιατί μπορεί να είναι το Α που καταλήγει σε Ω σε συζητήσεις και να είναι 100% άκυρο, ή και εγώ να το μπερδεύω με κανέναν άλλο εισαγωγέα. Για αυτό το λόγο κιόλας ρώτησα, για να μάθω από ανθρώπους που ενεπλάκησαν με το τμήμα του after sales.

Καλά, το κομμάτι επάρκειας ανταλλακτικών το ξέρουν οι ίδιοι και μόνο οι ίδιοι και δύσκολα να μάθουμε  την πραγματική κατάσταση της κάθε εταιρείας . Μπορούμε μόνο να "στηριχθούμε" σε κάποιες ενδείξεις σε σχόλια αριστερά και δεξιά ατόμων που έχουν μπλέξει με την όποια αντιπροσωπεία . Δεν έχει τύχει να μπλέξω με το service τους . Το μόνο που έχω αγοράσει απο αυτούς είναι ένα φουρνάκι-ρομποτάκι Rohnson όπου κάηκε η αντίσταση του στο 5ό έτος οπότε εκτός εγγύησης και προτίμησα να αγοράσω άλλο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Καλά, το κομμάτι επάρκειας ανταλλακτικών το ξέρουν οι ίδιοι και μόνο οι ίδιοι και δύσκολα να μάθουμε  την πραγματική κατάσταση της κάθε εταιρείας . Μπορούμε μόνο να "στηριχθούμε" σε κάποιες ενδείξεις σε σχόλια αριστερά και δεξιά ατόμων που έχουν μπλέξει με την όποια αντιπροσωπεία . Δεν έχει τύχει να μπλέξω με το service τους . Το μόνο που έχω αγοράσει απο αυτούς είναι ένα φουρνάκι-ρομποτάκι Rohnson όπου κάηκε η αντίσταση του στο 5ό έτος οπότε εκτός εγγύησης και προτίμησα να αγοράσω άλλο . 

βασικά το κομμάτι της επάρκειας ανταλλακτικών γενικότερα το ξέρουν μέσες άκρες και οι συνεργάτες τους (καταστήματα) που παίρνουν feedback και από τους πελάτες τους. Το έχει το θέμα του ο Ελληνας πρωταρχικά να "χτυπάει" στο κατάστημα πώλησης με το σκεπτικό ότι "εκεί τα έσκασε" και μετά να συνεχίζει με επικοινωνία με το τμήμα service 

Σημείωση: με τον όρο "συνεργάτες τους" δεν αναφέρομαι στην εν λόγω εταιρεία μόνο, αλλά γενικά σε όλους τους εισαγωγείς/διανομείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Gmario είπε

Έχει 2 βδομάδες που αγόρασα τον meaco 20lt και θα σου πω τις εντυπώσεις μου αφού λάβεις υπόψιν σου ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από αφυγραντηρα. 

Όσων αφορά την αφυγρανση κάνει πολύ καλή δουλειά. Κατεβάζει την υγρασία γρήγορα, αν και ακόμα δεν έχει χαλάσει ο καιρός για να δω πως θα τα πάει στα ζόρικα. Επίσης τα πλαστικά του είναι καλής ποιότητας και με καλή εφαρμογή. Δείχνει και είναι ποιοτικός. 

Το φίλτρο hepa που φοράει είναι μεγάλο, σαν φίλτρο καμπίνας αυτοκινήτου. 

Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία κλείνει για αρκετή ώρα, φαντάζομαι όση λένε οι προδιαγραφές του. 

Είναι αρκετά ογκώδης σε σχέση με τον 12lt. Επίσης κάνει πολύ θόρυβο,  με βάση τα δικά μου δεδομένα, σαν το 18αρι inverter που έχω στο high.   Επίσης η μικρή με τη μεγάλη ταχύτητα δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στο θόρυβο. Παραμένει υψηλός ο θόρυβος. Όπως είπα δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλους.

Επισης άλλο αρνητικό για μένα ότι έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση με δυνατότητα επέκτασης 30€ για 1 χρόνο, 40€ για 2 και 60€ για 3 χρόνια, και όλα αυτά την ώρα που πολλές εταιρείες όπως juro-pro, morris, olimpia splendid, philco κτλ σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση. Επίσης πολλές από αυτές τις εταιρείες έχουν πανελλαδικό δίκτυο εξυπηρέτησης ενώ η meaco μόνο  Αθήνα. Οι εταιρείες αυτές αν βγει βλάβη στα πλαίσια της εγγύησης στέλνουν courier με δικό τους κόστος, ενώ η meaco  σου ζητά να τους το στείλεις με δικό σου κόστος και στο στέλνουν πίσω με μεταφορική και πας εσύ να το παραλάβεις από τα γραφεία της μεταφορικής όπου και αν είναι αυτή. Σε άλλη μου ερώτηση που τους έκανα  σχετικά με το στοκ των ανταλλακτικων που έχουν μου είπαν ότι έχουν απ όλα εκτός από κομπρεσορα, που σημαίνει ότι αν είσαι στην εγγύηση σου δίνουν καινούργιο αφυγραντηρα ενώ εκτός εγγύησης πετάς τον αφυγραντηρα 300€ ή όποιον άλλον επιλέξεις  γιατί δεν υπάρχει ανταλλακτικό κομπρεσορα το οποίο μου είπαν όμως ότι χαλάει σπάνια. 

Με λίγα λόγια το μηχάνημα είναι σούπερ αν εξαιρέσεις τον παραπάνω θόρυβο( 45-46db) και τα καραγκιοζιλικια στο after sales care. 

Τις προάλλες πήγα Κωτσοβολο για μια δουλειά και χαζεψα τους αφυγραντήρες που είχε. Ξεχώρισα τον olimpia-splendid-aquaria 22 thermo και τον philco pd 20+ion και τους έβαλα να λειτουργήσουν για να ακούσω τα επίπεδα θορύβου τους. 

Δεν τα κατάφερα γιατί η μουσική ήταν δυνατή στο μαγαζί αλλά έκανα ένα μικρό hands on. 

Δεν μου άρεσαν τα πλαστικά του olimpia γιατί ετριζαν στο πάνω μέρος,   είχε νυχιες το χρώμα στο σημείο της χειρολαβης ενώ το πορτάκι δεν είχε ωραίο άνοιξε κλείσε,  και το δοχείο νερού δεν είχε ωραίο βάλε βγάλε. Είχε 3 πολύ μικρά φίλτρα αξίας 15€σαν ανταλλακτικά,  ενώ το φίλτρο hepa του meaco είναι τεράστιο και τα 3 κοστίζουν περίπου 38€. Οι προδιαγραφές μιλάνε όμως για αθόρυβο και οικονομικό μοτέρ. 40db και 250 watt. Το φίλτρο σκόνης μπαίνει βγαίνει δύσκολα και πάνω σε αυτό εφαρμόζουν τα 2 από τα 3 φίλτρα. 

Ο philco μου άρεσε περισσότερο σαν σύνολο. Από εμφάνιση, αίσθηση ποιότητας που μου άφησε, 42 dB όμως θόρυβο και πιο απλό χειρισμό  πλήκτρων. Είχε μόνο φιλτρο ενεργού άνθρακα με κόστος 5€.Αρνητικό του η  κατανάλωση 350w, 40% παραπάνω από τα 250w των άλλων αν δεν κάνω λάθος. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Πολύ καλή η ανάλυση σου! 

Ο συγκεκριμένος έχει καλές κριτικές και στο αγγλικό Amazon οπότε ίσως τον τσιμπήσω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες! Μπορει καποιος να μου πει ποσο ρευμα καταναλωνει ο αφυγραντηρας Inventor Rise R2-ION8L;

Επισης 330w ποτε καταναλωνει; Οταν ειναι στο eco με medium ανεμιστηρα ή low? Ευχαριστω!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.Το σπιτι μου ειναι δυστηχως ενα  πετροχτιστο  ανισοπεδο  το οποιο εχει κατα καιρους υγρασια ειδικα οταν υπαρχει νοτιας.Ο βασικος χωρος που θελω να καλυψω ειναι γυρω στα 70 m2.Θα ηθελα την γνωμη σας και να μου προτεινεται  καποια  δοκιμασμενα μοντελα.Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 230 ευρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία στα σπίτια υπάρχει επειδή τα σπίτια είναι τσαρδιά.... Δεν αρκεί η μόνωση, θέλει και υγροθερμικη μελέτη, αλλά αυτα δεν τα πληρώνει κανείς. Πληρώνει όμως αφυγραντηρες... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σήμερα μετά από πολύ ψάξιμο, παρήγγειλα τον Meaco platinum 20L στα 272 ευρώ. Θα δείξει αν αξίζει τα λεφτά του αν και ξέρω ότι φεύγει από Κίνα στα 100 ευρώ το κομμάτι (μπορεί και λιγότερα) και τα κινεζικά εργαστάσια τον παρουσιάζουν σαν αφυγραντήρα βασικής κατηγορίας και όχι premium. Επίσης αν κοιτάξετε τα τετραγωνικά που δίνουν οι κατασκευαστές για τους 20λιτρους, θα δείτε ότι γράφουν για εμβαδό 35 τ.μ. Στην Ευρώπη τα 35 γίνονται 120 και 150 μέσα στα manual. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...