Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δύσκολο να πιάσεις μεζονέτα με έναν και μόνο αφυγραντήρα .  Όπως σου πε και ο Zerg13 πάρε έναν αφυγραντήρα 16 λιτρο για τον έναν όροφο και αν δεις ότι η υγρασία στο πάνω όροφο δεν ελέγχεται πάρε και  έναν δεύτερο 16λιτρο . 

 

15 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Μπορει να γινει η δουλεια σου μπορει οχι. Η παρε εναν juro pro 28L ή 25L

Ή 2 Χ 16αρηδες οτι μαρκα θες. Φαινεται σωστοτερο.ενας toyotomi ακουγεται καλος.

Ειναι θεμα διαρυθμισης. Αν ειναι μαζεμενο καπως ισως και με ενα να γινει η δουλεια. Ειναι θεμα αποστασης οχι δυναμης

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres.html?cf=αφυγραντηρας+ΖΕΝ&keyphrase=afygrantiras+ZEN

Ο Toyotomi  ΖΕΝ TDE-16DTI ανεβηκε ενα 30αρι το τελευταιο 2μηνο... Ο ΖΕΝ 2 φθηνότερος του 1. ( 187€ vs 199€), διαφορά στην ρυθμιση(ΖΕΝ1) η οχι(ΖΕΝ2) της ταχύτητας του ανεμιστηρα και τα  140w που βγαζουν λιγότερη κατανάλωση και θορυβο.

Οι τιμές φαίνονται ασυνάρτητες, ο 20αρης φθηνοτερος του 16αρη (skroutz)...μαλλον τα πολλα likes κανουν δουλειά... 

Toyotomi TDE-20DΤΙ  168 € ενώ ο ΖΕΝ2  211 €
Toyotomi TDE-16DTI  199 €

Μετα απο την ανάλυση ο ΖΕΝ-TDE-20DΤΙ δείχνει πιο λογική αγορα...

ΠΟΙΟΝ προτεινετε? η αλλη μάρκα...

Επεξ/σία από Dimirass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2018 στις 2:50 ΜΜ, navigator0 είπε

Τελικά ο meaco 20L είναι τόσο καλός; αξίζει τα λεφτά του; 

Έχει 2 βδομάδες που αγόρασα τον meaco 20lt και θα σου πω τις εντυπώσεις μου αφού λάβεις υπόψιν σου ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από αφυγραντηρα. 

Όσων αφορά την αφυγρανση κάνει πολύ καλή δουλειά. Κατεβάζει την υγρασία γρήγορα, αν και ακόμα δεν έχει χαλάσει ο καιρός για να δω πως θα τα πάει στα ζόρικα. Επίσης τα πλαστικά του είναι καλής ποιότητας και με καλή εφαρμογή. Δείχνει και είναι ποιοτικός. 

Το φίλτρο hepa που φοράει είναι μεγάλο, σαν φίλτρο καμπίνας αυτοκινήτου. 

Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία κλείνει για αρκετή ώρα, φαντάζομαι όση λένε οι προδιαγραφές του. 

Είναι αρκετά ογκώδης σε σχέση με τον 12lt. Επίσης κάνει πολύ θόρυβο,  με βάση τα δικά μου δεδομένα, σαν το 18αρι inverter που έχω στο high.   Επίσης η μικρή με τη μεγάλη ταχύτητα δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στο θόρυβο. Παραμένει υψηλός ο θόρυβος. Όπως είπα δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλους.

Επισης άλλο αρνητικό για μένα ότι έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση με δυνατότητα επέκτασης 30€ για 1 χρόνο, 40€ για 2 και 60€ για 3 χρόνια, και όλα αυτά την ώρα που πολλές εταιρείες όπως juro-pro, morris, olimpia splendid, philco κτλ σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση. Επίσης πολλές από αυτές τις εταιρείες έχουν πανελλαδικό δίκτυο εξυπηρέτησης ενώ η meaco μόνο  Αθήνα. Οι εταιρείες αυτές αν βγει βλάβη στα πλαίσια της εγγύησης στέλνουν courier με δικό τους κόστος, ενώ η meaco  σου ζητά να τους το στείλεις με δικό σου κόστος και στο στέλνουν πίσω με μεταφορική και πας εσύ να το παραλάβεις από τα γραφεία της μεταφορικής όπου και αν είναι αυτή. Σε άλλη μου ερώτηση που τους έκανα  σχετικά με το στοκ των ανταλλακτικων που έχουν μου είπαν ότι έχουν απ όλα εκτός από κομπρεσορα, που σημαίνει ότι αν είσαι στην εγγύηση σου δίνουν καινούργιο αφυγραντηρα ενώ εκτός εγγύησης πετάς τον αφυγραντηρα 300€ ή όποιον άλλον επιλέξεις  γιατί δεν υπάρχει ανταλλακτικό κομπρεσορα το οποίο μου είπαν όμως ότι χαλάει σπάνια. 

Με λίγα λόγια το μηχάνημα είναι σούπερ αν εξαιρέσεις τον παραπάνω θόρυβο( 45-46db) και τα καραγκιοζιλικια στο after sales care. 

Τις προάλλες πήγα Κωτσοβολο για μια δουλειά και χαζεψα τους αφυγραντήρες που είχε. Ξεχώρισα τον olimpia-splendid-aquaria 22 thermo και τον philco pd 20+ion και τους έβαλα να λειτουργήσουν για να ακούσω τα επίπεδα θορύβου τους. 

Δεν τα κατάφερα γιατί η μουσική ήταν δυνατή στο μαγαζί αλλά έκανα ένα μικρό hands on. 

Δεν μου άρεσαν τα πλαστικά του olimpia γιατί ετριζαν στο πάνω μέρος,   είχε νυχιες το χρώμα στο σημείο της χειρολαβης ενώ το πορτάκι δεν είχε ωραίο άνοιξε κλείσε,  και το δοχείο νερού δεν είχε ωραίο βάλε βγάλε. Είχε 3 πολύ μικρά φίλτρα αξίας 15€σαν ανταλλακτικά,  ενώ το φίλτρο hepa του meaco είναι τεράστιο και τα 3 κοστίζουν περίπου 38€. Οι προδιαγραφές μιλάνε όμως για αθόρυβο και οικονομικό μοτέρ. 40db και 250 watt. Το φίλτρο σκόνης μπαίνει βγαίνει δύσκολα και πάνω σε αυτό εφαρμόζουν τα 2 από τα 3 φίλτρα. 

Ο philco μου άρεσε περισσότερο σαν σύνολο. Από εμφάνιση, αίσθηση ποιότητας που μου άφησε, 42 dB όμως θόρυβο και πιο απλό χειρισμό  πλήκτρων. Είχε μόνο φιλτρο ενεργού άνθρακα με κόστος 5€.Αρνητικό του η  κατανάλωση 350w, 40% παραπάνω από τα 250w των άλλων αν δεν κάνω λάθος. 

 

 

 

Επεξ/σία από Gmario
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρώτα τους, για κουυυυλχαουζ έχουν ανταλλακτικά;;; Δύσκολα εμπιστεύομαι την εταιρεία αυτή εγώ ξανα...Για τον Olimpia πάντως που έχω βάλει και γω στο μάτι λένε γενικά καλά λόγια για τα πλαστικά του, μήπως είχε φάει μερικές κλωτσιές παραπάνω εκεί στην έκθεση του Κωτσόβολου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς τον Olimpia να μας πει πως δουλεύει στο αυτόματο; Στο manual αναφέρει ότι μόλις φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας σταματάει και ξεκινάει μόλις η σχετική υγρασία του περιβάλλοντος υπερβεί το επιθυμητό ποσοστό. Αυτό γίνεται όπως στον Meaco κάθε μισή ώρα ξεκινά ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά ώστε να στεγνώσει ο αισθητήρας και μετά να γίνει η μέτρηση της υγρασίας ή κλίνει ο συμπιεστής και ο ανεμιστήρας δουλεύει συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο olimpia ξαναξεκινάει μολις η σχετικη υγρασία υπερβει το επιθυμητο, ενώ στον meaco  πρεπει να ισχύουν δυο συνθήκες 1. να περασει μισή ώρα 2.να υπερβει το επιθυμητο. αν ισχύουν και τα δύο θα ξεκινήσει. Αν όχι περιμένει αλλη μισή ώρα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ο olimpia ξαναξεκινάει μολις η σχετικη υγρασία υπερβει το επιθυμητο, ενώ στον meaco  πρεπει να ισχύουν δυο συνθήκες 1. να περασει μισή ώρα 2.να υπερβει το επιθυμητο. αν ισχύουν και τα δύο θα ξεκινήσει. Αν όχι περιμένει αλλη μισή ώρα.

Δηλαδή ο Olimpia μόλις πιάσει το επιθυμητό κλείνει και μετά αρχίζουν τα συχνά σταμάτα ξεκίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αναμεσα στον inventor eva ii ep3 ion20 wifi και στον rohnson genius r9420 ποιον θα διαλέγατε;;

Κλείνω προς τον rohnson για τον μεγαλύτερο κάδο και καλύτερο wifi αλλά τον inventor τον εμπιστεύομαι περισσότερο σαν μάρκα, σαν τιμή και εγγύηση είναι τα ίδια περίπου και έχω προβληματιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2018 στις 11:38 ΜΜ, Curtis76 είπε

Παραπανω ειναι απαντηση σχετικα με την αναφορα μου στη λειτουργια των αφυγραντηρων... Πολυ σωστα κατηγοριοποιήθηκε το συνολο των αφυγραντηρων που κυκλοφορουν στην αγορα... Ο inventor λοιπον ειναι ή καλύτερα ήταν μια κατηγορια μονος του μαζι με καποιους ακομα που δεν καταφεραμε ποτε να συγκεντρωσουμε (νομιζω τωρα θα γινει με καποιον μαγικο τροπο),  να μη μπορει να μετρησει σωστα και ουσιαστικα να μπορει να χρησημοποιηθει μονο στη συνεχόμενη λειτουργια... τοσο οι καταναλωσεις οσο και οι φθορες του ανεμιστηρα και του κομπρεσορα με τοσες επανεκκινήσεις ειναι σιγουρα ελαττωμα που ο καθενας μπορει να καταλαβει... Dare-devil συγγνωμη αν θα το λαβεις ως προσωπικη επιθεση τωρα αλλα δε γινεται  τοσο χρονο που εχω σπαταλησει εδω μετα την αποτυχημενη μου αγορα με τον inventor eva pro 16l  και τη προσπαθεια πολλων να με βγαλουν τρελο και οτι ετσι ειναι και οτι αυτο ειναι πιο σωστα ή οτι στο δικο μου δε δουλευει ετσι (ελεος) τωρα που ερχεται η ωρα να παραδεχονται ουσισστικα το λαθος να βλεπω εδω μεσα αντιλογο σε τι? στη προσπαθεια που θα κανω να αλλαξω τη πλακετα και να δω τη τοσο διαφημισμενη after sales λογικη της inventor στη πραξη? Οι σοβαρες εταιρειες θα εκαναν αποσυρση ... ακου εκει εδωσαν βαρυτητα στη μετρηση της υγρασιας τωρα...

Τοσο καιρο νομιζα οτι κουβεντιαζα με καταναλωτες αλλα τελικα ειμαι βεβαιος οτι τα μισα στελεχη ή αντιπροσωποι της inventor ειναι insomiac. Στην αρχη δεν ηθελα να το πιστεψω αλλα πλεον μου ειναι ξεκαθαρο.... Εγω συνεχιζω λοιπον τη προσπαθεια μου μεχρι να παραδεχτουν το λαθος τους και να αλλαξουν  τη προβληματικη πλακετα που μετραει υγρασια που δεν υπαρχει στο σπιτι μου. Μακαρι να βοηθαω και αλλους που εχουν το ιδιο προβλημα και απλα δεν εχουν τη τεχνικη γνωση να τεκμηριωσουν το προβλημα... Ευχομαι λοιπον να μην εχουν το ιδιο προβλημα μετρησης θερμοκρασιας και τα κλιματιστικα οπως εχουν στη μετρηση υγρασιας οι αφυγραντηρες.... ή αν εχουν, να δωσουν βαρυτητα στη ρυθμιση της θερμοκρασιας των συσκευων αυτων ρυθμισης της θερμοκρασιας..(ελεος κατι τετοιο μου λετε δηλαδη)

ΤΟ παραπανω δεν ειναι σχολιο καταναλωτη... Ο ceo της inventor θα ηταν πιο διαλλακτικος.

Curtis σου αλλαξανε τη πλακετα τελικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, FiKiFiKi είπε

Δηλαδή ο Olimpia μόλις πιάσει το επιθυμητό κλείνει και μετά αρχίζουν τα συχνά σταμάτα ξεκίνα;

Δεν τον εχω αγορασει απλα σου εξηγησα τι γραφει το manual. Επειδή ειναι μαλλον η κορυφαια μαρκα αφυγραντηρων δε θα κανει τετοια πατατα. Θα ηταν γνωστο.

1 λεπτό πριν, lexusr450 είπε

Curtis σου αλλαξανε τη πλακετα τελικα ?

Δεν εχω ασχοληθει ακομα. Οταν θα ασχοληθω με το θεμα σαφως και ειμαι υποχρεωμενος να ενημερωσω το φορουμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2018 στις 7:41 ΜΜ, yositosi είπε

απλά respect που πέτυχες διάνα το εγχειρίδιο την ημέρα που ανέβηκε στη σελίδα (το αρχείο είναι δημιουργημένο χθες το μεσημέρι σύμφωνα με τα metadata του)!!! 🤗

Τώρα το πως θα ξεχωρίζουν οι καταναλωτές ποιά είναι ποιά (γιατί υπάρχουν και μαγαζιά που δεν έχουν FIFO διαχείριση αποθήκης και ενδέχεται να παίζουν στοκάκια περσινά ακόμα) αν δεν υπάρχει σήμανση version, είναι ένα θεματάκι. Θα κοιτάξω αν βγαίνει ευκατανόητη άκρη από τα σειριακά τουλάχιστον

Αυτό για το νόμο από το 2020, αν δεν σου κάνει κόπο στείλε link τη σχετική νομοθεσία. Το ήξερα ότι πλέον γίνεται μετάβαση σε R290 (κάποιο Κινέζοι ήδη το έκαναν, άλλοι το κάνουν τώρα για παραγωγές από τη νέα χρονιά - και άρα για τη σεζόν του χρόνου). Γενικά σε R290 αλλά και R32 ξέρω ότι δεν "επιτρέπεται" πχ η χρήση ιονιστή (βλέπε σπινθήρας), αλλά επίσημα πχ η TUV τα περνάει αν και θεωρείται από κάποιους παρακινδυνευμένο (ίσως περισσότερο σαν το να είσαι εκ του ασφαλούς μην γίνει καμία τραβηγμένη στραβή, αλλά περνάει κανονικά ο τεχνικός φάκελος. Αυτό για την υποχρεωτική όμως διαρκή λειτουργία του ανεμιστήρα δεν το πρόσεξα πουθενά για να είμαι ειλικρινής.

(για το έτερο ερώτημα παραπάνω, θα επιμείνω, ότι αν θέλεις ανέβασε τα εσύ  :)

Ο νομος/οδηγια ειναι ο IEC60335-2-40-2016 στη σελιδα 149 αναφερει και αφορα αφυγραντηρεσ με χρηση R290 :

When the appliance is switched on, a fan shall operate continuously supplying a minimum airflow as under steady state conditions, even when the compressor is switched off by the thermostat 

Με λιγα λογια απο την επομενη χρονια που τα περισσοτερα μοντελα αφυγραντηρων θα χρησιμοποιουνε R290 o ανεμιστηρασ θα ειναι σε συνεχη λειτουργια 

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

Ο νομος/οδηγια ειναι ο IEC60335-2-40-2016 στη σελιδα 149 αναφερει και αφορα αφυγραντηρεσ με χρηση R290 :

When the appliance is switched on, a fan shall operate continuously supplying a minimum airflow as under steady state conditions, even when the compressor is switched off by the thermostat 

Με λιγα λογια απο την επομενη χρονια που τα περισσοτερα μοντελα αφυγραντηρων θα χρησιμοποιουνε R290 o ανεμιστηρασ θα ειναι σε συνεχη λειτουργια 

Για να δω ποσοι αφυγραντηρες θα πεφτουν σε χαμηλη ταχυτητα (minimum airflow) οταν θα πιασουν την υγρασια και ποσοι θα συνεχιζουν στην ιδια. Για λογους κοστους νομιζω οτι δε θα ρυθμιζουν στροφες.

 Τώρα τι ψυκτικο μεσο ειπαμε χρησιμοποιουν οι αφυγραντηρες??

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

Ο νομος/οδηγια ειναι ο IEC60335-2-40-2016 στη σελιδα 149 αναφερει και αφορα αφυγραντηρεσ με χρηση R290 :

 When the appliance is switched on, a fan shall operate continuously supplying a minimum airflow as under steady state conditions, even when the compressor is switched off by the thermostat 

Με λιγα λογια απο την επομενη χρονια που τα περισσοτερα μοντελα αφυγραντηρων θα χρησιμοποιουνε R290 o ανεμιστηρασ θα ειναι σε συνεχη λειτουργια 

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά η εν λόγω οδηγία δεν είναι για πλήρωση 1kg + (ως και 5 νομίζω) και βασικά για κλιματιστικά? Εχω την εντύπωση ότι άλλη ισχύει για πληρότητες κάτω των 150gr (όπου υπάγεται και ένας αφυγραντήρας κάτω των 24 λίτρων). ΔΕΝ θα επιμείνω αυτή τη στιγμή γιατί θέλω ώρα να το ψάξω

Παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Για να δω ποσοι αφυγραντηρες θα πεφτουν σε χαμηλη ταχυτητα (minimum airflow) οταν θα πιασουν την υγρασια και ποσοι θα συνεχιζουν στην ιδια. Για λογους κοστους νομιζω οτι δε θα ρυθμιζουν στροφες.

 Τώρα τι ψυκτικο μεσο ειπαμε χρησιμοποιουν οι αφυγραντηρες??

Οπότε ψωνίζουμε φέτος που έχουν ψυκτικό υγρό R134a; Δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβός ένας ροοστάτης. Αλλά είπαμε το κέρδος..κέρδος.  

Τους Kullhaus τους εισάγει η ίδια αντιπροσωπεία που εισάγει τους Meaco, οπότε η πολιτική της εταιρείας στο θέμα του service θα είναι ίδια. 

Θέλω να ρωτήσω αν έχει δει κανείς από κοντά τους  Kullhaus να μας πει σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών, το θόρυβο, τη ροή του αέρα (δεν έχει μεταβλητή ροή) και το δοχείο του νερού για το οποίο δεν μπορώ να βρω καμία φωτογραφία. 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι και εγώ να πάρω έναν αφυγραντήρα, και σκέφτομαι με ζεόλιθο, μιας και στο διαμέρισμα (43τμ αν και θα είναι κυρίως στο ένα δωμάτιο που είναι 18τμ) υπάρχει κεντρική θέρμανση, αλλά ανάβει λίγες ώρες το απόγευμα, οπότε για την υπόλοιπη μέρα θα είναι αρκετά πιο κρύο το σπίτι (δεν έχει και καλή μόνωση). Σκέφτομαι για τον Meaco DD8L, μιας και έχω διαβάσει και ακούσει καλά λόγια, αλλά βλέπω και τους Inventor Rise R2-ION8LPuredry Famοus PDD 8L και Delonghi DNS 80 Tasciugo AriaDry Light

Υπάρχει καμιά ιδέα για το ποιον να διαλέξω; Είμαι αρχάριος με τους αφυγραντήρες, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...