Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Παρατηρησε καποιος στη σελιδα της sani hellas και στις οδηγιες χρησης του Meaco dd8l την συγκεκριμενη αλλαγη?

Γραφει πλεον οτι ο ανεμιστηρας λειτουργει συνεχως ωστε να ελεγχει την υγρασια και δεν κλεινει πλεον για 20 λεπτα. Εκαναν καποιο επαναπρογραμματισμος στην πλακετα αραγε?

Επεσε και η τιμη του καπως.Στα 216 ευρω πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κατοικία ~80 τετραγωνικών με αυστηρό μπάτζετ τα 250 ευρώ, τι θα προτείνατε;

Βρίσκομαι ανάμεσα στον Morris 2026i και στον Inventor Eva_II_Pro.

Ο Morris λαμβάνει ένδειξη της σχετικής υγρασίας του χώρου και από το χειριστήριο, σωστά;

Υπόψιν το σπίτι έχει κουφώματα αλουμινίου, αλλά δυστυχώς είναι ρετιρέ με ότι συνεπάγεται αυτό(κάτω του μετρίου μόνωση ταράτσας). 

Η θερμοκρασία στο σπίτι το χειμώνα είναι ανάμεσα από 18-20 βαθμούς όταν βρισκόμαστε στο σπίτι(καλοριφέρ και κλιματισμός). Βέβαια στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από το πρωί έως το μεσημέρι,λείπουν όλοι από το σπίτι οπότε η θερμοκρασία βρίσκεται στους 14-15 βαθμούς. Επιπλέον η θερμοκρασία των υπνοδωματίων μπορεί να ελεγχθεί και απομακρυσμένα, λόγω ύπαρξης κλιματιστικών.

Η σκέψη μου είναι να βρίσκεται ο αφυγραντήρας το μεγαλύτερο μέρος της μέρας/νύχτας(όταν βρισκόμαστε στο σπίτι) στο σαλόνι και να μετακινείται σταδιακά στα δύο υπνοδωμάτια για όσο χρονικό διάστημα απαιτείται.

Ακούω τις σκέψεις σας, καθώς έχω χαωθεί λίγο!

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 6:21 ΜΜ, Nikos-51 είπε

Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει, είμαι ανάμεσα στον Meaco Platinum 20L, Kullhaus Qualis 20L και τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift. Και οι τρεις λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Ο Meaco είναι πολλά χρόνια στην αγορά οπότε σε περίπτωση βλάβης θα υπάρχει υποστήριξη. Οι άλλοι δύο είναι νέα μοντέλα, και δεν ξέρω τι γίνεται στο θέμα της υποστήριξης μελλοντικά. Ο Qualis είναι πολύ ντιζαινάτος όμως διστάζω. Μην βλέπεις μόνο τις κριτικές στο skroutz γιατί υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν να κάνουν θετικές αξιολογήσεις και στο τέλος δεν ξέρεις ποια είναι αληθινή και ποια εικονική. Οι δύο τελευταίοι έχουν περισσότερες ρυθμίσεις από τον Meaco αλλά στην πράξη δεν είναι κάτι που επηρεάζει την απόδοση. Μου αρέσει που ο Meaco έχει χερούλι καθώς αλλάζω κάθε έτος σπίτι και θα διευκολύνει στη μεταφορά. Οι άλλοι έχουν εσοχές. Και κάτι ακόμα. Οι Kullhaus και Puredry φυσάνε τον αέρα προς τα πάνω ενώ στον Meaco μπορείς να ρυθμίσεις να βγαίνει ο αέρας υπό γωνία 45 μοιρών. Αυτό ίσως βοηθάει όταν απλώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι ώστε ο αέρας να πέφτει πάνω τους και να στεγνώνουν πιο γρήγορα. Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες που έχουν μικρή σημασία. Εξαρτάται τι βολεύει και τι αρέσει στον καθένα.

Θα σου πρότεινα τον Kullhaus Qualis . Είναι νέο μοντέλο στην αγορά και δεν  έχει περπατήσει αλλά . Αντιπρόσωπος είναι η Sani Hellas η ίδια εταιρεία που έχει και την αντιπροσωπευση των Meaco οπότε δεν μιλάμε για μια αντιπροσωπεία που σήμερα ξεκίνησε αύριο δεν υπάρχει .  Ο λόγος που θα προτιμούσα τον Kullhaus είναι η τριετής εγγύηση έναντι των 2 ετών που δίνει η αντιπροσωπεία για τους Meaco . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω καλό αφυγραντηρα σε προσφορά 20-25lt / ημέρα με χαμηλή κατανάλωση κάτω από 270w. Είμαι σε νησί με τρελή υγρασία που με αρρωσταίνει στην κυριολεξία. Το σπίτι είναι γύρω στα 50 τμ με υγρασία πάνω από 80%, κουφώματα ξύλινα. Κόστος γύρω στα 250€

Μου πρότεινε καλό μέλος του φόρουμ τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift στα 220€283€+ μεταφορικά ο οποίος έχει καλά χαρακτηριστικά. Τον έχει δουλέψει κάποιος να πει εντυπώσεις; Το σύστημα σταμάτα - έλεγχος υγρασίας- ξεκίνα λειτουργεί σωστά όπως στους Meaco; Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Επεξ/σία από FiKiFiKi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/12641368/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION20L.html#, θα τον αγοράσω τις επόμενες ημέρες ή θα περιμένω την Black Friday.

@FiKiFiKi Ρίξε μια ματιά κι εσύ σ αυτόν, φαίνεται αρκετά αξιόπιστος και κοντά σε αυτά που ζητάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tmark είπε

Εγώ κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/12641368/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION20L.html#, θα τον αγοράσω τις επόμενες ημέρες ή θα περιμένω την Black Friday.

@FiKiFiKi Ρίξε μια ματιά κι εσύ σ αυτόν, φαίνεται αρκετά αξιόπιστος και κοντά σε αυτά που ζητάς.

Ευχαριστώ, για τον inventor ο συμφορουμίτης @Curtis76 αναφέρει ότι έχει θέμα με το σύστημα αυτόματης έναρξης-παύσης λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, FiKiFiKi είπε

Ευχαριστώ, για τον inventor ο συμφορουμίτης @Curtis76 αναφέρει ότι έχει θέμα με το σύστημα αυτόματης έναρξης-παύσης λειτουργίας.

Αν διαβασεις και τις τελευταιες 2-3 σελιδες ειπαμε οτι το διορθωσαν πριν λιγες μερες το προβλημα και πλεον ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια. Το δικο μου μοντελο που παρουσιαζει το προβλημα σε λιγο κλεινει χρονο και αναγκαστηκα να αγορασω αλλο μοντελο. Σιγουρα πρεπει οποιος αγοραζει απο δω και περα το EVA να βεβαιωθει με καποιον τροπο οτι ειναι απο τις νεες παρτιδες. 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αν διαβασεις και τις τελευταιες 2-3 σελιδες ειπαμε οτι το διορθωσαν πριν λιγες μερες το προβλημα και πλεον ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια. Το δικο μου μοντελο που παρουσιαζει το προβλημα σε λιγο κλεινει χρονο και αναγκαστηκα να αγορασω αλλο μοντελο. Σιγουρα πρεπει οποιος αγοραζει απο δω και περα το EVA να βεβαιωθει με καποιον τροπο οτι ειναι απο τις νεες παρτιδες. 

Από ότι διάβασα διόρθωσαν το ελάττωμα στους μετά 6/18 αφυγραντήρες βάζοντας τον ανεμιστήρα να δουλεύει συνέχεια ώστε ο αισθητήρας να λαμβάνει σωστές μετρήσεις. Καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, FiKiFiKi είπε

Από ότι διάβασα διόρθωσαν το ελάττωμα στους μετά 6/18 αφυγραντήρες βάζοντας τον ανεμιστήρα να δουλεύει συνέχεια ώστε ο αισθητήρας να λαμβάνει σωστές μετρήσεις. Καλά κατάλαβα;

ετσι εχει ειπωθει προσωπικα εχω τη παλια version. Τωρα ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Αν διαβασεις και τις τελευταιες 2-3 σελιδες ειπαμε οτι το διορθωσαν πριν λιγες μερες το προβλημα και πλεον ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια. Το δικο μου μοντελο που παρουσιαζει το προβλημα σε λιγο κλεινει χρονο και αναγκαστηκα να αγορασω αλλο μοντελο. Σιγουρα πρεπει οποιος αγοραζει απο δω και περα το EVA να βεβαιωθει με καποιον τροπο οτι ειναι απο τις νεες παρτιδες. 

Νομιζω δεν δικαιολογειται αγορα μονο για αυτο αυτο το ελατωμα. Βαλτο στο Dry mode και ας φτασει την υγρασια 45%. Την αλλη μερα θα κανεις αποσβεση της παραπανω ωρας λειτουργιας μια που θα ξεκινησεις με πολυ λιγη υγρασια. 

Αν τα κανεις για το παιδι αυτα, θα ελεγα υπερβολες. Εχεις ελενχομενη την υγρασια σου ετσι κι αλλιως

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2018 στις 12:41 ΜΜ, Curtis76 είπε

Βαλτα αναποδα γιατι σιγουρα ο meaco στο χωλ θα ενοχλει

Πλεον τον εχουμε συνηθισει + οτι τα υπνοδωματια ειναι πιο κρυα(βορινα) και βοηθα στο να αυξηθει 1-2 βαθμους. Περσυ δν χρειαστηκε να βαλω θερμοπομπο να δουλεψει το βραδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Νομιζω δεν δικαιολογειται αγορα μονο για αυτο αυτο το ελατωμα. Βαλτο στο Dry mode και ας φτασει την υγρασια 45%. Την αλλη μερα θα κανεις αποσβεση της παραπανω ωρας λειτουργιας μια που θα ξεκινησεις με πολυ λιγη υγρασια. 

Αν τα κανεις για το παιδι αυτα, θα ελεγα υπερβολες. Εχεις ελενχομενη την υγρασια σου ετσι κι αλλιως

Πριν ενα χρονο μερικοι δεν εβλεπαν καν προβλημα, αργη διαδικασια αλλα τελικα το καταλαβαν. Τωρα προσπαθεις να δικαιολογησεις τη ξεφτυλα της inventor μου φαινεται. Αν το εβαζα στο dry να παει 45% θα μου πληρωνε μετα η innentor το ρευμα ? ή νομιζεις οτι ειναι ίδιο με το να το βαλω στο 55% και να μπορουσε να διαβασει σωστα υγρασια? Προσωπικα ήθελα να σταματαει συμφωνα με το manual αν ήθελα να το βαλω στο dry θα επαιρνα εναν απο τα jumbo. καλυτερος θα ηταν. 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Πριν ενα χρονο μερικοι δεν εβλεπαν καν προβλημα, αργη διαδικασια αλλα τελικα το καταλαβαν. Τωρα προσπαθεις να δικαιολογησεις τη ξεφτυλα της inventor μου φαινεται. Αν το εβαζα στο dry να παει 45% θα μου πληρωνε μετα η innentor το ρευμα ? ή νομιζεις οτι ειναι ίδιο με το να το βαλω στο 55% και να μπορουσε να διασει σωστα υγρασια? Προσωπικα ήθελα να σταματαει συμφωνα με το manual αν ήθελα να το βαλω στο dry θα επαιρνα εναν απο τα jumbo. καλυτερος θα ηταν. 

Δεν ξερω σε ποιους απευθυνεσαι και ουτε με ενδιαφερει. Κανε οτι γουσταρεις δικη σου η τσεπη.  Αστο δεν μπορουμε να συννενοηθουμε το κοβω εδω. Λαθος δικο μου που απαντησα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Δεν ξερω σε ποιους απευθυνεσαι και ουτε με ενδιαφερει. Κανε οτι γουσταρεις δικη σου η τσεπη.  Αστο δεν μπορουμε να συννενοηθουμε το κοβω εδω.

Και πολυ καλα κανεις στο εχω ζητησει εδω και μηνες αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...