Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην παρέα, όντας εντελώς άσχετος από αφυγραντήρες (έχω διαβάσει μόνο τα τελευταία σας posts εδώ και να είμαι ειλικρινής ψιλοχάθηκα), θέλω να κάνω την πρώτη μου αγορά.

Μένω σε 3αρι 90 τ.μ. κοντά στη θάλασσα και δίπλα σε πάρκο (τουτέστιν τρομερή υγρασία η οποία μου δημιουργεί και αλλεργίες φτέρνισμα, ξεραίνεται ο λαιμός κτλ.).

Ας πούμε ότι το κόστος δεν είναι πρόβλημα (αν και το VFM είναι δεκτό) ποιον αφυγραντήρα θα μου προτείνατε; Να έχει Wi-Fi ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ,

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, navigator0 είπε

Τελικά ο meaco 20L είναι τόσο καλός; αξίζει τα λεφτά του; 

Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει, είμαι ανάμεσα στον Meaco Platinum 20L, Kullhaus Qualis 20L και τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift. Και οι τρεις λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Ο Meaco είναι πολλά χρόνια στην αγορά οπότε σε περίπτωση βλάβης θα υπάρχει υποστήριξη. Οι άλλοι δύο είναι νέα μοντέλα, και δεν ξέρω τι γίνεται στο θέμα της υποστήριξης μελλοντικά. Ο Qualis είναι πολύ ντιζαινάτος όμως διστάζω. Μην βλέπεις μόνο τις κριτικές στο skroutz γιατί υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν να κάνουν θετικές αξιολογήσεις και στο τέλος δεν ξέρεις ποια είναι αληθινή και ποια εικονική. Οι δύο τελευταίοι έχουν περισσότερες ρυθμίσεις από τον Meaco αλλά στην πράξη δεν είναι κάτι που επηρεάζει την απόδοση. Μου αρέσει που ο Meaco έχει χερούλι καθώς αλλάζω κάθε έτος σπίτι και θα διευκολύνει στη μεταφορά. Οι άλλοι έχουν εσοχές. Και κάτι ακόμα. Οι Kullhaus και Puredry φυσάνε τον αέρα προς τα πάνω ενώ στον Meaco μπορείς να ρυθμίσεις να βγαίνει ο αέρας υπό γωνία 45 μοιρών. Αυτό ίσως βοηθάει όταν απλώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι ώστε ο αέρας να πέφτει πάνω τους και να στεγνώνουν πιο γρήγορα. Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες που έχουν μικρή σημασία. Εξαρτάται τι βολεύει και τι αρέσει στον καθένα.

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πιστευετε τις αξιολογησεις στο skroutz. Αν δεν ειναι τουλαχιστον 50-60. Ο Qualis καινουργιο μοντελο και ερχεται με πολλες εξωπραγματικες καλες αξιολογησεις.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι και σχεδόν ίδιες ανάμεσα στο Skroutz και στο Bestprice. 

@Nikos-51 Καλό το ρεζουμέ σου και εγώ σε αυτούς έχω καταλήξει με τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Βασικά είναι και σχεδόν ίδιες ανάμεσα στο Skroutz και στο Bestprice. 

O Qualis εχει 10 αξιολογησεις στο bestprice, εξωπραγματικος αριθμος. Εκει να φανταστεις ο Juro pro 25L μοντελο χρονων και γνωστο, εχει 3-4 :) μιλαμε για επαγγελματιες στα fake reviews. Δεν πηγαν σε ενα site μονο για χαζους τους εχεις;

o inventor eva ii το πιο γνωστο μοντελο ολων και για χρονια εχει 10 αξιολογησεις....πλακα κανουμε; Ακομα πιο εντονα φαινεται το fake στο bestprice.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και αυτός φαίνεται εξαιρετικός στην κατηγορία 250-300€ 

https://www.skroutz.gr/s/12851814/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo-22-Pure-3i.html

https://www.bestprice.gr/item/2155170014/olimpia-splendid-aquaria-thermo-22-pure-3i.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 4:58 ΜΜ, ababa641 είπε

Μετρια εως κακη λυση. Μονο αν εχεις λιγη υγρασια. Γιατι η υγρασια δεν μαζευεται σε δοχειο αλλα πεταει στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ειμαι ηδη κατοχος του Meaco dd8l 2 χρονια. Στο τελος της εγγυησης αλλαξα πλακετα και υγροστατη γτ μετα την επιτευξη του στοχου της ρυθμιζομενης υγρασιας κι ενω σταματουσε,μετα το μισαωρο που ξεκινουσε ( πρωτα στην  μεγαλη σκαλα και μετα στην χαμηλη που ηταν ρυθμισμενος) αν και η υγρασια ειχε ανεβει αυτος ξανασταματουσε!! Ενω αν τον εκλεινα και τον ξανανοιγα την ιδια στιγμη ξεκινουσε αφυγρανση κανονικα. Αυτο με το ξεκινημα στην μεγαλη σκαλα.και μετα στην χαμηλη μετα το μισαωρο διαλλειμα το ξαναεκανε μια εβδομαδα μετα την αλλαγη πλακετας και υγροστατη αλλα τουλαχιστον κανει σωστα αφυγρανση!!!!

Επειδη ομως τον λειτουργω κυριως στην χαμηλη σκαλα και η θερμανση γινεται με θερμοπομπους οποτε πολλες φορες απομονωνεται σαλονι κουζινα που ειναι ενιαιος χωρος θελω να αγορασω αλλον εναν για το σαλονι που ειναι γυρω στα 40τμ. Βασικα θελω εναν με χαμηλη καταναλωση και φιλτρο hepa για να "καθαριζει" τις μυρωδιες του μαγειρεματος. Ο Toyotomi TDE-16DTI θα με καλυψει? Ή να παω στον 20αρη με ερωτηματικο, λογω καποιων αρνητικων σχολιων στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2018 στις 9:21 ΜΜ, villasg είπε

 

Τον έχω εγώ τον 20αρι, κάνει θόρυβο γενικά και συχνά συντονίζουν τα ροδακια του, αν έχω καταλάβει σωστά, οπότε του κάνω μικρορυθμισεις για να κάτσει χωρίς να τρίζει. Από απόδοση πάρα πολύ καλός. Μόλις πιάσει την θερμοκρασία κάνει την παύση μισαωρου αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να προσέξω πως επαναελεγχει την υγρασία. Από καταναλώσεις είχα διαβάσει πολύ χαμηλές και για αυτό τον προτίμησα. 

Edit: λάθος παράθεση έβαλα

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Τον έχω εγώ τον 20αρι, κάνει θόρυβο γενικά και συχνά συντονίζουν τα ροδακια του, αν έχω καταλάβει σωστά, οπότε του κάνω μικρορυθμισεις για να κάτσει χωρίς να τρίζει. Από απόδοση πάρα πολύ καλός. Μόλις πιάσει την θερμοκρασία κάνει την παύση μισαωρου αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να προσέξω πως επαναελεγχει την υγρασία. Από καταναλώσεις είχα διαβάσει πολύ χαμηλές και για αυτό τον προτίμησα. 

Edit: λάθος παράθεση έβαλα

το manual του toyotomi του 20l. Δε βλεπω καπου να περιγραφει τον τροπο λειτουργιας οποτε φιλε δες τον προσεκτικα και αφου τον εχεις πες μας... το μονο που ειδα απο το μανουαλ ειναι οτι ρυθμιζει με βημα των 10%, Δηλαδη 40-50-60-70, και αν σου φαινεται πολυ η υγρασια του 60%  ή εχει αποκληση (δες dd8l) και στο 60% τελικα ξεκιναει στο 68% τοτε αν επιλεγεις 50% θα δουλευει πολλες ωρες.... Βασικα ειτε εχεις οθονη και ρυθμιση 40-50-60 ειτε δεν εχεις οθονη και εχει προρυθμιση με τρια κουμπακια 40-50-60 (δες delonghi dex 16F )δε βλεπω τη διαφορα.... διαφορα θα ειχε αν η ρυθμιση ήταν ανα 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

το manual του toyotomi του 20l. Δε βλεπω καπου να περιγραφει τον τροπο λειτουργιας οποτε φιλε δες τον προσεκτικα και αφου τον εχεις πες μας... το μονο που ειδα απο το μανουαλ ειναι οτι ρυθμιζει με βημα των 10%, Δηλαδη 40-50-60-70, και αν σου φαινεται πολυ η υγρασια του 60%  ή εχει αποκληση (δες dd8l) και στο 60% τελικα ξεκιναει στο 68% τοτε αν επιλεγεις 50% θα δουλευει πολλες ωρες.... Βασικα ειτε εχεις οθονη και ρυθμιση 40-50-60 ειτε δεν εχεις οθονη και εχει προρυθμιση με τρια κουμπακια 40-50-60 (δες delonghi dex 16F )δε βλεπω τη διαφορα.... διαφορα θα ειχε αν η ρυθμιση ήταν ανα 5%

Το κακό είναι ότι δεν έχει ενσωματωμένη ένδειξη θερμοκρασίας. Έχω τοποθετήσει λίγο πιο δίπλα ένα "σταθμό" της digoo αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι. Λογικά σήμερα το απόγευμα θα είμαι σπίτι, οπότε θα τον φέρω κοντά μου για να παρατηρήσω ακριβώς πώς δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

το manual του toyotomi του 20l. Δε βλεπω καπου να περιγραφει τον τροπο λειτουργιας οποτε φιλε δες τον προσεκτικα και αφου τον εχεις πες μας... το μονο που ειδα απο το μανουαλ ειναι οτι ρυθμιζει με βημα των 10%, Δηλαδη 40-50-60-70, και αν σου φαινεται πολυ η υγρασια του 60%  ή εχει αποκληση (δες dd8l) και στο 60% τελικα ξεκιναει στο 68% τοτε αν επιλεγεις 50% θα δουλευει πολλες ωρες.... Βασικα ειτε εχεις οθονη και ρυθμιση 40-50-60 ειτε δεν εχεις οθονη και εχει προρυθμιση με τρια κουμπακια 40-50-60 (δες delonghi dex 16F )δε βλεπω τη διαφορα.... διαφορα θα ειχε αν η ρυθμιση ήταν ανα 5%

Βασικα θα λειτουργω τον Toyotomi στο σαλονι και τον meaco στο χωλακι εξω ακριβως απο τα δυο υπνοδωματια. Γι αυτο και κοιταω τον 16αρη που ειναι στα 140watt.Πιστευω οτι θα ριχνουν και οι δυο μαζι πιο γρηγορα με λιγοτερη καταναλωση απο το να δουλευε μονος του ο meaco. Η αποκλιση στον meaco υπηρχε και σε μενα μεχρι που μου αλλαξαν τον υγροστατη. Το "best seller" του σκρουτζ εχει αρκετα θεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lowbaper7 είπε

Βασικα θα λειτουργω τον Toyotomi στο σαλονι και τον meaco στο χωλακι εξω ακριβως απο τα δυο υπνοδωματια. Γι αυτο και κοιταω τον 16αρη που ειναι στα 140watt.Πιστευω οτι θα ριχνουν και οι δυο μαζι πιο γρηγορα με λιγοτερη καταναλωση απο το να δουλευε μονος του ο meaco. Η αποκλιση στον meaco υπηρχε και σε μενα μεχρι που μου αλλαξαν τον υγροστατη. Το "best seller" του σκρουτζ εχει αρκετα θεματα...

Βαλτα αναποδα γιατι σιγουρα ο meaco στο χωλ θα ενοχλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...