Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, yositosi είπε

Έννοείται ότι αντέδρασα σε σχόλια που ήταν εμφανιζόμενα υπό μορφή ανάλυσης η οποία από την μια παρουσιαζόταν σαν ενδελεχώς εμπεριστατωμένη, αλλά επί της ουσίας στηριζόταν σε γενικολογίες (επέτρεψε μου τον όρο, δεν τον θέτω υποτιμητικά, αλλά ήταν μια πολύ εξειδανινευμένη υπέρ ενός συγκεκριμένου προιόντος παρουσίαση). Το θέμα είναι όμως ότι μετά από εκείνο το σημείο του διαλόγου μας, έκανες ακριβώς την ίδια τοποθέτηση στη σελίδα 257... Φυσικά δεν σου ζητώ να απολογηθείς ή να μου εξηγήσεις κάτι. Ελευθερία του λόγου και των απόψεων έχουμε, απλά όταν η γενική γραμμή είναι "καλά τα άλλα, αλλά τα Inventor καλύτερα", εεε όπως και να το κάνεις δεν μπορώ να αποφύγω να σχολιάσω το ότι με το που άλλαξε κάτι η inventor ξαφνικά "κωλοτούμπα" και το βαφτίζουμε ως το ιδανικό μέσα σε μερικά λεπτά!

Αυτό για το R290 το λέω εδώ και ΚΑΙΡΟ, αλλά εδώ μέσα περίτεχνα το προσπερνάμε. Λαμβάνοντας υπόψη ότι μόνο 2 εργοστάσια είχαν έτοιμες γραμμές παραγωγής για R290 από το καλοκαίρι, και πολλοί έτρεχαν για να ξεκινήσουν παραγωγή ΤΩΡΑ (μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ επένδυση και ακόμα μεγαλύτερο τρέξιμο να γίνουν έλεγχοι, δοκιμές και να βγουν τεχνικοί φάκελοι), υποθέτω ότι τώρα θα φέρει και ο Inventor και ετοιμάζεται το έδαφος σιγά σιγά εδώ μέσα (μπορεί να σφάλω, προσωπική άποψη όμως εκφράζω).

Για το θέμα της συνεχούς λειτουργίας ανεμιστήρα σε υλοποιήσεις R290 πρώτη φορά το ακούω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να επιμείνω. Θα εκτιμηθεί φυσικά υπέρ του δεόντος αν μου δοθεί ένα link για να ξεστραβωθώ (για αυτό μπαίνω άλλωστε εδώ μέσα γιατί όσο γερνάμε μαθαίνουμε). ΛΟΓΙΚΑ, επειδή μιλάμε για έυφλεκτο υλικό, ο ιονιστής είναι θέμα λόγω σπινθήρα (αλλά και πάλι ο προμηθευτής πχ της MEACO θα βγάλει R290 με ιονιστή γιατί λέει ότι περνάει CE και δεν λέει ψέματα). Τυπικά, σε περίπτωση μικροδιαρροής υπάρχει φόβος σπινθηρισμού. Τώρα ο ανεμιστήρας για ποιό λόγο θα πρέπει να είναι ανοιχτός πραγματικά δεν ξέρω, και δεν καταλαβαίνω! Αν υπάρχει διαρροή και να δουλεύει το ανεμιστήρι, έχεις το φόβο ανάφλεξης από τα ρεύματα της πλακέτας, αν δεν δουλεύει για μισή ώρα και πάλι έχεις τον ίδιο φόβο όταν ξαναπάρει μπρος! Δεν μιλάμε για κλιματιστική μονάδα που έχει μεγάλη ποσότητα ψυκτικού... Οπως και να έχει πραγματικά επιφυλάσσομαι μέχρι να το δω περαιτέρω (θέλει ψάξιμο). ΒΕΒΑΙΑ, αντίστοιχα και τα μισά εργοστάσια στην Κίνα ΔΕΝ προτείνουν R32 ψυκτικό σε συνδυασμό με ιονιστή, αλλά η MIDEA πχ το έχει εφαρμόσει (και το φοράνε και πελάτες της όπως η Inventor). Δεν πιστεύω ότι παίζει να μην περνάνε στον τεχνικό φάκελο όλα οκ, οπότε μάλλον είναι περιπτώσεις "ακραίας συμπεριφοράς/αστοχίας" που ότι και αν κάνεις δεν σε σώζουν και πολλά!

Και επιστρέφονας στο θεμα μας, το αστείο της όλης υπόθεσης... όπου το έβλεπα το όλο παραμύθι πριν καιρό και πόσταρα σχετικά με το "πανηγύρι που θα έχουμε τη φετεινή σεζόν". Το ότι βλέπουμε ΦΕΤΟΣ σε συσκευές, ή και θα δούμε σε αυτή τη σεζόν είναι αποφάσεις οι οποίες ελήφθησαν ΠΕΡΣΙ την άνοιξη ως και το καλοκαίρι. Εφόσον ΔΕΝ μιλάμε για default συμπεριφορά πλακέτας, αλλά για επανασχεδιασμό, τότε σίγουρα μιλάμε για αλλαγές που υλοποιηθηκαν το αργότερο ΑΡΧΕΣ ως και μέσα καλοκαιριού. Τέτοια εποχή λοιπόν πέρσι άρχισε να γίνεται εδώ μέσα ντόρος για τους τρόπους λειτουργίας... Κάτι φαινομενικά απλό, το οποίο όμως ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε προσέξει παρά μόνο η MEACO, ίσως επειδή είχαν μεγαλύτερη εμπειρία από μια μεγάλη αγορά όπως είναι η Αγγλικη! Πέρσι τέτοια εποχή λοιπόν αρκετοί έκαναν μνεία στον τρόπο λειτουργίας του Αγγλου, και κάποιοι (βλέπε Curtis76 αλλά και κάποιοι λίγοι ακόμα) με αφορμή αυτόν, παρατήρησαν ότι ο EVA έιχε θέμα προγραμματισμού. Για να μιλάμε ανοιχτά, εγώ προσωπικά ΔΕΝ πείθομαι ότι ήταν σχεδιασμένο... πιο πολύ μου κάνει για τη βλακεία που δέρνει τον Κινέζο όταν του λες Α και καταλαβαίνει Ω!  ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ οτι ζητήθηκε smart control της λειτουργίας, και τα γατόνια έκαναν την πλακέτα να μην κάνει bypass τις στιγμιαίες αναγνώσεις υγρασίας (οι οποίες εκτοξεύονται ΕΝΤΟΣ του αφυγραντήρα όταν σβήνει αυτός), με αποτέλεσμα αυτή τη λειτουργία που είχε. Με τη μανούρα που έγινε πέρσι ελήφθη η απόφαση να επιστρέψει στη default ρύθμιση πλακέτας που είχε το σύνολο της αγοράς για τις επόμενες εισαγωγές (βλέπε παραγωγές μετά το καλοκαίρι!).

Το ακόμα πιο αστειο όμως της όλης υπόθεσης είναι ότι ο καθένας τελικά το βλέπε το ποτήρι διαφορετικά... Αλλος μισο-γεμάτο, άλλος μισο-άδειο! Από ότι βλέπω σχεδόν ΟΛΟΙ πλέον γυρνάνε στον τρόπο λειτουργίας του MEACO... Η Inventor γυρνάει σε κάτι που ήταν οι άλλοι και σιγά σιγά φεύγουν. ΔΕΝ ξέρω ποιο είναι πρακτικά καλύτερο... Ή "οι πολλοί" δεν το έπιασαν καλά και τα παιδιά στην inventor είδαν κάτι που δεν έβλεπαν οι άλλοι σε αυτό που είχαν, είτε στην inventor το πήγαν από το ένα λάθος σε άλλο. Αυτό μόνο η ιστορία θα το κρίνει. Τουλάχιστον και οι δύο τρόποι είναι ΣΤΑΘΕΡΟΙ! Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουμε πάλι εδώ μέσα να προσπαθούμε, "με το γάντι πάντα", να βγάλουμε ευφάνταστες αναλύσεις θάβοντας και περίτεχνα μειώνοντας τα πάντα υπερ κάποιων συγκεκριμένων προιόντων.

Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, επειδή φαίνεται η τοποθέτηση μου ως "επιθετική", ενώ στην πράξη ΔΕΝ είναι, η γραμμή μου είναι αυστηρή και πιστή στο να ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ποτέ κάποιο συγκεκριμένο προιόν σε καταναλωτή! Πάντα σεβόμενος ότι σε δύσκολους καιρους ο κόσμος καλείται να σκάσει ένα αξιοσέβαστο (ως πολύ αξιοσέβαστο) ποσό, το οποίο στην συντριπτική πλειοψηφία των πελατών, δεν τους περισσέυει, το θεωρώ μεγάλο βάρος να τους πάρω προσωπικά στο λαιμό μου ειδικά γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ υπάρχει το ιδανικό προιόν που να καλύπτει τις ανάγκες του καθενός! Πωλητής ΔΕΝ είμαι, και ούτε σκοπεύω να γίνω.

Όπως έχω εξηγήσει και σε προηγούμενα ποστ μου αλλά και στα τωρινα, ιδανική ακριβής μέτρηση υγρασίας αν το δούμε μεμονωμένα  μεταξύ των τριών τρόπων λειτουργίας των αφυγραντήρων έχεις όταν ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχόμενα .  Δεν βάφτισα ιδανικό τον τρόπο λειτουργία σε όλα τα ποστ μου αναφέρω ότι όλοι οι τρόποι λειτουργίας έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους και ιδανικός τρόπος λειτουργίας που να μην εχει κάποιο αρνητικό στοιχείο δεν υπάρχει

Διάβασε τί γράφω στις 5 Οκτωβρίου για την συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα:
 

και σε αυτα τα ποστς  αναφέρω κάτι που το αναφέρω σε όλα τα ποστ μου κανένας σχεδιασμός λειτουργίας δεν είναι ιδανικός εννοώντας ότι όλοι έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους ακόμα και όταν αποφασίζεις να θέσεις σε συνεχόμενη λειτουργία τον ανεμιστήρα για να πετύχεις το μέγιστο δυνατό ελεγχο της υγρασίας , δηλαδή δίνεις έμφαση σε αυτό  κυρίως.

 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2018 στις 5:08 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Κάποιες εταιρίες προκειμένου να αντιμετωπίσουν αυτό το φαινόμενο όσο γίνεται επιλέγουν ο ανεμιστήρας του αφυγραντήρα να μην σταματάει ποτέ  ακόμα και όταν ο στόχος υγρασίας έχει επιτευχθεί . Δουλεύει συνεχώς για να υπάρχει βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα.   Αυτό το έχω εντοπίσει στους Morris αφυγραντήρες . Όμως ακόμα και αυτή η υλοποίηση έχει μερικά αρνητικά.

Η inventor από την άλλη επέλεξε μικρότερες παύσεις μερικών λεπτών δίνοντας έμφαση περισσότερο στο σωστό έλεγχο της υγρασίας του χώρου. Xωρίς να θυσιάσουν τελείως την άνεση όπως ισχύει στους Morris όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς, δηλαδή, έχεις συνεχόμενο θόρυβο στο χώρο σου, βουλώνουν γρήγορα τα φίλτρα σου, αυξάνεις την φθορά του ανεμιστήρα κτλ. και χωρίς να θυσιάσουν τον έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου όπως επέλεξε η Meaco .Εν ολίγης αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσέγγισαν τα αρνητικά και θετικά του ανταγωνισμού και προσπάθησαν να πετύχουν την δικιά τους χρυσή τομή . 

Ξαναλέω ! Ιδανικός προγραμματισμός του αφυγραντήρα δεν υπάρχει . Πάντα υπάρχουν υπερ και κατά για οποιαδήποτε υλοποίηση προγραμματισμού λειτουργίας. 

Προσωπικά η υλοποίηση των Morris δεν μ αρέσει . Πολλά τα αρνητικά σε σχέση με τα θετικά . 

 

Στις 5/10/2018 στις 11:54 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Είναι ο πιο χαζός τρόπος προγραμματισμού για μένα . Απο την μία δίνεις μεγαλύτερη ακρίβεια στην μέτρηση της υγρασίας απο την άλλη  έχεις περισσότερα μειονεκτήματα απο κάθε άλλο προγραμματισμό αφυγραντήρα που υπάρχει στο εμπόριο. Συγκεκριμένα μειώνεις το κύκλο ζωής του προϊόντος . Δεν υπάρχει ισσοροπία μεταξύ μειονεκτημάτων και πλεονεκτημάτων με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας.

Ακόμα και με αφυγραντήρα που δουλεύει συνεχόμενα ο ανεμιστήρας δεν είναι εύκολο να κοιμηθείς αν τον έχεις μέσα στο δωμάτιο . Πρέπει να είσαι απο τους ανθρώπους που κοιμούνται βαριά και εύκολα . 

Διαβάζοντας λοιπόν τα μηνύματα που παρέθεσες, διαπιστώνουμε ότι η χρυσή τομή είναι αυτό που είχε η Inventor μέχρι τον Ιούλιο του '18 και η πιο χαζή λύση αυτή που επέλεξε να ακολουθήσει.

Ταυτόχρονα, η συνεχής λειτουργία του ανεμιστήρα έγινε ξαφνικά "ο καλύτερος τρόπος μέτρησης υγρασίας" από το "καλύτερος τρόπος σε σχέση με άλλους". 

Και ερχόμαστε στα σημερινά όπου ξανφνικά η προηγούμενη υλοποίηση μεταφράζεται ως

"Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου" 

Που πήγαν άραγε οι χαζές υλοποιήσεις? Τα βουλομένα φίλτρα? Η φθορά του ανεμιστήρα? Με βάση προηγούμενα γραφόμενά σου περιμέναμε μια απάντηση του στυλ "Ωωωχ ρε γαμώτο, γιατί έκαναν αυτό το πισωγύρισμα για να κερδίσουν μόνο μια καλύτερη υγρασία". 

Τουλάχιστον, να θεωρούμε δεδομένο ότι πλέον δεν θα προτείνεις Inventor μετά τον νέο χαζό προγραμματισμό που επέβαλαν.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά το θεωρώ ανούσιο από εδώ και πέρα γιατί αρχίζω να αισθάνομαι "ή βλάκας, ή πολύ βλάκας" (μπορεί και να είμαι στην τελική, αλλά σίγουρα δεν αισθάνομαι έτσι)... Στην τελική, άκρη δεν θα βγει γιατί έχουμε αρχίσει να παίζουμε με τις λέξεις από ότι καταλαβαίνω και σε λίγο θα τετραγωνίσουμε χωρίς λόγο και αιτία τον κύκλο.

Quote από το τελευταίο σου link:

Η inventor απο την άλλη επέλεξε μικρότερες παύσεις μερικών λεπτών δίνοντας έμφαση περισσότερο στο σωστό έλεγχο της υγρασίας του χώρου. Xωρίς να θυσιάσουν τελείως την άνεση όπως ισχύει στους Morris όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς, δηλαδή, έχεις συνεχόμενο θόρυβο στο χώρο σου, βουλώνουν γρήγορα τα φίλτρα σου, αυξάνεις την φθορά του ανεμιστήρα κτλ. και χωρίς να θυσιάσουν τον έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου όπως επέλεξε η Meaco .Εν ολίγης αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσέγγισαν τα αρνητικά και θετικά του ανταγωνισμού και προσπάθησαν να πετύχουν την δικιά τους χρυσή τομή . 

Ξαναλέω ! Ιδανικός προγραμματισμός του αφυγραντήρα δεν υπάρχει . Πάντα υπάρχουν υπερ και κατά για οποιαδήποτε υλοποίηση προγραμματισμού λειτουργίας. 

Προσωπικά η υλοποίηση των Morris δεν μ αρέσει . Πολλά τα αρνητικά σε σχέση με τα θετικά . 

End Quote

Καταλήγουμε λοιπόν, με το μικρό μου μυαλό ότι ανάλογα με το ότι κάνει η Inventor θα βαράμε παλαμάκια όλοι και θα κάνουμε κωλοτούμπες. Εχω σκαλώσει με αυτό, γιατί όπως μόνος σου έκανες quote στον εαυτό σου, είχες μια κάθετη γραμμή που εμμέσως πλην σαφώς (βασικά καθόλου εμμέσως) εμφάνιζες ως "βέλτιστη προσέγγιση" αυτήν της Inventor, και εντελώς ευθέως επιχειρηματολογούσες πάντα με το γάντι έναντι όλων των υπολοίπων. Και δεν μιλάμε για μια τοποθέτηση αλλά πολλές και επαναλαμβανόμενες με το που θιγόταν το θέμα (και εμμέσως πλην σαφώς η εικόνα του Inventor). Σου αναγνωρίζω ότι έχεις ευγενέστατο τρόπο έκφρασης και για αυτό και παλαιότερα σου είχα αναφέρει εντελώς ανοιχτά ότι αισθάνομαι μόνιμα ότι με το "βαμβάκι" πολλές φορές λέγονται πράγματα. Από τη μια αναφέρεις τη ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ της Inventor, από την άλλη, πετάς και το βαμβάκι του "δεν υπάρχει ιδανικός προγραμματισμός"

Από χθες, και ουσιαστικά ώρες αφού ανακοινώθηκε επίσημα από εδώ μέσα ότι πλέον κάποιες παραγωγές τους έχουν αλλαγή, ως δια μαγείας έρχεσαι να πεις ότι "έκαναν τη σωστή πλέον επιλογή". ΟΚ μπορεί να σφάλω, αλλά εμένα κάποια πράγματα δεν μου κολλάνε, αλλά ίσως να είναι και δικό μου προσωπικό σκάλωμα ή λάθος αντίληψη. Οποιος κατάλαβε, και ότι κατάλαβε στο τέλος της ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παιδια εχω μεινει με εναν Inventor Eva II 16l.

Θυμαστε πως δουλευε ο συγκεκριμενος.Μολις συμπληρωνε την υγρασια που εβαζες εκλεινε ο συμπιεστης και δουλευε μονο ο ανεμιστηρας για κανενα λεπτο.

Μετα εκλεινε αυτο.

Απο εκεινη την στιγμη και μετα σε περιπου 30δευτερα  ανοιγε ξανα συμπιεστης και ανεμιστηρας διοτι το υγρασιομετρο ανεβαινε πολυ γρηγορα και ετσι υπηρχε αυτος ο φαυλος κυκλος.

Πλεον εχει αλλαξει αυτο το πραμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι άνοιγε σε δευτερόλεπτα και όχι λεπτά ο συμπιεστής ξανά? Ρωτάω γιατί από όσο γνωρίζω στα κομπρεσέρ απαιτείται μια ανάπαυλα 3 λεπτών μεταξύ απενεργοποίησης και επανενεργοποίησης για να μην τα φτύσει το κομπρεσέρ (βασικά από όσο γνωρίζω είναι fail-safe εντολή που έχουν by default και η οποία κάνει bypass ακόμα και το auto-restart σε περίπτωση διακοπής).

Ως προς το ερώτημα σου, ΝΑΙ από ότι αναφέρθηκε κάποια από τα φετεινά κομμάτια και έπειτα έχουν αλλάξει προγραμματισμό πλακέτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Είσαι σίγουρος ότι άνοιγε σε δευτερόλεπτα και όχι λεπτά ο συμπιεστής ξανά? Ρωτάω γιατί από όσο γνωρίζω στα κομπρεσέρ απαιτείται μια ανάπαυλα 3 λεπτών μεταξύ απενεργοποίησης και επανενεργοποίησης για να μην τα φτύσει το κομπρεσέρ (βασικά από όσο γνωρίζω είναι fail-safe εντολή που έχουν by default και η οποία κάνει bypass ακόμα και το auto-restart σε περίπτωση διακοπής).

Ως προς το ερώτημα σου, ΝΑΙ από ότι αναφέρθηκε κάποια από τα φετεινά κομμάτια και έπειτα έχουν αλλάξει προγραμματισμό πλακέτας.

Ναι ναι σε 30 δευτερα το πολυ 1λεπτο ανοιγει παλι ενω η υγρασια μεσα στο σπιτι ειναι 55%.

Ειχα αλλαξει 2 κομματια απο τον συγκεκριμενο και μεχρι και τεχνικος ηρθε να τον δει.

Απο την αρχη δουλευε ετσι.

Σε περιπτωση που τον κλεισω απο το κουμπι και τον ξανανοιξω εκει κανει 5 λεπτα να παρει μπρος ο συμπιεστης.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αγόρασα πριν απο ένα μήνα τον Carrier CDG-255E 25lt

Μέχρι στιγμής αυτό που είδα είναι οτι όταν πιάσει 2-3 μονάδες κάτω απο το επιθυμητό οριζόμενο ποσοστό υγρασίας πχ 60% κλείνει ο συμπιεστής , λειτουργεί για 3 λεπτά η παροχή αέρα, κλείνει για να στεγνώσει τον αισθητήρα υγρασίας και μετά απο 40 δευτερόλεπτα με 90 max δευτερόλεπτά !! έχει ανέβει η μέτρηση της υγρασίας κατά 5-8 μονάδες και ξανανοίγει συμπιεστής και πάλι απο την αρχή .

Μην με ρωτήσετε αν τον πήγα για service , έκανα τον κόπο και τον πήγα ( αν και ολοκαίνουργιος ) και μου είπαν οτι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα .

Ευτυχώς χρησιμοποιείται αποκλειστικά ( αυτός ήταν κ ό λόγος που τον αγόρασα ) για να στεγνώνει πολύ γρήγορα ενα μπάνιο που δημιουργεί την υγρασία σε δωμάτια , κ άσχετα απο τον καθημερινό αερισμό του σπιτιού και λειτουργεί κάθε πρωί με χρονοδιακόπτη για 2 ώρες και στεγνώνει τα πάντα ..)

Κατά τα άλλα αξιόλογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τον Meaco Platinum 20L.

Πρώτη βλακεία που έκανα. Δεν είδα ότι έπρεπε να τον αφήσω σε ηρεμία κανένα 4ωρο από την μετακίνηση του και εγώ τον έβαλα αμέσως μπροστά. Μετά το είδα ότι έπρεπε να τον αφήσω να καθίσουν τα υγρά του ψυκτικού όπως έγραφε μπορούσα μπροστά στις οδηγίες. Παρόλα αυτά οι πρωτες εντυπώσεις είναι θετικές. Δεν κάνει φασαρία εκεί που τον έχω τοποθετήσει προσωρινά στο σαλόνι. Ακόμα και στην πιο γρήγορη ταχύτητα δεν με ενοχλεί ο ήχος του. Τα πλαστικά του δεν τρίζουν καθόλου και δίνουν την εντύπωση μιας ποιοτικής κατασκευής. Από μυρωδιά, που είχα δει ότι είχαν κάνει παράπονο μερικοί, δεν μπορώ να πω ότι είναι και τελείως άοσμος. Βγάζει μια μυρωδιά πλαστικού (καινουργιλας) αλλά πιστεύω ότι θα φύγει σιγά σιγά.  Στις πρώτες δυο ώρες τις λειτουργίας του έχει κατεβάσει την υγρασία από το 70% που ήταν αρχικά στο 59%. Ο ενιαίος χώρος που τον έχω τοποθετήσει τώρα  (σαλόνι και κουζίνα) είναι σχετικά μεγάλος αλλά δείχνει ικανός να τα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, koumbouni είπε

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τον Meaco Platinum 20L.

Πρώτη βλακεία που έκανα. Δεν είδα ότι έπρεπε να τον αφήσω σε ηρεμία κανένα 4ωρο από την μετακίνηση του και εγώ τον έβαλα αμέσως μπροστά. Μετά το είδα ότι έπρεπε να τον αφήσω να καθίσουν τα υγρά του ψυκτικού όπως έγραφε μπορούσα μπροστά στις οδηγίες. Παρόλα αυτά οι πρωτες εντυπώσεις είναι θετικές. Δεν κάνει φασαρία εκεί που τον έχω τοποθετήσει προσωρινά στο σαλόνι. Ακόμα και στην πιο γρήγορη ταχύτητα δεν με ενοχλεί ο ήχος του. Τα πλαστικά του δεν τρίζουν καθόλου και δίνουν την εντύπωση μιας ποιοτικής κατασκευής. Από μυρωδιά, που είχα δει ότι είχαν κάνει παράπονο μερικοί, δεν μπορώ να πω ότι είναι και τελείως άοσμος. Βγάζει μια μυρωδιά πλαστικού (καινουργιλας) αλλά πιστεύω ότι θα φύγει σιγά σιγά.  Στις πρώτες δυο ώρες τις λειτουργίας του έχει κατεβάσει την υγρασία από το 70% που ήταν αρχικά στο 59%. Ο ενιαίος χώρος που τον έχω τοποθετήσει τώρα  (σαλόνι και κουζίνα) είναι σχετικά μεγάλος αλλά δείχνει ικανός να τα καταφέρει.

Σου έυχομαι να μείνει πάντα έτσι. Εμένα ακριβώς ο ίδιος, από πάντα έτριζαν τραγικά τα πλαστικά του και κανει θόρυβο. Και να σκεφτείς οτι τον προτίμησα επειδή πίστευα οτι περισσότερα λεφτά = περισσότερη αξιοπιστία όσο αφορά το θέμα θορύβου (αλλά και για τη χαμηλή κατανάλωση watt που διαφήμιζε αλλά αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω). Κατά τα άλλα αν έπρεπε να αγοράσω πάλι, θα έπερνα μάλλον ή olimpia ή κάτι φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο μέχρι τα 150€ κοιτώντας στο skroutz πάντως... 

Κάτι τέτοιο το έχεις σκεφτεί??? Αν θέλεις μονο για στέγνωμα ρούχων...
https://www.e-wish.gr/stegnotirio-aplostra-be-pro-tendospazio-turbodry-beproseca/
https://www.skroutz.gr/s/14515604/Cecotec-Secafacil-CEC-05020.html
https://www.skroutz.gr/c/2505/aplostres.html?keyphrase=ηλεκτρικη+απλωστρα&page=1
https://www.bestprice.gr/item/2155209652/innovagoods-v0100537.html
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Διαβάζοντας λοιπόν τα μηνύματα που παρέθεσες, διαπιστώνουμε ότι η χρυσή τομή είναι αυτό που είχε η Inventor μέχρι τον Ιούλιο του '18 και η πιο χαζή λύση αυτή που επέλεξε να ακολουθήσει.

Ταυτόχρονα, η συνεχής λειτουργία του ανεμιστήρα έγινε ξαφνικά "ο καλύτερος τρόπος μέτρησης υγρασίας" από το "καλύτερος τρόπος σε σχέση με άλλους". 

Και ερχόμαστε στα σημερινά όπου ξανφνικά η προηγούμενη υλοποίηση μεταφράζεται ως

"Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου" 

Που πήγαν άραγε οι χαζές υλοποιήσεις? Τα βουλομένα φίλτρα? Η φθορά του ανεμιστήρα? Με βάση προηγούμενα γραφόμενά σου περιμέναμε μια απάντηση του στυλ "Ωωωχ ρε γαμώτο, γιατί έκαναν αυτό το πισωγύρισμα για να κερδίσουν μόνο μια καλύτερη υγρασία". 

Τουλάχιστον, να θεωρούμε δεδομένο ότι πλέον δεν θα προτείνεις Inventor μετά τον νέο χαζό προγραμματισμό που επέβαλαν.

Ο καλύτερος τρόπος για μέγιστη ακρίβεια στις μετρησεις υγρασίας συγκριτικά με τους 3 γνωστούς τρόπους. Δηλαδή ο καλύτερος τρόπος . Το ίδιο πράγμα μου λες . 
Αν θέλεις να έχεις το ελάχιστο δυνατό μετρητικό σφάλμα στις μετρήσεις υγρασίας , χρειάζεσαι βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα (συνεχόμενη λειτουργία ανεμιστήρα) κάτι το οποίο το  έχω αναφέρει σε αρχικό μου post πριν καιρό πρώτες 2 σειρές ως θετικό και μετά εξήγησα όλα τα άλλα αρνητικά που διέπουν αυτήν την υλοποίηση . 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=56745193
 

Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου" 

Όπως βλέπεις και στο post που σου επισύναψα έχω αναφερθεί σε αυτό  και στο χθεσινό post  που μου παραθέτεις. Δεν είπα τίποτα καινούριο και μάλλον δεν κατάλαβες ότι αναφέρομαι σε αυτό και μόνο σε αυτό. Ότι με βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα πετυχαίνεις τον καλύτερο δυνατό ελεγχο της υγρασίας  και αυτή η υλοποίηση τώρα που στηρίζει η Inventor πάει πακέτο ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ . 

Που πήγαν άραγε οι χαζές υλοποιήσεις? Τα βουλομένα φίλτρα? Η φθορά του ανεμιστήρα? Με βάση προηγούμενα γραφόμενά σου περιμέναμε μια απάντηση του στυλ "Ωωωχ ρε γαμώτο, γιατί έκαναν αυτό το πισωγύρισμα για να κερδίσουν μόνο μια καλύτερη υγρασία". 

Οι χαζές υλοποιήσεις τα βουλωμένα φίλτρα και όλα τα αρνητικά δεν πήγαν πουθενά και τα ανέφερα και χθες.  Ότι έγραψα και στο post που σου επισύναψα και σε άλλα posts ισχύουν με μια διαφορά :

Όταν ποσταρα το επισυναπτόμενο post μετά ο @yositosi  μου απάντησε σχετικά με το MTBF των μοτέρ . Κάτι που όπως είπα το εψαξα και έχει ένα point . Αρα τεχνικά αυτό που υποστήριξα για την διάρκεια του μοτέρ του ανεμιστήρα ήταν λάθος .Απο όλα τα μειονεκτήματα που έχω ποστάρει το πιο σημαντικό και αυτό που κρίνει για μένα τον τρόπο λειτουργίας ήταν η αντοχή του μοτέρ του ανεμιστήρα . Γιατί αν χαλάσει μιλάμε για κόστος
Όλα τα άλλα μειονεκτήματα ισχύουν κανονικότατα όπως τα  έγγραφα . Συνεχόμενη λειτουργία ανεμιστήρα σημαίνει ότι πρέπει να καθαρίζεις νωρίτερα το φίλτρο για να μην έχεις προβλήματα με μπουκώματα . 
Συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα = συνεχόμενος θόρυβος . Σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .

Όπως έχω τονίσει σχεδόν σε όλα μου τα posts κανένας προγραμματισμός λειτουργίας δεν είναι ιδανικός δηλαδή κανένας δεν έχει μονο θετικά . Εχει και τα αρνητικά του . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κατσω να παραθεσω mail αλλων τωρα απλα θα κανω μια γενικη αναφορα στη τελική αν διαβασει κανεις τιςτελευταιες σελιδες θα μπει στο νοημα... νομιζω οτι αξιζω τη προσοχη απο οσους φιλους κουρασα τοσο καιρο με τα ιδια και τα ιδια και θα προσπαθησω να κουρασω για μια τελευταια φορα μεχρι νεοτερας... Σαν πτυχιουχος ηλεκτρολογος μηχανικος λοιπον ευκολα κατεληξα στο συμπερασμα του ελαττωματικου προιοντος της inventor και προσπαθησα να υπενθυμιζω την αποψη μου κατα καιρους... Δε μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει μηχανικος που δεν μπορει να αντιληφθει το προβλημα, εκτος και αν δε μπορει να ειναι αντικειμενικος οποτε η αποψή του δεν εχει αξια. Η δικη μου λογικη λοιπον ειναι οτι η πλακετες των inventor eva pro πρεπει να αντικατασταθουν αν το service ειναι σοβαρο, κανονικα θα επρεπε να ανακοινωσουν δυνατοτητα δωρεαν αντικαταστασης πλακετας απο μονοι τους. Το κακο ειναι οτι δε καταφεραμε να εντοπισουμε και αλλα μοντελα με το ιδιο προβλημα αν ποτε βεβαιωθω για τετοιο προιον προσωπικα θα το αναφερω.

η συνεχομενη λειτουργια ανεμιστηρα σαφως και λυνει το προβλημα οποτε ο inventor eva παυει να ειναι ελαττωματικος και εφαρμοζει πλεον μια λογικη που χρησιμοποιειτε πολλα χρονια και ειναι η λογικη ολων των φτηνων μοντελων και ορισμενων πιο ακριβων. Η μιση ωρα παυσης πχ μεακο ειναι και αυτη safe επιλογη για να μην εχεις εκπληξεις .... τωρα εχει βγει στην αγορα και ο morris που ελεγχει την υγρασια απο το τηλεχειριστηριο οποτε οποιαδηποτε συζητηση σχετικά με το  τι ειναι πιο ακριβες και σωστο μας τη τερματιζει η morris εδω. Αρα πλεον ολα ειναι θεμα τιμης. O inventor δεν επαιξε σωστα μπαλα και απο μενα πηρε κοκκινη καρτα.  Βεβαια εξακολουθώ να θελω review απο καποιον με olympia splendid διοτι εχει περιπου την ιδια λογικη με τον παλιο inventor χωρις ομως να εχω δει αναφορα για προβληματικη λειτουργια και πολυ θα ηθελα να μαθω πως το εχει καταφερει. Δεν εχω προθεση να φερω αλλους σε δυσκολη θεση, κανονικα θα επρεπε καποια πραγματα να τα παρεδεχομαστε πιο ευκολα, στη τελική το θεμα ειναι να το παραδεχτει η inventor και να κανει το καθηκον της προς τους καταναλωτες. 

υγ. επισης να υπενθυμισω οτι ο inventor rise2 κανει μιση ωρα παυση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από την πρώτη λειτουργία του Juro Pro 28, έχω να κάνω ένα μινι review:

Θετικά: Αποδοτικός: σε ένα βράδυ χτες με υγρασία 60% και ρύθμιση στο 50% το πρωι ήταν ο μισός κάδος των 5,3λίτρων γεμάτος. Αθόρυβος. Σε σχέση με έναν carrier 255 που είχα εμφανώς πιο αθόρυβος. Κατανάλωση χαμηλή. Στη χαμηλή σκάλα 268 watt και στην υψηλή 285watt περίπου. Η μετακινούμενη περσίδα είναι εξυπηρετική να ρίχνεις τον αέρα πάνω σε ρούχα κλπ. Ο ιονιστής απενεργοποιείται ανεξάρτητα.

Αρνητικά:  Τρόπος λειτουργίας: Ρυθμίζεις 50 υγρασία, περιμένει να την ρίξει στο 48 περίπου, μετά σβήνει το μοτερ, λειτουργεί ο ανεμιστήρας κάποια λεπτά. Μετά μετράει την υγρασία με σβηστό ανεμιστήρα η οποία αυξάνεται σιγά σιγά και μετά από λίγο μόλις φτάσει πιο ψηλά από το επιθυμητό ξαναπαίρνει μπρος μοτέρ και ανεμιστήρας. (έχω σκεφτει βέβαια λύση με ανεμιστηράκι pc να φυσαει το υγρασιομετρο και να μην εχω υψηλή καταναλώση, να έχω σωστή μέτρηση, και να μην μπουκώνει και το φίλτρο γρήγορα). Επίσης αρνητικό (όχι ότι επηρεάζει κάπως είναι η ποιότητα του πλαστικού του κάδου νερού).

Γενικά θα τον πρότεινα ιδιαίτερα στα 270€ που παίζει.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Μετά από την πρώτη λειτουργία του Juro Pro 28, έχω να κάνω ένα μινι review:

Θετικά: Αποδοτικός: σε ένα βράδυ χτες με υγρασία 60% και ρύθμιση στο 50% το πρωι ήταν ο μισός κάδος των 5,3λίτρων γεμάτος. Αθόρυβος. Σε σχέση με έναν carrier 255 που είχα εμφανώς πιο αθόρυβος. Κατανάλωση χαμηλή. Στη χαμηλή σκάλα 268 watt και στην υψηλή 285watt περίπου. Η μετακινούμενη περσίδα είναι εξυπηρετική να ρίχνεις τον αέρα πάνω σε ρούχα κλπ. Ο ιονιστής απενεργοποιείται ανεξάρτητα.

Αρνητικά:  Τρόπος λειτουργίας: Ρυθμίζεις 50 υγρασία, περιμένει να την ρίξει στο 48 περίπου, μετά σβήνει το μοτερ, λειτουργεί ο ανεμιστήρας κάποια λεπτά. Μετά μετράει την υγρασία με σβηστό ανεμιστήρα η οποία αυξάνεται σιγά σιγά και μετά από λίγο μόλις φτάσει πιο ψηλά από το επιθυμητό ξαναπαίρνει μπρος μοτέρ και ανεμιστήρας. (έχω σκεφτει βέβαια λύση με ανεμιστηράκι pc να φυσαει το υγρασιομετρο και να μην εχω υψηλή καταναλώση, να έχω σωστή μέτρηση, και να μην μπουκώνει και το φίλτρο γρήγορα). Επίσης αρνητικό (όχι ότι επηρεάζει κάπως είναι η ποιότητα του πλαστικού του κάδου νερού).

Γενικά θα τον πρότεινα ιδιαίτερα στα 270€ που παίζει.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Στο σπίτι σου μετά από πόση ώρα παίρνει ξανά (αν παρατήρησες); Εξαρτάται βέβαια και από τη μόνωση που έχει το κάθε σπίτι και τις τοπικές κλιματικές συνθήκες. 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Μετά από την πρώτη λειτουργία του Juro Pro 28, έχω να κάνω ένα μινι review:

Θετικά: Αποδοτικός: σε ένα βράδυ χτες με υγρασία 60% και ρύθμιση στο 50% το πρωι ήταν ο μισός κάδος των 5,3λίτρων γεμάτος. Αθόρυβος. Σε σχέση με έναν carrier 255 που είχα εμφανώς πιο αθόρυβος. Κατανάλωση χαμηλή. Στη χαμηλή σκάλα 268 watt και στην υψηλή 285watt περίπου. Η μετακινούμενη περσίδα είναι εξυπηρετική να ρίχνεις τον αέρα πάνω σε ρούχα κλπ. Ο ιονιστής απενεργοποιείται ανεξάρτητα.

Αρνητικά:  Τρόπος λειτουργίας: Ρυθμίζεις 50 υγρασία, περιμένει να την ρίξει στο 48 περίπου, μετά σβήνει το μοτερ, λειτουργεί ο ανεμιστήρας κάποια λεπτά. Μετά μετράει την υγρασία με σβηστό ανεμιστήρα η οποία αυξάνεται σιγά σιγά και μετά από λίγο μόλις φτάσει πιο ψηλά από το επιθυμητό ξαναπαίρνει μπρος μοτέρ και ανεμιστήρας. (έχω σκεφτει βέβαια λύση με ανεμιστηράκι pc να φυσαει το υγρασιομετρο και να μην εχω υψηλή καταναλώση, να έχω σωστή μέτρηση, και να μην μπουκώνει και το φίλτρο γρήγορα). Επίσης αρνητικό (όχι ότι επηρεάζει κάπως είναι η ποιότητα του πλαστικού του κάδου νερού).

Γενικά θα τον πρότεινα ιδιαίτερα στα 270€ που παίζει.

(έχω σκεφτει βέβαια λύση με ανεμιστηράκι pc να φυσαει το υγρασιομετρο και να μην εχω υψηλή καταναλώση, να έχω σωστή μέτρηση, και να μην μπουκώνει και το φίλτρο γρήγορα)

Αυτο ενδιαφερον ακουγεται,εχεις κανει καποια πατεντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...