Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να αναφερόμαστε σε ελαττωματική παρτίδα ή κατασκευαστικό ελάττωμα . Κατασκευαστικό ελάττωμα  έχει ένα προϊόν όπου δεν λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε να λειτουργεί απο τον κατασκευαστή .  Είδαμε/διαπιστώσαμε στην αγορά τρεις προγραμματισμούς λειτουργίας συσκευών όπου ο καθένας έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του . Κάποιος Α τρόπος έχει πολλά αρνητικά αντί για θετικά κάποιος Β τρόπος λειτουργίας το αντίστροφο .  Τον προγραμματισμό του EVA τον έχουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιρειών (τον προηγούμενο προγραμματισμό). Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου . 

χωρίς παρεξήγηση αλλά ακριβώς ανάποδα πράγματα επιχειρηματολογούσες πριν όχι πολλές μέρες, και μάλιστα σθεναρά! Πραγματικά συγγνώμη από όλους, αλλά οκ, κάπου το χάνω. Επιχειρηματολογία για φθορές ανεμιστήρων, βουλωμένων φίλτρων... κλπ κλπ κλπ. ΟΧΙ μια φορά, αλλά τουλάχιστον 2 θυμάμαι, και μάλιστα με εκτενή ανάλυση.

το παραπάνω χωρίς ίχνος εμπαιγμού, αλλά σαν μια απλή παρατήρηση που βγάζει μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/11/2018 στις 4:44 ΜΜ, Nikos-51 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για άμεση αγορά αφυγραντήρα κατέληξα στους Juro Pro Diamond 20L, Diamond 25L και Toyotomi Sensei TDE-25TNF18. Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία με τους συγκεκριμένους αφυγραντήρες να μας πει τη γνώμη του; Οι Juro Pro δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και 10 χρόνια στον συμπιεστή. Η σχέση τιμής -ποιότητας φαίνεται τίμια κι έχουν καλές κριτικές. 

Το περίεργο είναι ότι ο Diamond 25L καταναλώνει 290w ενώ ο Diamond 20L αναγράφει 320w. 

Απο άποψη χαρακτηριστικών πιο πολλα καλούδια έχει ο toyotomi . Ξεχωρίζει γιατί έχει Wifi αν αυτό σε ενδιαφέρει και επίσης ξεχωρίζει επειδή έχει περσίδα με auto swing . Eχει επίσης και αυτό τνο αγωγό με τον ανταπτορα για παπουτσια για να τα στεγνώνεις πιο αποτελεσματικά . 

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

χωρίς παρεξήγηση αλλά ακριβώς ανάποδα πράγματα επιχειρηματολογούσες πριν όχι πολλές μέρες, και μάλιστα σθεναρά! Πραγματικά συγγνώμη από όλους, αλλά οκ, κάπου το χάνω. Επιχειρηματολογία για φθορές ανεμιστήρων, βουλωμένων φίλτρων... κλπ κλπ κλπ. ΟΧΙ μια φορά, αλλά τουλάχιστον 2 θυμάμαι, και μάλιστα με εκτενή ανάλυση.

το παραπάνω χωρίς ίχνος εμπαιγμού, αλλά σαν μια απλή παρατήρηση που βγάζει μάτι.

Ναι ! Στο παραπάνω ποστ πριν λίγα λεπτά αναφέρθηκα μεμονωμένα στο κομμάτι του καλύτερου δυνατού ελέγχου της υγρασίας στο χώρο  .Συνολικά αν το δείς είτε η μια λογική προγραμματισμού είτε η άλλη όλες έχουν και τα αρνητικά τους .   Σίγουρα το να δουλεύει ο ανεμιστήρας μονίμως μπορεί κάποιον να τον ενοχλεί . Αλλον μπορεί να τον ενοχλεί όταν σταματά και ξεκινά καθε Χ χρονικό διάστημα ο συμπιεστής και ο ανεμιστήρας μαζι . 

Ανέφερα ότι ένας ανεμιστήρας όταν δουλεύει συνεχόμενα αυξάνει τις φθορές του . Σε κάποιο post σου μεταγενέστερα αναφέρθηκες στο MTBF των μοτέρ : Μean time between failures . Ότι υπολογίζονται τα start stops αλλά και οι ώρες λειτουργίας .Το έψαξα και έχεις ένα point  !

Επίσης με τον ανεμιστήρα σε συνεχόμενη λειτουργία  θα βουλώνει πιο γρήγορα το φίλτρο  οπότε θα πρέπει να το καθαρίζεις νωρίτερα . Θα πρέπει να είσαι επιμελής . 
Τώρα αν ισχύει και αυτό που είπε πριν ο lexus για την μόνιμη λειτουργία του ανεμιστήρα (δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα. ψάχνω πηγές) σε όλα τα μοντέλα που θα έρθουν με το νέο ψυκτικό μέσο σε λίγο καιρό δεν θα αξίζει καν να συζητάμε για τον θόρυβο που βγάζει ο ανεμιστήρας  ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό πάνω σε αυτό . 

Με όλα όσα έχω σκεφτεί και γράψει και όσα έχουμε ανταλλάξει εδω μέσα για τους τρόπους λειτουργίας η ουσία είναι μία . Η κάθε λειτουργία προγραμματισμού εστιάζει σε κάτι συγκεκριμένο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2018 στις 11:21 ΜΜ, Curtis76 είπε

Το έψαξα .... λοιπον το manual ειναι εδω . Αν πας στη σελ 16 περιγραφει τον τροπο λειτουργίας του... είναι παρομοιος με αυτο των inventor και αρκετων αλλων..

Θα σταματαει και θα ξεκιναει καθε 2 λεπτα νομιζω οτι ειναι ακαταλληλο για δωματιο εκτος και αν το ρυθμιζεις στο 40% που δε θα πιασει ποτε και θα δουλευει συνεχεια ή αν κανεις χρηση του χρονοδιακοπτη που διαθετει, δηλαδη να προγραμματιζεις πχ 50% πριν πας για υπνο και να κλεισει σε 2-3 ωρες... Το πρωι θα εχεις παλι ανεβασμενη υγρασια αναλογα βεβαια το σπιτι... Ψαξε για αφυγραντηρες που δε σταματαει ο ανεμιστηρας παρα μονο ο κομπρεσορας.. λειτουργουν καλυτερα.

 

Στις 5/10/2018 στις 11:54 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Τη συνεχής λειτουργία του ανεμιστήρα την θεωρώ λάθος λογική προγραμματισμού . Σαφώς καταφέρνεις καλύτερο ελεγχο της υγρασίας μέσα στο χώρο σου (συγκριτικά με άλλες υλοποιήσεις) αλλά έχεις πολλά άλλα  αρνητικά .
1.Συνεχόμενος θόρυβος έστω και λιγότερα db απο τον κομπρεσσορα.
2. Μόνιμη λειτουργία του ανεμιστήρα σημαίνει μείωση του χρόνου ζωής του και αν δεν σου κάει σε σηντομότερο χρονικό διαστημα το πιο συνηθισμένο είναι φθορές στον άξονα με αποτέλεσμα αυξημένα επίπεδα θορύβου. Να ακούς κάτι να ξύνεται ή κατι να χτυπάει κτλ κτλ . 
3.Με διαφορά συχνότερο καθάρισμα του φίλτρου και αν το αμελείς θα μπουκώσει με την πάροδο του χρόνου το στοιχείο του αφυγραντήρα γρηγορότερα και τότε θα πέσει η απόδοση της συσκευής και θα αυξηθεί το κόστος λειτουργίας .Ο μόνος τρόπος για να καθαρίσεις ένα στοιχείο είναι να πιάνουν τα χέρια σου και να κάνεις βίδες το μηχάνημα. 

Είναι ο πιο χαζός τρόπος προγραμματισμού για μένα . Απο την μία δίνεις μεγαλύτερη ακρίβεια στην μέτρηση της υγρασίας απο την άλλη  έχεις περισσότερα μειονεκτήματα απο κάθε άλλο προγραμματισμό αφυγραντήρα που υπάρχει στο εμπόριο. Συγκεκριμένα μειώνεις το κύκλο ζωής του προϊόντος . Δεν υπάρχει ισσοροπία μεταξύ μειονεκτημάτων και πλεονεκτημάτων με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας.

Ακόμα και με αφυγραντήρα που δουλεύει συνεχόμενα ο ανεμιστήρας δεν είναι εύκολο να κοιμηθείς αν τον έχεις μέσα στο δωμάτιο . Πρέπει να είσαι απο τους ανθρώπους που κοιμούνται βαριά και εύκολα .   Γενικά αθόρυβος κυριολεκτικά αφυγραντήρας δεν υπάρχει στο εμπόριο και δεν παίρνεις αφυγραντήρα για να κοιμάσαι μαζί του αγκαλιά . 
Μπορούμε κατά την διάρκεια του ύπνου να τον βάζουμε στο χωλ έξω απο το δωμάτιο . Την δουλειά του θα την κάνει και δεν θα ενοχλεί . Είτε δουλεύει ο συμπιεστής είτε όχι . 
 

Ναι όλοι οι αφυγραντήρες σταματάνε όταν γεμίσει το δοχείο . Εχουν φλοτεράκι που σηκώνεται και ενεργοποιεί ένα switch και κόβεται η λειτουργία . 
Όταν λες αυτόματη λειτουργία τι εννοείς ;

Οι αφυγραντήρες συνήθως έχουν 3 λειτουργίες .
Μία συνεχόμενης αφύγρανσης όπου δεν σταματάνε ΠΟΤΕ .
Μια λειτουργία όπου θέτεις το ποσοστό υγρασίας που θέλεις να έχει ο χώρος σου (π.χ ρυθμίζεις στο 50 %) και σταματάνε όταν φτάσει η υγρασία του χώρου σου το 50 % και ενεργοποιούνται όταν αυξηθεί πάνω απο 50 %
Κάποιες συσκευές έχουν και κάποια άλλη έξυπνη αυτόματη λειτουργία  όπου συνήθως με βάση την θερμοκρασία του χώρου και το επίπεδο υγρασίας θέτουν μόνη τους ένα ποσοστό υγρασίας για τον χώρο αυτό δίνοντας έμφαση κυρίως στην μικρή κατανάλωση ρεύματος . 

Παραπανω ειναι απαντηση σχετικα με την αναφορα μου στη λειτουργια των αφυγραντηρων... Πολυ σωστα κατηγοριοποιήθηκε το συνολο των αφυγραντηρων που κυκλοφορουν στην αγορα... Ο inventor λοιπον ειναι ή καλύτερα ήταν μια κατηγορια μονος του μαζι με καποιους ακομα που δεν καταφεραμε ποτε να συγκεντρωσουμε (νομιζω τωρα θα γινει με καποιον μαγικο τροπο),  να μη μπορει να μετρησει σωστα και ουσιαστικα να μπορει να χρησημοποιηθει μονο στη συνεχόμενη λειτουργια... τοσο οι καταναλωσεις οσο και οι φθορες του ανεμιστηρα και του κομπρεσορα με τοσες επανεκκινήσεις ειναι σιγουρα ελαττωμα που ο καθενας μπορει να καταλαβει... Dare-devil συγγνωμη αν θα το λαβεις ως προσωπικη επιθεση τωρα αλλα δε γινεται  τοσο χρονο που εχω σπαταλησει εδω μετα την αποτυχημενη μου αγορα με τον inventor eva pro 16l  και τη προσπαθεια πολλων να με βγαλουν τρελο και οτι ετσι ειναι και οτι αυτο ειναι πιο σωστα ή οτι στο δικο μου δε δουλευει ετσι (ελεος) τωρα που ερχεται η ωρα να παραδεχονται ουσισστικα το λαθος να βλεπω εδω μεσα αντιλογο σε τι? στη προσπαθεια που θα κανω να αλλαξω τη πλακετα και να δω τη τοσο διαφημισμενη after sales λογικη της inventor στη πραξη? Οι σοβαρες εταιρειες θα εκαναν αποσυρση ... ακου εκει εδωσαν βαρυτητα στη μετρηση της υγρασιας τωρα...

Τοσο καιρο νομιζα οτι κουβεντιαζα με καταναλωτες αλλα τελικα ειμαι βεβαιος οτι τα μισα στελεχη ή αντιπροσωποι της inventor ειναι insomiac. Στην αρχη δεν ηθελα να το πιστεψω αλλα πλεον μου ειναι ξεκαθαρο.... Εγω συνεχιζω λοιπον τη προσπαθεια μου μεχρι να παραδεχτουν το λαθος τους και να αλλαξουν  τη προβληματικη πλακετα που μετραει υγρασια που δεν υπαρχει στο σπιτι μου. Μακαρι να βοηθαω και αλλους που εχουν το ιδιο προβλημα και απλα δεν εχουν τη τεχνικη γνωση να τεκμηριωσουν το προβλημα... Ευχομαι λοιπον να μην εχουν το ιδιο προβλημα μετρησης θερμοκρασιας και τα κλιματιστικα οπως εχουν στη μετρηση υγρασιας οι αφυγραντηρες.... ή αν εχουν, να δωσουν βαρυτητα στη ρυθμιση της θερμοκρασιας των συσκευων αυτων ρυθμισης της θερμοκρασιας..(ελεος κατι τετοιο μου λετε δηλαδη)

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να αναφερόμαστε σε ελαττωματική παρτίδα ή κατασκευαστικό ελάττωμα . Κατασκευαστικό ελάττωμα  έχει ένα προϊόν όπου δεν λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε να λειτουργεί απο τον κατασκευαστή .  Είδαμε/διαπιστώσαμε στην αγορά τρεις προγραμματισμούς λειτουργίας συσκευών όπου ο καθένας έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του . Κάποιος Α τρόπος έχει πολλά αρνητικά αντί για θετικά κάποιος Β τρόπος λειτουργίας το αντίστροφο .  Τον προγραμματισμό του EVA τον έχουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιρειών (τον προηγούμενο προγραμματισμό). Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου . 

ΤΟ παραπανω δεν ειναι σχολιο καταναλωτη... Ο ceo της inventor θα ηταν πιο διαλλακτικος.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift που ρωτήθηκα αν σταματάει για μισή ώρα όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που έχουμε ορίσει ... ΝΑΙ σταματάει για μισή ώρα και αρχίζει πάλι την λειτουργία του κανονικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Σχετικά με τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift που ρωτήθηκα αν σταματάει για μισή ώρα όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που έχουμε ορίσει ... ΝΑΙ σταματάει για μισή ώρα και αρχίζει πάλι την λειτουργία του κανονικά.

ασε μας και συ με τον puredry δε βλεπεις τι γινεται εδω  😃....  

 

πλακα κανω φιλε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ...μαλλον όποτε πηγαινες να τον δεις ειχε ανεβει η υγρασια και ειχε ερθει η ωρα να ξεκινήσει..... για σωστη δοκιμη πρεπει να δεις να γινεται ολος ο κυκλος λειτουργιας.  Αν μετα απο τη μιση ωρα εχει πεσει 5% ξεκιναει ο συμπιεστης διαφορετικα μετα απο μισή ώρα παλι... στον meaco αυτο γινεται στο 3%... δεν εχω σκεφτει τι ειναι καλυτερο λειτουργικα. Μαλλον εξαρταται απο το ποσο γρηγορα μπαζει ενα σπιτι.

 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Nαι ! Στο παραπάνω ποστ πριν λίγα λεπτά αναφέρθηκα μεμονωμένα στο κομμάτι του καλύτερου δυνατού ελέγχου της υγρασίας στο χώρο  .Συνολικά αν το δείς είτε η μια λογική προγραμματισμού είτε η άλλη όλες έχουν και τα αρνητικά τους .   Σίγουρα το να δουλεύει ο ανεμιστήρας μονίμως μπορεί κάποιον να τον ενοχλεί . Αλλον μπορεί να τον ενοχλεί όταν σταματά και ξεκινά καθε Χ χρονικό διάστημα ο συμπιεστής και ο ανεμιστήρας μαζι . 

Ανέφερα ότι ένας ανεμιστήρας όταν δουλεύει συνεχόμενα αυξάνει τις φθορές του . Σε κάποιο post σου μεταγενέστερα αναφέρθηκες στο MTBF των μοτέρ : Μean time between failures . Ότι υπολογίζονται τα start stops αλλά και οι ώρες λειτουργίας .Το έψαξα και έχεις ένα point  !

Επίσης με τον ανεμιστήρα σε συνεχόμενη λειτουργία  θα βουλώνει πιο γρήγορα το φίλτρο  οπότε θα πρέπει να το καθαρίζεις νωρίτερα . Θα πρέπει να είσαι επιμελής . 
Τώρα αν ισχύει και αυτό που είπε πριν ο lexus για την μόνιμη λειτουργία του ανεμιστήρα (δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα. ψάχνω πηγές) σε όλα τα μοντέλα που θα έρθουν με το νέο ψυκτικό μέσο σε λίγο καιρό δεν θα αξίζει καν να συζητάμε για τον θόρυβο που βγάζει ο ανεμιστήρας  ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό πάνω σε αυτό . 

Με όλα όσα έχω σκεφτεί και γράψει και όσα έχουμε ανταλλάξει εδω μέσα για τους τρόπους λειτουργίας η ουσία είναι μία . Η κάθε λειτουργία προγραμματισμού εστιάζει σε κάτι συγκεκριμένο . 

Έννοείται ότι αντέδρασα σε σχόλια που ήταν εμφανιζόμενα υπό μορφή ανάλυσης η οποία από την μια παρουσιαζόταν σαν ενδελεχώς εμπεριστατωμένη, αλλά επί της ουσίας στηριζόταν σε γενικολογίες (επέτρεψε μου τον όρο, δεν τον θέτω υποτιμητικά, αλλά ήταν μια πολύ εξειδανινευμένη υπέρ ενός συγκεκριμένου προιόντος παρουσίαση). Το θέμα είναι όμως ότι μετά από εκείνο το σημείο του διαλόγου μας, έκανες ακριβώς την ίδια τοποθέτηση στη σελίδα 257... Φυσικά δεν σου ζητώ να απολογηθείς ή να μου εξηγήσεις κάτι. Ελευθερία του λόγου και των απόψεων έχουμε, απλά όταν η γενική γραμμή είναι "καλά τα άλλα, αλλά τα Inventor καλύτερα", εεε όπως και να το κάνεις δεν μπορώ να αποφύγω να σχολιάσω το ότι με το που άλλαξε κάτι η inventor ξαφνικά "κωλοτούμπα" και το βαφτίζουμε ως το ιδανικό μέσα σε μερικά λεπτά!

Αυτό για το R290 το λέω εδώ και ΚΑΙΡΟ, αλλά εδώ μέσα περίτεχνα το προσπερνάμε. Λαμβάνοντας υπόψη ότι μόνο 2 εργοστάσια είχαν έτοιμες γραμμές παραγωγής για R290 από το καλοκαίρι, και πολλοί έτρεχαν για να ξεκινήσουν παραγωγή ΤΩΡΑ (μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ επένδυση και ακόμα μεγαλύτερο τρέξιμο να γίνουν έλεγχοι, δοκιμές και να βγουν τεχνικοί φάκελοι), υποθέτω ότι τώρα θα φέρει και ο Inventor και ετοιμάζεται το έδαφος σιγά σιγά εδώ μέσα (μπορεί να σφάλω, προσωπική άποψη όμως εκφράζω).

Για το θέμα της συνεχούς λειτουργίας ανεμιστήρα σε υλοποιήσεις R290 πρώτη φορά το ακούω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να επιμείνω. Θα εκτιμηθεί φυσικά υπέρ του δεόντος αν μου δοθεί ένα link για να ξεστραβωθώ (για αυτό μπαίνω άλλωστε εδώ μέσα γιατί όσο γερνάμε μαθαίνουμε). ΛΟΓΙΚΑ, επειδή μιλάμε για έυφλεκτο υλικό, ο ιονιστής είναι θέμα λόγω σπινθήρα (αλλά και πάλι ο προμηθευτής πχ της MEACO θα βγάλει R290 με ιονιστή γιατί λέει ότι περνάει CE και δεν λέει ψέματα). Τυπικά, σε περίπτωση μικροδιαρροής υπάρχει φόβος σπινθηρισμού. Τώρα ο ανεμιστήρας για ποιό λόγο θα πρέπει να είναι ανοιχτός πραγματικά δεν ξέρω, και δεν καταλαβαίνω! Αν υπάρχει διαρροή και να δουλεύει το ανεμιστήρι, έχεις το φόβο ανάφλεξης από τα ρεύματα της πλακέτας, αν δεν δουλεύει για μισή ώρα και πάλι έχεις τον ίδιο φόβο όταν ξαναπάρει μπρος! Δεν μιλάμε για κλιματιστική μονάδα που έχει μεγάλη ποσότητα ψυκτικού... Οπως και να έχει πραγματικά επιφυλάσσομαι μέχρι να το δω περαιτέρω (θέλει ψάξιμο). ΒΕΒΑΙΑ, αντίστοιχα και τα μισά εργοστάσια στην Κίνα ΔΕΝ προτείνουν R32 ψυκτικό σε συνδυασμό με ιονιστή, αλλά η MIDEA πχ το έχει εφαρμόσει (και το φοράνε και πελάτες της όπως η Inventor). Δεν πιστεύω ότι παίζει να μην περνάνε στον τεχνικό φάκελο όλα οκ, οπότε μάλλον είναι περιπτώσεις "ακραίας συμπεριφοράς/αστοχίας" που ότι και αν κάνεις δεν σε σώζουν και πολλά!

Και επιστρέφονας στο θεμα μας, το αστείο της όλης υπόθεσης... όπου το έβλεπα το όλο παραμύθι πριν καιρό και πόσταρα σχετικά με το "πανηγύρι που θα έχουμε τη φετεινή σεζόν". Το ότι βλέπουμε ΦΕΤΟΣ σε συσκευές, ή και θα δούμε σε αυτή τη σεζόν είναι αποφάσεις οι οποίες ελήφθησαν ΠΕΡΣΙ την άνοιξη ως και το καλοκαίρι. Εφόσον ΔΕΝ μιλάμε για default συμπεριφορά πλακέτας, αλλά για επανασχεδιασμό, τότε σίγουρα μιλάμε για αλλαγές που υλοποιηθηκαν το αργότερο ΑΡΧΕΣ ως και μέσα καλοκαιριού. Τέτοια εποχή λοιπόν πέρσι άρχισε να γίνεται εδώ μέσα ντόρος για τους τρόπους λειτουργίας... Κάτι φαινομενικά απλό, το οποίο όμως ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε προσέξει παρά μόνο η MEACO, ίσως επειδή είχαν μεγαλύτερη εμπειρία από μια μεγάλη αγορά όπως είναι η Αγγλικη! Πέρσι τέτοια εποχή λοιπόν αρκετοί έκαναν μνεία στον τρόπο λειτουργίας του Αγγλου, και κάποιοι (βλέπε Curtis76 αλλά και κάποιοι λίγοι ακόμα) με αφορμή αυτόν, παρατήρησαν ότι ο EVA έιχε θέμα προγραμματισμού. Για να μιλάμε ανοιχτά, εγώ προσωπικά ΔΕΝ πείθομαι ότι ήταν σχεδιασμένο... πιο πολύ μου κάνει για τη βλακεία που δέρνει τον Κινέζο όταν του λες Α και καταλαβαίνει Ω!  ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ οτι ζητήθηκε smart control της λειτουργίας, και τα γατόνια έκαναν την πλακέτα να μην κάνει bypass τις στιγμιαίες αναγνώσεις υγρασίας (οι οποίες εκτοξεύονται ΕΝΤΟΣ του αφυγραντήρα όταν σβήνει αυτός), με αποτέλεσμα αυτή τη λειτουργία που είχε. Με τη μανούρα που έγινε πέρσι ελήφθη η απόφαση να επιστρέψει στη default ρύθμιση πλακέτας που είχε το σύνολο της αγοράς για τις επόμενες εισαγωγές (βλέπε παραγωγές μετά το καλοκαίρι!).

Το ακόμα πιο αστειο όμως της όλης υπόθεσης είναι ότι ο καθένας τελικά το βλέπε το ποτήρι διαφορετικά... Αλλος μισο-γεμάτο, άλλος μισο-άδειο! Από ότι βλέπω σχεδόν ΟΛΟΙ πλέον γυρνάνε στον τρόπο λειτουργίας του MEACO... Η Inventor γυρνάει σε κάτι που ήταν οι άλλοι και σιγά σιγά φεύγουν. ΔΕΝ ξέρω ποιο είναι πρακτικά καλύτερο... Ή "οι πολλοί" δεν το έπιασαν καλά και τα παιδιά στην inventor είδαν κάτι που δεν έβλεπαν οι άλλοι σε αυτό που είχαν, είτε στην inventor το πήγαν από το ένα λάθος σε άλλο. Αυτό μόνο η ιστορία θα το κρίνει. Τουλάχιστον και οι δύο τρόποι είναι ΣΤΑΘΕΡΟΙ! Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουμε πάλι εδώ μέσα να προσπαθούμε, "με το γάντι πάντα", να βγάλουμε ευφάνταστες αναλύσεις θάβοντας και περίτεχνα μειώνοντας τα πάντα υπερ κάποιων συγκεκριμένων προιόντων.

Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, επειδή φαίνεται η τοποθέτηση μου ως "επιθετική", ενώ στην πράξη ΔΕΝ είναι, η γραμμή μου είναι αυστηρή και πιστή στο να ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ποτέ κάποιο συγκεκριμένο προιόν σε καταναλωτή! Πάντα σεβόμενος ότι σε δύσκολους καιρους ο κόσμος καλείται να σκάσει ένα αξιοσέβαστο (ως πολύ αξιοσέβαστο) ποσό, το οποίο στην συντριπτική πλειοψηφία των πελατών, δεν τους περισσέυει, το θεωρώ μεγάλο βάρος να τους πάρω προσωπικά στο λαιμό μου ειδικά γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ υπάρχει το ιδανικό προιόν που να καλύπτει τις ανάγκες του καθενός! Πωλητής ΔΕΝ είμαι, και ούτε σκοπεύω να γίνω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας των αφυγραντήρων, υπάρχουν άλλες εταιρείες εκτός των MEACO και Puredry που οι αφυγραντήρες τους λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο (να σταματάνε για μισή ώρα οι συμπιεστές, να γίνεται έλεγχος της υγρασίας με τον ανεμιστήρα ενεργοποιημένο καθε μισή ώρα κλπ.); Γιατί αν γίνεται έλεγχος της υγρασίας με σταματημένο τον ανεμιστήρα, είναι λογικό να γίνονται λάθος μετρήσεις.  

Για τον Philco Airdry 20+ γνωρίζουμε κάτι;

Βρήκα ότι και οι Kullhaus λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τον THOMSON THDH004E στο eshop 115€

Γενικά δεν έχω θέμα με υγρασία στο σπίτι, για κάνα στέγνωμα ρούχων με ενδιαφέρει περισσότερο 

Τον έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, επειδή έχω 10lt αφυγραντήρα σε μικρό σπίτι (40τ.μ. χαμηλοτάβανο) πρέπει να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο. Είναι πολύ αδύναμοι και ο συγκεκριμένος έχει και αρκετό θόρυβο για τη δυναμικότητά του.. Υπάρχουν 25άρηδες πιο αθόρυβοι.. Εκτός αν θέλεις ότι πιο οικονομικό βρίσκεις για να τον κλείσεις σε ένα δωμάτιο με τα ρούχα θα σου έλεγα να δεις αλλού.. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πιστεύω θα βρεις αξιόλογο 16lt με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Για εμένα, επειδή έχω 10lt αφυγραντήρα σε μικρό σπίτι (40τ.μ. χαμηλοτάβανο) πρέπει να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο. Είναι πολύ αδύναμοι και ο συγκεκριμένος έχει και αρκετό θόρυβο για τη δυναμικότητά του.. Υπάρχουν 25άρηδες πιο αθόρυβοι.. Εκτός αν θέλεις ότι πιο οικονομικό βρίσκεις για να τον κλείσεις σε ένα δωμάτιο με τα ρούχα θα σου έλεγα να δεις αλλού.. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πιστεύω θα βρεις αξιόλογο 16lt με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω

Δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο μέχρι τα 150€ κοιτώντας στο skroutz πάντως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Παραπανω ειναι απαντηση σχετικα με την αναφορα μου στη λειτουργια των αφυγραντηρων... Πολυ σωστα κατηγοριοποιήθηκε το συνολο των αφυγραντηρων που κυκλοφορουν στην αγορα... Ο inventor λοιπον ειναι ή καλύτερα ήταν μια κατηγορια μονος του μαζι με καποιους ακομα που δεν καταφεραμε ποτε να συγκεντρωσουμε (νομιζω τωρα θα γινει με καποιον μαγικο τροπο),  να μη μπορει να μετρησει σωστα και ουσιαστικα να μπορει να χρησημοποιηθει μονο στη συνεχόμενη λειτουργια... τοσο οι καταναλωσεις οσο και οι φθορες του ανεμιστηρα και του κομπρεσορα με τοσες επανεκκινήσεις ειναι σιγουρα ελαττωμα που ο καθενας μπορει να καταλαβει... Dare-devil συγγνωμη αν θα το λαβεις ως προσωπικη επιθεση τωρα αλλα δε γινεται  τοσο χρονο που εχω σπαταλησει εδω μετα την αποτυχημενη μου αγορα με τον inventor eva pro 16l  και τη προσπαθεια πολλων να με βγαλουν τρελο και οτι ετσι ειναι και οτι αυτο ειναι πιο σωστα ή οτι στο δικο μου δε δουλευει ετσι (ελεος) τωρα που ερχεται η ωρα να παραδεχονται ουσισστικα το λαθος να βλεπω εδω μεσα αντιλογο σε τι? στη προσπαθεια που θα κανω να αλλαξω τη πλακετα και να δω τη τοσο διαφημισμενη after sales λογικη της inventor στη πραξη? Οι σοβαρες εταιρειες θα εκαναν αποσυρση ... ακου εκει εδωσαν βαρυτητα στη μετρηση της υγρασιας τωρα...

Τοσο καιρο νομιζα οτι κουβεντιαζα με καταναλωτες αλλα τελικα ειμαι βεβαιος οτι τα μισα στελεχη ή αντιπροσωποι της inventor ειναι insomiac. Στην αρχη δεν ηθελα να το πιστεψω αλλα πλεον μου ειναι ξεκαθαρο.... Εγω συνεχιζω λοιπον τη προσπαθεια μου μεχρι να παραδεχτουν το λαθος τους και να αλλαξουν  τη προβληματικη πλακετα που μετραει υγρασια που δεν υπαρχει στο σπιτι μου. Μακαρι να βοηθαω και αλλους που εχουν το ιδιο προβλημα και απλα δεν εχουν τη τεχνικη γνωση να τεκμηριωσουν το προβλημα... Ευχομαι λοιπον να μην εχουν το ιδιο προβλημα μετρησης θερμοκρασιας και τα κλιματιστικα οπως εχουν στη μετρηση υγρασιας οι αφυγραντηρες.... ή αν εχουν, να δωσουν βαρυτητα στη ρυθμιση της θερμοκρασιας των συσκευων αυτων ρυθμισης της θερμοκρασιας..(ελεος κατι τετοιο μου λετε δηλαδη)

ΤΟ παραπανω δεν ειναι σχολιο καταναλωτη... Ο ceo της inventor θα ηταν πιο διαλλακτικος.

Δεν το βλέπω σαν προσωπική επίθεση. Αν μιλάς για μένα δεν σου έκανα σε κανένα πόστ αντίλογο για την απόφαση σου να πάρεις τηλέφωνο για την αλλαγή πλακέτας όπως λες . Αντιθέτως επιδίωξε το αφού δε σε καλύπτει αυτός ο τρόπος λειτουργίας. Δεν τοποθετήθηκα πάνω σε αυτό .

Το παραπάνω σχόλιο είναι σχόλιο μηχανολόγου και σου απάντησα με αυτή την ιδιότητα. Μπορούμε να υποστηρίζουμε ότι αυτός ο τρόπος λειτουργίας  δεν είναι ο βέλτιστος , αλλά δε θα χρησιμοποιούσα την φράση κατασκευαστικό ελάττωμα ή ελαττωματική παρτίδα για κάτι που δουλεύει όπως σχεδιάστηκε να δουλεύει . Άλλο κακός ή μέτριος σχεδιασμός λειτουργίας και άλλο δεν δουλεύει όπως σχεδιάστηκε  να δουλεύει  (ελάττωμα).  Ελπίζω να κατάλαβες ποιά ήταν η τοποθέτηση μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο μέχρι τα 150€ κοιτώντας στο skroutz πάντως... 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί δεν έχω δουλέψει κάποιον από αυτούς αλλά εγώ εδώ θα κοίταζα

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/110_251_1204_3784_6926/Philco_or_Olimpia-Splendid_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/698107/me-sympiesti.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=100%2C00+€&price_max=160%2C00+€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί δεν έχω δουλέψει κάποιον από αυτούς αλλά εγώ εδώ θα κοίταζα

 https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/110_251_1204_3784_6926/Philco_or_Olimpia-Splendid_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/698107/me-sympiesti.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=100%2C00+€&price_max=160%2C00+€

Ναι αλλά σε αυτό το range έχει μόνο έναν 16άρη, όλοι 10-12 είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στη θέση σου θα διάβαζα τις κριτικές και θα έβλεπα αν με καλύπτει και αν μπορώ να φτάσω σε αυτά τα χρήματα.. Αν όχι και πάλι σε δωδεκάρηδες έχει με τα ίδια χρήματα που κοιτάς πολύ πιο αθόρυβους (από τη στιγμή που θα δουλεύουν πιο πολύ ώρα είναι σημαντικό) και σε εταιρείες που προσωπικά θα προτιμούσα από thompson.. Άλλο 47db και άλλο 40 ή 37!

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...