Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες, κάνει δουλειά γιατί την Πέμπτη μου έρχεται και εμενα.

 

Πρώτες εντυπώσεις μετά από 5 ώρες λειτουργίας πάρα πολύ θετικές. Άριστη κατασκευή χωρίς τριξίματα. Δουλεύει στη δυνατή σκάλα και έχει κατεβάσει την υγρασία από 60 σε 54% σύμφωνα με το ψευτο-υγρόμετρό μου γεμίζοντας το 2λιτρο κάδο του ήδη μια φορά.Μυρίζει ελάχιστα και η χαμηλή του ταχύτητα είναι πραγματικά πολύ ήσυχη. Βγάζει ζεστό αέρα αλλά δεν μου έχει ανεβάσει ακόμη τη θερμοκρασία του δωματίου (18 βαθμοί).Επίσης όταν πιάσει την υγρασία σταματάει και δεν ακούγεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Νέο προιόν στην παρέα  http://www.airpurifiers.gr/products/ecoair/dd122simple/ .Είναι νο1 σε πωλήσεις στην Βρετανία  και είναι τύπου desiccant με θόρυβο 34db στη χαμηλή σκάλα.Μόλις τον έβαλα σε λειτουργία.Εντυπώσεις αργότερα...

 

Για πες, κάνει δουλειά γιατί την Πέμπτη μου έρχεται και εμενα.

ρε παιδια Γιατι δεν βγαζει 8 λιτρα τελικα την ημερα ακομα δεν καταλαβα.

Τι συνθηκες πρεπει να υπαρχουν ; Εχω απο 60 εως και 65% σε ολο το σπιτι συμφωνα με το υγρομετρο και το κινητο μου.

Τον μετακινω ανα καποιες ωρες αλλα 8 λιτρα δεν ειδα ποτε! Αντε το πολυ 4-5 στο φουλ ( 690w)

 

Ε αμα δεν έχεις υγρασία τί να βγάλει; Το 60 του κινητού σου μπορεί να είναι 55.

Στο δωμάτιο του παιδιού έχω 58 και το κατεβάζει το πολύ 55. Στο υπόλοιπο σπίτι 60 με 65.Ειναι φυσιολογικές τιμές και δεν μπορεί να βγάλει άλλο αυτό εννοείς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο κάτω από 55 θα σας ξηράνει το λαιμό και θα έχετε βήχα ρε παιδιά

αρα οκ ειμαστε καλα μεχρι εκει...Σε ευχαριστω φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πολές φορές κοιτάζοντας μονο νούμερα και χαρακτηριστικά χάνεται η ουσία να πω το εξής. Μέχρι στιγμης οποιον γνωστο έχω με αφυγραντήρα και ο,τι εχω δει σε φορουμ, κανένας δεν έχχει παράπονο για τον αφυγραντήρα του (τον θορυβο δεν τον θεωρώ προβλημα καθώς είναι στην κριση του καθενός). Αυτό που βλεπω στο σπιτι είναι το εξης. Ειχα υγρασία 90% αλλα πλεον τον αφυγραντήρα δεν τον λειτουργώ 24/7. εχω ενα υγρόμετρο που δείχνει παρόμοια τιμη υγρασίας με τον rohnson τον αφυγραν΄τηρα μου. Αν δω υγρασία 75% και παραπάνω ανοιγω τον αφυγραντήρα. Επισης μετά απο μπάνιο πάντα θα τον βάλω να τραβηξει την υγρασια,καθώς οι υδρατμοί του μπάνιου κανουν τελικά ζημια και δημιουργούν μουχλα στους τοιχους. Η ατμοσφαιρα ειναι πολύ ευχαριστη  και δεν καθομαι να δω αν εχω 50% ή 60%. Βλεπω το αποτέλεσμα, οτι μετά απο μερικές μερες συνεχούς λειτουργίας  στο σπίτι αναπνέεις ευχαριστα. Δεν σε "πνιγει" η υγρασία. Το πόσα λιτρα νερό βγάζει, επαψα να το κοιτάζω καθώς τη δουλειά μου την κάνω. Ενα πραγμα προσέχτε μόνο. Η θερμοκρασια λειτουργίας σε κομπρεσορα πρεπει να ειναι τουλάχιστον 15 βαθμοί. Ειχα 11 στο δωματτιο και ο αφυγραντηρας δεν εκανε πολλα, στους 16-18 κανει δουλιτσα και στους 20-22 αρχιζει και γκαζώνει απίστευτα. Οπότε δειτε την ουσία και οχι τα νούμερα. τι να κανω τα 1000 αλογα σε ενα αμαξι, αν δεν μου αρεσει εμφανισιακα, δεν ειναι ανετο και δεν φρενάρει καλα. Θα ειναι γρηγορο,εντυπωσιακό το νούμερο 1000, αλλα την δουλειά μου δεν θα την κανω οπως θελω... Αρα παρτε κατι που σας αρεσει σε χαρακτηριστικα και το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο αν ακολουθησετε τα βασικά που πρέπει να προσέξετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις μετά από 5 ώρες λειτουργίας πάρα πολύ θετικές. Άριστη κατασκευή χωρίς τριξίματα. Δουλεύει στη δυνατή σκάλα και έχει κατεβάσει την υγρασία από 60 σε 54% σύμφωνα με το ψευτο-υγρόμετρό μου γεμίζοντας το 2λιτρο κάδο του ήδη μια φορά.Μυρίζει ελάχιστα και η χαμηλή του ταχύτητα είναι πραγματικά πολύ ήσυχη. Βγάζει ζεστό αέρα αλλά δεν μου έχει ανεβάσει ακόμη τη θερμοκρασία του δωματίου (18 βαθμοί).Επίσης όταν πιάσει την υγρασία σταματάει και δεν ακούγεται τίποτα.

Συνεχίζω και λέω ότι το βράδυ κοιμήθηκα σαν πουλάκι.Στη χαμηλή σκάλα δεν με ενόχλησε καθόλου! Από παραγωγή είχα 1 λίτρο περίπου και η υγρασία ανέβηκε λίγο στο 58 αλλά έξω είχε πάνω από 80%.Σταμάτησε και η μυρουδιά εντελώς.Μια χαρά τον βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονια και απο μενα, θαθελα μια μικρη  βοηθεια στην αγορα μου για  αφυγραντήρα, μενω σε νησι και η υγρασια ειναι μεγαλο προβλημα,το σπιτι ειναι 80τμ και οι τοιχοι στα βορινα δωματια εχουν προβλημα μουχλας.Τελικη αποφαση 8α ειναι σε Μεακο  20L και DD8L  αλλα δεν ξερω ποιον ο DD8L

εχει και ιονιστη αλλα καιει πιο πολυ???? Μια μικρη βοηθεια σας παρακαλω μια συγκριση,ευχαριστω πολυ

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονια και απο μενα, θαθελα μια μικρη  βοηθεια στην αγορα μου για  αφυγραντήρα, μενω σε νησι και η υγρασια ειναι μεγαλο προβλημα,το σπιτι ειναι 80τμ και οι τοιχοι στα βορινα δωματια εχουν προβλημα μουχλας.Τελικη αποφαση 8α ειναι σε Μεακο  20L και DD8L  αλλα δεν ξερω ποιον ο DD8L

εχει και ιονιστη αλλα καιει πιο πολυ???? Μια μικρη βοηθεια σας παρακαλω μια συγκριση,ευχαριστω πολυ

Η ιδια ερωτηση 2-3 σελιδες πιο πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,αγόρασα το σαββατο 17/1 meaco dd8L.Βγάζει 6L το εικοσιτετράωρο.Πολύ ευχαριστημένος,βλέπω και διάφορα θερμοκρασίας +1,5 C°.Εχω 2 επίπεδα στο σπιτι.Ενα 80 m (εκεί τον έχω)και το άλλο 60m.Δυστυχώς δεν μπορεί να καλυψει ταυτόχρονα και το άλλο επίπεδο.Ζοριζεται...Ενδιαφέρομαι για ανταλλαγή με τον Μeaco 20L platinum,η αν ενδιαφέρεται κάποιος τον πουλαω.Εννοείται με εγγύηση,απόδειξη και τα σχετικα.Αν ενδιαφέρεστε στείλετε μου μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα , έχω τον DD8L και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος , τον λειτουργώ ένα 8ωρο περίπου ημερησίως και συλλέγει παραπάνω από 3 λίτρα ,  η ερώτηση είναι για τις καταναλώσεις , η αντιπροσωπεία δίνει τρείς 30/330/650  όμως οι λειτουργίες του ανεμιστήρα  είναι τέσσερις   :

1. stand by (όταν έχει πιάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας) = 30 watts/h

2.μικρή σκάλα =330 watts/h 

3.μεσαία σκάλα =650 watts/h

4.ρύθμιση στεγνώματος =?

εάν στα παραπάνω έχουμε ενεργοποιημένο και τον ιονιστή ?

 

Εάν κάποιος έχει κάνει μετρήσεις για το (4) και με τον ιονιστή θα βοηθούσε να τις μοιραστεί  (για το 2 και το 3 είδα ότι έχουν γίνει ήδη μετρήσεις) .

Σε ερώτηση που είχα κάνει στην αντιπροσωπεία φάνηκαν να μην γνωρίζουν και μου απαντούσαν ότι και στο 4 καταναλώνει 650ww/h αλλά μου φαίνεται παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ρύθμιση στεγνώματος ο αφυγραντήρας δουλεύει στο φουλ οπότε λογικά θα έχει τη μέγιστη κατανάλωση.

 

 

@ kostas271980

 

δε νομίζω ότι με τον 20L Platinum θα καταφέρεις τίποτα παραπάνω.

Αν το σπίτι σου έχει 2 επίπεδα θα χρειαστείς και 2 αφυγραντήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ρύθμιση στεγνώματος ο αφυγραντήρας δουλεύει στο φουλ οπότε λογικά θα έχει τη μέγιστη κατανάλωση.

 

 

η μέγιστη κατανάλωση MEADD8L.jpg πιθανόν δεν είναι τα 650 που αναφέρει ο κατασκευαστής καθώς όπως μέτρησε ο Thessalonikios200 στη μεσαία σκάλα  του έδειξε κατανάλωση 650+  οπότε στην ένδειξη στεγνώματος λογικά θα καίει περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διάβαζα review από το εξωτερικό για τον dd8l είχα καταλάβει ότι η επιλογή για στέγνωμα ρούχων

είναι η ουσιαστικά η μεγάλη σκάλα με ρύθμιση του αφυγραντήρα στα 30%.

 

Επίσης όταν δουλεύει στη μεγάλη σκάλα θα καίει 650 βατ ανεξάρτητα αν έχεις ρυθμίσει το επιθυμητό

όριο υγρασίας στα 30% ή στα 70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meaco DD8L καταναλωση

 

Αναλυτικα τωρα το εβαλα και εδειξε

 

1 σκαλα 358

 

2 σκαλα 684

 

Ακομα και το στεγνωμα να βαλετε δεν ανεβαινουν τα watt Οποτε το ανωτερο που καιει ειναι 684w.

 

Εγω τον δουλευω πανω απο 10 ωρες

Ανα 6 ωρες βγαζει 2 λιτρα παρα κατι ( δεν το αφηνω να γεμισει εντελως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...