Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Προσωπικά Inventor . Εχουν 5 χρόνια εγγύηση, ενώ οι Meaco έχουν 2 χρόνια .  Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική των 2 εταιρειών η Inventor είναι πιο ανταγωνιστική (καλύτερη τιμή) σε σύγκριση με την Meaco  και οι 2 μάρκες είναι ποιοτικές απλώς η Meaco σε γενικές γραμμές το χει ξεφτιλίσει λίγο με τις τιμές . 

9 στους 10 αφυγραντήρες έχουν πλήκτρο απενεργοποίησης του Ιονιστή . Δεν έχω συνατήσει κάποιον που να μην έχει δυνατότητα απενεργοποίησης αλλά.. just in case σου λέω 9 στους 10 . 

Αφου τον inventor eva τον βγαλαμε ελαττωματικο... ειπαμε κανει παυσεις και εκκινησεις συνεχεια καθε 2 λεπτα δεν ειναι υποκειμενικο αυτο ειναι κακη λειτουργια....ας παρει ο ανθρωπος κατι να λειτουργει δεν ειναι εποχες για εξοδα. Δε ζητησε να μαθει πιο μοντελο ειναι πιο φτηνο με μεγαλυτερη εγγυηση, ζητησε να μαθει πιο ειναι καλυτερο σαν μηχανημα ... Νομιζω οτι μεταξυ inventor και meaco υπαρχουν πολλες καλες επιλογες... ας μη παει στα ακρα...

εγω λοιπον που εχω και τα δυο μοντελα θα του πω.... οχι inventor γιατι δε δουλευουν σωστα και μετα θα παει να αγορασει αλλον ... οχι meaco γιατι κανει θορυβο και αν δε θελει να τον χρησιμοποιησει στο σαλονι του και μονο εκει θα εχει προβλημα με τον θορυβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Αφου τον inventor eva τον βγαλαμε ελαττωματικο... ειπαμε κανει παυσεις και εκκινησεις συνεχεια καθε 2 λεπτα δεν ειναι υποκειμενικο αυτο ειναι κακη λειτουργια....ας παρει ο ανθρωπος κατι να λειτουργει δεν ειναι εποχες για εξοδα. Δε ζητησε να μαθει πιο μοντελο ειναι πιο φτηνο με μεγαλυτερη εγγυηση, ζητησε να μαθει πιο ειναι καλυτερο σαν μηχανημα ... Νομιζω οτι μεταξυ inventor και meaco υπαρχουν πολλες καλες επιλογες... ας μη παει στα ακρα...

εγω λοιπον που εχω και τα δυο μοντελα θα του πω.... οχι inventor γιατι δε δουλευουν σωστα και μετα θα παει να αγορασει αλλον ... οχι meaco γιατι κανει θορυβο και αν δε θελει να τον χρησιμοποιησει στο σαλονι του και μονο εκει θα εχει προβλημα με τον θορυβο.

Μάλλον σε meaco θα πάω γιατί διαβάζω καλές κριτικές. Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τροπος λειτουργίας του  δηλαδή αφού φθάσει στα επιθυμητά επίπεδα υγρασιας τσεκάρει αν χρειάζεται να επέμβει. Όσο για τον θόρυβο δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα αφού θα τον τοποθετήσω στο σαλόνι. Η διαφορά σε dB τουλάχιστον στα χαρτιά δεν νομίζω ότι θα είναι αρκετή για να κάνει την διαφορά έως το δωμάτιο. Θα προχωρήσω σε αγορά από apothema.gr που τον έχει στην καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, koumbouni είπε

Μάλλον σε meaco θα πάω γιατί διαβάζω καλές κριτικές. Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τροπος λειτουργίας του  δηλαδή αφού φθάσει στα επιθυμητά επίπεδα υγρασιας τσεκάρει αν χρειάζεται να επέμβει. Όσο για τον θόρυβο δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα αφού θα τον τοποθετήσω στο σαλόνι. Η διαφορά σε dB τουλάχιστον στα χαρτιά δεν νομίζω ότι θα είναι αρκετή για να κάνει την διαφορά έως το δωμάτιο. Θα προχωρήσω σε αγορά από apothema.gr που τον έχει στην καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή. 

Ειναι ο πιο οικονομικος τροπος λειτουργιας, η meaco το εφαρμοζει αυτο σε ολα τα μοντελα της, αλλα η ιδια λογικη εφαρμοζεται και σε αλλες μαρκες ή σε μεμονομενα μοντελα. Για υπνοδωματιο νομιζω ο λιγοτερο ενοχλητικος τροπος λειτουργιας ειναι να δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας. 

2 ώρες πριν, makevius είπε

Μας άφησες με την όρεξη..

Πές μας μιά δυό προτάσεις!!😊

Οποιος αγοραζει αφυγραντηρα πρωτη φορα πρεπει να σκεφτει πως θελει να τον λειτουργει και μετα να αποφασισει μοντελο... Θες να το εχεις μονιμα στη πριζα και να τον ξεχασεις για ενα χειμωνα. Θες να τον μεταφερεις απο δωματιο σε δωματιο, θες να τον εχεις μεσα στο δωματιο και να μην κανεις αφυγρανση σε ολο το σπιτι, θες να δουλευει στο φουλ το απογευμα και μετα να τον κλεινεις. Οποτε λες ποσο μεγαλο σπιτι εχεις, πως θες να λειτουργεις τον αφυγραντηρα, και μετα οποιος θελει να προτεινει κατι πρεπει να το κανει με βαση αυτο που ζητας εσυ να κανει. Ο φιλος παραπανω ειπε οτο θελει το μηχανημα να κανει αυτη τη παυση λειτουργιας, υπαρχουν και αλλα μοντελα, σιγουρα philco και puredry λειτουργουν ετσι αλλα πρεπει να το δουμε και στο manual τους. Καποτε που το εψαχνα τα θυμομουν τωρα πρεπει να τα ξαναδω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ειναι ο πιο οικονομικος τροπος λειτουργιας, η meaco το εφαρμοζει αυτο σε ολα τα μοντελα της, αλλα η ιδια λογικη εφαρμοζεται και σε αλλες μαρκες ή σε μεμονομενα μοντελα. Για υπνοδωματιο νομιζω ο λιγοτερο ενοχλητικος τροπος λειτουργιας ειναι να δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας. 

Οποιος αγοραζει αφυγραντηρα πρωτη φορα πρεπει να σκεφτει πως θελει να τον λειτουργει και μετα να αποφασισει μοντελο... Θες να το εχεις μονιμα στη πριζα και να τον ξεχασεις για ενα χειμωνα. Θες να τον μεταφερεις απο δωματιο σε δωματιο, θες να τον εχεις μεσα στο δωματιο και να μην κανεις αφυγρανση σε ολο το σπιτι, θες να δουλευει στο φουλ το απογευμα και μετα να τον κλεινεις. Οποτε λες ποσο μεγαλο σπιτι εχεις, πως θες να λειτουργεις τον αφυγραντηρα, και μετα οποιος θελει να προτεινει κατι πρεπει να το κανει με βαση αυτο που ζητας εσυ να κανει. Ο φιλος παραπανω ειπε οτο θελει το μηχανημα να κανει αυτη τη παυση λειτουργιας, υπαρχουν και αλλα μοντελα, σιγουρα philco και puredry λειτουργουν ετσι αλλα πρεπει να το δουμε και στο manual τους. Καποτε που το εψαχνα τα θυμομουν τωρα πρεπει να τα ξαναδω.

Και εκεί που ήμουν έτοιμος να μπουμπουνήσω  τον meaco με προβλημάτισες με τον puredry. Στα χαρτιά εκτός απο τον μικρότερο κάδο για το νερό (μικρό το κακό πιστεύω) κατά τα άλλα είναι οικονομικότερος στη λειτουργία και πιο αθόρυβος. Τι να κάνω τώρα; Η τιμή δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Απο αξιοπιστία τι λέει; Είναι και νέο μοντέλο νομίζω το Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift

Επεξ/σία από koumbouni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχα  δεν εχω εμπειρια απο puredry απλα το ανεφερα... εψαξα λιγο τους philco οποτε διορθωνω τη προηγουμεη αναφορα για διακοπτομεη λειτουργια των philco. Δες λιγο τη σταθμη θορυβου που εχουν και αν ειναι καλυτεροι απο meaco. Να μας πει κανεις και τη γνωμη του αν τον εχει. Εδω και δυο χρονια εχουν κανει αυτο το face lift που αφορα τη διακοπτομενη λειτουργια αλλα ταυτοχρονα κυκλοφορουν και τα παλια οπου ο ανεμιστηρας δε σταματαει.... οποτε προσεχε τι θα αγορασεις αν καταληξεις σε αυτους.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koumbouni είπε

Τελικά meaco θα πάω και τέλος. Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος.... και να μην μου τον φέρει η γυναίκα μου στο κεφάλι 😂

ε θες και μεγαλο καδο.... παρε αλλον παρε αλλον ....

οτι και να κανεις μη ξεχασεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου, γιατι οι περισσοτεροι το ξεχνανε μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Curtis76 είπε

ε θες και μεγαλο καδο.... παρε αλλον παρε αλλον ....

οτι και να κανεις μη ξεχασεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου, γιατι οι περισσοτεροι το ξεχνανε μετα.

Αμα δεν γράψει .. θεώρησε τον μακαρίτη .... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Curtis76 είπε

ε θες και μεγαλο καδο.... παρε αλλον παρε αλλον ....

οτι και να κανεις μη ξεχασεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου, γιατι οι περισσοτεροι το ξεχνανε μετα.

Με βρήκες αναποφάσιστο και με κοροϊδεύεις. 

Πιστεύω να μείνω ευχαριστημένος όπως και οι περισσότεροι που διαβάζω σε προηγούμενες σελίδες. Θα σας πω και τις εντυπώσεις μου τότε.

Επεξ/σία από koumbouni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Μπορειτε να μου διευκρινησετε κατι? Εχω διαβασει οτι το νερο που συλλεγει το δοχειο εος αφυγραντηρα με κομπρεσορα, δεν ειναι ολο απο υγρασια της ατμοσφαιρας, αλλα ειναι και απο τον κομπρεσορα τον ιδιο, η ειναι ιδεα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, James. είπε

Καλημερα.Μπορειτε να μου διευκρινησετε κατι? Εχω διαβασει οτι το νερο που συλλεγει το δοχειο εος αφυγραντηρα με κομπρεσορα, δεν ειναι ολο απο υγρασια της ατμοσφαιρας, αλλα ειναι και απο τον κομπρεσορα τον ιδιο, η ειναι ιδεα μου?

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά εκτός των meaco ποιοι άλλοι κλείνουν για αρκετό διάστημα όταν πιάσουν το στόχο τους; 

Έχω ένα toyotomi που θέλω να αντικαταστήσω.. αυτός είναι μικρός οπότε δεν πιάνει ποτέ το στόχο που του βάζω(δεν τον δουλεύω συνεχόμενα).. Θέλω έναν 20-25lt ώστε να πιάνει γρήγορα το στόχο του και μετά να κλείνει για λίγη ώρα..

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ata1983 είπε

Τελικά εκτός των meaco ποιοι άλλοι κλείνουν για αρκετό διάστημα όταν πιάσουν το στόχο τους; 

Έχω ένα toyotomi που θέλω να αντικαταστήσω.. αυτός είναι μικρός οπότε δεν πιάνει ποτέ το στόχο που του βάζω(δεν τον δουλεύω συνεχόμενα).. Θέλω έναν 20-25lt ώστε να πιάνει γρήγορα το στόχο του και μετά να κλείνει για λίγη ώρα..

ειναι σίγουρα οι puredry και μαλλον πολλοι με ζεολιδο ανεξαρτήτου μαρκας γιατι ειναι μαλλον απο τον ιδιο κινεζο,(meaco dd8l, inventor rise2 εχουν αναφερθει οτι κανουν παυση λειτουργιας.) και οποιος αλλος αναφερθει.

Επισης υπαρχουν μοντελα που ενω ειναι ιδια πχ αυτο σε αλλη μαρκα μπορει ο ανεμιστηρας να μη σταματαει. Οποτε πρωτα βρίσκουμε το manual του κατασκευαστή

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για άμεση αγορά αφυγραντήρα κατέληξα στους Juro Pro Diamond 20L, Diamond 25L και Toyotomi Sensei TDE-25TNF18. Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία με τους συγκεκριμένους αφυγραντήρες να μας πει τη γνώμη του; Οι Juro Pro δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και 10 χρόνια στον συμπιεστή. Η σχέση τιμής -ποιότητας φαίνεται τίμια κι έχουν καλές κριτικές. 

Το περίεργο είναι ότι ο Diamond 25L καταναλώνει 290w ενώ ο Diamond 20L αναγράφει 320w. 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...