Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

η βασική αρχή της λειτουργίας ενός "ζεολίθου" είναι ένα μεγάλος ανεμιστήρας να φυσάει επάνω στην πέτρα. Πέρα από τη ροή αέρα που απαιτείται, είναι και το θέμα του ότι θα πρέπει να πέφτει και η θερμοκρασία της πέτρας γιατί αλλιώς θα καεί (όταν φυσικά είμαστε σε λειτουργία πραγματικής αφύγρανσης). Πραγματικά αθόρυβος και ζεολίθου είναι όροι που δεν συμβαδίζουν (με τα όσα έχω δει τουλάχιστον ως τώρα για να μην είμαι απόλυτος). Σε πραγματική λειτουργία αφύγρανσης μιλάμε για 45+ db επί της ουσίας.

Εμ και πεφτεις στα λογια μου τωρα που ειχα γραψει οτι η καταναλωση στους ζεολιθους ειναι αναλογη του ανεμιστηρα. Προφανως εχουν ρυθμίσει στα χαμηλα db η αντισταση που στεγνωνει τον ζεολιθο κατεβαζει την αποδοση και ο ζεολιθος δε στεγνωνει αρα ουτε αποροφα τοσο γρηγορα την υγρασια. Δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε ακριβως τις ρυθμισεις, για να τα φταχνουν θα δουλευουν, απλα δε λενε για ποσα τετραγωνικα δουλευουν στη χαμηλη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, johngamer είπε

Είμαι σίγουρος ότι το έχουν κάνει και άλλες εταιρίες για κάποια προιόντα τους, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους, δεν κρίνω τα προιόντα, αλλά ρε παιδί μου που βρέθηκαν 13 άτομα να κάνουν κριτική (δηλαδή φαντάσου πόσα θα πρέπει να το αγόρασαν εκτός σκρουτζ) για ένα προιόν που βρίσκεται στο εύρος τιμών που υπάρχουν κορυφαία μοντέλα και δοκιμασμένα, και όλα αυτά ούτε ένα μήνα μετά την πρώτη κυκλοφορία στην αγορά...το τερμάτισαν...πως να τους εμπιστευτείς μετά...? Περισσότερο απογοητευμένος είμαι με το σκρουτζ που αφήνουν να γίνονται τέτοια στην πλατφόρμα τους...και μαζί με κάτι άλλα που έχουν γίνει τελευταία στο σκρουτζ, όσο πάει και σβήνει η αξιοπιστία του.

ΥΓ. Αν κοιτάξει κανείς μέχρι και ψεύτικα προφίλ Facebook έχουν φτιάξει...

Ενω είχα καταλήξει στον Μeaco platinum 20L τελικά κολλησα στο γεγονός οτι δεν εχει προγραμμα για στεγνωμα ρουχων που για μενα ειναι βασικό ενω εχει όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που θέλω. Εχω ασθμα και χωρίς να ξέρω τι ακριβως γινεται δίνω βάση στη συγκεκριμένη λειτουργια γιατι τον χειμώνα δεν μπορω να στεγνωνω τα ρούχα μέσα 

8 λεπτά πριν, yositosi είπε

σήμερα λοιπόν μάθαμε ότι η meaco φτιάχνει και αφυγραντήρες...!!!!! Εεεε ρε τι άλλη π@π@ρια θα πουν για να πουλήσουν κάποιοι... (γαργαλιέμαι να γίνω κάφρος και να ανεβάσω φωτό το "real thing" πχ του platinum)

Βοήθησε με αν θέλεις σε παρακαλώ δεν είμαι ειδήμων και απλά αναφέρω ότι μου είπανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Ενω είχα καταλήξει στον Μeaco platinum 20L τελικά κολλησα στο γεγονός οτι δεν εχει προγραμμα για στεγνωμα ρουχων που για μενα ειναι βασικό ενω εχει όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που θέλω. Εχω ασθμα και χωρίς να ξέρω τι ακριβως γινεται δίνω βάση στη συγκεκριμένη λειτουργια γιατι τον χειμώνα δεν μπορω να στεγνωνω τα ρούχα μέσα 

το λεγόμενο "πρόγραμμα στεγνωματος ρούχων" είναι στην ουσία ένα preset οπου βάζεις full speed + continuous! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αυτό απλά και γενικά ενημερωτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

το λεγόμενο "πρόγραμμα στεγνωματος ρούχων" είναι στην ουσία ένα preset οπου βάζεις full speed + continuous! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αυτό απλά και γενικά ενημερωτικά.

Ευχαριστώ πολύ! Που σημαίνει ότι ολοι οι αφυγραντήρες εχουν το ίδιο αποτέλεσμα με την λειτουργία full speed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Βοήθησε με αν θέλεις σε παρακαλώ δεν είμαι ειδήμων και απλά αναφέρω ότι μου είπανε. 

Η Meaco ΔΕΝ είναι κατασκευαστής. Είναι ένας Αγγλος εισαγωγέας όπως είναι ο Inventor, η Toyotomi, η Morris, η Juropro, η Rohnson, κλπ. Ακόμα και τα Delonghi είναι 100% φασόν Κινέζικα, για να καταλάβεις τι εννοώ, απλά εκείνοι επειδή πραγματικά πουλάνε παγκόσμια αγοράζουν αποκλειστικότητα τα σχέδια (εξωτερικό design) προς αποφυγή μπερδεμάτων. Επειδή η Αγγλική αγορά έπαιζε πολύ δυνατά λόγω κλίματος, πολύ πριν από εμάς, έγιναν γνωστά και εδώ γιατί γινόντουσαν εισαγωγή.

Επομένως σου είπαν μπούρδα (καλά κάνεις και την μεταφέρεις) η οποία βέβαια στην πράξη είναι στα επίπεδα καφριλικίου. Βέβαια είναι αστείο πως η ιστορία τελικά επαναλαμβάνεται, γιατί και ο προηγούμενος εισαγωγέας των Meaco οταν αποφάσισε να κάνει δικό του own brand (μπας και βγάλει κανένα μεγαλύτερο κέρδος και να μην κρέμεται από την τιμή πώλησης που του οριοθετεί ο Αγγλος), κάτι μαγικά αντίστοιχα έλεγε για να "χρησιμοποιήσει" τη δυναμική του ονόματος που έχει η Meaco και να σκουντήξει τα δικά του προιόντα!! 

Και για να σου το πάω ένα βήμα πιο πέρα (γιατί σίγουρα όλο και κάποιος θα το πει), ο Κινέζος στον γενικό του κατάλογο ΕΧΕΙ τα μοντέλα που αγοράζει και η Meaco (δεν τα έχουν δηλαδή οι Αγγλοι αποκλειστικά), και φυσικά να προλάβω και επόμενο τυχόν σχόλιο, σε αυτό τον κατάλογο δεν υπάρχει πουθενά κάτι αντίστοιχο με αυτό το μπάουχαουζ ή όπως λέγεται... και είναι από εντελώς άλλο εργοστάσιο αγορασμένο! 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Γεια σου Curtis76, καλή ερώτηση . Ισως επειδή τα έφερε ο αντιπρόσωπος που έχει τα meaco και μόνο θετικά σχόλια διαβαζω για αυτούς πλην του θορύβου. Λοιπόν ρωτώντας ενα κατάστημα που αγοράζω συνήθως μου είπανε ότι Ελληνική εταιρία ζήτησε από την meaco να φτιάξει τους συγκεκριμένους. Τι να πω βρε παιδια δεν ξέρω γι αυτό είμαι εδω μεσα και σας διαβάζω

Εχω meaco και δεν εχω μονο θετικα σχολια να κανω. Για τα λεφτα του δε με ικανοποιει ο platinum, ειναι ομως οικονομικος και κανει μεγαλες παυσεις λειτουργιας, αλλα κανει πολυ θορυβο και τον εχω στην αλλη γωνια του σπιτιου για να μην με ενοχλει το βραδυ. Αν ξανα αγοραζα θα το εψαχνα καλυτερα. Ειχα κανει καλη ερευνα πριν εναν χρονο, αλλα πλεον ολο και περισσοτερα μοντελα κανουν τη παυση λειτουγιας που με ενδιεφερε. Το μοντελο που αναφερεις λειτουργει και αυτο με τον τροπο των meaco, αλλα προσωπικα δε θα ηθελα να ειμαι ο πρωτος που το αγοραζει, γιατι κατι τετοιοα ισχυει ακομα.

20 λεπτά πριν, yositosi είπε

σήμερα λοιπόν μάθαμε ότι η meaco φτιάχνει και αφυγραντήρες...!!!!! Εεεε ρε τι άλλη π@π@ρια θα πουν για να πουλήσουν κάποιοι... (γαργαλιέμαι να γίνω κάφρος και να ανεβάσω φωτό το "real thing" πχ του platinum)

 φωτο φωτο φωτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρεις και olympia splendid θα ειμαστε  σουπερ... Ειχα πει κατι με τα συμβολαια που γινονται, η meaco τωρα ασχολειται με τη σειρα ABC ή καπως ετσι και τα παλια τα απελευθερωνει. Νομιζω οτι καπως ετσι παιζεται το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα olympia είναι με σχέδιο ευρωπαικό φτιαγμένα από Κινέζους, οπότε είναι στην κατηγορία της Delonghi. ΟΛΑ μα όλα τα μοντέλα είναι φασόν!!! Σκοπός μου δεν ειναι να δυσφημίσω το προιόν, το οποίο θεωρώ βασικά πολύ καλό (αλλά σίγουρα ακριβό για αυτό που είναι εκ των πραγμάτων). Απλά όταν ακούω να λέγονται "μαγικά" γαργαλιέμαι άσχημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gree δεν ειναι φασον.. ειναι gree.. νομιζω οτι πολλα δεν ειναι φασον. Τα mitshubishi παλι δεν ειναι φασον.

Κινεζικο olympia υπαρχει. Ή εχουν την αποκλειστικοτητα. Αν βγει κανενα παλιο τους απο κινεζο δεν εχω προβλημα να το αγορασω.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yositosi είπε

τα olympia είναι με σχέδιο ευρωπαικό φτιαγμένα από Κινέζους, οπότε είναι στην κατηγορία της Delonghi. ΟΛΑ μα όλα τα μοντέλα είναι φασόν!!! Σκοπός μου δεν ειναι να δυσφημίσω το προιόν, το οποίο θεωρώ βασικά πολύ καλό (αλλά σίγουρα ακριβό για αυτό που είναι εκ των πραγμάτων). Απλά όταν ακούω να λέγονται "μαγικά" γαργαλιέμαι άσχημα!

μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου προτείνεις εναν με συμπιεστή 20λιτρο με δυνατότητα απομόνωσης του ιονιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το gree δεν ειναι φασον.. ειναι gree.. νομιζω οτι πολλα δεν ειναι φασον. Τα mitshubishi παλι δεν ειναι φασον.

Κινεζικο olympia υπαρχει. Ή εχουν την αποκλειστικοτητα. Αν βγει κανενα παλιο τους απο κινεζο δεν εχω προβλημα να το αγορασω.

Η Gree είναι Gree, οπως και η Midea είναι Midea! εταιρείες που ξεκίνησαν από φασόν και βασικά κάνουν φασόν, και πήγαν κάποιοι και για να γλιτώσουν τη βαβούρα του φασόν, πήραν αντιπροσώπευση του brand! Αντίστοιχες μεγάλες κινεζικες εταιρείες με ίδιο τρόπο λειτουργίας είναι και η Haier, η TCL, η Hisense!

ΝΑΙ συγγνώμη, για τα mitsubishi έχεις δίκιο. Βέβαια αναφέρθηκα κυρίως σε ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ εταιρείες που κάνουν και κάποια αξιοσημείωτη πώληση στην αγορά (η μιτσούμπα δεν συγκαταλέγεται σε αυτές και έχει μηδαμινή παρουσία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου προτείνεις εναν με συμπιεστή 20λιτρο με δυνατότητα απομόνωσης του ιονιστή;

o olympia aqyaria λειτουργει ετσι

https://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0500/files/

οταν λες απομονωση εννοεις να δουλευει μονο ο ιονιστης ή να βγαινει εκτος λειτουργιας και να δουλευει μονο ως αφυγραντηρας γιατι αυτο το κανουν ολοι

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yositosi είπε

τα olympia είναι με σχέδιο ευρωπαικό φτιαγμένα από Κινέζους, οπότε είναι στην κατηγορία της Delonghi. ΟΛΑ μα όλα τα μοντέλα είναι φασόν!!! Σκοπός μου δεν ειναι να δυσφημίσω το προιόν, το οποίο θεωρώ βασικά πολύ καλό (αλλά σίγουρα ακριβό για αυτό που είναι εκ των πραγμάτων). Απλά όταν ακούω να λέγονται "μαγικά" γαργαλιέμαι άσχημα!

yotiyosi ποιο θεωρείς ακριβό γι αυτό που είναι; το olimpia ή το meaco? Για το olimpia έχεις γνώμη γενικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yositosi είπε

Η Gree είναι Gree, οπως και η Midea είναι Midea! εταιρείες που ξεκίνησαν από φασόν και βασικά κάνουν φασόν, και πήγαν κάποιοι και για να γλιτώσουν τη βαβούρα του φασόν, πήραν αντιπροσώπευση του brand! Αντίστοιχες μεγάλες κινεζικες εταιρείες με ίδιο τρόπο λειτουργίας είναι και η Haier, η TCL, η Hisense!

ΝΑΙ συγγνώμη, για τα mitsubishi έχεις δίκιο. Βέβαια αναφέρθηκα κυρίως σε ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ εταιρείες που κάνουν και κάποια αξιοσημείωτη πώληση στην αγορά (η μιτσούμπα δεν συγκαταλέγεται σε αυτές και έχει μηδαμινή παρουσία)

Μισο λεπτο γιατι εγω αλλοιως το εχω στο μυαλο μου. Η gree φιταχνει πχ πνετε ειδη αφυγραντηρα. Παει μια αλλη εταιρεια και λεει θελω ενα τετοιο με τη φιρμα επανω.

Παει μια αλλη και λεει θελω ενα τετοιο με τη φιρμα πανω και αποκλειστικοτητα πχ στην ευρωπη για τρια χρονια

Παει και αλλη μια και λεει, οριστε τα σχεδια θελω να μου φτιαξεις ενα τετοιο πραγμα.

Νομιζω καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν ονομαζεται φασον

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...