Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σίγουρος ότι το έχουν κάνει και άλλες εταιρίες για κάποια προιόντα τους, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους, δεν κρίνω τα προιόντα, αλλά ρε παιδί μου που βρέθηκαν 13 άτομα να κάνουν κριτική (δηλαδή φαντάσου πόσα θα πρέπει να το αγόρασαν εκτός σκρουτζ) για ένα προιόν που βρίσκεται στο εύρος τιμών που υπάρχουν κορυφαία μοντέλα και δοκιμασμένα, και όλα αυτά ούτε ένα μήνα μετά την πρώτη κυκλοφορία στην αγορά...το τερμάτισαν...πως να τους εμπιστευτείς μετά...? Περισσότερο απογοητευμένος είμαι με το σκρουτζ που αφήνουν να γίνονται τέτοια στην πλατφόρμα τους...και μαζί με κάτι άλλα που έχουν γίνει τελευταία στο σκρουτζ, όσο πάει και σβήνει η αξιοπιστία του.

ΥΓ. Αν κοιτάξει κανείς μέχρι και ψεύτικα προφίλ Facebook έχουν φτιάξει...

Επεξ/σία από johngamer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Καλημέρα σε όλους, κυκλοφόρησε ένας νέος αφυγραντήρας με συμπιεστή σε 12λιτρο και 20 λιτρο από την αντιπροσωπεία που φέρνει και τους meaco. Είναι οι Kullhaus Qualis. Τον έχει πάρει κανείς; Είμαι στο παρα πέντε να πάρω τον 20λιτρο αλλά θα ήθελα να ξέρω γνώμες και ίσως την εμπειρία καποιου που τον αγόρασε έχω εμπιστοσύνη στο insomnia. Σας ευχαριστώ

Τι ειναι αυτο που σε επεισε να το κοιτας. Τι μαρκα δε την ξερω, το μοντελο δε το ξερω, δεν λεγεται και φτηνος στα 280€.

Για αρχη ξερεις ποσο θορυβο παραγει σε καθε ταχυτητα λειτουργιας?

46 λεπτά πριν, johngamer είπε

Τα reviews στο skroutz φαίνονται τέρμα ψεύτικα, και τα μάζεψε μέσα σε μια βδομάδα, από μια εταιρία με σύνολο 4 διαφορετικά προιόντα όλα κι όλα...

Δε διαφερουν τα σχολια, σε σχεση με τα σχολια σε αλλα μοντελα. Δε βλεπω τον λογο να τα λεμε ψευτικα. Εγω παντα διαβαζω μονο τα αρνητικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, johngamer είπε

Είμαι σίγουρος ότι το έχουν κάνει και άλλες εταιρίες για κάποια προιόντα τους, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους, δεν κρίνω τα προιόντα, αλλά ρε παιδί μου που βρέθηκαν 13 άτομα να κάνουν κριτική (δηλαδή φαντάσου πόσα θα πρέπει να το αγόρασαν εκτός σκρουτζ) για ένα προιόν που βρίσκεται στο εύρος τιμών που υπάρχουν κορυφαία μοντέλα και δοκιμασμένα, και όλα αυτά ούτε ένα μήνα μετά την πρώτη κυκλοφορία στην αγορά...το τερμάτισαν...πως να τους εμπιστευτείς μετά...? Περισσότερο απογοητευμένος είμαι με το σκρουτζ που αφήνουν να γίνονται τέτοια στην πλατφόρμα τους...και μαζί με κάτι άλλα που έχουν γίνει τελευταία στο σκρουτζ, όσο πάει και σβήνει η αξιοπιστία του.

ΥΓ. Αν κοιτάξει κανείς μέχρι και ψεύτικα προφίλ Facebook έχουν φτιάξει...

Η όλη ιστορία με το skroutz έχει καταντήσει ανέκδοτο. Πέρα από το ότι υπάρχουν εταιρείες που σου χτίζουν προφίλ επί πληρωμή (τα bot accounts στα οποία αναφέρθηκες), κάνουν αντίστοιχα και το ανάποδο για προιόντα ανταγωνιστών των πελατών τους. Το skroutz, ΑΝ και ΟΤΑΝ ελέγξει ζητάει απλά μια απόδειξη αγοράς η οποία όταν είναι "οργανωμένο" το όλο σκηνικό, πολύ εύκολα βρίσκεται και κατατίθεται. Για όποιον ξέρει την αγορά, είναι ανέκδοτο να βλέπει διαρκώς προιόντα που πωλούνται σε ΔΕΚΑΔΕΣ ή το πολύ μερικές λίγες εκατοντάδες ετησίως (και τα οποία δεν υπάρχουν καν σε μεγάλες αλυσίδες οι οποίες και ελέγχουν τη μισή αγορά!) να έχουν υπερπολλαπλάσιες κριτικές (θετικές κατά κύριο λόγο) σε σχέση με προιόντα τα οποία πωλούνται κατά χιλιάδες ετησίως!!

Βέβαια και εδώ δεν είναι πάντα εντελώς αθώα τα πράγματα, αλλά τουλάχιστον είναι ένα forum οπότε παίζει λίγο και ο αντίλογος, οπότε μπορεί κάποιος να βγάλει μια καλύτερη εικόνα. Αντίστοιχα και σε καταστήματα μπορεί να νομίζεις ότι μιλάς με πωλητή του μαγαζιού, αλλά στην πράξη να μιλάς με merchandiser συγκεκριμένης εταιρείας (ή με πωλητή που "τα παίρνει" από κάποια εταιρεία), ή και σε μικρό κατάστημα όπου δίδονται μεγάλα κίνητρα από κάποιες εταιρείες. 

Για αυτό όπως έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά, καλό είναι να βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, και όσο πιο διεξοδικά γίνεται, τα προιόντα πριν κάνουμε την οποιαδήποτε αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δε διαφερουν τα σχολια, σε σχεση με τα σχολια σε αλλα μοντελα. Δε βλεπω τον λογο να τα λεμε ψευτικα. Εγω παντα διαβαζω μονο τα αρνητικα.

 

Καλά κάνεις, και ναι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και ούτε μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο καταναλωτής θα κοιτάξει το προιόν γιατί έχει θετικές κριτικές και μάλιστα πολλές και στις πολλές δεν θα πάρει απόφαση με βάσει μιας δυο αρνητικές. Και η καλή περίπτωση είναι να είναι όντως καλό το προιόν και απλά να το κάνει για να πάρουν οι πωλήσεις μπρός και να έρθουν και άλλες θετικές κριτικές πραγματικές. Αλλά αυτή είναι η πιο αισιόδοξη εκδοχή...

Και ενώ δεν γίνεται να είμαι σίγουρος, μπορώ και υποψιάζομαι, ειδικά όταν βλέπω προφίλ με τα ίδια ονόματα να κάνουν κριτική στη νσελίδα τους στο Facebook την ίδια μέρα με την μέρα που δημιουργήθηκαν και να κάνουν και μεταξύτους like στην κριτική του άλλου. Και για όποιον του αρέσει να υποψιάζεται σαν και εμένα, είναι πολύ ενδιαφέρον ότι το μοναδικό προφιλ facebook εκεί μέσα στα like που έιναι πραγματικό, είναι του ιδιοκτήτη της sani hellas. 

Και ξαναλέω, ΟΛΑ αυτά ούτε ένα μήνα μετά την ύπαρξη του προφίλ και των προιόντων στο ίντερνετ....

Επεξ/σία από johngamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, johngamer είπε

Καλά κάνεις, και ναι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και ούτε μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο καταναλωτής θα κοιτάξει το προιόν γιατί έχει θετικές κριτικές και μάλιστα πολλές και στις πολλές δεν θα πάρει απόφαση με βάσει μιας δυο αρνητικές. Και η καλή περίπτωση είναι να είναι όντως καλό το προιόν και απλά να το κάνει για να πάρουν οι πωλήσεις μπρός και να έρθουν και άλλες θετικές κριτικές πραγματικές. Αλλά αυτή είναι η πιο αισιόδοξη εκδοχή...

Και ενώ δεν γίνεται να είμαι σίγουρος, μπορώ και υποψιάζομαι, ειδικά όταν βλέπω προφίλ με τα ίδια ονόματα να κάνουν κριτική στη νσελίδα τους στο Facebook την ίδια μέρα με την μέρα που δημιουργήθηκαν και να κάνουν και μεταξύτους like στην κριτική του άλλου. Και για όποιον του αρέσει να υποψιάζεται σαν και εμένα, είναι πολύ ενδιαφέρον ότι το μοναδικό προφιλ facebook εκεί μέσα στα like που έιναι πραγματικό, είναι του ιδιοκτήτη της sani hellas. 

Και ξαναλέω, ΟΛΑ αυτά ούτε ένα μήνα μετά την ύπαρξη του προφίλ και των προιόντων στο ίντερνετ....

Καλα κανεις και υποψιαζεσαι, επειδη και εγω δεν εχω καν ορεξη να ψαξω προφιλ και ονοματα, κοιταω μονο τα ρνητικα  σχολια και μετα ψαχνω να βρω αν εχουν βαση. Με αυτη τη λογικη ολα τα θετικα σχολια τα θεωρω ανουσια, ειδικα αν φαινεται οτι δεν εχουν αγορασει καν το προιον. Ο harry potter το εισαγει?? ακου Kullhaus Qualis.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 40db θορυβο αυτος ο Kullhaus, δεχεται κριτικες και ολοι λενε αθορυβος αθορυβος αθορυβος!Σιγα βρε παιδια μη νομισουμε οτι ειναι και σβηστος.Να κοιταμε τα λαμπακια αν αναβουν!

Πραγματικα κοροιδια.Εδω βλεπεις σχολια σε αφυγραντηρες με 34db και πολλες κριτικες παραπονιουνται για θορυβο και ο συγκεκριμενος με 40-44 db ειναι λεει αθορυβος.

Επεξ/σία από James.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι που γραφει οτι εχει 40db δεν το εχει βρει καπου. Η λεξη αθορυβος ειναι λαθος. Για αφυγραντηρες 40 db ειναι καλη τιμη. Οχι η καλυτερη που υπαρχει αλλά ειναι τιμη για μικρο σπίτι. Οταν σχολιαζουν 20λιτρο αφυγραντηρα δεν τον εχουν σε υπνοδωματιο. Οταν σχολιαζουν 10 λιτρο αφυγραντηρα που η χρηση του ειναι για μικρο χωρο τοτε και 40db ειναι μαλλον πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, James. είπε

Ecoair DD122 

 Delonghi DNC 65

ζεολίθου ειδικά, να κάνει αφύγρανση και να είναι και στα 34db δεν παίζει! Μην τρελαθούμε κιόλας... Το έκαναν σφεντόνα όλοι με τα "ψεύτικα" db θορύβου, που απευθύνονται σε ένα mode λειτουργίας μη ρεαλιστικό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

ζεολίθου ειδικά, να κάνει αφύγρανση και να είναι και στα 34db δεν παίζει! Μην τρελαθούμε κιόλας... Το έκαναν σφεντόνα όλοι με τα "ψεύτικα" db θορύβου, που απευθύνονται σε ένα mode λειτουργίας μη ρεαλιστικό!

Το αν ειναι αποτελεσματικος στην χαμηλη σκαλα ειναι αλλο ζητημα, και αυτο εχει να κανει και με τον καθε αφυγραντηρα οταν λειτουργει στο χαμηλο του level mode σε σχεση με το μεγιστο της τχαυτητας του.Αλλα οτι στη χαμηλη ταχυτητα παραγει 34db ειναι αληθεια ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Επισης ναι, φυσικα και κανει αφυγρανση στην χαμηλη σκαλα και στα 34db.Τι κανει δηλαδη? Επαναλαμβανω οτι μπορει να μην εχει την αποδοση οπως το να δουλευει στο μεγιστο της ταυχητητης του αλλα οχι οτι δεν κανει και αφυγρανση.

Επισης τη φραση "ζολιθου ειδικα" δεν την καταλαβαινω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, yositosi είπε

ζεολίθου ειδικά, να κάνει αφύγρανση και να είναι και στα 34db δεν παίζει! Μην τρελαθούμε κιόλας... Το έκαναν σφεντόνα όλοι με τα "ψεύτικα" db θορύβου, που απευθύνονται σε ένα mode λειτουργίας μη ρεαλιστικό!

E, δεν θα λενε και ψεματα. Η μιση αληθεια ειναι οτι δε λενε τι χωρο καλυπτουν σε καθε ταχυτητα ανεμιστηρα. Το ιδιο και στα κλιματιστικα. 20 db σε σαλονι δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει σε κλιματιστικο. Τα 34db για δωματιο μαλλον ειναι λειτουργικα. Η αληθεια ειναι οτι εχω βαλει διπλα διπλα αφυγραντηρα με 37db με αλλον 39  db και ο 39αρης ηταν ελαφρώς καλυτερος.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασική αρχή της λειτουργίας ενός "ζεολίθου" είναι ένα μεγάλος ανεμιστήρας να φυσάει επάνω στην πέτρα. Πέρα από τη ροή αέρα που απαιτείται, είναι και το θέμα του ότι θα πρέπει να πέφτει και η θερμοκρασία της πέτρας γιατί αλλιώς θα καεί (όταν φυσικά είμαστε σε λειτουργία πραγματικής αφύγρανσης). Πραγματικά αθόρυβος και ζεολίθου είναι όροι που δεν συμβαδίζουν (με τα όσα έχω δει τουλάχιστον ως τώρα για να μην είμαι απόλυτος). Σε πραγματική λειτουργία αφύγρανσης μιλάμε για 45+ db επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Τι ειναι αυτο που σε επεισε να το κοιτας. Τι μαρκα δε την ξερω, το μοντελο δε το ξερω, δεν λεγεται και φτηνος στα 280€.

Για αρχη ξερεις ποσο θορυβο παραγει σε καθε ταχυτητα λειτουργιας?

Δε διαφερουν τα σχολια, σε σχεση με τα σχολια σε αλλα μοντελα. Δε βλεπω τον λογο να τα λεμε ψευτικα. Εγω παντα διαβαζω μονο τα αρνητικα.

Γεια σου Curtis76, καλή ερώτηση . Ισως επειδή τα έφερε ο αντιπρόσωπος που έχει τα meaco και μόνο θετικά σχόλια διαβαζω για αυτούς πλην του θορύβου. Λοιπόν ρωτώντας ενα κατάστημα που αγοράζω συνήθως μου είπανε ότι Ελληνική εταιρία ζήτησε από την meaco να φτιάξει τους συγκεκριμένους. Τι να πω βρε παιδια δεν ξέρω γι αυτό είμαι εδω μεσα και σας διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Γεια σου Curtis76, καλή ερώτηση . Ισως επειδή τα έφερε ο αντιπρόσωπος που έχει τα meaco και μόνο θετικά σχόλια διαβαζω για αυτούς πλην του θορύβου. Λοιπόν ρωτώντας ενα κατάστημα που αγοράζω συνήθως μου είπανε ότι Ελληνική εταιρία ζήτησε από την meaco να φτιάξει τους συγκεκριμένους. Τι να πω βρε παιδια δεν ξέρω γι αυτό είμαι εδω μεσα και σας διαβάζω

σήμερα λοιπόν μάθαμε ότι η meaco φτιάχνει και αφυγραντήρες...!!!!! Εεεε ρε τι άλλη π@π@ρια θα πουν για να πουλήσουν κάποιοι... (γαργαλιέμαι να γίνω κάφρος και να ανεβάσω φωτό το "real thing" πχ του platinum)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...