Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Εδω οι καλες μαρκες μιλανε πλεον για 10 βαθμου καλυτερη αποδοση των συμπιεστων απο ζεολιθο. Ποιος μιλαει για 20 δεν εχει λογικη.

https://www.mitsubishi-electric.co.nz/dehumidifier/temperature.aspx

https://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-dd8l-zambezi/

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Δες τις αποδόσεις σε 10 βαθμούς θερμοκρασίας . Βλέπεις ότι και πάλι ο αφυγραντήρας που θεωρεί η meaco ότι πρέπει να κοιτάξεις για θερμοκρασίες στους 10-15 έχει δραματικά μικρή αφυγραντική ικανότητα  . Φυσικά δεν συνιπολογίζουν τους defrost cycles (δεν μπορούνε αλλωστε) όπου όταν θα μπαίνει σε defrost θα σπαταλάει ρεύμα για κάποια λεπτά χωρίς να κάνεις αφύγρανση . Ακόμα και να βγάλουμε στην απέξω στους υπολογισμούς μας τους defrost cycles ,  Βλέπεις ότι σε θερμοκρασίες 10 βαθμών και 60 % σχετικη υγρασία η απόδοση του αφυγραντήρα platinum low  είναι 2.5 lt ανα 24ωρο και κατανάλωση  153 W  Η απόδοση του αφυγραντήρα με ζεόλιθο στις ίδιες συνθήκες φτάνεισ την φουλ σκάλα  τα 7.5 lt με 663 watts κατανάλωση .  

Με μια πρώτη ματιά θα πει κάποιος οκ . 3-4 φορές λιγότερο καίει  ο platinum low  .   Ναι αλλά , αν ο χώρος σου έχει ανάγκη απο αφύγρανση 8 lt /24h  αυτό σημαίνει ότι θες ΤΡΕΙΣ platinum για να πάρεις την απόδοση που σου δίνει ένας με ζεόλιθο  στη συγκεκριμένη θερμοκρασία .Προσοχή όμως η απόδοση που δίνει 2.5 lt ανα ώρα για τον platinum είναι πολύ μικρότερη στην πράξη λόγω των defrost cycles . Αυτό μην το ξεχνάς αλλά δεν θα το συνυπολογίσω .

Οπότε για να καλύψεις τις ανάγκες σου  θες 823 ευρώ σημερινή τιμή skroutz για 3 platinum 20 lt και συνολική καταναλωση 450 watts  ενώ θα κάνεις την δουλειά σου με έναν  dessicant της meaco απο 230 ευρώ έως 307 ευρώ . 

Οπότε και πάλι αυτό που λέμε ότι κάτω απο 14-15 βαθμούς καλύτερα ζεόλιθο ισχύει . Εκτός αν σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις μεταξύ 10-15 βαθμούς και έχοντας κεφάλαιο χρηματικό για να πάρεις τρείς αφυγραντήρες με συμπιεστή για να πιάσεις απλά 8 lt αφυγραντικής ικανότητας στο σύνολο , ιιιιιιιιισως να συμφέρει απο άποψη κατανάλωσης 3 αφυγραντήρες  αλλά πολύ φοβάμαι πως όχι γιατί έχουμε και τα defrosts . 

Για το hot gas defrost που λέει η Mitshubishi είναι ουσιαστικά reverse cycle  .Δεν είναι καμία τεχνολογία αιχμής ούτε καμία επινόηση της Mitshubishi . Μην τρελαθούμε .  Eίναι ένας εναλλακτικός τρόπος για να κάνεις defrost  σε αφυγραντήρα και ο ίδιος ακριβώς τρόπος που κάνουν defrost σχεδόν όλα τα σύγχρονα κλιματιστικά είτε ένα 9άρι έχει 300 ευρώ είτε έχει 800 ευρώ  με μερικές περιπτώσεις μοντέλων που απευθύνονται κυρίως σε βόρεια κλίματα όπου χρησιμοποιούν αντιστάσεις . Ο κλασσικότερος defrost τροπος για τους αφυγραντήρες είναι μόνο με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία και ο συμπιεστής απενεργοποιημένος . Η τελευταία μέθοδος είναι απλή υπο την έννοια ότι δεν περιλαμβάνει περίπλοκα συστήματα και τυχόν μελλοντικές αστοχίες.
Kαι στην περίπτωση του Mitsubishi δεν γλιτώνεις την παύση του μηχανήματος για να κάνει defrosts   . Συγκεκριμένα στο user manual μοντέλου της Mitshubishi που κάνει χρήση της τεχνολογίας hot gas defrost  διάβασε τί λένε :
If the room temperature falls below 15°C, defrosting mode is activated once every 40 minutes (for about 5 minutes) causing water to drain to the tank.

Για το low temp της Mitshubishi το ψάχνω ακόμα . Σε πρώτη φάση αυτό που κάνει είναι απλά να αυξάνει στο μέγιστο την παροχή αέρα σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω απο 15 βαθμούς . Αυτό που ψάχνω είναι τον λόγο που επιλέγουν κάτι τέτοιο . 

https://www.mitsubishi-electric.co.nz/materials/dehumidifier/manuals/OM_MJ-E16VX-A1.pdf

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-dd8l-zambezi/

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Δες τις αποδόσεις σε 10 βαθμούς θερμοκρασίας . Βλέπεις ότι και πάλι ο αφυγραντήρας που θεωρεί η meaco ότι πρέπει να κοιτάξεις για θερμοκρασίες στους 10-15 έχει δραματικά μικρή αφυγραντική ικανότητα  . Φυσικά δεν συνιπολογίζουν τους defrost cycles (δεν μπορούνε αλλωστε) όπου όταν θα μπαίνει σε defrost θα σπαταλάει ρεύμα για κάποια λεπτά χωρίς να κάνεις αφύγρανση . Ακόμα και να βγάλουμε στην απέξω στους υπολογισμούς μας τους defrost cycles ,  Βλέπεις ότι σε θερμοκρασίες 10 βαθμών και 60 % σχετικη υγρασία η απόδοση του αφυγραντήρα platinum low  είναι 2.5 lt ανα 24ωρο και κατανάλωση  153 W  Η απόδοση του αφυγραντήρα με ζεόλιθο στις ίδιες συνθήκες φτάνεισ την φουλ σκάλα  τα 7.5 lt με 663 watts κατανάλωση .  

Με μια πρώτη ματιά θα πει κάποιος οκ . 3-4 φορές λιγότερο καίει  ο platinum low  .   Ναι αλλά , αν ο χώρος σου έχει ανάγκη απο αφύγρανση 8 lt /24h  αυτό σημαίνει ότι θες ΤΡΕΙΣ platinum για να πάρεις την απόδοση που σου δίνει ένας με ζεόλιθο  στη συγκεκριμένη θερμοκρασία .Προσοχή όμως η απόδοση που δίνει 2.5 lt ανα ώρα για τον platinum είναι πολύ μικρότερη στην πράξη λόγω των defrost cycles . Αυτό μην το ξεχνάς αλλά δεν θα το συνυπολογίσω .

Οπότε για να καλύψεις τις ανάγκες σου  θες 823 ευρώ σημερινή τιμή skroutz για 3 platinum 20 lt και συνολική καταναλωση 450 watts  ενώ θα κάνεις την δουλειά σου με έναν  dessicant της meaco απο 230 ευρώ έως 307 ευρώ . 

Οπότε και πάλι αυτό που λέμε ότι κάτω απο 14-15 βαθμούς καλύτερα ζεόλιθο ισχύει . Εκτός αν σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις μεταξύ 10-15 βαθμούς και έχοντας κεφάλαιο χρηματικό για να πάρεις τρείς αφυγραντήρες με συμπιεστή για να πιάσεις απλά 8 lt αφυγραντικής ικανότητας στο σύνολο , ιιιιιιιιισως να συμφέρει απο άποψη κατανάλωσης 3 αφυγραντήρες  αλλά πολύ φοβάμαι πως όχι γιατί έχουμε και τα defrosts . 

Κοιτα διαβαζω τι ισχυριζεται η meaco η οποια διαθετει κορυφαια μοντελα και στους δυο τυπους αφυγραντηρων.  Το εχουμε ποσταρει και αλλες φορες αλλα ακομα μια δε βλαπτει.

https://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/\

Παρ ολα αυτα η mitshubishi με το hot defrost μαλλον τα παει ακομα καλυτερα. Γενικα η ταση της τεχνολογιας στα συγχρονα μοντελα ειναι να βελτιωθει η αποδοση στις χαμηλες θερμοκρασιες, ενω οι πηγες των περισσοτερων αρθρων ειναι παλιες.

https://www.mitsubishi-electric.co.nz/dehumidifier/temperature.aspx

Η αληθεια ειναι οτι ο ζεολιθος αγοραζεται απο τον περισσοτερο κοσμο εγω στο σπιτι του δεν εχει 10 ή 12 βαθμους αλλά γιατι εχει 17-18 και με τη χρηση του ζεολιθου θα το παει 1-2 βαθμους πανω. Οποτε σε αυτη τη θερμοκρασια ειναι τελειως ασυμφορος. Ας παρει αφυγραντηρα με κομπρεσορα και ενα αεροθερμο. Ο olympia spledid εχει μαζι και αεροθερμο, μαλλον δε θα πεφτει και σε defrost μαζι με αυτο. Η σωστη συγκριση λοιπον ειναι στα 630W του ζεολιθου τι μοντελο κυκλοφορει σε κομπρεσορα, και εκει να δουμε τι αφυγρανση κανει. Αν καποιος εχει τοσο σοβαρο προβλημα και θελει να το λυσει με αφυγραντηρα hot defrost εχει και αλλο ενα μοντελο hot defrost που και και λιγοτερα 530watt  https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/609-seccoprof-28-s.html  

Τωρα για τα αλλα σεναρια τριων τεσσαρων αφυγραντηρων μαλλον κανεις πλακα. Πρεπει να λαβεις υπ οψη σου οτι θα ανεβασουν και τη θερμοκρασια του χωρου οποτε θα εχουν καλυτερη αποδοση ακομα και ετσι. Αν καποιος εχει λεφτα να δουλεψει αφυγραντηρα ζεολιθου στη μεγαλη σκαλα επειδη εχει προβλημα υγρασιας τοσο μεγαλο, βαζω στοιχημα οτι πιο οικονομικα θα του ερθει να παρει με 800 ευρω τεις αλλους και θα εχει και εφεδρεια. Η χαρα της ΔΕΗ.

Το βασικο προβλημα κατα τη γνωμη μου μετα την εμπειρια μου με αφυγραντηρα ζεολιθου, ειναι οτι τα 8 λιτρα για να τα βγαλει θες ωτασπιδες, μιλαμε για 48-49db που απλα ειναι σαν να μην εχεις αυτη την δυνατοτητα. Οκ σε αποθηκη ισως δεν ενοχλει, αλλα σε σπιτι δεν παιζει. Στα 4 λιτρα που ο θορυβος ειναι 39db και ειναι καλη τιμη, χανεται το ατου θερμανσης αφου ο αερας δεν ειναι πλεον τοσο ζεστος , κανει ομως δουλεια σε μικρο δωματιο. Σε μεγαλο χωρο με 4 λιτρα αφυγρανση απλα δε θα σταματησει ποτε. Γενικα ειναι αφυγραντηρες ειδικων συνθηκων, μια τετοια περιπτωση ηθελα να καλυψω και εγω, αλλα με κρεμασε η ελλειψη ρυθμισης τιμης αφυγρανσης αφου δεν υπαρχει μοντελο που διαθετει ψηφιακη ρυθμιση πλην πολυ ακριβων και δουλευε στο περιπου. Εσυ πως βλεπεις τη λειτουργια των desiccant? Σε ικανοποιουν στο θεμα θορυβου? Αν ειναι να μας διαβαζει καποιος καλο ειναι να καταλαβει οσο γινεται τι αγοραζει απο τις εμπειριες τις δικες μας.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα διαβαζω τι ισχυριζεται η meaco η οποια διαθετει κορυφαια μοντελα και στους δυο τυπους αφυγραντηρων.  Το εχουμε ποσταρει και αλλες φορες αλλα ακομα μια δε βλαπτει.

https://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/\

Παρ ολα αυτα η mitshubishi με το hot defrost μαλλον τα παει ακομα καλυτερα. Γενικα η ταση της τεχνολογιας στα συγχρονα μοντελα ειναι να βελτιωθει η αποδοση στις χαμηλες θερμοκρασιες, ενω οι πηγες των περισσοτερων αρθρων ειναι παλιες.

https://www.mitsubishi-electric.co.nz/dehumidifier/temperature.aspx

Η αληθεια ειναι οτι ο ζεολιθος αγοραζεται απο τον περισσοτερο κοσμο εγω στο σπιτι του δεν εχει 10 ή 12 βαθμους αλλά γιατι εχει 17-18 και με τη χρηση του ζεολιθου θα το παει 1-2 βαθμους πανω. Οποτε σε αυτη τη θερμοκρασια ειναι τελειως ασυμφορος. Ας παρει αφυγραντηρα με κομπρεσορα και ενα αεροθερμο. Ο olympia spledid εχει μαζι και αεροθερμο, μαλλον δε θα πεφτει και σε defrost μαζι με αυτο.

Τωρα για τα αλλα σεναρια τριων τεσσαρων αφυγραντηρων μαλλον κανεις πλακα. Πρεπει να λαβεις υπ οψη σου οτι θα ανεβασουν και τη θερμοκρασια του χωρου οποτε θα εχουν καλυτερη αποδοση ακομα και ετσι. Αν καποιος εχει λεφτα να δουλεψει αφυγραντηρα ζεολιθου στη μεγαλη σκαλα επειδη εχει προβλημα υγρασιας τοσο μεγαλο, βαζω στοιχημα οτι πιο οικονομικα θα του ερθει να παρει με 800 ευρω τεις αλλους και θα εχει και εφεδρεια. Η χαρα της ΔΕΗ.

Το βασικο προβλημα κατα τη γνωμη μου μετα την εμπειρια μου με αφυγραντηρα ζεολιθου, ειναι οτι τα 8 λιτρα για να τα βγαλει θες ωτασπιδες, μιλαμε για 48-49db που απλα ειναι σαν να μην εχεις αυτη την δυνατοτητα. Οκ σε αποθηκη ισως δεν ενοχλει, αλλα σε σπιτι δεν παιζει. Στα 4 λιτρα που ο θορυβος ειναι 39db και ειναι καλη τιμη, χανεται το ατου θερμανσης αφου ο αερας δεν ειναι πλεον τοσο ζεστος , κανει ομως δουλεια σε μικρο δωματιο. Σε μεγαλο χωρο με 4 λιτρα αφυγρανση απλα δε θα σταματησει ποτε. Γενικα ειναι αφυγραντηρες ειδικων συνθηκων, μια τετοια περιπτωση ηθελα να καλυψω και εγω, αλλα με κρεμασε η ελλειψη ρυθμισης τιμης αφυγρανσης αφου δεν υπαρχει μοντελο που διαθετει ψηφιακη ρυθμιση πλην πολυ ακριβων και δουλευε στο περιπου. Εσυ πως βλεπεις τη λειτουργια των desiccant? Σε ικανοποιουν στο θεμα θορυβου? Αν ειναι να μας διαβαζει καποιος καλο ειναι να καταλαβει οσο γινεται τι αγοραζει απο τις εμπειριες τις δικες μας.

Να σου πω την γνώμη μου δεν μπορώ να εκφέρω "αξιόπιστη" προσωπική άποψη για το θόρυβο μεταξύ dessicant και compressor   .  Αυτό διότι άλλο να τους έχω ακούσει πως λειτουργούν σε ένα σπίτι φίλου μου ή συγγενή μου και άλλο να τους έχω δουλέψει με τις ώρες στην οικία μου σε οποιαδήποτε συνθήκη  (αργά βράδυ με απόλυτη ησυχία ή κατά την διάρκεια της ημέρας). Για αυτό το λόγο η όποια σύγκριση κάνω είναι απο τα db που ανακοινώνουν οι εταιρείες .  Σε γενικές γραμμές απο όσα έχω ακούσει-δει θεωρώ ότι πάνω κάτω τον ίδιο θόρυβο κάνουν και οι 2 τεχνολογίες . Ίσως κάποιο μοντέλο desiccant να είναι ελαφρώς θορυβώδης σε σχέση με ένα συγκεκριμένο μοντέλο με συμπιεστή και το αντίστροφο . Απο κει και πέρα έιναι και η χροιά του ήχου που βγάζει το κάθε μοντέλο που μπορεί κάποιον να τον ενοχλεί . 

Οι dessicant όπως σου εξήγησα και πιο πάνω είναι αφυγραντήρες για κάτω απο 15 βαθμούς και όσο φτάνεις προς τους 10 βαθμούς δεν χωράει καμία αμφιβολία . Αναμφίβολλα σχεδιάστηκαν για ειδικές εφαρμογές όπως π.χ μια αποθήκη ή κάποιο μη θερμαινόμενο χώρο ή κάποια κλειστή εξοχική κατοικία . Στην Ελλάδα της κρίσης όμως όπου αρκετός κόσμος δεν έχει λεφτά να δουλεύει την θέρμανση ή την δουλεύει με το σταγονόμετρο πήραν μερίδιο αγοράς .

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Να σου πω την γνώμη μου δεν μπορώ να εκφέρω "αξιόπιστη" προσωπική άποψη για το θόρυβο μεταξύ dessicant και compressor   .  Αυτό διότι άλλο να τους έχω ακούσει πως λειτουργούν σε ένα σπίτι φίλου μου ή συγγενή μου και άλλο να τους έχω δουλέψει με τις ώρες στην οικία μου σε οποιαδήποτε συνθήκη  (αργά βράδυ με απόλυτη ησυχία ή κατά την διάρκεια της ημέρας). Για αυτό το λόγο η όποια σύγκριση κάνω είναι απο τα db που ανακοινώνουν οι εταιρείες .  Σε γενικές γραμμές απο όσα έχω ακούσει-δει θεωρώ ότι πάνω κάτω τον ίδιο θόρυβο κάνουν και οι 2 τεχνολογίες . Ίσως κάποιο μοντέλο desiccant να είναι ελαφρώς θορυβώδης σε σχέση με ένα συγκεκριμένο μοντέλο με συμπιεστή και το αντίστροφο . Απο κει και πέρα έιναι και η χροιά του ήχου που βγάζει το κάθε μοντέλο που μπορεί κάποιον να τον ενοχλεί . 

Οι dessicant όπως σου εξήγησα και πιο πάνω είναι αφυγραντήρες για κάτω απο 15 βαθμούς και όσο φτάνεις προς τους 10 βαθμούς δεν χωράει καμία αμφιβολία . Αναμφίβολλα σχεδιάστηκαν για ειδικές εφαρμογές όπως π.χ μια αποθήκη ή κάποιο μη θερμαινόμενο χώρο ή κάποια κλειστή εξοχική κατοικία . Στην Ελλάδα της κρίσης όμως όπου αρκετός κόσμος δεν έχει λεφτά να δουλεύει την θέρμανση ή την δουλεύει με το σταγονόμετρο πήραν μερίδιο αγοράς .

Εκανα μια προσθηκη στο πανω μηνυμα,   αλλα σοβαρα τωρα ποιο μοντελο με κομπρεσορα εχει 49db? Δεν εχω μαγαζι με αφυγραντηρες απλα θελω αν εχω παρατηρησει κατι να το γραφω μηπως και βοηθησω καποιον. Στα 49db δε μιλας για χροια, απλα φορας ωτασπιδες ή εχει παρτυ στο σπιτι. Στα 39  db πραγματι ηταν καλη λειτουργια αλλα δεν ειχε αποδοση. Ουσιαστικα ηταν ισαξιο με κομπρεσορα απλα εκαιγε 330w αντι 230w των περισσοτερων με συμπιεστη. Και προς θεου δε κανω διαφημιση σε μαρκα, πχ το mitshubishi που κυκλοφορει εχει ακουστει προβλημα στη μετρηση υγρασιας οποτε θελει ψαξημο. Για τον meaco που εχω, οταν θα εχω πληρη αποψη θα γραψω καποια πραγματακια, γενικα δε βλεπω πολλες αναφορες απο τις αγορες φιλων που ζητησαν τη γνωμη μας. Ή μας βριζουν ή ειναι παρτακηδες

υγ. Για κλειστη εξοχικη κατοικια καποιος εδω ειχε γραψει ωραιο σχολιο. Επειδη δεν υπαρχει desiccant με wifi καποιος ρωταγε αν μπορει να βαλει συσκευη πριζα με wifi και να χειριζεται τον αφυγραντηρα. Το πορισμα ηταν οτι δε γινεται διοτι ο desiccant οταν πατας το off για να κλεισει εξακολουθει να δουλευει για κανενα 10 λεπτο μονο ανεμιστηρα ωστε να στεγνωσει. Αυτο με wifi δε γινεται, οποτε τζιφος.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Philco στο τεχνικό φυλλάδιο των PD-12, PD-16, PD-20 ion+  αναφέρει ¨  Ο εξατμιστής στον αφυγραντή μπορεί να ξεπαγώσει αυτόματα αν λειτουργεί σε θερμοκρασία δωματίου μικρότερη από 18℃. Η διαδικασία απόψυξης μπορεί να ξεκινήσει και να λειτουργήσει για κάποιο χρονικό διάστημα (περίπου 5 λεπτά) αυτόματα κάθε 25 λεπτά ή και περισσότερο.¨

Αν το κατάλαβα σωστά αυτοί προτείνουν θερμοκρασία λειτουργίας πανω απο 18 για να έχει απόδοση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

καλημερα παιδια , εχετε να προτεινετε καποιον αφυγραντυρα σε σωστη σχεση τιμης αποδοσης για μια γκαρσονιερα 35-40 τετραγωνικα? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Ακομα σε αναζητηση αφυγραντηρα και εγω, μιας και ο Inventor rise2 επιστραφηκε απο εκει που αγοραστηκε λογω προβληματος.Ολα καλα απο θεμα αφυγρανσης και απο ηχο, δεν μπορω να τον χαρακτηρισω ιδιαιτερα θορυβωδη.Σε συγκριση με τον meaco dd8l που εχω ακουσει ειναι στα ιδια επιπεδα ο θορυβος τους.Το προβλημα ομως με τον Inventro rise2 ηταν αλλο και με αναγκασε να τον επιστρεψω.Εκανε εναν ηχο σαν απο δυναμο,σαν τον θορυβο που εκαναν παλια οι τηλεορασεις οι παλιες οταν ηταν σβηστες αν βαζαμε το αυτι μας απο πισω.(Δεν μπορω να τον περιγραψω καλυτερα).Ο ηχος λοιπον αυτος ηταν ενοχλητικος και η συχνοτητα του ηταν τετοια προφανως που ακουγοταν απο το διπλα δωματιο, ενω δεν ακουγοταν το φυσημα της φτερωτης του αφυγραντηρα.Χωρις κοπο λοιπον πηρα πισω τα χρηματα μου πισω και τωρα ειμαι σε αναζητηση για καινουριο.

Εiμαι αναμεσα στον Ecoair DD122 και στον καινουριο Delonghi DNS80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sobi1984 είπε
Αναφορά σε κείμενο

καλημερα παιδια , εχετε να προτεινετε καποιον αφυγραντυρα σε σωστη σχεση τιμης αποδοσης για μια γκαρσονιερα 35-40 τετραγωνικα? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/110_296_3784/Philco_or_Toyotomi_or_Inventor/f/582470_698107/16-19-lt-me-sympiesti.html?o=dehumidifier&order_by=popularity&order_dir=desc

Γνώμη μου δώσε έμφαση στην κατανάλωση στην στάθμη θορύβου και στην διάρκεια της εγγύησης . 

10 ώρες πριν, James. είπε

Καλημερα.Ακομα σε αναζητηση αφυγραντηρα και εγω, μιας και ο Inventor rise2 επιστραφηκε απο εκει που αγοραστηκε λογω προβληματος.Ολα καλα απο θεμα αφυγρανσης και απο ηχο, δεν μπορω να τον χαρακτηρισω ιδιαιτερα θορυβωδη.Σε συγκριση με τον meaco dd8l που εχω ακουσει ειναι στα ιδια επιπεδα ο θορυβος τους.Το προβλημα ομως με τον Inventro rise2 ηταν αλλο και με αναγκασε να τον επιστρεψω.Εκανε εναν ηχο σαν απο δυναμο,σαν τον θορυβο που εκαναν παλια οι τηλεορασεις οι παλιες οταν ηταν σβηστες αν βαζαμε το αυτι μας απο πισω.(Δεν μπορω να τον περιγραψω καλυτερα).Ο ηχος λοιπον αυτος ηταν ενοχλητικος και η συχνοτητα του ηταν τετοια προφανως που ακουγοταν απο το διπλα δωματιο, ενω δεν ακουγοταν το φυσημα της φτερωτης του αφυγραντηρα.Χωρις κοπο λοιπον πηρα πισω τα χρηματα μου πισω και τωρα ειμαι σε αναζητηση για καινουριο.

Εiμαι αναμεσα στον Ecoair DD122 και στον καινουριο Delonghi DNS80.

Delonghi θα προτιμούσα επειδή έχει μεγαλύτερο δοχείο νερού . 2.8 lt έναντι 2 lt του  Ecoair .   Η στάθμη θορύβου και στα 2 είναι ίδια .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/110_296_3784/Philco_or_Toyotomi_or_Inventor/f/582470_698107/16-19-lt-me-sympiesti.html?o=dehumidifier&order_by=popularity&order_dir=desc

Γνώμη μου δώσε έμφαση στην κατανάλωση στην στάθμη θορύβου και στην διάρκεια της εγγύησης . 

Delonghi θα προτιμούσα επειδή έχει μεγαλύτερο δοχείο νερού . 2.8 lt έναντι 2 lt του  Ecoair .   Η στάθμη θορύβου και στα 2 είναι ίδια .  

Παραγγειλα τον Delonghi.Ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Τρίτη παρέλαβα τον meaco platinum 20lt. Πολύ ωραίο μηχάνημα αποπνέει ποιότητα η συμβίωση μαζί του. Αφαιρεί την υγρασία πολύ καλά.

Όλα τα μαγαζιά που ρώτησα τη γνώμη τους είτε τον πουλούσαν είτε όχι τον θεωρούσαν κορυφή και αυτό μέτρησε στην επιλογή μου. 

Το αρνητικό του είναι ο θόρυβος. Σαν να δουλευει air condition στο φουλ. Η μικρή σκάλα δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στο θόρυβο.  Κάθομαι στο σαλόνι και τον έχω στην άλλη άκρη του σπιτιού. 

Επειδή δεν είχα εμπειρία από αφυγραντηρα  ξανά, θέλω να μου πείτε αν είναι σύνηθες αυτό το επίπεδο θορύβου σε αφυγραντηρα; Αν είναι σύνηθες να μην ασχοληθώ άλλο και να το αποδεχθω. 

Αν δεν είναι σύνηθες, επειδή έκανα τη αγορά μέσω ίντερνετ έχω περιθώριο 2 εβδομάδων να τον επιστρέψω πίσω και να πάρω άλλον. Σκεφτόμουν τον olimpia-splendid-aquaria 22 thermo pure 3i. Αλλά πρέπει να πληρώσω εγώ το κουριερ της επιστροφής και για αυτά τα κιλά δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και δεν ξέρω αν θα χρεωθω και τη μεταφορά του καινούριου  προς Αθήνα για Θεσσαλονίκη. 

Τον αγόρασα από εδώ 

https://www.apothema.gr/meaco-platinum-20l-95888p

Όταν τον πήρα έκανε 278€ σε 22 άτοκες. 

Ακούω τις γνώμες σας. 

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2018 στις 8:10 ΜΜ, Curtis76 είπε

 

Η ecoair με τον DD1 classic MK5 είναι εκτός εξίσωσης? Ρωτάω γιατί φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο. 

28 λεπτά πριν, ioap είπε

Η ecoair με τον DD1 classic MK5 είναι εκτός εξίσωσης? Ρωτάω γιατί φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο. 

Μετά την πρώτη δοκιμή του ecoair DD1 MK5 να καταθέσω λοιπόν και εγώ την άποψη μου.

Ξεκινώντας από τα αρνητικά.ΘΟΡΥΒΟΣ. Δεν παλεύεται στη δυνατή σκάλα αλλά και στην χαμηλή πάλι εγώ δεν μπορώ να κοιμηθω.Μου θυμίζει την μεσαία σκάλα του απορροφητηρα και μιλάω για την χαμηλή ταχύτητα! Και η μυρωδιά του δεν λέει να φύγει. Εδώ να τονίσω οτι έχει λειτουργήσει δύο φορές και ελπίζω με συχνή χρήση να μειωθεί κατά τα λεγόμενα κάποιων.

Στα θετικά τώρα.Σαν κατασκευή μου φαίνεται στιβαρή και τα πλαστικά της ειναι ποιοτικά.Δεν τρίζει, δεν συντονίζει και πατάει καλά. Στη μιάμιση ώρα που τον δοκίμασα σε δωμάτιο 10 τμ με θερμοκρασία 22C και υγρασία 65% κατεβασε την υγρασία στο 59% και ανέβασε την θερμοκρασία στους 24C. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ αφυγραντηρα αλλά μου φαίνεται ότι κάνει δουλειά! 

Ο αφυγραντηρας ήταν στην αυτόματη ρύθμιση και σε ολο αυτό το διάστημα ,υποθέτω ότι δεν έπιασε την υγρασία που τον έχουν ρυθμίσει,δούλευε στην δυνατή σκάλα. 

Το υγρασιομετρο που εχω είναι εξωτερικό και αμφιβόλου ποιότητας αλλά η διαφορά στις μετρήσεις ειναι ,νομίζω, που μετράει .

Εβγαλε περίπου ενα νεροποτηρο... νερό. 

Την επόμενη φορά θα μετρήσω και καταναλώσεις .

Επεξ/σία από ioap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, κυκλοφόρησε ένας νέος αφυγραντήρας με συμπιεστή σε 12λιτρο και 20 λιτρο από την αντιπροσωπεία που φέρνει και τους meaco. Είναι οι Kullhaus Qualis. Τον έχει πάρει κανείς; Είμαι στο παρα πέντε να πάρω τον 20λιτρο αλλά θα ήθελα να ξέρω γνώμες και ίσως την εμπειρία καποιου που τον αγόρασε έχω εμπιστοσύνη στο insomnia. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Καλημέρα σε όλους, κυκλοφόρησε ένας νέος αφυγραντήρας με συμπιεστή σε 12λιτρο και 20 λιτρο από την αντιπροσωπεία που φέρνει και τους meaco. Είναι οι Kullhaus Qualis. Τον έχει πάρει κανείς; Είμαι στο παρα πέντε να πάρω τον 20λιτρο αλλά θα ήθελα να ξέρω γνώμες και ίσως την εμπειρία καποιου που τον αγόρασε έχω εμπιστοσύνη στο insomnia. Σας ευχαριστώ

Τα reviews στο skroutz φαίνονται τέρμα ψεύτικα, και τα μάζεψε μέσα σε μια βδομάδα, από μια εταιρία με σύνολο 4 διαφορετικά προιόντα όλα κι όλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johngamer είπε

Τα reviews στο skroutz φαίνονται τέρμα ψεύτικα, και τα μάζεψε μέσα σε μια βδομάδα, από μια εταιρία με σύνολο 4 διαφορετικά προιόντα όλα κι όλα...

αυτή την εντύπωση μου έδωσαν και εμένα αλλά φοβήθηκα κατα κάποιον τροπο να το γράψω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...