Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εξοχικές κατοικίες που κατοικούνται μόνο κάποιες μέρες το χρόνο, και αποθήκες δε νομίζω πως έχουν αναφερθεί τόσο καιρό εδώ μέσα, ούτε είδα κανέναν να ψάχνει αφυγραντήρα για τέτοιες περιπτώσεις.

Αλλά και πάλι, πόσοι θα πάρουν αφυγραντήρα και θα τον έχουν μονίμως ενεργοποιημένο ενώ λείπουν για βδομάδες/μήνες; Και πού θα τον έχουν βάλει ώστε να αδειάζει το νερό;

Σου είπα ότι κι εγώ κάποτε ως yolo φοιτητής ζούσα με 10°C και κάτω, μιλάμε έβλεπα το χνώτο μου, αλλά για όλες τις άλλες περιπτώσεις, νομίζω ότι όποιος ζει σε χώρους με 15°C και κάτω, έχει σοβαρότερα προβλήματα να λύσει από την υγρασία.

Άλλο αν έχει αναφερθεί εδώ μέσα κάτι (που δεν είναι το μόνο σημείο συνάντησης κάθε ενδιαφερόμενου) και άλλο ποιες είναι οι εφαρμογές ενός αφυγραντήρα με ζεόλιθο . Εχει αναφερθεί παλαιότερα εδώ μέσα ότι κάποιοι θέλαν αφυγραντήρα για το εξοχικό τους για να δουλεύει όταν λείπουν.
 



Το που θα τον βάλλουν για να αδειάζει το νερό η μία λύση είναι σιφόνι μπάνιου  και με τον σωλήνα απορροής των αφυγραντήρων να καταλήγει εκεί . Άλλοι τον βάζουν στην κουζίνα και συνδέουν τον σωλήνα στο σιφόνι  του νεροχύτη . Λύσεις υπάρχουν . Για αυτό κιόλας οι αφυγραντήρες έχουν και εξαγωγη του νερού στο πίσω μέρος τους αντί να καταλήγει μόνο στο δοχείο πυο έχουν . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν είσαι στους 17-18  που ειμαι εγώ και η ελάχιστη θερμότητα που βγάζει ο ζεόλιθος συν την άνεση που νιώθεις επειδεί δεν υπάρχει υγρασία μπορεί να σε αποτρέψει να ανοίξεις πχ κληματιστικό. 

Σίγουρα για βασική θέρμανση δε κάνει όπως σωστά είπε ενας φίλος παραπάνω.  Σύν και οτι καταναλώνει περοισσότερη ενέργεια. 

Μιλάμε για μηχανήματα 250 300 ευρω και θέλει σωστή επιλογή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πάρα πολλές φορές και πολύ χαρακτηριστικά για 15°C και κάτω όταν μιλάμε για ζεόλιθο, όχι για 15-20 που έχει μεγάλη διαφορά., γι' αυτό και επιμένω.

Άλλο 15 και κάτω, άλλο 15-20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα για τον Toyotomi 20dti...

Σηκώνομαι στις 7 μου λεει ο πατέρας μου εχουμε 70% υγρασία θα τον ανάψω. Τον ανοίγει, κοιτάω μετά κατα τις 10:30 και ειναι 55%.

Με βλέπω σε Toyotomi και για το νησι -ανάλογα και με τις προτάσεις που θα παίζουν προς το Πάσχα που θα αγοραστεί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Παράδειγμα για τον Toyotomi 20dti...

Σηκώνομαι στις 7 μου λεει ο πατέρας μου εχουμε 70% υγρασία θα τον ανάψω. Τον ανοίγει, κοιτάω μετά κατα τις 10:30 και ειναι 55%.

Με βλέπω σε Toyotomi και για το νησι -ανάλογα και με τις προτάσεις που θα παίζουν προς το Πάσχα που θα αγοραστεί 

Σου τρίζουν τα πλαστικά? Τον πήρα τελικά και εγώ προχθές και παρατηρώ ότι έχει τριξίματα αρκετά. Για την υγρασία έχεις εξωτερικό όργανο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω τριξίματα. Η ξαδέρφη μου στον δικό της-που δε θυμαμαι τι μάρκα ειναι - έχει τριξίματα ώρες ώρες αλλα αν πιέσει λιγο τα πλαστικά σταματάνε.

αυτο έχω https://www.skroutz.gr/s/3008880/Beurer-ΗΜ-16.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, n4sleep είπε

Τσίμπησα τελικά τον Juro Pro Diamond 28l στα 272 ευρώ. Να δουμε τι "ψάρια" πιάνει...

Φοβερή τιμή για 28 λίτρα, περιμένουμε εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Παράδειγμα για τον Toyotomi 20dti...

Σηκώνομαι στις 7 μου λεει ο πατέρας μου εχουμε 70% υγρασία θα τον ανάψω. Τον ανοίγει, κοιτάω μετά κατα τις 10:30 και ειναι 55%.

Με βλέπω σε Toyotomi και για το νησι -ανάλογα και με τις προτάσεις που θα παίζουν προς το Πάσχα που θα αγοραστεί 

Δεν ειναι ποσοτητα αλλα ποιοτητα το ποσοστο της υγρασιας. Παιζει ρολο,ποσο νερο βγαζει οχι το ποσο πεφτει το ποσοστο. Αδειαζε τον καδο σου καθε βραδυ, για να ξερεις τι βγαζεις σε νερο αλλιως κανουμε τελειως fun συζητηση. Με ενδιαφερει και μενα τι βγαζει σε νερο αυτος που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Παράδειγμα για τον Toyotomi 20dti...

Σηκώνομαι στις 7 μου λεει ο πατέρας μου εχουμε 70% υγρασία θα τον ανάψω. Τον ανοίγει, κοιτάω μετά κατα τις 10:30 και ειναι 55%.

Με βλέπω σε Toyotomi και για το νησι -ανάλογα και με τις προτάσεις που θα παίζουν προς το Πάσχα που θα αγοραστεί 

Επίσης οι αφυγραντηρες μετρούν κλειστοί συνήθως λάθος την υγρασία επειδή δεν κυκλοφορεί αέρας και το υγρασιομετρο είναι μέσα στο μηχάνημα. Μόλις τον ανοίξεις βλέπεις ξαφνικά μια αστραπιαία πτώση από πχ 70 σε 60 μέσα σε 1 λεπτό. Όποτε η πραγματική υγρασία ήταν 60%. Άρα εκεί που νόμιζες ότι έπεσε από 70-55 ήταν από 60-55.  Δεν ξέρω γι αυτόν συγκεκριμένα αλλά το έχω δει σε πολλά μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2018 στις 6:54 ΜΜ, phanispal είπε

Έχει γραφτεί πάρα πολλές φορές και πολύ χαρακτηριστικά για 15°C και κάτω όταν μιλάμε για ζεόλιθο, όχι για 15-20 που έχει μεγάλη διαφορά., γι' αυτό και επιμένω.

Άλλο 15 και κάτω, άλλο 15-20.

Εδω οι καλες μαρκες μιλανε πλεον για 10 βαθμου καλυτερη αποδοση των συμπιεστων απο ζεολιθο. Ποιος μιλαει για 20 δεν εχει λογικη.

https://www.mitsubishi-electric.co.nz/dehumidifier/temperature.aspx

https://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...