Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Στη μεζονέτα στον ενιαίο πάρε έναν 20 λιτρο . Θα χρειαστείς όμως σε κάθε όροφο απο ένα αφυγραντήρα . 

Δες τους παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/251_3784_6926/Olimpia-Splendid_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Στο δεύτερο πάρε επίσης έναν 20 λιτρο . Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει για όλο το σπίτι τότε  ίσως χρειαστείς έστω επικουρικά έναν ακόμα αφυγραντήρα μικρότερης αφυγραντικής ικανότητας . 
 

Το δεύτερο link δεν ανοίγει . Τώρα όσον αφορά τον Toyotomi με τα ίδια λεφτά παίρνεις 20 λιτρο σε toyotomi .   https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html
Αυτή η σειρά να ξέρεις δεν έχει ψηφιακή ρύθμιση ποσοστού υγρασίας . Δηλαδή με κουμπιά +-  και ψηφιακή οθόνη . Έχει συγκεκριμένες προκαθορισμένες τιμές  ( 4ο %, 50%, 60% , 70 %) και δεν έχει ενδειξη υγρασίας για τον χώρο σου . 

Στα ίδια λεφτά παίζεις μπάλα με αφυγραντήρες που έχουν : https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/137_251_1204_3784_6926/Singer_or_Olimpia-Splendid_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc

Το έφτιαξα το Link. Σ ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Στη μεζονέτα στον ενιαίο πάρε έναν 20 λιτρο . Θα χρειαστείς όμως σε κάθε όροφο απο ένα αφυγραντήρα . 

Δες τους παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/251_3784_6926/Olimpia-Splendid_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Στο δεύτερο πάρε επίσης έναν 20 λιτρο . Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει για όλο το σπίτι τότε  ίσως χρειαστείς έστω επικουρικά έναν ακόμα αφυγραντήρα μικρότερης αφυγραντικής ικανότητας . 
 

Το δεύτερο link δεν ανοίγει . Τώρα όσον αφορά τον Toyotomi με τα ίδια λεφτά παίρνεις 20 λιτρο σε toyotomi .   https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html
Αυτή η σειρά να ξέρεις δεν έχει ψηφιακή ρύθμιση ποσοστού υγρασίας . Δηλαδή με κουμπιά +-  και ψηφιακή οθόνη . Έχει συγκεκριμένες προκαθορισμένες τιμές  ( 4ο %, 50%, 60% , 70 %) και δεν έχει ενδειξη υγρασίας για τον χώρο σου . 

Στα ίδια λεφτά παίζεις μπάλα με αφυγραντήρες που έχουν : https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/137_251_1204_3784_6926/Singer_or_Olimpia-Splendid_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc

Σε ευχαριστώ και εγώ. αυτές είναι καλές μάρκες για αφυγραντήρες;

Επίσης αν πχ θέλει η γιαγιά, που θα πάει ο ένας αφυγραντήρας, να ρίξει την υγρασία στο δωμάτιο, πόσες περίπου ώρες πριν θα πρέπει να τον βάλει στο σημείο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arwindan είπε

Καταρχάς ελπίζω να μην είμαι off-topic.

Επειδή στο σπίτι (80 τ.μ.) μένω μόνος και δεν ανάβω πολύ θέρμανση το χειμώνα μιας και βολεύομαι με αερόθερμο και κουβερτούλα στον καναπέ, τον χειμώνα η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ανεβαίνουν αρκετά τα επίπεδα υγρασίας. Το θέμα όμως είναι ότι δεν την έχω μετρήσει ποτέ στο σπίτι για να είμαι σίγουρος και στη συνέχεια να ψαχτώ για αφυγραντήρα. Οπότε στην ουσία πρώτα θέλω ένα υγρασιόμετρο για να δω τι παίζει ακριβώς. Με ένα φθηνό τύπου https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/metewrologikoi-stathmoi/103995-hama-μετεωρολογικός-σταθμός θα κάνω δουλειά; Δεν θέλω να δώσω πάνω απο 20€ αν γίνεται.

Έχω ένα τέτοιο

https://www.e-deka.gr/e-shop/ψηφιακά-όργανα-περιβάλλοντος/θερμόμετρα-υγρασιόμετρα/ultra-flat-14306-detail

Και πήρα στη μάνα μου και αυτό:

https://www.e-shop.gr/life-wes-203-weather-station-with-wireless-outdoor-sensor-and-clock-with-alarm-function-p-PER.939330

Και τα δύο τα δοκίμασα με ακριβό (είχα δανειστεί ένα για καμιά βδομάδα), και είχα ελάχιστες αποκλίσεις (τα είχα και τα 3 στην ίδια θέση), οπότε μπορώ να πω ότι είναι σχετικά ΟΚ και τα 2 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, theo93 είπε

Σε ευχαριστώ και εγώ. αυτές είναι καλές μάρκες για αφυγραντήρες;

Επίσης αν πχ θέλει η γιαγιά, που θα πάει ο ένας αφυγραντήρας, να ρίξει την υγρασία στο δωμάτιο, πόσες περίπου ώρες πριν θα πρέπει να τον βάλει στο σημείο αυτό;

Ναι. Σου πρότεινα κατά την δική μου πάντα άποψη μάρκες που θεωρώ αξιόπιστες και έχουν ένα καλό "πακέτο". .

Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτό . Το πόσο χρόνο θα χρειαστεί ένας αφυγραντήρας να ρίξει την υγρασία  εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες . Πόσοστό υγρασίας του χώρου . Θερμοκρασία χώρου . Επιθυμητό ποσοστό υγρασίας, αεροστεγανότητα κτιρίου , κλιματολογικές συνθήκες την δεδομένη χρονική στιγμή καθώς και διάφορες άλλες πηγές υγρασίας στο χώρο π.χ μαγείρεμα ή ντουζ . 

12 ώρες πριν, Arwindan είπε

Καταρχάς ελπίζω να μην είμαι off-topic.

Επειδή στο σπίτι (80 τ.μ.) μένω μόνος και δεν ανάβω πολύ θέρμανση το χειμώνα μιας και βολεύομαι με αερόθερμο και κουβερτούλα στον καναπέ, τον χειμώνα η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ανεβαίνουν αρκετά τα επίπεδα υγρασίας. Το θέμα όμως είναι ότι δεν την έχω μετρήσει ποτέ στο σπίτι για να είμαι σίγουρος και στη συνέχεια να ψαχτώ για αφυγραντήρα. Οπότε στην ουσία πρώτα θέλω ένα υγρασιόμετρο για να δω τι παίζει ακριβώς. Με ένα φθηνό τύπου https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/metewrologikoi-stathmoi/103995-hama-μετεωρολογικός-σταθμός θα κάνω δουλειά; Δεν θέλω να δώσω πάνω απο 20€ αν γίνεται.

Σοβαρές μάρκες στα ερασιτεχνικά όργανα  (επειδή μιλάμε για budget των 20 ευρώ)   είναι αυτές :
https://www.skroutz.gr/c/2929/thermometra-ygrasiometra-horou/m/566_567_2270_3667/La-Crosse-Technology_or_Oregon-Scientific_or_National-Geographic_or_TFA/f/827291/Υγρασιόμετρo.html?order_by=pricevat&order_dir=asc


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makevius είπε

Αξίζει  η αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο με σκοπό την αύξηση της θερμοκρασιας του χώρου ?

Όχι . Οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο δεν μπορούν θα θεωρηθούν θερμαντικά μέσα . Ότι υποβοηθούν την υπάρχουσα θέρμανση ώς ενα βαθμό ναι αλλά και πάλι . Ζεόλιθο θα προτιμήσεις επειδή αποδίδει καλύτερα   σε θερμοκρασίες κάτω απο 15 βαθμούς Κελσίου εντός της οικίας σου . Για θερμοκρασίες απο 15 βαθμούς και πάνω θα προτιμήσεις αφυγραντήρα με συμπιεστή γιατί αποδίδουν με μεγαλύτερη οικονομία . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ INVENTOR AVRA AV1-10L 

Στα 111€ αξίζει?

Εχει υποτίθεται και 20% σε όλα τα μοντέλα.

Για χώρο 22 τμ το θέλω που θα μπαίνει και απλώστρα συχνά.

Επεξ/σία από green gordon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, green gordon είπε

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ INVENTOR AVRA AV1-10L 

Στα 111€ αξίζει?

Εχει υποτίθεται και 20% σε όλα τα μοντέλα.

Τί εννοείς 20  % ;   Η εταιρεία είναι γνωστή και αξίζει να κοιτάξεις τα προϊόντα της . Το θέμα μας όμως είναι τι ψάχνεις εσυ . Ποιές είναι οι ανα΄γκες σου και συγκεκριμένα:

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος που θες να καλύψεις ; 
Σε τι θερμοκρασία χώρου θα δουλεύει ο αφυγραντήρας ; Θα είναι πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου ή κάτω απο 15  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makevius είπε

Αξίζει  η αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο με σκοπό την αύξηση της θερμοκρασιας του χώρου ?

Ναι γιατι αυτο που καιει παραπανω το βγαζει σε θερμοτητα!  Απλα οταν θα θες μονο αφυγρανση τοτε δεν θα σε συμφερει..

Να σε ζεστανει κανονικα οχι αλλα σιγουρα βοηθαει..

πχ Αν εχεις 19β μπορει να στο κανει 21β και να κατσεις πιο ανετα! Αν εχεις ομως κανονικο κρυο το ξεχνας για κυρια θερμανση!

Εγω εχω με συμπιεστη και μεχρι τους 18β δεν βαζω θερμανση..  καθομαι μια χαρα με τον αφυγραντηρα γιατι οσο μειωνει την υγρασια αρχιζει και βγαζει τον αερα σε μεγαλυτερη θερμοκρασια! Σε λιγοτερο απο 2 ωρες εχει ανεβασει 1-1,5β απο την αρχικη θερμοκρασια! Αυτα που αναφερω ειναι στην δικη μου περιπτωση γιατι εχει να κανει ποσο αποδοτικος ειναι ο αφυγραντηρας για τον χωρο που δουλευει οπως και τα ποσοστα υγρασιας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ποιος έχει θερμοκρασία στο σπίτι του κάτω από 15°C ώστε να πάρει με ζεόλιθο;

Νταξ εγώ ως φοιτητής σε ορεινό μέρος κάποιους χειμώνες χωρίς θέρμανση είχα ακόμα και κάτω από 10°C, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλη περίπτωση.

Ποιος κάθεται σε ένα σπίτι που έχει κάτω από 15°C ώστε να του προταθεί αφυγραντήρας με ζεόλιθο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε παιδιά ποιος έχει θερμοκρασία στο σπίτι του κάτω από 15°C ώστε να πάρει με ζεόλιθο;

Νταξ εγώ ως φοιτητής σε ορεινό μέρος κάποιους χειμώνες χωρίς θέρμανση είχα ακόμα και κάτω από 10°C, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλη περίπτωση.

Ποιος κάθεται σε ένα σπίτι που έχει κάτω από 15°C ώστε να του προταθεί αφυγραντήρας με ζεόλιθο;

 

Και 18 να έχεις δεν είναι λάθος ο ζεόλιθος. Εκείνη η περιοχή μεταξύ 15 και 20 θέλει μελέτη τι θα προτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ρε παιδιά ποιος έχει θερμοκρασία στο σπίτι του κάτω από 15°C ώστε να πάρει με ζεόλιθο;

Νταξ εγώ ως φοιτητής σε ορεινό μέρος κάποιους χειμώνες χωρίς θέρμανση είχα ακόμα και κάτω από 10°C, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλη περίπτωση.

Ποιος κάθεται σε ένα σπίτι που έχει κάτω από 15°C ώστε να του προταθεί αφυγραντήρας με ζεόλιθο;

Ανθρωποι που θέλουν έναν αφυγραντήρα να είναι μονίμως ενεγοποιημένος σε εξοχική κατοικία το χειμώνα όπου έχουν σοβαρά προβλήματα μούχλας και υγρασίας και θέλουν να προστατέψουν έπιπλα τοιχοποιίες και ρούχα . 

Άλλοι τον χρειάζονται για αποθήκες όπου αποθηκεύουν συγκεκριμένα υλικά όπου δεν πρέπει να εκτείθονται σε υψηλά ποσοστά υγρασίας . 

Απο κει και πέρα υπάρχει κόσμος που  ζει και κοιμάται σε χώρους με 15 βαθμούς . Όσο περίεργο και αν φαίνεται για τους δικούς τους λόγους π.χ οικονομικούς . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ανθρωποι που θέλουν έναν αφυγραντήρα να είναι μονίμως ενεγοποιημένος σε εξοχική κατοικία το χειμώνα όπου έχουν σοβαρά προβλήματα μούχλας και υγρασίας και θέλουν να προστατέψουν έπιπλα τοιχοποιίες και ρούχα . 

Άλλοι τον χρειάζονται για αποθήκες όπου αποθηκεύουν συγκεκριμένα υλικά όπου δεν πρέπει να εκτίθενται σε υψηλά ποσοστά υγρασίας .

Εξοχικές κατοικίες που κατοικούνται μόνο κάποιες μέρες το χρόνο, και αποθήκες δε νομίζω πως έχουν αναφερθεί τόσο καιρό εδώ μέσα, ούτε είδα κανέναν να ψάχνει αφυγραντήρα για τέτοιες περιπτώσεις.

Αλλά και πάλι, πόσοι θα πάρουν αφυγραντήρα και θα τον έχουν μονίμως ενεργοποιημένο ενώ λείπουν για βδομάδες/μήνες; Και πού θα τον έχουν βάλει ώστε να αδειάζει το νερό;

20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Απο κει και πέρα υπάρχει κόσμος που  ζει και κοιμάται σε χώρους με 15 βαθμούς . Όσο περίεργο και αν φαίνεται για τους δικούς τους λόγους π.χ οικονομικούς

Σου είπα ότι κι εγώ κάποτε ως yolo φοιτητής ζούσα με 10°C και κάτω, μιλάμε έβλεπα το χνώτο μου, αλλά για όλες τις άλλες περιπτώσεις, νομίζω ότι όποιος ζει σε χώρους με 15°C και κάτω, έχει σοβαρότερα προβλήματα να λύσει από την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...