Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Για τόσο μεγάλο χώρο και για να έχεις ομοιόμορφα ποσοστά υγρασίας ναι η καλύτερη λύση είναι 2 αφυγραντήρες .  Ένας 20 λιτρο και έναν 16 λιτρο για παράδειγμα . Τον  μεγάλο τον τοποθετείς στον μεγαλύτερο ενιαίο χώρο που θεωρώ ότι είναι η σαλονοκουζίνα σου και τον άλλον κάπου κεντρικά στο χώλ όπου ενώνεται με τα δωμάτια . (Δεν έχω κάτοψη της οικίας σου )

Υπάρχει μια σάλα μπαινοντας στο σπίτι οπου γύρω της υπάρχουν η κουζίνα και δυο υπνοδωμάτια, το ενα αρκετά μικρό. Σκαλάκι, και παμε παραμέσα οπου υπάρχει ενα υπνοδωμάτιο, το μπάνιο, και αλλο υπνοδωμάτιο πιω πίσω. Ουσιαστικά έγινε σε δυο φάσεις το σπίτι και διαμορφώθηκε έτσι.

οποτε ναι μπροστά , οπου κοιμάμαι κιόλας εγώ με το θεμα στο αναπνευστικό, θελουμε έναν μεγάλο να μπαίνει στη σάλα και να πιανει και τα δωμάτια. Κι έναν πιο μικρό στο διάδρομο των δυο πίσω δωματίων. Παίζουν και δυο κλιματιστικά ενα στη σάλα, ενα στο πίσω πίσω δωμάτιο.

απλα κρίνοντας απο τον εκει μεγάλο ενιαίο χώρο και το μεγάλο πρόβλημα υγρασίας, λέω να παίξω με 24αρη αν βρω κάποιον που να μην κάνει τρελό θόρυβο, και για πίσω έναν 16. Και στο θεμα του θορύβου πάει ο «πονοκέφαλος» που έγραψα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Υπάρχει μια σάλα μπαινοντας στο σπίτι οπου γύρω της υπάρχουν η κουζίνα και δυο υπνοδωμάτια, το ενα αρκετά μικρό. Σκαλάκι, και παμε παραμέσα οπου υπάρχει ενα υπνοδωμάτιο, το μπάνιο, και αλλο υπνοδωμάτιο πιω πίσω. Ουσιαστικά έγινε σε δυο φάσεις το σπίτι και διαμορφώθηκε έτσι.

οποτε ναι μπροστά , οπου κοιμάμαι κιόλας εγώ με το θεμα στο αναπνευστικό, θελουμε έναν μεγάλο να μπαίνει στη σάλα και να πιανει και τα δωμάτια. Κι έναν πιο μικρό στο διάδρομο των δυο πίσω δωματίων. Παίζουν και δυο κλιματιστικά ενα στη σάλα, ενα στο πίσω πίσω δωμάτιο.

απλα κρίνοντας απο τον εκει μεγάλο ενιαίο χώρο και το μεγάλο πρόβλημα υγρασίας, λέω να παίξω με 24αρη αν βρω κάποιον που να μην κάνει τρελό θόρυβο, και για πίσω έναν 16. Και στο θεμα του θορύβου πάει ο «πονοκέφαλος» που έγραψα. 

Eτσι όπως το περιγράφεις καλά το έχεις σκεφτεί . Τώρα απο άποψη θορύβου μικρές οι διαφορές απο αφυγραντήρα σε αφυγραντήρα . Αλλά ναι υπάρχουν διαφορές. 

Θεωρώ ότι και με έναν 20 λιτρο (αντι 24λιτρου)  και έναν 16 λιτρο θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Οι μέρες πέρασαν,η υγρασία ανέβηκε. Πολυ ευχαριστημένη με τον Toyotomi. Κάνει δουλειά, τον θόρυβο τον έχω συνηθίσει , συνεχίζει να μην έχει τριξίματα συντονιστών και ολα καλα.

πονοκεφαλος τι να κάνω για το σπίτι στο νησι....

Πολυ χαιρομαι που εισαι ικανοποιημενη με την αγορα σου. Λοιπον εγω σε 75 τετραγωνικα εχω 20αρι και 16αρι. Νομιζω οτι στα τετραγωνικα που εισαι θες κατι περισσοτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιλογη του 16αρη και του 12αρη γενικοτερα δεν εχει νοημα ανεξαρτητου μεγεθους σπιτιου. Το εχω γραψει πολλες φορες. Παντου χαμενος εισαι εκτος απο μια διαφορα στο κοστος αποκτησης και λιγακι σε χωρο, αν και συνηθως εχουν το ιδιο σασι και ουτε αυτο το κερδιζεις. 20αρηδες και μονο. Και 24 κτλ

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπιεστή θέλω κι εκει, πηγαίνω μονο άνοιξη- καλοκαιρι-Σεπτέμβρη.. με καλο καιρό, και υπάρχουν δυο δυνατά κλιματιστικά και θερμοπομπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Η επιλογη του 16αρη και του 12αρη γενικοτερα δεν εχει νοημα ανεξαρτητου μεγεθους σπιτιου. Το εχω γραψει πολλες φορες. Παντου χαμενος εισαι εκτος απο μια διαφορα στο κοστος αποκτησης και λιγακι σε χωρο, αν και συνηθως εχουν το ιδιο σασι και ουτε αυτο το κερδιζεις. 20αρηδες και μονο. Και 24 κτλ

Ναι καταλαβαινω τι λες. Εχω και γω απορια τι διαφορα μπορει να εχουν ενας 16αρις με εναν 20αρι που ειναι ιδια μαρκα ιδιο σχημα και εχουν τον ιδιο θορυβο και 30 watt διαφορα στη καταναλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Juro pro diamond. Σε συμπιεστη ο Juro εχει panasonic. Ποιοτητα πλαστικων πανω κατω ιδια και μετρια και στα 2, λιγο καλυτερη η Juro. Μετα απο 2-3 χρονια αν δεν σε πειραζει το ασπρο γινεται κιτρινο. Απλα ο ενας βγαινει 200 τωρα σε προσφορα και ο αλλος 270€

Αξίζει τα επιπλέον 70€ ο Juro pro?

Εναλλακτικά κοίταζα και τον meaco platinum 20l με φίλτρο hepa λόγω αλλεργιών σε άκαρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Αξίζει τα επιπλέον 70€ ο Juro pro?

Εναλλακτικά κοίταζα και τον meaco platinum 20l με φίλτρο hepa λόγω αλλεργιών σε άκαρεα.

Κατσε να δουμε οταν θα εχει αποψη ο φιλος με τον olympia speldid 20l να μας πει πως τα παει το μηχανημα. Τον meaco τον 20λιτρο τον εχω εγω, Καλος ειναι αλλα δε θα τον προτεινω γιατι πιστευω οτι στα λεφτα του θα υπαρχει καλυτερος. Δουλευει σωστα, πιανει την υγρασια σχετικα ευκολα, αλλα τον ηθελα λιγο πιο αθορυβο. Ισως να εχω πεσει σε προβληματικο γιατι κανει θορυβο ο συμπιεστης σαν γουργουρισμα ενα πραμα. 46 db ειναι αρκετα, τουλαχιστον ειναι δυνατος για τον χωρο μου και δουελευει πραγματικα ελαχιστα. Για να καταλαβεις οταν πιασει την υγρασια θα δουλεψει παλι σε δυο ωρες. Μεσα σε αυτες τις δυο ωρες θα κανει 4 ελεγχους του ενος λεπτου το πολυ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κατσε να δουμε οταν θα εχει αποψη ο φιλος με τον olympia speldid 20l να μας πει πως τα παει το μηχανημα. Τον meaco τον 20λιτρο τον εχω εγω, Καλος ειναι αλλα δε θα τον προτεινω γιατι πιστευω οτι στα λεφτα του θα υπαρχει καλυτερος. Δουλευει σωστα, πιανει την υγρασια σχετικα ευκολα, αλλα τον ηθελα λιγο πιο αθορυβο. Ισως να εχω πεσει σε προβληματικο γιατι κανει θορυβο ο συμπιεστης σαν γουργουρισμα ενα πραμα. 46 db ειναι αρκετα, τουλαχιστον ειναι δυνατος για τον χωρο μου και δουελευει πραγματικα ελαχιστα. Για να καταλαβεις οταν πιασει την υγρασια θα δουλεψει παλι σε δυο ωρες. Μεσα σε αυτες τις δυο ωρες θα κανει 4 ελεγχους του ενος λεπτου το πολυ, 

Εγώ πριν είχα έναν carrier 255. Από απόδοση πυροβόλο. Γέμιζε τον κάδο σε ένα βράδυ. Άδειαζε και ο κάδος πανεύκολα.  Έπασχε από θόρυβο (50db λέει) και έλλειψη κάποιου φίλτρου για αλλεργειες. Το κύριο βέβαια πρόβλημα ήταν ότι όταν έπιανε την υγρασία επειδή μετά από λίγο έκλεινε ο ανεμοστηρας. Έτσι μετά από λίγο ανέβαινε πλασματικά ο δεικτης υγρασίας και ξανά άνοιγε για λίγα λεπτά. Και ξανά το ίδιο. Τον χαρησα στη μάνα μου επειδή χρειαζόταν επειγοντως και τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Εγώ πριν είχα έναν carrier 255. Από απόδοση πυροβόλο. Γέμιζε τον κάδο σε ένα βράδυ. Άδειαζε και ο κάδος πανεύκολα.  Έπασχε από θόρυβο (50db λέει) και έλλειψη κάποιου φίλτρου για αλλεργειες. Το κύριο βέβαια πρόβλημα ήταν ότι όταν έπιανε την υγρασία επειδή μετά από λίγο έκλεινε ο ανεμοστηρας. Έτσι μετά από λίγο ανέβαινε πλασματικά ο δεικτης υγρασίας και ξανά άνοιγε για λίγα λεπτά. Και ξανά το ίδιο. Τον χαρησα στη μάνα μου επειδή χρειαζόταν επειγοντως και τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο.

 

Στις 20/10/2018 στις 11:32 ΜΜ, Curtis76 είπε

Οταν αγορασα το κλιματιστικο μου Toshiba απο αντιπροσωπο επειδη η carrier ειναι πλεον μαζι με toshiba είπα να δω και τους αφυγραντηρες. Οπτικα δυο μοντελα που ειδα ήταν ιδια με αλλες μαρκες της αγορας (μη με ρωτησεις τωρα λεπτομερειες δε θυμαμαι) αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν οτι στα manual εβλεπα συνεχεια την εκφραση '' σε ορισμενα μοντελα'' ή '' αναλογα με το μοντελο'' . Αυτο που επισυναψα είναι απο manual του 255 που λες. Ετσι δουλεια δε γινεται. Σαν να λεει αναλογα τη φασον εποχη που θα τον αγορασεις.

screenshot.31.jpg

Οκ, ειχα δει και καποια σχολια το σκρουτζ, τωρα το λες και εσυ. μου φαινεται οτι τα περισσοτερα μοντελα που πανε να λειτουργησουν με αυτον τον τροπο εχουν προβλημα απλα δε καθεται καποιος να το σχολιασει ή ρυθμιζουν την υγρασια σε κατι νουμερα 45% και δεν φαινεται το προβλημα. Ετσι οπως ειναι η αγορα ο αφυγραντηρας ή πρεπει να σταματαει μιση ωρα (κυκλοφορουν διαφορες μαρκες) και να κανει επανελεγχο ή ο ανεμιστηρας δε πρεπει να σταματαει καθολου παρα μονο ο κομπρεσορας. Πριν καποια σχολια φιλος ανεφερε και την υπαρξη μοντελου που η μετρηση υγρασιας δε γινεται απο τον αφυγραντηρα αλλα απο το χειριστήριό του άρα μπαίνει και αυτος στο γκρουπ τον νορμαλ αφυγραντηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τι εννοείς το ένα που θα πάει ; 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος στο σπίτι σου ;

Όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας ο χώρος σου θα έχει θερμοκρασία απο 15 βαθμούς και πάνω ;  

Για τόσο μεγάλο χώρο και για να έχεις ομοιόμορφα ποσοστά υγρασίας ναι η καλύτερη λύση είναι 2 αφυγραντήρες .  Ένας 20 λιτρο και έναν 16 λιτρο για παράδειγμα . Τον  μεγάλο τον τοποθετείς στον μεγαλύτερο ενιαίο χώρο που θεωρώ ότι είναι η σαλονοκουζίνα σου και τον άλλον κάπου κεντρικά στο χώλ όπου ενώνεται με τα δωμάτια . (Δεν έχω κάτοψη της οικίας σου )

Θέλω για 2 σπίτια, το ένα είναι μεζονέτα και έχει ενιαίο χώρο περίπου 80 τμ. Θα έχει περίπου 18-22 ενώ το δεύτερο έχει πολλά χωρίσματα σαν σπίτι οπότε γύρω στα 30τμ νομίζω και η θερμοκρασία θα παίζει 15-18 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σε διαδικασία εύρεσης αφυγραντήρα για σπίτι 72 τ.μ., με μέση θερμοκρασία τον χειμώνα 16-18 C και υγρασία 60-70%. 

Μοναδικός περιορισμός είναι το budget, <200€.

Έχω βρει τον Toyotomi TDE-16DTI και τον Morris MDE-1215, ποια είναι η γνώμη σας?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από Tmark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ελπίζω να μην είμαι off-topic.

Επειδή στο σπίτι (80 τ.μ.) μένω μόνος και δεν ανάβω πολύ θέρμανση το χειμώνα μιας και βολεύομαι με αερόθερμο και κουβερτούλα στον καναπέ, τον χειμώνα η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ανεβαίνουν αρκετά τα επίπεδα υγρασίας. Το θέμα όμως είναι ότι δεν την έχω μετρήσει ποτέ στο σπίτι για να είμαι σίγουρος και στη συνέχεια να ψαχτώ για αφυγραντήρα. Οπότε στην ουσία πρώτα θέλω ένα υγρασιόμετρο για να δω τι παίζει ακριβώς. Με ένα φθηνό τύπου https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/metewrologikoi-stathmoi/103995-hama-μετεωρολογικός-σταθμός θα κάνω δουλειά; Δεν θέλω να δώσω πάνω απο 20€ αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Θέλω για 2 σπίτια, το ένα είναι μεζονέτα και έχει ενιαίο χώρο περίπου 80 τμ. Θα έχει περίπου 18-22 ενώ το δεύτερο έχει πολλά χωρίσματα σαν σπίτι οπότε γύρω στα 30τμ νομίζω και η θερμοκρασία θα παίζει 15-18 περίπου.

Στη μεζονέτα στον ενιαίο πάρε έναν 20 λιτρο . Θα χρειαστείς όμως σε κάθε όροφο απο ένα αφυγραντήρα . 

Δες τους παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/251_3784_6926/Olimpia-Splendid_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&amp;order_by=pricevat&amp;order_dir=asc

Στο δεύτερο πάρε επίσης έναν 20 λιτρο . Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει για όλο το σπίτι τότε  ίσως χρειαστείς έστω επικουρικά έναν ακόμα αφυγραντήρα μικρότερης αφυγραντικής ικανότητας . 
 

33 λεπτά πριν, Tmark είπε

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σε διαδικασία εύρεσης αφυγραντήρα για σπίτι 72 τ.μ., με μέση θερμοκρασία τον χειμώνα 16-18 C και υγρασία 60-70%. 

Μοναδικός περιορισμός είναι το budget, <200€.

Έχω βρει τον Toyotomi TDE-16DTI και τον Morris MDE-1215, ποια είναι η γνώμη σας?

Ευχαριστώ πολύ.

Το δεύτερο link δεν ανοίγει . Τώρα όσον αφορά τον Toyotomi με τα ίδια λεφτά παίρνεις 20 λιτρο σε toyotomi .   https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html
Αυτή η σειρά να ξέρεις δεν έχει ψηφιακή ρύθμιση ποσοστού υγρασίας . Δηλαδή με κουμπιά +-  και ψηφιακή οθόνη . Έχει συγκεκριμένες προκαθορισμένες τιμές  ( 4ο %, 50%, 60% , 70 %) και δεν έχει ενδειξη υγρασίας για τον χώρο σου . 

Στα ίδια λεφτά παίζεις μπάλα με αφυγραντήρες που έχουν : https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/137_251_1204_3784_6926/Singer_or_Olimpia-Splendid_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&amp;order_by=popularity&amp;order_dir=desc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...